UW ADRES VOOR: VARKEVISSER, MIDDENMEER - Telef. No. 11 over het jaar 1932. De ontvangsten waren f 776.10, terwijl de uitgaven hebben bedragen f 697.71, zoodat een voordeelig saldo van f 78.39 aanwezig Is. De heeren Berghorst en J. Poppen werden belast met het nazien der rekening van wel ker bevindingen wij echter niets gewerden, doordat de heeren geen verslag uitbrachten. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren C. Tfjsen (voorzitter) en S. Zomerdijk, de laatste stelt zich niet meer herkiesbaar. De heer C. Tijsen wordt met groote meer derheid van stemmen herkozen, terwijl voor de heer Zomerdijk, de heer D. Verfaille wordt gekozen. Beiden nemen de benoeming aan. De tentoonstelling. Gezien de slechte ervaring van verleden jaar met het weder gaan stemmen in de ver gadering op, om de tentoonstelling eens wat vroeger te houden. Dit vindt instemming, zoodat besloten wordt om de tentoonstelling te houden op 19, 20, 21 en 22 Augustus. Het programma wat tenslotte na heel wat discussies in elkaar is gezet luidt Zaterdag 19 Augustus Opening der tentoonstelling in de Kapel. Rondgang door het dorp met „Apollo". Bal in de diverse zalen. Zondag 20 Augustus „Ruiterfeest" Men zal zich met de West- Frieschen kring van L. Rijvereenigingen in verbinding stellen teneinde een groot op gezet ruiterfeest te organiseeren waaraan door alle vereeniging wordt deelgenomen die bij deze kring zijn aangesloten, 's Avonds wederom bal. Maandag 21 Augustus Ringsteken met paard en kar om nader vast te stellen prijzen voor Wieringers. 's Avonds uitvoeringen door „Apollo" te geven. Dinsdag 12 Augustus sluiting der tentoon stelling. Het geheele feest wordt natuurlijk opgeluisterd dóór „Apollo", terwijl een kleine kermis aan de feestelijkheden verbonden zal zijn. Daar meermalen gebleken is dat de taak van het bestuur te zwaar is bij de algeheele organisatie van het feest, heeft men een com missie benoemd die het bestuur terzijde zal staan. De volgende heeren stelden zich hiervoor beschikbaar J. Poppen, Jb. Kale veld en Jn. Klein Jzn., welke zich speciaal bezig zullen houden met de voorbereiding en regeling dei- kermis. Rondvraag. De rondvraag welke hierop werd gehouden kenmerkte zich in elkander niet begrijpen en het ging er geruimen tijd heftig van langs. Zooals we reeds in de aanhef van dit ver slag beloofden zullen we hier niets van ver melden en stippen dus alleen de belangrijke besluiten aan. Een danstent zal op het feestterrein niet worden toegelaten. Getracht zal worden het sluitingsuur op twee uur 's nachts te krijgen. Vervolgens is het de zaalhouders verboden op straffe van boete voor zes uur te laten dansen Voorgesteld werd nog de heer Alb. Lont de leverantie op te dragen van de planten voor de leden. Hierna wordt de vergadering onder dank zegging voor de besprekingen door den voor zitter gesloten. INKWARTIERING. Naar wij vernemen heeft Jiet 6e Regiment Veld-Artillerie het voornemen om op 12 Juni 1933 op door- marsch naar de legerplaats bij Oldebroek, in deze gemeente 1 dag over te blijven. Het regiment zou dan ingekwartierd moe ten worden zonder voeding. De sterkte zou bedragen 277 manschappen en 175 paarden. Herhalingsoefeningen. K. J. Visser, lichting 1926, op 4 September 1933, 20 dagen bij het korps Pontonniers te Dordrecht. E. G. v. As- peren, licht 1929, op 11 September a.s. bij het 6e Regt. Inf. te Breda L. P. Schut, licht. '29. op 11 Sept. a.s. 13 dagen, bij het Reg. Jagers, in het Kamp te Laren J. de Smit, licht '29, op 11 Sept. a.s., 13 dagen, bij het 21e Regt. Inf. te AmersfoortII. de Jong, licht. '27, op 4 Sept. a.s., 20 dagen, bij het Regt. Jagers te Den Haag, kamp bij Waalsdorp. Ovcrwcrkvergunning. Aan den Heer O. J. Bosker, alhier, is