I1K00PEI S. COLTOF KA IPETTEI 11 24e JAARGANG VRIJDAG 3o JUNI 1933. No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD. De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders WIERINGER COURAICT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRLJ8 per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. B r H K A II Hlppolytmharf Wtcrlnr^n Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI Van 15 regels Iedere regel meer 0.50 f 0.10 DOET UW BIJ KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil52 Prima linoleum, Krommenie 1.15 Inlaid- of Graniet 2-25 Groote sorteering Bouclé-, Wilton-, cn Deventer HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD. Zeer positieve verklaringen mr. Trip en minister Oud. van Be- der afstand doen van den gouden standaard (dus van de nog bestaande goudlanden, met inbe grip van Nederland) waardoor de handel in Europa ernstig benadeeld zou worden. Ongerechtvaardigde angst. De gedurende de laatste dagen in het bui tenland aan den dag getreden angst voor het lot van den gulden zijn volkomen onge- grond. Volgens de statistiek over het jaar I 1932 voerde Nederland goederen in voor een waarde van f 1900 mill., terwijl de uitvoer f 1312 mill. bedroeg. Het deficit van de han- delsbalans bijna van rond f 600 mill., werd in de betalingsbalans bijna geheel goedgemaakt j door inkomsten uit renten enz. van in het buitenland belegde kapitalen, inkomsten van de handelsvloot, winsten uit den doorvoer bij j overlading en inkomsten uit provisie. Bij een volledig ophouden van alle betalingen van Duitschland zouden van het totaal bedrag aan rente-inkomsten, dat op f 130 mill. wordt geschat (ca. f 140 mill. komen te vervallen. Dit zou echter dan eerst het geval zijn, in dien voor de Young- en de Dawesleening niet meer de geringste rentebetaling plaats had en de Conversionklasse volkomen nutteloos zou worden, hetgeen echter vermoedelijk geen van keide het geval is. Laat ons echter aan nemen, dat er inderdaad een renteverlies ls van f 140 mill. Nu is echter reeds het loopen- de jaar het deficit van de handelsbalans sterk teruggegaan (invoer in Jan./April 1932 f 470 mill. 1933, 370 mill. uitvoer 1932. 287 mill. 1933 f 231 mill.) Er valt dus een inkrimping te constateercn van het deficit van de handelsbalans voor de eerste vier maanden met een bedrag van f 45 mill., hetgeen op de basis voor het ge- heele jaar ongeveer f 135 mill. zou uitmaken. Hiermede is dus het uitvallen van de rente betalingen als gevolg van het transfermora torium, zelfs indien wij dit bedrag op f 140 I mill. aannemen, ongeveer opgeheven. Goud- i afgiften door De Nederlandsche Bank aan het sluit van de centrale banken vier goudlanden. De president van De Nederlandsche Bank buitenland op grond van het transfermorato- heeft het volgende verklaard aan den Lon- rium Zijn dan ook naar mijn meening niet te denschen vertegenwoordiger van de „Ag. verwachten en slechts een ongegronde angst- Econ. et Fin." psychose en baisse-aanval tegen den gulden ,Er is niets veranderd in onze opvattingen.kunnen ertoe leiden dat er tijdelijk een druk Wij blijven er vast van overtuigd, dat de gou- j op de valuta ontstaat. den standdaard gehandhaafd moet blijven en Dat De Nederlandsche Bank alles doet om dat de positie van den gulden, zooals ik die iedere inflatie met de haar ruimschoots ter in mijn jaarverslag heb uiteengezet, geheel beschikking staande middelen, te voorkomen hiermede bekend, dat, indien een tarweteler meer tarwe verbouwt dan 1/3 van zijn bouw land, de volgende strafbepalingen op hem van toepassing zullen zijn. Overschrijding van het 1/3 wegens inkrimping van den kool- bouw en schriftelijk toegestaan door de Ge westelijke Tarwe-Organisatie valt er natuur lijk buiten. I De straffen zijn uniform voor het geheele land geregeld a. Bij overschrijding van het voor bebou wing toegelaten maximum met 1 H A. of meer volgt uitsluiting. b. Bij overschrijding van het maximum met minder dan 1 H.A. wordt een boete op gelegd van f 50.per overtreding plus f 10.