itEiims 24e JAARGANG VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 No. 3T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN AHA... ASPIRINE PARIJSCHE MODEBRIEF. OM HET GOUD. geven het goedkoopste ei WIERINGER COURAKT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN. DINSDAG en VRIJ DA O. UITGEVER Hippe iTtoabeef Wiertnren Van 1— 5 regels 0 50. ABÜNNEMENT8PRIJ8 CÜRN. J. BOSKER, WIERINGEN V Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 oer 3 maanden f 1. izoen xheAutudieic tabletten Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjei van ?0 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. HET VOLGEN VAN DE MODE VRAAGT MOED. Hoeden met hanenkammen en Tyrolerhoedjes. De mode maakt slaafsch, wispelturig, jjdelDat zegt men tenminste, maar ik vind, dat de mode moedig maakt. Of behoort er geen moed toe om met een omgestulpte kous op het hoofd rond te loopen en daarbij het air te hebben alsof je een diadeem draagt. Heusch, ik bewonder de durf van onze heden daagsche vrouwelijke jeugd en ook de fanta sie der eerste modiste die dit hoofddeksel heeft utgevondeni Over fantasie hebben we trouwens dit jaar niet te klagen. Er is geen sprake van, dat één enkele lijn in de mode is. De meest verschillende vormen worden naast elkaar gedra gen. Fantastische kleine dopjes met een hanekam boven op den bol waar mee we vroeger op een maskeradefeest furore zouden ge maakt hebben, dragen we nu, zon der blikken of blo zen, op straat. Ti- rolerhoedjes met een piekje op zij, groote hoeden met een eleganten, slappen, rand, heerenhoedjes met een simpel lint om den bol, baretjes die schuin op het linkeroog staan, veelkleurige mutsen die zóó aan een operette ontleend schijnen.... En dit alles nog in tallooze variaties dat brengt de hoedenmode voor één enkelen winter Ja, zelfs wordt deze geheele serie soms door één en dezelfde persoon gedragen. Op de fiets het kleurige gebreide mutsje, 's Middags naar een gezellige tea het baretje of hanekamhoed je, bij het eenvoudige tailleurpakje het heerendopje. En bij extra gelegenheden de chique hoed met den flaprand. De meeste hoeden zijn dezen winter van vilt vervaardigd. Hier en daar een enkele van fluweel. En, verder zien we veel stoffen hoe den, in overeenstemming met den mantel of andere garneering. Bij een geruiten rok en effen lint om den bol alleraardigst. Bezit men een zwarten mantel, b.v. met grijs bont afge zet, zoo is een kapje van grijs en zwart ge streepte wol met bijpassende sjawl een goede conpleteering, vooral daar men deze weinig opvallende combinatie zeer veel dragen kan. Zeer mondain staat een kleine toque, genre second emipre, in den vorm van een steekje, van zwart satijn met een dikke toef zwart satijnen lussen achter tegen den bol. Hoe groot de verscheidenheid tusschen al deze vormen ook mag zijn, zoo kunnen we toch één enkel punt van overeenkomst op merken. Elke bol is gedrapeerd, is in plooien en vouwen gelegd en er bestaat verder een neiging den bol weer iets hooger te maken, een streven dat zeker tegen het volgende voorjaar ingang zal vinden. Ik .geniet van de mooie kleuren die we in dezen herfst zien verschijnen, heerlijke tin ten rood met diepe, warme nuancen, prachtig groen, enkele zeer fraaie schakeeringen van blauw. We zien, voor den avond, ook heel veel I zwart, effen, of met zilver versierd het laatste niet altijd even gelukkig aangebracht. De mouwfantasiën nemen nog altijd in aantal zoowel als in omvang toe. Waartoe zal dat leiden, vragen we ons af. Binnenkort zijn we uitgeput op dit gebied en dan keeren we natuurlijk, als reactie, weer naar de heel smalle, aangesloten mouw terug en vinden die weer het toppunt van elegantie. Maar al vorens we zoover zijn, gaan we ons eerst nog eenigen tijd te buiten aan ballonnen, volants, ruches en splitten