ten behoeve van de uitvoe ring van graafwerken overwerkvergunning verleend van 4 Mei tot 22 Juli 1933 voor 12 personen. Veemarkt. De jaarlijksche veemarkt te Hip polytushoef zal worden gehouden op Woens dag 24 en 31 Mei, 7 en 14 Juni a.s. Visschcrij. Het aantal afgegeven consenten kustvisscherij van 1 Januari tot 1 Mei j.1. be draagt 151. Het vorige jaar werden over ge noemd tijdvak slechts 57 consenten afgege ven. Volkshuisvesting. Aan het beredeneerd ver slag van hetgeen met betrekking tot verbete ring van de volkshuisvesting in de gemeente Wieringen gedurende het jaar 1932 is verricht ontleenen wij de volgende gegevens. Aantal door Burgemeester en Wethouders verleende vergunningen tot a. bouwen van woningen 94 bouwen van bedrijfsgebouwen 29 bouwen van andere gebouwen 2 b. geheel of voor een gedeelte vernieu- nieuwen, veranderen of uitbreiden van woningen 19 van bedrijfsgebouwen 1 van andere gebouwen 1 Aantal gereed gekomeh woningen 78 Aantal, vervallen woningen 6 Tot het oprichten en bewonen van woonke ten werden 7 vergunningen verleend. „DE FAKKELGANG". Zaterdag 13 Mei draait in de zaal van den hr. Halfweeg te II.-Iloef de be kende Ilollandsche film „Fakkelgang", gemaakt door de „Visie"-groep. Pers organen van verschillende richtingen gaven goede beoordeelingen, waarvan er hier eenige volgen „Het Volk" „Fakkelgang is een film geworden, die in vele opzich ten geslaagd .mag heeten, artistiek zoowel als propagandistisch „De Telegraaf" In deze oorspronke lijke Nederlandsche filmkunst blijkt levendig en geestdriftig ta lent te schuilen. „Utrechtsch Dagblad" Deze kleine, maar reine film staat op Kuro- peesch peil en kan wedijveren met de beste flims uit de buitenland- sche studio's Bij een tweede maal zien, bleek de film zelfs te winnen iets wat bij een fitmwerk maar zelden voor komt. „De Groene Amsterdammer" (JordaauL Speciale attentie verdienen in dit geval de inde/daad prachtige brok ken leven die in de verschillende kroegscènes zijn vastgelegd. Dit doet in soms meesterlijke observa tie, expressie en gebaar voor geen buitenlandsch werk onder. Voorts zullen verschillende bijfilms en een spreker het programma aanvul len zoodat we een ieder kunnen aan raden deze N.V.-avond bij te wonen. Zie verder advertentie en biljttecn. Een prachtig resultaat. De in de Eerste Wieringer Bioscoop gehouden coilecte voor de Stichting „Bio", (va- cantie-oord voor kinderen), uitgaande van de Ned. Bioscoopbond, heeft opge bracht t 58.83. Een woord van dank mag zeker wel gebracht worden aan de dames die zoo ijverig, collecteerden en aan de milde gevers, die met de daad dit mooie werk steunden. Doopsgez. Jongerenkring. Donderdag 2 uur bijeenkomst. Cfcen pifH is bestand tegen een Voeder Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist V. C. J. B. Oosterland. Vrijdag 12 Mei a.s. 's avonds 8 uur bijeenkomst. Het gemaaide zeegras. Naar wij vernemen staat het er tot heden met het zeegras niet best voor. Op de bekende waarden groeit zelfs geen sprietje gras meer, alleen heeft men wat doode opgaande stengels ontdekt, zoodat de oogst 1933 wel geheel zal mislukken, 't Is te hopen dat er alsnog verandering komt, daar velen met de maaierij, zoowel als met de visscherij ervan, een nog vrij goed loon verdienden. POLITIE. Verloren een zilveren armband horloge. Inl. Gem. bode H.