SCHOONMAAK S.C0LT0F KARPETTEN 24e JAARGANG DINSDAG 23 MEI 1933. No. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD ■WIERINGER COURANT ■>vf' VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. BUREAU UITGEVER Hlppolyttuhoei Wlerlngta. CORN. J. BOSKER, WEERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. AD VB Van 1regelf iedere regel meer l IA f Op zoek naar eeuwenoude schatten. „De stad van ruïnes en" noemt men de op het eiland Gotland gelegen stad Visby waar van, naar men ons herhaaldelijk heeft verze kerd, inderdaad een zeldzame bekoring uit gaat. Visby is niet alleen een mooie, maar ook een oude stad. Reeds zes eeuwen geleden deed zij van zich spreken want in dien tijd was het, dat de machtige Deensche koning Waldemar Alterdag hare burgers een gewel dige brandschatting liet betalen. Op de markt werden groote tonnen neergezet, die de be volking moest vullen met kostbaarheden. In die dagen was Visby een der machtigste bol werken van den Hansebond. Om aan te too- nen hoe groot de rijkdom van de burgerij wel was, wordt gezegd, dat de varkens er uit zil veren troggen aten. Hoe dit ook zij, in elk geval kan worden aangenomen, dat koning Waldemar heel wat schatten meevoerde, toen zijn vloot koers zette naar Denemarken. Dit' land werd echter nooit bereikt, een geweldige I storm deed alle Deensche schepen ten Zuiden van het eiland vergaan. Eeuwen zijn sinds- dien verloopen en nu is, nog maar kort gele- 1 den, de Zweedsch- Amerikaansche ingenieur Gunnar Hall uit New York, die er zijn beroep van maakt om verborgen schatten aan het daglicht te brengen op de gedachte gekomen om naar die verdwenen Visby-schatten te gaan zoeken. Hij heeft zich daartoe in ver binding gesteld met een groote bergingsfirma te New-York, die onder anderen bekwame duikers in haar dienst heeft. Trouwens Hall zelf heeft een buitengewoon ingenieus duik- toestel bedacht. Het bestaat uit een groote trommel, waarin twee mannen plaats vinden. Het toestel is voorzien van alle mogelijke electrische installaties, er zijn onder andere observatie-vensters, telefonen, schijnwerpers, een zuurstof generator en het geheele toestel kan den bodem van de zee tot zeer dichtbij benaderen. Herhaaldelijk is Hall er reeds in geslaagd, om schepen met goud en kostbaarheden te lichten. Zijn resultaten zijn van dusdanigen aard, dat de Chineesche regeering hem, kort geleden, heeft uitgenoodigd als leider van het Chineesche departement voor duik- en diep zee-onderzoek met den rang van generaal op te treden. De bedoeling was, dat hij zou ad- viseeren in zake het lichten van de talrijke vaak rijkbeladen schepen, die in den loop der eeuwen aan de Chineesche kust zijn gezon ken. Hall heeft de beslissing nog in petto ge houden. Voorloopig oefenen de stralende edelsteenen van Visby, die de visschers, naar de legende wil, in stille, heldere maannach ten op den bodem der zee zien schitteren, nog een groote bekoring op hem uit. En zoo zullen in de komende maanden de toeristen die het aan historische monumenten en na tuurschoon rijke eiland Gotland bezoeken, den modernen schat jager en zijn bergingex peditie aan den arbeid kunnen zien. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE KABINETSFORMATIE. De r.k. bladen bevatten een officieuse ver klaring omtrent het standpunt van de r.k. fractie ten aanzien van de pogingen van dr. Colijn tot vorming van een parlementair ka binet. Deze verklaring luidt „Waar is, dat de formatie van een parle mentair kabinet, voortgekomen uit en steu nende op de fracties der liberalen, vrijzinnig democraten, anti-revolutionnairen, christe- lijk-historischen en roomsch-katholieken, is mislukt, omdat de r.k. Kamerfractie, gelijk te voren voldoende bekend was, om zoowel prin cipieele als practische redenen niet bereid bleek daaraan hare medewerking te verlee nen. Deze vooral ook de practische bezwa ren tegen de vorming van een parlementair kabinet op zoo breede, weinig samenhang ver toonde basis, bleken ook na het bekend wor den van den uitslag der verkiezing onver zwakt te gelden. Onwaar is, dat dat de heer Aalberse en Van Schaik zouden verklaard hebben, dat zij, in dien daartoe aangezocht, niet bereid zouden zijn te pogen een parlementair kabinet op minder breede basis te vormen. Onwaar is ook, dat de formatie van een rechts parlementair kabinet zou zijn afge stuit op gebrek aan voldoende medewerking van de zijde der Christelijk-Historische of Roomsch-Katholieke Kamerfractie." VERPLAATST DE FIRMA ASSCHER EEN GEDEELTE VAN HAAR BEDRIJF NAAR BELGIE Wegens gebrek aan medewerking bij den A.N.D.B. De bekende juweliersfirma I. J. Asscher te Amsterdam zal vermoedelijk binnen eenige weken een deel van het z.g. kleine diamant, waarop de loonen een groote rol spelen, in België laten bewerken. Dit besluit is, naar de „Telegraaf" meldt, een gevolg van de wei gering van den A.N.D.B. tot aanvaarding van het voorstel der Algemeene Juweliers Veree niging om ook iets grovere sorteeringen ii het plan-Douwes op te nemen, waardoor meer werkverruimming verkregen zou zijn. COMMISSIE-WELTER ONTBONDEN. Een onderscheiding voor den voorzitter. Ontbonden is met dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de bewezen diensten de Staatscommissie ad hoe, aan welke is opgedragen binnen zoo kort mo gelijken termijn aan de koningin zoodanige voorstellen te doen als in verband met nood zakelijkeheid van een blijvende en aanzien lijke verlaging van peil der rijksuitgaven dien stig zijn te achten. Bevorderd tot groot-officier in de Oranje- Nassau orde de heer H. J. I. M. Welter, voor zitter van deze Staatscommissie. WERING VAN BUITENLANDSCHE WERK KRACHTEN IN HET KAPPERSBEDRIJF. Het Algemeen Comité van Kapperspatroons en personeel, waarbij aangesloten de Federa tie van Kapperspatroonsvereenigingen Nederland, de r.k. Bond van Kapperspatroons de Nederlandsche Bond van Kappersperso neel en de Ned. r.k. bond van Kappersbedien den St. Cosmas, welk comité zich ten doel stelt de wering van buitenlandsche arbeids krachten en de beperking van het aantal leerlingen in het kappersbedrijf, besloot een adres te richten tot de Nederlandsche regee ring met het verzoek sluiting der landsgren zen voor vreemde werkkrachten in het kap persbedrijf en verbod van particulier vakon derwijs. Bij het adres is een uitvoerig rapport ge voegd met een overzicht van het in Nederland werkzame buitenlandsche kapperspersoneel (bijna uitsluitend Duitschers), en het aan tal werklooze kapsters en kappers (bijna uit sluitend Nederlanders), alsmede een overzicht van het aantal gevestigde kappers in Neder land in verband met de bevolking. De commissie overweegt speciale maatrege len tegen die werkgevers, die steeds weer op nieuw buitenlandsche werkkrachten aanne men. Mr. P. J. REYMER WORDT BURGEMEESTER. Naar „De Standaard" uit betrouwbare bron verneemt zal de minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, benoemd worden tot burge meester van Beverwijk. DE WEGWIJZER VAN DEN A.N.W.B. Een practische verbetering. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland zal binnenkort een practische verbetering aanbrengen aan de bekende alom in den lan de geplaatste Bondswegwijzers. FEUILLETON. Zooals men zich herinneren zal, heeft de A.N.W.B. tijdens de te Amsterdam in 1928 gehouden Olympische Spelen, ten gerieve van het snelverkeer op den weg, langs alle belang rijke wegen, die van de grens naar het Am- sterdamsche Stadion leidden, de Bondsweg wijzers voorzien van een speciale aanduiding, een boven op één der wegwijzerarmen beves tigd oranjekleurig bordje. Voor de toeristen was dat een groot gemak, want ze wisten, als ze in de verte zoo'n oranje bordje zagen, dat door zijn sprekende kleur al op grooten afstand de aandacht trok, dat ze op den goe den weg waren. De maatregel werd door bin nen- en buitenlandsche toeristen zeer ge waardeerd en met lof werd er tot ver buiten de grenzen over gesproken. In navolging van dezen zoo practisch geble ken tijdelijken maatregel, wil de A.N.W.B. thans een blijvende verandering aan de Bondswegwijzers aanbrengen. In het belang van het doorgaande verkeer zal n.1. op alle wegwijzers langs de hoofd verkeerswegen in ons land naar Amsterdam worden verwezen, door middel van oranje gekleurde opzetbord- jes, met het opschrift „Amsterdam" en een getal aangevende den afstand in kilometers. De plaatsing van deze honderden opzet- bordjes, waarmede de A.N.W.B. in zijn jubi leumjaar hét toerisme een goeden dienst hoopt te bewijzen, is een omvangrijk werk en de Wegendienst van den Bond zal er dezer dagen mee beginnen, opdat de verbetering is aangebracht nog vóór den aanvang der her denking van het gouden Bondsjubilé, ter ge legenheid waarvan een groote toevloed van toeristen naar Amsterdam kan worden ver wacht. VAN ALLES WAT. MILLIOENEN SLANGEN. Zes jaar geleden aldus de Sunday Express, voerde een zwrtsersche firma schoenen van slangenleer in. Thans worden per jaar meer dan 40 milli- oen schoenen van reptielenleer in Engeland verkocht. Meer dan 30 pCt. van alle vrouwen schoenen zijn geheel van slangenleer vervaar digd en 35 pCt. gedeeltelijk. In 1925 maakte slechts een enkele Engelsche fabrikant schoenen van slangenleer. In 1926, toen deze nijverheid begon werden 2.500.000 slangen in de geheele wereld ver bruikt. Verleden jaar leverde Britsch-Indië alleen reeds 4 millioen exemplaren en de to tale uitvoer van de geheele wereld naar En geland bedroeg meer dan 11 millioen slangen. Ruw geschat, zijn 2000 menschen in Brazi lië het geheele jaar door bezig met het doo- den van slangen, in Britsch-Indië ongeveer 3000, in Nederlandsch-Indië ongeveer 2000, in Zuid-Amerika 3000 en in Indo-China ten naastebij duizend. Deze maand alleen zijn 19 schepen met la dingen slangenleer in de Londensche haven aangekomen. EEN ZEILSCHIP VAN VOOR 1500 JAAR. Het oudste zeilschip, dat in Scandinavië is gevonden en dat 1500 jaren onder den grond heeft gelegen, bevindt zich thans in het his torisch museum te Göteborg. Dit schip, dat het „Galtabeck-schip" wordt genoemd, werd ongeveer vijf jaren geleden door een boer ontdekt, toen deze te Galtabeck niet ver van de stad Barberg aan de West kust van Zweden, een sloot groef. Men begon maatregelen te nemen om het schip uit tegraven en spoedig merkte men, dat er vele groote stukken nog goed waren bewaard, zoodat een restauratie er van moge lijk was. Het schip heeft een lengte van 14 (3. Zie mij eens goed