tenvolle genietend van al de eigenaardige en bijzondere effecten, die daarmee te sorteeren zijn. WTLHELMINE. FEUILLETON <48. Het jonge meisje stond opeens geheel ver laten aan zijn zijde. Thans had zij de man nen, die alles hadden beproefd, om haar te verlossen, ten volle overtuigd. Zij moesten het wel aannemen, dat zij inderdaad Norbert had leeren beminnen. Nu besloten zij, zich te verwijderen, De een na den ander liep Gabrielle voorbij, zonder haar een enkel woord toe te voegen maar uit hun blikken sprak zooveel minachting, dat zij het gelaat in de beide handen verborg, om dat niet meer te zien. Alleen Valentin bleef ten laatste stil staan. Gabrielle, zei hij, ik wist, dat je rijk was geworden en ik maakte mij geen illusies meer, je was voor mij verloren Maar óf rijk of arm, ik bleef je lief hebben, daar ik niet ver moeden kon, dat het bezit van je geld je zoo zeer zou doen veranderen. Ik wilde je redden. Vaarwel je zult niets meer van ons hoo- ren En plotseling door een machtige opwelling van toorn aangegrepen en zoo dicht bij den markies staande, dat hij hem dwong voor hem terug te gaan, riep hij hem toe Wat u betreft, gij zult mij eerst moeten dooden, alvorens met Gabrielle te trouwen, of gij kunt haar nooit trouwen, omdat gijzelf zult gestorven zijn. En zijn hand opheffend, gaf hij opeens Norbert zulk een vreeselijken slag in het ge zicht, dat deze een kreet van pijn uitstiet en omverviel. Zoo, dat is een beleediging, die bloed eischt, voegde Valentin hem toe, morgen om vijf uur kunt gij revanche nemen de keus der wapens is aan u bij het kruispunt der vier wegen DE BOKKENPRUIK. De tweede helft dor 18e eeuw staat bekend als de pruikentijd en ontleent dezen naam aan het algemeen gebruik, het hoofd met een pruik te tooien. Tegenwoordig ziet men het zelden meer, dat iemand een pruik draagt, be halve dan op het tooneel, waar val- sche haren en schminkdoos vaak won deren moeten verrichten. In het dage- lijksch lezen is de pruik nagenoeg on bekend. De heeren geven blijkbaar niets om 'n kaal hoofd, vinden liet mis schien wel gedistingeerd staan en on der de dames schijnt kaalhoofdigheid heel sporadisch voor te komen. Iloe geheel anders was het in den pruikentijd Toen droeg bijna ieder een een pruik, niet om den gladden schedel, dunne of leelijke haren te ver bergen, maar omdat men het mooi vond, tot sieraad dus. Zelfs zuigelin gen kregen een pruik op het hoofdje gedrukt, de mode eischte het zoo. Reeds in de 13e eeuw kwam het voor dat vrouwen valsch haar droegen. In het. begin der 16 eeuw raakte het dra Ik zal er zijn, antwoordde de markies opstaande, zijn gelaat was behalve de roode vlek op zijn wang. zoo bleek als dat van een lijk, van ingehouden drift over zulk een ver nedering. Maar ga nu heen, oogenblikkelijk, want mijn geduld is teneinde, ga heen, of ik worg u! Tot morgen dus besloot Valentin. Ge zult na afloop van het duel nog tijd genoeg hebben om te trouwen En hij ging heen, om zijn makkers in te halen. Door haar gevoel overmand, stak Gabrielle de armen naar hem uit, als wilde zij hem te rughouden, doch hij zag het niet meer. Norbert en Gabrielle bleven alleen. Ge deedt verstandig met te beletten, dat die kerels mij vermoordden, zei de markies op koelen toon. Ge hebt zoodoende tevens uw vader van den dood gered. Mijn dood zou het teeken geweest zijn voor zijn laatste oo- genblik. Norbert wischte zich het angstzweet van het gelaat. Nu, alleen, kende hij geen vrees. XVII. Waar was de oude Bertara gebleven gedu rende het tooneel, door ons in het vorige hoofdstuk beschreven en wat was er met hem gebeurd Tegen het vallen van den avond was hij door Laguyane, die ingevolge de ontvangen bevelen voor den ouden man de vriendelijk heid zelve v/as, naar buiten gelokt, om bij het licht van een paar lantaarns forellen te