Visschersvereeniging „D, E. T, V." tc dooden als niet spoedig een losprijs van 100.000 dollar wordt gedeponeerd op een aangegeven plaats. De familie van Hamm heeft zich niet laten intimideeren door de be dreiging, van de bandieten en heeft de ontvoering in handen van de poli tie gegeven. Trotzki keert niet terug. Verklaring van het telegraaf- agentschap der Sjowjet Unie. Reuter meldt uit Moskou, dat, in tegenstelling met de berichten in bui- tenlandsche bladen volgens welke Trotzki aan de Turksche persvertegen woordigers zou hebben verklaard dat de Sjowjetregeering hejn had toege staan weer naar Rusland terug te keeren> het telegraaf-agentschap der Sjowjet Unie meedeelt dat deze uit lating van Trotzki in strijd met de werkelijkheid is. Trotzki is sedert lang uit de Sjowjet Unie verbannen als contra-revolutionnair op grond van de wet van 20 Februari 1932. Deze wet blijft van kracht. Vrouwelijke autobandieten. De eerste bende vrouwelijke auto bandieten in de crimineele geschiede nis van Londen, heeft Vrijdag van zich doen spreken. De vrouwen braken ten aanschouwe van vele niets kwaads vermoedende voorbijgangers, den in gang van een modemagazijn open en droegen er alle kleeren uit. Toen een politie-agent opdaagde, sprongen zij in een auto, die jmet de kleeren was gevuld en verdwenen. De vrouwelijke bandieten zijn nog niet opgespoord. Door den bliksem getroffen. Dinsdag is de met zijn gezin op het land werkende landbouwer Umhauer, uit Heppcnheim bij Mannheim, door den bliksem getroffen en gedood. Zijn dochter werd geheel verlamd. Ook in de nabijheid van Gerlsheim Worjns is een boer door den bliksem gedood. Zijn vrouw en zijn zoon, die dicht bij hem stonden, werden zwaar gewond. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een alleenwonende dame overvallen Het slachtoffer zwaar ver wond. De dief ontvlucht maar gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de weduwe Burgers-Verhaag, wonende in de Kerkstraat te Tegelen overvallen. De dader, die het blijk baar gemunt had op den brandkast, die in de slaapkamer stond, sloeg de te bed liggende dame met een zwaar voorwerp op het hoofd, waarna de vrouw om hulp riep. De buren wer den wakker geschrikt door het gegil en spoedden zich naar de woning. In de slaapkamer zagen zij de dame he vig bloedend te bed liggen, terwijl het geheele vertrek met bloedspat- ten was bevlekt en porscleinscherven door de kamer verspreid lagen. Het onderzoek bracht uit, dat het slachtoffer zware verwondingen had opgeloopen. Uit het verhoor van het slachtoffer kon men opmaken, dat zij uit haar slaap was wakker geschrikt toen zij op het hoofd was geslagen. Zij had echter nog de tegenwoordig heid van geest om het licht aan te trekken en zoo kon zij nog juist een man met een zaklantaarn zien, die uit de kamer vluchtte. De brandkast was nog niet geforceerd en uit de wo ning bleek niets te zijn ontvreemd dan een groot mes. Sporen leidden naar de in dezelfde straat gelegen woning van den 24-jari gen A. van Elzen. In den tuin van de woning werd het ontvreemde mes gevonden. De politie vond verdachte te bed, doch nam hem terstond in liech tenis. Toen de jongeman bleef ontken nen, heeft de Tegelsche politie een politiehond aan het werk gezet, die het reeds door de politie ondekte spoor volgde. De aangehoudene staat zeer slecht bekend en heeft zich reeds aan ver schillende misdrijven schuldig ge maakt. Minnenijd Zondagavond omstreeks half twaalf wilde de 25-jarige landbouwerszoon L. van de Put, wonende te Oldebroek, nadat hij zijn meisje, dat bij een land bouwer in betrekking is, naar huis had gebracht, zich naar de ouderlijke woning begeven. Op het moment, dat hij buiten kwam, werd hem door iemand, die hem buiten de deur had staan opwachten, met een hard voor werp een slag op het hoofd toege bracht. De getroffene zeeg direct in een. De dokter constateerde een sche delbreuk. De gewonde werd per auto naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij eenigen