BOERENLEENBANK WIERINGERMEER ZITTING VARKEVISSER - MIDDENMEER. lijke bonden tot stand gekomen, welke met succes werkzaam zijn. Een en ander heeft ten doel meer dere samenwerking tusschen de ver- ecnigingen te krijgen bijv. een be langrijke factor is reeds het vaststel len der te houden uitvoeringen. Het „Amstelbad" bij „Lutje" Van het „Amstelbad" bij Lutje te Westerland, is j..l Zondag reeds druk gebruik gemaakt. z Er werd reeds gezwommen doch vooral de bootjes en kano's was een attractie, waar druk gebruik van ge- ftiaakt werd. Alles is nog niet bedrijfsklaar wij komen dan ook in één van de volgende nummers op deze instelling terug, als mede op een belangrijke zaak, die hier mede verband houdt. V. C. J. B. Oosterland. Vrijdag 26 Mei a.s. bijeenkomst. Vereeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek der Openb. Lagere school te Hippolytushoef. Maandagavond kwam bovengenoem de vereeniging in vergadering bijeen in Hotel de Haan. Aanwezig 10 leden. De voorzitter de Heer N. Kaan open de de vergadering met een kort woord van welkom, waarna de Heer J. J. R. Groos, secretaris de notulen der vorige vergadering voo las welke onveran derd werden goedgekeurd. Hierna volgde bestuursverkiezing, perodiek moesten aftreden de heeren van 't Hof en Klare, welke met meer derheid van stemmen werden her kozen. Beide heeren namen hun benoeming aan. De rekening en verantwoording van den penningm. werd geodgekeurd na dat deze was nagezien door mej. Mul ders en Mevr. Eden-Roskam. Bespreking schoolfeest hoogste klas sen. Voorgesteld werd om dit jaar weer eens een reisje te maken met de hoog ste klassen naar Amsterdam- Een be zoek zal dan worden gebracht aan Artis. Ook zal de mogelijkheid onderzocht worden om een bezoek te brengen aan Volendam, Monnikendam en Marken. De reis zal per autobus gemaakt worden. Aan het schooleest. zal wor den deelgenomen door 94 kindoren De lijsten welke de burgerij ter tee- kening zullen worden aangeboden wer den vervolgens bij de verschillende da mes en heeren uitgezet. (Niet genoeg kan worden aangedron gen bij de ingezetenen om zooveel mo gelijk op de lijsten te teekenen, de tij den zijn wel donker, doch laat als het eenigszins mogelijk is, de jeugd hier onder nog niet te lijden hebben.) De datum van het schoolfeest zal nog nader worden vastgesteld- De volgende vergadering werd vast gesteld op 7 Juni a.s. Hierna sluiting. BINNENLANDSCH NIEUWS. VAN LIEDJESZANGER TOT ADVOCAAT. Aan de Gemeente-universiteit van Amster dam is Zaterdag geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer I. Coopman, bij het publiek beter bekend onder den naam Henry Marchand, de populaire conferencier en liedjeszanger. Dit examen mag waarlijk een unicum hee- ten, niet alleen vanwege de combinatie van de lichte muze met de strenge godin Justitia, maar ook en vooral omdat de heer Marchand tusschen zijn zeer drukke werkzaamheden op een gebied, dat geheel buiten de sfeer van zijn studie viel, de kracht en het doorzettings vermogen heeft gehad, zijn economische- en rechten-studie te volbrengen in minder tijd dan menig student, die zich geheel aan zijn studie kan wijden, noodig heeft. I. Coopman werd in 1893 geboren en door liep de lagere school, waarna hij op 12-jarigen leeftijd een „baas" moest zoeken. Hij leerde het diamantslij pen en was van zijn 17de tot zijn 20ste jaar diamantbewerker, waarna hij als artist „ontdekt" werd en korten tijd zijn brood verdiende als chansonnier, toen