WACO AUTOBUSSEN VARKEVISSER - MIDDENMEER. dc ziekte vast te stellen. Merkwaardig is, dat er dieren ziek zijn geworden, terwijl zij in verschillen de weiden ver van elkaar zijn verwij derd. De bemesting kan natuurlijk reeds vroeger zijn geschied, zoodat de paarden el kaai* hebben kunnen be smetten, vóórdat de ziekte-verschijnse len zich openbaarden. Ook een van de veulens van den landbouwer De Snoo is ziek geworden. Enkele dieren be ginnen echter alweer op te knappen, zoodat de gevolgen niet in elk geval doodelijk zijn. Van belang is thans natuurlijk den haard van de ziekte op te sporen. Voorloopig meent men inmiddels niet met een geheimzinnige ziekte te doen te hebben men meent dc ziekte op het spoor te zijn, doch de resulta ten van het onderzoek zullen dit nog uitwijzen. De ziekte is niet besmettelijk den zin der wet. \V|ij kwamen hier moer in de boerenbe- proeven teneinde den aard van volking, die ons nogal stug voorkwam,' doch heel gemoedelijk is; dit bleek ons de eerste avond al, toen wij in de nabij beid van Rouën bij een boer op het erf onze tent op mochten slaan. Wij za ten nog maar nauwelijks te eten, of de boer kwam met een heerlijke flesch appelwijn en een schotel vruchten voor ons aandragen. Den volgenden dag hebben wij in de stad Rouën doorgebracht, een heel mooie stad maar met zulk druk auto verkeer, dat er op sommige punten twee verkeers-agenten stonden. In het minder drukke gedeelte der stad za gen wij een snclstroomend smal rivier tje onder de huizen doorloopen, waar enkele visclilustige .menschen gewoon met de hengel uit het raam zaten te visschen. Hoe verder wij Frankrijk in trokken, des te strenger werden de Gendarmes en de politie, men vraagt verscheidene keeren naar onze pas poorten. Hun eerste vraag is dan, of wij Duitschers zijn maar als wij zeg gen van Hollanders, klaart hun ge zicht meteen op, en laten zij ons direct doorgaan. Hieruit kan men jammer ge noeg opmaken dat hun haat tegen over de Duitschers er nog lang niet uit is. Dit ,viel ons deze week ook nog op, toen wij kennis maakten met een Duitsche toerist, die een voetreis door Frankrijk naar Spanje maakte, en op sommige plaatsen nauwelijks onder dak kon krijgen. Wij kunnen nu merken, dat wij al meer het zonnige Zuiden naderen, daar het hier al geweldig warm begint te worden en voornamelijk de laatste drie dagen de temperatuur zoo hoog is, dat wij overdag maar wat kaarten ver- koopen, en 's-morgens en 's-avonds als 't wat koeler is, fietsen Hier worden veel vruchten verbouwd, voornamelijk ap pels en peren, zelfs zooveel dat om al weilanden heen, 't ook alles vruclit- boomen is, ze gewoon langs den weg staan, en de vruchten zoo maar voor hot plukken zijn. De menschcn hier kijken er niet eens meer naai' o,m, maar voor ons is dat wat anders, daar wij dat in Holland niet gewoon waren. Wij maakten er een goed gebruik van, zoo goed zelfs, dat wij er'een dag allebei ziek van waren, en meteen geen appels meer lusten. Toen wij dicht onder Le Mans, waar wij op 't oogenblik staan, in de schaduw van een bosch zaten te eten, zagen wij een eindje het bosch in druivenstronken staan met een paar pruimenboomen, die daar in het wild groeiden. De pruimen waren rijp, maar de druiven nog niet allemaal, maar die dan ook rijp waren, die waren voor ons en heerlijk. In de stad aangeko men zagen wij nog 'n aard'ig tafereel tje. Daar het Maandag, dus juist de waschdag voor de vrouwen was, lag