tijd later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. De dader, of daders zijn nog niet be kend. De oorzaak is vermoedelijk minnenijd. Zeiljacht omgeslagen. Een persoon verdronken. Zaterdagavond waren twee mannen uit Vlaardingen in een zeiljacht op de Maas aan het zeilen. Door een plotselingen rukwind werd het zeiljacht omgeslagen, zoodat de beide inzittenden te water geraakten. Het mocht een voorbijganger gelukken een hunner uit het water te halen, ter wijl de andere in de diepte verdween. Zijn lijk is nog niet gevonden. Dames onder elkaar. Ruzie met het gasthuis als ge volg. Zondag is in het woonwagenkamp te Haarlem gevochten tusschen twee be woners en hun resp. wederhelften. De ze laatsten takelden elkaar dusdanig toe, dat een harer zwaar gewond ni het St. Elizabeth-gasthuis moest wor den opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De daderes is gearre steerd, doch omdat niet voldoende is gebleken wie eigenlijk de schuldige is, is zij voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Meubelbewaarder, die het huisraad verkocht. De recherche te Nijmegen heeft aan gehouden een bewoner van de Waal kade, die verdacht wordt van verduis tering en brandstichting. De man had van iemand een aan tal meubelen in bewaring genomen, doch deze verkocht. Teneinde de ver duistering te bemantelen, had hij orand in zijn woning gesticht, om la ter te kunnen verklaren, dat de raeu- oelen waren verbrand. De brand was ,'chter spoedig bemerkt en gebluscht, •vaarbij de brandstichting bleek. Daar door is ook de verduistering van de meubelen aan het licht gekomen. De aangehoudene wordt ter beschik king van de justitie te Arnhem ge steld. DE SANEERING VAN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Naar wij vernemen ligt het met betrekking oot het saneeringsplan voor het bloembollen- oedrijf in de bedoeling der regeering om de reeds bekend gemaakte minimumprijzen voor iiet te exporteeren deel zoo volledig mogelijk aan de kweekers ten goede te doen komen, d.w.z. dat alleen de onkosten der kweekers centrale op hen verhaald worden en de helft der kosten van de Centraie commissie. De exporteur zal, om exportvergunning te Krijgen, ten genoege der regeering moeten aantoonen, dat de kweeker den minimumprijs neeft genoten, resp. dat daarvoor een rede njke zekerheid van betaling op de gewone oetalingstij den is gesteld. De teeltbewijzen zullen aan de erkende te lers in verhouding van den omvang hunner teelt als een, niet zonder goedkeuring der regeering, overdraagbaar recht worden ver strekt. Voor eventueele overdracht zullen soe pele mogelijkheden worden geopend, beoo- gend om aan alle telers een teeltvoortzetting te waarborgen, die voor hen en in het alge meen belang, aan alle eischen van redelijk heid voldoet. Aan de exporteurs zullen de condities zoo- daing gesteld worden, dat de minimumprij zen in het buitenland zoo goed mogelijk wor den gehandhaafd, met zoo gering mogelijke bemoeilijking van de gewone wijze van afzet. De geraamde inperking zal definitief wor den vastgesteld na bekendmaking der resul taten van de inventarisatie. Voor de misschattingen voor alle onkosten der regeling zal een heffing bij den export gesteld worden. DE LIEFELIJKE JUNI Hagelbuien boven Venlo. Duizen den glasramen vernield. Zondag hebben boven Venlo felle hagelbui en gewoed, waardoor duizenden glasramen van de broeikassen vernield werden. De scha de wordt voor het grootste gedeelte door glas- verZekering gedekt. DE RIJKSMIDDELEN. Wanneer men de totale opbrengst der Rijksmiddelen in Mei vergelijkt met die van de maand April toen 't totaal f 28.6 milli- oen meer dan in Mei van dit jaar. De over- vergelijking met Mei 1932 en vroegere jaren steekt zij wel heel erg af. In Mei 1932 was het totaalcijfer f 37.7 millioen of bijna f 2 milli- oen meer da nin Mei van dit jaar. De over eenkomstige maand van 1931 leverde f 43.2 millioen, van 1930 zelfs f 50.7 millioen op. TEXEL. 