TWEEDE BLAD. VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 No. 8» NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD ANNA PAULOWNA. WIERINGER COURAKT Openbare vergadering van den Raad dei- gemeente Anna Paulowna op Woensdag 25 Oetober 1933, des namiddags te twee uur, ten Raadhuize. Alle leden waren aanwezig:. Punten ter behandeling 1. Notulen. Zonder op of aanmerkingen goedge keurd!. 2. Mededeelingen a. Ged. Staten hebben de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 19313, als mede van die van elk der bedrijven over dat dienstjaar, gesloten, d.d. 27 Sept. j.1. no. 130 b. Ged. Staten hebben de beslissing om trent het besluit tot vaststelling van eene bouwvergunning verdaagd, d.d. 27 Sept. j.1. no. 28 Een schrijven van Gedepu teerde Staten van 19 Oct. waarin dooi' den inspecteur nog eenige wijzigingen worden aangebracht, werd goedgekeurd. c. Ged. Staten hebben d.d. 23 Aug. j.1. no. 10 goedgekeurd de wijziging der be grooting over 1932, door den Raad vast gesteld op 30 Juni j.1. d. Ged. Staten hebben d.d. 27 Sept. j.1. no. 127 goedgekeurd de wijziging der be grooting van het Electriciteitsbedrijf over 1932 e. door Z.E. den Minister van Financiën is d.d. 23 Aug j.1. no. 138 aan deze ge meente een voorschot verleend uit 's Rijks kas van f 3200.- ter uitbetaling aan J. Glorie voor de verkrijging van een plaats je f. door Z.E. den Minister van Sociale Zaken is het subsidie aan deze gemeente in de kosten van steunverleening aan Crisiswerkloozen over 1932 vastgesteld op 55%. g. bij uitspraak van den Raad van Be roep voor de Directe belastingen te Alk maar, d.d. 4 Oct. j.1., is de aanslag in het vergunningsrecht van C. Slikker Cz. te ruggebracht van f 137.50 op f 112.50 h. van het R.K. schoolbestuur te Anna Paulowna is bericht ingekomen, dat het in dezen winter aan hare school vervolg onderwijs zal doen geven, waarvoor zich 18 leerlingen hebben aangemeld De heer Kuiken. Zou met het oog op de slechte financieele toestand meenen dat het vervolg-onderwijs wel wat minder kan, het gewone onderwijs is toch zoo slecht niet en bovendien krijgen nog ze nog tuin- en landbouwonderwijs ook. Voorzitter zegt, dat dit onderwijs door het Rijk wordt betaald, het kost de Gemeente niets. i. van het Dag. Bestuur van den Anna Paulownapolder is bericht ontvangen, dat het aandeel dezer gemeente in de uit- keering ingevolge de Wegenbij dragever- ordening is f 2400.- k. proces-verbaal van 'opneming van boeken en kas van den Gemeente-ontvan ger er bleek in kas te zijn f 13(307.60. In orde bevonden. 1. bij openbare aanbesteding is de leve ring van brandstoffen voor de o.l. scho len en het raadhuis gegund aan J. Vla ming, als laagste inschrijver m. door de heeren A. Kager te 't Zand en I. J. Schroevers te Julianadorp is be gonnen met onderwijs aan een tuinbouw- cursus te Breezand aan 16 leerlin gen n. van de Coöp-Bloembollenveilingsver- eeniging „Breezand" W. A. is een balans per 1 Juni 1933 ontvangen, waaruit blijkt, dat het verlies over het boekjaar 1932/33 bedraagt f 2910.05. Kuiken kunt U dit niet nader toe lichten Voorz. neen, dit kunt U bij de ba lans nazien. o. van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, Afd. Scha- gen en Omstreken is een verzoek ingeko men eene verordening vast te stellen, waardoor verlaging wordt verkregen voor koffiehuizen enz. van de aanslagen in de pers. belasting De secretaris las dit verzoek in zijn geheel voor. B. en W. voelen wel iets voor verla ging maar in de toekomst van b.v. 1/3, Naar aanleiding hiervan is ook een adheasie-betuiging: ingekomen van de Kamer van Koophandel. De heer