er een groot vlot op de rivier, die door de stad liep, en waar ongeveer dertig vrouwen op aan het wasschen waren in het water van de rivier. liet. was daar een gepraat en een geschreeuw alsof wij op de jodenmarkt liepen in Amsterdam. W. Hollander. J. Polet. PERSBERICHT. Als agent van de „Bevrachtingscom- missie „U", zetel Alkmaar (Oude gracht 182), werd benoemd de heer M. Schutte, Verdronkenoord 11, tel. 171. Daar alle schippers en verladers er blijkbaar nog niet mede bekend zijn dat na het inwerking treden van de Wet van den 5 Mei 1933 (Stsbld. 25-), - hetgeen 7 Sept. a.s. wordt .verwacht elk vervoer van goederen per vaartuig tusschen binnen het Rijk gelegen plaat sen slechts dan zal mogen geschieden wanneer daarvoor een vergunning oi ontheffing is verleend, worden alle schippers, die terzake nog geen aan vrage tot de Bevrachtingscommissie hebben gericht, in hun eigen belang aangeraden dit spoedig te doen. Zij, die nadere bijzonderheden om trent de nieuwe wettelijke regeling van de evenredige vrachtverdecling in de Binnenvaart wenschen, doen verstandig bij de Bevrachtingscommis sie een leidraad aan te schallen. Een boekje met alle gegevens van 78 blz. druks is voor tien cents bij alle Be vrachtingscommissies te verkrijgen. GEMEENTE WIERINGEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Eigenaardige ziekte onder de veulens te Geervliet. De landbouwer C. de Snoo, tc Geer vliet, heeft 18 veulens, waarvan er 15 uit Zeeland afkomstig zijn. Drie veu lens zijn eigen fok. Veertien dagen geleden werd een van de veulens uit Zeeland ziek. De veearts, de heer Lageweg, te Geervliet, werd er bij gehaald, die aanvankelijk voor een raadselachtig geval stond. Het viel moeilijk een diagnose vast te stellen. De bek en de tong van de die ren bleken niet slijmerig te zijn, zoo dat men aan mond- en klauwzeer zou kunnen denken, doch er waren weer andere factoren, die dit vermoeden niet konden wettigen. Rond den bek en de oogen van het zieke dier was do huid niet het haar perkamentach- lig geworden en op verschillende plaat sen was de huid afgevallen. Hoofdza kelijk de kop vertoonde daardoor won den, die echter ook voorkwamen rond den wortel van de staart en aan. de pooten. Iïet was een zielig gezicht. Vier dagen later werd een tweede veulen dooi- de ziekte aangetast. De veearts dacht even aan zon-ekzeem, dat wel onder de koeien voorkomt, doch ook dit vermoeden moest hij weer laten varen, omdat witte plekken van de huid waren aangetast - hel dier was een bles -- en het eigenaardige van zon-ekzeem is, dat wel woekert op zwarte plekken, doch nimmer op witte plekken van de huid. Inmiddels werden ook andere die ren door de ziekte aangetast en in to taal zijn negen veulens ziek of ziek ge weest en twee ervan zijn gestorven liet laatste is in de wei doodgebleven. De heer 1 ageweg had een dergelijke ziekte in zijn practijk van 12 jaren nog niet meegemaakt en ook zijn collega» die hij er over sprak kenden de ziekte niet, evenmin als vele boeren met wi het geval werd behandeld. Inmiddels heeft «le heer Lageweg, die ijverig in zijn bibliotheek heeft ge snuffeld, wel oen vermoeden, doch d literatuur vermeldt omtrent den aard van de ziekte heel weinig en indien «le diagnose juist is, schijnt de ziekte on der de veulens van den landbouwer De Snooi toch in erge mate Ie heerschon. Dr. Overbeeke van den Veeartsenij- kundige dienst en dr. De Gier van de Rijksscruminrichting