-hoef. Onder de autobus. Een schoolgaande jongen van den heer H., stapte aan de Koningsweg bij huis uit de schoolbus van den heer G. Hij liep achter de bus om en zag een van de an dere kant komende bus van den heer de H. niet, zoodat deze bus hem aanreed. Onge lukkigerwijze ging een der wielen van de bus over een zijner beenen met het noodlottig ge volg dat het been brak. Dr. de Groot die di rect aanwezig was constateerde dan ook een ernstige beenbreuk en liet de patiënt naar het ziekenhuis Den Helder overbrengen. BOUWTERREIN. Voor de bouw van een burgerwoonhpis heeft de heer S. Bruul een bouwterrein aan de Zwinstraat te Den Oever verkocht aan den heer H. Grootemaat te Den Oever. NIEUWBOUW. De bouw van een nieuw burgerwoonhuis voor rekening van den heer C. Rezel (te Anna Paulowna) op een perceel aan de Slingerweg is bij gehouden aanbeste ding opgedragen aan den heer P. Broers, aan nemer Breezand. Verkoophuizen. De heer P. Kaleveld te Den Oever heeft zijn woonhuis aan de Westerlan- derweg onderhandsch verkocht aan den heer C. J. Vermeulen te Westerland terwijl de heer J. Scheltus Jz., te Westerland zijn woon huis aan den Koningsweg onderhandsch heeft verkocht aan den heer J. H. Dekker al daar. Nader vernamen wij, dat de heer Dek ker in 't perceel een smederij enz., zal vesti gen. De lammcrenliandel. In voornoemde handel begint eenige levendigheid te komen en wor den prijzen van f 4 tot f 7.- geboden. Ver kocht voor die prijzen heeft men nog niet en worden ze nog wat vastgehouden in de hoop dat de prijzen nog iets zullen stijgen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Collecte „Apollo-Bioscoop". De eollee te in onze bioscoop gehouden ten bate van de stichting „Bio" (vacantie-oord voor kinderen), heeft opgebracht f 7.86. Matiné „Kunst en Eer". Ondanks guur weer, mocht Zondagmiddag de Mandoline-club „Kunst en Eer", dir. de heer Geluk, Gij haar matiné het ge noegen smaken van een goede op komst. Een zeer mooi programmn kre gen we ten gehoore, waaronder ook het verplichte en vrije concoursnummer, waar de vereeniging den 2e Paaschdag te Amsterdajm 'n 2e prijs mee behaalde. Hoewel er zeer goed gespeeld werd, klonk het in de tent toch veel zwakker als we 't van deze vereeniging in de zaal altijd gewend zijn. En we begre pen ook niet goed waarom het matiné niet in de zaal gehouden is, daar de nummers toch zeer zeker beter tot. hun recht zouden zijn gekomen. Ter af wisseling trad op de bekende accorde on-virtuoos Jan Overweg, die als altijd succes oogstte. Gevaarlijke hond. Bij de landbouwer de Heer Geerligs werden eenige lamme ren door een hond, eigendom van den Heer N. alhier, verscheurd. De politie heeft dit gevaarlijk dier afgemaakt. Dolle koe. Maandag j.1. zou de werk man van den Heer Zoete, de Heer Das, een koe naar slager Rezelmati brengen; doch aldaar aangekomen, werd het dier plotseling dol, geraakte door wil de rukken los, gaf den Heer Das een slag tegen het onderlijf. De Heer D die veel pijn had heeft zich onder Dr. 01- ree's behandeling moeten stellen. Het woedende beest holde, nadat het eerst op het erf van de slager alles bij na ojnver had geworpen de Kieine Sluis over, en geraakte nabij de hoeve „Pietershof" te water. Men heeft het daarna op een vracht auto gebonden en opnieuw naar den slager gebracht, waar het wilde beest op de auto is doodgeschoten. Omtrent den toestand van den Heer Das konden we niets naders te weten komen. 4 Veel animo. Naar we vernemen, stijgt het ledental van de Amusementsclub „Knal" nog steeds. Deze week zijn weer lr2 nieuwe leden toegetreden. Breezand. Een verregende Bloemen- Zondag. De tulpen waren mooi in bloei en men had Zondag zeer zeker veel drukte verwacht, maar de regen, die, ofschoon voor het land zeer wel kom was, zorgde voor z.g. spelbreker. Arbeidsbemiddeling Av^ia Paulowna. Geplaatst binnen de Gèwente 8 landar beiders buiten de Gemeente 1 schilder. Staan nog ingeschreven 1 visscher, 199 landarbeiders, met inbegrip 143 werkversch. W.'meer25 werkverschaffing Gem.1 op perman, 1 waker, 1 metselaar. Buiten de gemeente kunnen nog geplaatst worden