SCKOONMiU S. COLTOF KAR PETTEN 24e JAARGANG VRIJDAG 26 MEI 1933. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ONDER DEN VUURTOREN. No. -+2 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I. UITGEVER CORN. J. BOSKEB, WIESINGES. BUREAU Hlppolytnihocf Wlerlnfen. Telefoon Intcrcomm. No. 19. ADVERTIKTUK Van 1—regelj Iedere regel meer e.fcv i.lt O Van een kinderparadijs en een wandelende jood, die geen jood is. Nieuwe reglementen en versche zalm. Het schitterende weer van de laatste dagen heeft ten gevolge gehad, dat onze schooljeugd met meer dan gewone tegenzin de schooldeur iederen dag weer opnieuw ziet opengaan, die haar weer zooveel uren lang zal afsluiten van de buitenlucht. In haar oogen is het thans in Wervershoof een paradijs. De openbare eenmans-school te Wervers- hoof bij Hoorn is namelijk reeds sedert I April gesloten tengevolge van het feit, dat de eenige leerkracht aan deze onderwijsinrich ting met ingang van dien datum naar elders is vertrokken en zijn opvolger nog steeds niet is aangewezen. Deze eigenaardige gang van zaken houdt verbandt met het feit, dat men in deze vacature alleen een wachtgelder mag benoemen. Blijkbaar heeft het lesgeven aan zeven leerjaren tegelijk voor de wachtgelders weinig bekoring. De reeds door den Raad benoemde wacht gelder legde een certificaat over dat inhield dat zijn kinderen moeten wonen in een bosch rijke streek. Daar Wervershoof juist heel wa terrijk is, kon de benoeming niet door gaan Wat een bof voor de leerlingen was. De in specteur van het lager onderwijs adviseerde vervolgens tot aanschrijving van alle wacht gelders, acht en veertig in totaal. Enkele da gen daarna kwam er van allen bericht bin nen. Ze bedankten in massa. De inspecteur adviseerde toen tot het maken van een voor dracht van twee candiüaten. De een was ech ter katholiek, terwijl de andere niet onduide lijk te kennen gaf, de betrekking niet te kunnen aanvaarden in verband met de ge zondheid van zijn kinderen. Er is geschreven en getelegrafeerd aan den minister, doch tot dusver zonder resultaat. En de leerplichtige leerlingen loopen maar dag aan dag bij den weg Misschien loopen ze daar zoo vaak en zoo lang, dat het mettertijd ernstige concurrenten worden van dien beroemden heer uit Hoorn, de bekende Hoornsche tippelaar v. Wijk, die, een tijdje geleden op den loop gegaan, de vorige week wederom in de stad zijner inwo ning arriveerde, na zijn wandeling door de 11 Provinciën van ons land (ongeveer 1200 K.M. heeft hij thans weer afgelegd). Een goedhartig man. Ds. Godhart te Holwerd, maakte vandaar de wandeling mee, over den afsluitdijk. De beide heeren zullen er wel over kunnen meepraten, dat de wegen in ons Vaderland, en die in onze omgeving vooral niet uitgezon derd, nog wel voor verbetering vatbaar zijn. Gelukkig is men in ons gewest doende om de zaak eens wat beter onder de oogen te zien. Het ingrijpende nieuwe wegenreglement, dat Ged. Staten van Noord-Holland den Prov. Staten ter vaststelling hebben aangeboden, is 23 Mei j.1. in openbare zitting behandeld. Naar de „Tel." vernam, was de adviescommis sie uit de Prov. Staten nagenoeg unaniem van oordeel, dat het ontwerp ongewijzigd kan worden goedgekeurd. Een der belangrijkste onderdeelen van dit nieuwe ontwerp is de grootere bevoegdheid, die aan de gemeenten en waterschappen is gegeven om ter bescherming van de wegen zelf en in het belang van de verkeersveiligheid bijzondere maatregelen te nemen. Bij het toe zicht op het onderhoud van de aan hun zorg toevertrouwde wegen krijgen zij een meer actieve rol te vervullen, waarbij echter een centraal toezicht door het college op alle we gen binnen