EEN ADRES AAN DEN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, INZAKE DE WERKVERSCHAFFING. n i ti i\ a. irrrnr ni _».n_ i;ni <n oa omTfiinpn ILK1INÜLK IUJKAIN 1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 28 JULI No. 60. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nieuwe belastingplaathouder. De Bond van Rijwiel- en Motorhan delaren meldt Nu de fnet zooveel geheimzinnigheid aangekondigde belastingplaathouder aan de markt is verschenen, past het, eenige critiek te laten hooren. Temeer omdat uit de berichten, waar in de verschijning werd aangekondigd, was op te maken, dat het rijk tot deze verstrekking overging om den veelvul dig voorkomende diefstal van rijwiel- belastingmerken tegen te gaan. Er zal .moeilijk een houder te vinden zijn, waarbij het plaatje makkelijker te stelen is Wanneer men 't plaatje niet wenscht te beschadigen door de beide oortjes er af te snijden, maar waardoor het plaatje evengoed bruikbaar blijft, dan kan men de bovendop, waarop het plaatje gemonteerd is, met een krach tige draai (met de hand of ,met een tang, waardoor de beide groeven een uitstekende „houvast" bieden) er af te draaien, ook als de lip naar binnen is gebogen. Door een els of priem, in de aangebrachte groeven, achter 'iet plaatje te drukken, neemt men het plaatje in minder dan geen tijd er ook af zonder beschadiging. Met een stukje buis, over de dop, trekt men het heele geval er af Dit zijn eenige methoden. Er zullen jnisschien nog wel meer zijn. Nu de technische kant van het ge val Hier en daar heeft men het voorge steld alsof „de handel" zich tegen deze verkoop zou verzetten omdat het rijk met een goedkoop houdertje kwam. Deze en soortgelijke beweringen slaan niet op de werklijkheid Er zal moei lijk een houdertje te vinden zijn waar op „de handel" meer verdient Vele expanders zullen voor het aan brengen van deze houder moeten wor den vernieuwd of bijgewerkt. Niemalid zal of kan verlangen dat de vakman dat gratis doet, evenals het montee- ren zelf, waarvoor de vakman een se rie pijpsleutels moet maken of koopen, omdat de maten der expanderrnoeren geweldig uiteen loopen. Een gemiddelde arbeidsloonbereke ning van 25 cent is ontegenzeggelijk aan den lagen kant. Aan de meeste houders verdient „de handel" geen 25 cent, terwijl in Jen prijs dan steeds gratis montage is be grepen Maar nu nog iets. Stel dat de houder werkelijk was geweest zooals het werd aangekondigd, hoe had het dan moe ten gaan wanneer de wielrijder zijn stuur wat hooger of wat lager gesteld had willen hebben of het stuur gede monteerd moest worden voor het corri geeren van de voorvork na een aanuj- ding of iets dergelijks Er is ook beweerd dat de controle voor de belastings-ambtenaren nu zoo gemakkelijk werd. Waarom Omdat die onooglijke stellage op het stuur staat Maar de ambtenaren zullen toch ieder wielrijder 'moeten aanhouden om door aanschouwing van heel dichtbij te constateeren of, en zoo ja, of er een belastingplaatje voor het loopende jaar is gemonteerd. Al met al mag geconstateerd worden dat deze belastingplaathouder, naast al de gebreken van alle oude houders er nog eenige ook van technischen aard heeft en de vraag is gewettigd welke „technische" adviseurs „het Rijk" er toe brachten „de handel" on- noodig, belemmering in de weg te leg gen en het publiek dupe deed worden. Wanneer deze heele affaire als be wijs mag worden gezien dat de Regee ring voelt dat de regeling van de in ning en de controle op de werkelijke betaling der rijwielbelasting moet worden herzien, dan is dit de licht straal van het geval. Moge zij dan nu eens ernstig over wegen of de oplossing niet afdoende te brengen is door de plaatjes te laten vervallen en daarvoor een eenvoudig bctalings-bewijs in te voeren. Ook thans is noodig, dat ieder