dames- en heerenkapper, goed be kend met watergolven en onduleeren f 30 per maand en kost en inwoning leerling-slager ter opleiding in het vak winkelbediende be kend met fotografiegasmetermaker ver trouwd met reparatiewerk f 36 p. week keukenmeisje voor Diaconessehuis6 bekw. schoenstiksters, dad., loon per stuk f 15 p. week voor Tricotfabriek 5 jongens 16—22 j., op de hoogte zijn met 10-er en 12-er vlakke breimachinesboerendienstbode, goed kun nende melken vertegenwoordigers voor fa briek en groothandeldienstbode voor Hotel café-restaurant f 22.50 per maand voor ver schillende werkgeefster dienstboden. Postduivensport. Zondag j.1. had een wed vlucht plaats vanaf Vilvoorden. Afstand 220 K.M. In concours waren 51 duiven. De duiven werden gelost sm. om 8 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 54 m. 17 sec. De laatste prijswinnaar om 11 uur 38 m. 13sec. De prijzen waren als volgt Gebr. van Steijn 1, 3, 6 en 7 N. Spigt 2 en 5 P. de Vries 4 J. Peutte 8 Jac. Cornelis- sen 9, 10 en 13 R. Geerings 11 en 12. Openbare vergadering van Hoofdin gelanden van den Anna-Paulownapol- der op Zaterdag 6 Mei 1933 des voormtd dags te tien uur in het Polderhuis. De Dijkgraaf, de heer Wijdencs Spaans, heette de lleeren welkom, en gaf het woord aan den secretaiis den heer Keijzer, tot het lezen van de notu len der vorige vergadering. Deze wer den onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen a. De Dijkgraaf deelde mede dat hij zoo juist telef. bericht heeft ontvangen van de heeren Van den Berg, en D. Lub bert( dat zij deze vergadering niet konden bijwonen door hunne werk zaamheden, terwijl »hij tevens bericht heeft ontvangen van den Heer Onder water, dat hij bedankt als Iloofd-inge- land. b. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering gehouden bespre king ter vernieuwing van een duiker in den Zuidpolder 2al ter vervanging hiervan, inplaats van den eerst aange wezen en besproken plaats nu ge maakt worden aan de kade van den Midden vliet t.o. de Boermansweg. c. Van Ged. Staten is bericht ont vangen dat zij geen bezwaar maakt tegen een kasgeld van f 200.000.- en eveneens de goedkeuring geeft, aan een leening door Hoofd-ingelan- den van f 96.000.— a kVz pCt. d. Het maken van een nieuwe brug aan den van Ewijcksweg is gegund aan den Heer J. Kuipers, Friesland voor f 4860.-- e. Besluit van Hoofdingelanden grondverkoop J. Zonneveld is goedge keurd. f. Onderhoud en herstellingen in '33 van de Zeesluizen nu binnensluizen werd eveneens 5 Apr. goedgekeurd door Ged. Staten. g. Legering en lossing van grind werd gegund aan P. Muntjewerf voor f 2.25 per M2. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Voorstel van het Dagelijkscli Bestuur om het te machtigen tot het aangaan van een 'overeenkomst met het Rijk ter zake van het wijzigen van een nieuwen spoorweg. Enkele bepalingen van de overeen komst stippen we aan De Polder vergunt aan het Rijk het uitbreiden van het. emplacement Anna Paulowna en het maken van een spoor weg van 11.834 K.M. van den spoorweg van Alkmaar naar Den Helder naai den dam door het A,msteldiep bij Van Ewijcksluis. met alle daartoe behoo- rende grond- en kunstwerken, waar onder begrepen het maken op polder grond van de opritten voor de publieke overwegen, het dempen van tochten en slooten, voor zoover dit in verband met de uitvoering der spoorwegwer- ken zal blijken. De duiker in den spoorweg Alkmaar—Den Helder ten noordoosten van die vaart, zal worden verlengd in gelijke afmetingen en constructieën op gelijke diepte als de bestaan de duiker heeft. Het voetbruggetje, dat ten noordwesten van de spoorbrug de Molenvaart overspant, zal worden verplaatst en voor zooveel noodig vernieuwd, met aanvulling en