V.v.V. Wieringen - vooruit WAT BIEDT WIERINGEN DEN VREEMDELING Wieringen heeft zeer mooie plekjes, waar men ongestoord van de natnur kan genieten. Een goed georganiseerde vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer is een geboden noodzakelijkheid voor Wieringen. (V.V.) Met 'n enkel woord hebben wij in 't num- jner van j.1. Dinsdag de wenschelijkheid reeds betoogd van de oprichting van een vereeniging voor vreemdelingen verkeer en de totstandko ming van een dergelijke vereeniging voor Wie ringen zeer urgent genoemd. Vrijwel algemeen krijgt men te hooien als men er over spreekt „Wij hadden hier al lang zoo'n vereeniging moeten hebben 1", het wordt als absoluut gemis gevoeld dat op W,ieringen nog, geen V.V.V. is. Inderdaad het is van het grootste belang voor Wieringen dat wij zoo spoedig mogelijk een ver eeniging, het vreemdelingenbezoek en verkeer be vorderend, hier tot stand brengen. In de kleinste plaatsen van ons land kan men inlichtingen verkrijgen door bemiddeling van een V.V.V. voor het eventueel brengen van een bezoek aan deze of geene plaats. Dit is van onschatbaar belang voor een ge meente. Men kan een druk vreemdelingenver keer hebben in een g,emeente, doch het maakt een groot verschil of dat verkeer maar doortrekt of dat men zich tijdelijk een poos ophoudt, waar van dan de middenstand op alle gebied van pro fiteert. Om een vreemdeling er toe te bewegen dat hij zich kortoren of langeren tijd in een gemeente ophoudt, moet men ook iets aan kunnen bieden. Doch als men iets aan te bieden heeft, dient daar bekendheid aangegeven te worden, m. .a w. men moet reclame voor de zaak maken. Wieringen heelt den vreemdeling iets aan te bieden, doch wij verzuimden tot op heden vol doende reclame maken voor onze gemeente. Wieringen is mooi, Wieringen heeft genoeg bijzonderheden die den vreemdeling interessee ren indien men hem er maar op wijst. Om nu voldoende en doelmatig reclame te maken voor een Gemeente, richt men allerwege V.V.V.'s op, men zou dit kunnen noemen een col lectief reclame-bureau, de belangen behartigend van vrijwel ieder die van het vreemdelingenbe zoek wil protiteeren. Een klein voorbeeld Zaandam b.v. biedt den vreemdeling als stad niet zooveel, de tochtjes langs de Zaan zijn daar de attractie, doch nu leest men in de gids van Zaandam van het Czaar Peter huisje. Ieder die Zaandam bezoekt wil dat huisje zien, men gaat zichzelf maar te rade als men een vreemde plaats bezoekt wil men de bijzonderhe den tot in de finesses zien en weten. Het is schrijver dezes verleden jaar overko men met een aantal bezoekers voor de Zuider zeewerken, die bijna het opgemaakte plan voor de bezichtiging der werken wilde laten schieten om het huis te zien waar de Kroonprins een tijd als banneling heeft geleefd, dit was voor die menschen een bijzondere attractie. Wie zijn er dan ook langs gegaan, uit de bus gestapt en foto's gemaakt. Men wil daar thuis over praten omdat het be langrijk wordt geacht, al voelen wij als inwoners het belang hier niet meer zoo van. Wij willen dit nu geenszins als één van de be langrijkste zaken aanmerken, als zou hier het vreemdelingenbezoek enorm door vermeerderd worden. Er is echter veel meer wat Wieringen kan bie den en al deze bijzonderheden worden verzameld en beschreven in een gids welke de vereeniging uitgeeft, wat met elkaar een heel programma uitmaakt, waardoor de vreemdeling die Wierin gen wenscht te bezoeken genoodzaakt is zicli langeren tijd op te houden in de gemeente als dat hij anders zou doen. MOOI WIERINGEN. „Mooi Wieringen." Een laantje op Oosterklief. foto v.V. Wij schreven hierboven reeds Wieringen is mooi. En inderdaad als inwoner is men steeds weer getroffen door de prachtige plekjes welke Wieringen heeft. Men moet dit willen zien en men moet er oog voor hebben, doch als men Wieringen per fiets rondtrekt komt men steeds in verrukking over het schilderachtige kleurentafereel wat over de verschillende gehuchten van ons oud-eiland ligt. Men neme een trip rond West- en Oosterklief, hoe vol afwisseling is dit niet, wat een prachtig gezicht heeft men niet op de Ilaukes en Wester- land. Hoe heerlijk kan men dwalen door de ver schillende Kogen. Het hoog en laag wat Weerin gen heeft, wat een prachtige aanblik geeft dat niet te zien van de omgeving. Maak een wandeling over Stroe, Vatrop en andere buurtschappen, altijd wordt men weer getroffen door de prachtige landschappen, ge stoffeerd met typisch boerenbedrijven. „Mooi Wieringen." De prachtige vijver