II KOOPEN S. COLTOF KARPETTEN 24e JAARGANG VRIJDAG 23 JUNI 1933. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ONDER DEN VUURTOREN. FEUILLETON OM HET GOUD. doet uw BIJ N«. BO mWIERINGER courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. 5 BUREAU Hlppolytusheef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN. Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. f 0.10 Moeilijkheden der Westfriesche ge meenten. Kent U de Oranjetrein' Nieuws van de eilanden. Bijna alle gemeenten in Westfriesland, waar de tuinbouw het hoofdmiddel van be staan is, hebben groote moeite hun begroo ting sluitend te krijgen. Oorzaak daarvan zijn de groote uitgaven, welke moeten worden ge> daan voor ondersteuning van werkloozen ei werkverschaffing. Men meende, dat er betere toestanden waren aangebroken, toen bijna alle werkloozen konden worden tewerkgesteld bij de rijkswerkverschaffing in de Wieringer- meer. Helaas, deze vreugde was maar kort van duur. In de eerste plaats zullen de betrokken gemeenten ook nog een deel van het loon moeten betalen, dat bij die werkverschaffing door haar arbeiders-ingezetenen wordt ver diend. In de tweede plaats moeten de gemeen ten voor het vervoer van hun arbeiders zor gen en komen de daaraan verbonden kosten geheel of zoo goed als geheel voor hare reke ning. Deze uitgaven zijn zoo buitengewoon groot, dat zij in verschillende gemeenten méér bedragen dan voor werkverschaffing op de begrootingen was uitgetrokken. Als in de zen onhoudbaren toestand niet wordt voor zien, zullen weldra verscheidene gemeente besturen de uitzending van werkloozen naar de werkverschaffing moeten stop zetten. Het comité uit de Westfriesche gemeentebesturen heeft deze zaak reeds onder de aandacht der regeering gebracht. Een lichtzijde voor de betrokken gemeenten is, dat zij weldra een groot deel harer werk- looze ingezetenen aan het werk kan zetten in de eigen streek. Een uit Langendijk afkomstig bericht meldt, dat met de kanalisatie van West-friesland aldaar een aanvang zal wor den gemaakt. Bij zooveel narigheid van werkloosheid, achteruitgang van nering of bedrijf en wat dies meer zij hebben de bewoners van Noord- holland's Noorderkwartier de gelegenheid niet laten voorbij gaan zich een wijle te ontspan nen door een bezoek aan de Oranjetrein. Deze tentoonstellingstrein, die o.m. Alkmaar Hoorn reeds heeft aangedaan en momenteel ls gestationneerd te Den Helder, trekt overal veel bekijks. Eén der wagens, van waaruit al lerlei schlagers worden ten gehoore gebracht en reclame-couranten worden verspreid, komt steeds enkele dagen eerder aan en als de trein er dan eenmaal is blijkt de belangstelling zoo groot, dat overal een geweldige file van bezoekers staat te wachten om plaats te krij gen. Vogelliefhebbers zullen onaangenaam wor den getroffen door een bericht uit Texel over een soort van zondvloed, die oorzaak is, dat velen van hun gevederde vrienden het prille leven hebben moeten laten en nog een groo- ter deel het leven nooit zal aanschouwen. Ziehier de toedrachthoewel de vogels op de schorren achter de Eendrachtpolder tot nog toe ongestoord konden broeden, zijn (12. Ik ken juffrouw Berara heel goed, gaf de bakker ten antwoord. Ik ben sedert wij gedaan hebben met eten den winkel niet uit geweest, dat is dus van vijf uur af, en ik kan u met zekerheid zeggen, dat ik de jon gedame in het geheel niet heb gezien. Zij haalt immers altijd haar brood bij u, nietwaar vroeg Valentin. O, ik weet niet