't Vreemdelingenverkeer belooft dit jaar in deze gemeente zeer groot te worden. Dagelijks komen bij den secretaris van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer 50 tot 60 aanvragen om in lichtingen binnen, terwijl door de gun- stige bootverbinding ook de ééndaag- sche uitstapjes ongetwijfeld vele zul len zijn. In Juli en Aug. wordt per dag 7 maal heen en weer g;evaren, terwijl op Zondag 's-avonds 8 uur nog een boot van Texel vertrekt. GEMEENTE W1ER1NGEN. Eerste Oefening. I)e dienstplichtige J. van Duin van de lichting 1962, uit deze gemeente moet op 3 Juli a.s. voor eerste oefening opkomen bij het de Regiment Veld-Artillerie te Leiden Herhalingsoefeningen. Op 11 Sep tember a.s. moeten de dpi. der lich ting 1929, P. Pons, G. Visser en K. van Wijngaarden te Breda bij het 6e Regiment Infanterie voor dertien da gen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Controleur. Door Burgemeester en Wethouders is aangewezen als controleur voor de saneering in het bloembollenbedrijt de Heer C. Brakenhoff alhier. V.C.J.B. Bijeenkomst V.C.J.B. Vrijdag 23 Juni av. 8 uur te Oosterland. Wijziging omtrent de beperking betreffende vaststelling geldelijke steunregeling. Nieuwe maatregel beoogt meer rust te brengen onder de visschers. Voortaan verdient een visscher 100.per jaar. Zondagmiddag hield bovengenoemde ver eeniging een spoedelschende vergadering in de zaal van den heer C. Scheltus te Hippoly- tushoef, teneinde een bespreking te houden over de nieuwe maatregelen welke voortaan zullen getroffen worden, door den Rijksdienst ter uitvoering van den Zuiderzeesteunwet. Aanwezig waren circa 200 personen er kan dus van een massale opkomst gesproken worden. De Edelachtbare heer L. C. Kolff, burge meester van Wieringen, was mede aanwezig. De Voorzitter van „D. E. T. V.", de heer J. J. Tijsen, opent om pl.m. 3 uur de vergade ring met een woord van welkom, in het bij zonder aan den burgemeester, welke bereid was om zijn Zondagmiddag op te offeren, teneinde eenige toelichting te geven, op het belangrijke puntde wijziging der steunrege ling. Aangezien het bestuur, aldus de voorzitter, deze aangelegenheid niet voldoende onder de knie had, daar het stuk pas eenige dagen geleden was binnengekomen en de burge meester hierover een vergadering heeft bijge woond, was deze zoo bereidwillig één en ander aan de leden toe te lichten. Spr. geeft hierop de burgemeester het woord. De circulaire van den Rijksdienst. De heer Kolff begint met er op te wijzen, dat in de circulaire wordt gesproken van de afgesloten Zuiderzee. Spr. heeft in de verga dering van Zuiderzeegemeenten gevraagd, of het Amstelmeer hier ook onder hoorde, daar dit toch vroeger ook Zuiderzee was. Gezegd werd toen, dat deze regeling alleen geldt voor het LJsselmeer het Amstelmeer valt hier buiten. In de bewuste circulaire staat o.m. het volgende Bij de vaststelling van het bedrag van de geldelijke tegemoetkomingen, als bedoeld in art. 13 der Zuiderzeesteunwet, speelt het wer kelijke- of geschatte inkomen uit eigen be drijf of uit loondienst van den belanghebben den een voorname rol. Voor een zeer groote grt _p van belang hebbenden, welke in het genot zijn van een geldelijken tegemoetkoming als hier be doeld, t.w. de Zuiderzee visschers en hunne knechts, welke thans de visscherij op het IJsselmeer uitoefenen, is het zeer bezwaarlijk het inkomen vast te stellen of te schatten. Indien steeds op den juisten tijd de juiste gegevens omtrent de netto-inkomsten van de visschers ter beschikking zouden staan, zouden zich daarbij uiteraard weinig of geen "moeilijkheden voordoen, doch dit te bereiken moet practisch niet mogelijk worden geacht. Het is U bekend, dat er in het afgeloopen jaar perioden zijn geweest, gedurende welke de geldelijke tegemoetkoming werd verleend naar een zoodanig bedrag, als overeenkomen de met een inkomen uit de Zuiderzeevissche- rij van nihil. Wanneer dan later bekend werd, dat in strijd daarmede de visschers toch nog zekere verdiensten hadden en