Prijsvermiiidenng 24e JAARGANG VRIJDAG 2t JULI 1933 No. &e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD. KANAALWEG 156 DEN HELDER. ■WIERINGER COURAKT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU Mlppolyttubeef Wiertaren. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN. Van 1—5 regels f 0.50. Iedere regel meer f 0.10 B1NNENLANDSCH NIEUWS. Gevaarlijk „pootjesbaden". Een schooljongen verdronken. Dinsdagmiddag ging een 14-jarige scholier van het R.K. Lyceum te Haar lem met een medescholier naar het Bloemendaalsche strand. De jongen, die niet kon zwemmen, begaf zich te water om het z.g. „pootjesbaden" te beoefenen. Door een onverwachte strooming is hij echter meegesleurd en verdween in de diepte. De spoedig in het werk geestelde pogingen om hem te redden mocht helaas niet ba ten. Eerst des avonds is het lijk van den jongen aan het Bloemendaalsche strand aangespoeld. OVERTREDINGEN VAN DE CRISIS- VARKENSWET. ZWARE STRAFFEN. Het Regeeringsbureau Crisis-Varkenswet 1932 acht het noodig bekend te maken, dat het optreden tegen het valschelijk aanbren gen van de volgens het Crisis-Varkensbesluit 1932 vereischte oormerken er reeds toe heeft geleid, dat door de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht een aanbrenger van valsche merken werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, terwijl medeplichtige boe ren werden veroordeeld tot f 200,- boete. Meer dergelijke vonnissen zijn te verwachten, daar ook op andere plaatsen personen op grond van het aanbrengen van valsche mer ken in verzekering zijn gesteld. Alle varkenshouders wordt daarom in hun eigen belang aangeraden zich stipt te houden aan de ten aanzien van het doen merken van hun varkens gegeven voorschriften en mits dien nimmer op eenigerlei wijze aan het valfich merken van biggen mede te werken. WIJZIGING van de LANDBOUW CRISISWET. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Landbouw-Crisiswet 1933 wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden uitten allereerst hun teleurstelling over het feit, dat, nu een wets ontwerp is ingediend met zoodanige regelin gen, bij de toepassing waarvan een ingrijpen de wijziging van de maatschappelijke struc tuur tot stand komt, de Regeering zich ont houden heeft, om in de Memorie van Toelich ting een uiteenzetting te geven van de door haar te volgen economische politiek. Vooral nu de wereldconferentie te Londen is mislukt, is het meer dan ooit geboden, dat, gezien de vér strekkende gevolgen, welke dit ontwerp met zich mede brengt, de Rereering alsnog zich uitspreke ten aanzien van de door haar in dezen te volgen gedragslijn. Andere leden, hoewel erkennende, dat dit ontwerp groote bevoegdheden geeft aan de Regeering, meenden, dat zulk een algemeen overzicht bij de begrooting behoort gegeven, en niet bij ieder voorstel, dat de Regeering indient. Eenige leden konden zich wel met het yoorstel vereenigen, omdat hiermede een stap Jn de richting van de Planwirtschaft wordt -gedaan. Vele andere leden ontkenden dat. Het bedoelt niet anders dan een tijdelijke re geling, noodig in verband met de noodzake lijkheid allerlei producten te steunen. Enkele leden spraken er hun bevreemding over uit, dat, hoewel de Kamer eenige maan den geleden de Regeering een algemeene machtiging, voortvloeiende uit de Landbouw- Crisiswet, inzake een drietal producten heeft verleend, deze nu komt met een ontwerp van een zoodanige algemeene strekking, dat na genoeg alle land- en tuinbouwproducten on der de Landbouw-Crisiswet worden opgeno men. Dit trok te meer de aandacht, gezien de ervaring, welke men met de Landbouw- Crisiswet ten aanzien van de drie in de wet genoemde producten, n.1. rundvee, strookar- ton en bloembollen, tot dusverre heeft opge daan. Verscheidene leden, hoewel erkennende, dat door de voorgestelde wijziging aan de regeering haast dictatoriale bevoegdheden worden toegekend bevoegdheden, waarte gen inderdaad bezwaren bestaan waren van oordeel, dat, waar