gaan visschen, omdat hem dit, altijd volgens La guyane, een veel betere vangst verzekerde dan bij daglicht. De bandiet had in opdracht Gabrielle's vader dien nacht van het kasteel verwijderd te houden en zich op de bovenge melde wijze van zijn taak gekweten. Na den grijsaard op een afgelegen plekje te hebben gebracht, waar een vijver was die inderdaad veel visch bevatte en na Bertara behoorlijk op gang te hebben gebracht, was gen van kunstlokken meer en meer in gebruik bij .'Je Fransche dames en om streeks 1600 deed de pruik ook in oir land haar intrede. Aanvankelijk werd er wat mede ge spot, zooals o.a. blijkt uit een versje in „De Zeeuwsehe Nachtega il van het jaar 1623. Claer op 1n aensicht verrompelt en out Draeght 'n perruick zoo geel als gout, lvn sweert dat het is haer eigen haer Sij heeft 't gekocht, is 't dan niet waei"? Zoo was het in het begin der 17e eeuw, maar ruim een eeuw later dacht niemand meer aan spot. De dwaze mo de had toen haar oppermacht gegrond vest. De mode is vaak ongedurig. Haar heerschappij houdt in den regel niet zoo heel lang stand. Ook de pruiken mode heeft het moeten afleggen. In het het begin dei' vorige eeuw verdween zij vrij plotseling. Wel zijn er nog enkele bekende uit- Irukkingen, die de herinnering- leven dig houden aan den pruikentijd van weleer. Willen we iemand aanduiden, die nog van den ouden stempel is, dan spreken we van 'n ouwe pruik. Van 'n slecht gehumeurd en norsch mensch heet liet al gauw, dat. hij de bokkepruik op heeft. Vroeger las men de stemming, waar in iemand verkeerde, van zijn hoofd sieraad af. Wie veel zorg aan zijn pruik had besteed, zoodat ze netjes zat, gaf daardoor blijk, dat hij goed gehumeurd was. Stond de pruik scheef of zat ze slordig, dan beschouwde men dat als een onverschilligheid en ontevreden heid. Zoo iemand verkeerde in de stemming van een bok en had dus de bokkepruik op. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. ONGERECHTVAARDIGDE VREES VOOR OORLOG. De onevenwichtigheid in Europa. De minister voor transport. Oliver Stanley, heeft in een rede in Kendal verzet aangetee- kend tegen de ongerechtvaardigde oorlogspa niek, die de laatste weken in het land wordt verspreid. Hij had menschen gesproken, die beter moesten weten, die werkelijk meenden en verklaarden, dat men aan den vooravond van een nieuwen Europeechen oorlog stond. Dat was onverantwoordelijke praat. De les, die de groote oorlog heeft geleerd, dat zijn uitkomst even rampspoedig is voor de over winnaars als voor de overwonnenen. De minister was echter ongerust over de algemeene onevenwichtigheid in Europa. Dit maakte den internationalen handel zoo moei lijk dat Groot-Brittannië bereid was met an dere naties samen te werken in verdere ont wapening. De woorden van minister Stanley hebben blijkbaar ten doel den indruk weg te nemen dat de regeering niet erg geestdriftig is wat ontwapening en vrede betreft, een indruk, die ten deele oorzaak is geweest dat de regeering in de tusschentijdsche verkiezingen van East Fullham een gevoelige nederlaag heeft gele den. SOWJET-RUSLAND. GEVANGENEN GRAVEN KANALEN. De Sowjet-autoriteiten hebben een uitge breid kanalen-plan opgesteld, waardoor alle industrieele centra onderling door een net van kanalen zullen worden verbonden. Hol Laguyane ijlings voor eenigen tijd, onder het een of andere voorwendsel, naar het kasteel teruggekeerd, waar hij wist dat markies d'Argental zich tegen Gabrielle's vrienden zou moeten verweren. Norbert was namelijk van hun aanwezigheid in het bosch onder richt geworden en het was zeker, dat hij, toen die vrienden heimelijk in het kasteel meen den te dringen, reeds behoorlijk op hun komst was voorbereid. In den tuin van het kasteel terugkomen, klom Laguyane in een kastanjeboom en daar tusschen de takken en bladeren