Kuiken zou het zeer billijk vinden om eenigszins te veriagen. De heer Jonker meende te kunnen mededeelen dat er zeker in 5 zaken bil' jarts opgeruimd zullen worden. De be lasting is op heden hiervoor pl.m. f 51-, en dit wordt met zoo ongeveer 40 pCt.j verhoogd dit is niet meer te doen. De heer Smit vindt ook dat de kas teleins hun handen op heden vol heb ben, en zou er ook sterk voor zijn te verminderen ik weet zeker dat er- anders menschen zijn die hun zaak moeten sluiten. De heer Koojnen. Is het mogelijk om inzage van hun aanslagen te krij gen, wat ze moeten betalen I k zou dit willen verzoeken om dit in vertrou wen te kunnen nazien; wij krijgen eerstdaags 200 opcenten en van wie gaat, het uit wat de secretaris daar heeft voorgelezen De Voorz. 't Is niet alleen de kaste lein of Hotelhouder waar de nood hoog is, de winkeliers zijn er veel slech ter aan toe, die hebben het nog moei lijker al9 de Caféhouders en als het op de kasteleins wordt verminderd, dan moet het overige gedeelte van den Middenstand dil weer meer betalen. Maar zoodra er meer ruimte komt zullen zij het eerst aan de beurt zijn hiervoor. Wij zullen zien dit in het nieuwe boekjaar te kunnen verande ren het voorgelezene gaat uit van de Bond. De heer Koomen. Dan zal ik mij er voorloopig bij neerleggen, maar ik voel veel voor dit adres. De heer Rezelman vindt het ook een onbilijke verhooging en zal daarom evenals den heer Koomen gaarne op de hoogte willen komen van hun aansla gen. De heer Dekker meent niet dat de toestand van de Hotel- en Caféhouders er zoo slecht voorstaan als die van de arbeiders met hun hooge huur e.a., ik kan daarom heel goed mede gaan met B. en W. om dat voor kennisgeving aan te nemen. De Voorz. U heeft dit zeer juist opge merkt mijnheer Dekker. De arbeiders moeten er zeker veel onder lijden, die betalen veel te veel voor huishuur, en dit moet zoo spoedig mogelijk ver laagd worden. Ik hoop daarom dat de heeren hierover nu genoegzaam van gedachte gewisseld hebben, en ze even als den heer Koomen, er zich voorloo pig bij neer willen leggen, en wij zullen hun aanslagen eens behoorlijk nazien, p. verzoek van groentenhandelaren in deze gemeente om een ventverbod in het leven te roepen voor uitwonende hande laren Er konden geen termen gevonden worden door den Raad om hierin in te grijpen. De heer Koorn meende dat er geen grens te vinden zou zijn. 't Is wel treu rig maar de burgers moesten zelf zoo wijs zijn als ze voor dezelfde prijzen hier konden koopen, dan niet elders te gaan, maar de eigen burgers te be gunstigen. De heeren Kuiken en Smit. Er zijn toch plaatsen waar dit wel is ingevoerd zoo nu ook in Den Helder. De heer Smit had zich zelf al eens afgevraagd moeten wij hierover geen adres zenden aan Den Helder over dit verbod er gaan uit onze Gemeente bloemenhande laren in Den Helder venten met bloe men, maar hun getal is op lange na niet zoo groot, als b.v. in de pel- en rooierestijd dat der Heldersche werk krachten in onze gemeente. De Voorz. Ik wil mij daarvan nog eens op de hoogte stellen. q. verzoek van de politie-schietvereeni- ging „Sehagen en Omstreken" om een j aarlij ksche subsidie. De Voorz. B. en W. meenden dit niet te kunnen toestaan. Wij hebben geen geld. Aldus voor kennisgeving aangeno men. 3. Verzoek van de Esperantclub „La Verda Stelo" om beschikbaarstelling van een schoollokaal en aanschaffing van 6en leerboek voor een cursus in esperanto voor werkloozen. De heer Smit. Mijnheer de Voorzitter ik ben daar niet voor, omdat ik denk dat dit nooit een wereldtaal zal wor den, en ik zie er geen nut en voordeel in en bovendien wij moeten