land- en tuinbouw niet in staat zijn onder de huidige omstandighe den de moeilijkheden op te lossen, de Regee ring gedwongen is maatregelen te nemen ten einde zooveel mogelijk aan den noodtoestand, waarin deze bedrijven verkeeren, tegemoet te komen. Het particuliere bedrijf is niet in staat zelf standig de moeilijkheden op te lossen. Regee- ringshulp is thans onmisbaar en moet aan vaard worden. Dat de Regeering bij het tref fen der maatregelen met de uiterste voorzich tigheid moet optreden, en dat deze zich daar bij zoo veelzijdig mogelijk moet doen voorlich ten, spreekt wel vanzelf. Verscheidene leden waren van oordeel, dat land- en tuinbouw bij de onderhavige rege ling weinig baat zullen vinden, omdat de Re geering in gebreke is gebleven, om in dit ont werp garantiebepalingen inzake steun voor bepaalde producten op te nemen. De land bouw kan volgens deze leden alleen gebaat worden door hooge invoerrechten op buiten- landsche artikelen en verscherping van de contingenteering. Sommige leden waren van oordeel, dat de onderhavige regeling ook groote gevolgen zal kunnen hebben voor het geheele economische leven, door een verhooging van de prijzen van de agrarische producten. Verscheidene leden betoogden, dat met dit ontwerp niet kan worden volstaan. Zij be treurden 't dat dit ontwerp niet breeder is op gezet en dat nieu handel, scheepvaart, indus trie en bankwezen tezamen met den landbouw in één groot verband zijn gegaan. WAARHEEN MET HET OPGERUIMDE VEE? In blik of in den ketel volgens een nieuw Duitsch procédé Er is weliswaar nog niet precies bekend, wat er met den rundveestapel gaat gebeuren, maar vast schijnt toch wel te langen leste! te staan, dat de Rundveecentrale in elk geval zal beginnen met een ernstige po ging, een experiment zoo men wil, om tot een stelsel van vrijwillige opruiming te geraken van een bepaalde, uit een physiek en promo tieoogpunt minderwaardig, soort Y00- Wat er dan met die van overheidswege op gekochte beesten gaat gebeuren, is óók nog niet bekend. De aankoop zal worden bekostigd uit de opbrengst eener verhooging van den accijns op het geslacht (rundvleesch) en óók is bekend, dat als directeur der Centrale zal fungeeren de heer S. van Zwanenberg, direc teur ook der N.V. Zwanenberg's Fabrieken te Oss en elders. Over de bestemming nu dier opgeruimde koeien schrijft de heer Cuiper, hoofdredac teur van de „Vee- en Vleeschhandel", het volgende „Er staat officieel nog niets vast omtrent de inmakerij in blik, ook niet omtrent een eventueele heffing op rundvleesch. De rund vee-centrale is officieel ook nog niet opge richt. Alles wacht op beslissingen van den Minister Maar de teekenen zijn er voldoende, dat de heffing er komt, waarschijnlijk een verhooging van den accijns op het geslacht, en dat de inmakerij in blik, deze kapitaalver spilling, zal worden doorgezet. De voorraden blikken worden al aangemaaktde vergoe ding, die de vleeschwarenfabrikanten per kg afgeleverd product zullen ontvangen, is reeds bepaald en die is niet bepaald hoog. Alle maatregelen zijn reeds getroffen, dat de afslachting en de bereiding van corned- beef kan beginnen, over gen paar weken. Wel is bekend, dat de voorbereidende com missie der rundvee-centrale heeft bereikt een belangrijke aanbieding tot restlooze verwer king van de runderen in hun geheel volgens een nieuw patent, in Duitschland reeds met succes toegepast, met als eindproduct van de runderen een waardevol vet en van de var FEUILLETON. (20. Stel u gerust, troostte Norbert. Bertara loopt geen gevaar, ik heb er belang bij, dat hij leeft en dat wij vrienden blijven. Hij blijft mij borg voor uw besluit. Gabrielle keek Norbert aan, vol schrik haar ■handen wringend. O, dat fortuin waarvan gij spreekt, dat is het, zei ze, dat is het, wat u heeft verleid, wat u van de eene misdaad tot de andere voert. Welnu, ik sta alles aan u af om mijn vader te redden en mijn vader zal niet weige ren het om mijnentwille aan u over te