op grond daar van tot verlaging van de geldelijke toegemoet koming werd overgegaan, werd van de zijde van belanghebbenden vrijwel steeds onmid dellijk erop aangedrongen dezen maatregel ongedaan te maken, daarbij wijzende op de onvoldoende geldelijke uitkomsten. Bij on derzoek bleek dan veelal, dat de daarbij aan gevoerde argumenten niet ongegrond waren, Immers de visschers oefenen met steeds wis selende resultaten hun bedrijf uit, zoodat het kan gebeuren, dat degenen voor wie de gel delijke tegemoetkoming werd ingetrokken met het oog op de onvoldoende bedrijfsuit- komsten, op het tijdstip, waarop deze intrek king practisch tot uitvoering kwam, juist een zeer ongunstig resultaat te boeken hadden. In dergelijke gevallen werd dan aan de bezwaren tegemoet gekomen en de oude, toestand hersteld, resp. de geldelijke tege moetkoming naar een gewijzigde grondslag berekend. Een dergelijke gang van zaken schept ech ter een sfeer van onzekerheid en is niet be vorderlijk voor een rustig verloop van de liquidatie van het Zuiderzeevisscherij bedrijf. Om het bezwaar van het steeds opnieuw weer vast stellen van de netto-inkomsten uit de visscherij op te heffen, wordt voorgeesteld, voorloopig voor het tijdvak van 1 jaar. te ver klaren vanaf 1 Juli a.s. de inkomsten voor de visschers en hun knechts, vooraf te schat ten.. Deze inkomsten zullen worden geacht te worden verkregen gedurende 14 achtereen volgende weken, aanvangende 2 Juli 1933 en gedurende 6 achtereenvolgende weken aan vangende 15 Mei 1934 en gesteld worden op gemiddeld f 5.per week voor den schipper en op f 7.— per week voor den knecht. Voor de overige weken van het jaar wordt dan aangenomen dat tie inkomsten nihil zijn, Het komt dus hierop neer, dat de inkom sten van den schipper worden geschat op f 100.- per jaar en voor den knecht op f 140 per jaar. Het verschil tusschen schipper en knecht is gegrond hierom, daar de schipper voor de instandhouding van vaartuig en vischwant soms belangrijke uitgaven moet ten koste leggen. Deze regeling wordt alleszins aanvaardbaar geachtimmers wanneer men zou meenen dat men niet met deze regeling accoord zou kunnen gaan, dan wil dit zeggen, het zich niet in staat achten om op het IJsselmeer f 100.- per jaar te verdienen. Als dit het geval zou zijn, kunnen zij zich beter uit het visscherij bedrijf terugtrekken. De hiervoren uiteengezette regeling zal als volgt ter uitvoering worden gebracht Daar de voormalige Zuiderzee binnenwater geworden is, moesten alle visschers op 1 Juli 1932 in het bezit zijn van een vergunning om in het IJsselmeer te visschen. De gunning loopt tot 1 Juli a.s. Voor het tijdvak 1 Juli 1933 tot 1 Juli 1934 wordt kosteloos wederom een vergunning verstrekt. Wanneer men nu weer een vergunning aan vraagt, dan wordt aangenomen dat men niet meer in aanmerking komt voor een geldelijke tegemoetkoming, als bedoeld in art. 13 van de Zuiderzeesteunwet, doch dat men toetreedt tot de regeling, als hierbedoeld, d.w.z. dat men aanneemt, dat diens inkomen f 100.- be draagt. Wordt daarentegen door belanghebbenden geen vergunning aangevraagd, dan wordt aangenomen, dat zijn inkomen uit de vis scherij op de afgesloten Zuiderzee nihil be draagt. Rekening zal dan worden gehouden met deze omstandigheid bij de vaststelling van het bedrag der geldelijke tegemoetkoming. Visschen op de afgesloten Zuiderzee zal voor laatstgenoemden echter verboden zijn de visscherij-Inspectie zal hierop toezien onver minderd de straffen welke hieruit voortvloei en, zal de geldelijke tegemoetkoming onmid dellijk worden ingetrokken. Het is dus van groot belang, dat de belang hebbende, alvorens hij een aanvrage indient ter verkrijging van een vergunning tot uitoe fening van de visscherij op de afgesloten Zui derzee, nauwkeurig weet, op welke wijze dan zal worden gehandeld met de betrekking tot de vaststelling van de inkomten uit die vis scherij voor de berekening, van de te verlee- nen geldelijke tegemoetkoming. Deze regeling is dus als volgt 1. De inkomsten van den schipper wor den geschat op f 100.