Prijsvermindering S. COLTOF 24c JAARGANG VRIJDAG 14 JULI 1933 No. ö0 |P NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN KANAALWEG 156 DEN HELDER. ONDER DENq VUURTOREN. OM HET GOUD ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU AD VERTENTIëN. DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER: Hlppolytosheef Wielingen. Van 15 regels 0.50. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 - GROOTE van MANTELS, COSTUUM-BLOUSE, ROKKEN en HOEDEN. Groote sorteering FALCON DAMES- en HEEREN REGENJASSEN, LOODENJASSEN, enz Onze winkels zijn Zondags tot 2 uur geopend. Zieke aardappelen, kringetjes in het water en een witte raaf strand' gewoel, maneschijn en een bakzoodje. Wegwijzers die geplaatst-, lidmaten die vermaand- en eerste steenen die gelegd worden. Het ziet er in verschillende opzichten niet best uit voor de bewoners van De Streek. Van de algemeene malaise hebben zij ruimschoots hun deel gehad. En nu gaat het er op lijken, of ook de natuur met de maatschappelijke omstandigheden gaat samenspannen om hen nog dieper in den put te brengen. Het is ge bleken, dat de treurige uitkomsten van den vroege-aardappelenbouw nog verergerd wor den door het feit, dat de aardappelziekte hier haar intrede heeft gedaan. Hierdoor zullen er verbouwers zijn, die zich zelfs den minimum prijs en den eventueelen toeslag nog zien ont gaan Tusschen de sombere klaagliederen over den wangunst der tijden door beluisteren wij een juichkreet, opgestegen uit Wognum onze gemeente is wel een zeer gelukkige in dezen tijd We hebben hier maar één werklooze Nu, dat is een felicitatie waard, Wognum mers. Zorgt er maar voor, dat die eenling zoolang mogelijk de eenige is, die door een zekere spuwende beweging zekere kringvor mige figuren doet ontstaan op den spiegel van den onder uw dorpsbrug voortvliedenden waterstroom is dat niet fraai gezegd en ze maakt een goede kans, dat uw gemeen te er mettertijd even goed voor komt te staan als Opperdoes. De gemeente Opperdoes is een witte raaf onder de gemeenten en aan haar beheer zouden zekere groote steden niet zonder profijt een voorbeeld kunnen nemen. De gemeente Opperdoes sloot haar gemeente rekening 1932 met een voordeelig saldo van zevenduizend gulden. Het dienstjaar ving aan met een overschot van f 4700.-, zoodat in dezen deplorabelen tijd zoowaar nog een „winst" werd gemaakt van f 2300.-. Tot nog toe werden de rentelooze tuinderscredieten uit de gewone kasmiddelen voldaan. Dat lijkt dus opperbest voor Opperdoes. Ook Edam voelt weer de hoop op betere tij den herleven, die door de afsluiting der Zui derzee zoo ver verwijderd schenen te zijn. Het nieuwe, onlangs door burgemeester Kolf schoten geopende strandbad, „Edam-les- Bains" kan zich namelijk nu al in een druk bezoek verheugen. Ondanks het minder gun stige weer waren er Zondag alreeds eenige honderden bezoekers. Naar Edam is ook vertrokken de reeds doodgewaande Duitsche kanovaarder Karl Ulrich, die na een zeer moeilijke reis over het IJsselmeer te Andijk was aangekomen en die Zaterdagavond na om 9 uur door de binnen wateren te Hoorn te zijn gearriveerd, onmid dellijk weer vertrokken is om bij maneschijn het IJsselmeer over te varen naar de kaas stad. Misschien vangt hij nog wel een vischje onderweg, want die zijn er nog wel De be richten uit Hoorn omtrent de bevredigende resultaten van de vischvangst op het IJssel meer gedurende de laatste weken, blijven aanhouden. De laatste