laten. Neem de schatten en vlucht, ik zal er nooit aan denken dat ik ze verloren heb en ik wil mijn best doen, het onrecht, mij door u aan gedaan, te vergeten. Ik schenk u mijn vergif fenis en zal tegenover iedereen, omtrent het gebeurde het diepste stilzwijgen in acht ne men. Het is daarvoor nu te laatgaf de mar kies ten antwoord. Veertien dagen geleden zou ik misschien uw voorstel hebben aange nomen, maar nu niet meer, nu heb ik u al Je lief. Neen, vlucht niet weg Ik bemin u •met hartstochtelijke liefde, afgodisch, waan zinnig en ik wil dat gij mij eens uw weder liefde zult schenken, dat gij met uw lippen de schandvlek op mijn gelaat uitwischt. Hij greep, in weerwil van haar tegenstand, haar hand en sloot die in de zijne. Vergeet nooit, besloot hij, dat uw liefde mij meer waard is dan uw vermogen. Denk er aan dat geen menschelijk geweld u redden zal, dat uw vader in mijn macht is, dat zijn leven aan een zijden draad hangt. Vergeet dit alles niet en overweeg het in uw hart. Morgen avond zal ik weer hier zijn. Ik haat u, ik haat u, riep Gabrielle woest. En met gedempte stem antwoordde Nor-' kens een hoogwaardig neutrallard, alsmede van beide meel van hooge kwaliteit wat prot eïne-gehalte beureft. De aanwending van dit procédé zou den staat een aanmerkelijk be- draag en bovendien risico besparen. Het aantrekkelijke van dit plan is, zoo wordt verder gemeld, dat zoowel vet als meel een gemakkelijk afzetgebied vinden in het eigen land. Dit in tegenstelling met het twij felachtige van het vinden van een afzetgebied voor de corned beef. Ook wordt bij dit systeem het geheele beest tot nuttige producten ver werkt, terwijl volgens het corned-plan maar een derde gedeelte der runderen (wat nog problematiek is) nuttig wordt verwerkt. Het aanbod van het nieuwe procédé hield in het beschikbaar stellen van een proefinstallatie zonder kosten voor den staat, en verder na het slagen van de proeven, het beschikbaar stellen van grootere installaties, daar waar de regeering zulks wenschelijk acht. We weten wie met dit plan bij de Rundvee- centrale is gekomen en het moet ook reeds tot de Regeering zijn doorgedrongen." AAN DE TARWETELERS. KOOPEN EN VERMALEN VAN NIET-ERKENDE TARWE. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland vestigen de aandacht der tarwetelers nog eens op het feit, dat het verboden is andere dan zelf ver bouwde tarwe van den laatsten oogst op het bedrijf te hebben. De Organisaties kunnen schriftelijke vergunning geven tot het koopen van tarwe voor voeder-doeleinden. Deze ver gunning wordt alleen afgegeven, indien de bedoelde tarwe, ook al is deze gekleurd, is vermengd met gerst. Het is voorgekomen, dat een tarweteler, ren, die bij het laatste bezoek van II. M. aan Almsterdam aan de aubade hebben deelgenomen. Het ontwerp, dat voor de uitvoering: diende, werd gekozen uit een aantal teekeningen gemaakt door den heer Jac. Rijkse, verbonden aan de Acade mie te 's-Gravenhage. Er is naar ge streefd de afgebeelde figuren van de Leden van het Koninklijk huis zoo juist mogelijk weer te geven. Oude vrouw verdronken. Uit de rivier de Waal is heden opge- vischt het lijk van de ruim 60-jarige vrouw v.d. B. De oude vrouw werd sinds Zondagavond vermist, men ver moedt dat zij in het duister te water is geraakt en jammerlijk verdronken. Kano-ongeval op de Braassemermeer. Woensdag is het lijk opgehaald van den 26-jarigen zoon van den advocaat mr. J. H,. Muock Houwer te Dordrecht; de jongeman was Dinsdagavond op het Braassemermeer gaan zeilen met een kano, waarbij, naar gemeldt wordt, het bootje omsloeg. De jonge man is jammerlijk verdronken. Valsche munter gearresteerd. Te Bergen (L.) werd in de woning van P. K. bij een door de marechaus see ingesteld onderzoek een complete installatie gevonden voor het vervaar GROOTE van MANTELS, COSTUUM-BLOUSE, ROKKEN en HOEDEN. Groote sorteering FALCON DAMES- en HEEREN REGENJASSEN, LOODENJASSEN, enz Onze winkels zijn Zondags tot 2 aar geopend. ondanks