zuinig zijn. De Voorz. De kosten zijn niet groot, 't is voor eiken deelnemer een Gulden voor een leerboek plus vuur en licht in een der schoollokalen en het gaat voor werkloozen en wij moeten die jon gelui naast ontspanning ook ontwikke ling trachten te brengen. De heer gekker. Ik vind mijnheer de voorzitter dat wij dit moeten toe juichen dat zooiets van de menschen zelf uit gaat en kan daarom het ge zegde van den heer Smit niet deelen. De Voorz. B. en W- pakken dit mei beide handen aan, jammer dat de heer Smit hierin niet mede kan gaan. De heer Smit. Wij moeten bezuinigen laten wij nog een jaar wachten. De Voorz. Er is ook een zuinigheid die de wijsheid bedriegt, mijnheer Sanit. De heer Smit.. Ik dacht dat deze Cvir- sus meer voor oudere werkloozen zou zijn. Voor de jongere garde verandert dit voor mij. De Voorz. Ook heb ik nog een ver zoek ontvangen van een Zangvereeni- ging om gebruik van een schoollokaal van school I. Vergoeding van vuur en licht geschiedt door hen zelf Beide verzoeken worden toegestaan. 4. Verzoek van Mej. P. J. Krispijn om ont slag als onderwijzeres aan de o.l. school II dezer gemeente, met ingang van 1 Nov. a.s. Dit ontslag wordt eervai verleend 5. Voorstel om in de vacature van School II te voorzien door overplaatsing van Mej. A. Diepgrond, thans onderwijzeres aan school III en om deze plaats te bezetten door overplaatsing van den heer J. J. Zaadnoordijk, thans onderwijzer aan School I. De heer Smit. Hoe zit het met een wo ning voor cTen heer Zaadnoordijk in den Üostpolder De Voorz. Daar wordt aa gewerkt, dus er komt een woning voor den heer Zaadnoordijk. 6. Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van het vervolgonderwijs, waardoor dit onderwija ^iet wordt gege ven, wanneer het aants* leerlingen min der dan 8 bedraagt of beneden dit getal daalt en de belooning zal bedragen f 1. per uur bij 8 t/m 15 leerlingen en f 1.25 per uur bij 16 en meer leerlingen. Voorz. B. en W. hebben zich ernstig afgevraagd, moeten wij dit vervolgon derwijs nog voortzetten. Wij hebben ens met de hoofden van scholen in vei binding gesteld en deze hebben ons gezegd als het moet ges en wij de les sen soor niemandal, maar laat het ver v/g-onderwijs beslaan. Wij zijn na tuurlijk het personeel zeer dankbaar \o'i deze aanbieding en medewerking maar voor niets laten verken doen wij met, dus mogen wij uit bezuinigings- oc&punt dit niet laten vervallen, de kin deren hebben hier nog te veel voordee- \f\\ van. De heer Smit.. Ik ben b'.jj dat wij nu zoover gekomen zijn, dat de vergoedin gen voor het vervolg-onderwijs ver minderd zijn. Ik heb dit verleden jaar a1. ïeeds voorgesteld, oni te verminde ren maar tevens heb ik gehoord dat dit onderwijs aan het. rollen is geraakt uit bezuiniging, en dit zou jammer zijn. De heer Raven juicht het toe, dat B. en W. dit onderwijs laten door gaan, en ik hoop ook dat dit loon of vergoeding, weer op peil zal kamen in de toekomst. De heer Koorn heeft van meester 't Hart al meermalen de klacht gehoord van de opkomende jongelui, dat deze de kinderen nog al eens last veroorza ken als ze naar school gaan. Misschien kunt U als hoofd van politie, mijnheer de voorz. daar wel eens wat voor doen. De Voorz. Zeker daar zullen wij voor zorgen. 7. Benoeming van personeel voor het ver volgonderwijs. Benoemd werden de heeren 't Hart en Hamelink voor school I. De Vries en De Wilde voor school II. v. Dijk voor school III. 8. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. Enkele aanvragen werden toege staan, de meeste werden afgewezen. 