SCROONMUI S.COLTOF KARPETTEN 24e JAARGANG DINSDAG 3o MEI 1933. No. 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD in feit iüfWIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden I. DE TAAK VAN HET CRISIS - KABINET. Het eerste werk van de nieuwe Re geering zal, naai' de meening van „De Groene Amsterdammer" moeten zijn de voorbereiding van de Staatsbegroo ting voor 1934. die op den 19en Sep tember a.s. bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Minister De Geer heeft dezer dagen voorgerekend, dat die begrooting, wan neer geen nieuwe maatregelen wor den genomen, zou sluiten met een na- deelig saldo van 122 millioen gulden. Het is een landsbelang van de aller eerste orde, dat tijdig jmaatrgelen wor den voorbereid en getroffen om die be grooting zonder nadeelig saldo slui tend te maken. Krachtige bezuinigingsmaatregelen zullen onvermijdelijk zijn, maar met bezuinigingsmaatregelen alleen ko»mt men er zeker niet, omdat de reeds ver leden jaar uitgebeende begrooting niet een marge heeft tot zulk een groot bedrag. Nieuwe belastingen zullen dus even eens noodzakelijk zijn. De bij de Twee de Kamer aanhangige omzetbelasting zou naar berekend is, een opbrengst opleveren van 60 millioen. Tegen deze belasting bestaan groote bezwaren, maar zij zal op zichzelf nog niet vol doende zijn, omdat een bezuiniging van 60 millioen op de begrooting niet goed mogelijk is. Het vraagstuk van de in de naaste toekomst door Nederland te volgen handelspolitiek is gedurende de ciisi3 van de grootste beteekenis, maar het zal niet worden beheerscht door den ouden strijd, die geforpiuleerd wordt in de simpele leuze vrijhandel of protectie De sociale politiek van de naaste toekomst zal worden beheerscht door het beleid ten opzichte van de werk loosheid. Aan werkverschaffing en steun zal moeten worden gedaan, wat mogelijk is. Maar niemand, ook niet de felste voorstanders van sociale maatregelen, zal meer kunnen eischen, dan economisch te verantwoorden is en te betalen valt. Deze drie vraagstukken, het sluitend maken van de begrooting, de econo mische en de sociale politiek, zullen het beleid van het nieuwe Kabinet ken merken. Daarop komt het in de eerste plaats aan. Het gewichtige vraagstuk, of wij des Zondags gedurende ten hoogste enke le achtereenvolgende uren, of geduren de meer uren koekjes zullen kunnen koopen, zinkt, aldus het blad, naast de genoemde vraagstukken in het niet. Ook bij de rechterzijde, getuige de uitlatingen van de heeren Slotemaker de Bruine en Van Citters, is men door drongen van de wenschelijkheid, om de regeling van den zendtijd te her zien. Maar dat is voorloopig een vraag stuk van het tweede plan. Wanneer de nieuwe Regeering ten aanzien van de gewichtigste vraagstukken een ver- standig beleid volgt, mag zij, wat het UITGEVER CORN. J. BOSKER, BUREAU Hlppolytmhae! Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVIBTINTIIM: Van 1regel* Iedere regel meer f 9M. 1 UI blad betreft, het vraagstuk van den zendtijd onopgelost aan haar opvolg ster overlaten. Ten aanzien van het Belgisch ver drag bevat het verkiezingsprogram van de R.K. Staatspartij een formule, die voor elk aannemelijk is. Met de ervaring van de ontwape ningsconferentie voor oogen en de re devoeringen van Von Papen en Hit Ier nog in de ooren, zal wel geen lid der nieuwe Regeering meenen, dat het vraagstuk der nationale ontwapening van Nederland in eenigszins beteeke- nende mate de aandacht van de nieu we Regeering in beslag zal mogen ne men. Het nieuwe Kabinet zal het zwaar ste moeten laten wegen, wat het zwaar ste is. Het zal zijn volle aandacht