bliek werd uitgeroepen de hertog bleef in functie. Te Madrid woont de hertog in oen klein, deftig huis, niet ver van het Prado-Museum. Veel heeft hij ook in het buitenland gereisd. liet is een eigenaardige man, die her tog van Zaragossa. Als kind maakte hij allerlei vernuftige machines. Zijn schooljaren zijn voor hem een tijd van kwelling geweest. Ook toen hij aan de universiteit in de rechten ging studee- ren, beteekende dit voor hem een moei lijke tijd. Ilij zette echter door en pro moveerde zelfs. Na zijn studiën te hel) ben volbracht, ging hij zich geheel wij den aan zijn liefhebberij liet. besturen van treinen. CHAOS OP HET HOOFDPOSTKANTOOR TE MOSKOU. Men schrijft uit Moskou Op het hoofd postkantoor te Moskou heerscht een onbe schrijflijke chaos. Eiken dag ontvangen de dagbladen klachten over niet bezorgde kran ten of over kranten, die eenige weken later bezorgd zijn, liefst 10—14 stuks tegelijk. Het aantal verloren brieven is phantastisch hoog. Zelfs de brieven van den volkscommissaris van de posterijen worden slordig behandeld. Naar de „Prawda" mededeelt, heeft Rykow, het tegenwoordige hoofd van het departe ment der posterijen, aan de directie van het hoofdpostkantoor te Moskou een brief ge schreven, waarin hij er op wees, dat zelfs zijn brieven op ongeregelde wijze en eenige dagen na de ontvangst te Moskou bezorgd worden. Hoe het met de post van gewone ster velingen staat, is niet moeilijk te raden. Naar aanleiding van deze klacht van Ry kow deelen de Sovjet-bladen eenige bijzon derheden mede over den janboel in zijn de partement. In 1932 ontving de directie van het hoofdpostkantoor te Moskou 150.000 klachten over onbezorgde postzendingen e.d. in de eerste helft van dit jaar bedroeg het aantal klachten 125.000. In de meeste geval len klagen de menschen, dat postwissels zijn zoek geraakt, dat hun post spoorloos verdwe nen is e.d. Bijzonder erg is het gesteld met postpakketten. In het „reglement" van de posterijen heet het, dat postpakketten, die wegens gebrekki ge adresvermelding of ten gevolge van de on mogelijkheid, den geadresseerde te vinden, niet te bezorgen zijn, aan de plaatselijke rijks- en coöperatieve instellingen afgestaan moeten worden, waarbij de vergoeding met gemeen overleg vastgesteld wordt. Deze regeling, die op zich zelf te billijken is, heeft tot groote knoeierijen geleid. Vol gens de „Prawda" hebben de leiders van de afdeeling „verkeer" (Oewarow e.a.) en de chefs van het hoofdpostkantoor te Moskou (Fomin en Kolobanow) verduisteringen op groote schaal georganiseerd.-Het aantal „on voldoend geadresseerde" postpakketten en niet te vinden geadresseerden bereikte onge hoorde afmetingen. Al deze postpakketten worden door hen aan het coöperatieve bureau van de arbeiderscommissie van het hoofd postkantoor afgestaan om onder het perso neel gedistribueerd te worden. Zoo heet het tenminste. In werkelijkheid werden die voor werpen eenvoudig aan vriendjes verkocht en daarbij voor belachelijke prijzen. Een lecrcn overjas, waarvan de prijs nu in Rusland in honderden roebels uitgedrukt- wordt, werd aan een vriendje voor 25 roebel verkocht, een kilo spek voor 4 roebel, een hecrencostuum voor 5 roebel enz. De mannen, die zich aan deze practijken schuldig maakten, bekleed den hooge posities bij de posterijen, waren lid van het bureau van de communistische cel enz. Allen worden natuurlijk gerechtelijk vervolgd. De vervolging heeft echter geen ver betering in de werkwijze van de posterijen gebracht. Het aantal klachten over verloren gegane brieven, zoekgeraakte postwissels, niet-bezorgde bladen enz. blijft even groot. de kaak doorstak, doch P. Puts wist den aan valler na hevige worsteling het mes uit de handen te rukken en stak daarmede uit zelf verdediging, waarna de aanvaller