wTërÏnger courant GEMEENTERAAD VAN ZIJPL VREEST GEEN EXAMEN TWEEDE BLAD. VRIJDAG 2 JUNI No. 44. Veestapel-inkrimping. Een gezond oordeel uit N. Z.-Holland. De secretaris der Holl. Mij van Land bouw verdedigt in zijn weekoverzicht het standpunt, dat het in heL belang onzer veenouders is, de productie van melk en vleesch aan te passen aan de steeds beperkter wordende aizetmoge- lijkheden. lntusschen is de melkproductie in ons land in vergelijking, met het vo rig jaar niet gedaald, maar gestegen. Waarschijnlijk zal de stijging om streeks 5 a 10 pCt. bedragen. Onze melkveestapel kan dan ook met 5 a lo pCt. worden ingekrompen, voordat we de grootte bereiken van het vorig jaar Men kan dit moeilijk het vernietigen noeprmn van voor onze veehouders zoo noodzakelijke productiemiddeUon, te meer niet daar er geen andere weg aangewezen wordt om een loonenu prijsniveau te bereiken. beperking, van onzen veestapel, of wellicht juister regeling van den om vang ervan, behoeft niet te beteekenen, beëindiging van den uitvoer, doch. aan passen en wel voortdurend van de pro ductie bij den uitvoer, die mogelijk zal zijn volgens de wellicht steeds scher per wordende contingenteermgs-bepa- lingen, en bij een verbruik in eigen land, tegen ruimschoots loonende prij zen. Gaan wij niet dien weg op, dan is het eenige perspectief voor onze vee- hóuders - onverkoopbare overschotten aan zuivel en vleesch, en daling der binnenlandsche prijzen zijner produc ten tot ver beneden de productiekosten RECHTZAKEN. Voor den Politierechter te Alkmaar. Zitting van 29 Mei 1933. Al de zwaar geschokt. De 45-jarige heer Bauke J., werk man te Helder, was op 8 Mei bij ver stek veroordeeld met 1 maand hechte nis wegens hevige wederspannigheid, gepleekd op 13 Februari te Den Helder toen hij terzake dronkenschap door de politie was gearresteerd. Hij kwam van di hem weinig smakende vonnis in verzet en vertelde nu dat hij uit vreugde over de geboorte van zijn der de kleinkind door 't gebruik van 4 bor rels in al te snel tempo aangeschoten was. De politierechter vond het geen stichtend voorbeeld dat deze vader van. 8 kinderen aan zijn gezin gaf. De officiee hadhaalde zijn eisch. De verd. mr. W.ynne, want ook deze weelde had veroordeelde zich thans gepermitteerd pleitte in een vergoeiijkend speechje clementie in den vorm van een geld boete of vorw. veroordeeling. Uitspraak f 25 boete of 25 dagen hechtenis en 1 maand gev. voorn, met 2 jaar proeftijd. Aldus werd de kas en de belangen van den opposant gelijke lijk gediend. A OifcJ Een Zijper paardenbeul. Een 129-jarig veehouder uit Burger- brug, Pieter Klaas Fr., had rekenschap te geven wegens het ergerlijk afbeu len van een hem toebehoorend paard op welks rug hij had plaats genomen en dat hij op 25 Maart door het dorp liet rondrennen tot het de tong uit den bek hing en het als razend hollende dier afranselde met een brok lat. Vol gens verdachte was dit de eenige me thode om een koppig paard manieren te leeren. De officier requireerde tegon dezen boer, die het parad blijkbaar mis bruikte om zijn woede te koelen, f 30 bete of 30 dagen hechtenis. Vnnnis over eenkomstig den eisch. Mij nam er ge noegen mee en betaalde direct. Een al te ijverige jachthond. De hond van den 37-jarigen koop man Corn. Joh. Str. wonende te Het Zand, gem. Zijpe, had in een vlaag van onberaden dienstijver achter een aan tal losloopende tamme konijnen, eigen dom van den heer A. N. Slijkerman, veehouder aldaar, gejaagd en een wit konijn buit gemaakt. Zijn baas had toen de vrijheid genomen deze dood gebeten langor ,mee te pakken