verborgen, was hij getuige van al de tooneelen, die in de zaal werden afgespeeld. De venters ston den open, bijna elk woord drong tot hem door, doch hij mocht in geen geval tusschen beide treden, daar hem een andere taak was opgedragen. Wanneer Murad Norbert gedood had, zou Bertara onmiddellijk door hem zijn vermoord geworden. Wanneer Gabrielle, in plaats van den markies te verdedigen, de waarheid had bekend, zou zij haar vader niet levend heb ben weergezien. Den volgenden dag stond Norbert d'Argental bij het eerste morgenglo- ren op. De zon was nog niet van achter de kim ver rezen. De afstand naar de vier kruiswegen was groot. Loussard alleen vergezelde den markies en droeg diens pistool-kistje onder den arm. Va lentin en Murad waren reeds op de bepaalde plaats. De jongeman zag bleek, doch uit zijn ge heele voorkomen sprak een onwrikbare vast heid van wil, zijn dreigende blik venoor Nor bert niet uit het- oog. Na eenige korte verklaringen werd uitge maakt, dat het duel zou plaats hebben op vijftien pas onderlingen afstand onder voor waarde voor beide partijen, dat zij alvorens vuur te geven, nog vijf schreden voorwaarts mochten doen. Murad had ook zijn pistolen meegebracht. Bij loting werd uitgemaakt, dat het eerste gebrek aan geschikte vervoermiddelen belem mert de vlotte uitvoering van het tweede vijf jaren-plan. O.a. om deze reden heeft men thans dit kanalen-plan opgesteld. Het eerste kanaal is reeds dezen zomer ge- ïeedgekomen, n.1. tusschen Oostzee en Witte Zee. Het tweede kanaal, dat thans aangelegd wordt, zal de Moskwa en de Wolga met elkaar verbinden, Veertig duizend gevangenen ver lichten dit werk onder toezicht van de G.P.Oe. De gevangenen, die ingenieur van beroep zijn, zijn belast met de technische zij de der werkzaamheden. Alle gevangenen krij gen een klein salaris en worden gekleed, ge voed en gehuisvest op dezelfde wijze als ge wone arbeiders. Het derde kanaal, dat geprojecteerd is, zal de Wolga en de Don met elkaar verbinden op de plaats, waar zij het dichts bij elkander komen. ONDERZOEK NAAR ONTSTAAN VAN SLAAPZIEKTE. Proeven met muskieten-steken. V.D. verneemt uit New-York Naar uit Jackson in Mississipi gemeld wordt, heeft de gouverneur van den staat Gonner tien tot langdurige tuchthuisstraffen veroordeelden begenadigd, daar zij zich vrijwillig beschik baar hadden gesteld voor proeven ter opspo ring van de verwekkers van de slaapziekte, die, zooals bekend, in Amerika reeds vele slachtoffers heeft geeischt. Deze gevangenen werden dertig dagen lang van de overige ge vangenen afgezonderd. Zij werden in dien tijd verscheidene malen door muskieten gestoken, welke bloed van slachtoffers van de slaap ziekte Lot voedsel hadden gehad. Alle tien zijn nog gezond en wel. Hiermede is het be wijs geleverd, dat de in Amerika heerschende slaapziekte niet, gelijk veelal werd aangeno men, door de muskieten wordt overgebracht. GOUDTRANSPORT OVERVALLEN. In de Londensche City. In de City van Londen hebben onbekend gebleven personen op klaarlichten dag een hoeveelheid goud ter waarde van bijna an derhalve ton gulden buit gemaakt. Het goud werd per paard en wagen van het station naar de smelterij overgebracht. Toen de koetsier zich gedurende eenige minuten had verwijderd, reed onverwachts een auto voor, waaruit vier mannen stapten. Zij na men het paard bij den teugel en reden den wagen naar een afgelegen straat. De roovers namen de kisten met goud uit den wagen, laadden deze over in hun auto en verdwenen met groote snelheid. FRANKRIJK. IIET MOORDPROCES-SARRF/I. Een doodvonnis en twee veroor deelingen tot levenslange een zame opsluiting. De juryrechtbank te Aix-en-Province beeft, blijkens een Reuterbericht, vonnis geveld in de zaak tegen den voormaligen advocaat Sar- ret en de beide zusters Philomène en Cathe- rine Schmidt. De