op de vlucht II. Puts was inmiddels doodgebloed. P. Puts moest naar het ziekenhuis te Roermond ver voerd worden waar hij ter verpleging is op genomen. Intusschen had de dader zich te Gratehm, bijna bezwijkende onder zijn verwondingen, bij de marechaussée gemeld. De man was eerst Woensdag uit de gevangenis te Arnhem ontslagen, waar hij twee jaar heeft gezeten wegens brandstichting. Hij verklaarde uit zelfverdediging naar zijn slachtoffer te heb ben gestoken. Hij zou met H. Puts en P. Puts afgesproken hebben om per auto honderd re volvers, die uit Luik moesten komen, te ha len. Hierdoor zou een woordenwisseling ont staan zijn met de bovengenoemde noodlottige gevolgen. Naar inkrimping van den Pluim veestapel Regeeringscommissaris Tukker bepleit een vergunningsstelsel voor broedm achines. De Regeeringscommissaris kwam tot de conclusie, dat. de inkrimping dringend gewenscht is hij achtte het noodzakelijk, o;m het gebruik van broedmachines afhankelijk te stellen van het bezit eener daartoe strekken de vergunning, welke dan alleen on der beperkende voorwaarden zal be- hooren te worden verleend. Daarbij zou naar de meening van den Regee ringscommissaris moeten worden be paald, dat de vergunning vóór een be taalden datum moet worden aange vraagd en dat het broeden alléén zal zijn toegestaan in een zoodanig tijd vak, dat do kuikens worden geboren tusschen half Maart en balt' Mei. Bo vendien zou bij bepalingen wenschen ten aanzien der eieren, die als brocd- eieren zullen mogen worden gebruikt. (Iïet aantal stuks pluimvee in ons land bedraagt 125 a 30 millioen stuks. BINNENLANDSCH NIEUWS. VECHTPARTIJ TE OSS. Een man door de zoons van zijn buurman mishandeld. Zondagavond heeft te Oss een vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere Crey door de zoons van zijn buurman op schandelijke wij ze is mishandeld. Sinds enkele dagen werden bij Crey de dak pannen stukgegooid door de kinderen van zijn buurman Van den Heuvel. Crey had de kinderen reeds meermalen gewaarschuwd, doch dit had niet geholpen. Geheel te goeder trouw begaf hij zich daar om Zondagavond ruim 9 uur naar Van den Heuvel en beklaagde zich over het gedrag van diens kinderen en verzocht hem maatre gelen te nemen om verdere vernielingen te voorkomen. Van den Heuvel riep zijn kinde ren uit bed, teneinde hun een terechtwijzing te geven. Daarop schoten plotseling eenige groote zoons van Van den Heuvel op Crey toe en brachten hem verscheidene snij- en steekwonden in het hoofd toe, vermoedelijk met een hakbijl. Crey, die niet verdacht was op zulk een aanval kon zich niet verdedigen en kreeg o.m. een diepe snij wond in het achterhoofd van 8 cm lengte. Daarop hebben de zoons enkele stoelen genomen en Crey hiermede dusdanig afgeranseld, dat de stoelen erdoor braken. Ze sloegen hem de deur uit, de straat op, waar Crey in een droge sloot neerviel. Hij had nog de kracht om hier uit te kruipen, doch opnieuw werden hem daarop steken toege bracht in een been. Intusschen waren de bu ren op het lawaai afgekomen en de aanval lers achtten het toen beter hun huis binnen te gaan. De politie, door de buren gewaarschuwd, arriveerde geruimen tijd later. Proces-verbaal werd opgemaakt. Crey werd door een genees heer verbonden en daarna naar het zieken huis vervoerd. DRAMA ONDER SMOKKELAARS. Een man doodgestoken, diens broe der zwaar gewond. De aanvaller in een gevecht met den broeder van het slachtoffer eveneens zwaar gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag is In het midden-Limburgsche dorpje Haelen ^de smokkelaar H. Puts vermoord. De man be vond zich in zijn woning met zekeren P. J. van Rooy uit Nederweert, met wien hij ver moedelijk zaken deed. Er zou dien nacht sui ker gebracht worden, welke dan omstreeks half drie verder op transport