moe ten richten op de vraagstukken, die onmiddellijk verband houden met de crisis. B1NNENLANDSCH NIEUWS. schers den winkel van een vischhande laar belegerd, die Nederlandsche gar nalen verkocht. Na langdurige onder handelingen kochten de stakers den geheelen voorraad op en stelden die ter beschikking van werkloozen. Zij willen trachten te verhinderen, dat de man nieuwen voorraad inslaat. Zestig visschers zijn Vrijdag per autobus naar Zeebrugge vertrokken, teneinde in samenwerking met de gar nalenvisschers daar ter plaatse te be letten, dat eenige Nederlandsche vis- schersbooten, die de haven waren bin- nengeloopen, hun vangst zouden los sen. Politie en marechaussee hebben echter de kaden ontruimd en ten over vloede heeft de burgemeester van Brug ge alle samenscholingen in het haven gebied verboden. Naar verluidt hebben de visschers zich bereid verklaard weer uit tc va ren, zoodra de Regeering heeft toege zegd, den garnaleninvoer te zullen contengenteeren. Credietverleening aan middenstanders. Regeering overweegt. De minister van Economische Za ken en Arbeid deelt in antwoord op schrifteijke vragen van dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, over een onderzoek van regeeringswege ter zake van bijzondere credietverleening aan door de crisis getroffen midden- standsbedrijven, mede, dat dat onder zoek inderdaad inmiddels is voltooid. Een beslissing inzake credietverlee ning aan de door de crisis getroffen middenstandsbedrijven moet de Regee ring zich nog voorbehouden. Nederlands uitvoer naar België bedreigd. Visschers te Oostende staken als protest tegen den invoer naar België. Sedert eenige dagen staken de gar- nalenvisschers te Oostende als protest tegen den invoer van garnalen uit Ne derland. De Nederlandsche concurren tie bederft de prijzen, beweren de Bel gische visschers en om hieraan een einde te maken, dient ook de. invoer van garnalen gecontingenteerd te worden. Sedert Woensdag ligt nu de geheele garnalenvloot van Oostende in de haven. Alle schepen hebben de vlag halfstok geheschen en stakende vis schers trachten in afwachting van een contengenteeringsverordening op eigen houtje de Nederlandsche concurrentie te bestrijden. Vrijdagmiddag hebben ruim 300 vis FEUILLETON. Neen, zij is een eenig kind. Zij is een heel verstandig meisje, weet ge, en hij is een arme jongen, zonder vader of moeder, die bij de Bertara's eenige vriendschap geniet. Het is niet noodig u om dat jongemensch te be kommeren. Gij behoeft u slechts te vertoo- nen om bemind te worden. Weet ge wel, dat dit meisje een wonder van schoonheid is zei Norbert tegen zijn geleider. Ja, ik heb u gewaarschuwd, neem u in acht. Gabrielle was hen nagenoeg rakelings voor bijgegaan, zonder hen te hebben opgemerkt. Zij ging nu met kleine, snelle pasjes verder en wendde het hoofd niet eenmaal om. Norbert volgde haar met de oogen. Het meisje was schoon, slank en elegant in weerwil van haar eenvoudige kleeding. Dat zou wel een alleraardigste kleine markiezin wezen, mompelde Norbert in zich zelf. Rouquin had niets van de gemoedsaandoe ning van zijn metgezel bespeurd. Ze was dan ook zoo plotseling ontstaan. Hij zei alleen, daar Norbert peinzend het stilzwijgen bleef bewaren. Waaraan denkt ge toch, markies Ze is, betooverend, antwoordde Norbert, maar hij deed het op een onverschilligen toon, ik zou er niets tegen hebben, haar da delijk als mijn vrouw te erkennen. Op mijn woord niet Op Rouquin's gelaat verscheen een somber 'I l! dat een eigen-gebreide kous of sok van JAAP SNOR, WEL 6 x STERKER IS, dan anderen. (Hij breit ze zelf best.) Ie KLAS reparatie-inrichting