- per Are. Heeft een teler 4 Alen teveel tar we, dan heeft hij dus te betalen f 50.plus 4 Aren f 10.— f 40..—, totaal f 90.—. c. Zij. die op hun inventarisatie-formulier de overschrijding hebben vermeld, kunnen ontkomen aan deze boete door het teveel te maaien en uit te ploegen. Zij, die het niet hebben opgegeven, kunnen dit alsnog vrijwillig doen vóór Maandag 10 Juli a.s. Ook zij kunnen in de gelegenheid worden gesteld uit te ploegen. Het uitploegen moet in alle gevallen vóór 15 Juli hebben plaats gevonden. Elke overschrijding van het 1/3, welke na 15 Juli te velde geconstateerd wordt, wordt v.ordt onherroepelijk gevolgd door de straf en boete hierboven genoemd. VEESTAPEL-INKRIMPING, Ten aanzien van de rundveestapel-inkrim ping wordt nogmaals vernomen, dat deze aan vankelijk vrijwillig zal zijn, gefinancierd zal worden door een accijns op binnenlandsch consumptievleesch (b.v. 20 cent per kilo) en zoo noodig vervangen zal worden door een verplichte. Het goedgekeurde vleesch zal van wege de Rundveecentrale worden geconser veerd. De vrijwillige inkrimping zal het ka rakter van een experiment dragen op den duur is gedv/ongen beperking waarschijnlijk. dering gekomen, dat de jongste poging van den rijksbemiddelaar nog niet beëindigd is. De Federatie-bestuurders verspreidden giste ren de mededeeling, dat de bedoeling van de gevoerde bespreking geen andere was dan in lichtingen aan den rijksbemiddelaar te ver strekken, opdat een voorstel kon worden op gemaakt dat beide partijen kunnen aanvaar den. Zulk een voorstel is nog niet ontvangen. BU1TENLANDSCH NIEUWS. gezond is en tot geen enkele bezorgdheid aan leiding kan geven. Ook mr. Oud, de Minister van Financiën, heeft den correspondent in Den Haag van de „Times" gemachtigd, mede te deelen, dat de en dat zij de macht heeft zulks ook met suc- •cs te doen blijkt wel uit de volgende cijfers Op 30 Mei 1932 bedroeg de goudvoorraad ond 955 mill., waartegenover een biljetten omloop stond van 1006 mill., andere direct LANDBOUW. jongste geruchten, dat Nederland van het opeischbare verplichtingen f 216 mill teza- goud zal afgaan, geheel zonder grond zijn. men dus rond f 1220 mill. De dekking alleen Integendeel de Nederlandsche regeering door goud bedroeg niet minder dan 80%. De en de Nederlandsche Bank zijn vast besloten taakte weekstaat toont een goudvoorraad den gouden standaard te handhaven. aan van f 810.9 mni. en f 1049 mill. aan di- Eenparig besluit van de vier goud- recj. 0peischbare verplichtingen. Het dek- landen tot handhaving van den kingSpercentage heeft zich in dit jaar van gouden standaard. schokkende gebeurtenissen, zooals de koers- In de conferentiezaal heeft Dinsdagmorgen, dQjjng van den dollar en het transfcrmora- naar Reuter verneemt, een belangrijke ge- torium nauwelijks veranderd. De Nederland- heime zitting plaats gehad van de centrale 3^^ heeft dus haar woord gehouden, banken der Europeesche landen, welker valu- da^ Zjj ZjCh niet zal inlaten met geldverval- ta nog op den gouden standaard gebasseerd sching. is. Na de ontwikkelingen van aan de Londen- sche wisselmarkt, waren te middernacht uit- noodigingen voor deze bijeenkomst verzonden aan de vertegenwoordigers der Centrale ban ken van Nederland, Zwitserland, Frankrijk en Duitschland, in deze conferentie is de positie van den gouden standaard in Europa bespro ken, speciaal met betrekking tot de ontwik keling der valuta's op goudbasis, zooals deze zich den laatsten tijd voordoet. Eenstemmig werd besloten, dat er geen sprake van mag zijn, dat een van de vier bovengenoemde landen van den gouden stan- daard afgaat. I NAAR MAAT en KLEUR KEUZE bij Verder werd aan den Franschen vertegen- jaap Snor. (Hij breit ze zelf best.) Ie Klas woordiger verzocht, zich tot MacDonald, als reparatie-inrichting voor ALLE soorten wol voorzitter van de Conferentie te willen wen- len Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) den, om hem dringend te verzoeken, zich na- Den Helder, Zuidstraat 19. (Let op de Gelen drukkelijk uit te spreken tegen een verder winkel.) P.S. Vracht voor onze rekening. STRAFBEPALINGEN BIJ TEVEEL TARWEVERBOUW. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland maken FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. ALMELO EN HET RIJK. De Gemeenteraad capituleert. In een nachtzitting heeft de Gemeenteraad van Almelo besloten zich neer te leggen bij de eischgn van den Minister betreffende de steunregeling. Gelijk bekend, zou de subsidie voor deze steunregeling me^ ingang van 2 Juli a.s. worden ingehouden, wanneer de Raad zijn laatste besluiten, waarbij eenige wijzigin- I gen in de steunregeling waren ingevoerd, niet introk. Met 13 tegen 3 stemmen nam de Raad ten slotte het voorstel van B. en W. aan, om de eischen van de Regeering in te willigen. Vier sociaal-democraten waren heengegaan om niet aan de stemming te moeten deelnemen. Twee sociaal-democraten stemden onder pro test voor, om de steunregeling niet in gevaar te brengen, evenals de leden op wier initiatief de wijzigingen waren ingevoerd. DE TOESTAND TE IJMUIDEN. Ruim dertig schepen zijn op de visscherij uit. Lage prijzen. Men schrijft uit Haarlem Er zijn nu meer dan 30 schepen uit IJmui- den voor de visscherij vertrokken. Waren de prijzen niet zoo slecht dan zouden er zonder twijfel meer uitgaan. Gistermorgen zijn drie schepen gelost, waarvan de besomming niet meer bedroeg dan f 1000 per lading. Deze lage prijzen worden in hoofdzaak veroorzaakt door de invoer-belemmering in Frankrijk. In de maand Juni hebben de reeders in to taal f 60.000 schade gehad. Dat is ook voor het Staatsvisschershavenbedrijf een lagere ontvangst, en wel van f 12.000. Ook het staats bedrijf heeft dus belang bij een ruimeren af zet naar Frankrijk. In de staking is in zoover nog geen veran r~^. 14. Valentin bracht zijn hand aan het verhit te voorhoofd. Dat is vreemd, riep hij uit. Ik herken Gabrielle niet meer. Ik heb nooit zulke fra sen van haar gelezen of gehoord, zij heeft dien brief niet geschreven, haar schrift is nagemaakt. Ik bid u, vrienden, denkt toch ook eens na, als ge kunt Gabrielle bemint mij alleen, een paar uur geleden heeft zij mij dat plechtig verzekerd, terwijl zij mij toch evengoed mijn afscheid had kunnen ge ven, als ik haar verveelde Bovendien heeft men haar in een val gelokt, zooals wij van den koetsier weten, en dat is voor mij het beste bewijs van de onechtheid van dit schrij ven. O, men was er wel van overtuigd, dat het arme kind, zoodra men haar het verzonnen ongeluk van haar vader zou hebben meege deeld, niet kon nadenken en geen oogenblik zou aarzelen, om de brengers van dat bericht in hun rijtuig te volgen. Plotseling hield Valentin op en wendde zich tot Simeon en Chilperic. Zegt mij toch, wie gij zijt, gij met u bei den riep hij uit. Gij brengt mij dezen brief. Wie weet of een van u beiden hem niet zelf geschreven heeftGij discht mij een fraaie geschiedenis op omtrent een ontvoering, be wijst mij, dat gijzelf Gabrielle niet hebt ont voerd En dreigend trad hij op de twee agenten van Murad toe. Trompelet en August, als hadden zij op het zelfde oogenblik dezelfde gedachte, versper den plotseling de deur en de clown bracht bovendien zijn sterke vuisten uit zijn jaszak ken te voorschijn. Vuisten weg, vrienden gebood Chilpe ric. In plaats van als vijanden tegenover el kander te staan ben ik van meening dat wij als geroepen zijn, om gezamenlijk te werken en elkander wederzijds te steunen Gij drie ën stelt blijkbaar een groot belang in het ver dwenen meisje, welnu, dat doen wij beiden eveneens. Waarom Op grond waarvan Gij kent haar niet eens bracht Valentin in het mid den. Gij hebt gelijk, doch zonder haar te ken nen, zoeken wij haar en beginnen nu te twijfelen, of wij haar wel ooit zullen vinden. Waarom wij haar zoeken is een geheim, dat wij vooralsnog niet mogen onthullen. Gij moet alleen weten, dat volgens ons Gabrielle Ber tara in groot gevaar schijnt te verkeeren en zoo gij brave mannen zijt en dat