zou gesteld zijn door H. Puts. Toen Puts zich gereed maakte om in de achter zijn huis gelegen garage de auto klaar te maken, heeft Van Rooy hem met een mes den halsslagader doorgestoken. De broer van den verslagene kwam op het hulpgeroep naar beneden. Aan de trap werd achter ist door Van Rooy, die hem GEMEENTE WIERINGEN. Collecte. De collecte van de vereeniging „Het Hooge Land" welke voorkort in deze gemeente werd gehouden heeft f 61.opge bracht. Werkverschaffing Wieringerm eer polder. Op 30 September j.1. bedroeg het aantal geheelwerkloozen in deze gemeente 282 waar van 251 in de werkverschaffing waren ge plaatst. Geweigerd. Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben ingevolge de verordening, tot het weren van inbreuken op natuurschoon in deze provincie, aan de V.V.V. te Gaaster land vergunning geweigerd tot het plaatsen van een reclamebord nabij den Afsluidijk te Den Oever met het opschrift „Geniet van de heerlijke bosschen, Gaasterland, De parel van Friesland." Vergunning aangevraagd. Ingevolge de Drankwet is door den Heer Alb. Lont, Nieuw- straat alhier vergunning aangevraagd voor een verlof B. Een boekhoudcursus te Wielingen. Men herinnert zich wellicht, dat enkele jaren te rug door de Middenstandsvereeniging „Wie- ringen" een boekhoudcursus werd georgani seerd, die door velen met succes werd ge volgd. Bij gebrek aan een bevoegd leeraar moest het volgend jaar een herhaling der cursus achterwege blijven en sindsdien is er geen poging daartoe meer gedaan. Thans, zal op particulier initiatief bij vol doende deelname weder een boekhoudcursus (als de deelname voldoende is) in 't leven worden geroepen. Wij gelooven, en we hopen 't ook, van harte, dat velen de gelegenheid aangrijpen, om zich in het boekhouden te bekwamen. Im mers, vooral tegenwoordig is dit een eisch voor iedereen. Men leze dus aandachtig de advertentie voorkomende in dit nummer en geve zich tijdig op. 40-JARIG JUBILEUM Goud- en Zilverzaal! P, J. Mienes, Heerhugowaard. De heer P. J. Mienes, wiens portret wij hier boven weergeven, mag het genoegen smaken het 40-jarig jubileum zijner zaak te gedenken. Opgericht door zijn vader, de heer A. Mie nes, de eenvoudige doch energieke zaken man, wiens devies 't was vooral het vertrou wen zijner cliënteele te winnen, heeft de zoon voor 't bedrijf steeds grooter debiet ver overd, en zeker mag hij met trotsch zeggen, dat hij overal het vertrouwen heeft weten door te voeren en te handhaven. De heer Mienes begreep in alle opzichten de geest van den tijd en op 't gebied van re clame bleef hij vooral niet ten achter. Wij mogen de firma dan ook reeds langen tijd tot onze vaste adverteerders rekenen. Al is de jubileumviering niet onder gunsti ge tijdsomstandigheden, toch gaat 'n derge lijk zakenman vol hoop de toekomst tegemoet en willen wij den heer Mienes dan ook van harte gelukwenschen. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes I haar 4e competitiewedstrijd en had op bezoek Uitgeest I. Toen Succes opstelde bemerkten wij dat Succes haar elftal eenigszins gewij zigd had en stond Kuiper midvoor, en was A. Smit en Ran allebei een plaats opgescho ven naar rechts, doch dit scheen geen verbe tering te zijn want na een klein poosje werd de oude opstelling weer ingenomen. Dit was wel weer een verbetering doch de Successers konden niet voorkomen dat Uitgeest met een prachtig schot de leiding veroverde. Succes weerde zich geducht doch bracht er het eer- ste half uur weinig van terecht. Na eenige oogenblikken weet Jp. Smit toch een hem toegespeelde bal schitterend in te schieten en is de stand 11. Hierdoor aangemoedigd speelt Succes direct heel wat beter doch zijn voor doel de kluts steeds kwijt. Doelpunten blijven voor rust aan beide kanten uit. De tweede helft is nog maar