24e JAARGANG DINSDAG 29 AUGUSTUS 1933. No. <30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQBN EN OMSTREKEN OM HET GOUD mWIERINGER courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 8 maanden 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU Hippoiytoibeef Wlerlnfen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN. Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. f 0.10 4 I HET CRISIS-GRAANBESLUIT. Hoe men ook over het beleid van minister Verschuur moge oordeelen, een ieder zal moe ten toegeven, dat het dezen bewindsman niet ontbreekt aan doortastendheid, merkt het Friesch Landbouwblad op. Dit is bij de thans getroffen maatregelen ten aanzien van den graaninvoer weer dui delijk tot uiting gekomen. Was er eenige tijd over verloopen, alvorens de voorgenomen maatregelen in werking getreden waren, dan zou dit aanleiding gegeven hebben tot groote speculatieve voorkoopen, waardoor de graan markt ernstig ontwricht zou zijn, terwijl ve len getracht zouden hebben door het vormen van groote voorraden zich zooveel mogelijk te onttrekken aan de verplichting tot betaling van heffing. Door op denzelfden dag, waar op de gewijzigde Landbouw-Crisiswet in wer king trad, tevens het invoermonopolie van graan in het leven te roepen, heeft de Minis ter alle betrokkenen voor een voldongen feit geplaatst. Over de strekking van de getroffen maat regelen kan zeer verschillend geoordeeld wor den. De steun, die men aan den graanbouw denkt te verleenen, zal voor een belangrijk gedeelte door de veehouderij als verbruiker van voedergraan opgebracht moeten worden. Wat de provincie Friesland betreft meent het blad het gebruik van ingevoerd voedergraan in het afgeloopen jaar op ongeveer 100 milli- oen K.G. te kunnen schatten. Blijft dit ge bruik gehandhaafd dan beteekent een heffing van f 1 per 100 K.G. voedergraan een extra belasting der veehouderij van rond één milli- oen gulden. Daar kan de steun aan den graanbouw te genovergesteld worden. De oppervlakte rogge, die nu reeds gesteund wordt en de met gerst bebouwde oppervlakte, zal in onze provincie op tezamen ongeveer 2000 H.A. geschat kun nen worden. Bedraagt de steun f 100 per H.A., dan zou hiermee voor Friesland een be drag van 200.000 gemoeid zijn. Hoewel deze berekening berust op ruwe schattingen, blijkt er toch duidelijk uit, dat de getroffen maat regelen voor Friesland als geheel genomen een belangrijke schadepost beteekenen. Het zelfde geldt voor de andere gebieden, waar het weidebedrijf overheerscht. Deze ver zwaarde last kan slechts gedragen worden, als de veehouderij op haar beurt schadeloos wordt gesteld. Wel is de zuiveltoeslag met in gang van Maandag 1.1. verhoogd met 0.1 cent per K.G. melk en per pCt. vet, doch hiermede is nog geen loonende melkprijs verkregen. Daarnaast staan de varkenshouderij en de pluimveeteelt, die beide reeds verliesgevend zijn en door de prijsverhooging voor voeder- granen in het bijzonder getroffen worden. Zal de toestand van de veehouderij niet nog ondragelijker worden, dan dienen er op de verhooging van de prijzen van voedergra- nen andere maaatregelen te volgen, waardoor de positie van de veehouderij een verbetering ondergaat. Het blad denkt daarbij aan de ver houding tusschen boter en surrogaat, aan den invoer van buitenlandsch vleesch, bui- tenlandsche vetten, traan, enz. BINNENLANDSCH NIEUWS. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. In een woning te Santpoort. De politie te Santpoort had al eenigen tijd gemeend, dat zich in een woning aan de Hoofdstraat te Santpoort een geheime dis- tilteerderij bevond. Toen de bewoner Zater dag-namiddag in zijn auto stapte pm weg te rïjden ging de politie tot zijn arrestatie over, In <\e auto werd drie flesschen gevuld met sterken drank gevonden. Proces-verbaal werd ppgemaakt wegens het vervoeren van onge tapte spirituatiën. De politie ging hierna de wpning van dpn gearresteerde binnen en vppd in een der vertrekken en complete in stallatie vopr het stoken van jenever. De be woner trachtte toen nog toestel te vernielen FEUILLETON (31. Op dit oogenblik vernam hij nog een dood zwak zuchtje als van iemand,, die op het punt is den laatsten adem uit te blazen vlak in zijn nabijheid en hij ontdekte daar bij het ijzeren rooster in het gewelf, van waar het zachte geluid tot hem was doorgedrongen. De lucifer was spoedig opgebrand, zoodat de vlam hem aan de vingers kwam. Hij stak nu een tweeden lucifer en daarmede een kaars aan, die hij op den hals van een flesch vond staan. Met de kaars In zijn hand klom hij op een stoel, terwijl hij zijn onderzoekenden blik liet waren door den smallen, zwarten luchtkoker, die het flauwe schijnsel van zijn kaars ge deeltelijk vermocht te verlichten. Valentin Valentin riep hij, bevend van angst. En de hand door het rooster stekend, schudde hij den uitgestrekten arm, die naar hem lag toegekeerd. Valentin, mijn beste jon gen, ik ben hetTrompelet is hier. Trompe- let met August. Slechts een zwakke, nauw hoorbare zucht, scheen die woorden te beantwoorden. Valentin Moed, mijn jongen. Ik zal je redden, ik kom terug, wacht maar even her nam de goochelaar, hoewel hij zoo goed als zeker was, dat de ander hem niet meer ver stond. Hij wipte van zijn stoel, blies het licht uit en keerde naar het groote lokaal terug niet zonder de deur zorgvuldig te hebben dicht gedaan. De strijd duurde voort met afwisselend ge luk. De belangstelling, de spanning was nu zoo groot geworden, dat bijna alle toeschou wers hun adem inhielden en men niet anders hoorde dan het schuiven langs den grond en maar verwondde zich daarbij zoo dat de poli tie hem door een dokter moest laten verbin den. In de woning werd ongeveer 300 L sterke drank in beslag genomen. Ook hiervan werd proces-verbaal opgemaakt. De voorraden en de auto zijn naar Amsterdam vervoerd. INBRAAK TE PURMEREND. Zaterdagnacht hebben zich dieven toegang verschaft tot het kantoor van de Purmeren- der Wasch- en Strijkinrichting aan de Nek- kerstraat. Zij hebben de brandkast uit het kan toor naar de fabriek gesleept en geforceerd. Een bedrag van ongeveer 500, meerendeels spaargelden van het personeel, wordt vermist. Van de daders geen spoor. BUS OP HET RIJWIELPAD. Zaterdagmiddag is nabij het vliegveld on der Souburg te Middelburg een ernstige aan rijding gebeurd. Twee dames, die zich aldaar per fiets op het rijwielpad bevonden, werden achterop gereden door een autobus. Juist op het moment dat de autobus de dames wilde passeeren, werd deze aangereden door een achteroprij dende auto, met het gevolg, dat de chauffeur de macht over het stuur verloor en op de beide dames inreed. Beiden werden ernstig gewond in het ziekenhuis te Middel burg opgenomen. Een der slachtoffers bleek een hersenschudding te hebben bekomen, zoo meldt de „Tel." De politie zal een onderzoek instellen naar de schuldvraag. De rijwielen werden totaal vernield. MAN EN PAARD DOOR BIJEN TOEGE TAKELD. Voerman te Hooghalen door zwerm bijen aangevallen. Een niet alledaagsch voorval deed zich Za terdagmiddag hier ter plaatse voor. De voer man H. Zinger uit deze gemeente reed met paard en wagen naar het veen om voor een inwoner uit Bellen een vracht turf te gaan halen. Naabij Hooghalen werd hij plotseling aangevallen door een grooten zwerm bijen, welke zich voor een deel neerzette op zijn hoofd.De man werd zoo toegetakeld, dat hij bewusteloos bleef liggen. De zwerm viel ook het paard aan, aldus de Tel. Kermende van pijn zeeg het dier