hebben een on derzoek ingesteld. De Rijksseruminrichting neemt thans Een rijk voorzien programma. Ondanks den druk der tijden heeft het bestuur onzer Aid. lloll. Mij. van Landbouw, in samenwerking met Rijvereeniging en Handeldr. Midden stand, het aangedurfd liet initiatief te nemen tot een tentoonstelling op 15, lu en 17 Sept. a.s. liet rijk voorzien programma doet ons zien, dat de zaak in alle opzichten flink wordt opgezet. VN e laten het hier volgen Tentoonstelling Wliermgen 15MG-17 September 1933, op het terrein van den heer O. J. Bosker te 11.-Hoef. llollandsche Maatschappij van Land bouw afd. Wieringen, (Fokvereeniging, Bond van Zuivellabrieken, Landelijke Ruitervereenigingen, Pluimvee-vereeni ging, Middenstands^ereeniging. Vrijdag 15 September. 10 uur Marsch met muziek van „Harmonie" door Llippolytushoef naar het terrein, waar na opening in het Tentoonstellings gebouw volgt. In liet gebouw expositie van le. Land- en Tuinbouwvoortbrengse- len. Zuivel-, Bloemen- en Heesterge wassen, enz. In het Hoofdgebouw tevens tentoon stelling georganiseerd door Middenst. Vereen. Wieringen) van huishoudelijke artikelen ter verbetering van Volks huisvesting. volksvoeding, enz. 2c. „Historische verzameling van den lieer O. J. Bosker. In de groote tent Herfst-Jaarbeurs der Middenstandsvereeniging. Op het terrein tentoonstelling van Paarden, Koeien, Schapen, Varkens Kleinvee, Pluimvee, Konijnen, Land- bouw-werktuigen, Landbouwgereed- ichappen, Automobielen en Motoren, enz. 3 Uur Concert in liet jaarbeursge bouw. 8 uur uitvoering van „Harmo nie" in Concordia. Zaterdag 16 September nam. 3 uur: Volksspelen op het terrein, o.a. hard loop met hindernissen, behendigheids wedstrijd op rijwielen, mastklimmen nz. Des avonds bal op liet terrein en in de respectievelijke zalen te II.-Hoel Zondag 17 September nam. 1.30 Marsch-Colonne der deelnemende Lan delijke Ruiters met muziek van „Har nionie" dooi' de straten van II.-Iloef naar het wedstrijd-terrein. Daarna Concours en Ruiterfeest. (Handicap- springconcours.) avonds groot bal i de jaarbeurstent. Maandag 18 September 10 uur Verloting in Hotel Lont 8 uur nam. Gezellige avond voor leden Hol!. Mij. van Landbouw en hunne dames; mede werking van „Harmonie." Verwacht mag worden, dat in de eerste plaats landbouwers en veehou ders hunne volle medewerking tot het welslagen dezer tentoonstelling zullen verleenen. Ook de Middenstand heeft hier gelegenheid voor 'n pracht recla me-object. En -als het weer goed is, en dat hopen we van harte, dan zal liet, publiek zich niet onbetuigd laten en het zullen ge zellige en nuttige dagen worden. WAT VOOR DE EXPLOITATIE VAN DE WIERINGERMEERPOLDER NOODIG IS. (Vervolg.) (Ontleend aan het Driemaandelijksch Bericht betreffende de Zuiderzeewerken.) Kunstmeststoffen. Ten behoeve van de te velde staande gewassen werden de volgende hoeveelheden kustmeststoffen aangekocht 180.000 kg superfosfaat 19','s 10.000 kg Arcadian salpeter 450.000 kg Chilisalpeter Zaaizaden. Aan zaaizaden werden aange kocht 20.000 kg Inlandsch Witte-klaver- zaad±9.000 kg Roozendaalsch Roode-kla- verzaad ±3.6000 kg Maasklaverzaad ±8.500 kg Poolsch Roode-klaverzaak ±12.000 kg Hongaarsche Lucerne ±3.200 kg Geldersche wikken ±3.750 kg Veldbeemdgras 'A;3.000 kg Ruwbeemdgras ±6.000 kg Fioringras -7.000 kg Timotheegras±3.500 kg R.ood- zwenkgras±47.00 kg Engelsch Raygras 11.000 kg Italiaansch Raygras; 17.500 kg Beemdlangbloem 