Ge- rard Arbous hem in 1915 engageerde voor een tournée door Nederlandsch-Indië. Tengevolge van den wereldoorlog keerde hij pas in 1920 naar Europa terug om echter, na in het hu welijk te zijn getreden met de toenmaals be kende danseres Kitty Lipton, reeds weer in 1921 met zijn echtgenoote voor een tweede tournée naar Indlë te gaan. De heer Mar chand trad hierna nog op in Australië, Zuid Afrika en Amerika. Toen hij In Nederland terugkeerde, werd hij in 1925 als conferencier verbonden aan het bekende Amsterdamsche cabaret Millo Colonnes aan het Rembrandtplein, aan welke inrichting hij verbonden bleef tot de ophef fing toe. Na 1925 zag de heer Marchand kans aan zijn zucht naar bestudeering der maat schappelijke verschijnselen toe te geven en begon hij economie en staatsrecht te bestu- deeren. In 1927 behaalde hij zijn acte M.O. voor Staathuishoudkunde en Statistiek, in 1928 zijn acte M.O. voor Staatsinrichting en na een jaar Latijn te hebben geblokt en een collequum doctum te hebben verkregen, deed hij in 1930 met goed gevolg zijn toelatings examen voor de Amsterdamsche Universiteit, waar hij in Juli 1931 zijn candldaatsexamen rechten deed, om Zaterdag zijn studie met den meestertitel bekroond te zien. De heer Marchand heeft al die jaren ei genlijk een dubbel leven geleld tusschen het drukke leven achter coulissen en voor schijn werpers, vond hij tusschen repetities en voor stelling, in hotelkamers, in stationswachtka mers en in nachttreinen gelegenheid om zich plotseling weer te verdiepen in zijn studie boeken, met af en toe, als hij te Amsterdam was, des ochtends gelegenheid om een colle ge te bezoeken. De heer Marchand, die voor komenden zo mer een engagement als conferencier heeft in Den Haag, zal daarna echter een keus moeten doen of hij zich verder aan het ca baret of aan het recht zal wijden, omdat de balie waarschijnlijk niet zal toestaan, dat een zingende advocaat voor de Rechtbank komt pleiten. Het was niet zoo erg als liet leek. Levenslustige oude heer, die ten val kwam, veroorzaakte groote consternatie op drukst punt van Rotterdam. Zeer ernstig leek het ongeval, dat zich Zondagmiddag omstreeks halfvijf op den Coolsingel nabij het postkan toor te Rotterdam afspeelde. Een oude man, viel plotseling op den grond, na dat even te voren een groote personen auto hem was gepasseerd. Aangereden dus Geen der onmiddellijk toege schoten liu lp vaardigen twijfelde er aan De oude haas lag, roerloos op den grond Zijn oogen waren gesloten en uit een klein wondje boven zijn oog kwattn bloed. „Een schedelbreuk" verkondigde een jonge man, vermoedelijk lid van Eerste IIulp. „Ontzettend", stameilde een vrouw. Politie-agenten kwamen, de Geneeskundige Dienst werd gewaar schuwd en enkele minuten later kwam de bekende ziekenauto aangereden. De stroom van nieuwsgierigen op den drukken Coolsingel groeide steeds aan zoodat de politie ruim baan moest ma ken. Broeders van den Geneeskundi gen Dienst legden den man volgens de regelen der kunst op een brancard en droegen hem voorzichtig in den zieken auto, die even later langzaam naar het groote ziekenhuis reed. De ijverige politie-agenten wilden be grijpelijk iets van de oorzaak van dit ongeval weten en begonnen ijverig te speuren naar getuigen. Het was een moeilijke karwei om er iets .van te we ten te komen, want niemand had het ongeval eigenlijk zien gebeuren. Ten slotte vond men een man, die het wist Gelukkig. Men kon noteeren, dat het