aan, markies, en ver tel mij dan of ik er uitzie als iemand die in een krankzinnigengesticht thuis behoort. De markies streek zich langzaam met de hand langs het voorhoofd. Droomde hij of maakte men zich te zijnen koste vroolijk over zijn lichtgeloovigheid Maar Rouquin scheen zelfs de geheimste gedachten van Norbert te kunnen raden. Neen, gij droomt niet, markies zei hij op koelen, bijna ongeduldigen toon. Ik begrijp uw verbazing en tot op zekere hoogte ook uw besluiteloosheid, maar toch moet ik u verzoeken eens en voor goed te gelooven, dat ik nooit met grooter ernst heb gesproken dan juist op dit oogenblik. Vijftig millioen herhaalde Norbert bij na toonloos en dadelijk begon hij zich te ver meien in den nieuwen toestand, hem door zulk een fortuin geopend. Hij verguldde het zeer verweerde wapenschild, hij kocht zijn kasteel terug en zag zijn stallen gevuld met de fraaiste paarden. Met de weelde, door hem ten toon gespreid, stak hij de oogen uit van hen, die hem hadden geminacht, toen hij arm was. O, hoe zou hij de ondervonden ver nederingen met woeker terugbetalen Dat zou een leven worden van bedwelmend genot, een aaneenschakeling van feesten, een leven in grooten stijl, zooals hij dat beminde. Alle wegen ter voldoening van zijn eerzucht zou den voor hem geopend staan Wat was er niet te bereiken, als men gedragen werd door de vleugels van het fortuin Hij voelde, dat hij niet meer geketend aan de armoede zelf de wieken wijd zou kunnen uitslaan over alle menschen, die hij verachtte, over de hee- le wereld heen. Zijn eerzucht had geen gren zen meer, verteerd als hij zich voelde door den gloed van zijn genie. Vijftig millioen riep hij nogmaals. Welk een onzin Vijftig millioen voor mij, die nau welijks geld genoeg «bij zich heeft om naar Parijs terug te keeren Vijftig millioen Welk een sprookje Norbert was op een stoel neergezonken, den eenigen, die nog in de ontruimde kamer stond, en hij ging voort met te droomen en te fantaseeren, als iemand, die in ijlende koorts de schoonste tooverbeelden ziet. Intusschen stond Rouquin voor den mar kies en beschouwde hem met een onverstoor bare kalmte. Plotseling vloog Norbert op, wierp zich met een sprong op den verzoeker en klemde hem zijn tien vingers om de keel. Vervloekt, riep hij met de stem van een waanzinnige, als gij een laaghartigspel met mij hebt durven drijven, dan komt ge nu niet levend uit mijn handen Met de linkerhand schijnbaar zonder vol inspanning wist Rouquin zich van den greep van zijn aanvaller te bevrijden. Daarop den markies met zijn beide handen om de heupen grijpend, lichtte hij hem van den grond en hield hem tot boven zijn eigen hoofd, het middel als met reuzenkrachten samenpersend. Vervolgens zette hij den ver schrikten edelman bedaard weder op den grond en zei met een zachte stem, die niet den minsten toorn verried Eens en vooral, markies, met mij mag men, als wij vrienden zullen blijven, niet op zulk een wijze omgaan. Norbert voelde een ijskoude rilling langs den rug. Die man was zijn meester, althans wat lichaamskracht betrof. Neem mij niet kwalijk, stamelde hij, ik deed verkeerd, ik had ongelijk Maar alles klinkt mij ook zoo vreemd, zoo raadselachtig. Laten wij er een eind aan maken, besloot Rouquin. Ge weet nu, wat ik u heb voorge steld. Wat doet ge weigeren of aannemen Het is dus werkelijkheid Ik droom niet? Weigeren of aannemen herhaalde GEMEENTE WIERINGEN. KINDERKOOR „JONG LEVEN." „De Heks van de Boschhut", ope rette in 4 