1.600 kg J X W Zomer- tarwe 14.000 kg Mansholt's van Hoek's tar we 30.000 kg Goudgerst4.000 kg Zegeha- ver. Drainmateriaal. Voor drain- en andere grondwerken werden aangekocht 14.000 m. kruiplanken 5 scheepsladingen turfstrooisel150.000 drainbuizen 5 cm 1.000 cementbuizen van diverse doorsneden. Oormerken. Voor het merken van inge- schaarde jongvee werden ruim 4000 oormer ken aangeschaft. Stand van de werkzaamheden. Inlaatwerkcn. Teneinde in de behoefte aan water voor infiltratie, veedrenking en vee scheiding in het Hooge Land te voorzien, werd aanbesteed het maken van werken voor het inlaten van zoetwater uit het randkanaal en het Amstelmeerkanaal. In aansluiting daarop werden aanvoersloo- ten in orde gemaakt. Greppelonderhoud. Voortdurende zorg eischt het greppelonderhoud in verband met de heerschende werkloosheid geschiedt dit hoofd zakelijk uit de hand. Woelen en spitten. Bij het woelen van de zure gronden in het zuidwestelijk deel van den polder werden geleidelijk meer dan 600 arbeiders (werkloozen) aan het werk gesteld; eene oppervlakte van ±125 ha kwam gereed. De gewoelde grond wordt met de zure klei door herhaalde malen ploegen en schijfeggen gemengd tot een bouwvoor van _\030 cm. Het spitten ten behoeven van boschaanleg in het noordoostelijk deel van den polder vor derde bevredigend ongeveer 300 arbeiders werkloozenj waren hierbij werkzaam. Welputten. Het boren van welputten ten behoeve van de watervoorziening op de gras landkavels en boerderijen werd regelmatig voortgezet. Ten westen en ten zuiden van de lijn De Haukes-de Terp-Oude Zeug wordt bij na overal op 2040—60 m diepte voldoende ;oetwater aangetroffen. Ten noorden en ten oosten van deze lijn wordt slechts sporadisch zoet water aange boord. In enkele gevallen is dankbaar gebruik gemaakt van den wilden plantengroei als indicator voor het aanwezig zijn van zoetwa terwellen. In vele gevallen stijgt het aangeboorde wa ter tot boven het maaiveld (in één geval zelfs tot 1.60 meter hoogte) hiervan wordt gebruik gemaakt om greppels en slooten vol water te laten loopen ten behoeve van de drinkwatervoorziening van het vee. Gewoon lijk is het water gashoudend, welk gas in en kele gevallen in de huishouding wordt ge bruikt. Inzaaien. Het inzaaien van de voorjaarsge wassen heeft, tengevolge van het droge voor jaar, een gunstig verloop gehad. Blijkens de zout-analyses der bemonsterde gronden was een groote oppervlakte klei-grond tegen de verwachting in dit voorjaar zoover ont- zilt, dat zij zou kunnen worden ingezaaid. Het zaaiplan was toen echter zoover gevor derd, dat het niet meer gewijzigd kon wor den. In verband met de te verwachten on- kruidgroei was het evenwel ongewenscht de ze gronden nog een jaar ongecultiveerd te laten liggen, waarom besloten werd ze in te zaaien met groode of witte klaver of lucerne. De te zoute gronden, die eerst het volgende jaar of nog later zullen kunnen worden in gezaaid. werden, ten einde veronkruiding te voorkomen, eveneens ingezaaid, maar nu met een grasmengsels bestaande uit grassen, die bestand zijn gebleken tegen een sterke zoutconcentratie (Engelsch Raygras-Itali- aansch Raygra^s en Beemdlangbloem). Het gewas van deze gronden wordt noch gemaaid noch geweid, zoodat het als steppe ligt. Zoo dra de ontzilting ver genoeg is voortgeschre den wordt het gescheurd en in gewone vrucht wisseling gebracht. Behalve dat de ontwikke ling van schadelijke onkruiden