enkele minu ten oud of de Successers zitten al voor het Uitgeestdoel en door een geharrewar van spelers heen trapt de Uitgeestback in eigen doel 21. Nu werden er van beide kanten langen tijd hardnekkige pogingen gedaan om de doelen te doorboren doch de verdedigingen wisten steeds handelend op te treden. De Uitgeestkeeper had het geluk zeer vaak mee, want verscheidene malen grabbelde hij de bal van de doellijn af, doch dit was genoeg. Ein delijk na zeer veel spannende momenten weet Uitgeest gelijk te makefStë—in welke stand tot het einde geen verandering meer komt. Succes 3 speelde een uitwedstrijd tegen Kol- horn I en kwam met een overwinning thuis van 10. Bravo voor ons 3e elftal. De overige elftallen hebben niet gespeeld wegens terreinafkeuring. Tot zoover de wedstrijden. Even moet ons nog een kleine opmerking- van het hart over de tribune van onze voet balvereniging. De tribune is een ware uit komst voor het publiek in de komende gure herfstmaanden, doch als het zoo door gaat zal er heel spoedig niet veel gebruik meer van gemaakt worden, want de jeugd viert daar hoogtij en gaan maar heel fatsoenlijk boven op de banken staan, en worden daarbij op fraaie wijze geholpen door de ouderen. Ja zelfs voetballers van onze vereeniging doen daar nog aan mee. Totaal alle banken wor den volgesmeerd, waar later weer iemand op kan zitten. Dit is toch zeker wel niet de be doeling. Wij hopen dat het bestuur van onze voetbalvereeniging door deze kleine opmer king haar maatregelen zal nemen, opdat wij bij volgende wedstrijden wat fatsoenlijker kunnen zitten te genieten van de voetbal sport. H. Mooie opbrengst. De vlaggetjesdag v£in de afd. Wieringen Vacantie-lcolo- nies en Herstellingsoorden heeft ruim f 135.— opgebracht. ENSEMBLE KEES PRUIS IN CONCORDIA. Zaterdagavond a.s. komt bovengenoemd ensemble ons weer vergasten op eenige ge notvolle uren. Kees Pruis en de zijnen zijn hier geen on bekenden en steeds weer sloeg hun program ma geweldig in. Zoo was het ook op andere plaatsen, en we laten daaromtrent eenige recensies volgen De Zaanlander Als een bewijs dat deze attracties door het publiek op prijs worden gesteld en voor de populariteit van den hoofd persoon Kees Pruis, getuigde het lang voor acht uur uitverkochte huis. Hoornsche Hop Het Wilsontheater was vol, niet een kon er meer in en 't is voor al len een buitengewoon prettige avond geweest. Een genoegen was het Piet Hesse hier weer eens op de planken te zien. De Echo van het Zuiden Zij hebben de zaal doen schaterlacheneen succes was de opvoering van een komische een-acter door Kees Pruis, Stella Seemer en Piet Hesse, de geheele zaal brulde van het lachen, een hartelijk applaus had het drietal in ont vangst te nemen. Het publiek was uiterst op getogen over de uitstekende voorstelling. Ook hier te Hippolytushoef zal „Concordia" Zaterdag wel weer geheel gevuld zijn. TREKKINGSLÏJST. Verloting Muziekvereen, „Harmonie" Lotno. 270 1 Metworst 25, doos tabak 357 doos tabak 988 een flesch wijn 552 een metworst 822 Reïs^ koffer G76 viool 600 voetenbank 841 kleedje 101 doos sigaren 444 ilesch wijn 426 flesch wijn 576 doos sigaren 16 (4 stoelen, 2 fauteuils, een tafel) 228 kist sigaren 904 brood zaag; 81 kist sigaren 789 een met worst 385 kofficmuts 906 voeten- bank 861 actetasch 650 kleedje 28 een paar manchetknoopen 74 kist sigaren 203 tafeltje 283 schilder stukje 915 Buréauklökje; 981 Baro meter 494 Wekker 457 Wekker. De prijzen kunnen worden afge haald hij S. Ilalfweeg Café Concordia op vertoon van het Lotnummer Een spannende avond. Zooals een advertentie in dit nummer meldt, zal de heer Hans Lutcijn a.s. Donderdag avond in de zaal van Hotel „De Haan" te II.