hoelang al. Zij verlieten den bakkerswinkel en spoed den zich naar de volgende straat. Twee bedienden zaten in het achterste ge deelte van den grooten winkel, waar men kruidenierswaren en zoogenaamde delicates sen koopen kon, aan hun avondeten, de eige naar van de zaak stond vooraan achter zijn lessenaar. Zoowel de bedienden als de chef kenden Gabrielle, doch niet één hunner had het meisje gedurende den loop van den namid dag gezien. Bitter teleurgesteld verlieten Valentin en de goochelaar ook dezen winkel. Wat nu te doen Tot wien moeten wij ons thans wenden zei Trompelet, zwaar ademhalend. Er is een ongeluk gebeurd, ik weet het, een groot ongeluk zei Valentin schier werk tuiglijk. Valentin waggelde langs het trottoir van de rue d'AlIemagne, met sleependen gang, met knikkende knieën, het hoofd voorovergebo gen als een beschonken mensch. Nu, die heeft zijn portie beetzeiden de voorbijgangers lachend tegen elkander. Zonder een bepaalde richting te kunnen volgen, ging het tweetal doelloos verder. Zoo thans in grooten getale door een hooge vloed verrast. Men ziet in zee veel eieren drijven en tal van jonge vogels, die zich nog niet kon den redden kwamen in de golven om. Op de hoogste plaatsen alleen nog kunnen de dieren zich handhaven. Men neemt aan, dat de oor zaak van dezen hoogen vloed in de afsluiting van de Zuiderzee moet worden gezocht. Van Texel steken wij over naar Vlieland en ontdekken, dat het particulier initiatief hier heeft geleid tot de stichting van een badin richting. De aannemer A. H. de Bock te Har- lingen maakte er een mooi gebouw van. Wij vernamen, dat het bedrijf met een electrische wasscherij zal worden uitgebreid en reeds dezer dagen, onmiddellijk na de offlcieele opening, in werking zal worden gesteld. De verwachting is, dat de pessimisten, die meenen dat een dergelijke inrichting op Vlieland toch geen opgang zal maken, onge lijk zullen krijgen. Van Vlieland naar Terschelling is het geen groote reis. Van dit eiland, dat weliswaar of ficieel tot de provincie Noordholland behoort, maar zich in werkelijkheid geheel op Fries land en wel voornamelijk op Harlingen con centreert, is ook al nieuws te berichten. De raad van Terschelling besloot tot een belang rijke uitbreiding van de gemeentelijke Zee vaartschool, n.1. met een internaat. Het doe] is de leerlingen, die niet van het eiland af komstig zijn, beter aan toezicht te kunnen onderwerpen. Op Terschelling heeft iedereen den mond vol over de schatgraverijZal het goud van de Lutine thans gelicht kunnen worden De heer Beckers (en hij zeker niet alleen) heeft al zijn hoop gevestigd op het door hem ge construeerde bergingswerktuig, een werktuig echter, waarin de oud-hoogleeraar prof. J. A. van der Kloes weinig vertrouwen stelt. Het zal niet tot het wrak kunnen doordringen en indien men deze proef toch doorzet, kunnen er zelfs menschenlevens mee gemoeid zijn aldus heeft hij zich tegenover een onzer groo te dagbladen uitgelaten. Er zou n.1. groot ge vaar voor drijfzand bestaan. Met dit al noteeren de aandeelen in het bergingsbedrijf op de Amsterdamsche beurs nog steeds boven pari en laten de onderne mers zich niet afschrikken, maar wachten slechts op gunstig weer om den grooten sprong te wagen. Menschen zullen hun leven wagen en andere menschen hun geld voor iets, dat wellicht achteraf niets dan een illusie blijkt te zijn. Dat is de tragische noot in deze overigens met zooveel frisch, optimis me opgezette onderneming. OBSERVATOR. BINNENLANDSCH