BEHOEFT NIET DUUR TE ZliN. Uw Kleeding Kledingmagazijnen DEN HELDER. VARKEVISSER - MIDDENMEER. Wat is het geheim van een vroolijk gezicht 1 Wij maken reeds vanaf 28 gld tot 65.- gld een costuum of overjas naar maat in zwart, blauw of fantasie. PRIMA STOFFEN, KEURIG PASSEND. Voor 9.75 opklimmend met 5 gld tot 45 gld leveren wij gaarne onze BETERE confectie-costuums en re genjassen. Kinderkleeding voor halve prijzen. OVERHEMDEN f 1.35. 1.50, en 1.90. HOEDEN, PETTEN, extra goedkoop. Alles met VOLLEDIGE GARANTIE. Rogge-inventarisatie in Noord-Holland Znid-Holland. De Tarwe-organisaties in Noord-Hol land en Zuid-Holland maken bekend, dat zij voor ieder dezer provincies ge sticht hebben een Gewestelijke Rogge- Stichting. Als zoodanig deelen zij mede dat door de Regeering een steunmaat regel voor rogge in uitzicht is gesteld, voor zoover deze rogge groeit op grond welke na 1905 is ontgonnen. Inpolderingen of droogmakerijen gel den niet als ontginning. Alleen die landbouwers komen in aanmerking, wier bedrijf geheel of overwegend bestaat uit, sedert 1905 ontgonnen gronden en die kunnen aan toonen, dat zij daarvan regelmatig rogge hebben verkocht. Landbouwers, die meenen in aan merking te kunnen komen, dienen voor ongeveer half Mei een inventari satieformulier van de Rogge-Stichting te hebben ingevuld. Het formulier is verkrijgbaar bij de Directie, Anna Paulownastr. 20 Den Haag en bij de secretarissen der distric ten van de Tarwe-Organisaties. Zuid-Holland J. Buth Dzn. 1-47 a Herkingen A. Joppe, Kaatsbaan 14, Brielle A. W. Viskil, Klaaswaal M. D. Noordzij, Ilillevliet 120, Rotterdam; Mr. A. de Jong, Groenmarkt 11, -Dord recht L. Fijan, Bleiswijk. Noord-Holland N. Raap, Veerburg, Anna-Paulowna A. Jansen Azn. Noordervaart, Stompetoren B. Ever- sen, Homweg F. 350, Sloterdijk J. C. Beets, Hoofdweg 615, Hoofddorp O. J. W. v. Andel, Leijnuiderdijk 476, Nieuw-Vennep. Beschadiging van bladeren van appel- boomen. Op vele plaatsen vertoonen de bla deren van verschillende appel va rit ei ten opvallende verschijnselen. De bovenzijde der bladeren is rimpe lig. Aan de onderzijde lata de opper huid los van het aangrenzend weefsel. Door scheurtjes, welke vaak in de los gelaten opperhuid ontstaan, is het blad moes als een lichtgroene, korrelige massa zichtbaar. Ter voorlichting van belanghebben den deelt de Plantenziektenkundige Dienst mede, dat deze verschijnselen niet het gevolg zijn van een parataire aantasting, ook niet, zooals wel ver moed wordt, van een beschadiging door een sproeimiddel, maar dat zij veroorzaakt zijn door de strenge nacht vorsten van enkele weken geleden, resp. de lage temperatuur der laatste weken. Ook bij andere gewassen kunnen dergelijke verschijnselen als gevolg van lage temperaturen worden waar genomen. Het loslaten en scheuren van de opperhuid kan men bij enkele tulpenvariteiten zeer sterk zijn. Ongeregeldheden te Enschedé. Dinsdagavond is het te Enschedé in de binnenstad tot ongeregeldheden ge komen, in verband met een vergade ring van de Nationaal Socialistische Beweging in de Grootc Sociëteit Door middel van strooibiljetten had men de inwoners opgewekt om naar de binnenstad te trekken. De biljetten waren door O.S.P. ver spreid. Hoewel door de politie uitgebreide maatregelen waren genomen, is hel den geheelen avond in de stad zeer rumoerig geweest. Voortdurend moes ten charges uitgevoerd worden en ge deelten van straten afgezet worden. Uit de menigte werd met steenm naar de