en niet aan den eigenaar terug gegeven, voor welk feit hij nu terecht stond. Hij be weerde thas echter de schade aan Slij kerman te hebben vergoed en waar het konijn was gebleven, wist hij niet, misschien was het wel aan de varkens gevoerd. Aan Slijkerman had hij een ander wit konijn in levenden toestand in ruil ge^ven en Slijkerman bleek daarmede tevreden te zijn. Mein Üeb- chen was wilst du nog mehr Nader bleek dat verdachte tegenover den rijksveldwachter van Ens had beweerd niets van een konijn te weten, wat hij thans ontkende. De officier ooemde het diefstal en daar Kees nu juist niet in een al te gunstig, gerucht staat bij de diverse rechterlijke macht, werd ge vorderd maar eventjes f 60 boete of 60 dagen. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten dat het op een vrijspraak uitdraait. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zijpe brengen ter openbare kennis, dat de openba re vergadering van Gedeputeerde Staten van Noordholland ter mondelinge behandeling van het besluit van den Raad dezer gemeente dd. 20 September 1932, inzake de toepassing van art. 13, le lid, der Lager-onderwijswet 1920, benevens het daartegen door N. Snip te Bur gervlotbrug ingediende beroepschrift, is be paald op Woensdag 7 Juni 1933, des namid dags te 2 uur, in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef, 3, te Haarlem. Zijpe, 30 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders van Zijpe, J. DE MOOR, De Secretaris, J. A. DE BOER. KEURING VAN TREKHONDEN. Burgemeester en Wethouders van Zijpe (N.H.) brengen onder de aandacht van belangheb benden, dat een algemeene keuring van trek honden en hondenkarren zal worden gehou den. De houders van trekhonden in de gemeen te worden bij deze opgeroepen hun trekhon den met de kar of karren, waarvóór of waar onder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig, op Woensdag 7 Juni a.s., des voor middags tusschen 10 en 111/» uur aan de keu ring of herkeuring te doen onderwerpen bij de stal van Mevr. Wed. J. Broer te Schager- brug. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege den houder zijn onderwor pen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond en hondekar ge schikt zijn verklaard. Zijpe, 30 Mei 1933. Burgem. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. PREDIKBEURTEN ZIJPE. NED. HERV. KERK ZONDAG 4 JUNI. Schagerbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. Oudesluis, St. Maartensbrug, Burgerbrug, Petten en Callantsoog geen dienst. EVANGELISATIE Breezand, voorm. li uur de heer Boen. Breezand n.m. 3.30 uur de heer Boon. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, nam. 71/» uur, de heer Sevensma. MAANDAG 5 JUNI. NED. HERV. GEM. Petten, voorm. lO'/a uur, Ds. Tinholt. BURGERLIJKE STAND ZIJPE van 26 Mei t.m. 1 Juni. Geboren Jantina, d.v. Roelof Kok en An- nigje Martens Ari Jan, z.v. Jacob Brak en Trijntje BrouwerJacob, z.v. Lourens de Boer en Dieuwertje Bregman. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. BURGERLIJKEN STAND der gemeente St. Maarten, over de maand Mei 1933. Geboren Jacob Cornelis, z.v. Corne lis Blokker en Jannetje Dalenberg Ernie Willem, z.v. Cornelis Kroon en Adriana Bijpost; Antje, d.v. Klaas Wit en Trijntje Wïnk. Ondertrouwd Petrus Hubertus Hufkens, oud 21 jaren en Aagje Bur- jer, oud 25 jaren. Gekuwd Frederik Jólian Luider, oud 25 jaren en Naatje Jonker, oud 23 jaren Bartel Cornelis Schut, oud "22 jaren en Trijntje Bronder, oud 21 ja ren. Overleden Aaltje Glas, oud 82 ja ren, weduwe van Arie Kos Cornelis Smit, oud 79 jaren, echtgenoot van Vrouwtje de Wit. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetiseh register. De Burgemeester van Z IJ P E maakt be kend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1934 met het daaruit opgemaakt alphabetiseh register, alsmede het gemeen schappelijk alphabetiseh register van de groep, waartoe deze gemeente behoort, gedu rende tien dagen, van 3 tot en met 12 Juni a.s., ter inzage liggen ter gemeentesecretarie. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met ré denen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, ter secretarie d£zer ge meente, worden ingediend. Aan den verzoe ker wordt een bewijs van ontvangst afgege- yen. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningindeze beslist bij een met redenen omkleed besluit; Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. ZIJPE, 30 Mei 1933. De Burgermeester voornoemd, J. DE MOOR. Vergadering van den Raad der gemeente Zijpe op Woensdag 31 Mei 1933, des voormid dags te 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opende de vergadering, waar na goedkeuring volgde van de notulen van de vergadering van 28 Maart 1.1. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Mededeeling inzake goedkeuring school geldverordening. b. Idem inzake goedkeuring Raadsbesluit onderhandsche verhuur van een stukje tuin grond en een berm. c. Idem inzake sluiting gemeenterekening, dienst 1930, door Ged. Staten. d. Idem inzake aanneming van de in de vorige vergadering gedane benoemingen. e. Ontvangst-bericht van Ged. Staten van Raadsbesluit tot tijdelijke wijziging van de Instructie voor de Geneeskundigen en de Vroedvrouw, belast met de armenpraktijk. f. Jaarverslag over 1932 van Vereen, van Ned. Gemeenten Agentschappen der Arbeidsbemiddeling Afd. „Noordholland" van de Vereen, van Ned. Gemeenten Noordholl. Propaganda Commissie van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond Vleeschkeuringsdlenst, kring Barsingerhorn. Verslag van de Gezondheidscommissie, ge zeteld te Schagen. Deze verslagen zullen bij de leden circulee- ren. g. Mededeeling, dat Minister bezwaar heeft tegen verstrekking van vergoeding voor loon derving op den 2den Kerstdag 1932 aan werk- loozen. De Voorzitter zegt dat door de betrokken autoriteiten inlichtingen zijn ingewonnen omtrent de uitbetaalde loonen. Daar deze in de werkverschaffing bij den polder hooger waren dan bij de Rijkswerkverschaffing, had de Minister bezwaar om de gevraagde vergoe ding toe te kennen. h. Mededeeling inzake vaststelling instruc tie voor de agenten der arbeidsbemiddeling. De geheele instructie wordt door den Sec retaris voorgelezen, en zonder discussie goed gekeurd. i. Verkiezing van een Hoofd-Ingeland voor Holl. Noorderkwartier. Volmacht was voorheen verstrekt aan den heer Joh. C. Bruin en B. en W. stellen voor deze volmacht opnieuw aan den heer Bruin te verstrekken, wat alge meen werd goedgevonden en door den heer Bruin werd geaccepteerd. Een drietal verzoeken om ontheffing hon denbelasting, werden ingewilligd. Verzoek om ontheffing van schoolgeld. Ten verzoeke van den heer G. Heemskerk te Schagerbrug, om ontheffing van achter stallig schoolgeld. Hierop werd, op voorstel van B. en W., met „*meene stemmen afwij zend beschikt. I F Op een desbetreffend verzoek van den heer Zandstra te Burgerbrug, stellen B. en W. voor om voor 1933 voor de helft ontheffing te ver- leen.en Enkele leden zijn van meening dat hier ten onrechte om uitstel wordt verzocht en ge noemde persoon wel in staat is het schoolgeld te betalen. Na eenige bespreking nemen B. en W. hun voorstel tot ontheffing