wiel rijder, voor een goede controle wordt aangehouden, evenals iedere motorrij der en automobilist. Het is geen extra moeite voor con- troleerende ambtenaren om het beta- xings-bewijs te controleeren evenmin als voor de wielrijders om dit voor Je dag te halen, als hij het niet reeds oij voorbaat zichtbaar draagt. GEMEENTE WIERINGEN. EEN RUMOERIGE VERGADERING. Het Rottcrdamsche Raadslid Gerrit v. Burink over „De Bezem door de Rooie Bonzenkliek." In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam hield Maandagavond het Nationaal Anti-Bonzen Comité een ver gadering, waar als spreker optrad (volgens de strooibiljetten) de door de Rotterdam- sche Bonzen meest gehate man Gerrit van Burink, met het onderwerp „De Bezem door de Rooie Bonzen-kliek. De vakbeweging in nieuwe banen." Reeds voor achten was het in de omgeving van het Gebouw heel druk. Er waren vele politieke tegenstanders van den heer Van Burink op de been en de O.S.P. deelde pam fletten uit „Bezoekt de vergadering van Gerrit van Burink, den Bons der Fascisten niet." De politie maande op den Schiedamsche- singel telkens tot doorloopen en tenslotte voerde zij met de gummistok een charge uit, die werd voortgezet op het Calandplein. Het bleef er wat onrustig, doch een 25-tal agen ten en eenige rechercheurs zorgden, onder leiding van hoofdinspecteur J. A. Kok, dat de orde bewaard bleef. Tegen den aanvang der vergadering was het op den Schiedam- schesingel zeer stil en rustig. In de zaal, waar 4 a 500 menschen aanwe zig waren, klonk versterkte gramofoonmu- ziek „Oh Susanna, was ist das Leben wun- der schön." Op het podium stond een microfoon opge steld. Zendt de Vara het uit riep men uit het publiek. De heer W. van Gent, raadslid van Ridder kerk opende de vergadering met den aanhef Dames en heeren, vriend en vijand. Spr. verzocht den spreker niet met inter rupties te hinderen. Wie interrumpeerde zou geen gelegenheid krijgen voor debat. Hierna was het woord aan den heer G. van Burink. Vergadering, kameraden Een stem Moeten we niet eerst het Wilhel mus zingen De heer v. Burink Mijn waarde vriend, gij, die georganiseerd zijt in het NAS, gij zijt daarin eenvoudig terwille van den steun zon der eenig beginsel. Het was reeds lang bekend dat in werk verschaffing in de Wieringermeer, verschil lende grieven bestonden, welke ook de aan dacht hadden van ons Gemeentebestuur. In overleg met het bestuur van de Wierin- gerbestuurdersbond, is door B. en W. van Wieringen een adres verzonden aan den Mi nister van Sociale Zaken, waarin de verschil lende grieven nader worden geformuleerd. Het adres luidt als volgt Aan Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken. Het zal Uwer Excellentie bekend zijn, dat na afloop der Zuiderzeewer ken 'n groot aantal der daarbij betrok ken arbeiders te Wieringen is achter gebleven, aan wie het niet is mogen gelukken elders werk te vinden. Deze menschen zijn, om althans in hun le vensonderhoud te voorzien, geheel aan gewezen op de Rijkswerkverschaffing in de Wieringermeer. Maand na maand verstrijkt zonder dat er eenige kans bestaat, dat werk kan worden ge vonden in het vrije bedrijf. Reeds gedurende langen tijd .moeten dus de meestcn van hen geheel leven van het loon, in de werkverschaffing verdiend en dit loon is dringend noo dig voor de allereerste levensbehoef ten. De armoede onder de tewerkge- stelden grijpt steeds verder om zich heen en de verschijnselen vertoonen zich meer en meer, die op uitputting wijzen, zooals gebrek aan kleeren, schoeisel e.d,, die vooral in groote ge zinnen een belangrijk deel der inkom sten opeischen. In verband hierjnede is reeds eenigen tijd door het Gemeen tebestuur eene Commissie in het le ven geroepen, die op dit punt geregeld onderzoekingen instelt en adviseert omtrent de verstrekking van bedoelde levensbehoeften van gemeentewege. Uit die adviezen blijkt volkomen dui delijk, dat het weerstandsvermogen van de tewerkgestelden steeds af- neepit en dat deze, mede ook door den hoogen levensstandaard alhier, slechts met de grootste moeite het hoofd boven water kunnen houden. Ons hebben daarom verzoeken be reikt om onze medewerking te verlee- ter verkrijging van enkele maatrege len, die eene lichte verbetering in hun ne omstandigheden zouden kunnen brengen. 