politie gegooid. Ook werd door ie mand van het publiek een schot gelost waarop de politie eenige schoten in de lucht loste. Een persoon werd hier bij op heeterdaad betrapt en is gearre steerd. Bij de woningen van leden van de N.S.B. schoolde het publiek herhaal de malen tezamen en werden zelfs rui ten ingegooid, zoodat ook hier hande lend moest worden opgetreden. Bij de charges werd een aantal personen ge wond zij moesten zich onder genees kundige behandeling stellen. In totaal zijn drie personen gearresteerd. Sardjono wil wel Kamerlid worden. Het centraal stembureau te 's-Gra- venhage heeft thans een telegram van Sardjono uit Digoel ontvangen, waarin [deze communist meldt, dat hij zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer aanneemt. DE „ORANJETREIN". Wij maakten reeds terloops melding van den Eersten Nederlandschen len- toonstellingstrein. Thans kan reeds wor den medegedeeld, dat deze rijdende tentoonstellling als zoodanig door de inschrijvingen van vooraanstaande be drijven en middel-industriën, alsmede speciale exposities van de K.L.M., het Kon. Instituut, de Spoorwegen e.a. een volkomen succes belooft te wor- n. In verband met de voorbereiding, noodzakelijk voor enkele zeer bijzon dere inzendingen, is de vertrekdatum thans officieel vastgesteld op 12 Juni. De eerste trein zal in Oranjekleur ge schilderd worden door een der meest bekende Nederlandsche Verffabrieken en gedoopt worden den „Orarijetrein". Binnenkort zullen meer uitvoerige bijzonderheden kunnen worden be kend gemaakt. Gemeenteraad van Enkhuizen. In de Maandag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Enk huizen is afgewezen een verzoek van don Ned. Arbeiders Sportbond o'm subsidie, ten einde werklooze leden in staat te stellen deel te nemen aan het socialistisch Pinksterfeest te Almelo. De s.-d. fractie wenschte het verzoek niet te verdedigen de O.S.P.er Van Doek deed het met vuur. In vorige raadsvergaderingen heb ben eenige raadsleden de gedachte ge opperd het Kooizand in te polderen. Dat is het gedeelte van het IJsselmeer dat zich uitstrekt van Enkhuizen tot den Gelderschen hoek. Men meende, dat dit niet alleen een zeer geschikt ob ject was om een groot aantal werkloo- zen voor langen tijd aan werk te hel pen, maar dat ook een belangrijk ge bied zou kunnen worden gewonnen, geschikt voor sport- en industrieter reinen en voor weiland. Uit een rapport van Ged. Staten is echter gebleken, dat de technische dienst van den Prov. Waterstaat van oordeel is. dat de kosten van inpolde ring, zelfs bij aanwending van moder ne hulpmiddelen, aanzienlijk zullen overtreffen de waarde van den cul tuurrijpen grond en dat het leggen van 4700 meter lange bedijking zich niet leent voor uitvoering in werkverschaf fing. Overeenkomstig advies van B. en W. besloot de raad thans, de plannen geen voortgang te doen hebben. PERSBERICHT. Handelsverdrag met Duitschland. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollandsch Noorderkwartier te Alkmaar, verzond aan de bevoegde Autoriteiten een adres waarin zij hare teleurstelling uitte over de resultaten van het door Duitschland gesloten handelsverdrag, die jnet name voor de tuinbouwproducten vrijwel geen verlichting zal geven. Zij verzocht alsnog soepeler voor waarden te doen verkrijgen. PARIJSCHE MODEBRIEF. GROOTE KEUZE IN ZOMERSTOFFEN. Nog niet zoo lang geleden droegen we al leen d.w.z. vijn stadgenooten en ik een toefje lelietjes der dalen op onzen mantel. Dat