terug en wordt op dit verzoek ook afwijzend beschikt. De heer G. Groot te Burgerbrug vraagt uit stel van betaling van schoolgeld, wat met al gemeene stemmen wordt verleend. Een verzoek van den heer J. M. Deutekom om ontheffing van schoolgeld over de 4 kwar talen van 1932, wordt ingewilligd met alge meene stemmen. Verzoeken van A. Sneekes te Schagerbrug (Ruigeweg) en Jb. Zwemmer te St. Maartens brug om verhooging van vergoeding in de kosten van schoolbezoek (art. 13 der Lager- Onderwijswet 1920). De door Sneekes en Zwemmer te betalen bijdrage in de kosten van vervoer hunner schoolgaande kinderen bedraagt thans res pectievelijk f 25.- en f 15.- per jaar. Adressanten zijn bereid voortaan, zoolang in de moeilijke tijdsomstandigheden geen verandering komt, een bijdrage respectieve lijk van f 12.50 en f 5.- per kind per jaar te betalen. B .en W. stellen voor de gemeentelijke ver goeding zoodanig te verhooging, dat de door A. Sneekes en Jb. Zwemmer te betalen bijdra ge met 50% wordt verlaagd en bepaald wordt op respectievelijk f 12.50 en f 7.50 per kind per jaar, ingaande 1 April 1933. Het voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen aangenomen. Adressen van J. van Ens, A. Rentenaar en N. Snip, houdende verzoek om vergoeding van kosten van schoolbezoek als bedoeld in art. 13, le lid, der Lager-onderwijswet 1920. Adressanten laten hun kinderen onderwijs genieten aan de Christelijke school te Scha gen. Het vervoer geschiedt per autobus. De kosten bedragen voor a. K. H. van Ens (zoon van J. van Ens te 't Zand) f 103.50 b. M. Rentenaar (dochter van A. Rente naar te St. Maartensbrug f 46.08 c. P. N. Snip (zoon van N. Snip te Burger vlotbrug f 80. (allen per jaar.) Wat betreft aanvrage a. adviseeren B. en W. hierop afwijzend te beschikken, daar be doelde leerling de Christelijke School te Koe gras kan bezoeken, wat minder kosten met zich mee zal brengen. B. en W. meenen dat op aanvrage b. goed gunstig kan worden beschikt. De heer Doorn vraagt of er geen goedkoo- pere wijze is voor het vervoer van deze kin deren, b.v. de tram, waar ook enkele katho lieke kinderen gebruik van maken. De heer Bruin zou gaarne zien dat eerst eens door B. en W. wordt onderzocht of ver voer per tram niet billijker is, vooral daar deze tarieven verlaagd zijn. Allen zijn er voor om verzoek b. in te willi gen op een nader door B. en W. in te stellen onderzoek van het billijkste vervoermiddel. Op het verzoek c. wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, daar genoemd col lege van oordeel is dat deze leerling beter de Christelijke school te Krabbendam kan gaan bezoeken. Voorstel tot het verleenen van toestemming tot opheffing der zekerheid, gesteld voor M. J. Kunnen. De Vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gemeenteambtenaren heeft zich indertijd ten behoeve van deze gemeente borg gesteld tot een bedrag van f 500.voor M. J. Kunnen ter zake van zijn beheer als lijn- werker-geldinner bij het Gemeente-electrici- teitsbëdrijf. Aangezien het comptabel beheer van ge noemden persoon In gemelde functie in 1930 is geëindigd en hij door de vaststelling der gemeenterekening over 1930 wegens het door hem gevoerde beheer definitief is ontlast, stellen B. W. voor toestemming te verleenen tot opheffing der zekerheid (art 33 der Ge- meente-borgtochtenwet.) Het voprstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. pm aan P. J, Renooij, Agent der Arbeidsbemiddeling, tevens Ambte naar der werkloosheidsverzekering, over 1932, een graticicatie van f 250.