NIEUWS. COLIJN VALT IN LONDEN IN DEN SMAAK. Reuter heeft Colijn gevraagd, wat zijn mee- ning was over de stabilisatie der valuta's als noodzakelijke voorbereiding voor productie ven arbeid van zijn commissie. Colijn ver klaarde, dat het van het grootste belang is, dat pond sterling en dollar worden gestabili seerd en op het oogenblik schijnt een defini tieve stabilisatie nog onwaarschijnlijk in dien een stabilisatie wordt bereikt, zal deze voorloopig zijn. Gevraagd of verschillende voorstellen bij hem zijn ingediend, antwoordde Colijn, dat hij reeds vele plannen heeft ontvangen, doch slechts weinig van definitieven aard. Colijn, die door zijn staatsmanschap en humor zeer bij de conferentie in den smaak valt, bewaart de uiterste reserve en voorzich tigheid, wanneer hem wordt gevraagd, wat hijzelf van de toekomst van de conferentie denkt. Ik geef liever in dit stadium van de con ferentie nog geen uitdrukking aan mijn ver wachtingen. Colijn heeft den geheelen Zondag in zijn hotel hard gewerkt aan de voorbereiding van de commissie-zitting van Maandag. Een in zwart gebonden bijbel en een aantal sigaren staan naast hem op tafel. kwamen zij in de rue des Maux. Onderweg waren zij alle winkels, die Ga brielle kon bezocht hebben, binnengeloopen, om naar haar te vragen. Waar men haar niet kende, hadden zij haar persoon zoo nauwkeu rig mogelijk beschreven, maar het was alles vruchteloos. Niemand had het meisje gezien. Opeens bleef Valentin stilstaan. Hij keek naar een voddenraper, die, met zijn mand op den rug, met zijn lantaarn langs den grond zocht en zijn haak gereed hield om de lom pen, die hij vond, in zijn mand te werpen. Hij hield nu juist zijn hand om hoog en daar aan hing een klein mandje, met wollen knop jes en wollen bloemen versierd, zooals de huisvrouwen daar, dat gewoonlijk dragen als zij er op uitgaan om eenige kleinigheden te koopen. Dat kleine mandje, door het licht der lan taarn van den voddenraper beschenen, meen de Valentin te herkennen. Was het niet het zelfde mandje, dat Gabrielle dagelijks ge bruikte Zonder iets te zeggen vloog hij op den voddenraper toe en vatte het mandje beet. In een der hoeken stond een met wol gemerkte ,G." Geen twijfel, het was Gabrielle's mand je. - Ja, daar staat duidelijk een „G", beaam de de lompen—verzamelaar. Wat nu verder Trompelet was eveneens naderbij gekomen. Zonder een woord te spreken toonde Va lentin hem zijn ontdekking. De hemel bewaar ons Wat zou er ge beurd zijn riep Trompelet, die Gabrielle's mandje op zijn beurt herkend had. Ziet ge, ik heb het dadelijk wel gezegd, een ongeluk herhaalde Valentin in vertwij feling. Zij is verdwenen om nooit terug te keeren voegde hij met nauwelijks hoorbare stem er bij. Hij zonk ineen op den rand van het trottoir. De voddenraper, die niet begreep wat dit alles te beduiden had, ging weder door met een nieuwen buit te zoeken. Eenige schreden verder, bij den hoek, ge vormd door de rue d'AlIemagne en de rue des STUDENTEN TER DOOPSGEZINDE KWEEKSCHOOL. Acht candidaten geslaagd voor het proponentexamen. Tijdens de Dinsdagochtend te Amsterdam gehouden zitting van de jaarvergadering der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit kwam in behandeling het verslag van het curatorium der kweekschool. Hieruit bleek, dat er thans 32 studenten zijn, 9 vrouwelijke en 23 mannelijke. Aan het daarop volgend proponentsexa men heben deelgenomen de candidaten da mes H. C. Leigner, Bakhoven en C. Souten- dijk