1. In de eerste plaats is men in de kringen van de arbeiders zeer teleur gesteld door de toepassing der bepa lingen, betreffende de onderbreking der tewerkstelling. Niet alleen, dat deze bepalingen ongunstig werken op de paraatheid der betrokkenen, daar de herhaalde lediggang neerdrukt, doch ook de prikkel om andere, in hoofdzaak, bijverdiensten te zoeken vermindert. Dergelijke bijverdiensten van gezinsleden toch worden volledig in rekening gebracht. Daardoor ont staan soms verschillen in de toepas sing, die als onbillijk worden gevoeld. Als voorbeeld werd ons genoemd een arbeider, die om de andere week in de werkverschaffing mag werken, omdat zijn zoon f 12.50 p$r week verdient een ander, die 9.— aan inkomsten heeft van een kostganger, mag 5 van de 6 weken in de werkverschaffing werken. Bij een weekloon van gemid deld f 15.-- ontvangt laatstgenoemde in dat tijdvak van 6 weken dus f 30.— meer dan de eerste, hoewel hunne omstandigheden niet heel veel ver schillen. Ofschoon gaarne erkend wordt, dat het maken van verschillen vooral ten opzichte van groote en kleine gezinnen noodzakelijk is, zouden wij gaarne zien, dat de aangeduide regeling zoo mogelijk soepeler werd toegepast en dat inzonderheid andere gezinsinkom- sten niet tot het volle bedrag worden aangerekend. 2. De ongehuwde arbeiders mogen 3 van de 5 weken tewerkgesteld wor den. Indien zij f 15.— per week aan loon kunnen ontvangen, kunnen zij dus in die 5 weken f 45.— verdienen. Aan kostgeld moeten zij f 9.—, sommi gen f 10- per week betalen, in 5 weken dus f 45.—. Van het verdiende loon wordt dus totaal niets overgehouden, zoodat zij niet in staat zijn om voor aankoop van kleeding e.d. te zorgen om nog te zwijgen van sommige ande re eerste levensbehoeften, welker ver krijging geheel buiten hun bereik ligt. Naar het ons voorkomt wordt de toe stand voor deze personen onhoudbaar, vooral nu de tewerkstelling reeds zoo lang duurt. 3. Het voorschrift, dat gehuwde personen beneden 23 jaar niet in de werkverschaffing worden opgenomen is, naar wij aannemen, bedoeld als middel om het vormen van gezinnen door de werkloozen tegen te gaan. We kunnen ons voorstellen, dat deze be paling op goede gronden kan worden verdedigd ten aanzien van hen, die trouwen terwijl ze werkloos zijn. De toepassing er van is echter niet billijk tegenover hen, die reeds gehuwd waren tijdens hun werkzaamheid in het vrije bedrijf en die den weg tot de werkver schaffing aldus zien afgesneden. 4. Naar bebleken is wordt bij de werkverschaffing in de Wieringer meer voor de berekening van het zie kengeld en van de uitkeering volgens de Ongevallenwet als dagloon aange nomen f 2—Het zij ons vergund er op te mogen wijzen, dat dit bedrag niet overeenkomt met het werkelijke loon, dat gemiddeld en bij normalen werk dag in de werkverschaffing wordt ver diend en dat is te stellen op f 15.