bedrijven, tekst Jac. Wil- son, muziek E. Koning. Voor een vrij talrijk publiek, gaf Zondag avond de heer Jb. I. Hovenier een uitvoering met zijn kinderkoor in „Concordia." Opgevoerd werd de operette „De Heks van de Boschhut." De omvang van deze operette is van dien aard, dat een heele avond gevuld wordtin vier vlot geschrev enbedrijven worden de lot gevallen beschreven van Vera, het prinsesje, wat door de booze heks is ontvoerd en ten slotte door een arme molenaarsknecht uit de macht der heks wordt bevrijd en in de armen van haar bedroefde ouders wordt terug ge bracht. Een op een top kinderoperette, behoudens een enkele rol (Koning en Koningin), wordt de geheele handeling door de kinderen zelf naar voren gebracht. Het publiek was dan ook opgetogen over de prestaties van de kleuters. Met welk een ernst werden de verschillen de rollen vervuld, niet één had last van de zoo gevreesde plankenkoorts. De diverse solopartijtjes werden zonder on derscheid van den eersten tot den laatsten regel zonder hapering gezongen. Met welk een zorg één en ander was inge studeerd, bleek steeds, wanneer een hij of zij eens iets meer wilde geven, dan de stem ver dragen kon, een hoofdbeweging van de direc teur en men matigde weer. Opvallend was de goede en duidelijke uit spraak in zang zoowel als parlando. De koortjes waren steeds zuiver van klank en de moeilijkheden welke hier en daar in de partituur voorkomen werden, geschoold als het koortje reeds, is glansrijk overwonnen. De mooie costuumes welke voor de deze operette noodig zijn, gaven een schitterend effect. Door de groote bezetting was het noodig dat een groote verscheidenheid costumes moest worden gehuurd. Prachtige tooneeltjes vielen te bewonderen, in groote verscheidenheid, als, Hovelingen, Kabouters, Roovers, Boeren en Boerinnen, Heksen kortom ieder tafereeltje was een staal kaart van kleuren op zich zelf. Het is een onmogelijkheid om namen te gaan noemen het programma vermeldde ze niet en bovendien zouden we gevaar loopen de één voor den ander te trekken wat een onbillijkheid zou scheppen tegenover hem of haar die iets minder op de voorgrond trad. Voor den heer Hovenier moge het een vol doening zijn te weten, dat alles weer vlot van stapel is geloopen. Hij heeft op avonden als deze een geweldig zware taak. Niet alleen, dat hij de pianopartij moet spelen, doch te vens is geen oogenblik zijn aandacht van de handeling op het tooneel af, verantwoordelijk als hij is voor de geheele gang van zaken. Voor een operette als Zondagavond opge voerd, moeten vrij veel onkosten gemaakt worden, zoodat er weinig voor noodig is, of de avond is een financieele schadepost. Voor een eerste opvoering drukken de on kosten het zwaarst, vandaar dat de heer Ho venier heeft besloten, om Zaterdagavond 27 Mei a.s. een herhaling te geven, voor verlaag de entreéprijzen. De bijzonderheden hierover vindt men in een advertentie in dit nummer. (V. V.) Openbare Verkooping. Het woonhuis van Mej. de Wed. S. Dijkshoorn le II.-Hoef j.1. Zaterdagavond in 't Café Scheltus krachtens art. 1224 B..W pu bliek door Notaris Obreen geveild, is gekocht door mej. de Wed. J. Tijsen te VOOR DE BIJ KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil 52 Prima linoleum, Krommenie 1.15 Inlaid- of Graniet 2-25 Groote sorteering Bouclé-, Wilt n- en Deventer meter en is geheel uit eikenhouten planken gebouwd, die met eiken pennen aan elkander vooi J 3.210.--, hoogste hiedei zijn verbonden. was de heer B. H. Kraan voor f 3.140.