en buiten de kom, behouden blijft. Eens per Jaar zullen de lagere besturen verplicht zijn rapport uit te brengen van de wegenschouw, die daartoe in hun gebied is gehouden.De snelle ontwikkeling van het verkeer en de algeheele verandering op we- gengebied maakten wijziging van het oude uit 1893 dateerende reglement dringend nood zakelijk. De bewoners van den Wieringermeerpolder hebben niet te klagen over belangstelling bij de pers. Omtrent hetgeen bij hen gebeurt, is al heel wat gescnreven. Niet altijd is het nieuws even belangrijk, maar wat we nu on der de oogen kregen, was toch zeker het le zen wel waard. De Wierfngermeerpolder heeft uiteraard verschillende belangrijke waterbouwkundige werken, v/elke in andere polders onder be heer v an een waterschap zijn gesteld... Historische wording, meestal van eeuwen her, heeft tot zoodanig publiekrechterlijk waterschapsverband geleid. Naar de „Tel." verneemt, wordt nu ook voor den jonge n Wieringermeerpolder op richting van een waterschap overwogen. Onder waterschapsverband zullen dan ver moedelijk worden gebracht dijken, gema len, kanalen, wegen enz. Deze zijn alle ge sticht of aangelegd onder leiding van den waterbouwkundigen dienst der Zuiderzee werken. De bedoeling is deze werken bin nenkort in een afzonderlijk beheer samen te brengen, ten einde geleidelijk de water- schapssvorming voor te bereiden. Het waterschap zal mettertijd niet alleen voor het behoud van den polder hebben te waken, maar ook groote algemeene belan gen en landbouwbelangen in den polder te behartigen krijgen. Aanvankelijk zal de staat als grootste ingeland, het leeuwendeel in de waterschapslasten hebben te dragen. De minister van Waterstaat heeft thans een commissie van hoofdambtenaren van het rijk en van de provincie Noord-Holland ingesteld, welke deze aangelegenheid ver der zal voorbereiden. Richten wij ten slotte de lichtbundels van onzen vuurtoren op Den Oever, dan zien wij verscheidene verweerde visscherskoppen glun deren omdat zich den laat-sten tijd ettelijke zalmen in de netten hebben laten verschal ken. Men neemt aan, dat het deze aristocra tische beestjes tusschen de nauwe boorden van den IJssel wat te eng was geworden en dat zij zoo het IJsselmeer zijn binnengedar- teld. Daar is het nu ook al niet veiliger voor hen geworden, want van alle kanten wordt nu op hen geloerd. Zalm is en blijft nu een maalhet neusje van den zalm. OBSERVATOR. SALON DE COUIFFURE SALON DE BEAUTÉ BEKENDMAKING. J. D. Brandt, boter-, kaas- en como- stibleshandel, Breewaterstraat 10, Don Gewestelijke Tarwe - Organisatie voor Helder. Zaak overgegaan aan J. Iloi- Noord- en Zuid-Holland. |ting. TARWE en KOOL. j j. D. Brandt, Breewaterstraat 8, Don (waarschuwing aan de Tarwetelers, Heldor. Thans uitsluitend grossierdc- die kool verbouwen. jrïj in boter en kaas. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties j0h. W. Ajnelsbeek, kleermakerij, maken hierdoor nogmaals bekend, ILoodsgracht 25, Den Helder. Zaak dat het aan tarwetelers niet is toegela- overgenomen van T. Tielemans. ten meer kool op hun bedrijf te verbou wen, dan in 1932. Of deze kool ver bouwd wordt op contract, of dat bet land voor dit doel tijdelijk wordt ver huurd, of voor eigen rekentng wordt geteeld, doet hierbij niet terzake. Ook doet het niet ter zake of het gaat om kool als hoofdgewas of als tweede gewas. Er zijn enkele tarwetelers, die in de meening verkeeren, dat zij vrij zijn in het verbouwen van b.v. boeren kool of spruitkool als tweede gewas. Dit is niet zoo. De maatregel geldt niet alleen voor alle tarwetelers, doch ook voor alle koolsoorten. Ofschoon dit ,ook reeds eerder bekend is