- per week. Gaarne zou worden gezien, dat bedoeld basisloon werd gebracht op f 8.50 per dag. Beleefd verzoeken wij Uwe Excellen tie het vorenstaande in gunstige over weging te willen nemen, teneinde te verhoeden, dat de betrokken arbeiders geheel tot pauperisme vervallen. Bij die beslissing zal Uwe Excellentie, naar wij vertrouwen, stellig rekening willen houden met den bijzonderen hoogen levensstandaard, zooals die hier wordt aangetroffen en die verge lijkbaar is, niet alleen met die van kleine steden doch zelfs met gemeen ten van middelbare grootte. Meer uit voeriger mochten wij dit reeds uiteen zetten in onze tot den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, gerichte brieven van 29 Octo- ber, 12 November en 8 Februari j.1. Nos. 1756, 1859 en 292. GARAGE-BRAND. Vrijdagmorgen in de vroegte (ongeveer half zes) bemerkten voor bijgangers, dat de deuren van garage M. Geel te Hippolytushoef in brand stonden. Dade lijk wekten zij den heer H. Smit aan wien het pand behoort, en tevens de brandweer. Toen men de deuren had verwijderd bemerkte men dat twee autobussen in lichte laaie stonden, waarvan de claxons vervaarlijk loeiden. Da delijk begon men eenige volle vaten benzine weg te rollen, die in de nabijheid lagen en met vijf stralen op de waterleiding werd het vuur aangetast. Spoedig kon men de uitge- brandde autobussen naar buiten brengen en ook 'n klein autotje. Boven op den zolder echter vonden de vlammen nog gretig voedsel in een massa turf. Ook had bakker Jb. Wagemaker hier 'n 100 balen meel opgeslagen, waarvan de zak ken branden, en het meel veel waterschade bekwam. Het vuur werd ook hier spoedig door de krachtige waterstralen gebluscht. Garage en autobussen waren verzekerd. Hoe of de brand is ontstaan, kan men niet gissen. Reeds dadelijk is men met het opruimings- werk begonnen om het bedrijf in de garage voortgang te doen vinden. Ook worden maatregelen getroffen om de autobusdienst Den OeverSlootdorp gaande te houden. WIERINGER KERMIS 1933. Een rondgang langs de spullen, tenten, en wat meer tot het aloude kermisvermaak behoort. De bellen luiden, orgels spelen, schoten knallen op de kop van Jut, kermis 1933 is in geluid. En met dit inluiden is over ons geko men, de j aarlij ksche feeststemming, de ech te kermisgeest. die tot ons komt met gezang, muziek, oliebollengeur en gerookte paling. Traditioneel hebben wij onze rondgang ge maakt langs de spullen, tenten en wat meer tot het aloude kermisvermaak behoort. De kermis is reeds oud, hoe oud zij is, zou den we zoo ineens niet kunnen zeggen, maar ongetwijfeld heel oud. En bij een kermis behooren dus ook nog oude gebruiken, zoo kan men de huisvrouw op Wieringen dagen van te voren bezig zien met het z.g.n. „schoonmaken" (de kermis- schoonmaak) want als het kermis is wordt er zoo weinig mogelijk gewerkt. Ook het tu leneten met kermis is nog een van de oude gebruiken waar door heel veel Wieringers aan vast wordt gehouden. Tulen met ham of rollade is een echte Wieringerkermis-tafel. Er Is maar één Wieringer-kermis en die gaan we nu weer op aloude en gepaste wijze vieren. Gaat ge mee Allereerst zullen we dan eens een kijkje ne men bij de familie Bos, die naar men weet, bijna dit jaar niet op de Wieringer kermis vertegenwoordigd zou zijn geweest, doch wat zou een kermis zonder zweefmolen en schom melschuitjes van Bos zijn geweest. Ook de Turksche schop en het hoofd van Jut zijn weer vertegenwoordigd, de draaimo len voor de jeugd en de groote stoomcarrous- sel van Roels zullen zeker groote belangstel ling trekken. Brandblusschen is weer een nieuw kermis vermaak men probeere het eens. Ringgooien, schieten, touwtjetrekken, olie bollen van Corput, palingstallen bij de vleet, koek- en suikerwerken, speelgoed en de koekhaktent en vooral ijs is weer ruim verte genwoordigd. Verder het theater „Orpheus" waarvan we op onze rondgang alleen nog maar het uitwendige konden aanschouwen. Zooals altijd is ook de Somnabuletent weer aanwezig, waar voor civiele prijs U,de toe komst wordt voorspeld, wat in dezen tijd van zeer groot belang is. Kortom op alle mogelijke wijze is weer voor variatie op het kermisterrein gezorgd. Wilt u een dansje maken, diverse zaken als Hotel de