-hoef een voordracht houden over de verschrikkelijkheden van het Fra'nsche Vreemdelingen-legioen. Reeds heeft deze spreker op vele an dere plaatsen in ons land voor volle zalen den sluier opgelicht, van de ver schrikkelijke geheimenissen die in liet verre Marokko gebeuren. Spr. is zelf een van. de slachtoffers geweest, die in een Belgische stad door ronselaars in het net Werden ge lokt, en dan onder de invloed van een bedwelmende drank toekenden voor 't Vreemdelingen-legioen. Onbeschrijfelijk zijn de martelingen die men daar heeft te verduren, van daar ook, dat telkens manschappen uit deze hel trachten te ontvluchten. Echter, dan wordt men achtervolgd als 'n opgejaagd dier, en, zooals de Dokkummer Courant schrijft, dan weet Hans Luteijn, de bezoekers als 't ware ,mede te voeren op deze tocht, van leven en dood. Hoe hij als blinde pas sagier zich op een schip weet te ver stoppen hoe hij met de moed der ver twijfeling eindelijk te voorschijn komt en na 'n avontuurlijke reis 't land dei- vrijheid begroet. Het blad besluit met de constatee ring, dat do heer Hans Lutcijn een warm applaus van de veie bezoekers ton deel viel en ieder wordt aangera den deze interessante voordracht avond bij te wonen. Propaganda-avond V. C. J. B. met ir. Muntinga over 'n reis door Rusland. Op Vrijdagavond 13 October ten 8 uur is de Vrijz. Christ, Jongerenbond voor nemens een propaganda-avond te houden in de Hervormde Kerk te Hip- polytushoef, waarbij ir. Muntinga van Schagen, een lezing zal houden met lichtbeelden over zijn reis door Rus land. Alle belangstellenden zijn wel kom, terwijl aan ieder die kojnt, ver- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Hotclvci gunning. Door Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland is aan de N.V. Mij „De Bron" (Hotel Smit) te Slootdorp inge volge de Drankwet een hotelvergunning ver leend. Middenmeer. Wieringermeer's Fan fare. Ons berichtje in het nummer van vorige weck Dinsdag over de direc teurswisseling in het corps was onvol- iedig. Ver;meld dient, nog te worden, dat de heer A. van der Grijn van meening was ernstige redenen te hebben om als directeur te bedanken. Na vele besprekingen werd toen de heer Groen van Medemblik bereid ge vonden als dirigent op te treden. Be bioscoopvoorstelling in Hotel Smit Middenmeer. Een zeer mooi pro gramma heeft de aanwezigen Zater dag een genotvollen avond bezorgd. Natuurlijk was het glanspunt, toen de Polderfeesten op het witte doek verschenen. De wedstrijden werden prachtig weergegeven en menige uitroep hoor de men in de zaal als men bekenden de revue zag passeeren. We zien gaarne in Hotel Smit nog meerdere van zulke voorstellingen te gemoet. - Winterlezingen. Blijkens rond gezonden circulaire, staan in onze dorpen eenige interessante lezingen in het a.s winterseizoen op het pro- ramma. Voorloopig is reeds door een zestal ingezetenen de benoodigde toe zegging gedaan. Moge de belangstel ling van dien aard zijn, dat dit humane loei aller medewerking mag onder vinden, en de toeloop groot zal zijn. zocht wordt 25 cent te willen bijdragen in de onkosten. Propaganda-Kunstavond. Naar wij vernemen zal op 25 Nov. a.s. vanwege de V.A.R.A., afd. Wieringen een pro- paganda-kunstavond gehouden wor den in de zaal van S. Ilalfweeg te H.-Hoef. Medewerking verleenen Mevr. Jo llekkert-van Eysden, lietty Beek, verder de heeren Jo Kolvers en F. A. Hof. Doopsgezinde Jongerenkring. Vrijdag avond a.s. 's-avonds 8 uur bijeenkomst GEMEENTE ANNA PAULOWNA. JUBILEUM. A.s. Zondag 15 Oct. herdenkt de Heer K. Verver, halte-chef te Van Ewijck- sluis den dag, dat hij 35 jaar geleden in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Het zal den algemeen geachten jubilaris wel niet aan belangstelling ontbreken. Arme Auto-gebruikers. Met ingang van heden is de benzineprijs met 2 cent per liter verhoogd. Vanmorgen vroeg zijn nog duizen den liters benzine door autobezitters voor den ouden prijs ingeslagen. Wel een bijzonderheid. Bij den heer K. al hier worden jonge katjes, die moederloos wa ren, door een gezoogd. En de hond is zoo zorgzaam voor de kleinen, als ware het haar eigen kinderen. GEMEENTE ZIJPE. SCIIAGERBRUG. De trekking van de ver loting ten bate van het crisis-comité voor de gemeente Zijpe, zal heden, Woensdag plaats vinden. 