9. Voorstel van de Sociaal Democratische Raadsfractie om te besluiten tot het vast stellen van Maatschappelijk hulpbetoon. De Secretaris van de Soc. Dem. Raadsfrac tie de heer J. Dekker zond dien aangaande 't volgende adres in Hiermede heb ik de eer namens de Sociaal Democratische Raadsfractie een voorstel in te dienen tot wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. De directe redenen, die ons tot indiening van dit voorstel hebben geleid, zijn in de eer ste plaats de wijze van voordracht en benoe ming van de leden van het Burgerlijk Arm bestuur, waarbij bij het tegenwoordig regle ment de Raad o.i. zeer weinig invloed op de samenstelling van het Burgerlijk Armbestuur kan uitoefenen. In ieder geval veel minder, dan met zijn verantwoordelijkheid gewenscht is. Bovendien heeft zich de Overheidstaak op het gebied van steunverleening aan hulpbe hoevenden in den loop der jaren belangrijk gewijzigd. De omstandigheden dringen de Overheid zich het lot van steeds breeder kringen der samenleving aan te trekken, zoowel op het gebied der gewone steunverleening, als op het zooveel breedere terrein der volkshuisvesting, volkshygiëne, enz. Ook overigens achten wij het gewenscht de steunverleening der Overheid aan hulpbehoe venden op andere voet dan tot dusverre te organiseeren. Wanneer men in aanmerking neemt, dat belangrijke en steeds toenemende bedragen uit de Gemeentekas daaraan moeten worden ten koste gelegd, dan is het naar ons voor komt redelijk, dat de Raad op eenigerlei wijze bij de besteding der gelden wordt betrokken. Thans bestaat de taak van den Raad en kel uit het goedkeuren van den begrootings- post en het nazien der rekening. Vervolgens meenen wij te moeten voorstel len aan het Orgaan niet langer den naam te geven van Burgerlijk Armbestuur. Deze naam herinnert te zeer aan een ver leden, waarin andere opvattingen werden gehuldigd over de taak der Overheid op dit gebied. Een steeds toenemend aantal Ge meenten gaat er dan ook toe over om den naam Burgerlijk Armbestuur te veranderen in Maatschappelijk Hulpbetoon. Redenen, waarom wij den Raad voorstellen, te besluiten, vast te stellen een Reglement voor de Ge meentelijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon als in bijgaand ontwerp aange geven, en het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld in de vergadering van 12 Augustus 1913 in te trekken. Ten aanzien van dit voorstel is advies gevraagd van het Burgerlijk Armbestuur, welk advies hierbij wordt overgelegd. De meerderheid van B. en W. kan zich met dit advies vereenigen. Dit advies luidt als volgt Naar aanleiding van het ons om advies in handen gesteld voorstel van de S. D. A. P.- raadsfractie tot wijziging van het reglement van het burgerlijk armbestuur overeenkom stig een daarbij gevoegd ontwerp-reglement, hebben wij de eer U het volgende te berichten: 1. De S.D.A.P.-raadsfractie is blijkens haar voorstel van meening, dat de wijze, waar op de benoeming van de leden van het Bur gerlijk Armbestuur is geregeld, den Raad te weinig invloed verzekert op de samenstelling' van dit bestuur. Het Burgerlijk Armbestuur bestaat thans uit een Voorzitter en 12 leden de Burgemees ter is ambtshalve Voorzitter. De benoeming van een lid geschiedt uit een dubbeltal, door Burgemeester en Wethouders in te zenden na een daarvoor ontvangen aan beveling van het Burgerlijk Armbestuur. Dat de leden tot bepaalde categorieën moeten be- hooren, wordt niet voorgeschreven. Genoemde raadsfractie wenscht een be stuur van 13 leden, te verdeelen als volgt 11 lid, tevens Voorzitter, door B. en W. uit hun midden aan te wijzen. 4 leden, door den Raad uit zijn midden te benoemen. 