meisje lief- hebt, dan zullen wij u niet te veel zijn, als het geldt, dat arme kind te redden. Wat ons betreft, ge hoeft ons waarlijk niet voor ban dieten te verslijten, dat is een benaming waarop wij gelukkig geen aanspraak kunnen maken. Als wij uw meisje ontvoerd hadden, mijn heer, wendde Simeon zich tot Valentin dan zouden wij waarlijk niet allereerst naar u ge loopen zijn, om u met het gebeurde in kennis te stellen. Gij hebt gelijk, beaamde Valentin min of meer beschaamd. Hoe kon ik zoo iets den 1 ken En met bevende stem voegde hij erbij Gelooft ge, dat Gabrielle's leven in gevaar is? Misschien meer dan dat, haar eer luid de het ernstige antwoord. Valentin sloeg.zich met de vuisten tegen het voorhoofd, woelde met zijn vingers in het haar en brulde het uit. I Bedaar, bedaar, mijnheer vermaande Chilperic. Er moet hier niet gejammerd, maar gehandeld worden. Wat te doen Mijn hemel wat te doen riep Valentin. Zoekt gijlieden van uw kant, zooals wij het van onzen kant zullen doen. antwoordde Simeon. Hier is ons adres, kom bij ons, als VLIEGONGELUK OP HET MICHIGANMEER. Zondag is een vliegtuig op het Michigan- meer verongelukt. Van de vier inzittenden werd één, een vrouw, door een veerboot ge red. drie mannen verdronken. De vrouw en haar echtgenoot waren met een piloot en een mecanicien 's morgens weggegaan uit Traver se City naar Milwaukee. Toen ze boven het meer vlogen, kwamen ze in een mist en toen de piloot probeerde op het water te dalen raakte de machine defect. Het vliegtuig dre;.g de te zinken en de drie mannen improviseer den haastig een vlot door de benzinetank van onder een der vleugels te halen en leeg te laten loopen. De vrouw werd op de tank ge zet Daar de tank te klein was om hen alle vier te dragen, klemden de mannen zich er aan vast en trachtten zich zoo drijvende te houden. Lang konden zij dit echter niet vol houden en een voor een zag de vrouw hen in de diepte verdwijnen. Eerst 30 uur nadat het vliegongeluk was gebeurd, zag de kapitein van een veerboot de vrouw en zij werd gered. WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. 4 dooden. Maandag is op eenige kilometers van Bar- celona een watervliegtuig van het aldaar ge vestigde marinestation in zee gestort. Het toe stel zonk onmiddellijk. Een torpedoboot, die zich in de nabijheid bevond, snelde dadelijk te hulp, doch kon slechts twee van de uit zes koppen bestaande bemanning redden. De ove rige vier verdronken. FAiMILIE-VEETE BLOEDIG UITGEVOCHTEN. In een dorp in Zuid-Spanje bestond reeds sedert vele jaren een veete tusschen twee fa milies. Deze is thans uitgevochten met het gevolg, dat drie leden van de eene familie door leden van de andere familie werden ge dood. De schuldigen zijn in hechtenis geno- men, ZES KINDEREN UIT EéN GEZIN TROUWEN OP DENZELFDEN DAG. Te Ragusa Joego-Slavië) heeft zich het zeldzame feit voorgedaan dat 4 broers en 2 zusters uit één gezin van 18 tot 27 jaar op denzelfden dag in het huwelijk zijn getreden. Om de zaak nog eenvoudiger te maken, had men dezen dag ook uitgekozen, omdat de ouders tevens hun 28-jarig huwelijksfeest vierden. ENGELSCHMAN SPOORLOOS VERDWENEN. Op de terugreis naar Engeland. Op Vrijdagavond 16 dezer vertrok de En- gelschman Brooks, die te Rotterdam onder handelingen had gevoerd voor den verkoop van het s.s. „Tjerimai," van den Rotterdam- sche Lloyd, aan een Maatschappij, welke door de Egyptische regeering gefinancierd, wordt, met den boottrein naar Hoek-van- Holland om van daar met de Harwichboot naar Engeland over te steken. Toen deze boot den volgenden morgen te Harwich aankwam, i vond men in de dekhut, waarin B. zou moe ten hebben overnacht, wel zijn tasch, welke afgesloten was, en een bedrag van 15 en papieren bevatte, doch van B. zelf was geen spoor te vinden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat B. aan boord is gezien, doch gedurendede reis heeft niemand iets van een ongeval gezien. zijn met de minste kosten verkregen met Opfok voeder I30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—10weken., 