beharding der beloopen. Een en ander zal geschieden in overleg met en ten genoegen van den Polder. Dat voetbruggetje blijft na behoorlijke op levering, met zijne beloopen en beharding ten laste van den Polder. De kruizingen van den spoorweg met een Grasweg, de Molenvaartswegen, den Kleiweg, den Meerweg en den Balgweg geschieden ge lijkvloers, met 5 M. vrije breedte en met we derzijds 8 M. vlak terrein, aansluitende aan de scheidingshekken, waartoe in de eerstge noemde vijf wegen aan weerszijden van den Spoorweg op poldergrond verharde opritten, zullen worden gemaakt, terwijl de Balgweg aan de noordwestzij de verder met een helling van 1.40 zal afloopen. Aan weerszijden van die opritten worden stevige keerleuningen geplaatst. Op de vraag van den voorzitter of er mis schien nog heeren zijn, die naar aanleiding van deze overeenkomst nadere inlichtingen wenschen, vraagt de heer Komen De voetbrug aan de Molenvaart, hoever zal die verlegd worden Dijkgraaf Niet verder als hoognoodig is. Daarna wordt deze overeenkomst met al- gemeene stemmen aangenomen. Punt 4 voorstel om te besluiten tot het ruilen van grond met den heer H. Jonker Hz., om daardoor verbetering te verkrijgen van den hoek LagendijkMolen vaart. Voorz. leest het omvangrijk ruilingsbesluit voor, waaruit wij afleiden, dat Jonker op de hoek 342 M.2 van zijn bebouwd perceel zal afstaan, terwijl Jonker van den polder daar voor in vollen eigendom verkrijgt een terrein gelegen aan de Zuidwestzijde van zijn perceel met een uitgang naar de Benedcnbuurt ter grootte van 427 M2 en met toegift van f 4000.- Nadat de Dijkgraaf dit in zijn geheel aan de vergadering had voorgelezen en de teeke- ning aan de leden was uitgelegd, meende de Dijkgraaf dat dit een zeer groote verbetering en verfraaiing voor de Gemeente zal worden. Tot de ruiling werd vervolgens besloten. Den Heer Lovink brengt hulde aan den Dijkgraaf voor net vele en goede werk wat hiermede verkregen zal worden. Het zal zeer zeker een groote en mooie verbetering voor de gemeente zijn. Punt 5 Benoeming Commissie voor het nazien der rekening over 1932. Hiervoor werden benoemd de heeren Ko men, Smit en Lubbert. De heeren lieten zich deze benoeming wel gevallen. Hierna sluiting. P.J. te A.P. GEMEENTE ZIJPE. OUDESLUIS. Do Zangvorceniging „Nieuw Leven" gai' Zondag j.i. haar laatste uitvoering in dit kwartaal in het lokaal van den Heer .Toch. Kreijgcr onder leidinng van den w.n. directeur, den Heer F. v. tl. Meij. Het Gemengd Koor zong zijn num mers zuiver en opgewekt, doch ook hol vrouwenkoor viel te loven. Zoo wer den „Zomeravond lied" en „In Mei" heel mooi uitgevoerd. Het kluchtspel vi,cl ook zeer in den smaak en aan het einde klonken davc rende toejuichingen en moest, meer malen „gehaald" worden. In de pauze werd den scheidenden directeur woorden van waardeering toegesproken en bouqet aangeboden. De directeur dankte voor deze hulde en voor de steeds ondervonden goede samn werking. Een gezellig hal was het slot van deze uitvoering. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag reed een auto uit Leeuwar den op den Rijksweg ter hoogte van Burger vlotbrug. Doordat zich een andere auto voor de brug bevond en de bestuurder van den Frieschen wagen ter plaatse blijkbaar niet goed bekend was, remde hij te plotseling waardoor de auto slipte en den 42-jarige van Koningsbruggen, hoofd van een expeditiefir ma welke te Rotterdam en Den Helder is ge vestigd, werd gegrepen. De heer Van Konings bruggen werd tegen het brugwachtershuisje, wat naast de Vlotbrug staat, gesmakt en was dadelijk dood. De getroffene was met zijn broer aldaar met een auto op den weg. Bei den waren uitgestapt om hun auto te con troleeren. Zij zagen plotseling een auto op hun afkomen en sprongen ter zijde, wat even wel voor een der broers te laat was. Het lijk is in beslag genomen en naar het ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Ook de auto is in beslag genomen. Inschrijvingen Handelsregister ALKMAAR. Van 2 tot en piet 8 Mei 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar de volgende zaken ingeschreven Nieuwe zaken: Frans Feijen's Schoen handel en schoenmakerij, Ruinelaan 110. 