voor ALLE soorten wol len kleeding, kousen en sokken, (ook de al lerfijnste). Zuidstraat 19. (Let op de Gele Winkel.) P.S. vracht voor onze rekening. Loonverlaging te Almelo. Voorgesteld wordt 10 pCt. loonsverlaging Het college van B. en W te Almelo heeft aan de Commissie van Georgani seerd Overleg in ambtenaarszaken medegedeeld, dat de financieele toe stand der gemeente het noodzakelijk maakt, de loonen en salarissen van ge meente-personeel te ve-.'lager Het college heeft het voornemen aan den raad voor te stellen een salarisverla ging toe te passen van 10 pCt. met in begrip van de 3 pCt. die reeds als tij- delijken maatregel was ingevoerd. Bij deze verlaging zal eenigszins rekening worden gehouden met den toestand der groote gezinnen. Het ligt in de be doeling van B. en W. over deze quaes- tie het georganiseerd overleg te raad plegen op 6 en 8 Juni a s. Onder het zand bedolven. Bij het leggen van rioleering in het terrein van 't kindersanatorium „Hoog Blaricujm" te Laren is Vrijdagmiddag omstreeks twee uur de arbeider J. Booy uit Laren bij het aansluiten van een buis bedolven door ongeveer 30 M3 neerstortend grind en zand, en be kneld geraakt tusschen de buizen. Het gelukte den aannemer van het werk, na eenige mislukte pogingen, het hoofd van den ongelukkige vrij te maken. Het mocht echter niet gelukken B., die door den geweldigen druk van het grint en zand den adem ontnojmen werd, uit zijn netelige positie te bevrij den. De doctoren van het sanatorium die onmiddellijk gewaarschuwd wer den, deelden B. met behulp van natte doeken zuurstof toe. Zijn toestand was echter van dien aard, dat met het noo dig oordeelde den ongelukkige van de laatste Sacrementen te voorzien. Inmiddels was men met ongeveer 20 man aan het werk gegaan om B. uit te graven. Twee uur later kon men hem uit den put ophalen. Hij werd eerst in het sanatorium onderzocht en daarna in ernstigen toestand naar het St. Jans Ziekenhuis vervoerd. B.'s lachje. Gedurende dien dag werd omtrent die aan gelegenheid tusschen de beide mannen geen woord meer gewisseld. Den volgenden dag werd zoowel nabij de passage d'Hautpoul als in de wijk Pantin, waar Gabrielle's vader zijn werk had, het terrein verkend en de veldtocht geopend. De kennismaking met vader Bertara was spoedig genoeg aangeknoopt. De markies deed zich voor als een kleine rentenier, die jaarlijks een paar duizend francs te verteren heeft als interest van goe de staatspapieren, die hij van een oom had geërfd. In vijf of zes dagen was hij de vriend ge worden van Bertara en had hij diens vertrou wen gewonnen. Norbert had een klein huis bij Cours-la- Reine en een kamer in de rue Lafayette, dicht bij Rouquin's woning, gehuurd. De beide vrienden zagen elkander dagelijks. Rouquin had tot den markies gezegd Neem uw tijd waar. Overhaast de din gen niet, maar doe ook niets onnuts en ver lies geen minuut ter bereiking van uw doel. Ik weet van mijn handlanger Laguyane, dat Murad, zonder op het spoor van Bertara te zijn gekomen, volstrekt nog niet ontmoedigd is. Hij heeft allerlei agenten door de stad en over het land verspreid. Zoolang evenwel Laguyane om en bij hem is, hebben we van hem niets te duchten. Het toeval alleen kan Murad op het goede spoor brengen, maar zulk een toeval blijft hier altijd mogelijk en dan vaarwel millioenen, mijnheer de markies! Hierop liet hij Norbert vrij handelen, zoo als het dezen goeddacht en ging hij zijn an dere zaken na. Twee weken waren voorbijgegaan, toen markies d'Argental het volgende korte, maar veelbeteekenende briefje van hem ontving „Kom dadelijk bij mij. Een uur van