een vreemde auto was geweest waardoor de man werd aangereden, een oude wagen, laag model, open kap een auto, die onmiddellijk was doorge reden. - VViat een riep een juffrouw. De agent ging naar het bureau, waar zijn chef onmiddellijk alle pogingen in het werk stelde om den auto-bestuur der te laten aanhouden. Totdat heel onverwacht een dokter van het zieken huis hem per telefoon mededeelde, dal den ouden man niets mankeerde, doch dat hij teveel gedronken had. Eenige minuten later stapte een levens lustige oude heer tusschen twee agen ten uit het ziekenhuis naar het bureau aan de Pauwensteeg, waar hij open hartig opbiechtte, dat hij inderdaad iets te veel had gedronken en alleen maar van een stoepje was gevallen. De werkloosheid in het Westland. Hoewel in het Westland de seizoen- drukte voor den tuinbouw is aangebro ken, kan men toch niet alle arbeids krachten aan werk helpen. In normale tijden kwam men in het voorjaar han den tekort. Thans echter nemen de tuin ders als bezuinigingmaatregel slechts spaarzaam arbeidskrachten aan, en het is geen groote zeldzaamheid om op de kweekerijen vrouw en dochters van den tuinder aan het werk te zien, waar door dus een arbeidsloon wordt uitge spaard. De hoop van sommige gemeen tebesturen, dat men eenigen tijd vrij wel zonder werloozen zou zijn, blijkt evenals het vorige jaar ijdel te zijn. Te Monster waar het totaal werkloozen pl.m. 200 bedraagt, bestaat de helft uit werklooze tuinarbeiders te Naald wijk zijn van de pl.m. 125 werkloozen eveneens de helft tuinarbeiders. Vrouw en kind aangereden. Op den Rijksstraatweg bij Zevenberg schen hoek werd Vrijdagmiddag de 73- jarige weduwe Kouters door een luxe auto, rijdende in de richting Breda, aangereden toen zij een kind wilde grijpen, dat op het punt stond door die auto te worden overreden. De vrouw bekwam een hoofdwonde. Het kind werd aan de borst gewond. Nachtvorsten. In den nacht van Woensdag op Don derdag j.1. heeft het in Heerenveen en omgeving, zóó gevroren, dat 's-mor- gens een laagje ijs in de slooten lag en ook op sommige ramen van planten kassen van gardeniers. Te zes uur was het gras in de wei landen nog hard en werd door het vee stukgetrapt. De steenindustrie staat er slecht voor. De vereenigde steenfabrikanten in oostelijk Groningen hebben Donder dag beraadslaagd over de vraag, of er reden is om tot opheffing van de ver koopcentrale te Winschoten over te gaan, nu ook te Groningen tot ophef fing van het verkoopkantoor is beslo ten. Men heeft echter de beslissing nog eenige weken opgeschort, naar aanleiding van een mededeeling, dat te Groningen alsnog getracht wordt het verkoopkantoor te handhaven. De toestand in de steenindustrie is zonder eenig vooruitzicht. Tengevolge van den lagen prijs van de steen ach ten vele fabrikanten het onraadzaam de campagne die anders in het voor jaar begint, te openen. DB KABINETS - CRISIS. Naar de N.R. C. verneemt, schijnt de stand van zaken op dit oogenblik te zijn, dat dr. Colijn de portefeuille van binnenlandsche zaken zal kiezen. Voor waterstaat komt ir. J. A. Kal ff (lib.), de voormalige directeur der Ned. Spoorwegen, in aanmerking. Verder zouden er twee vrijzinnig-de mocraten in het ministerie worden op genomen en wel mr. P. J. Oud en mr. II. P. Marchant, aan wie resp. de porte feuilles van financien en onderwijs zou den zijn toegedacht. Vrij zeker schijt het ook te zijn, dat koloniën aan dr. A. A. L. Rutgers (a.r.) gouverneur van Suriname, wordt toe gedacht. Voor een nieuw ministerie van sociale zaken wordt prof. d^Vj. R. Slotemaker de Bruine (c.h.) genoemd. Voor de volgende departementen is de aanwijzing nog vrij onzeker: buitenlandsche zaken: jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (politieke kleur onbekend.) landbouw, handel en nijverheid: mr. T. J. Verschuur (r.k.) de tegenwoordige minister van economische zaken. defensie: mr. L. N. Deckers (r.k.)