- per jaar, voor den knecht op 140.-, gedurende 20 weken over het jaar. Voor de overige weken worden de Inkomsten op nihil berekend. Deze regeling vangt aan 2 Juli a.s. en geeft dan 14 weken, terwijl 15 Mei 1934 deze regeling 6 weken duurt. 2. De schipper zal aan zijn knechts gedu rende de genoemde tijdvakken een loon uitkeeren van tenminste f 7.- per week. 3. De schipper verplicht zich de namen op te geven van zijn knechts, en indien deze zijn dienst verlaten, dit op te geven, en zoo deze wordt vervangen door een an dere dit ook op te geven en hen even eens een loon uit te keeren, als onder 2 vermeld. De heer Kolff deelt vervolgens mede, dat een zestal vragen door de plaatselijke Com- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. STEDEBOUWKUNDIG INSTITUUT IN DE WIERINGERMEER. Op Zaterdag 17 Juni had een excursie plaats van het Nederlandsch Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw naar de Wieringer- meer. Ongeveer 200 deelnemers vertrokken om 10 uur in 7 autobussen, naar den Wierin- germeer. In een boerderij bij Slootdorp wer den de deelnemers verwelkomd door den wnd. voorzitter Ir. P. Bakker Schut, terwijl de excursieleider de heer A. D. van Eek, hoofd der bouwkundige afdeeling van den Wierin- germeerpolder, de plannen voor den dag ont vouwde. Na bezichtiging der boerderijen werd aan de Terp een kop koffie gebruikt. Vervol gens werd Slootdorp bezichtigd en na de aldaar genoten lunch ook het tweede dorp: Middenmeer. Alle woningen en openbare ge bouwen waren voor de leden van het Insti tuut toegankelijk. Om 3 uur werden eenige daartoe in het gymnastieklokaal te Midden- meer tentoongestelde teekeningen bekeken, terwijl een thee werd aangeboden, door h^t Bouwbureau, „De Wieringermeer". Van de geboden gelegenheid tot het stellen van vra gen werd ruim gebruik gemaakt. Deze wer den beantwoord door het lid der Wieringer- meer-Directie Ir. Alph. Roebroek, die zich inmiddels bij het gezelschap had gevoegd. Met een woord van dank besloot de wnd. voorzitter deze geslaagde excursie. Om 4 uur vertrokken de deelnemers uit den polder. Recreatiewerk W.-meerpolder. Op Woens dag 14 Juni gaf de N.V. een goed geslaagde avond in de gewezen cantine bij de Terp. De Wieringer mandolineclub O.K.K., onder lei ding van haar Directeur P. Jongkind, gaf een concert, wat zeer bij het talrijke publiek in den smaak viel. Dat de aanwezigen het spel waardeerden, bewees de stilte tijdens en het hartelijk ap plaus na de nummers. De Heer Roode opende en sloot de avond waarbij hij dank bracht aan O.K.K. en haar directeur. Bond van Boerinnen en Plattelands vrouwen. Langs dozen weg wordt be kend gemaakt, dat de eerstvolgende vergadering van de afd. van den Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen in de Wieringermeer zal plaats hebben op Zaterdagmiddag 24 Juni 1933 's-nam. 4 uur in het ge- gebouw Maatschappelijk Werk te Slootdorp. Er zal een inleiding worden gehou den door Mej. Olsder over „Wat de Huisvrouw van de inmaak weten moet" Ook het zomerprogramma, zal wor den vastgesteld. Belangstellenden, die nog geen lid zijn en daarom niet per convocatie zijn bereikt, wordt langs dezen weg bekend gemaakt, dat zij welkom zijn tegen een kleine vergoe ding. (Voor een kopje thee wordt ge zorgd.) Het bestuur De dames E. Lindberg J. Luth H. C. dc Bont Abr. Hoogendoorn J. P. Dieleman- den Hamer secretaresse. Eerste Steenlegging Ger. Kerkgebouw Middenmeer. A.s. Zaterdag te 15,30 zal de eerste steenlegging plaats vinden voor de hier in aanbouw zijnde Ger. Kerk. In tegenwoordigheid van vele genoodigden en andere autoriteiten, zal deze plechtigheid worden verricht door Ds. Schoenmaker van Kampen, Voorz. der Ger. Zuiderzee-depu Laten. De verwachting is, dat velen deze bij zondere gebeurtenis zullen willen hij wonen. Benoeming iinancieele Commissie Door de Kerkeraad der Ger. Kerk te Slootdorp zijn benoemd tot leden der Iinancieele