3 Bergen. J. G. Nauta, fotohnndcl en lijsten makerij, Hoogerstraat no. 10-12, Texel, Den Burg. C. de Graaf, boter, kaas- en wildlian- del, Hector Treubstraat no. 35, Den Helder. Wijzigingen Gebr. A. en C. Meijer, slagerij, Bleekcrkade 110. 83, Alkmaar. Vennootschap ontbonden. De zaak wordt voortgezet door A. Meijer. Coop. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting", G. A. Schoorl. Bestuurswij ziging. Fa. R. Th. Luijckx, handel in bieren, limonades enz. Wteststr. 58, Den Helder Vennootschap ontbonden.. De zaak wordt voortgezet door P. Th Luijckx. R. de Hoop, melkhandel, Nieuvvpoorts laan E 91, Alkmaar. Bedrijf gewijzigd in winkel in comestibles, verpakte levensmiddelen en zuivelproducten. G. L. Bruin, broodbakker, Beneden- weg 11, St. Pancras. Filiaal gevestigd te Barsingerhorn. G. M ijl hof f, winkel in parfumerieën en byouterieën, Ged. Nieuwe Sloot no. 97, Alkmaar. Zaak overgegaan aan Mw. C. Weller-Wortel. N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Anna-Paulowna" B.K.M.A.P.) Schorweg no. 39, Anna-Paulowna. Be- noejnd tot plv. dir. B. W. Hopperus Bu ma. Frans Brugsma, juwelier, Groningen Filiaal gevestigd te Den Helder, Kei zerstraat 15. BINNENLANDSCH NIEUWS. Geurremans overleden. De bekende wielrenner F. S. C. Geur remans, die tijdens de wedstrijden op de Rijswijkschc wielerbaan j.1. Woens dag kwam te vallen, is aan de gevolgen overleden. De teraardebestelling is be paald op Woensdag a.s. te half drie op de algemeene begraafplaats aan de Kerhoflaan, waar het zal worden bijge zet in het graf van zijn vader, die evn eens aan de gevolgen van een noodlot- WIERINGERMEERPOLDER. Politie. Verloren op de Schagcr- ot Alkmaarsche weg in de Wieringermeer twee bankbiljetten van f 10.— Terugbe zorging ingewacht bij politie te Sloot- dorp. Verkiezing Kcrkeraad. Ter uitbrei ding van liet aantal kerkeraadsleden Gercf. Kerk Wieringermeer had een verkiezing plaats en werd a's ouder ling gekozen de Heer Groenonberg en als diaken de lle.er W. Bosmu. bezems, dweilen, borstels, stoffers, sponzen, zeemen, vuilnisblikken, bordekwasten, nagel borstels, mattenkloppers, enz. enz. is CONCURREERENDE PRIJZEN tig ongeval hij een wedstrijd in het bui tenland is overleden. NOODLANDING VAN EEN DUITSCH VLIEGTUIG. Te Pesse bij Hoogeveen moest Maandag middag wegens benzinegebrek een post en passagiersvliegtuig van de Deutsche Luft Hansa een noodlanding maken. Het toestel van den dienst BerlijnHanno- verAmsterdam had vijf passagiers aan boord. De noodlanding had een vlot verloop, doch door terreinmoeilijkheden kon het toe stel zijn reis niet vervolgen. De passagiers gingen per trein verder, ook de post werd overgeladen. WOONWAGEN MET ELF PERSONEN IN EEN SLOOT. Autobus rijdt den wagen van ach teren aan. Verschillende perso nen zwaar gewond. Maandagavond omstreeks kwart voor ne gen is op den weg EchtRoermond, ter hoog te van het kasteel Hattem, een woonwagen waarin elf personen gezeten waren door een autobus van den weg gereden. Verschillende der inzittenden werden min of meer zwaar gewond. Vermoedelijk door het slechte achterlicht zag de bestuurder den woonwagen te laat. Hij trachtte nog uit te wijken, doch mede door den gladheid van den weg kon hij een aan rijding niet meer voorkomen en met een snel