neer. Voorbijgangers riepen onverwijld medische hulp in. De geneesheer directeur van „Beileroord" gaf last de voer man onmiddellijk over te brengen naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen. Het paard is per vrachtwagen vervoerd. Vermoe delijk moet het dier worden afgemaakt. KINDERVERLAMMING TE BOSKOOP. Te Boskoop is bij een twee-jarig meisje kin derverlamming geconstateerd. De kleine is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. TEXEL. DE KOOG. Inbraak in het Badpa viljoen. Voor de derde maal. Daders op heeterdaad betrapt kampeerder van elders. Donderdagnacht omstreeks 2 uur hebben onbevoegde personen zich door het opschui ven van een raam, na de pennen op „han dige" wijze verwijderd te hebben, toegang verschaft tot het Badpaviljoen, eigendom van en beheerd door de N.V. Strandhotel Prinses Juliana. De „heeren" meenden eens goed hun slag te kunnen slaan, want het Paviljoen ligt afgelegen op de buitenste duinrichel, lag weggedoken in het donker van eep maanlooze nacht en bevattend eep groqte voorraad aanlokkelijke waren. Zie hadden echter buiten de waard gerekend, want de directie had haar maatregelen genomen. Reeds tweemaal was kort te vpren ingebroken, wijn werd de eerste maal en de tweede keer ook nog een partij rookartikelen en chocalade ontvreemd. Bovendien wezen voetstappen op het bezoek van ongenoode gasten. Daaraan moest en zou een einde komen. Van Maandag af (vorige week) werd in het Badpaviljoen des nachts gewaakt, eerst door 2 personen, van Woensdag op Donderdag de zware ademhaling van de beide worste laars. Geef hem een stomp in zijn nek, Laguy- ane riep opeens Laguyane's vrouw, woedend van drift. Je weet wel, tusschen de wervels. De oude galeiboef hield op dit oogenblik juist het hoofd van August onder zijn linker arm hij zag rood van toorn en inspanning en het wit zijner oogen was met bloed door- loopen, hij hief zijn vuist op, om den clown onder het achterhoofd den vreeselijken slag toe te dienen. Het kon, zooals hij maar al te goed wist, een doodelijken slag wezen. Met schier onnavolgbare behendigheid dook evenwel August onder zijn aram door en stiet Laguyane terug. De kampvechters stonden weer van aan gezicht tot aangezicht. August liet zijn blikken door de duisternis waren. Reeds twee of driemaal gedurende de worsteling had de brave clown zijn makker met de oogen gezocht, ditmaal vond hij hem. Trompelet gaf hem een geheimzinnig tee- ken. Nu moet het uit zijn, dacht August. Hij wendde zich derhalve tot de omstanders. Heeren, zei hij, jullie hebt allemaal ge zien, dat mijn tegenpartij mij een vuistslag heeft willen geven, die bij alle eerlijke vecht partijen uitdrukkelijk verboden is. Och, je leutert, kerelriep Laguyane. Neen, neen, hij leutert nietHij zegt de waarheidriepen verschillende stemmen. Kersepit had dat niet mogen zeggen. Volgens de regels bij het worstelen, her nam August, heb ik het recht van revanche en daarvan maak ik gebruik. Hij liep op Laguyane toe, bleef een halven meter van hem af staan en diende den reus een zoo vreeselijken vuistslag toe op den mond, dat Laguyane duizelde, bloed spuwde en bijna bewusteloos ineenstortte. Nu wilde de vrouw met haar nagels den clown in het gezicht vliegen, doch in dien toeleg werd zij verhinderd door een paar gas ten. Het waren doortrapte schurken, die a- vond aan avond in deze onderaardsche kroeg door Hein Maas alleen, een pootige baas. voor geen klein geruchtje vervaard. En toen gebeurde het juist. Juist toen Hein zich ter ruste zou begeven, hoorde hij verdachte ge luiden er werd aan een raam gemorreld, kort er na ging het open en daar stapten een paar vreemde gasten, na het raam weer netjes gesloten te hebben op het buffet af. Op moment kwam Maas