— Rouquin. Norbert wierp een blik van vertwijfeling om zich heen. Het is goed, zei hij tenslotte met ver wrongen gelaat en luid kloppend hart, ik neem aan. Wolken bedekten de zonneschijf, het werd bijna duister in de zaal. Het was of er bree de zware schaduwen op de wanden vielen, alsof de portretten der voorvaderen zich het gelaat omhulden. n. Na eenige oogenblikken van stilzwijgen begon Rouquin opnieuw Gij wildet mij vragen, nietwaar, hoe ik er zoo toe kwam, mij juist tot u te wenden en aan u de voorkeur te schenken Nu, het toeval heeft daartoe veel bijgedragen. Verder hebt gij ook uw voordeel, dat ge vrij zijt, van niemand afhankelijk, zonder eenig fortuin en zonder bedenking bereid, om dadelijk uzelf aan te gorden, om een werelddeel te gaan veroveren. Ziet ge, dat zijn allemaal dingen, die mij lijken. Maar waarom juist ik Hebt gijzelf die eigenschappen niet Ik Neen. Het is waar, dat er weinig be staat, waarvoor ik zou kunnen terugdeinzen, maar ik ben niet vrij ik ben gehuwd. Ja, als bij onze wetten het ontbinden van den echt even gemakkelijk was gemaakt als het slui ten, dan Maar op welke wijze moet ik de bezitter worden van het door u genoemde fortuin viel de markies in. Door een erfenis. Heel goed. Maar, indien ik eenmaal de rechtmatige bezitter ben geworden dier milli- oenen, welke zekerheid hebt gij dan, dat ik niet alles voor mijzelf zal behouden Het zal uw verbazing wekken, maar ik stel vertrouwen in u. Ik verlang niets dan uw woord. Dat is mij voldoende. De markies zag Rouquin inderdaad met verbazing aan. Ik geef u mijn woord zei hij glimla Benoemd. Tot Heemraad v.h. Heem raadschap Wieringen is bij Koninkl. besluit herbenoemd de heer S. Hussel- man. v - Zalm. In het IJsselmeer worden door visschers nog al wat zalmen gevan gen. Deze visschen welke vermoedelijk de rivier de I.Tssel afkomen kunnen nu geen uitweg naar de Zuiderzee vin- vinden door 't afsluiten daarvan en moe ten in 't IJsselmeer blijven waar zij alzoo worden gevangen. Een le Prijs. De muziekvereeniging „Apollo" te Den Oever behaalde j.1. Zondag op 't Bondsconcours te lleor- ITugowaard in de eerste afdeèling de le prijs met 152 punten. Voorwaar een mooi succes. De Gemeenelandsweg. Nu de betonweg van de Ilollebalg naar den afsluitdijk in gebruik is ge steld, en als het doorgaand verkeer over deze weg gaat, hebben de werk zaamheden van het teeren der Gem. landsweg te Westerland een regelma tig verloop. Het nu gereed gekomen gedeelte ziet er keurig uit, en zal mogelijk, doordat er tijdens de werkzaamheden zoo goed als geen verkeer op wordt toegelaten, veel stabieler kunnen wor- iden. Misschien is het mogelijk om voor Jde andere wegvakken een zelfde rege ling te treifen door verlegging van het verkeer. Voor een. betere samenwerking. Naar wij vernemen zullen te Hippo- lytushof pogingen worden aangewend om tot een z.g.n. bestuurdersbond te geraken van verschillende belangrijke vereenigingen. In verschillende plaatsen van ons land zijn reeds van dergelijke plaatse- chend.. Dat is iets, wat ik, dunkt me, gemak kelijk kan doen. - Maar als gij het niet houdt, volgt ook bij u de straf op de misdaad, hernam Rouquin. Is 't waar Ja, ik zou u dooden als een hond, ant woordde Rouquin, maar hij deed het zeer be daard en zelfs glimlachend. En als ge u eens daarin vergistet bracht de markies in het midden. Wilt ge onze overeenkomst verbreken, dan acht ik mij ook door niets gebonden. Een ander dan ik zou u, de