5.95 p. 50 Kumtkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkrerg de httr li Kon ng. dc Wllp. Cr. *«n 32 jonge hennen '7i eieren In I ccrn.be en 651 in de koude maand Januari j.1. dui 78 pCl. eo 65.8 pCl. tieren. Brochure pluimvee cn eierlijaten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. Van 20 tot en met 26 Juni 1933 werden In het Handelsregister te Alkmaar de volgende opgaven ingeschreven Nieuwe zaken Woningbureau van der Bor den (eig. P. v. d. Borden i. Steljnstraat 8. Alk maar K. Slotemaker, grossier In fruit. No. 321, Koedijk J. W. London, makelaar ir on roerende goederen, Herzogstraat 52. Den Hel der N.V. Autobedrijf v.h. W. Prins, handel in automobielen etc.. Kanaalweg C. Ruijtcr, winkelier in kruidenierswaren. Tulpenstraat 3, Anna Paulowna Café ..Suisse". <eig M M. Broers). Nieuwesloot 73a, Alkmaar; D. Dekker, winkelier in kruidenierswaren, Baan- oad 17. Alkmaar C. W. Heek, theeschenkerij, Johannesweg 3, Castricum. Wijzigingen Coöp. Zuivelfabriek „Een dracht" G. A. Texel. Statuten wijziging J H de Broeder, winkelier in hecrenmodearti- kelen. Thans dames- en heerenmodeartike len S. Graftdijk. handel in hout- en bouw materialen etc., Princesselaan 26. Bergen. Omgezet in naamlooze vennootschap. P. Kis- temaker, bakker. Valkoog C 40. St. Maarten. Zaak overgenomen van H. Kistemaker Coöp. Inkoopsvereeniging, „Voorzorg," v. d. Woudestraat 35. Alkmaar Alkmaarsche Bouw Mij. Lyceumkwartier N.V.. Kennemer- straatweg 131 AlkmaarCoöp. Boerenleen bank, 't Zand Zijpe. Alkmaar. 26 Juni 1933. BOEKBESPREKING gij ons noodig mocht hebben, gij zult ons steeds bereid vinden om u te helpen. Simeon en Chilperic verlieten het vertrek zonder dat Valentin hun heengaan bemerkte. Valentin voelde nu hoe twee handen de zijne grepen en broederlijk drukten. Hij open- j de de oogen en zag Trompelet en den clown voor zich staan. Gij weet, nam thans Trompelet hot woord, gij weet, hoe ik mijn Parijs beter ken dan de slimste politieagent. We willen de stad doorkruisen tot in alle hoeken en gaten, als dat noodig is, om Gabrielle terug te vin den. En ik, viel August daarop in, ik ben nier. zoo geslepen als mijn vriend, maar wat ik' meebreng is stevig en solide, daarop kunt gc u verlaten Bij deze woorden hief zij zijn beide armen omhoog en liet de zware spieren ervan zoo danig zwellen, dat zij door de jas zichtbaar werden. In Valentin's oogen kwam weder een straal van hoop. Met zulke vrienden en helpers was alles nog niet verloren. Ja, wij moeten haar weervinden riep hij met nadruk uit. V. De rue d'Allemagne had als het meerendeel der straten, die tot het oude gedeelte van Parijs behoorden, een eigenaardig voorkomen. Het eerste gedeelte in de nabijheid der uiter ste boulevards, toonde het karakter eener Parijsche straat met huizen van vier of vijf verdiepingen, maar het gedeelte, dat zich meer van het centrum der stad verwijderde, had het voorkomen eener dorpsstraat met lage huizen van een, twee, hoogstens drie ver diepingen. Men vindt in die huizen ook geen portier om de menschen terecht te helpen de eige naar woont in den regel zelf gelijkvloers of heeft de benedenkamers verhuurd aan een kleinen winkelier. De smalle deuren voeren in donkere gangen met een nog donkerder trap. „Dc Wandelaar." Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Juni-aflevering van .De Wandelaar", maand blad. gewijd aan natuurstudie, natuurbescher ming, heemschut, geologie, folklore, buiten leven en toerisme. H. G. Cannegieter. die het euvel van de hooikoorts niet over het hoofd ziet, uit zich nochtans opgetogen over de prettige gehei men van het geurige hooiland, Dr. A. C. de Koek geeft wenken met betrekking tot den sterrenhemel en G. Batelaan schetst hoe hij in den Scheurpolder o.m. den indrukwekken- den kluut fotografeerde. P. L. Rusticus vertelt van de bloemen, die de bekoring van den tuin in Juni uitmaken, G. D. Duursma ziet weer een cactus-cause rietje gepubliceerd en A. J. de Boer weidt uit over