voor de dag. Hij knipte het electrisch licht aan en daar stond hij tegenover twee jongelui van pl.m. 20 jaar, die aardig beteuterd waren, nu zij zoo in de mazen van Maas' net waren verstrikt. Ver geefs trachtten zij zoete broodjes te bakken en Hein mild voor zich te stemmen. Het mocht niet baten. Van een (ongeladen) re volver en een stevige stoelpoot behoefde de onvervaarde waker geen gebruik te maken. Zijn flink optreden dwong respect af. Hij di rigeerde zijn gasten naar de kelder, waar hij het tweetal de boeien aanlegde, d.w.z. met een eindje touw aan elkander bond. Zoo leidde hij hen naar had badhotel, vanwaar ze per auto naar Den Burg zijn getranspor teerd. Een uitgebreid politieonderzoek werd ingesteld, waarbij aan het licht kwam, dat de jongelui met nog vier kameraden bij de Koog in de duinen kampeerden en ook de vorige twee inbraken op hun geweten hadden. Het zijn meest jongens van gegoede ouders, stu- deerende op H.B.S. of soortgelijke inrichting, woonachtig in Utrecht, Velsen, Den Haag. Voor zoover bekend, hadden zij, vóór zij zich hier vergrepen, een blanco strafregister. Zij moeten in grove onnadenkendheid gehandeld hebben, niet beseffend de ernst van hun daad. Tex. Crt. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE SNOR IN EER HERSTELD. In Engeland wordt het weer mode een snor te dragen. De dandies, die er op uit zijn zoo veel mogelijk de aandacht te trekken, hebben een nieuw soort snor uitgedacht. Men kent de Charlie Chaplin-, de Hitlersnorren. De nieuwste mode in Engeland is nu een snorre tje, dat in het midden onder de neus wordt weggeschoren, zoodat de haarplukjes zoo dicht mogelijk bij de mondhoeken zitten. Het moet een dwaas gezicht zijn heeren te zien met deze hyper-moderne snorretjes. MANNEN IN PLAATS VAN VROUWEN. Een Reuter-bericht uit Keulen meldt, dat in een bekende tabaksfabriek alhier alle ge trouwde vrouwen zullen worden ontslagen en vervangen door hun werklooze echtgenooten. Verloofde meisjes, wier aanstaande man zonder werk is, worden aangespoord te trou wen en haar betrekking aan den werkloozen bruidegom te geven. In deze fabriek zijn reeds 50 vrouwen door werklooze mannen vervangen. Naar gemeld wordt dragen alle werklieden vrijwillig 2 pro cent van hun loon bij om het verschil te ver effenen tusschen het loon van de ontslagen vrouwen en van de mannen die haar plaats hebben ingenomen. WET INZAKE VORMING GELUKKIGE GEZINNEN. Geen inbeslagneming van loon of meubelen. Het parlement van Chili heeft volgens Reu ter op het oogenblik een wetsvoorstel in be handeling, dat gelukkige huisgezinnen bedoelt te vormen door vrouwen en kinderen te be schermen tegen rampen, welke te wijten zijn aan ongelukken of misstappen van de vaders. De wet vindt steun bij alle partijen in het parlement, zoodat de aanneming ervan vrij wel verzekerd is. Deze wet wil het gezin en het gezinshuis maken tot een wettig bestaand iets. Noch het loon van den kostwinner, noch de meubelen in het huis kunnen in beslag genomen worden. Op het oogenblik, zoo wordt in de memorie van toelichting gezegd, vervalt het gezin tot ellende, buiten zijn schuld, wanneer het ge- bijeenkwamen, doch een zekere eerlijkheid kenmerkte toch sommige hunner handelin gen, vooral bij het verdeelen van den gemaak ten buit en bij de zoogenaamde onschuldige vechtpartijen, die alleen dienden om elkan ders krachten te meten. Zoo, zei August bedaard, nu zijn we weer quitte En de toeschouwers waren nog niet van hun verrassing bekomen, toen de clown en de goochelaar, het geld, dat op het bord bijeen was gebracht in den steek latende, met krach tige hand den grendel van het luik schoven en onopgemerkt uit den kelder verdwenen. Zij ijlden allereerst naar het steenen muur