commissie voor Slootdorp de h.h. C. P. Hoogkamer, W. Tamjninge en Tijsma. Voor Middenmeer de h.h. P. Smeenk en Ferwerda. Slootdorp. Motor verbrand. Door het vele toeren wellicht, geraakte het mo torrijwiel van C. J. V. alhier rijdend in brand. Gelukkig kon de berijder, door zich uit de voeten te maken, brand vrij blijven. Van het vehikel is weinig waardevols overgebleven. Slootdorp. Bazar. Door de Ger. Vrou won- en Meisjes-vereeniging alhier worden plannen beraamd voor eene binnen alzienbaren tijd te houden ba zar. Een daartoe benoodigde commis sie zal worden benoemd, welke een en ander verder zal uitwerken. Middenmeer. Verhuring localiteit. Blijkens geruchten waarop we geen bevestiging konden krijgen is het voor dat doel gebouwde Hotel van combi natie J. C. Klein en anderen te Hippo- lytushoef onderhands verhuurd aan zekere heer Smid te Groningen. Voor onze plaats wordt daarmee dan in 'n groote behoefte voorzien ,waar alsdan de vele cursisten die alle dagen komen een gezellig zitje zal kunnen worden geboden. Wij wenschen den nieuwen exploi tant volgaarne veel succes. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER WIERINGEN—WIERINGERMEER. Propaganda-vergadering in Hoe! Smit te Slootdorp. Teneinde meerdere bekendheid te geven aan he doel en werken van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer werd Maandag avond een vergadering gehouden in „Hotel Smit" te Slootdorp. Een twintig personen waren aanwezig. De Voorzitter der vereeniging, de heer Corn. Bosker opende de vergadering met een kort woord van welkom. Vervolgens zette de Heer Bosker in groote trekken uitéén, wat een .V.V. beoogt. Allereerst is het doel van de V.V.V. een nauwere samenwerking tusschen Wieringen en de Wieringermeer te verkrijgen, waardoor een collectieve reclame campagne op touw gezet kan worden waarvan Wieringen en de Wieringermeer beiden profijt kunnen trekken. Reclame zal zóó gemaakt moeten worden, dat de vreemdeling belangstelling gaat krij gen voor het Oude- en het Nieuwe land niet maar vluchtig een kijkje neemt, doch een deel van zijn vacantie gaat doorbrengen in onze streken. Een V.V.V. moet dan reclame maken voor haar streek. Zij doet dit op verschillende manieren, n.1. het uitgeven van een gids waar al de bezienswaardigheden in vermeld staan, benevens een lijst van aangesloten pensions, hotels en verhuurders van gemeubileerde ka mers. Ook zal met korte annonces in de groote bladen de aandacht op Wieringen—Wierin germeer worden gevestigd. Onze streken hebben niet alleen uit een ideëel, maar ook uit een zakelijk oogpunt be lang bij een groot vreemdelingen verkeer. Het verband tusschen het zakenleven en het vreemdelingen-verkeer staat voor ieder, die oogen heeft om te zien, onweersprekelijk vast. Met dit zakenleven wordt niet alleen be doeld de diverse winkeliers doch tal van in woners kunnen direct een aanvullend be staan vinden in Vreemdelingen Verkeer, door het houden van pension of het verhuren van gemeubileerde kamers. Een groot deel van de door Hotel- en pen sionhouders ontvangen gelden worden weer omgezet bij de handeldrijvende middenstand. Men kan vrijwel aannemen, dat de baten van een druk vreemdelingenverkeer neer druppen op een groot deel van de geheele bevolking en er kan dus niet genoeg op ge wezen worden, dat, wanneer men wil slagen met een V.V.V. men de medewerking moet hebben van vrijwel de geheele burgerij. Ook in de Wieringermeer zal dus een groote toe vloed van leden moeten komen. In de Gids, welke de V.V.V. uitgeeft, wordt een lijst aangelegd van hotel-, pensions en gemeubileerde kamers. Deze lijst staat onder controle van de V.V.V., welke in zekeren zin verantwoordelijk hier voor is. De leden verplichten zich dan ook, dat bij geschillen, de uitspraak van de V.V.V, beslissend is. Spr. zou gaarne willen vernemen of er on der de aanwezigen zijn die zich als lid wen schen op te geven. Men kan gewoon lid wor den voor 1.