hemel weet met welke listen gevangen en in de val gelokt hebben ik heb u integendeel de volle vrijheid gelaten. Gij hebt gelijk, ik praat als een domkop, meende Norbert. Dat niet, maar ge koestert nog altijd ee nig wantrouwen en daarvan moet ik u thans trachten te genezen. Luister Ik ben rijk, mijn kas staat voor u open, bedien u van het geld, alsof het u toebehoorde,ge hebt geen schuldbekentenissen te teekenen en ge be hoeft nooit iets af te lossen. Wat zegt ge daar van En om u volkomen tevreden te stellen, zal ik deze plaats niet verlaten, zonder het oude kasteel te hebben teruggegeven, als uw hart aan dat voorvaderlijk goed gehecht is en gij het gaarne bezitten wilt. Welk een vreemd mensch zijt ge toch riep de markies, terwijl hij niet zonder eenige ontroering Rouquin de hand reikte. Maar Rouquin schudde het hoofd. Ik dank u, zei hij. Geen aandoenlijkhe den Die leiden tot niets. Houdt dit maar in uw gedachten Ik ben een schurk en gij staat op het punt er een te worden. Als wij elkan der de hand reikten, kon daar iets kwaads uit voorkomen. Norbert gevoelde wel afkeer bij die woor den, maar hij streed niet meer om het goede, dat nog in zijn binnenste wonen mocht, de zege te doen behalen. Wij zijn bondgenooten, antwoordde hij. En nu verhindert u niets meer mij te zeggen, hoe gij het bestaan van dat fortuin ontdekt hebt. Gij hebt gelijkik zal u zeggen, wat ik weetGeen onzer dagbladen, noch de Times, noch de New York Herald, noch de Figaro of het Petit Journal hebben ooit iets In hun ko lommen opgenomen van die millloenen, welks bezitter niet schijnt uit te vinden te wezen. Alleen de Levant Herald, die, zooals ge waar schijnlijk weten zult, te Constantlnopel wordt uitgegeven, heeft eens zijn lezers 't volgende medegedeeld „Op zestienjarigen leeftijd be gon een Franschman, George Bertara ge naamd, zijn loopbaan als matroos. Toen hij negentien jaar was, was hij eigenaar van een goederenprauw. Op twintigjarigen leeftijd had hij tien duizend dollars bijeengegaard en werd hij kapitein van een stoonjboot, ter wijl hij af en toe er andere schepen bijkocht. In liet jaar 1847 bezat hij aandeelen in een groot getal ondernemingen, die door zijn werk kracht, zijn vlijt, zijn kloekheid en zijn be daardheid, maar vooral door zijn vernuft, voortdurend in bloei toenamen. Destij d wer den de schatten van Californië ontdekt en Bertara legde uit eigen middelen een weg aan, die den staat Nicaragua doorsneed én daardoor aanmerkelijk de reis tusschen New York en New Arleans en de Golf van San Francisco bekorte. In het jaar 1856 stichtte hij een stoombootdienst tusschen New York en H&vre. Eenige jaren later werd hij bezitter van spoorwegen, hij spoedde zich naar het verre Westen,kocht de aandeelen van groote spoorwegen op en verkreeg daardoor zulk een uitgestrekte macht, dat hij langzamerhand het stijgen en dalen der aandeelen op alle lijnen volgens zijn verlangen kon bewerken. Toen hij eindelijk het avontuurlijk leven moe de was en zich lijdend begon te voelen, maak te Bertara al zijn bezittingen te gelde, om zich te gaan vestigen te Constantlnopel, waar hij zich aan den oever van een meer een fa belachtig schoon paleis liet bouwen. Hij stierf, na tien jaren onder ons te hebben geleefd. Men schat zijn vermogen op omstreeks hon derd millioen. Hij liet geen testament na. Bertara had nooit met iemand omtrent zijn familie gesproken en zijn erfgenamen zijn onbekend." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1