en de heeren W. Broer, S. M. A. Daalder, M. J. J. Gaaikema, W. F. Golterman, H. W. Meihuizen en M. J. Nolthenius. Aan alle achtwerd het diploma van propo nent der A.D.S. uitgereikt met een toespraak van ds. Ten Cate. KERKNIEUWS. Wijlen mej. A. de Jong te Warns heeft aan de Doopsgezinde Gemeente aldaar haar na latenschap ter waarde van 120.000 a f 130.000 vermaakt. Wijlen de heer P. Tols- ma te Witmarsum heeft f 3000 aan het r.k. parochiaal armbestuur te Makkum, f 5000 aan het r.k. armbestuur te Makkum, f 50000 aan het r.k. armbestuur te Witmarsum en f 3000 aan het r.k. kerkbestuur te Witmar sum vermaakt. VERKEER OVER DEN AFSLUIDIJK. We lezen in „Spoor- en Tramwegen" Over den afsluitdijk reden in April j.1. da gelijks circa 220 auto's, autobussen en vracht auto's, en totaal In die maand 15000 reizigers, d.w.z. bijna evenveel als het totale bootver- keer tusschen Enkhuizen en Stavoren in April 1932. Op de beide Paaschdagen 1933 bedroeg het verkeer over den dijk 5000 reizi gers, verdeeld over 300 motorrijwielen, 2000 personenauto's en 40 autobussen. Dit reizi gersverkeer per auto zal gedeeltelijk ontno men zijn aan den trein tusschen Noord-Hol land eenerzij ds en Friesland en Groningen anderzijds, doch zal voor een groot deel nieuw verkeer betreffen. UITVOERING ZUIDERZEESTEUNWET. De geldelijke tegemoetkomingen. Zaterdag is in werking getreden het Kon. besluit, van 12 Mei tot wijziging van het Kon. besluit var} 19 Mei 1932, regelende de gelde lijke tegemoetkomingen volgens art. 13 der Zuiderzeesteunwet. De regeling is thans als volgt vastgesteld f 20 per week, indien de belanghebbende, hoofd van een gezin of kostwinner zijnde, vóór de inwerkingtreding van dit besluit eige naar of hoofd van een grootbedrijf was f 13 per week indien de belanghebbende hoofd van een gezin of kostwinner is f 10 per week indien hij niet hoofd van een gezin is f 1 per week voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar, alsmede voor kinderen van 14 jaar en ouder, die wegens ziels- of li chaamsgebreken niet in hun onderhoud kun nen voorzien. In gemeenten der derde klasse bedraagt de tegemoetkoming f 2 per week minder f 6 per voor belanghebbenden, die weduwe en nog geen 65 jaar oud zijn f 5 per week voor weduwen van 65 jaar of ouder. Van bovengenoemde bedragen wordt het volgende afgetrokken 1. het werkelijk of geschatte inkomen uit het bedrijf of uit loon dienst van den belanghebbende, 2. het inkomen, niet uit bedrijf of loon dienst 3. inkomsten uit hoofde van ouderdoms- of invaliditeitswet 4. f 1 per week wegens het bewonen van een eigen huis 5. een deel van het bedrag dat het gezin ten goede komt uit inkomsten van inwonen de kinderen. Die korting wordt berekend als volgt Maux, was een standplaats voor huurrijtui gen. Twee koetsiers uit de voorste rij, mee- nend dat Valentin een ongeluk was overko men, lieten hun rijtuigen met de trouwens zeer makke paarden een oogenblik in den steek, om naar hem toe te loopen. Wat is er gebeurd vroegen zij. Niets, antwoordde Trompelet. We zoe ken een jong meisje en deze mijnheer is wanhopig, omdat we haar niet kunnen vin den. Wacht even, riep een der koetsiers. Hoe ziet dat jonge meisje er zoowat uit Trom pelet gaf een vrij nauwkeurige persoonsbe schrijving. Hij was nog niet eens aan het eind, toen dezelfde koetsier uitriep Wacht even ik geloof, dat ik u kan in lichten. Trompelet spitste de ooren en Valentin was in een wip overeind, om te hooren wat de koetsier te zeggen