gemaakt, meenen genoemde Organisaties goed te doen hierop nogmaals de aandacht te vestigen. In twijfelgevallen wen de men zich bijtijds om inlichtingen tot de Districtsbesturen. Tel 457. Spoorstraat 104106. DEN HELDER. FEUILLETON. OM HET GOUD. (4. Na dit bericht in de Levant Herald hetzij dei- redactie van dit blad zulks van hooger hand gelast was, hetzij men het haar vriendelijk had verzocht, hetzij eindelijk dat zijzelve haar goede redenen meende te hebben om die mil- lioenengeschiedenis voor een vergissing te laten doorgaan, na dit bericht zeg ik, ver scheen er een andere lezing in de Levant Herald, ongeveer van dezen inhoud. „Men had ons omtrent de aangelegenheid van Ber- tara niet juist ingelicht. De overledene laat volstrekt niet zulk een aanzienlijk vermogen na als men ons had medegedeeld en ook zijn erfgenamen zijn bekend. Zij hebben ons per soonlijk met een bezoek vereerd en wij haas ten ons, de onwillekeurig verkeerd gedane mededeelingen bij deze te beroepen." Aldus luidde het tweede bericht, hernam Rouquin, maar ik werd in kennis gesteld met de omstandigheid, dat het eerste bericht juist geweest was en het tweede daarentegen ver zonnen. Omstreeks dienzelfden tijd kreeg ik uit Constantinopel de mededeeling, dat een rijke Aziaat, een zekere Murad, zich naar Pa rijs had begeven. Die man was de zoon van een pacha en door echte vriendschapsbanden aan Bertara verbonden geweest. Uit den brief van mijn agent bleek mij, dat men den jon gen Murad, hoe geheimzinnig de zaak ook behandeld was geworden, sterk verdacht uit den mond van den stervenden Bertara de opdracht te hebben gekregen om zijn erfge namen in Frankrijk te gaan opsporen. Ik, markies, ik begon mij van mijn kant even eens voor die zaak te interesseeren, ze had zulk een fraaien millioenklank. Het tweede bericht in de Levant Herald was blijkbaar al leen geplaatst, om de ontwaakte begeerte naar zulke schatten weder te doen indomme len en vooral, om de ondernemingen van op buit beluste tusschenpersonen, zooals ik, reeds bij voorbaat tegen te gaan. Maar ik was be hoorlijk ingelicht door mijn agent te Con stantinopel en loerde op de aankomst van Murad te Parijs. Van het oogenblik af, waar op hij zijn onderzoekingen naar Bertara's erfgenamen begon, had ik reeds een mijner handlangers in zijn dienst geplaatst gekre gen, een zekeren Laguyane, die bestemd was zijn vertrouwde te worden en de opdracht had den Aziaat te helpen zooals mij dat goeddacht. Welk doel ik daarmede had Ik moest door toedoen van Murad zelf tot de ontdekking zien te geraken, waar de erfge namen van Bertara verborgen waren. De helft van dat doel is thans reeds door mij bereikt. Bertara had twee wettige erfgena men, een broeder en een zuster. Ik weet waar die broeder te vinden is. Dat is juist de werk man, een werktuigkundige, wiens dochter uw vrouw moet worden. Wat de zuster betreft, met haar zal ik mij later ook wel bemoeien, als zij nog leeft. Tot nog toe is Murad, dank zij den valschen wegen, door Laguyane's slimheid uitsluitend voor hem uitgedacht, terwijl hij mij op het rechte spoor bracht, geen enkelen pas verder gekomen sinds hij den eersten dag den grond van Parijs betrad. Wij zijn hem dus veel vooruit, doch een toe vallige omstandigheid kan ons het behaalde voordeel weer op eens doen verliezen. Wij moe ten haast achter ons werk zetten. Uw huwe lijk dient spoedig te worden voltrokken. We zullen nog hedenavond naar Parijs terugkee- ren. Morgen zal ik u uw aanstaande laten zien en kunt gij reeds dadelijk beginnen met haar het hof te maken. Ik twijfel geen oogen blik, of het zal u wel gelukken haar hartje te veroveren. Gij ziet er goed