— per jaar, zakenlid a f 2.50 per jaar of donateur voor een minimum bijdrage van f 2.50 per jaar. Onder zakenleden worden ook verstaan zij die pension gaan houden of gemeubileerde kamers verhuren. Vele menschen die een kamertje over heb ben met goede bedden, kunnen in de zomer maanden een niet onbelangrijke bijverdien ste maken, door het houden van pension of de verhuur van gemeubileerde kamers. De Heer Varke visser brengt naar voren, dat in de Wieringermeer vele bewoners nog niet op de hoogte zijn van V.V.V. en haar werking. Spr. woonde vroeger in Katwijk, en in he't vacantieseizoen, dan had bijna ieder pensi ongasten. Men verhuurde zijn kamers en woonde soms zelf in een boet, maar de ver diensten waren niet gering. Zoo zouden wel licht hier in de Wieringermeer ook wel men schen zijn, die op deze wijze 'n kamer wilden verhuren, of pensiongasten houden. Maar ze zijn er hier nog niet mede bekend, dat dit kan. Spr. zou willen dat huis aan huis een circulaire werd bezorgd, waarin de menschen op de hoogte van V.V.V. werd gebracht. Het zou toch voor velen een mooie bijverdienste kunnen worden. Voorz. zegt, dat van het verslag van deze vergadering, dat in de Wieringermeerbode wordt geplaatst, aparte afdrukken zullen worden gemaakt en deze zullen worden ver spreid in Slootdorp en Middenmeer. De heeren Kistemaker te Slootdorp en V/. A. Blij dorp, J. Vos en J. Varke visser te Mid denmeer willen zich belasten om meerdere inlichtingen te verstrekken aan de bewoners van Slootdorp en Middenmeer, waar men zich tevens op kan geven voor het lidmaatschap en het houden van pension of gemeub. ver huur. Er wordt door voorzitter nog op gewezen, dat binnen één week de opgaven voor de lijst van Hotel- en pensionhouders- of kamerver huurders moeten geschieden, waar de gids zoo spoedig mogelijk moet worden afgedrukt. Wil men dus verzekerd zijn, dat zijn naam m de gids komt, dan is 'n directe opgave ge- wenscht. De vergadering werd hierop gesloten. missie te Wieringen zijn gesteld. 1. Visschen op de afgesloten Zuiderzee er benoorden den Afsluitdijk wordt dit toe gestaan Zoo ja, hoe is dan de regeling Het antwooi'd hierop is wanneer aan beide zijden gevischt wordt, dan zal met de inkomsten verkregen op de Wadden zee rekening worden gehouden. 2. Als visschers toegetreden zijn tot de rege ling en ze gaan voor een gedeelte van het jaar in een ander bedrijf werken, worden ze dan weer onder art. 13 gerangschikt Antwoord als onder 1. 3. Zij, die geen vergunning voor de afgeslo ten Zuiderzee aanvragen, welke regeling geldt daarvoor Gevraagd werd, wat men dan van plan is te doen. 4. Belanghebbenden, die geen concent heb ben over 1932, omreden ze bij de Zuider zeewerken of andere bedrijven werkzaam waren, kunnen deze alsnog in aanmer king komen Antwoord hierop was dat deze men schen niet uitgesloten zouden worden. 5. Vele visschers zijn niet in het bezit van een vergunning 1932, doch wel van een consent 1932, komen die ook nog in aan merking Het antwoord luidde bevestigend. 6. Moeten de knechts belanghebbenden zijn? Geantwoord werd neen. De heer M. Kooij heeft een beezwaar tegen de regeling dat 'de inkomsten verkregen aan de Noordkant van den afsluitdijk in minde ring worden gebracht. Voor Wieringen moest hiervoor een uitzon dering gemaakt worden, daar er veel visschers zijn die maar ten hoogste 6 a 8 weken vis schen op het IJsselmeer. Spr. gelooft niet, dat met visschen aan den Noordkant f 240.— per jaar verdiend zal worden het kruikelen is gedaan wier is er niet meer. Spr. zou nog gaarne inlichtingen willen in winnen of voor Wieringen geen uitzondering gemaakt kan worden, of desnoods de termijn op 10 weken te stellen. De Voorzitter zegt, dat indien men niet met deze regeling accoord gaat, de oude blijft bestaan, welke toch ook ten ongerieve werkte. Besloten wordt om den Directeur van den Rijksdienst op te bellen en hem te verzoeken of voor Wieringen geen uitzondering gemaakt kan worden. Ingekomen stukken.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2