tje, waarachter zij zich dien avond reeds bij na drie uur hadden verborgen gehouden, omdat zij meenden, dat men hen achtervol gen zou. Die vrees bleek evenwel ongegrond te zijn. Er kwam niemand opdagen. Zich zoo veel mogelijk tegen den steenen muur drin gend en aandachtig toeluisterend, vertelde Trompelet den dapperen kampvechter, wat hij in den kleineren kelder had ontdekt. Hemel, mijn hemel, riep de clown. Hoe kunnen wij den armen jongen uit zoo'n ge vangenis verlossen O. ik heb alle hoop, dat het niet zoo moeilijk zal gaan, betuigde Trompelet. De luchtkoker moet toch hier of daar een uit gang hebben, het is maar de kwestie, om dien spoedig te vinden We moesten nu maar dadelijk aan het zoeken gaan, voegde hij er opstaande bij. Ik houd het er voor dat de ingang van den luchtkoker op het oogenblik aan onze rechterhand moet zijn, in de buurt van dien hoop steenen. Ja, wat hebben die opeengestapelde steenen daar eigenlijk te beduiden Wie weet, of die daar niet opzet telijk zijn aangebracht, om den uitgang van den luchtkoker af te sluiten Help mij, Au gust, daar dienen wij ons van te overtuigen. Het tweetal liep naar de door den gooche laar aangeduide plek en verwijderde met rap pe handen den door Laguyane opgestapelden hoop steenen. Op zijn knieën liggend, groef Trompelet de ineengedrukte aarde weg en zinshoofd zijn betrekking verliest, drinkt of in de gevangenis komt. Voortaan zal het huis ln zulke gevallen intact blijven. Het gezinshoofd zal gedwongen worden zijn huis te registreeren en bijzonderheden te verstrekken over zijn gezin en huishoudelijke bezittingen. In gevallen dat het gezinshoofd geen verantwoordelijkheid voor zijn gezin toont, is de staat gemachtigd tusschenbeide te komen om te zorgen voor de instandhou ding van het het huishouden en de opvoe ding der kinderen. EEN EXPEDITIE NAAR DE DIEPTEN DER ZEE. Onder de woelige oppervlakte der tropische zeeën bevindt zich een wereld van eeuwige duisternis, bewoond door de vreemdste die ren, die geheel leven op grond van het recht van den sterkste. Van die wereld, die er be staat, op eenige honderden vademen diepte onder den zeespiegel, werd veel geleerd bij afdaling in de Puerto-Rico-trog, het diepste gedeelte van den Atlantischen Oceaan. Men ontdekte er vele onbekende diersoorten, waar van sommige zoo grotesk waren, dat ze zelfs in een boozen droom niet passen. De vreemdsoortige visschen en schaaldieren zijn vaak nauw verwant aan de soorten, die aan de oppervlakte van het water voorko men, zij zien er alleen anders uit, omdat zij in een volkomen andere omgeving leven. Toen vele visschengeneraties jaren geleden hun voor ouders op zoek naar voedsel de welbekende door de zon verlichte wateren verlieten, en zich naar de sombere diepten begaven, waar een eeuwige nacht heerscht en de tempera tuur nooit boven het vriespunt steeg, kwam het er voor elke soort op aan, zich bij de om geving aan te passen. Slechts de dieren met veel vitaliteit en aanpassingsvermogen kon den daar in leven blijven. De strijd om het bestaan is bovendien veel feller. Aangezien plantaardig leven zonder zonlicht onmogelijk is, moeten alle diepzee dieren uitsluitend le ven van de jacht op elkaar. De tanden en bekken der dieren zijn dan ook steeds krachtig ontwikkeld. Ze zijn reus achtig in verhouding tot het lichaam. Dit is klein en dun het moest van vorm en bouw veranderen om weerstand te kunen bieden aan de drukking van het water, die met de diepte steeds toeneemt. Sommige dieren ont ploften letterlijk, toen zij naar de oppervlak te der zee werden gebracht. Sommige dieren hebben hun oogen verlo ren omdat deze toch nutteloos zijn in de eeuwige duisternis der diepzee. Aan den an deren kant hebben vele dieren lichtgevende