aarze ling en alles is verloren." Dat was des morgens. Norbert lag nog te bed, toen zijn bediende hem den brief kwam brengen, die juist door een der agenten van Rouquin bezorgd was. De markies sprong uit bed en kleedde zich toestand was echter van dien aard, dat de doctoren hopen hem in het le ven te houden. Droevig ongeluk in Broek op Langendijk. Een jongetje door een auto overreden en gedood. Vorige week heeft te Broek op Lan gendijk een droevig ongeval plaats ge had. Te ongeveer kwart over zes kwajn de vrachtrijder D. Kuiper uit Alkmaar met zijn vrachtauto vol tomaten bij het bollengebouw, om deze te lossen. Aangezien de deuren van dit gebouw gesloten waren, maakte hij deze los, om achterwaarts het gebouw in te kunnen rijden. Intusschen waren en kele jongens op den auto geklomjnen, die door den heer K. echter weer wer den weggejaagd. K. zette zich weer achter het stuur en op hetzelfde oogen- blik probeerde het 6-jarig zoontje van A. Glas een tomaat te pakken. Het jongetje viel en geraakte met het hoofd je onder het linkerachterwiel van den wagen Men begrijpt de ontsteltenis van den |heer K., toen hij bemerkte, wat er ge beurd was. Een onmiddellijk gewaar schuwde geneesheer kon helaas niet anders dan den dood constateeren welke onmiddellijk moet zijn ingetre den. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de overtuiging, dat den bestuurder geen schuld trof, zoodat de auto, die eerst in beslag was genomen op last van den officier van justitie weer werd vrij gegeven. De verslagenheid der ouders is be grijpelijk zeer groot, terwijl de geheele dorpsbevolking diep onder den in druk is. ONVERKOOPBARE GROENTEN. In zeven maanden tijds in Noord- Holland ruim 20 millioen kg. Het In- en Verkoopbureau, ingesteld door de provincie Noord-Holland heeft zich in de zeven maanden 1 Oct.1 Mei in totaal ont fermd over ruim 20 millioen kg. aan de vei lingen aangevoerde, doch onverkoopbare groenten. Daarvan werd 0.8 millioen kilo be nut als menschelijk voedsel, 18,2 millioen kilo (kool, roode biet en peen), als veevoeder en ruim één (1.2) millioen kilo vernietigd. Vernietigd werden o.a. 758.000 kilo kool, 236.000 kilo uien, 2700 stuks bloemkool en 145.000 kilo spinazie. Totaal werden ongeveer spoorwagens groenten aan vernietiging prijs gegeven INGEZONDEN STUKKEN. VOOR DE BIJ KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil52 Prima linoleum, Krommenie 1.15 Inlaid- of Graniet 2-25 Groote sorteering Bouclé-, Wilt n- en Deventer DE BRUG OVER HET BALGZANDKANAAL. Mijnheer de Redacteur. Het zij mij vergund een klein plaatsje in uw veel gelezen blad in beslag te nemen. Reeds verscheidene malen trof ik, komende van de richting Wielingen, de ophaalbrug aan het einde van den Amsteldiepdijk in geopenden toestand. Op zich zelf is dit geen bijzonder geval. Wat mij wel daarbij opgeval len is, wilde ik even onder de aandacht der lezers (auto- en (of) motorrijders) brengen. Alvorens men het eigenlijke beweegbare brugvlak bereikt, rijdt men eerst een stuk op het vaste bruggedeelte, (glad wegdek). Wan neer de brug geopend wordt, worden auto matisch afsluitboomen neergelaten. De hoo rnen aan de zijde van Wielingen zijn zeer gevaarlijk aangebracht n.1. n.1. vlak voor de brugopening. Waarom deze niet vóór het vas te bruggedeelte aangebracht Bij mist of donker weer zou het mogelijk kunnen zijn, vooral voor oningewijden, te laat de boomen te zien en er door te rijden, om dus meteen in de diepte te plompen. In het andere geval is men tenminste nog gewaarschuwd om maatregelen te nemen tot stoppen. Het geval dat zich één dezer dagen in Rot terdam