in de Eendenkooi van Kooijman. (foto v.V.) Wij hebben met de Kodak eenige opnamen gemaakt van „mooi, Wieringen" en zijn er van overtuigd dat dit op geen stukken na met de lens is weer te geven, zooals men die prachtige brok ken natuur met het bloote oog kan waarnemen. Wij hebben een korte wijle getoefd in de prach tige Eendenkooi van den heer Kooyman, die als altijd bereidwillig, indien er niet gekooid wordt zijn bezitting openstelt voor rustige bezoekers. Wonderlijk mooi is het daar. Geen groot boscli, doch als men de vogels in alle toonaarden wil hooren zingen is het groot genoeg. Zoo ook de oude eendenkooi in de Hippolytus- hoeverkoog, die reeds lang niet meer voor dit doel wordt gebruikt, hoe heerlijk kan men daar niet verpozen. „Mooi Wieringen." De eendenkooi in de Hippolytus- hoeverkoog. (foto v.V.) Is de mogelijkheid al eens overwogen dat de gemeente dit zou kunnen aankoopen zoodat het als een brok natuur behouden blijft Een vereeniging voor vreemdelingen-verkeer kan hiervoor zeer veel doen. Er zijn veel menschen die niet van het drukke kermisachtige gedoe houden, zooals in in som mige seizoenplaatsen het geval is. Bij voorkeur zoeken deze menschen plaatsen uit waar zij rus tig kunnen vertoeven. „Mooi Wieringen." Een doorkijkje op Oosterklief. foto v.V. WSeringen kan dit den vreemdeling bieden, tal van landpaden en kleine wegen verbinden de dorpen en gehuchten waarlangs men zich on gestoord kan bewegen zonder gehinderd te wor den door druk en stoffig verkeer. In de eerste plaats zal men zich dus, wil men den vreemdeling naar Wieringen doen trekken, een pensionlijst moeten aanleggen en van de ver huur van Gem. Kamers. Een V.V.V. zorgt er voor dat een dergelijke lijst in de gids wordt vermeld, natuurlijk alleen voor leden van de vereeniging. Want reclame maken kost geld en de bedoeling is, dat gidsen op aan vraag gratis worden verstrekt. Voor velen kan het houden van pension of het verhuren van een deel van het huis een niet on belangrijke bron van inkomsten zijn. In de zomermaanden gebruikt men zelf over het algemeen een klein gedeelte van zijn woning, wat rendabel gemaakt kan worden door het ove rige deel te verhuren aan hen die een deel van hun vacantie hier door willen brengen. „*t Amstelbad." Gezellige drukte en mondain gedoe. foto v.V. „'t Amstelbad." Het theehuis. (foto v.V.) Wanneer wij straks zoover zijn dat Wieringen pensiongasten herbergt, is 't Amstelbad zeker een gelegenheid waar men dagelijks een poos wil doorbrengen. Zij het dan misschien niet direct om te zwem men, 't Amstelbad biedt tal van mogelijkheden tot het beoefenen der watersport. Doch er houdt met de stichting van deze bad gelegenheid meer verband. Het Amstelmeer is ruim 10 H.A. groot, wan neer hier voldoende reclame voor wordt gemaakt is het niet onmogelijk dat eigenaars van zeil jachten hier hun bootenhuis naar toe brengenf< de middelen van vervoer zijn tegenwoordig zoo veelvuldig en gemakkelijk dat men zich niet meer bekommert om afstand. Een vereeniging voor vreemdelingen-verkeer kan hierin weer belangrijk veel werk verrichten. En volgens insiders is het Amstelmeer bij uit stek geschikt om te zeilen. Wanneer hier dus de aandacht op gevestigd wordt is de kans groot dat tal van eigenaars van jachten hier voor korteren of langeren tijd hun tenten op slaan, vooral in vacantletijd. Een V.V.V. kan als vanzelfsprekend de moge lijkheid van zeilwedstrijden weer aanmoedigen, wat in sommige waterrijke streken een evene ment beteekent. Doch ook op andere wijze is hetAmstélbad van) beteekenis voor Wieringen. Wij denken b.v. aan schoolfeesten. - l.v O - j- oirqrfi' ,,'t Amstelbad." Hoe druk het was. (foto v.V.) Kortom dit punt van Wieringen biedt tal van mogelijkheden, maar men moet er reclame vóór maken en niet noodeloos trachten klein te hou den watgroot te maken is. Bezienswaardigheden te Wieringen. Wat biedt Wüeringen den vreemdeling voor bezienswaardigheden Men behoeft niet lang naar het antwoord te zoeken, alleen het noemen der Zuiderzeewerken •zou reeds voldoende zijn, óók al had Wieringen niets eigens. „Bezienswaardig Wieringen." De Zuiderzeewerken. foto v.V. Voor den vreemdeling die niet op zijn Ameri- kaansch iets van Wieringen wil zien is een ver blijf van meerdere dagen noodzakelijk, hij dient hier dus in voorgelicht te worden. Wij geven maar een voorbeeld uitstapjes van uit Wieringen zullen gemaakt kunnen worden naar de W.