- toe te kennen, we gens extra werkzaamheden. De Voorzitter zegt dat de werkzaamheden van den heer Renooif in den laatsten tijd ver bazend zijn toegenomen, zoodat B. en W. meenen met gerustheid dit voorstel te mogen doen. De heer Bruin acht de voorgestelde gratifi catie wat hoog, vooral ten aanzien van de minder gunstigen flnancieelen toestand der gemeente. De heer P. de Boer is ook van oordeel dat een gratificatie van f 250.- veel te hoog is en zou b.v. f 50.- willen geven. De Voorzitter zegt dat B. en W. een onder houd hebben gehad met den heer Renooij en volkomen overtuigd zijn dat een gratificatie van f 250.- niet te hoog is. De heer Van der Oord acht de voorgestelde gratificatie ook te hoog. Er zijn tegenwoordig veel mènschen die met veel en hard werken, weinig verdienen. De heer Doorn zegt alle waardeering te hebben voor het werk van den heer Renooij, maar de voorgestelde gratificatie niet verant woord in den tegenwoordigen tijd. Het werk doet de heer Renooij toch in den winter in de z.g. slappe tijd en f 250.- acht spr. te hoog. De Voorzitter zegt dat er voor den heer Renooij zeer veel werk aan verbonden is wat zeer veel tijd vraagt. Naast dit werk moet hij controle houden over de kassen van werkne mers-organisaties en af en toe werkgevers bezoeken om te informeeren of er soms arbel ders geplaatst kunnen worden enz. Het i§ voor een buitenstaander misschien wel moei lijk om het werk van den heer Renooij te be- oordeelen. Misschien kan de heer De Boer, gemeente-secretaris) hieromtrent eenige in lichtingen verstrekken, welke eenige jaren de functie waarnam, welke nu de heer Renooij bekleed. De heer Van der Oord zegt nogmaals het bedrag te hoog te vinden. Velen moeten te genwoordig hard werken voor 12.- in de week en het waarnemen van deze betrekking is voor den heer Renooij een bijbaantje. De heer Blom is van meening dat B. en W. de zaak voldoende bekend is, om met een dergelijk voorstel te komen en zal er daarom voor stemmen. De heer Van der Sluijs zegt dat de heer Renooij aan deze functie veel werk heeft en het zeer veel van zijn tijd vraagt. Ook moet hij zijn woning steeds beschikbaar stellen voor de menschen welke bij hem komen en spr. beveelt het voorstel ten zeerste bij den Raad aan. De heeren Van der Oord en Doorn komen nogmaals tegen het naar hunne meening te hooge bedrag op. De heer P. de Boer zegt dat hij straks heeft gezegd dat hij 50.- voldoende vond, maar- gehoord de motieven van B. en W. zou hU b.v. 100.- willen geven. De heer De Boer, (gemeente-secretaris) merkt op dat de Voorzitter sprak dat ik wel eenige mededeelingen kon doen over het werk van den heer Renooij, daar ik enkele jaren geleden deze betrekking waarnam. Dit is echter al weer eenige jaren geleden en om betrouwbare inlichtingen te verstrekken zou ik meer bekend moeten zijn met het tegen woordige werk aan deze functie verbonden. Wel weet ik te verklaren dat een en ander veel tijd vraagt en er veel werk aan verbon den is. De heer Dignum is ook wel van meening dat B. en W. overtuigd zijn dat de voorgestel de gratificatie verdedigbaar is, maar spr. ie van oordeel dat er rekening gehouden moet moet worden met de gemeente-financlën en de tijdsomstandigheden. Hierna kwam het voorstel van B en W. in stemming, wat werd verworpen met 7 stem men tegen en 4 voor. Vóór stemden de hee ren Blom, Rens en de beide Wethouders. De heer Dignum stelt nu voor om de grati ficatie te bepalen op 125.-, wat aangenomen werd met 7 stemmen voor en 4 tegen. Tegen de heeren Bruin, Van der Oord, De Boer en Doorn. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de onbewoonbaarverklaring van de woning, plaatselijk gemerkt D 89, gelegen aan den Belkmerweg, St. Maartensbrug. Bovenvermelde woning werd bij Raadsbe sluit van 23 Aug. j.1. onbewoonbaar verklaard. Nadien is zij door den eigenaar wederom in bewoonbaren staat gebracht. Blijkens schrij ven van 6 Mei 1933 kan de Gezondheidscom missie, gezeteld te Schagen, zich vereenigen met het opheffen van de onbewoonbaarver klaring. Algemeen goedgevonden. Voorstel tot wijziging van de Gemeentebe- grooting, dienst 1932 en 1933. Na voorlezing door den Gemeente-Secreta ris met algemeene stemmen goedgevonden. Bij de rondvraag, welke nu volgde, infor meert de heer Blom of de arbeiders, welke bij De Best arbeid konden bekomen en dit niet aannamen, nog in de werkverschaffing zijn. De Voorzitter zegt dat deze 13 arbeiders niet meer bij de werkverschaffing geplaatst zijn. Zij konden bij De Best van de 6 tot de 9 gulden verdienen en weigerden hierop in te gaan. Wij hebben ons geregeld naar de mee ning van de Raadsleden, welke op de bijeen komst van vorige week Maandagavond tot uiting kwam, en deze menschen van de werk verschaffing uitgesloten. De heer Blom acht deze maatregel niet goed en meent dat het hier een bijzonderheid be treft, waar de arbeiders het slachtoffer van zijn. Re heer Nannis zegt dat het hem spijt dat deze maatregel is genomen, waar hij niet aan heeft medegewerkt. Zeker, B. en W. hebben het recht arbeiders te plaatsen in het vrije bedrijf, maar het gaat toch niet op om men schen uit de werkverschaffing, met een ee- nigszins dragelijk loon, over te brengen naar het vrije bedrijf, voor een veel te laag loon. De Voorzitter zegt dat de heer Nannis spreekt van een veel te laag loon, maar wij hebben in hoofdzaak menschen uit de werk verschaffing genomen welke b.v. om de veer tien dagen een week niet mogen werken in de werkverschaffing, geen hoofd-kostwinners. Hun loon bedroeg op die manier f 7.- a f 7.50 per week. Er kwamen wel arbeiders welke bij De Best aan de arbeid wenschten te gaan, maar door een paar voormannen daarvan werden teruggehouden. De heer Doorn zegt het roerend eens te zijn met de meening dat het loon te laag is, maar U, mijnheer Nannis, als Wethouder onzer gemeente, moet het de menschen aan raden, om aan het werk te gaan. U zit hier niet voor een klein groepje menschen, maar voor de geheele gemeente. U moet ook reke ning houden met de belangen van anderen. Zeker, het aangebodene loon is te laag, maar wij kunnen niet beschikken over de porte- monnaie van Warmerdam, of Philippo, of an dere bloembollenkweekers, misschien is het mogelijk in dit bedrijf een hooger loon te ge ven. De heer Dignum is het met de heer Doorn eens. In de werkverschaffing verdienden de ze menschen 7.— en nu konden zij in het vrije bedrijf 9.- verdienen. Dit hadden zij moeten aanpakken in het belang van de ge meente. Wij weten allen wel dat het loon te laag is, maar wij moeten rekening houden met de gemeente-finantiën en nog trachten te redden wat er te redden is. De heer Nannis zegt dat de belasting in deze gemeente nog lang niet aan den spits staat, als wij kijken naar andere gemeenten. Het is een algemeen belang om de belastin gen te verhoogen, waar ik als Sociaal-Demo craat aan mede zal werken. De heer Doorn vraagt of er wel gehandeld mag worden zooals de heer Nannis wenscht. Spr. is er van overtuigd, dat er niet anders gehandeld mag worden dan nu is gedaan. De heer Van der Sluijs zegt dat hij er aan heeft medegewerkt om de toestand te rege len, zooals deze thans is. Als wij doorgaan, zooals in de eerste 4 maanden van dit jaar,, komen wij voor 1933 voor een tekort te staan van 24.000.