dagen werd door een 12-tal vaartuigen aangevoerd 705 pond bot, 338 pond schol en 441 pond aal. Tot zoover over het natte-, nu nog iets omtrent het drooggelegde gedeelte van de voormalige Zuiderzee. De Bond van Bedrijfs autohouders heeft op zijn verzoek van de Directie van den Wiermgermeerpolder bericht ontvangen, dat zeer binnenkort tot het plaat sen van nieuwe wegwijzers langs de wegen zal worden overgegaan. Overeenkomstig het daartoe strekkend verzoek heeft de Directie mede besloten, dat bij den nieuw aan te leg gen toegangsweg van Medemblik de schuin- cploopende weggedeelten zullen komen te vervallen. Zijn het meestal de stoffelijke, materieele belangen, die ons ook in deze corresponden ties, bezig houden, een bericht uit Westerblok ker trekt de aandacht, nochtans betrekking hebbende op een aangelegenheid van het geestelijk leven in Holland's Noorderkwartier in dezen tijd. Wij lezen, dat te Westerblokker het kerkbezoek zoo slecht is, dat de kerkeraad de lidmaten per circulaire heeft aangespoord. Soms gaat de godsdienstoefening wegens ge brek aan belangstelling niet door. Nu, dat is in deze streken niet bepaald iets bizonders. Men kan constateeren, dat de kerkdiensten in onze omgeving öf niet gehouden worden wegens gebrek aan belangstelling, of wel gehouden worden trots gebrek aan belang stelling. Welke oorzaken zou men voor dit verschijnsel kunen laten gelden De kerk gang schijnt velen een verouderde gewoonte te zijn. Is het 't zich niet kunnen vei'eenigen met een te steile orthodoxie uit vroegere dagen, dan wel een gevoel van onbevredigdheid met een oppervlakkig modernisme van la teren tijd, dat hen bezielt Is er soms geen vragen naar geestelijke waarden.? Zoo te meenen is wel licht onjuist. Op het gebied van kunst, we tenschap en maatschappelijke verheffing bestaan immers vele organisaties en die heb ben niet over .gebrek aan medewerking te klagen. Het schijnt ook een typisch Noord- Hollandsch verschijnsel te zijn. In de aan grenzende provincies (Friesland, Utrecht, Zuid-Holland) komt het niet- of in belang rijk mindere mate voor. De geest des tijds schijnt ons hier bijzonder in beslag te heb ben genomen. Ondertusschen is in Midden- meer toch de eerste steen gelegd van een nieuwe. Gereformeerd kerk, het vijfde kerk gebouw in den nieuwen polder. Hier blijft de kerkgang ongetwijfeld in eere. Het oude ge loof vindt een toevlucht in het nieuwe land. OBSERVATOR. FEUILLETON. (18. Toen Gabrielle weer tot zichzelf kwam, lag zij geheel gekleed te bed in een vertrek, dat zij nooit tevoren had gezien. Het daglicht schemerde reeds tusschen de neergelaten ja loezieën. Gabrielle zag om zich heen. Meubelstukken waren er slechts weinig in de kamer een paar stoelen, een kleine sofa, een toilettafel en een kastje. De wanden waren nog niet be hangen, alleen gepleisterd. De houten vloer was ongeverfd en voor de vensters hingen geen gordijnen. Eindelijk herinnerde zij zich de gebeurte nissen van den vorigen avond, dat is te zeg gen, verward en zonder samenhang. Waar ben ik en wat heeft men met mij voor vroeg zij in haar angst. In de kamer bevonden zich twee deuren. Zij liep van de eene naar de andere en beuk te in haar koortsachtige gejaagdheid uit alle macht op het hout. Bijna gelijktijdig vertoonde zich zoowel aan de eene als aan de andere deur een mannen- gelaat, dat van Laguvane en dat van Lous- sard. Woedend vloog Gabrielle den laatstgenoem de aan, dien zij, zonder dat hij er op bedacht was, de vingers om dé keel klemde en met de kracht der wanhoop heen en weer slingerde. Ik wil weg, riep zij uit, ik wil dadelijk weg Gij hebt het recht niet, mij hier gevan gen te houden, gij booswichtWat heb ik u gedaan Wat wil men van mij Loussard, half geworgd, had moeite genoeg zich van haar handen te bevrijden. Welk een krachtriep hij, half wreve lig, half bewonderend. Hoor eens, juffertje, ik verzeker u plech tig, dat wij u, als ge u niet beter weet te ge CRISIS - VARKENSWET 1932. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden te verhoogen tot f 10.- het be drag van f 5.-, geheven door de Besturen der Gewestelijke Varkenscentralen van diegenen van haar leden, die een grooter aantal var kens aanbieden dan overeenkomt met het toegewezen aantal. Overeenkomstig deze beschikking zal met ingang van 1 Augustus 1933 voor het merken van boventallige biggen f 10.- per stuk moe ten worden betaald. BINNENLANDSCH NIEUWS. VOORMALIGE ZUIDERZEEVISSCHERS BIJ DE VEERDIENSTEN. De minister van Waterstaat, deelt in ant woord op schriftelijke vragen van den heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, mede Overeenkomstig de bestaande voorschriften worden bij de personeelsvoorziening aan het Moerdijksche veer, evenals bij andere rijks diensten, voor zoover mogelijk, wachtgelders te werk gesteld, terwijl ook met de belangen van Zuiderzeevisschers wordt rekening ge houden. Plaatsing van Zuiderzeevisschers bij andere rijksveren dan het Moerdijksche veer heeft zich nog niet voorgedaan. Voorafgaande aan een aanstelling, wordt in lossen dienst een proeftijd doorgemaakt. Het kan als gevolg der bestaande voorschrif ten voorkomen, dat arbeiders ter plaatse hetzij minder gelegenheid krijgen in los dienstverband te worden aangenomen, hetzij, wanneer zij in los verband dienst doen, ee nige mindere kans op meer blijvend verband met den dienst hebben. Voor het overige komt in den toestand der losse hulparbeiders geen wijziging. VLAGT MEER! In het algemeen wordt er op Nationale feestdagen in Nederland weinig gevlagd. Dit is jammer, want vlaggen staan vroolijk, fees telijk. Rotterdams Comité ter Behartiging van Nationale Belangen, voorzitter Mr. Abm. van der Hoeven, Secretaris H. Ringers, heeft zich al eenige jaren bezig gehouden met de vraag, waaraan het verschijnsel van het geringe vlaggen moet worden geweten en de moge lijkheid onder de oogen gezien om het vlag gen op vaderlandsche feestdagen te bevorde ren. Het resultaat was, dat het comité besloot een z.g.n. eenheidsvlag in den handel te bren gen. Dit is een wollen kleurechte vlag, IV2 M. lang bij 1 M. breed, met witgelakten grenen houten stok en vergulden iepenhouten knop. Bij deze vlag behoort een gegoten ijzeren aluminium geschilderde koker en schroeven, welke koker heel gemakkelijk aan raam of deurpost kan worden bevestigd. Dit alles te zamen voor den luttelen prijs van f 3.75. Kleu ren der vlag naar keuze n.m. rood-wit-blauw, oranje-wit-blauw of geheel oranje. In Augustus 1932 werden door de bemoeiin gen der speciale vlaggencommissie, welke door Rotterdams Comité werd benoemd, 2400 vlaggen geplaatst. Het lag echter niet op den weg dezer commissie een handel in vlaggen te drijven. Dit was dan ook de reden, dat r^bds dadelijk met den vlaggenhandel con tact werd gezocht. Het resultaat is geweest, dat de vlaggenhandelaars te Rotterdam, bo vendien het Magazijn de Bijenkorf en de fir ma Vroom Dreesmann, de