-Meer, het gemaal Leemans, de wer ken te Den Oever. De verschillende typische kerkgebouwen wel ke Wieringen bezit, wij denken maar aan het pitoreske kerkje te Den Oever, het ex-kroonprins selijk woonhuis, de oudheidskamer, kortom, tal van bezienswaardigheden met geschiedenis inte resseeren den vreemdeling als hij er maar op merkzaam op wordt gemaakt. De gids van V.V.V. zorgt er voor dat deze gegevens helm medege deeld worden. Wij moeten reclame maken. Er zal reclame gemaakt moeten worden voor Wieringen. Hiervoor is noodig de steun van de geheele burgerij, doch ook van de overheid. Indien een flinke organisatie op liet gebied van vreemdelingenverkeer tot stand kan komen, dient het Gemeentebestuur deze zaak moreel en financieel te steunen, vooral het laatste zal van dien aard moeten zijn dat op een behoorlijke sub sidie gerekend kan worden. In de laatst gehouden raadsvergadering werd terloops medegedeeld, dat waarschijnlijk in 1934 de Uitgifte van industrieterreinen overwogen kan worden door de Directie der Zuiderzeewerken Gemeentebestuur en V.V.V. kunnen hier el kander belangrijk aanvullen, ook voor Wiel in gen hebben we industrie noodig en we denken hierbij hoofdzakelijk aan het Oostdeel. Ook hiervoor moet reclame gemaakt worden. Heeds verschillende malen is er over een even tueele vestiging van industrie gesproken en ge schreven, de tijdsomstandigheden werken niet mee, mogelijk dat er anders reeds iets van was gekomen, doch het is een zaak van het grootste belang dat dit gedurig warm wordt gehouden. Wieringen en vooral Den Oever heeft tal van voordeelen gekregen die andere plaatsen missen, een rechtstreeksche verbinding met Friesland en wat daar achter ligt, in de toekomst spoorweg, ruime havens, kortom uitermate geschikt voor de vorming van een industrie-centrum- Al deze zaken in dit artikel verwerkt, houden rechtstreeks of zijdelings verband met een ver eeniging voor vreemdelingenverkeer. Het kan zijn, mits goed georganiseerd, een ver-; eeniging. welke in het belang werkt van de ge heele gemeente. Een belangrijk voordeel voor Wieringen is, l dat men opgenomen is in de seizoenplaatsen-rege ling in verband met de winkelsluitingswet. 'Dit is indertijd aangevraagd op grond van het vreemdelingen-bezoek wat Wieringen heeft. Wij hopen dat met dit artikel voldoende is aan getoond dat Wieringen den vreemdeling wat weet aan te bieden, laat ons er voor zorgen dat zij dan ook komen kijken. Een goed georganiseerde vereeniging voor vreemdelingenverkeer is een geboden noodza kelijkheid voor Wieringen, Uit alle deelen der Gemeente zal men hier aan moeten meewerken ..Wieringen Vooruit". Wieringen. als badplaats. Men moet de badgelegenheid welke tot stand is gekomen hij Lutje, voor Wieringen niet te gering beoordeelen. Allereerst de attractie voor de inwoners zelf, men heeft hier de gelegenheid geschapen waar men met zijn kinderen heerlijk, zoo goed als ongevaarlijk kan verpoozen. Er wordt nu wel gezegd men kan er niet vol doende zwemmen het water is er te ondiep. Als wij de bedoelingen goed begrepen hebben van den exploitant wordt een behoorlijke zwem- gelegenheid gemaakt. Men klaagde over de vele vliegjes tweede Pinksterdag, dit bedierf wel veel van de pret dat geven wij toe. Doch men heeft kunnen lezen dat tengevolge van de land wind het geheele Noordzeestrand a.h.w. bezaaid lag met kwallen wat het baden niet direct tot een genot maakte. Het strand is aan Lutje niet mooi wordt er ge klaagd, maar ga eens naar het strand in groote badplaatsen op sommige is het absoluut vies. Men moet zich bij het beoordeelen van eigen plaats van inwoning over een zeker minderwaar digheidsgevoel heen zetten. Wij willen deze badgelegenheid niet grooter voorstellen als zij is, doch zeker óók niet kleiner. Tal van vreemdelingen welke tijdens de Pink sterdagen Wieringen bezochten, bezichtigden ook het strand aan Lutje en waren vol lof over het geen hier tot stand is gebracht. Het gaat hier als elders bij het orgattiseeren van een school feest komt steeds weer ter sprake waar zuilen we dit jaar met de ^kinderen heelt gaan. f In den regel wil een kind naar zfee, althans nij wil aan het water ploeteren op zoo'n dag. De onderwijzer is er echter altijd op uit, (wat paedagogisch natuurlijk juist is) om hel nutti ge aan het aangename te verbinden. Het nuttige kan hij dan vinden op Wieringen door met zijn kinderen de Zuiderzeewerken te bezoeken, het aangenatne vindt Hij dan aan Lutje ,,'t Amstelbad." De Jeugd vermaakt-'aleh In de kettlng-f draaimolen. (ftftd V.V.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 4