„ de tegenw. minister van defensie; en justitie mr. J. R. H. van Schaik (r.k.) voorz. van de Tweede Kamer. ONS W1ERINGERMEERHOEKJE. van de kassier J. A. Woldering Slootdorp, DINSDAGS van 7 tot 8 1/2 UUR. Vrachtauto zakt door de brug. Maan dag passeerde de Ford-vrachteuto van den benzine-depothouder C. Omis van Wjieringen de noodbrug in de Wierin- germeer bij Aartswoud. Midden op de brug gekomen, zakte de auto door de planken De bestuurder en de mede-in zittende, de heer Huisman, wisten zich te redden, hoewel de lieer H. aan oog en mond nog al tamelijke verwondin gen had bekomen. De auto werd later door een kraan wagen op het begaanbare pad gebracht. Het blijkt intusschen wel nnndzake- lijk dat zulke noodbruggen beter die nen te worden voorzien. BOEKBESPREKING „De Wandelaar". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonde rbeek te Laren de Mei-afevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, neemschut, geologie, foklore, buiten leven en toerisme. Het is de eeuwenoude korenmolen van de Doesburger eng bij Ede, die een belangrijke rol speelt in een schets van Jac. Gazenbeek, waarmee het num mer opent. Rein Valkhoff vertelt van zijn nachtelijke bevindingen in een Zwitsersche veestal en A. J. de Boer doet ons de Paaschsfeer in 'n Drentsch dorp aanvoelen. Allerlei bijzonderheden over zeezoog dieren, n.1. Nederlandsche walvischach tigen, die aan onze kusten zijn aange spoeld, worden meegedeeld door F. i\isen. Heiman Isings zet zijn rubriek „Koud water-aquarium" voort, terwijl P. van der Lijn, de geoloog, ons ervan doordringt, dat een simpele zandkuil een bron kan zijn van iijn genieten. Over den tuin in Mei schrijft P. L. Rus- ticus, over den sterrenhemel A. C. de Koek. A. B. Wigman, die zijn hart aan Veluwe heeft verpand, voert ons naar het damwild, dat een bekoring uit maakt van het Geldersche landschap. G. D. Duursma zingt opnieuw den lof der cactussen en hetzeiide doet A. Jo- man met betrekking tot het sierlijke waterdrieblad. Uitvoerig is opnieuw de rubriek „Van en voor de Jezers" (natuurhisto risch allrlei), waarin o.a. de redacteur Rinke Tolman, zijn opvatting te ken nen geeft over het optreden van den nachtegaal voor de microfoon. Het illustrative gedeelte is eveneens weer rijk verzorgd speciale aandacht vragen wij voor de fraaie houtsnip- foto van v.d. Peppel, die in den foto wedstrijd van 1932 werd bekroond. BUITENLANDSCH NIEUWS. Stier verricht verwoestingen in kerk aan. Te Bratau in Bohemen moest een stier, alvorens naar het abattoir te gaan, nogmaals worden gewogen. Het „ongeduldige" dier rukte zich los en vluchtte weg een kerk binnen, ver nielde het halve altaar en pas nadat het zijn woede had gekoeld aan stoelen en banken, verscheen het weer op straat, waar het kon worden gegrepen, toen het een autobus ramde. Circus in nood. De circus Albert Hagenbeek, is, na in Pilsen te hebben overwinterd, in groote financieele moeilijkheden ge komen. Hoewel het publiek telkens collectes tot ondersteuning van het bedrijf organiseerde, is