vlaggen met toebehooren voor den prijs van f 3.75 ver krijgbaar stellen, dank zij de medewerking der commissie, die den weg gevonden heeft om de stokken en bussen bij massa tegen een zeer lagen prijs te laten vervaardigen. De eenheidsvlag voorziet in een behoefte. Het uitsteken van deze vlag kost geen^moei- te. Vindt men de vlag wat klein, men plaat se er meer. Het ideaal zou zijn voor elk ven ster een vlag. Wat zou een huis, een straat, een stad er dan feestelijk uitzien DE KERSENOOGST IN DE BETUWE. De Meikersen loopen in de Betuwe vrijwel ten einde, een tamelijk ruime oogst heeft een week of drie handen vol werk gegeven. In het algemeen is er in de kersen niet verloren, vooral de laatste week heeft goede noteerin gen gegeven, gezien de zeer groote aanvoeren op de veilingen. De warmte van de laatste dagen heeft de vrucht aan het hout minder sterk gemaakt. Men is thans begonnen met de zoogenaamde volgers, die snel aanrijpen en eveneens van goede kwaliteit schijnen te zijn. Met den pluk van blonde kruisbessen is men begonnen, daarvan schijnt nogal wat verloren te zijn. De prijsnoteering van dit voor de Betuwe zeer belangrijke product heeft zich tamelijk hoog ingezet, althans ver boven de verwachtingen. Roode bessen zullen er enorm veel komen, de struiken zitten zwaar geladen, deze frissche vrucht belooft een wel kome opvolging van de kersen. De pluk van de aardbeien is in deze streek nagenoeg afge- loopen de prijs der handelssoorten, zooals de grove Madame Moutot is niet al te best geweest. Over het algemeen kan de Betuwsche fruitstreek evenwel over het verloop tot he den van de zomerfruitcampagne best tevre den zijn. En dat is men dan ook BUITENLANDSCH NIEUWS. dragen, aan handen en voeten zullen vast binden Van ons hebt gij niets te vreezen, wij zullen u geen kwaad doen, integendeel, als gij verstandig wilt zijn, zult gij het hier heel goed hebben en met de meest mogelijke voorkomendheid behandeld worden. Maar niet schreien, geen geweld maken, zeer be daard wezen Gabrielle deed inderdaad een poging om haar kalmte te herwinnen. Zeg mij tenminste, wat men van mij verlangt, zei ze, over alle leden bevend. Dat zult ge spoedig vernemen, antwoord de Loussard. Een ander zal u dat zeggen, een ander, wiens werktuigen wij zijn en meer niet. Wij weten niets. Wij hebben alleen gehoor zaamd aan het bevel dat ons gegeven werd. Zij weende, vleide, werd opnieuw toornig, doch de beide mannen gaven haar ook niet de geringste inlichting. Laguyane verscheen daarop met een kop chocolade, dien hij haar aanbood, doch zij raakte dien zelfs niet aan. Om twaalf uur bracht hij haar een keurig ontbijt met vruchten en morgenwijn, en des avonds een behoorlijk, zelfs kostbaar maal. Maar zij verkoos niets anders te gebruiken dan nu en dan een teug water. Gabrielle bleef in bijna onbeweeglijke hou ding bij het bed zitten en martelde haar denk vermogen af, om uit te vinden op welke gron den men haar had ontvoerd en met welk doel men haar gevangen hield. Zij vond niets. Zij kon geen bevredigend antwoord bekomen op de door haarzelf gestelde vragen. Den tweeden dag volgde zij dezelfde ge dragslijn. Zij dronk een paar glazen water, maar raakte het voor haar bestemde eten zelfs niet aan. Zij bleef gekleed en geschoeid, zooals zij was. Zij voelde dat zij nu reeds ver zwakte. Zij gloeide van de koorts, haar wan gen waren hoog gekleurd, de lippen brandend en droog, de toorn stond als het ware op