Haan. „Concordia", Veerdig, Lont, Scheltus. Kok enzoovoort, hebben voor pri ma dansmuziek gezorgd. Ook café Duijnker Westerland heeft een orkest geëngageerd. Dan is er nog de groote schouwburgloge, waarin een viertal avonden diverse tooneel- stukken en revues in schitterende costumes worden opgevoerd. En dan de nieuwe bioscoop van de firma De Haan. die dezer dagen zoover gereed is gekomen, dat een. offlcieuse inwijding met kermis kan plaats hebben ook hier zal be langstelling voor zijn. gezien het pracht pro gramma wat vertoond zal worden. En hiermede dames en heeren zUn we zoo ongeveer aan het einde van onze rond wandeling, we zullen gedurende onze korte .ondgang nog wel Iets over het hoofd gezien hebben, doch dat vindt u zelf nog wel. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ziekte van Weil. Te Zwolle is door dr. \Y. R. Wolfius de ziekte van Weil geconstateerd bij een ambtenaar ter secretarie, den heer I'h. B. Maris, die de laatste «lagen in de Zwolsche zwembaden had gezwom men. Sleutelgaten dichtgesmeerd. Zondagavond moest een in Alphen a.d. Rijn wonend echtpaar, dat om streeks 12 uur thuis, kwam, eenige minder prettige ervaringen beleven. Wat was n.l. het geval Als gewoon lijk wilde men zich door de voordeur van het perceel naar binnen begeven. Hoe men ook tobde, met geen moge lijkheid kon men den sleutel in bet sleutelgat steken. Hot sleutelgat van de zijdeur bleek zich in dezelfde conditie Te bevinden. De sleutelgaten bleken te zijn dichtgesmeerd met stopverf of an der preperaat, in ieder geval de deur openen met een sleutel was een onmo gelijkheid. Teneinde raad moest men ■en ruit inslaan om binnen te komen. De ex-keizer is zoo rijk niet. Daar in den laatsten tijd de Duit- sche bladen weer berichten over het vermogen van den vroegeren Duit- schen keizer gebracht hebben, waarin beweerd wordt, dat dit vermogen 700 millioen mark zou bedragen, heeft de administratie van liet Pruisische Koningshuis opnieuw een verklaring gcplubliceerd, waarin vastgesteld wordt, dat dit vermogen nog geen tiende gedeelte van het genoemde cij- ;er bedraagt. Het vermogen van het Pruisische koningshuis is uit het ver drag met den Pruisischen Staat van 0 October 1925 bekend. Het Konings huis heeft onder de toenmalige om standigheden van 5 6 van zijn particu liere vermogen afstand gedaan ten gunste van den staat en moet uit het overgebleven gedeelte he< onderhoud houd van 17 prinselijke huishoudin gen met. 49 personen bekostigen, bene vens de talrijke ambtenaren en het overige personeel onderhoaden, dat het koningshuis uit den staatsdienst heeft overgenomen. Nieuwe schatten aan de zee ontrukt De Parijsche bladen melden uit Was hington dat de lichter „Salvcr" op 'n afstand van honderd K.M. van Kaap Virginia op het wrak van het in 1911 gezonken stoomschip „Merida" is ge- stooton. Men heeft in het wrak een kast gevonden, waarin de kroonjuwee Ion van Keizer Maximilaan van Mexico gevonden zouden zijn, die om streeks dezen tijd uit Mexico verzon den zijn geworden. Tevens zou men in het wrak vier millioen gouddoilar heb ben gevonden, die den aanhangers van den vroegeren president van Mexico, Madeiro, zouden hebben toe behoord. De voorzitter Geen interrupties. Geroep Gooi hem er uit De voorste rijen, die bezet worden door fas cisten, die daarvoor zijn uitgenoodigd, rijzen op. De heer v. Burink vervolgt met zijn spijt uit te drukken, dat de vergadering niet druk ker is bezocht als gevolg van de terreur van buiten, opdat spr. den arbeiders zijn meening over de bonzen niet kan zeggen. De heer Bouterse Dat is broodnijd, Ger rit (Applaus.) De heer v. Burink Praat jij niet van brood nijd, want je weet niet waar je het zoeken moet, jongen. (Gejuich.) Spr. vervolgt, dat ook de Strijdhond tegen Fascisme getracht heeft