is hier zoo de ge woonte op den eersten Mei. Met zoo'n bouquetje geurige, teere lentebloe men getooid, gevoelen we heel sterk, dat het voor jaar in aantocht is, zelfs al huiveren we voorloopig nog van de koude, nu de huiseigenaren met ingang van de nieuwe maand de centrale verwhrming, als totaal overbodig heeft af gesloten. Wat brengt het voor jaar ditmaal een over vloed van leuke nieuwig heden Snoezige dassen en strikken, aardige muts jes en sjawls, schattige schoentjes en hand schoenen, bijna te veel om op te noemen, Ja, zelfs te veel om te bekij ken. Wij brachten dagen lang door met het be zichtigen van collecties en altijd was er weer iets nieuws, iets, wat we nog niet kenden. En dat voor al ook doordat elk groot modehuis z'n eigen vindingen, en idiëen heeft. Bij de een wor den b.v. de namiddagjaponnen nog steeds verlengd omdat 't chic en elegant staat. Maar een ander verkort juist de rokken weer een eindje, omdat het jonger staat. En voor beide richtingen valt wel iets te zeggen. De avondjapon reikt gewoonlijk tot op den grond, maar hier en daar vinden we' een „creatie" met een sleep. Zoo ziet ge zelf, hoe groot de verscheidenheid is en hoe moeilijk het is om precies de grenzen der mode af te bakenen. Schotsche stoffen, ruiten en streepen zijn aan de orde van den dag. Het eigenaardige van hyper-moderne streeptoiletjes is, dat de streepen niet echt maar geïmiteerd zijn. Men heeft ze verkregen door er smalle biesjes van de japonstof zoowel als van andere stof, op te naaien en dat in de meest verschillende richtingen. En zoo zien we fantastische japon nen van marineblauwe stof met grijze en roode,, een roze toilet met roze en bruine, een zwarte met groene en zwarte streepen. i We zien op het gebied van stoffen een sterk Japanschen invloed. Witte zomerstofjes waar op geheele Japansche landschappen voorko men. Zelfs mantels, hoeden, mouwen, gespen en allerlei details van het toilet zijn aan Ja pansche motieven ontleend. En daarnaast vinden we echt West-Euro- peesche patroontjes met klaprozen, koren bloemen, margrieten en boterbloemen, frisch en kleurig alsof ze zoo van het land komen. Verder veel zwart bladerwerk op roze, groene en witte fond. Nu eens heel groote bloemen, dan weer bouquetjes van minuscule bloemp jes, die aan den ouden tijd doen denken en aan het héél modernste meisje dat ze droeg. WILHELMINE. BUITENLANDSCH NIEUWS. Apenjacht per vliegtuig. In Ilampshire is met een vliegtuig jacht gemaakt op ojm aap. In het toestel bevond zich^ls passagier, de vader van den vluchteling. Vrijdag is deze aap, het eigendom van een hotel eigenaar, er vandoor gegaan na een flesch ale van zijn [meester te hebben uit- en zichzelf aldus moed te hebben ingedronken. Sedert heeft hij voetgan gers en automobilisten den schrik op het lijf gejaagd en eieren geroofd uit kraaiennesten. Zijn meester besloot Maandag een vliegtuig te huren hij nam den vader van den aap mee bene vens netten, touwen en flesschen met den lievelingsdrank van den vierhan dige. De vluchteling werd ergens in een weiland ontdekt en er werd een val voor hem uitgezet maar hij liep er niet in, dronk een flesch leeg en at een banaan op die als lokaas waren ge bezigd en klom in een boom, aldus aan zijn vervolgers ontkomend, zonder achi te slaan op de roepstem van zijn vader Maandagavond was hij nog op vrije handen. Het is niet alles goud Er is ingebroken in de Kathedraal te Belgrado. De inbrekers trokken de ver sierselen van de