bij de Maas afspeelde, hetgeen twee menschenlevens kostte, moge hier tot voor beeld strekken. Waarom moet het bekende putje gedempt worden nadat het kalf verdronken is Het zou m.i. zeer goed mogelijk zijn met eenige kosten deze boomen te verplaatsen, naar het begin dier brug. Inmiddels dankzeggend voor de plaats ruimte. Hoogachtend, EEN OPMERKER. Wieringen, Mei 1933. M. de R. Ondergeteekende verzoekt U beleefd eenige plaatsruimte voor onderstaande. Bij voorbaat dank. Voor eenige dagen trof mij een regeltje in uw blad, het welk luidde ongeveer dank zij medewerking en waardeering van het publiek is het vereenigingsleven hier bloeiend. Inderdaad is dat het geval, op velerlei ge bied, wat dan ook zeer is toe te juichen, Im mers, wat is een gemeente zonder vereeni gingsleven Maar en dit is het geene, waar onderge teekende het over wilde hebben, is het al tijd wel de mooiste waardeering, welke het publiek voor de vereeniging en de sport, in het bijzonder de voetbalsport, heeft. Zooals ik eiken dag langs de weg ben hoort men nog zoo vaak zeggen Ze zijn gek, me kaar half dood te trappen'" en het zou in derdaad zoo zijn, als men met dit doel ging voetballen, dan zou men stapelgek zijn. Neen, voetbalsport is één van de populair ste sporten en mooiste sporten van dezen tijd, maar dan ook goed en vooral eerlijk ge speeld, en dan dit vooralzich zonder meer neerleggen bij eene scheidsrechterlijke be slissing. Zoo juist schreef ik, over geen juiste waar deering daarmee wilde ik zeggen datgene wat men nog zoo vaak op voetbalvelden mee maakt dat het publiek, althans eenigen in haastig aan. Alle duivels, dacht hij, wat is er nu aan de hand De agent, Loussard genaamd, en nog een andere man uit de lange rij van Rouquin's handlangers, wachten Norbert met een rij tuig voor de deur. Vijf minuten later was de markies bij Rou quin. Laatstgenoemde was tegen zijn gewoonte zeer opgewonden. Zijn lippen waren bleek, zijn oogen bijna onzichtbaar onder de saam getrokken wenkbrauwen en het geheele ge laat verwrongen van ingehouden toorn. Toen Norbert binnentrad, noodigde Rou quin hem met een enkel gebaar uit om plaats te nemen. Ik wachtte u met ongeduld, begon hij daarop. Ge zijt met uw veldtocht begonnen, is 't niet, tot hoever zijt ge nu gevorderd met Gabrielle Bertara Ik ben, geloof ik, op het oogenblik nog niet veel verder dan op den dag onzer ken nismaking, bekende Norbert openhartig. Hebt ge u dan nog niet eens verklaard O ja, ik heb haar wel mijn liefde ver klaard, maar ik ben afgewezen. Het meisje wil niets van mij weten. Ik heb haar gevleid en gesmeekt. Ik heb alle over redingsmiddelen te baat genomen. Ik heb haar in vertrouwen meegedeeld, dat ik veel rijker was, dan ik mij had voorgedaan. Ik heb haar allerlei fraais voorgespiegeld. Ik heb haar gesproken over de liefde, die ik haar toedraag, enz. En wat was het resultaat Dat haar hart voor mij gesloten blijft. Zonder hoop Zonder hoop. En daarvoor bestaat een goede reden. Zij bemint reeds iemand an ders. Wien Dien armen Valentin misschien? Zoo, zoo, geeft zij hem de voorkeur Ja, die Valentin schijnt de bevoorrechte te wezen. Zij heeft zich dat eenmaal zoo in het hoofd gezet en dit beteekent alles bij een vrouw. Als bij zulk een persoontje hoofd en hart het eenmaal eens zijn geworden, dan kan men evengoed bergen verzetten als haar tot andere gedachten brengen. Rouquin sloeg zijn handen zoo driftig in- een.dat men daarbij de vingers hoorde kra ken. Hel en duivelriep hij uit. Dat is van daag een ongeluksdag Ik heb minstens een half jaar noodig om dat weerspanninge kind te temmen, meen de Norbert, en