uit, ge hebt succes bij de vrouwen, de kleine zal spoedig genoeg tot over de ooren op u verliefd wezen. Het is toch mogelijk, dat het bedoelde meisje niets van mij zou willen weten, meen de de markies. Welnu, in dat geval zet ge uw beste been inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. van 15 tot en met 212 Mei: Vervolg: Wijzigingen: Ond. Alkm. Glasverzeke ring, Schei xiierweg 54, Alkmaar. Be stuursverkiezing. A. Beers, winkelier in sigaren, tabak enz., Laat 177, Alkmaar. Zaak overge nomen van F. Klijnsma. m N.V. Hollandsche Auto Bus Onder neming, Noordscharwoude. Uitgetre den dir. J. Tuinman. M. Teerhuis, motordienst Alkmaar- Amsterdam, Zaadimarkt 35a, Alk maar. Omgezet in cqp Naaml. Venn. ■onder den handelsnaam N.V. Ken- nemer Expresse v.li. M. Teerhuis. Associatie voor Lijkbezorging, Hof plein Alkmaar. Bestuurswijziging. Fa. Luiting, slagerij, Luttik Oud dorp 42, Alkmaar. Slagerij overgeno men door N. Boschman onder den handelsnaam N. Boschman v.h. fa. Luiting. Fa. Luiting, Koornlaan 60 Alkknaar. Bedrijf gewijzigd in grossierderij in varkens en veehandel. Autobandenbedrijf „Centrum", klein handel in auto- en rijwielhanden, Ka naalkade 33, Alkmaar. Aan het be drijf toe te voegen Autohandel en reparatie-inrichting. Hotel „Trianon" (eig. J. A. Verwer) Bergen aan Zee, Pier Panderstraat 14. Zaak overgegaan aan Mw. M. E. Offer mans. Jb. van Zoonen, winkel in kruide nierswaren, Nieuwestreek n. 36. Zaak overgegaan aan K. Keuris. Coop. Zuivelbank, Kerkplein Alk maar. Bestuurswijziging. J. A. Nieuwenhuijzen, brandstoffen, wijn- en bierhandel, Heerenweg 329, Eg-mond Binnen. Het bedrijf omvat thans wijn- en bierhandel. N.V. Mij lot Detailverkoop en Petro leum „De Automaat". Depot gevestigd Haven 27, Texel, Oudeschild. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een schommel beproefd. Vader en moeder kwamen er leelijk af. De heer \V. Z. T. en zijn vrouw, wo nende te Nieuw-Beierland, onderwier pen Zondag de deugdelijkheid van een schommel, bestemd voor de kinde ren, aan een proef. Het schommelen liep voor het echtpaar leelijk af. De vrouw gleed van de plank en sloeg met het hoofd tegen den betonnen vloer. Zij was bewusteloos. De man viel even eens en bekwam breuken aan beide beencn. Boerderij afgebrand. Wielrijders gedupeerd. Terwijl de bewoners naar een wie lerwedstrijd waren, ontstond brand in de boerderij van landbouwer Hoekx te Bladel (N.-Br.) Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets meer te redden was. Ilqt buis met stal en schuur en alles wat zich daarin bevond, werden een prooi der vlammen. Een paard en eenig vee kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. Deze brand heeft overigens nog een groot aantal andere menschon gedu peerd. Een aantal bezoekers uit Eind hoven, Tilburg en elders die naar Bra- del waren gekomen om de wielerwed strijden mee te maken, hadden hun fietsen gestald in de schuur van den landbouwer, welke schuur zooals ge meld, eveneens een prooi der vlam men werd. Alle fietsen gingen verlo ren. Noodlijdende middenstanders. Op de vragen van liet Tweede Kamer lid, den heer I. H. J. Vos, betreffende het ter beschikking stellen van het Nationaal Crisi-Comité van een be drag uit 's-Rijks kas ten behoeve van het verleenen van financieelen steun aan noodlijdende middenstanders, heb ben de Ministers van Financiën en van Economische Zaken en Arbeid het volgende geantwoord Het is den ondergeteekenden niet be kend hoe ruim de plaatselijke Crisis- Cojmité's de grenzen hunner steunvor leening hebben getrokken en evenmin dat gebrek aan geldmiddelen dezen comité's, alsook het Nationaal Crisis- Comité, belet die grenzen