de menschen van de vergadering weg te houden. Dat is de stichting van Hakkert, die kans zag op de markt oude blaadjes van Tuschinkski te verkoopen als prikkellectuur. De heer Ely Jij zal wel eens stinksigaren verkocht hebben. Dat is handel, daar moet jij afblijven. De heer v. Burink Handel en handel is twee. Als je op den Goudscheweg staat De heer Ely Jij hebt stinksigaren verkocht en ik rotte sinaasappelen. Ik wil het nog we ten, maar jij niet. De heer v. Burink Het verkoopen van rotte sinaasappelen is geen handel, maar zwendel. Er is ook actie gevoerd door het Werkloo zen Strijd Comité, waarvan ik geen lid mocht worden. De heer Ely Wie heeft dat gezegd De heer v. Burink Houd toch je verve lende mond, Ely. Wie dat zei, was iemand die geen Nederlander was. De heer Ely Daar heb ik niets mee te ma ken. De heer Burink En je vraagt het Het W.S.C. telde slechts zeventien leden en van zoo'n massa wilde ik geen lid worden. Een stem Daar kan je niets aan verdie nen. De heer v. Burink Nou verdien ik ze dan wel. Ik ben nu een en veertig. Een stem Je ziet er anders uit als tachtig! De heer v. Burink Dat komt omdat de een als Jan ter Laan zich vetmest, zonder iets te doen (applaus) en de ander een leven heeft van moeite en zorgen en op zijn veertigste jaar er kan uitzien als 80. Ik stel het op prijs,dat ik niet ben als de bonzen. Als ik me niet met de politiek had ingelaten, had ik kalm van mijn pensioen geleefd en als on derwijzer in Indië Interruptie En Sneevliet dan, die is ook in Indië geweest De heer v. BurinkSneevliet heeft die zes maanden gevangenisstraf niet te duur betaald, want zonder deze reclame had hij nu geen kamerzetel van f 5000. (Op de bal- lustrade ontstond een intiem ruzietje.) Als de heer Bouterse van den voorzitter een aanmerking krijgt over zijn gedrag roept hij uit Wij hebben onze opvoeding van Van Bu rink gehad. De heer v. Burink Al doen vader en moe der nog zoo hun best voor de opvoeding, dan kan het toch noodig zijn er een paar in het tuchthuis te zetten. De vraag is of men vat baar is voor een goede opvoeding. Deze ver gadering is uitgeschreven door het Nationaal Anti-Bonzen Comité, dat zich ten doel stelt. De heer Nathan den Arend Een bons als jij onmogelijk te maken. De heer v. Burink de waarheid te la ten schijnen over de huidige bonzenkliek en jullie den weg te toonen daar onderuit te komen. Er zullen geen gesalarieerde bestuur ders bestaanen Nathan heeft dus niet te komen om een baantje. Geroep Deutschland über alles. De heer v. Burink Voor mij is het joden vraagstuk geen vraagstuk. Voor mij geldt al leen is men mensch toont men zich mensch. ja of neen. Het zou bovendien niet wensche- lijk zijn tegen de Joodsche kapitalisten op te treden. De margarine-trust bijvoorbeeld is Joodsch kapitaal. Een koopman De druiven zijn zuur. Ger rit. De heer v. Burink Probeer jij maar eerst zoete druiven te verkoopen. Er ontstaat dan even rumoer en men wil iemand uit de vergadering verwijderen. Een aantal fascisten staat met dit doel op. Hoofd inspecteur Kok herstelt echter rustig de orde en de man hoeft de vergadering niet te ver laten. De heer v. Burink vervolgt dat er geen en kele partij zoo van corruptie doorvreten is als de s.d.a.p. De Soc. Verkeersbond hier ging naar een congres. Blijkens de rekening waren er 178 menu's van 12 mark met wijn van 10 Mark per flesch. Maar voor de chauffeurs en anderen, die de congresleden hadden gereden, stond een menu op de rekening van 2 Mark. Dat geven ze hun eigen arbeiders. Een stem Wil v. Burink een menu van 12 of 2 Mark De heer v. Burink Ik geef de voorkeur aan rijst met sambal. Een imitatie-vrouwestem Van Burink eet rijst met zandballen. De heer v. Burink vervolgt, dat de soc. dem. steeds afzakken dat de bonzen als Duys daar om reeds van tactiek