dan moet allereerst die mijn heer Valentin mij uit den weg zijn gegaan. Een half jaar Geen dag hebt ge meer te verliezen, riep Rouquin. Misschien is het nu reeds te laat. Hoe zoo Ik heb u gezegd, nietwaar, dat ik bij Murad een mijner lieden in dien dienst had weten te stellen, dien Laguyane, met de op dracht een waakzaam oog te houden over al de handelingen van zijn meester en mij van alles op de hoogte te stellen. Vannacht werd ik wakker geschrikt door een haastig kloppen op mijn deur, negen slagen op een bepaalde wijze en binnen een seconde uitgevoerd, dat was het afgesproken teeken. Ik sta op en doe open. Laguyane stond voor mij, met gescheur de kleederen, doodsbleek, de oogen gezwollen Hij zag er uit alsof hij van een slachtplaats kwam en had zijn hand in een dikken doek gewikkeld, blijkbaar verwond. Die Laguyane heeft geen groot verstand, maar is mij met lichaam en ziel toegedaan. Als ik tegen hem zei„moet u voor mij laten dood schieten" zou hij zonder aarzeling gehoorzamen. Maar de kerel heeft ook leelijke eigenschappen. Se dert drie jaar heb Ik hem in mijn dienst. Hij kwam van La Gyana, van daar zijn naam, waar hij wegens diefstal met inbraak voor ettelijke jaren verbannen geweest. De markies beet zich op de lippen en maak te een gebaar van afkeer. Dacht hij daarbij misschien, hoe het nog eens met hemzelf kon afloopen Och, de hulpmiddelen, waardoor gij aan uw vermogen komt, moeten u onverschillig zijn, meende Rouquin, die wel de beweging had gezien van den markies, maar niet ver onderstellen kon, wat hem daarbij door het hoofd was gegaan. De menschen, die mijn bevelen uitvoeren, dienen op dit oogenblik ook u zonder van u rekenschap omtrent uw plannen te vorderen. Als gij rijk zult gewor den zijn, bestaan zij voor u niet meer. Ge zult hem nooit weerzien. Welnu dan, die Laguyane was op mijn verlangen is dienst bij Murad, die te midden van Parijs een ge heel Oostersch leven leidt, verborgen in een geheimzinnig en kostbaar ingericht paleis Daar geniet hij al de weelde van zijn land. Daar is hij omringd van bloemen, diaman ten, paarlen, robijnen en Turksche tapijten. Daar is hij in gezellschap van zijn twee zus ters, die hij, om zoo te zeggen, aanbidt en die hem nooit verlaten. Laguyane had zich door die weelde laten verblinden. Dat is een gevaarlijke betoovering voor een hebzuchtig mensch. Het onder zijn bereik hebben van zooveel schatten doet het verstand verliezen en brengt iemand in een roes, evengoed als de koppigste wijn dit doet. De gewezen ban neling had reeds dikwijls opgemerkt, dat des avonds al de schatten van edelgesteenten werden opgeborgen in een fijnbewerkt ijze ren kistje, dat geplaatst werd in een muurnis nabij de slaapkamer van Murad. Gisteren liet hij zich in dien salon moedwillig opslui ten. Omstreeks middernacht had hU de cas sette opgengebroken, ze was niet zoo vast ge sloten als hij vermoed had, en Laquyane ver telde mij, dat hij, toen hij het slot openbrak, een onbestemde vrees gevoelde, als iemand, wien een onzichtbaar gevaar dreigt. Hij open de alzoo een deksel en greep met begeerigé hand naar den inhoud der casette. Plotseling rezen hem evenwel de haren te berge en hij slaakte een door dringende gil van pijn. Een pistool, met los kruit geladen, ging in het kistje af en gelijktijdig werd zijn hand tus schen een ijzeren klemschroef gegrepen en de ongegelukkige voelde op de rugzijde van die hand de scherpe punten van een snijdend werktuig, die hem door het vleesch drongen, als of zij daarin een onuitwlschbaar schand merk wilden griffen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1