beelden af en braken een brandkast alsmede een aantal offer bussen open en ontsnapten door een stuk van het klokketouw af te snijden en zich hierlangs omlaag te doen zak ken. Groot was echter hun ontgoocheling toen zij bemerkten dat de „gouden" ver sierselen van de beelden slechts van verguld tin waren, dat de „edelstee- nen" gekleurd glas waren, terwijl de brandkast en de*offerbussen juist wa ren geleegd, zoodat er niets meer in was. ONS WIERING ERMEERHOEKJE. Communiqué over de vergadering van de Dorpscommissie op Vrijdag avond 5 Mei 1933, des avonds om 7 uur in het gebouw voor Maatschappelijk Werk to Slootdorp. Aanwezig met den Voorzitter, den heer P. C. J. Peters en den Secretaris Mr. A. F. Kamp, de leden de heeren Schoorl, Feikes, van der Veen, C. Smit, WDlda, Terwisscha van Scheltinga, Pr. de Caluwé, Addens, Haan, A. de Graaf, Roozendaal en Giesen. Afwezig het adviseerend lid Mej. Olsder. Na zijn openingswoord deelt de Voor zitter mede, dat Mej. Olsder wegens een inspectiereis niet aanwezig kan zijn hij verwelkomt den heer van den Veen, die het vertrokken lid den heer van Laar, vervangt. Besproken wordt het resultaat van de uitgebrachte adviezen aan de Directie. Vervolgens wordt de instelling van 'n vuilnisophaaldienst voor de kerndorpen aan de orde gesteld. Een kleine bijdra ge in de kosten zal van de gebruikers worden gevraagd. Gegadigden voor liet ophalen van het huisvuil zullen worden opgeroepen, terwijl een circulaire aan de bewoners met verzoek om deelname zal worden gezonden, waarbij tevens de gelegenheid tot aankoop wordt geboden van vuilnisemmers. De dienst zal zoo spoedig .mogelijk worden ingesteld. Het volgende punt van de agenda is een out werpverordening voor de brandweer, die uit vrijwilligers zal bestaan. De le den kunnen zich met het voorstel voor de organisatie goed vereenigen. In een volgende vergadering vindt een en an der nadere uitwerking. Bij de rondvraag wordt o.m. een a- dres behandeld inzake de oprichting van een bewaarschool. Het is ondertee kend door de ouders van vele kleine kin deren. De Commissie zal de mogelijk heid van oprichting, met de financieele consequenties nader nagaan; hiervan wordt aan adressanten bericht gezon den. Nog worden besproken: de aanleg der begraafplaatsen, het verpachten van stukjes grond enz. De commissie voor de Volksgezondheid zal onder het oog worden gebracht de kwestie der hinderlijke kleine vliegjes. De Voorzitter deelt nog mede, dat er pogingen worden gedaan een Fanfare- OP ZOEK NAAR HET GOUD VAN DE LUTINE. Vervolg. Het opbouwen van het toestel in de haven van Terschelling, heeft ongeveer zeven weken geduurd. Het conisch ge deelte weegt 40 ton, de rest ongeveer 25 ton. Het zal wel heel mooi „Lutine- weer" moeten wezen als deze installa tie naar zee wordt, gesleept. Op een zolderschuit, welke thans naast den „toren van Beckers" ligt, is in drie gedeelten, het cylindrisch ge deelte opgesteld. Twee stukken van 5.4 m. en daarnaast nog een stuk van 1.8 m., waarop een groot platform met een plaatijzeren huisje, dat den liftmo- tor bevat, waarmede straks de schat ten naar boven gehaald moeten worden Als straks de kegel op den bodem der zee staat boven het wrak, zal men met een 540 pk. motorpomp, welke boven in den kegel is opgesteld, beginnen het water en zand weg te pompen. Hier door zal de kegel langzaam maar ze ker in het drijfzand verdwijnen en het wrak met zijn kostbaren inhoud nade ren. Als de kegel zoover is gezakt