vorenstaande voorschriften, tarwe .digen van valsche Jn unten. K. werd nnirnnht «.loon KoK/vofto thob-iror, geaiTesteerd en overgebracht naar Den Bosch, waar hij ter beschikking van de Justitie werd gesteld. Hij wordt er van verdacht,, even over de Duit- sche grens een aantal valsche vijf markstukken in omloop te hebben ge bracht. NEKKRAMP. Bij een dochtertje van den heer D. te Maasland is nekkramp geconsta teerd. Het meisje is in een ziekenhuis te Delft ter verpleging opgenomen. Haar toestand is vrij gunstig. heeft gekocht en voor eigen behoefte (bakken van brood) heeft doen vermalen. Teneinde iedere twijfel uit te sluiten zij medegedeeld, dat zulks ten strengste is ver boden, zoowel op grond van het tarwebesluit, als op grond der voorschriften en Bestuurs besluiten der Gewestelijke Tarwe-Organisa ties. Tegen overtredingen zal streng worden op getreden. Ruiten ingegooid. Te Leiden heeft de 60-jarige J. H, v. L. de deur van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon ernstig beschadigd. Hij was destijds door tus- schenkomst dezer instelling aan een ijscowagen geholpen, doch meende dat zijn ondersteuning niet voldoende was, hetgeen hij op deze wijze lot uiting heeft willen brengen. Hij werd opgepakt en in het politiebureau opge sloten. Zijn vader, de 54-jarige Wl v. L. hierover zeer ontsticht, heeft eenigen tijd later bij 't gebouw van Maatschap pelijk Hulpbetoon eenige ruiten in gegooid. Hij werd eveneens in verze kerde bewaring gesteld. Uit wraak hierover heeft vannacht zijn 24-jarige zoon LI. v. L. bij den Wethouder van Sociale Zaken, mr. A. J. Romijn, wonende aan de Schelpen kade, een achttal ruiten vernield. Een vlakbij wonende hoofdagent van politie, die door het glasgerinkel ge wekt werd, arresteerde den man. De vader is thans in Den LIaag opge sloten, daar hij zich reeds eerder aan een dergelijk feit schuldig maakte. Herdenkingszakdoekje. In opdracht van Hare Majesteit de Koningin hebben P. en F. van Vlissin- gen en Co's Katoenfabrieken te Hel mond vervaardigd een zakdoekje, dat dezer dagen is uitgereikt aan de kinde bert, terwijl hij het vertrek verliet Hoe meer gij mij haat, des te meer heb ik u lief. VII. In de dagen, die op de ontvoering van Ga brielle en het verdwijnen van haar vader volgden, waren onze drie vrienden, Valentin, de zoogenaamde August en Trompelet, gere geld des morgens in de rue d'Allemagne sa mengekomen. Zij hopen in hun hart, hier of daar eenig bericht over de zonderlinge ge beurtenissen te zullen bekomen, doch tot heden toe was die hoop volkomen beschaamd geworden. Het drietal had ook Simeon en Chilperic weer gesproken, maar dezen hadden, even min als zij, niettegenstaande al hun ijver, list en vastberadenheid, eenig spoor van Bertara of zijn dochter ontdekt. Simeon zeide tot hen Hoort eens, vrienden, zooveel staat vast, dat de man, die het meisje heeft ontvoerd, Laguyane is, als we dien bandiet slechts heb ben gevonden, dan volgt al het overige als vanzelf. Maar we hebben hem nooit gezien, bracht Valentin in het midden. Dat neemt niet weg, mijn jongeman, dat ge hem, zoo gij hem eens mocht ontmoeten, uit de persoonsbeschrijving gewis dadelijk zult herkennen. Laguyane is een reus van zes voet lang, breed en sterk naar verhou ding, hij heeft een ruw, beenig gezicht en draagt een kort afgeknipten vollen baard, die bijna pikzwart is. Men kan veilig aannemen, dat er in heel Parijs geen twintig mannen loopen, die er zoo uitzien als hij. Laguyane is altijd als een timmermansknecht gekleed in een buis, broek en vest van grof gekeperd flu weel hij draagt daarbij een slappen, vilten hoed en handschoenen. Handschoenen herhaalde Valentin niet zonder bevreemding. Ja, het hindert hem wel een weinig en het schijnt oppervlakkig beschouwd, dan ook een heel vreemde gewoonte van hem te zijn, maar de kwestie is dat hij zich niet meer met bloote handen durft vertoonen. Verbeeld u, hij had zijn al te begeerige hand in een door hem opengebroken cassette