organen, vooral rondom den bek, zij schijnen hierdoor kleinere dieren aan te trekken, waar door zij gemakkelijker hun voedsel vinden. In de collectie bevinden zich eigenaardige schaaldieren met schelpen in den vorm van kurketrekkers en alen, die er uitzien als stop naalden met lange, in een scherpe punt uit- loopende bekken. Een der merkwaardigste dieren, die gevonden werd, was een garnaal, die zich diep ingroef in stukjes door het zee water doordrenkt hout bij wijze van bescher mingsmiddel. De reden, dat de zee op deze groote diep ten nog bewoond is, moeten wij zoeken in het feit, dat groote hoeveelheden doodde ar- ganismen uit hoogere waterlagen naar bene den zinken. Komen zij eenmaal op die diep ten, dan worden zij in deze reusachtige koel kast versch gehouden. Op dezen onuitputte- lijken voedselvoorraad kwamen de dieren af en zij trokken op hun beurt weer de echte roofdieren aan, die hun prooi levend vangen. GEMEENTE WIERINGEN. Arbeidsbemiddeling, tsij het agent schap der arbeidsbemiddeling te Wie- ringen kwamen in 1932 2038 aanbie dingen van werkzoekenden in. Hier- van werden geplaatst 632 in- en 1 ontdekte weldra de drie planken, welke de opening hielden afgesloten. Zij trokken ge zamenlijk de planken weg en staarden in een nauwe, zwarte, gemetselde gang. Wat heb ik je gezegd riep de gooche laar zegevierend, en zonder een minuut te verliezen, gleed hij op zijn beurt met het hoofd omlaag in het luchtkanaal. Hij ver dween geheel, maar niet zoover, dat de clown, lang uitgestrekt op den grond, zijn voeten niet meer had kunnen grijpen. Het duurde slechts een oogenblik, voor dat de handen van Trompelet in aanraking kwa men met de voeten van Valentin, die hij ste vig vastgreep. Ophalen, riep de goochelaar zijn helper toe en de sterk gespierde August greep de beide beenen van Trompelet en haalde niet zonder inspanning de dubbele lichaamszwaar te althans zoover naar boven, dat de gooche laar weer steun vond voor zijn beenen. Toen vatte de clown zijn kameraad om het middel en aan hun vereende pogingen was het wel dra gelukt den armen Valentin uit zijn onder aardsche gevangenis te bevrijden. Maar de jongeman bleef op den rug liggen met de beide armen nog altoos boven het hoofd uitgestrekt. Hij gaf geen teeken van leven meer. Was hij werkelijk dood We moeten weg. dadelijk weg vermaan de Trompelet. Ik vrees het ergste. Thans namen August en Trompelet het li chaam van Valentin op hun schouders en verdwenen in de donkere schaduwen van het woeste terrein, zoo snel loopende, als hun beenen hen dragen wilden. Gebnelle begreep, dat zij nu gered, dat zij nu aan het dreigend gevaar ontkomen was. Met innemend gelaat van Murad, die haar glimlachend beschouwde en wiens fluweel zachte oogen haar liefdevol schenen gerust te stellen, wentelde op eenmaal den drukken- den last van haar ziel, verloste haar van den vreeselijken angst, dien zij drie dagen lang buiten de gemeente. liet getal aanvragen van werkgevers over hetzelfde jaar was 1761. Ge plaatst konden worden 632 in- en 1128 buiten de gemeente. Rubsische belangstelling naar do wierwinning. Naar wij vernemen is dezer dagen door het „Institut fijr Mechaxiisiering und Electrifizierung der Landwirtschaft" te Detskojo Selo bij Leninigrad bij de gemeentelijke autoriteiten ge-in formeerd naar de methode, die voor het binnenbrengen van zeewier wordt gevolgd en de werktuigen en machines, die voor de eventueele verwerking tot veevoeder en mest worden gebruikt. O ver werkvergunning. Door het hoofd van het 6e district der Arbeids inspectie is vergunning verleend aan de Directie der N.V. Jaartsveld's We genbouw Maatschappij te Silvolda tot het doen verrichten van overwerk ten behoeve van de uitvoering van werkzaamheden bij den