nog rui mer te trekken. In verband met de voorzieningen, welke thans reeds van Overheidswege rechtstreeks worden getroffen ter voor VOOR DE BIJ KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil52 Prima linoleum, Krommenie 1.15 Inlaid- of Graniet 2*25 Groote sorteering Bouclé-, Wilt n- en Deventer tje maar eens voor, antwoordde Rouquin glimlachend. Jonge meisjes hebben haar luimen en grillen, verzekerde Norbert. De kans bestaat, dat zij reeds een andere liefde met zich om draagt, en als dat zoo is, staan mijn kansen heel slecht. Aan die mogelijkheid heb ik ook reeds gedacht, betuigde Rouquin en er kwam daar bij een vreemd lachje op zijn gelaat, maar als zij u niet uit liefde hebben wil, moeten wij tot andere middelen onze toevlucht ne men. De markies huiverde bij die kalm gespro ken woorden. Hij voorzag reeds een somber avontuur. Maar hij maakte nagenoeg gelijk tijdig een beweging met de schouders, alsof hij zoodoende het laatste eergevoel, dat hem nog was bijgebleven, van zich wilde afschud den. Het zal wel dienstig zijn, hervatte Rou quin, dat gij voor eenigen tijd uw adelijken titel aan den kapstok hangt, als gij u bij de handwerkersfamilie Bertara wilt aansluiten. Laat dat „markies" varen en noem uzelf een voudig mijnheer Norbert. We moeten geen achterdocht opwekken. Dit neemt trouwens niet weg, dat ge zeer voortvarend kunt te werk gaan en ik verzeker u nogmaals, dat ik andere middelen bezit, om tot ons doel te geraken, als de betuiging uwer liefde niet het gewenschte gevolg heeft. Welke middelen vroeg de markies. Dat is mijn geheim, dat ik u wel zal ont hullen als het noodig mocht worden. En wederom gingen zijn woorden met dien ijskouden lach gepaard. Die man wist niet met anderen mede te voelen, hij kende geen medelijden. Dikwijls zei hij dan ook van zichzelf De natuur heeft vergeten mij een hart in de borst te plaatsen en daarin schuilt juist mijn kracht Nog dienzelfden avond kwam markies d'Argental weer in het bezit van het kasteel van Bois-Tordu, zooals Rouquin het hem be loofd had. De twee bondgenooten, togen naar Parijs ziening in de meest ernstige crisis- nooden vinden de ondergeteekenden geen aanleiding te bevorderen, dat bo vendien nog extra bedragen uit de pu blieke kas worden geschikbaar ge steld, teneinde de Crisis-Comité's in staat te stellen in ruimer kring dan hans het geval is, steun te verleenen, mede omdat een dergelijke Overheids steun bet eigenlijke karakter der Cri sis-Comité's zou doen verloren gaan en een domper zou zetten op de particu liere liefdadigheid. Het ministerie-Colijn samengesteld. Dr. H. Colijn is, zooals we reeds eer der meldden, in zijn opdracht tot vor ming van een crisis-kabinet geslaagd en heeft dit aan de Koningin ter be noeming voorgedragen Dr. II. COLIJN, premier en Minister van Koloniën. Mr. J. A. DE WILDE, Minister van Binnenlandsche Zaken. Jhr. Mr. A. C. D. DE GRAAFF, Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Mr. Dr. L. N. DEKKERS, Minister van Defensie. Mr. T. J. VERSCHUUR, Minister Economische Zaken. Mr. II. P. *MARCHANT, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. P. J. OUD, Minister van Finan ciën. Ir. J. A. KALFF, Minister van Water staat. Mr. J. li. II. VAN SCHA IK, Minister Justitie. In dit kabinet zijn dus opgenomen drie R.K. t.w. Mr. T. J. Verschuur, Mr. Dr. L. N. DeéköPS en Mr. J. R. H. van Schaik twee A.R. Dr. H. Colijn en Mr. J. A. de Wilde een C.H. Jhr. Mr. A. C.. 1) de Graeff twee V.D. Mr. II. P. Marchant en Mr P. J. Oud en een Vrijheidsbonder Ir J. A. Kal ff. Het ligt in het voornemen om zoo dra mogelijk een voorstel aanhangig te maken hit instelling van oen departe- waar