thans het fail lissement aangevraagd, voornamelijk door twee paardenvleeschliandelaars, die de grootste crediteuren waren. Zij hebben beslag gelegd op de leeuwen en een olifant, die zij nu aan den Die rentuin van Pilsen cadeau willen doen PROVINCIAAL NIEUWS. De uitslag van het Zondag j.L gehou den Muziekconcours van den West- Frieschen Bond van Harmonie- en Fan larecorpsen te Heerhugowaard: Derde Afdeeling Fanfare: Kunst na Arbeid, Aartswoud 2e pr. met 127 p.; Crtscendo, Oude Niedorp 1ste prijs met 173 punten. Eerste Afd. Fanfare: Volharding Berk hout 2e pr. met 121 p.; Onder Ons Hau- wert 3e pr. met 115Vè Pd Eensgezind heid Heiloo le pr. met 165 punten. Eerste Afd. Harmonie: Concordia Breezand 3 pr. met 104 p.; Apollo Den Oever le pr. met 152 punten. Uitvoering ten bate Kinder-herstel- lingsoord. Wij vestigen de aandacht Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Wil len is Kunnen Lutjebroek le pr. met 154 p.; Excelsior Warder 2e pr. met 141 p.; Concordia IToogkarspel le pr. met 159 punten. Afd. Uitmuntendheid Hcrmonie: Schagen's Harmoniekapel 2e pr. m. 139. Kere Afd. Harmonie: Wlinkle's Har moniekapel le pr. met 151 Vz P- Eere Afd. Fanfare: Concordia, Abbe- kerk - Lambertschaag 2e pr. met 128 p.; Andante, Oosthuizen le pr. m. 150yfc p.; Kunst na Arbeid, Zd. Schanvoude 1 pr. met 170V2 P- H.U.G.O. Heerhugowaard lc pr. met 146 punten. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Draverij „Sportliitst" Onder schitte rend zomerweer en veel publiek werd Zondag j.1. op de mooie grasbaan te Kleine Sluis een korte baan-draverij gehouden voor geregistreerde paarden van de 13 ingeschrevenen kwamen 11 paarden uit. De uitslag was als volgt: ie prijs f 200, Pieternel, eigen. W. Ves- sies, Beverwijk, berijder N. v. Leeuwen; 2e prijs f 75 Uniform eigen. J. W. Dorst Gastricum, berijder J. v. Leeu wen Sr. 3e prijs f 25 Solly ITarvester. eigen. M Holland, Bevewijk, berijder N. v. Leeuwen Het was 'n middag met spannende liften, waarvan de kamp Stoimlooper- eg,en Peter Kerigan en Uniform-Solly Harvester een lust was om tc zien. Breezand. Voetbal. A.s. Hemelvaart» dag zal op het sportterrein alhier een voetbal-wedstiijd plaats vilden tus schen R. C. B. 1 en B. K. C. I van Anna Paulowna Aanvang half drie. Bioscoop Kossen Spoorbuurt. De heer Kossen verzoekt ons te wil len meedeelen, dat gedurende de zomer maanden niet elke week een voorstel ling zal worden gegeven, doch deze beperkt worden tot extra Zondagen. De eerste voorstelling is met Pinkste ren met een extra programma. Schoolfeest. Maandagavond verga derde de schoolfeest-vereeniging in Ho tel Veerburg en werd de dag der jaar- lijksche schoolfeestviering vastgesteld op 21 Juni a.s. Postduivensport. Zondag 7 uur wed vlucht vanaf Noijon, afst. 392 K.M. Duiven los 8 uur. In concour waren 29 duiven. De eerste duif werd geconsta teerd om 1 uur 56 min. 40 sec. De laat ste prijswinnaar om 2 uur 10 min. 22 sec. De prijzen vielen als volgt Gebr. van Steijn 1 2 6 G. de Boe 3 W. Blaauboer 4 J. Peutte 5; N. Spigt 7 Arbeidsbeurs. Geplaatst binnen Gem. 18 landarb. Staan nog- ingesohr. 1 visscher, 161 landarb., waarvan 140 bij werkversch. W.meer; 1 opperm. 1 waker; 1 metsel. 1 timmerman. GEMEENTE ZIJPE. Schaterbrug. Vorige week namen wij een bericht op, dat de Heldersche op de opvoering der kinderoperette „Lentebloemen" op Zaterdag 27 Mie a.s. in de Concertzaal Hotel Smit te Slootdorp. Laten velen opkomen, in de eerste plaats om deze mooie operette te be wonderen, ,maar ook om het prachtige doel: de opbrengst komt ten bate van de kinderherstellings- en vacantieoor- den. Laat de zaal dus gevuld zijn. (Zie advertentie in dit nummer. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. HEMELVAARTSDAG. EVANGELISATIE Middenmeer v.m. 9.30 uur in de Cantine Ds. Finkensieper. GEREF. KERK Hemelvaartsdag v.m. 9.30 u. Cand. v.d. Vliet. MIDDENMEER, GEREF. KERK. Hemelvaartsdag geen dienst. Wij kunnen U leveren KATOENPITTEN voor Petroleumstellen en lichten, alsmede petroleumliclitjes, lampenglazen enz. CONCURREERENDE PRIJZEN TELEFOON No. 11. een tweetal afstandsmarschen organi seert op Hemelvaartsdag. SVandelsportvereenlging „De Jutter" Voor deze marschen bestaat gewel dig; veel anijno. Ongeveer een 500 deel nemers hebben zich opgegeven. Zoo als men weet loopt de route der 45 K.M. marsch vanaf Den Helder, Cal- lantsoog dooi- de Zijpe, over Stclper- riotbrug, Schagerbrug, Keinsmerbrug, 't Zand Ivolksluis naar Den Helcler. Als men rekent dat te 10 uur vei- trokken wordt vanaf Den Helder, dan zal de marsch tusschen 2.30 en 2 uu: Schagerbrug passeeren. GEMEENTE WIERINGEN. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes 2 voor de Goudenkruiswedstrijden op eigen ter rein tegen M.L.D. uit Den Helder. De einduit slag was een gelijk spel 22. Succes 3 speelde voor de competitie tegen H.R.C. 6 en moest het loodje leggen en ver loor met 32, Succes 4 welke naar H.R.C. 7 naar Den Hel der was kon t ook niet tot een overwinning brengen en verloor met 3—1. Alzoo dus geen succesdag MARKTBERICHTEN. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 19 Mei 1933. Op de he den gehouden kaasmarkt waren in to taal 81 stapels, wegende 163000 K.G. aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas 46 stapels Kleine i 26 6 stapels Commissie, R. 1' 23.50, BI. f 21.50 2 stapels Middelbare f 21 Boerenkaas 7 stapels Kleine f 24 20 stapels Commissie f 25.50. Alles niet rijksmerk. Handel matig. .-f -V De Graanmarkt. ALKMAAR, 19 Mei 1933. Op de he den gehouden Graanmarkt waren in to taal 307 H.L.'s aangevoerd, als 16 tar we f 4.25 166 gerst chav. f 2.75— f 4.35 81 haver f 3.60- f4 13 boonen, w.o. bruine boonen f 8- f 9, citroenboonen f 8- f 11, witte boonen f 11 - f 12 20 karwijzaad f 25 11 erwten, w.o. groe ne erwten (kleine) f 10-f 13, groene erw ten (groote) f 18, grauwe erwten f 7- f 9, vale erwten f 8-f 9.Alles per 100 K.G. Handel vlug. ALKMAAR, 22 Mei 1933. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen ais volgt: 66 Vette koeien f 100 tot f 220 13 Vette kalveren f 30 tot f 80 por K.G. 60-80 cent 875 Nuchtere kalv. slacht f 4 tot 1 18 394 Vette var kens (zware) per K,G. 30-35 cent. Han del redelijk. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. van 15 tot en met 212 Mei: Nieuwe zaken: H. Bibo, winkelier in zuivelproducten Landstr. 54 Alkmaar. Maison „Maas"" dameshoeden West straat 78 Den Helder; L. G. Buren, krui dei lierswinkel 't Zand I 92. Wijzigingen: Coop. Ver. tot aankoop van veevoeder, zaaizaad en meststoffen W.ieringen Statuten en handelsnaam gewijzigd. II. Schol, Koek- en banketbakkerij, Brcewaterstr. 23, Den Helder. Zaak o- vergegaan aan W. Uipkes. Wordt vervolgd in volgend nummer. ucvdeifuctt apijlen. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist m int 1 J i J l I De mooie openbare lagere school te Den Oever, welke onlangs is geopend.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2