had. Deze haastte zich niet. Hij nam zijn pijpje uit zijn mond en nadat hij het met zijn pink geledigd had, begon hij het, volgens de rege len der kunst, opnieuw te stoppen. Het was een goedhartige, oude kerel, ma ger en verweerd, een lang en hoekig gelaat met kleine, sluwe oogen. Ik heb uw jongedame gezien, begon hij. om het andere woord een haaltje doende aan de versch ontstoken pijp, zij kwam hier de straat af en ik vond, dat zij er allerliefst uit zag. Zij had een mandje aan den arm en scheen haast te hebben, veel haast. Zij stond op het punt dien winkel daér van den han delaar in delicatessen binnen te gaan, toen twee mannen heel beleefd op haar toetraden. Zij waren, wat ik heel natuurlijk vond, zeer voorkomend tegen het mooie meisje en liepen een eindje met haar mee, zij in het midden. Ik liep hier op en neer, mijn Jeanne-Marie rookend, Jeanne-Marie is mijn soort, dat vat gij wel. Ik hoorde wat er gezegd werd. Valentin huiverde over het geheele lichaam, het koude zweet kwam hem op het voorhoofd, dat telkens haastig met zijn zakdoek afwisch- te. bij een inkomen van een inwonend kind f 6 per week of minder, nihilbij een Inko men van meer dan f 6 per week voor minder jarige kinderen de helft en voor meerder jarige kinderen een derde, van het inkomen boven f 6 per week. Aan belanghebbenden die hun bedrijf op 1 Mei 1932, niet als direct gevolg van de af sluiting van de Zuiderzee, reeds hadden ver laten en 65 jaar of ouder zijn, wordt f 5 per week verleend. Dr. ir. H. Wortman tot voorzitter van den Zuiderzeeraad benoemd. Volgens de Staatscourant is dr. ir. H. Wort man, oud-directeur-generaal der Zuiderzee werken, benoemd tot voorzitter van den Zui derzeeraad, als opvolger van dr. H. Colijn. De heer Wortman was ondervoorzitter van den Raad. NAAR VERLAGING VAN HET IJSSELMEERPEIL. Beslissing van den minister van Waterstaat. Er zal schadever goeding betaald worden. Kunstwerken worden niet aan gelegd. Een berichtgever v.h. Hbld. meldt Naar wij vernemen komt er eindelijk tee- kening in de quaestie omtrent het peil van het IJsselmeer en de vergoeding van de scha de, die landeigenaren ten gevolge van den hoogen waterstand hebben geleden. De vorige week heeft de minister van Wa terstaat na besprekingen met de directie van de Zuiderzeewerken dienaangaande een be slissing genomen. Hij heeft zich op het stand punt gesteld, dat er geen kunstwerken moe ten worden aangelegd ten behoeve van de lager gelegen landerijen, die nadeel van het waterpeil van 13 A.P. ondervinden. Wel is hij bereid de aanwijsbare schade, door de ei genaren van die landerijen geleden, te ver goeden. Hiermede is het vroegere standpunt van het departement van Waterstaat prijsgege ven, dat wel kunstwerken moeten worden aan gelegd, maar geen schadevergoeding moet worden verleend De oorzaak van deze gewijzigde opvatting is gelegen in de omstandigheid, dat het peil van het IJsselmeer in 1935 toch op 40zal worden gebracht en er dus waarschijnlijk dan geen kunstwerken noodig zullen zijn. Uitgemaakt zal nog dienen te worden, wie werkelijk schade heeft geleden van het hoo ge waterpeil, op welke wijze die schade moet worden bepaald en wie als gemachtigden van de rechthebbenden zullen optreden. Het meest waarschijnlijke wordt geacht dat het provinciaal bestuur deze zaak zal afwik kelen. DE CRISIS IN DE S.D.A.P. Nog meer brochures. Naar wij vernemen, verschijnt er eerstdaags een brochure van het soc. dem. gemeente raadslid P. Langendijk, bestuurder