haar gelaat gegrift. Ik wil niets eten, betuigde zij, ik verze ker u, dat ik niets eet, zoolang ik niet weet waar ik ben en wat men met mij voorheeft En zij hield woord. Op den derden dag verscheen Norbert. Den afgeloopen nacht van het Morvan ge bergte teruggekeerd, had hij zich naar Rou- quin gespoed, die hem alleen kon zeggen, waar Gabrielle zich bevond. En nadat hij zich naar zijn eigen woning had begeven om van kleeding te verwisselen, was hij naar het hem aangeduide huis, nabij het Bois de Bou- logne gegaan. Is zij in die kamer? vroeg hij. Ja, Loussard en ik hebben haar geen 00- genblik verlaten, luidde het antwoord van den reus Laguyane. Gabrielle zat, door koorts en zwakte over mand, te sluimeren op haar stoel, het schoo- ne hoofd tegen den rand van het bed ge leund, de gevouwen handen om een harer knieën geslagen met halfgeopenden mond en hangend haar. Zij sliep, doch haar slaap ging gepaard met allerlei droomen en koorts achtige visioenen, waarin nochtans eenige kennis met de werkelijkheid moest schuilen, want zij mompelde van tijd tot tijd Mijn arme vader. Mijn arme Valentin Door het binnentreden van den markies werd zij wakker. Zij sloeg de oogen op en her kende Norbert. Als met een schok sprong zij op. Gij hier riep zij uit. Komt gij mij alles zeggen Ja, gaf de markies ten antwoord. Ik zal u alles verklaren. Bij die woorden moest zij zichzelf geweld aandoen, om niet dadelijk in woede los tc barsten. Hoe vroeg ze. Zijt gij het, die mij hier heen hebt laten brengen Zijt gij het, die mij hier tegen wil en dank gevangen houdt Juist geraden, dat ben ik. Zijt gij het, wien de twee schurken heb ben te gehoorzamen Die twee mannen volgen mijn bevelen op. Hebben zij misschien den eerbied tegen over u uit het oog verloren Zeg één woord en ze zijn op staanden voet ontslagen Gabrielle antwoordde niets op de haar ge WAL VISCHVANGST. Thans in Noorwegen ook gebruik van het vleesch. Volgens de Noordsche bladen is het vraag stuk van het productieve gebruik van wal- vischvleesch thans opgelost. Totdusver werd van de in de Zuidelijke IJs zee gevangen walvisschen practisch alleen de traan gebruikt, daar het vervoer van de reusachtige hoeveelheden walvischvleesch vanuit het Zuidpool-gebied naar Noorwegen te veel moeilijkheden opleverde. Thans is een stelsel uitgedacht, volgens het welk het walvischvleesch aan boord van de vaartuigen vermalen wordt tot een soort vleeschmeel. Dit meel wordt naar Noorwegen vervoerd en daar wordt er een zeer fijn vleesch-ex- tract van geproduceerd. De genomen proeven zouden reeds een uit stekend resultaat hebben opgeleverd en in dien alle verwachtingen worden vervuld, zal het nieuwe product van even groote waarde voor Noorwegen blijken te zijn als de wal- vischtraan. HITTE EN NOODWEER IN ENGELAND. Negen dooden. In het Midden en in het Zuiden van Enge land hebben hevige onweders gewoed, die met zware regenbuien gepaard gingen. Vijf personen werden door den bliksem getroffen en gedood. De bekende vuurtoren van Black- pool werd door den bliksem getroffen en ge deeltelijk vernield. In het district Sheffield heeft een zandstorm groote schade veroor zaakt. De lucht werd zoo onheilspellend don ker dat midden op den dag de straatlantarens moesten worden aangestoken. Vier personen zijn door de hitte bevangen en gestorven. EEN „EEREBAANTJE" Den onderwijzers in Duitschland, die die dirigent waren van zangvereenigingen, was eenigen tijd geleden door