willen veranderen, om zich veilig te stellen. Maar de arbeiders wil len los van dat vieze geknoei. Want na de verkiezingen wordt de leuze de heeren bon zen alles en de kiezers de dalles De Zeeuw, Brautigam, Ter Laan, de heele bonzenkliek, behoort mede tot wat zij noemen de kapita listen met meer dan f 1Q.000 inkomen. Die zelfde bonzen steunden in den Raad niet mijn voorstel om aan de armlastigen ook een gulden kolengeld te geven als aan de crisis- werkloozen. Spr. vervolgt, dat hy liever ziet, dat een werklooze in de werkverschaffing f 24.50 verdient dan verpaupert aan de stem pellokalen. Bij loonen van f 18 en f 20 bij Wilton steekt f 24.50 gunstig af. (Rumoer.) Communisten staken heel gemakkelijk. Geroep Dat ben je zelf ook geweest. De heer v. Burink Daarom weet ik het zoo goed. Als Brautigam, Kievit en Ratté in den Raad heibel maken en niets anders we ten te roepen dan „zwijg geval," dan weet de heele Raad, dat ze in de pauze van 6 tot 8 zóó gebitterd hebben, dat ze onder den in vloed van de bitter zich aanstellen als dwa zen en gekken. De communisten hebben geen bitter noodig om zich zoo aan te stellen. Hierna wordt eenigen tijd gepauzeerd. De muziek speelt„Piet Hein zijn naam is klein.".Er wordt onderling heftig gede batteerd, waarbij het soms ook tot vechten dreigt te komen. Na de pauze vervolgt de heer v. Burink, dat de O.S.P. in een half jaar tijds van de 7000 leden er 1000 heeft verloren en 13 afdeelin- gen. Er kwam ruzie toen er geen baantjes genoeg te verdeelen vielen. Er werden direct drie gesalarieerden aangesteld. Nu is de bo venleiding zoo goed als weg. Een partij, die zóó haar groei demonstreert, kunnen we-unet rust laten. Met de communisten staat het Iets anders. Ik stond niet zoo lang geleden aan een stem pellokaal met een communist te praten en toen kwam er een agent aan. Die communist vroeg of ik zijn naam niet moest overbrengen. Toen heb ik gezegd Neen. Als die agent je naam wil hebben, heeft hij maar in het boekje te kijken op het Haag- sche Veer met de namen van de valsche munters en cocaïne-smokkelaars en hij heeft de ledenlijst van de afdeeling Rotterdam van de communisten. Ze kunnen Beuderink niet uit den Raad halen omdat nr. 2 een analpha- beet is, nr. 3 3'/s jaar in de bajes zit voor valschemunterij. nr. 4 voor het vervalschen van rijwielplaatjes en nr. 5 van de kiezers lijst is heelemaal niet meer te vinden. Terwijl men hier roeptredt Thalmann, zit Litwinof met de Duitschers te praten hoe hij het beste oliehandel kan drijven, en zijn vrouw en hij waren de best gekleede personen op de Lon- densche conferentie. Daarom moet er iets anders komen. Thans betaalt men aan de vakvereenigingen 80 cent contributie, terwijl voor werkloosheidsverze kering maar 35 cents noodig is. De rest is voor de bonzen om een heerenbestaan te kun ncn leiden. Spr. wekte daarom tenslotte op lid te worden van de nieuwe nationale werk nemerspartij, die in wording is, dat de be stuurders niet gesalieerd mogen zijn. De Voorzitter constateerde, dat er voldoen de was geïnterrumpeerd, zoodat er geen de bat zou zijn. De vergadering werd om halftwaalf beslo ten met het Wilhelmus en het strijdlied van den Alg. Ned. Fascisten Bond. De vergadering ging vrij ordelijk uiteen, doch op het Hofplein, waar fascisten en com munisten handgemeen dreigden te worden, voerde de politie nog een charge uit met de gummistok om de straat schoon te vegen. Van een bus naar Schiedam, waarin een aantal fascisten waren gezeten, werd op de Nieuwe Binnenweg met een stuk steen een ruit ingegooid. Van de inzittenden werd nie mand door de rondvliegende scherven ge wond. De volgende vergadering begint natuurlijk weer met muziek „Oh Susanna. was ist das Leben wunderschön

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3