van de Federatie Twente der S.D.A.P., waarin deze zich richt tegen het standpunt van den heer Duys ten aanzien van de Sovjet-Unie. De heer Langedijk, die pas uit de sovjet- Unie is teruggekeerd, heeft zijn ervaringen en conclusies neergelegd in deze brochure, die uitgegeven wordt door de V.V.S.U. in Amster dam en die den titel draagt„Moet een soci aal democraat de sovjet-Unie verdedigen Wie heeft gelijk, Duys of Langendijk STAKING VAN DE BRANDWEER TE HEERDE De gemeenteraad van Heerde heeft reeds eenige malen vergaderd over een aan te schaf fen alarminrichting voor de leden van het brandweercorps. Het komt voor, dat de brand weer- uit Epe of Hattum, waar een alarm inrichting bestaat, eerder gealarmeerd is en vroeger ter plaatse van den brand aankomt dan de brandspuitmannen van Heerde. De vrijwillige brandweer van Heerde heeft KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil52 Prima linoleum, Krommenie 1.15 Inlaid- of Graniet 2*25 Groote sorteering Bouclé-, Wilton-, en Deventer nu den raad van Heerde nog een dag respijt gegeven om tot het aanbrengen van een alarm-inrichting te besluiten, anders legt zij het bijltje er bij neer. Tevens eischt zij van de gemeente een jaarlijksch uitstapje, zooals de brandweercorpsen uit de omliggende plaat sen hebben Als er tijdens de staking nu maar geen brand in het dorp Heerde uitbreekt. Ik smeek u, viel hij den koetsier in de rede, spreek toch wat vlugger, zeg mij ineens alles wat gij weet. Ja, ja, mijn beste jongen, dat zal ik doen, hernam de koetsier, even gemoedelijk en langzaam als tevoren. Nadat dan de twee mannen de juffrouw beleefd hadden gegroet, vroegen zij Is u niet juffrouw Bertara Ja, dat ben ik. Wat wilt gij van mij gaf zij ten antwoord. We zochten u overal, begon de eene. Mij Waarom viel het meisje in. Om dat wij u, helaas, droevig nieuws hebben mee te deelen, nam de andere het woord, een boodschap uit een der fabrieken van Pantin. Mijn vader, mijn vader riep het lieve kind vol angst. Ja, 't betreft uw vader, antwoordde een der mannen. Er is hem een ongeluk over komen, nietwaar? jammerde zij. Een groot ongeluk hij is onder het rad van een ma chine gekomen en heeft zijn beide beenen gebroken luidde het antwoord. Groote he mel, klonk het uit den mond van het arme meisje. Daarop is een bloedspuwing gevolgd, voer de eene voort. Men vreest voor zijn le ven. Men heeft hem daar neergelegd, de dok ter zei, dat hij niet mocht worden vervoerd. Daarop gaf men ons uw adres, terwijl men ons opdroeg om juffrouw Gabrielle te waar schuwen en haar dadelijk met een rijtuig bij haar vader te brengen. Zonder een minuut te verliezen, zijn wij naar uw woning gereden, maar daar zei men ons, dat gij de deur waart uitgegaan en zoo hebben wij u dadelijk ge zocht in de richting, die men ons had aan gewezen. Gelukkig kenden wij uw uiterlijk, we hadden u wel eens met uw vader op straat gezien. De koetsier stak zijn pijpje, dat was uitge gaan, eerst bedaard weer aan en hervatte daarop zijn wijdlooplg verhaal. Het meisje was van schrik buiten zich - zelf, zei hijEen van de twee mannen was genoodzaakt haar te ondersteunen. Zij ge leidden haar naar een rijtuig, dat vlak bij hen stond. Maar of dat een huurrijtuig was, viel de verteller zichzelf ln de rede, dat ge loof lk niet. Ik heb tenminste het nummer Ons Lichaam en onze Gezondheid. Vergiftiging. Uitstel is nooit noodlottiger dan in gevallen van vergiftiging. Enkele minuten kunnen beslissen over leven en dood