dat de bovenrand nog maar eenige meters boven water uitsteekt, wordt één der cylindrische gedeelten er op gezet. Met pompen wordt nu het g.eheel weer ver der de zandlaag in gewerkt, tot aal de tweede cylinder er op gezet moet wor den. Het geheel is dan -f 9 m. conisch 2 X 5.4 m. cylindrisch, is 19.00 m. hoog. Hierop komt nog een rand van 1.8 m., welke onder het plaüoim zit. Bij hoog water zal het geheel, als het op de leemlaag rust, nog 3.60 m. boven water uit steken. Zoodra het wrak wordt bereikt, zal de pomp worden ver wijderd en de lift worden aangebracht. De werkzaamheden kunnen dan als het ware op het droge worden uitge voerd, zoo althans stelt de heer Bec kers zich den gang van zaken voor. De plaats van het wrak bepaald. Intusschen is het natuurlijk van het grootste belang da', de plaats van het wrak zeer nauwkeurig bekend is, want het is niet waarschijnlijk dat de toren, indien deze verkeerd is geplaatst, weer naar boven gehaald kan worden. Het Lutine merk, de hanepoot, die op elk onderdeel van het schip voorkomt, is bij het bepalen van de plaats van het wrak een belangrijke aanwijzing ge weest. Bovendien moet ook de plaats corps op te richten en verzoekt de aan wezigen, wanneer op hen beroep wordt gedaan mede te werken. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter om 9.45 uur de vergade ring. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 21 MEI. R. K. KERK II. Geest-kerk te Slootdorp Zondag Vh en 10 uur H. H. Missen. 's av. te 7 uur Lof. In de week Maandag, Dinsdag, Woensdag en Zaterdag 's morgens 7Va uur H. Mis. Woensdagavond van 89 uur biechtgele genheid. Geen Lof. Donderdag 's Heeren Hemelvaart. Te vieren als Zondag. H.H. Missen als op Zondag. Lof op Middenmeer.. Zaterdagav. 6—8 uur Biechtgelegenheid. Te 7'/2 uur Marialof. Maria, Sterre der Zee-kerk te Middenmeer. Zondag 7'/2 en 10 uur H. H. Missen. Te 7 uur Lof op Slootdorp. In de week H. Mis te 7'/« uur, alléén op Vrij dag. Woensdagavond van 89 uur biechtgelegen heid. Donderdag 's-Heeren Hemelvaart. Te vie ren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag Te 7 uur Lof. Zaterdagav .6—8 uur Biechtgelegenheid. NED. HERV. GEM. Slootdorp v.m. 10 uur Ds. Fischer. Onderwerp „Sap en Vrucht. Middenmeer kwart voor tien autobus. EVANGELISATIE Middenmeer wegens ongesteldheid geen dienst Slootdorp nam. 3 uur de hr. Franck, Den Oever. GEREF. KERK Slootdorp v.m. 9.30 uur leesdienst. Slootdorp nam. 3 uur Cand. E. J. Buitentos van Amersfoort. Hemelvaartsdag v.m. 9.30 u. Cand. v.d. Vliet. MIDDENMEER, GEREF. KERK. Middenmeer v.m. 11 uur Cand. E. J. Buitentos van Amersfoort. Middenmeer nam. 7 uur Leesdienst. Hemelvaartsdag geen dienst. Diverse soorten LEVERTRAAN zijn verkrijg baar bij VARKEVISSER. Wat wij heden niet zouden hebben leveren wij U den volgenden dag. Aanbevelend TELEFOON No. 11. waar het goud ligt, zeer nauwkeurig bekend zijn, alvorens het werk kan be ginnen. Om dit te bereiken heeft men één der booten vaiï de firma Doekson en Dros van een pulsinrichting voor zien. Op het dek van de sleepboot „Texel" is een stoompomp opgesteld, en langs den mast hangen een paar stalen buizen van 27 m. lengte. Deze buizen worden, als men op de. plaats van onderzoek is gekomen, op den zandbodem gezet, de stoompomp levert 'een krachtigen waterstraal en de pijp gaat langzaam het zand in. Lenige da gen geleden stootte de pijp op iets hards, de pijp werd opgehaald, en er werd een soort kleine grijper aan be vestigd. Met