-. Wij hebben gemeend met dit geval een begin te moeten maken, al hoe wel zeer tegen onzen zin. Wij willen hier geen groep menschen treffen, maar moeten nood gedwongen zoo handelen. Zeker, wij kunnen de belastingen opvoeren tot het maximum en wij moeten omzien naar middelen om nog eenigszins iets te redden in het belang van de geheele gemeente. Deze menschen zijn bij De Best geweest en hebben het aangeboden werk geweigerd, niettegenstaande de Voorzit ter hun den emstigen raad had gegeven zulks niet te doen. De heer Doorn zegt dat hij de laatste zal zijn welk de arbeiders geen goed loon gunt. Men verwijt ons wei eens dat wij hun dat niet gunnen, maar dat is een onwaarheid. Ik ben zelf ook arbeider, dus weet er aües van. Zoeken moet men. uitkijken naar rechts en links om wat te vinden en aanpakken, als men iets kan krijgen. WIJ hebben toch wel allen zooveel verstand dat het ons pijn doet als de menschen een te laag loon verdienen. De heer Nannis zegt dat de Minister de ge- want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. nomen maatregel niet zal toestaan. In de werkverschaffing verdienden deze menschen f U.25 per uur en in het vrije bedrijf zou het nu f 0.15 zijn. De heer Doorn zegt dat de arbeider dan zelf moet trachten zijn toestand te verbeteren. Als men aan het werk is kan men toch uit zien naar beter betaalden arbeid. Men moet steeds zoeken en snorren. De heer Blom zegt dat als men voor het aangeboden loon aan het werk was gegaan, men de loonstandaard naar beneden drukt en daar moeten wij voor waken. De heer Doorn meent dat dit niet het geval zal zijn. Er zijn in onze gemeente nog genoeg weldenkende werkgevers, die een arbeider een redelijk loon wenschen te laten verdienen. De Voorzitter zegt dat het niet goed te pra ten Is dat deze 13 menschen het aangebodene werk hebben geweigerd. Wij hebben hun ern stig aangeraden wél aan het werk te gaan. Waren er dan bezwaren, dan viel daar nog wel eens over te praten. Maar de persoon wel ke hun de raad gaf niet aan het werk te gaan, die zelf een inkomen heeft, handelde zeer verkeerd en onverantwoordelijk. De heer Smit heeft met ontsteltenis verno men dat het toegestane bedrag van f 1200.— voor werkverschaffing reeds op is en nu zijn er nog maar 4 maanden gepasseerd en komen er nog 8.Hoe denken B. en W. hier over. Het wordt een zaak die niet te redden is. Ik zou de werkverschaffing willen stop zetten. Vorig jaar is dit ook gedaan en met het vinden van werk viel het nogal mee. Ik weet heel goed dat het nu voor enkelen misschien wel moei- elijk zal zijn om werk te vinden, maar wan neer er zijn die niet aan den slag kunnen komen, laat die dan geholpen worden door het Armbestuur. Als er bijv. in het vrije be drijf f 12,- per week werd betaald, en er wa ren gezinnen die hiermede niet rond konden komen, was ieder geval op zichzelf nog te onderzoeken door het Armbestuur, om hier te hulp te komen. Ik zou een beroep willen doen op de werkgevers en werknemers in onze ge meente, in het belang van alles, deze zaak op deze wijze te helpen bevorderen. Ik her haal nog eens om b.v. 10 Juni de werkver schaffingstop te zetten. De Voorzitter zegt dit een zeer ingrijpende maatregel te noemen. De heer SmitZeker, maar de tijden zijn hard en zachte dokters maken stinkenden wonden en het begint reeds te stinken. De heer Nannis merkt op dat f 12.- per week in het vrije bedrijf een te laag loon ls en zou van den heer Smit wel eens willen hooren hoe hiervan een arbeidersgezin met b.v. 5 kinderen, moet rondkomen. De hr. SmitZeker mijnheer Nannis, die ver klaring wil ik wel geven. Die 12.