zij bij het aanbreken van den dag aan kwamen. Rouquin geleidde Norbert naar zijn woning in de rue Lafayette, waar zich ook de kantoren zijner firma bevonden. De markies nam een paar uur rust. Rou quin zette zich aan zijn schrijftafel en wekte zijn gast tegen zeven uur. Kleed u dadelijk aan, markies, riep hij hem toe en besteed de noodige zorg aan uw uiterlijk, want over een half uur zult gij uw aanstaande vrouw te zien krijgen. Toen zij buiten waren, greep Roequin Nor-j bert"s arm en plotseling staan blijvend en hem met vastheid in de oogen ziende, begon hij Ik heb u, meen ik, reeds gezegd, dat het meisje bijzonder schoon is, mijnheer d'Argen tal, maar neem u in acht om niet in waar heid op haar verliefd te worden ik wil dat niet, en het zou bovendien de grootste dom heid zijn, die gij zoudt kunnen begaan. De markies haalde zijn schouders op. Verliefd raken op een handwerkstertje 1 Loop heen De markies waande zich zeker van zijn zaak. Het tweetal liep de rue Lafayette uit en wandelde naar één der uiterste boulevards. Des morgens is het in de rue Lafayette zeer druk. Mannen en vrouwen begeven zich naar hun werk kantoorbedienden, die vroegtijdig op hun kantoren moeten zijn, loopen haas tig voort. Min of meer aanzienlijke rijtuigen ziet men nog niet, maar de omnibussen zit ten reeds volgepropt met menschen. Norbert en Rouquin liepen zij aan zij op de trottoirs door de heen en weer gaande groepen. lederen morgen komt zij hier langs, be gon Rouquin opnieuw, om in haar magazijn werk af te leveren en ander werk te halen. Waar woont zij vroeg Norbert. In de rue d'Allemagne( nabij de passage d' Hautpoul. Zij leeft met haar vader, een bijna waanzinnig man, die nochtans door ie dereen beschermd wordt, omdat hij in 't minst niet gevaarlijk is en zoo zacht als een lam. Ik heb hem ook een paar keer gesproken en het komt mij voor, dat hij, al is het ook in geringe mate. lijdende is aan vervolgings waanzin. Als ge. hem maar wat naar den mond praat en hem zegt, dat ge hem wilt bescher men tegen zijn vervolgers, zult ge spoedig zijn vertrouwen gewonnen hebben en tevens bij zijn dochter in een goed blaadje zijn geko men. Is hij altijd thuis vroeg de markies. Integendeel. Bijna nooit. Hij is altijd op zijn werk en zeker één der beste knechts van een groote fabriek in Pantin.. Norbert wilde behoorlijk georiënteerd we zen, alvorens het nieuwe avontuur te begin nen en was juist voornemens een andere vraag tot Rouquin te richten, toen deze hem opeens krachtig bij den arm greep. Daar is ze fluisterde hij. Een jong meisje, van omstreeks achttien jaar, met een doos onder den arm, liep het tweetal tegemoet, zonder evenwel op hen te letten. Zij was niet alleen. Een jongeman van twintig of vijf-en-twintig jaar vergezelde haar. Zij'gingen arm in arm, langzaam, voet je voor voetje, als een paar jonge lieden die begrijpen, dat zij nu van elkander af moeten, maar wien het scheiden moeilijk valt. HU fluisterde haar iets in het oor en beiden lachten. Op hun gelaat stonden het geluk en de büjdschap eener zorgelooze jeugd te lezen. Het was hun gemakkelUk aan te zien, dat zij elkander beminden en op een heldere toe komst hoopten. Norbert en Rouquin stonden stil, toen het jonge paar voorbij was. Vaarwel. Gabrielle, tot vanavond klonk het van de lippen van den jongeman. Tot vanavond, Valentin gaf het meisje ten antwoord. En z(j wendde zich af met een bekoorlUk lachje, waardoor haar prachtige witte tandjes zichtbaar werden. Gabrielle, want zoo luidde haar naam, ging nu met haastige schreden haar eigen weg. Was dat soms haar broeder vroeg de markies. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1