't ZAND. Maandag had alhier, ter gelegen heid .van de kermis, de gewone jaarlijksche harddraverij plaats, waaraan door 13 paar den werd deelgenomen. Na een zeer hardnek- kigen strijd werd de eerste prijs, f 250, gewon nen door het paard „Otelha," eigenaar J. Mooij Wieringerwaard, berijder A. Witteveen 2e prijs f 100.-, door „Oro Setzer B", eigenaar G. v. d. Oord, Haarlemmermeer, berijder S. v. d. Oord 3e pr. f 50,-, „Janeb Harvester", ei genaar G. Taams, Oostzaan, berijder J. van Leeuwen Jr. 4e pr. 25.-, gedeeld tusschen „Tatima" van J. Schoon Medemblik, berijder G. Hart en „Rabenhaupt" van R. van Leeu wen, Oegstgeest, berijder eigenaar. Het mooie herfstweer werkte mede dat zeer veel publiek deze draverij tot het einde volgde. Daar de vereeniging haar 30-jarig bestaan vierde, werd na afloop menig hartelijk woord gesproken en werd den Voorzitter, de heer W. de Wit, bloemen aangeboden. Men bleef nog geruimen tijd in opgewekte stemming bij een. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN STERRENREGEN. Gisteravond (Maandag) heft zich een zeld zaam hemelverschijnsel voorgedaan, dat al- lerwege belangstelling heeft getrokken. Van af 7 uur werden overal in het land waar de hemel niet met wolken bedekt was, vallende sterren waargenomen in zoo groot aantal, als hier bij menschenheugenis niet is voorge komen. Ook uit Duitschland meldt het Wolffbureau dat op verscheidene sterrewachten den ster ren-regen is geobserveerd. Er wordt bij ver meld, dat de sterrenregens van 1833 en 1866 geëvenaard of misschien wel overtroffen zijn. Aïïe Rogge en Gerst van 1934 worden gesteund. Getracht zal worden cle prijzen van veór den oorlog te berei ken. De minister van Economische Zaken deelt, in antwoord op schriftelijke vra gen van den heer Ch. van den Heuvel, lid van cle Tweede Kamer, mede, i.-iei hekend te zijn geweest met het feit, dat tr hij de landbouwers nog onzekerheid bestaat omtrent de vraag, of alie rogge en gerst in 1934 gesteund zal worden en welke garantieprijzen voor deze producten zullen gelden. Hij vertrouwt intusschen, dat door beantwoording van deze en de volgen de vraag die onzekerheid zal worden opgeheven. liet ligt in de bedoeling alle rogge en gerst van den oogst 1934 te steu nen. Een garantieprijs wordt voor deze producteen niet bepaald. Het streven is echter om met behulp van het graanmonopolic de prijzen ie bren gen op het peil van vóór den oorlog, welke prijs lag tusschen f 7 en f S per 100 K.G. Eveneens zal worden getracht voor den oogst 1933 den vóór-oorlogschen prijs te bereiken. Beperking in den verbouw van deze cultures ligt niet in de bedoeling. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. Alkmaar 6 Oct. 1933. Op de Vrijdag gehou den kaasmarkt waren aangevoerd 80 stapels, wegende 130000 K.G. kaas, waarvan de prij zen als volgt46 stapels Kleine f 21, 6 stapels Commissie f 19, 2 stapels Middelbare f 18. Boerenkaas 16 stapels Kleine f 21 20 sta pels Commissie f 19. Alles met rijksmerk. Handel matig. De Graanmarkt. Alkmaar, 6 Oct. 1933. Op de Vrijdag gehou den Graanmarkt waren 1335 H.L.'s aange voerd, als 44 H.L. voertarwe f4 f6; 524 H.L. haver f 5.906.25 194 H.L. boonen, w.o. bruine boonen f 15 f 17 citroenboonen 15—f 21 duivenboonen f 8 a 9.25 witte boonen f 18— 21 38 H.L. mosterdzaad (geel) f 13 f 14.25 53 H.L. karwijzaad f 28 a f 29.20 66 H.L. blauwmaanzaad f 20 a 24 tuinboonen f 9 a 9.50 416 H.L. erwten w.o. groene erwten kleine f 10 a f 10.25 groote f 15 a f 20 grauwe f 14 a 26 en vale f 14 a 26 tuinboonen f 9 a 9. 