wordt tegen gegaan, oefent het „noodmengsel" een zeer gunstigen invloed uit op de structuur van den grond (wortel-ontwikkeling) en op verla ging van de kosten van greppelonderhoud. Blijkens de aan dit verslag toegevoegde „Gewassenkaart Oogst 1933" zijn in exploi tatie Wintertarwe 1324 ha Winterrogge 706 ha Wintergerst 901 ha Haver 489 ha Voeder bieten 17 ha Wikken 23 ha Lucerne 1932, 52 ha Lucerne 1933, 430 ha Roode of Wit te klaver 1932, 43 ha Roode of witte klaver 1933, 1271 ha Grasland 2633 ha Noodmeng sel 3375 ha. Plantsoen. Boomen en heesters zijn in het algemeen zeer gevoelig voor zout, zoodat met het aanplanten van boomen en heesters groo te voorzichtigheid moet worden betracht. Is de grond eenmaal voldoende ontzilt, dan nog is de keuze van boomen en heesters zeer be perkt, daar uitsluitend die soorten het zullen doen, die bestand zijn tegen wind. Eerst na dat door windsingels langs wegen en kaden de grootste kracht van den wind gebroken is, zullen ook de meer gevoelige boomen en hees ters tot gunstige ontwikkeling kunnen komen en zal fruitcultuur in den .polder kunnen worden toegepast. Langs verschillende wegen en kanaalbermen in het zandige deel van den polder zijn dit voorjaar boomen en heesters geplant. Tengevolge van het droge voorjaar zijn vele jonge boompjes doodgegaande heesters (minder windvang zijn over het algemeen beter aangeslagen. Het verdient wellicht aanbeveling. Ook voor de opgaande houtsoorten met zeer jong materiaal aan te vangen. Het in 1931 en 1932 bij wijze van proef geplante houtgewas ontwikkelt zich zeer goed. (Wordt vervolgd.) ONS WIERINGERMEERHOEKJE. DE POLDERDAG 1933 IN BEELD. Koolzaad 495 ha Zomertarwe 165 ha Zomerrogge 706 ha Zomergerst 228 ha Van DEN HELDER tot AMSTERDAM rijden de Goedkooper en gemakkelijker dan eenig an der vervoermiddel. Diverse soorten LEVERTRAAN zijn verkrijg baar bij VARKEVISSER. Wat wij heden niet zouden hebben leveren wij U den volgenden dag. TELEFOON No. 11. De scheepjes in 't kanaal met de zin gende jeugd De Polder-verjaardag stepit allen tot vreugd. Zoo men ziet, zijn de booten zwaar bemand. Te Slootdorp wordt nu weer behouden geland. De feestcommissie, druk aan 't regelen der- zaken Weet jong en oud uitnemend te doen vermaken. Een mooie schakeering vormden de kleederdrachten Allen zag men met spanning de loop dingen afwachten. Het klimmen in de mast. Hij heeft de prijs te pakken En laat zich met de buit nu ijlings zakken. Een hindernis bij de wedloop wordt genomen Spanning om 't eerst aan de eindstreep te komen. Het kruipen door 'n autoband gaf dolle klucht De lachsalvo's waren soms niet van de lucht. De dames gaan een kruiwagen besturen Wagen en bal hadden soms heel rare kuren. De prijswinnaars van den Polderdag. Onze lijst van prijswinnaars van de wedstrijden vereischt eenige aanvul ling. De uitslag van het mastklimmen was n.1. le pr. Iloogenboopi 2e pr. C. Rukaart en 3e pr. D. de Jong. Verder wat betreft 't ringsteken le pr. L. Zuidema 2e pr. P. vd. Horst; P. de Jong P. van 't Zet D. de Jong en A. Wolters. 3e pr. Mej. Klare Mej. A. Faber. •ie pr. H. v. Vliet II. Heijdorp V. de Graaf en Veenstra. 