4 leden, behoorende tot de arbeidersbevol king. 4 leden, behoorende tot andere groepen dei- bevolking dan tot de arbeidersbevolking. Elk na te benoemen aoor aen oemeenieraaa na een van B. en W. ontvangen en voor den Raad niet bindende voordracht. Wanneer het voorstel van genoemde fractie zakelijk wordt bekeken, dan achten wij als groot bezwaar, dat hiermede niet is te vereeni gen het stelsel der armenwijken, waarop de armenzorg door het burgerlijk armbestuur thans is gebaseerd. De gemeente is n.1. ver deeld in 12 armenwijken (art. 2 reglement.) Voor elke wijk wordt een lid van het be stuur aangewezen. Hoewel niet uitdrukkelijk voorgeschreven, geldt toch ALS REGEL, dat dit lid ook in die wijk moeten wonen. Op dezen regel komt een enkele maal, b.v. door verhuizing, een uitzondering voor, doch dan nog alleen, indien daartegen geen prak tische bezwaren bestaan. Bij samenstelling van de aanbevelingen, welke het B. A. bij tus schentijdsche vacatures aan burgemeester en Wethouders moet inzenden, wordt er even wel steeds voor gezorgd, dat op deze aanbeve ling uitsluitend personen voorkomen, die in de wijk, waarvoor het te vervangen lid was aangewezen, ook woonachtig zijn. Indien bij de benoeming evenwel rekening moet worden gehouden met de verschillende categorieën, waartoe de leden moeten behoo- ren zooals de S.D.A.P.-fractie voorstelt dan zal aan het stelsel der armenwijken zeer zeker niet langer de hand gehouden kunnen worden. Wel bepaalt het ontwerp-reglement dier fractie, dat bij de benoeming der leden er zooveel mogelijk rekening mee moet wor den gehouden, dat de leden over de verschil lende deelen der gemeente zijn verspreid. De wenschelijkheid hiervan wordt dus wel ge voeld. Wij achten dit evenwel niet alleen wenschelijk doch noodzakelijk en wel een REGELMATIGE verdeeling, welke alleen met het bestaande stelsel verzekerd is Voor als regel in elke wijk één armvoogd. Een juiste verdeeling van de taak der burgerlijke armenverzorging tusschen de leden van het bestuur onderling wordt alleen hierdoor be reikt. Deze taakverdeeling is in de praktijk der armenverzorging dan ook onmisbaar ge bleken. Elk lid heeft tot taak in het bijzonder de belangen in een voor hem aangewezen wijk te behartigen en komt daardoor in een hem welbekende omgeving beter met de toe standen dier wijk op de hoogte en is daar door beter in staat om persoonlijk verschillen de toestanden te onderbreken en vooral om toezicht op de ondersteunden uit te oefenen. In het bestaande reglement is de armen verzorging op deze wijkindeeling geheel ge grond. Zie de artikelen 11, 2e lid, 12, le lid, 14, 15, 16 en 20. Wij willen hier ook eens wijzen op het feit, dat de leden van het B.A. hun werkzaamhe den geheel gratis ter wille van de goede zaak verrichten, wat alleen van hen gevergd kan worden, als zij dit in eene hun zeer bekende omgeving kunnen doen. Werden de leden ge kozen op de wijze, door de S.D.A.P. fractie voorgesteld, dan zou daarvan het gevolg zijn, dat om behoorlijk op de hoogte te zijn van den toestand der ondersteunden, de leden van „Maatschappelijk hulpbetoon" zeer dik wijls zouden moeten vergaderen, wat natuur lijk aanmerkelijk meer kosten zou veroorza ken. Wij hebben zelfs de overtuiging, dat de praktijk dan niettemin zal uitwijzen, dat aanstelling van een bezoldigd armenbezoeker onvermijdelijk is. Een verdeeling van de leden van het bur gerlijk armbestuur in categorieën maakt dus het stelsel der wijkindeeling onmogelijk en is daarom reeds om die reden naar onze mee ning voor een goede armenzorg in eene nog al uitgebreide gemeente als de onze hoogst