heid van ongeveer veertig km reed de bus op den woonwagen van achteren in. De woon wagen werd van den weg geslingerd en kwam totaal vernield in den sloot aan den kant van den weg terecht. De inzittenden, behalve ee nige oudere personen, waren eenige kinderen in den wagen, moesten van onder de over blijfselen van den woonwagen vandaan wor den gehaald. Twee kinderen, beide jongens van ongeveer tien jaar oud, waren er het ergst aan toe en moesten met ernstige wonden per auto naar het St. Daurentiusziekenhuis te Roermond worden overgebracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De woonwagenbewoners bleken te zijn ze kere familie Jager uit Geleen. Een vrouw had eenige wonden in het gelaat bekomen, ter wijl de andere acht slachtoffers er met lich te verwondingen, meerendeels builen, lichte kneuzingen en schrammen afkwamen. De chauffeur van de autobus was onmiddel lijk met een andere auto doorgereden naar Roermond, om daar de politie van het ge beurde in kennis te stellen. Deze ging op on derzoek uit, terwijl geneeskundige hulp even eens spoedig ter plaatse was. In de autobus had alleen de bestuurder ge zeten. De bus werd zwaar gehavend. De chauf feur bleef ongedeerd. EEN GEMEENTE-ONTVANGER. Het „Weekblad voor den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren" schrijft Er moest in de eerzame gemeente Maar- heeze (N.Br.) een ontvanger benoemd worden. Achttien sollicitanten meldden zich aan waaronder volgens de „Meierijsche Courant" „verscheidene goed onderlegde personen" (gem.-secretaris, amb.tenaar ter secretarie e.d.) plus drie Raadsleden. De Raad benoemde den heer A. v. d. Wil denberg, arbeider en Raadslid. Deze nieuwe ontvanger is werkman op de boterfabriek te Budel en woont onder Maaarheeze. Vast staat, dat de man niet in staat is om zelf het ontvangerschap naar behooren waar te nemen. Het schijnt, dat hij van plan is om het eigenlijke werk aan een „deskundige" op te dragen, die dan wel wat minder dan het salaris zal ontvangen, zoodat de heer v. d. Wildenberg aan het baantje ook nog wat ver dient. Wij zullen ons ditmaal niet begeven in be- schouwingen over de manier, waarop er ge stemd kan zijn, enz. Dit alles is volkomen van bijkomstige beteekenis. Het voornaamste is, dat thans wederom blijkt dat, als niet de Regeering een exempel stelt, het corruptieve systeem om alleen ter- wille van het inkomen Raadsleden te stellen op plaatsen, waar vakkundige ambtenaren behooren, zich verder zal uitbreiden. Een goedkooper stelsel van milddadigheid is nau welijks denkbaar. Maar een meer ergerlijke vorm van milddadigheid, die den gever niets kost, is ook haast niet uit te denken. IIOE OUD WORDEN HARINGEN? Svend Rundström, een Noorweegsch natuur onderzoeker, is tot de ervaring gekomen, dat haringen vijf-en-twintig jaar oud kunnen worden. Rundström kon dezen leeftijd vrij nauwkeurig vaststellen aan de hand van de jaarringen op de schubben. De groote haring vangsten van de laatste jaren hebben het aanleggen van een statistiek zeer vergemak kelijkt. Men heeft verder geconstateerd, dat 1904 .een geweldig haringjaar is geweest en dat de enorme scholen haringen, in 1919 en 1920 gevangen, visschen waren die dus 15 en 16 jaar oud waren. Daarna was het seizoen 1924/ 25 weer een geweldig haringjaar en daaruit is opgemaakt dat in dat jaar visschen van 20 en 21 jaar geen zeldzaamheid waren. Verder is vastgesteld, dat jaarlijks alleen in de Europeesche wateren meer dan een millioen tonnen haring, dus verscheiden milliarden exemplaren, zijn buitgemaakt. In 1930 bracht Noorwegen 600.000 ton op, Engeland en Schot land samen meer dan 200.000 ton Duitsch- land niet meer dan 100.000 ton.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2