de nazi-regeering aangezegd, dat zij als dirigent onverwijld ontslag moesten nemen. Deze maatregel werd genomen, om een eind te maken aan dubbe le verdiensten, doch is intusschen eenigszins verzacht in dezen zin, dat den vereenigingen 4 weken tijd is gegeven, om zich van een be roepsdirigent te voorzien. Daar op sommige plaatsen de toestanden dat niet toelaten. ertels' Olicfabricken N.V. Amsterdam. Kwalitcits producten: Murwe en halfz. Lijnraadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmecl Soyaschilfers Soyakockjes 7-8'; vocht, dat is 5 vockf minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationccle voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren cn sterkste kuikens Vitamincnmec! beter dan vischmcel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOObjE. kunnen onderwijzers, die als dirigent werk zaam zijn, vergunning krijgen, hun vereeni gingen te blijven dirigeeren mits als „eere baantje", d.w.z. zonder salaris. ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. Knaap twee jaar onder de wilde dieren. Een Reuter-telegram uit Belgrado meldt, dat dezer dagen in een streek, welke door dichte bosschen is bedekt, waar nog vele wolven, beren enz. huizen, een zevenjarige knaap is ontdekt, Het kind was twee jaar geleden door zijn moeder in een bosch ver loren. Na eenig zoeken had zij het opgegeven, den knaap nog terug te vinden, in de veron derstelling, dat hij het slachtoffer van dc wilde dieren was geworden. Het kind is nu door boeren opgejaagd en na een wilden jacht gevangen genomen, waar bij het zich met hand en tand verzette. De jongen had zich al dien tijd gevoed met vruchten en gras en in de boomen geslapen. Waarschijnlijk is twijfel gerezen aan het verhaal van de moeder, dat zij het kind in dertijd verloren en te vergeefs gezocht had. Men denkt daarbij aan opzet, althans de po litie heeft haar in hechtenis genomen. TRAGISCH SLOT VAN EEN VERJAARSFEEST In de Böckhstrasse te Berlijn had een echt paar met vrienden den verjaardag van de vrouw tot diep in den nacht gevierd. Toen nog later 'n commensaal thuis kwam, bemerk te hij een sterke gaslucht Het bleek, dat ver geten was een gaskraantje te sluiten en dat man en vrouw beiden dood waren. TROPISCHE HITTE IN ZWEDEN. In Zweden heerscht de laatste dagen een tropische hitte, in het bijzonder in het Noor den. In Lapland en Norrbotten zijn geweldi ge boschbranden uitgebroken. Bij Moerjek staan meer dan 200.000 morgen bosch in brand. Er is een schade aangericht van mil- lioenen. Afdeelingen militairen zijn ter assis tentie uitgezonden. KOUDEGOLF IN VELE STREKEN. Reuter meldt uit Buenos Aires dat in vele streken van Argentinië een koudegolf heerscht. Tot zelfs uit de provincie Buenos Aires en in de Pampas worden buitengewoon lage temperaturen, tot 12 gr. C., en sneeuw val gemeld. BALBO TE CARTWRIGHT. Gevaarlijkste deel van den tocht zonder ongelukken vol bracht. Reuter meldt uit Cartwright (Labra dor) dat het Italiaansche vliegtuigen eskader van generaal Balbo, dat Woensdagochtend uit Reykjavik is vertrokken, des avonds om 19 uur 50 minuten (Grecnwichtijd) te Cartwright vlot is gedaald. Het traject van Reyk javik naar Cartwright, 2400 K.M., is afgelegd in ongeveer 10 uur. Het vliegtuig van den eskadercom- mandant. Balbo verscheen, naar V. D. stelde vraag, maar handenwringend mom pelde zij voor zich heen O, ik wist immers alles, zoodra ik hem zag Hoe heb ik nog een oogenblik kunnen