ongewenscht, afgezien nog van de hoogere uitgaven, welke daarmede gepaard zouden gaan. 2. Krachtens het bestaande reglement (art. 7, e lid) wordt het voorzitterschap van het B. A. opgedragen aan den Burgemeester, terwijl volgens het ontwerp-reglement der fractie het voorzitterschap moet worden be kleed door een lid van het College van B. en W., door dat College zelf aan te wijzen. Ook deze verandering zouden wij geen verbetering achten. Daardoor wordt niet verzekerd, dat de Burgemeester steeds Voorzitter is. Naar onze meening is in eene gemeente als onze niemand meer geroepen tot het bekleeden van het voorzitterschap van het B.A. dan juist de Burgemeester. Zeer vele malen wen den ingezetenen zich om steun tot den Bur gemeester als zoodanig niet in zijn kwali teit als Voorzitter van het B. A. Zou de bur gemeester, die uit hoofde van zijn ambt in de geheele gemeente bekend dient te zijn, het Voorzitterschap niet bekleeden, dan zouden toch vele ingezetenen zich bij hem vervoegen en tot schade dier personen of van de instel ling naar een derde verwezen moeten wor den. Hieruit volgde, dat het gewenscht is, dat de Burgemeester tevens Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur is. 3. De fractie wenscht den naam „Burger lijk Armbestuur" veranderd in „Gemeente lijke instelling van Maatschappelijk Hulpbe toon," omdat eerstgenoemde naam „te zeer herinnert aan een verleden, waarin andere opvattingen werden gehuldigd over de taak der overheid op dit gebied." Of deze „herin nering" steeds de drijfveer is geweest tot het veranderen van den naam Burgerlijk Armbe stuur betwijfelen wij. O.i. moet de oorzaak meer gezocht worden in het feit, dat de taak van het B. A. in de grootere gemeente niet meer uitsluitend die is van de eigenlijke ar menverzorging, maar zich geleidelijk heeft uitgebreid ook tot andere bemoeiingen. De i vlag „Burgerlijk Armbestuur" zou daar de j lading niet meer kunnen dekken. In die ge - meenten heeft men daarom een Instelling of Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon in het leven geroepen om te komen tot centra lisatie van verschillende diensten voor maat schappelijke hulp. zooals armenverzorging, werkloosheidsbestrijding, ondersteuning van crisiswerkloozen, enz. Noch de werkloosheids bestrijding noch de algemeene ondersteuning van crisiswerkloozen heeft tot dusverre tot de taak van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente behoord. Wij geven daarom voorals nog aan den naam „Burgerlijk Armbestuur" voor een gemeente als de onze de voorkeur. 4. De toelichting van de S.D.A.P.-fractie op haar voorstel wat betreft de medezeggen schap van den Raad ten aanzien van de fi nanciën van het Burgerlijk Armbestuur is niet geheel volledig, want het behoort niet al leen tot de taak van den Raad den begroo- tingspost goed te keuren (blijkbaar wordt hiermede bedoeld de subsidie-post op de ge meen tebegrooting), maar de geheele begroo ting van het B. A. is ingevolge artikel 182 der gemeentewet aan de goedkeuring van den Raad onderworpen. Het is de laatste jaren steeds de gewoonte geweest, dat de leden van den Raad bij deze begrooting een uitvoerige toelichting ontvan gen, waarin opgenomen wordt een lijst van de vaste bedeelden en van de bedragen, wel ke hun per week zijn toegekend. De Raad kan zich naar onze meening uit die stukken wel een inzicht vormen of de besteding der gel den van de gemeente op de juiste wijze ge schiedt. en is het o.i. niet noodig, dat daaren boven leden van den Raad IN DIE QUALI- TEIT in ons bestuur zitting hebben om zich van een juiste besteding der gelden te verge wissen. De