aanleg van den weg Den Oever-Medejnblik in den Wieringermeerpolder, zulks tot n met 15 November 1933. Vrijstelling dienstplicht.. Door Z.E. den Minister van Defensie is aan den ingeschrevene voor den dienstplicht lichting 1932, Anne Kramer te W ester- klief vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Werkverschaffing. In de week van 12 tot 19 Augustus j.l. waren bij de werkverschaffing in den Wieringer meerpolder '210 werkloozen uit de ge meente W ielingen tewerkgesteld. Vangen van eenden in kooien. Aan gezien er soms misverstand voor komt omtrent de vraag, of zij, die door middel van een eendenkooi wa terwild vangen, eenc groote jachtacte als bedoeld in art. 15 sub. dan wel een kleine als bedoeld in art. 15 sub d der Jachtwet moeten bezitten heeft Z.E. de Minister van Economische Za ken zijn oordeel hieromtrent gegeven, waaraan wij het volgende ontleenen „Alleen voor het vangen van water wild ,met netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, kan worden volstaan met een jachtacte, als bedoeld in art. 15, sub d der Jachtwet 1923. liet van gen van waterwild door middel van een eendenkooi moet worden opge vat als een afzonderlijk jachtbedrijf, geheel verschillend van dat, waarvoor eene jachtacte is vereischt en ieder, die door middel van een eendenkooi waterwild vangt, zal van eene groote jachtacte als bedoeld in ar.t. 15 sub b van die wet voorzien moeten zijn." Goedkeuring Raadsbesluit. Gedepu teerde Staten dezer provincie hebben bij besluit d.d. 16 Augustus j.l. no. 71, hunne goedkeuring verleend aan het besluit van den raad dezer gemeente, d.d. 17 Maart 1933, tot aankoop van een strook grond aan de Koningstraat van Jb. Bruul en tot aankoop van diverse strooken grond met klinker bestrating en plantsoen te Oosterland van de N.V. Maatschappij tot Uitvoe- ring van Zuiderzcewerken. had moeten verduren. Zij stond op, deed eenige schreden door den salon en wendde zich daarop tot den Jon gen Oosterling, zeggend O, mijnheer, gij weet niet, hoe ik u mijn leven lang zal blijven zegenen, want gij hebt mij uit een verschrikkelijk gevaar gered Gabrielle was nog zoo ontdaan van alles, wat er met haar gebeurd was, dat de zeer geschokte zenuwen haar lichaam deden tril len, dat zij klappertandde als ln hevige koorts. Murad nam haar bevende hand en geleld- de haar weer naar den divan, waarop zij ge zeten had. O, blijf bedaard, mijn kind, ik bid u, kom tot uzelve, begon hij. Wie gij ook zijn moogt en welke vijanden gij ook hebt. hier zijt gij in veiligheid. Ik begrijp uit uw groote ontroering, dat het geen denkbeeldig maar integendeel een zeer ernstig gevaar moet zyn geweest, hetwelk u bedreigd heeft. Om mij in staat te stellen, u verder te behoeden tegen hen, die u vervolgen, verzoek ik u mij te zeg gen, wie ge zijt en wat u overkomen ls, hoe het kwam, dat men hier uw kreet om hulp vernemen moest van het dak van mijn koetshuis. Hoe kwaamt gij daar, mejuffrouw? Welaan, mijnheer, ik zal u alles zeggen, antwoordde het meisje. En zij vertelde hierop, dat zij door bedrog, eenige dagen geleden, tegen wil en dank was ontvoerd, hoe zij in een rijtuig langs een om weg naar het nieuw gebouwde huls achter den tuin van het paleis was gebracht. Daarop vertelde zij haar ontmoeting met markies d'Argental en hoe zij toen met levensgevaar de vlucht had genomen. Reeds bij de eerste woorden, door haar gesproken, kon Murad een beweging van ver rassing niet weerhouden en hoe verder Ga brielle met haar mededeeling vorderde, des te grooter werd de blijdschap, die op zijn ge laat te voorschijn kwam. En heeft die Norbert u misschien ook gezegd, dat gij de erfgename zijt van een aanzienlijk fortuin vroeg hij. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1