geologische vondsten, die men op een zwerftocht door Drenthe kan doen. Buitengewoon uitgebreid is de rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) waaruit blijkt hoe de abonné's met het tijdschrift meeleven. Allerlei onderwerpen paddenstoelen, vlinders, vogels, fossielen en wat niet al worden daarin aangeroerd. Tientallen foto's en teekeningen zijn ouder gewoonte tusschen den afwisselenden tekst gestrooid. Ze worden niet met een trektouw geopend, want ieder huurder heeft zijn eigen sleutel. Op den avond van den dag, waarop de ge beurtenissen plaats vonden, die wij hebben verteld, wandelde een man, van de Barrière komend, door de rue d'Allemagne. Zijn gang was onzeker en zelfs zwaaiend, zoo scheen hij de geheele breedte van het trottoir noodig te hebben, nu eens langs de huizen, dan weer langs de boomen strijkend. Het kon ongeveer middernacht zijn. De man kwam, niettegenstaande zijn wag gelenden gang, snel vooruit. Hij kon beschon ken wezen, maar scheen tevens een bepaald doel voor oogen te hebben, een doel, dat hem op de been hield, als hij dreigde neer te val len. Met slingerende armen, met krommen rug en met gebogen hoofd spoedde hij zich voor waarts, veel te groote sprongen makend als hij een steen op zijn pad ontmoette en zich blijkbaar alle moeite gevend om het even wicht niet te verliezen. Bij een zijner zijwaartsche bewegingen kwam hij in aanraking met een klein, pas- geplant boompje bij den trottoirband en moest toen zijn armen slaan om den dunnen stam, teneinde op de been te blijven. Daar zag hij een bank achter zich en liet zich ver moeid daarop neerzinken. Het gele licht eener straatlantaarn, flikke rend door den vrij sterken wind, verlichtte het gelaat van den beschonken man die zwaar leunde tegen den rug van de bank, met open mond en starende oogen. Dat was de vader van Gabrielle Bertara. Men zou hem nauwelijks hebben herkend, zoo vreeselijk verwaarloosd zag hij er uit. Hij bleef geruimen tijd onbeweeglijk in de zelf de houding, zoodat men hem dood zou heb ben gewaand, indien niet zijn ademhaling hem ruw en zwaar uit de borst ware geko men. Des morgens, toen Bertara zich naar zijn werk begaf, had hij de uitnoodiging gevolgd van een vroolijken gezel, om met hem een glas wijn te gaan drinken in een kleine her berg. Daar dronk hij een kwart liter en twee daar zittende vreemde werklieden van een minder gunstig uiterlijk hadden met hem aange- stooten. En hoe vreemd, nauwelijks had de oude man zijn glas geledigd of alles begon hem voor de oogen te draaien. Hij moest gaan zitten en viel weldra in slaap. Men trok hem naar een hoek van de gelag kamer en daar bleef hij tot het avond was geworden doorslapen. Om elf uur kon hij zich weer bewegen en men kreeg hem met een zacht lijntje weer de deur uit. Niet zonder groote inspanning had hij zich langs de rue d' Allemagne voortgespoed, tot hij eindelijk uitgeput op de bank was neerge vallen. Opeens nam hij zijn hoofd tusschen de beide handen en schudde het met een soort van woede. Ik moet loopen. ik wil naar huis riep hij. Men heeft mij dronken gemaakt Ik weet niet, wat ze mij hebben laten drinken Mijn kind zal ongerust zijn. Ja, ik moet loopen Bertara's verstand was weer helder, hij kon weer nadenken en overleggen wat hem te doen stond. Hij stond op, hoeveel moeite het hem dan ook kostte en wreef zich herhaaldelijk de oogen. Ben ik dan blind mompelde hij voort waggelend. Zal ik het nummer van mijn huis dan nooit vinden Hij zocht lang. Eindelijk vond hij dan toch, wat hij hebben moest. Ha, hier ben ik er zei hij met een zucht van verlichting. Nu kan ik gaan slapen. Maar wat zal Gabrielle er wel van zeggen Hij zocht zijn huissleutel. Na eenige inspan ning vond hij dien en gelukte het hem de deur te openen. Op den tast liep hij door de donkere gang en bereikte de trap, met zijn schouders tegen den muur leunend. Uit angst van het evenwicht te zullen verliezen, kroop hij met handen en voeten naar boven. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1