5e pr. T. Varkevisser. Bankzaken te Middenmeer. Het bedrijfsleven gaat hier gestadig vooruit en de zakenmenschen zullen het derhalve apprecieeren,, dat men ook op het gebied van bankzaken hier ter plaatse terecht kan. Een vertegenwoordiger van N.V. Wed. S. Lakeman en Zoon's Bank te Enkhuizen houdt n.1. iederen Vrij dag zitting in Hotel Smit te Midden- meer, ter verschaffing' van inlichtin gen op het gebied van bankzaken, geld- beleggingen, credieten, assurantiën, jenz. Ook met het verzilveren van cou pons, vreemde cheque's, met. het in- casseeren van vorderingen, met liet jverrichten van betalingen voor de cliën 'ten in het binnen- en buitenland, houdt deze instelling zich bezig. Middenmeer 29 Aug. Begin van brand. Wellicht door de scherpe ultra violette zonnestralen ontstond in het woonhuis bewoond door de fa;m. v. B. een begin van brand. Met vereende- krachten wist men de vlammen vrij; spoedig te bezweren, waardoor erger- werd voorkomen. Vernield werden jdoor het vuur de raamgordijnen, pla- 'fond, vloerkleed, terwijl ook de iMano nog eenige brandschade beliep. De' in boedel was verzekerd. -- De bijenhouderij. Wellicht dooi' de vele klaver en ook andere bloeme tjes. die hier worden aangetroffen, zijn hier eenige volken bijen op onder scheidene plaatsen door diverse perso nen geplaatst. Naar we hoorden is het gewin liij de nijvere beestjes bevredi gend. Dat men hier echter ook bijou -ontwaart die zich in den grond heblxeu genesteld, is een niet alledaagsch ge beuren. We hoorden van eenige zwer men welke hun gewin in den grond deponeeren in daarvoor ingerichte ga ten, Inderdaad 'n vreemd verschijnsel. - De Malariafilm. De vanwege de cojiimissie voor Volksgezondheid gecon voeeerde „Malariafilm" welke heden Donderdagavond alhier zou wor den vertoond, is niet doorgegaan, van wege het niet arriveeren der filmen. Thans zal de film verpioedelijk a.s.. Dinsdagavond worden vertoond. Men verzuime vooral niet deze nuttige filmavond te gaan bijwonen. Nieuwe Zaak. Wederom zal Mid denmeer een nieuwe en mooie zaak rijker worden. De firma Wed. Nipsha- gen zal n.1. Zaterdag a.s. haar winkel openen in Motoren en rijwielen, elec- tra-. radio- en gero-artikelen. Zie advertentie. BURGERLIJKE STAND MEDEMBLIK inbegrepen ged. Wieringermeer. 24-31 Augustus 1933. Geboren Clementina Jacoba, doch ter van Petrus Bot en Sietske Steeman. Aafke, dochter van Freerk Hindrik Wil kens en Grietje Nomden. Johannes Jo zef, zoon van Meindert Visser en Alida Schoutsen. Overleden Nicolasa Lewis, 73 ji\ geh. met Adriana Leek. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 3 SEPTEMBER. R.K. KERK SLOOTDORP. Zondag 7Vs en 10 uur H. H. Missen. In de week Dinsdag, Woensdag en Zater dag H. Mis te 7'/2 uur. Zaterdagav. 6—3 uur Biechtgelegenheid. Katechismus Dinsdag 2e, 3e en 4e klas Woensdag 5e, 6e en 7e klas Zaterdag le klas en bovenalen de kinderen, die nog geen eerste H. Communie gedaan hebben. MIDDENMEER Zondag 7Va en 10 uur H. H. Missen. In de week Maandag, Donderdag en Vrijdag: H. Mis te 7'/e uur. Zaterdagav .6—8 uur Biechtgelegenheid. Katechismus Maandag le klas en boven- - dien de kinderen, die nog geen eerste H. Com munie gedaan hebben. Donderdag 2e en 3e- klas. Vrijdag 4e, 5e, 6e en 7e klas. NED. HERV. GEM. Middenmeer v.m. 9.30 uur Ds. Fischer in het gymnastieklokaal. Vanaf Slootdorp gratis bus 9.15 u. vanaf postkantoor. EVANGELISATIE Slootdorp v.m. 9.30 uur Ds. Finkensieper. Middenmeer nam. 3.30 uur Ds. Finkensieper, GEREF. KERK SLOOTDORP Slootdorp v.m. 9.30 uur Cand. v. d. Vliet. Nam. 3 uur Leesdienst. MIDDENMEER, GEREF. KERK. Middenmeer v.m. 11 uur Cand. v. d. Vliet. Middenmeer 'sav. 7 uur Leesdienst.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2