- zijn er dus en als het blijkt dat dit voor groote gezinnen onvoldoende is, kan het Armbestuur bijsprin gen en elk geval op zichzelf beoordeelen. Maar van de zijde van mijn sociaal democratische collega's hoor ik niets om de gemeenteflnan- ciën te redden. De heer Doorn zegt dat men van de werk verschaffing moet zien af te komen, dat kost alle weken de gemeente 1000.—. De Voorzitter gelooft niet dat de Minister zijn goedkeuring zou geven aan een in te voeren steunregeling. De heer Doorn acht het toch de aangewe zen weg. Het kan toch niet dat wij zoo door gaan. De heer Nannis had gehoopt de heer Down naast zich te hebben als het er om gaat om de arbeiders te helpen. De Heer Doorn Zeker, mijnheer Nannis, sta ik naast U als het de belangen van de ar beiders betreft, als u maar een weg aangeeft waar de middelen te vinden zijn om te hel pen, dan ben ik een der eersten om u te hel pen. De heer Blom zegt dat de arbeiders wel zwaar getroffen worden als de werkverschaf fing wordt ingetrokken. De heer SmitZegt u dan maar eens waar die f 24000.- vandaan moeten komen voor de komende 8 maanden. De heer Smit maakt er nu een voorstel van om de werkverschaffing met 10 Juni a.s. stop te zetten. De heer Blom acht het zeer verkeerd om de arbeiders op te offeren aan het financieel tekort van de gemeente. Het voorstel Smit wordt in stemming ge bracht en verworpen met 10 stemmen tegen en l voor, die van den heer Smit. Meerdere leden hadden verklaard wel de werkverschaffing te willen stop zetten, als er een steunregeling werd ingevoerd, maar tot een dergelijk voorstel kwam men niet. De heer Doorn zou B. en W. in gedachte willen brengen een vergadering van een aan tal Westfrlesche Gemeenten waar gesproken is om pogingen te doen het graven van het kanaal door handenarbeid te laten uitvoeren. Dit zou een groote werkverruiming geven. Spr. gelooft wel dat B. en W. aan dit plan willen medewerken. De heer Nannis komt nog eens terug op het geval dat 13 menschen uitgesloten zijn van de werkverschaffing en zou hieromtrent gaar ne een uitspraak zien van den Raad. Hierop wordt evenwel niet verder ingegaan. De Voorzitter komt terug op een door den heer Smit gedaan gezegde, dat menschen uit de werkverschaffing niet uitzien naar werk in het vrije bedrijf. Ik kan mij, zegt spr., dit heel goed indenken. Als men f 18.- in werkverschaffing verdient zoekt men geen werk in het vrije bedrijf waar men min- derd verdiend .Maar het is niet goed van de werkgevers dat zij zich niet wenden om werkkrachten tot het arbeidsbemiddelings bureau, met opgave van het uit te keeren loon. dan kunnen wij de menschen uit de werkverschaffing aanschrijven dat er ge schikt werk voor hun ls. Het standpunt van de werkgevers acht ik in deze niet goed en lk zeg dit hier in openbare vergadering, omdat het in de couranten wordt opgenomen en men er mede bekend zal zijn. De heer Dignum is het hiermede eens. De menschen werkzaam in het Staatsboschbe heer verdienen in 4 dagen 10 gulden en wor den door hun voormannen er van afgehou den om werk aan te nemen tegen een hooger loon, maar dan voor een volle week. Pats zegt de heer Smit. Een reden te meer voor de werkgevers om zich te wenden om werkkrachten tot het ar beidsbemiddelingsbureau. De heer Nannis Wij zien de arbeiders ook als menschen in 't algemeen en dan vinden wij het niet goed, dat ze door de gemeente gedwongen worden voor een minderwaardig loon te moeten werken. Hierna sluiting.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3