gestoken toen een in die cassette verborgen werktuig de hand greep en op den rug er van met groote letters het woord „dief" drukte. En kan hij dat teeken niet wegmaken vroeg Valentin. Onmogelijk, antwoordde Simeon. Ja mis schien zou hij bijvoorbeeld met vitriool den rug van zijn hand geheel zwart kunnen ma ken, daar daaraan schijnt hij nog niet te hebben gedacht. Eindelijk, om u verder op weg te helpen, kan ik u nog meedeelen, dat Laguyane in een der voorsteden woont of daar althans zijn schuilhoek heeft. Waar Dat weet ik niet. Toen ik nog bij de geheime politie was, had Laguyane een vriendin, die I den bijnaam droeg van „Kersepit", omdat zij op de eene wang een roode vlek had. Wat is er van die Kersepit geworden Leeft zij nog altijd met Laguyane in goede verstandhou ding Ik zou het u niet kunnen zeggen. Als wij den bandiet in onze macht hebben, kan ons dat geheim nog van veel dienst zijn, maar hij is een zeer gevaarlijk mensch, sterk als tien anderen en hij heeft altijd een soort van slagersmes bij zich dat scherp geslepen is. Voorzichtigheid en beleid zij u dus aanbevo len. De mannen gingen uiteen. Op den avond van dienzelfden dag liep Va lentin langs de rue Lafayette op en neer bleef onwillekeurig even stil staan tegenover een armzalig wijnhuis dat tot uithangbord een koetsier had met het eigenaardig onder schrift „Hier kan ik niet verdwalen." Somber, der vertwijfeling nabij, steeds den kend aan Gabrielle en aan de middelen, waar door hij haar zou kunnen te hulp komen, liep hij zoo voorover gebogen, dat hij niet lette op de menschen die met hem in dezelfde rich ting liepen, of hem tegemoet traden. Plotseling werd hij door iemand, die uit Visschersknecht verdronken. Tusschen Urk en Enkhuizen is de schippersknecht van de U.K. 184, de 36-jarige A. LIakvoort, over boord ge slagen. De schipper Wl de Vries, die het ongeval bemerkte, liet onmiddel lijk den motor achteruitdraaien en stak den man de hand toe om hem te helpen. Het slachtoffer verdween, voor hij de hand kon grijpen, in de diepte, en alle door den schipper nog onder nomen pogingen bleven zonder resul taat. Liet slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Het lijk is nog niet gevonden. De U.K. 184 keerde terug naar de haven van Urk, waar schipper De Vries van het droevig on geval kennis gaf. De ziekte van Weil. Te Maasland doet zich een geval van ziekte van Weil voor bij zekeren M. Een 102-jarige. Mej. de Wed. Damen, wonende To- enstraat te Breda, heeft onder ruime belangstelling haar 106den verjaar dag herdacht. Het oudje is nog zeer kras en ver richt nog dagelijks haar huishoudelij ke bezigheden. In een zeis gevallen. Het ruim tweejarig zoontje van den heer Van II. te Nieuw-Borgvliet (N.Br.) dat in een weide nabij de ouderlijke woning aan hot spelen was, viel met het achterhoofd in een zeis, die in het gras lag. Het ventje bekwam een groo te wond in den hals en bloedde hevig ln zeer zorgelijken - toestand is de kleine naar het gasthuis overgebracht. Onbetrouwbare notaris. Een notaris te Capellen bij de Neder landsch Belgische grens, heeft zich bij de politie aangemeld en verklaard dat hij een bedrag van drie millioen francs toebehoorende aan zijn cliënten, ten eigen bate heeft gebruikt. De notaris leefde op grooteren voet dan zijn ge wone inkomen hem toeliet. Vierhonderd goüden tientjes ontvreemd. Waren ter verzending aan de post toevertrouwd. Naar de politie van het bureau War moesstraat te Amsterdam mededeelt, is te Amsterdam op 4 Juli ontvreemd :een postpakket, inhoudende vierhon derd gouden tientjes. Hun, die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, wordt verzocht zich te vervoegen aan genoemd bureau of zich aldaar bekend te willen maken. Te ver in Zee gewaagd. Een 29-jarig meisje verdronken. Dinsdagmiddag was te Katwijk aan Zee een vijftal personen aan het baden in zee, ongeveer bij de uitmonding van het Rijnlandsche uitwateringskanaal. Men waagde zich te ver in zee, waar door op een