waterdruk werd de pijp met grijper weer op dezelfde plaats om laag geperst, tot dat men weer stootte. De waterdruk wordt nu door een klep gesloten, en de grijper gaat dicht. De pijp wordt weer langs den mast ge haald. Ieder wacht in spanning wat er boven zal komen. De grijper bevat een stuk hout met een bout en een koperen spijker, beiden voorzien van den hane poot, het „Lutine" rnerk. De vreugde aan boord van de „Texel was groot. De fluit en de sirene loeiden, de „Lutine" is gevonden. Maar nu moet men verder Uit oude gegevens en verhalen is be kend dat de schatkamers der „Lutine' in het achterschip onder de munitie kamers liggen. Het schip was 50 m. lang en 12 m. breed, en nu men mot de pulsinrichting resultaat had bereikt, was het een werk van eenige uren om het wrak af te pulsen, en in teekening te brengen. Met den grijper, die aan de pulsin richting kan worden bevestigd, is het dezer dagen ook gelukt om eenige stuk ken ijzer en roest uit de munitiekamers te voorschijn te halen. Het schip had twee dekken, het tusscliendek in het achterschip was munitie-magazijn, het onderruim schatkamer. Het munitie magazijn is nu in een twee meier dik ken roestklomp veranderd, die eerst De origineele KING Pepermunt. KING kweekt eiken dag nieuwe op timisten, dank zij de opwekkende en verkwikkende eigenschappen, die het bezit tengevolge van de berei ding uit een edel natuurproduct. Ook U zult KING waardeeren, eenerzij ds als een goedkoope lek kernij met een heerlijke smaak en de werking, die er van uitgaat, geur, anderzijds om de verfris- schende werking, die er van uitgaat. KING Pepermunt. dient te worden verwijderd alvorens resultaat kan worden verwacht. \\s de „toren van Beckers" aan zijn doel beantwoordt, zal men echter deze roestlaag zeer gemakkelijk kunnen wegnemen. De plaats van het wrak is met boei en zeer nauwkeurig: aangegeven. De volgende week zal een stalen buis wor den opgericht precies op de plaats waar de toren zal komen te staan. De firma Doeksen en Dros denkt on geveer Juni met het toestel naar de N.W. gronden te vertrekken. Op het oogenblik zijn de weersomstandigheden, nog niet van dien aard dat met het werk begonnen kan worden. De ondernemers zijn vol goeden moed en beweren, dat hun ditmaal de buit niet zal ontsnappen. De tijd zal 't lee- GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Inschrijving draverij. Voor de dra verij, die a.s. Zondag op het sportterrein aan de Kleine Sluis gehouden wordt, zijn 13 paarden ingeschreven. De inge schreven paarden zijn zonder uitzonde ring, goede dravers, zoodat het een vin nige strijd zal worden. De prijzen zijn f 200, f 75, f 25 en f 10. Ingeschreven zijn: 1. Pieternel, van W. Vessies, Beverwijk, 2. Sally Harves- ler van M. Hofland, Beverwijk; 3. Ladv Bond, van Van der Veen, Haarlem; 4. Quick G. en 5. Windspiel, beiden van P. van Leeuwen, Bakkum; 6. Madrigal van C. Weehuizen, Purmerend; 7. Pre mier van II. Delver, Schagen; 8. Petiti- 011, van J. Haan Jz., Wormerveer; 9. Gretch H., van N. J. Silver, Oudesluis 10. Peter Kerrigan; 11 Odessa; 12. Uni form, allen van J. W* Borst, Bakkum 13. Stormlooper van J. Vergaij, Purmc- rend. Zooals reeds gemeld, behaalde de Mandolinevereeniging „Oefening Kweekt Kunst" te Wieringen, (Directeur de heer P. Jongkind), op het Natio naal Concours te Amsterdam, in de afd. Uitmuntendheid een eerste prijs. Hier boven het kranige Mandolinecorps in beeld.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2