bevoegdheden, welke de Raad thans be zit. komen genoemde fractie blijkbaar niet voldoende voor, omdat zij schrijft „Wanneer men in aanmerking neemt, dat belangrijke en steeds toenemende bedragen uit de Ge meentekas daaraan moeten worden ten koste gelegd, dan is het naar ons voorkomt rede lijk. dat de Raad op eenigerlei wijze bij de besteding der gelden wordt betrokken." Wan neer de Raad evenwel naast de bevoegdhe den. welke hij thans bezit, vertrouwen wil stellen in ons bestuur, dan is er naar onze meening geen enkele reden de bezorgdheid van de S.D.A.P.-fractie te deelen en in ons bestuur een viertal raadsleden op te nemen om acht te slaan op een goeden gang van za ken. Bovendien is daar altijd nog de Voorzitter van ons bestuur, die als Burgemeester, steeds in de gelegenheid is den Raad alle gewensch- te inlichtingen te verschaffen. 5. Mocht de Raad van meening zijn te weinig invloed te bezitten op de samenstelling van ons bestuur, omdat hij gebonden is aan een voordracht van Burgemeester en Wet houders, dan bestaat er onzerzijds geen be zwaar het reglement zoodanig te wijzigen, dat Burgemeester en Wethouders in plaats van een voordracht een aanbeveling inzen den, na over de samenstelling van die aan beveling het Burgerlijk Armbestuur te hebben gehoord. De Raad dient daarbij dan wel in acht te nemen, dat buiten de aanbeveling geen personen behooren te worden benoemd, die niet in de wijk. waarvoor de benoeming gelat, woonachtig zijn. Aangezien het niet uitgesloten moet worden geacht, dat hierdoor moeilijkheden zouden kunnen ontstaan, ware het gewenscht dan tevens in het reglement voor te schrijven, dat het lid, die voor een be paalde wijk wordt benoemd, bij de benoe ming ook in die wijk moet wonen. De Voorz. zet nogmaals breedvoerig uiteen, dat wanneer 't voorstel van de S.D.A.P. fractie zou worden aangeno men, dit veel meer werk zou veroorza ken, veel duurdere uitgaven zou moe ten beteekenen en zeer zeker vee! meer moeten worden vergaderd en tevens zou een gesalarieerd armenbezoeker moeten worden aangesteld, zoodat hot Burg. Armbestuur den Raad -in ernsti ge overweging geeft, dit voorstel niet aan te nemen. De grootste meerderheid van B. en is het hiermede ook eens. Wethouder Keuris echter niet (mis schien, zoo merkt Voorz. op, omdat dit voorstel uitgaat van zijn tractie, of uit overtuiging'. De voorzitter opende hierna de besprekingen. De heer Dekker, het woord verkrij gend, degd uitkomen, dai crisis- en werkloozen steun onvereenigbaar zijn met Burg. Armbestuur. Als het zou worden gewijzigd, zooals spr. in het a- dres vermeldde dan is het niet waar, dat meer zou moeten vergaderd-, men op hoogere kosten zou komen en een gesalarieerd armenbezoeker zou moe ten worden aangesteld. De heer van den Berg zou het bil lijk vinden, als er in het B.A. één of twee arbeiders zitting zouden hebben en rekening zou worden gehouden met de geestesstroomingen in onze gemeen te van de te benoemen leden. Maar spr. zou als voorz. nooit iemand anders wenschen dan zooals het nu is: de bur gemeester. Er zijn te veel menschen, die anders nooit iets te maken hadden met het B.A. doch nu door de slechte tijden wel Niet gaarne zouden dezul ken hun klachten aan de eerste de hes- te armenvader willen toevertrouwen wél aan de burgemeester en dan komt dit vanzelf in orde. De heer Kuiken kan medegaan met de meerderheid van B. en \V., ik stel het grootste vertrouwen in B. A. en ik meen dat bedeelen en werken naar wensch gaat. De heer Smit. Toen ik het adres van de S.D.A.P. Raadsfractie door las, kon

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3