gegeven oogenblik vier van hen zich in levensgevaar bevon den. Do agent J. v. Duivenvoorde en 4 Katwijkers -sprongen onmiddellijk in zee cn wisten drie personen behouden aan het strand te brengen. Een dame was bewusteloos geraakt, doch kwam spoedig weer bij. De vierde persoon, mej. II., oud 20 jaar, woonachtig te Delft, kon men niet tijdig genoeg meer bereiken. Het slachtoffer is verdron ken. het zooeven vermeld wijnhuis kwam met zulk een ontzaglijke vaart tegen het lijf geloopen, dat hij wankelend een paar passen terug deinsde. Kijk dan, waar je loopt, melkmuil, snauwde de ander hem toe. Valentin had zich aan een lantaarnpaal vastgehouden. De onbekende, die hem had toegesproken, stond in het volle licht. De jongeman ontstelde. Hij verbleekte en het was hem, alsof zijn bloed hem in de ade ren stolde, zoo groot was zijn ontroering. De man, die hem tegen het lijf was geloopen, had de houding, het voorkomen, de breede schouders en de kleeding van Laguyane, ook de handschoenen, hier en daar met gaten, die zeker waren ontstaan bij het wringen over de grove, plompe handen. Was dit een zins begoocheling, omdat hij voortdurend na het geen was medegedeeld, aan diens reus had loopen denken of stond hij werkelijk tegen over den bandiet Als hij het eens was, mompelde hij. Zoo hij het werkelijk eens was. Zijn tegenwoordigheid van geest was op eenmaal teruggekeerd. De reus was met groote passen ln de rich ting van La Vilette doorgeloopen. Valentin begon, vlak langs de huizen loo pend den ander te volgen, zijn koortsachtige oogen bleven voortdurend op den man ge vestigd. Menigmaal was hij genoodzaakt, zijn gang te verhaasten, zoo snel kwam de reus vooruit. Maar daarop sloeg niemand acht. Er loopen te Parijs zooveel menschen op een draf door de straten, dat zulks niet de gering ste bevreemding meer wekt. Herhaalde malen bleef de kolossus staan, wierp een onderzoekenden blik achter zich en zette dan, verzekerd dat geen politiebeambte hem op de hielen zaten, op de vorige wijze zijn toch voort. Als hy zoo om zich heen zag, voelde Va lentin bUna geen grond meer onder zyn voe ten, niet uit vrees, want de jongeman was dapper tot dolle vermetelheid toe, maar uit bezorgdheid, dat de ander eenig kwaad ver moeden tegen hem zou opvatten. Nadat Laguyane want hij was het in derdaad een tydlang de uiterste boulevards gevolgd was, ging hy zywaarts in een dier kleine straten, welke als de draden van een reusachtig spinneweb zich van de boulevards uitstrekken tot aan de porte Saint Ouen. Het was ongeveer elf uur. De maan werd bedekt door groote wolken, die door een hevigen wind gedreven snel langs het uitspansel vloden. De lucht dreigde met regen, nu en dan vielen er enkele drup pels. De sterke wind rukte de kappen van enkele schoorsteenen weg of hier en daal de pannen van een dak, die dan met groot geraas op het straatplaveisel te pletter vie len. Er waren slechts weinig menschen in dc smalle, slechts verlichte straten. Nu nam ook Laguyane veel minder om zichtigheid in acht. Hy bekreunde zich niet om het voortdurend bijzyn van den jonge man, die denkeiyk denzelfden weg uit moest als hy. Nadat de reus eerst zyn tred had vertraagd, bleef hy daarop plotseling stilstaan, keerde toen op zijn schreden terug en liep Valentin tegemoet. De jongeman had reeds langs iets dergelijks verwacht hy drukte zijn hoed dieper in de oogen met zyn handen in den zak liep hij schynbaar onbezorgd voort en neuriede daarbij het eerste het beste deuntje, dat hem te binnen schoot. Laguyane wierp hem in het voorbijgaan een dreigenden blik toe, doch Valentin's jeugd scheen hem volkomen te hebben gerust gesteld. Hy was nu zeker, dat die jongen geen vermomde politie-agent kon zyn en dat acht te hij het voornaamste. Maar sedert tal van jaren er aan gewend om allerhande listen te gebruiken en om voor alle gebeuriykheden op zyn hoede te zyn, bleef hy achter en liet Valentin vooruit loopen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1