en zelfs al zou de patiënt onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd kunnen worden, dan kan toch het transport op zichzelf reeds te lang duren. De eerste hulp moet dus door de huisgenooten worden verleend en als regel zijn zij daartoe ook zeer wel in staat. Zeer vaak is het vergif ingeademd en dan kan het alleen uit het lichaam worden ver wijderd door den patiënt in volkomen zuivere lucht te brengen. Ook de kleeren, die natuur lijk doordrongen zijn met het giftige gas, moeten worden uitgetrokken. Het openzetten van een raam is niet voldoende de patiënt moet in een ander vertrek worden gebracht. Is hij reeds zeer verzwakt, dan kan het noo dig zijn kunstmatige indemhaling toe te passen, aangezien de natuurlijke ademhaling niet diep genoeg meer is. Voor het overige zorge men voor absolute rust. Is het vergif in de maag gekomen, dan moet deze bijna steeds worden uitgespoeld. Bij sterke zuren en basen (loogstoffen) mag dit alleen kort na de vergiftiging gebeuren. Wanneer het vergif bekend is, kan men :achten, bet chemisch te binden en wel de basen door zuren (azijn met water dan wel citroensap) en zuren door magnesia. Men kan ook het wit van een ei Innemen of melk. Is het vergif onbekend of geen tegengif bij de hand, dan kgn toch altijd nog het univer- seele middel tegen vergiftiging worden aan gegrepen, n.1. zuivere koolstof, die in den vorm van pastilles overal verkrijgbaar is. Ze wor den ingenomen met water of nog beter met bitterwater, omdat dan de met het vergif doordrenkte koolstof des te eerder uit het darmkanaal wordt verwijderd. Deze pastilles mogen in geen woning ontbreken zelfs bij onbeduidende vergiftigingsverschijnselen, zoo als darmcatarrh door het eten van iets ver niet gezien, 't Is waar, dat ik ook meer naar het arme kind dan naar het rijtuig keek. Doch dat weet ik wel, het rijtuig was met twee mooie paarden bespannen. De koetsier zette ze snel in beweging en binnen een paar seconden was het rijtuig uit het gezicht. In welke richting vroeg Valentin. Wacht even, ja. in de richting van Pan tin, antwoordde de koetsier. Ze gingen de rue d'AlIemagne dien kant af. Bij het instappen van het rijtuig liet het meisje haar ledige mandje vallen, maar niemand dacht er aan het voor haar op te rapen. Ik heb trouwens zelf niet meer aan het ding gedacht en eersl toen ik bemerkte, hoe het zien van dat mand je u deed ontstellen, mijnheer, hij sprak hier rechtstreeks Valentin aan begreep ik, dat mijn inlichtingen u misschien op den goe den weg konden helpen. Valentin had weer eenigen moed gekregen; het verhaal van den koetsier gaf hem althans eenige hoop. Is dat alles gerulmen tijd geleden ge beurd vroeg hij. Ja, wel een uur of drie, antwoordde de koetsier. Ik heb in dien tijd niet een enkel vrachtje gehad. Ik weet niet, welk raar voll: hier in deze buurt woont, alles kruipt maar ln den omnibus. Na deze schimpscheut op de karigheid der menschen, klom de oude man weder op zijn bok. Valentin en Trompelet hadden geen van beiden geld bij zich. Zij konden er niet aan denken, een huurrijtuig te nemen, maar zij hadden jonge beenen en liepen de rue d'AlIe magne haastig weder af. Toen zij bij Bertara's huls kwamen, zei de goochelaar Willen we niet even binnengaan Au gust kan nu wel met ons meeloopen, dunkt me. Een minuut later kwamen zij voor de deur van Bertara's kamer, die door August geo pend werd. Hij was alleen, Norbert was weggegaan. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1