denken, dat hij het niet was, die mij al dat leed had aangedaan Heb ik dien man niet als bij ingeving leeren haten Sproot mijn afkeer voor hem niet voort uit de slechtheid van zijn hart Norbert had inmiddels hoed en stok op de kleine sofa gelegd. Op een stoel, tegenover Gabrielle gezeten, beschouwde hij het schoo- ne meisje, zonder eenigen schroom bedaard, haar van het hoofd tot de voeten opnemend, alsof hij bezig was, een paard van edel ras of een f raaien, jachthond te keuren. Op mijn woord, Gabrielle, riep hij uit. ge zijt vandaag nog schooner dan ooit Dat meisje werd rood van schaamte en drift. Tegelijk huiverde zij, als voelde zij dat een onbekend ,doch vreeselijk gevaar haar bedreigde. Zij zag zich in de macht van den man, dien zij nu tot alles in staat reken de, zonder dat er eenige kans bestond, dat iemand te harer bescherming zou komen opdagen. Norbert scheen hetgeen er in Gabrielle's gemoed omging op haar gelaat te kunnen lezen, want met een eigenaardig lachje zei hij Neen, niemand, Gabrielle, ge zijt hier in mijn macht, in de mijne alleen O hemel, stamelde het arme meisje, werktuiglijk haar blikken door het vertrek latende gaan, doodsbleek en met een paar oogen, die door den angst, waarin zij verkeer de, wonderlijk groot schenen te zijn gewor den. Ik heb u lief, Gabrielle reeds lang heb ik u lief hernam de markies. Zwijg gebood Gabrielle. Die betuiging op deze plaats en onder deze omstandigheden is voor mij de diepste beleediging Ik heb u lief, herhaalde de markies op bedaarden toon en al uw minachting kan mij niet ontmoedigen u te blijven lief hebben. Maar ik haat uriep Gabrielle. Ik haat te u reeds, voor ik wist tot welke dingen gij in staat waartO, ik had gelijk met niets van u te willen weten en mijn arme vader was geheel en al op het dwaalspoor, toen hij meende op u te mogen vertrouwen. Het ware beter voor u geweest, naar hem te luisteren en hem te gehoorzamen, meende de markies. Maar gij kunt weder vrij worden, heden nog, als ge maar mijn vrouw wilt wor den. Uw vrouw Ik herhaalde Gabrielle met een snijdenden lach, die ieder ander dan Norbert d'Argental tot in de ziel zou beleedigd hebben. Ge weet niet, wat ge zegt. Ge zijt gek. Zie mij eens aan, Gabrielle, antwoordde Norbert, schijnbaar in het minst niet ver stoord. Zie ik er uit, als iemand, die van het verstand is beroofd Het gelaat van den markies vertoonde een harden trek en een onwrikbaar besluit. Gabrielle beefde. Wat wilde hij toch Waar toe wilde hij haar dwingen Zij had den moed te antwoorden Veel liever sterf ik, dan u toe te behoo- ren Ik word nooit, nooit, hoort gij mij wel, uw vrouw, dat zweer ik u Zweer maar niets, antwoordde hij rus tig, want ge zoudt toch genoodzaakt zijn uw eeden te verbreken. Norbert zag haar eenige minuten stil zwij gend aan, alsof hij, alvorens te spreken, zijn gedachten wilde verzamelen, de argumenten, waarvan hij zich bedienen ging, wilde rang schikken. Waarom wilt ge mij niet liefhebben, Ga brielle begon hij daarop. Wat heb ik, dat u tegen de borst stuit? Gij zijt nog zoo jong, dat ge met geen mogelijkheid een oordeel kunt vellen over de stem van uw eigen hart. Uw liefde voor dien weesjongen, voor dien Va lentin, kan ik waarlijk niet als ernstig ge meend beschouwen. Met den trots eener beleedigende vrouw verachtelijk naar hem opziende, zei ze Het staat u vrij te denken, wat gij wilt, maar ik heb hem lief (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1