50 alles per 100 Kg. Handel goed. Veemarkt. ALKMAAR, 9 Oct. 1933. Op de ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 77 Vette koeien f 11.0-1' 225, handel redelijk 2|2 Gras kalveren f 22-f 39 3 Vette kalveren f 40-f 60, vette kalveren per K.G. 70-90 cent 14 Nuchtere ka.lv. (slacht) f 8- f 21 '284 Vette varkens (zware) per K.G. 36-41 cent. Handel goed. MARKTOVERZICHT der vorige week inge zonden door Firma Jac. Knoop, Makelaars in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158 telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week is er weder veran dering gekomen in de crisislasten op de aardappelen, en is het thans weder 1' 1., hier komt echter 25 ct. admini stratie-kosten bij wat de handelaar moet betalen evenals 1/4 van de in koopprijs cler aardappelen, welke eerst door de Landbouwer werd be taald, maar welke de Landbouwer nu minder ontvangt, tevens mag de. han delaar nu zelf aan de hoer uitbetalen. Dit laatste is reeds een groote verbete ring-. Dit is in een maand tijds reeds de vierde verandering in de crisisrege ling, en een bewijs dat de Heeren be last met de crisisregeling van cle aard appelen niet met vaste hand de lijnen in handen hebben. Nu nog: <-le geheele handel met de landbouwers vrij, zoo dat de koopman kan koopen wat hij denkt noodig te hebben voor zijn klan ten. Dat de 5 Vertegenwoordigers der Landbouwers vasthouden aan cle maat 35-60 mM. is onbegrijpelijk, het gaat er toch alleen maar om, dat cle crisis- pot gevuld wordt voor cle landbou wers, opdat zij hun overgeschoten aardappelen in 1934 betaald krijgen, en dan zou dit alleen maat 35-60 mM. zijn, cle aardappelen onder en hoven die jmaat krijgen slechts betaald, als er in de pot nog wat overschiet. Ge ruchten gaan, dat de Aardappelen- Centrale in de eerste maand, dat zij werkt, meer heeft uitgegeven aan Con troleui's, Ambtenaren en Bureaux, dan zij heeft ontvangen. Een leger van Controleurs is in Nederland aan gesteld, die van f 25 tot f 36 per week verdienen. Als het a.s. winter 8 weken gaat vriezen, staan de inkomsten van de crisispot stil, daar dan geen ver schepingen plaats vinden, maar de sa larissen gaan door. Alleen al in cle Ypolder, Houtrakpolder en IlaarL- meer zijn 18 controleurs met hoogere ambtenaren, welke onkosten daar niet zullen worden gedekt. De schatting was dat de crisispot 7 millioen gulden op moet brengen. Wij kunnen aclvi- seeren, verkoopt nu Uwe aardappelen en wacht niet op de crisispot, daar de Regeering er niets hij betaald, op Uw overgeschoten aardappelen, de Ned. aardappelen Centrale moet alles zelf dekken. Nu weten cle landbouwers wat zij zul len ontvangen in 1934. Wij zijn bereid om wanneer landbouwers hun aard appelen aan ons ter verkoop willen zenden, cle crisislasten voor hen voo te schieten. In Amsterdam gaat de verkoop v1* Bonten en Blauwen slecht, vooral \n volle schepen komt zomerrot voor,^ door de broei wegens het warmevve" der, en moeten deze aardappelen»'001' lagere prijzen worden afgegeven. Rau we en blanke Eigenh,, Eersteling en andere goedkoopere soorten ga? vlug ger, daar winkeliers deze vo' hum- klanten zoeken voor de goec00P°re bak. Hoewel de crisislasten th;1s 25 ct liooger zijn voor de handelaar is er in Amsterdam geen hoogerede handelaren klagen dat er g<n winst te maken is, en daarbij de de bepa lingen, die iedere week gei>akt wor- cin, en de handel erg, phoeilijken. Landbouwers en handelaP kunnen alle inlichtingen zonder <°ig° kosten of verbinding krijgen .1 bovenge noemde Makelaars, wel) °°k haar bemiddeling aanbied vo' het verzen-

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2