moord- en bedrogzaak, waarom het hier gaat, is reeds verscheidene jaren oud en werd door een toeval ontdekt. Door haar betrek kingen tot mr. Sarret weiden de gezusters Schmidt, de dochters van een Beierseh offi cier, die zich lang voor den oorlog in Frank- ïijk hadden gevestigd medeplichtig aan een aantal moorden, welke ten doel hadden de daders in het bezit te stellen van de verzeke ringsgelden der slachtoffers. Zij hebben zich op deze wijze vele millioenen weten toe te eigenen. Sarret werd ter dood veroordeeld, de zus ters Schmidt tot levenslange eenzame opslui ting. PROVINCIAAL NIEUWS. Bertels' Kunstkorrels Oliefabrieken N.V., AmstercHm. dag een paar bressen geslagen. Zoo spoedig mogelijk heeft men getracht de schade voor- loopig te herstellen. DE VERDUISTERING TE DEN HELDER. Oud-wethouder voor het gerechts hof wegens verduistering ten na- deele van den bond van korporaals en minder marinepersoneel. Het gerechtshof te Amsterdam zette Dins dag de behandeling voort van de strafzaak tegen den oud-wet houder van Den Helder D. C. A. de Z. Verdachte was door de recht bank te Alkmaar veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden voorarrest wegens verduistering. Als penningmeester van den bond van kor poraals en minder marinepersoneel zou de man in het tijdvak Januari 1923 tot Augus tus 1931 omstreeks f 20.000 hebben verduis terd. Verdachte ontkende. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de procureur-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank te Alkmaar. Arrest 14 November a.s. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEEST GEVIERD EN GELD OVERGEHOUDEN. Het comité tot herdenking van het 700-ja- rig stedelijk bestaan van Arnhem heeft In een eindvergadering verslag uitgebracht over zijn werkzaamheden. Van het saldo groot 10.775 werden aan de gemeente voldaan de kosten van herstel van het park achter Musis in den ouden toestand ad 934. Als vergoeding voor uitschotten en de vele niet genoeg te waardeeren verrichte werkzaamheden werd aan V.V.V. uitgekeerd i 2841. terwijl het restant ad 7000 ter be schikking wordt gesteld van het Arnhemsche Crisiscomité. MAN VERBRAND. Bij het aansteken van een pijp een roggemijt in brand geraakt. Zondagavond omstreeks acht uur ontdekte men dat een roggemijt die in het veld stond in de nabijheid van de hoeve ..De Tweeberg" te Rosmalen in brand stond. Onmiddellijk gingen omwonenden er heen daar men tevens meende hulpgeschrei gehoord te hebben. Bij nadering van de mijt vond men daar een ver koold lijk. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de zaak in onder zoek. De roggemijt heeft men, daar geen ge vaar bestond voor overslaan naar de boerde rij. rustig laten uitbranden. Een later bericht zegt. dat gebleken is, dat een uit. het krankzinnigengesticht te Rosma len ontsnapte verpleegde achter de roggemijt een pijp had willen aansteken, waarbij de vlam het koren had aangetast. Het is het lijk van dézen man geweest, dat men gevonden heeft. LOONSVERLAGING IN HET SCHILDERSBEDRIJF. In het schildersbedrijf is een nieuwe collec- j tieve arbeidsovereenkomst, geldig voor het TEXEL. Dijk vernield. In de steenen glooi- geheele land. tot stand gekomen, geldig tot ing van den dijk in de nabijheid van Nieuwe- eind 1934. De loonen worden met 4 a 5 pCt. schild (Texel) zijn bij den storm van Zater- verlaagd. schot zou zijn aan Valentin en Norbert ver zette zich hiertegen niet, al had hij als belee digde partij misschien daartoe eenig recht gehad. Valentin verheugde zich in het voor- deel, hem door het lot toegekend, hij had zijn vijand als een hond kunnen doodschieten, maar de jongeman had nog nooit met pisto- len om gegaan. 1 Op het oogenblik, waarin de beide tegen standers de hun aangewezen plaatsen gingen innemen, drukten Valentin en Murad elkan der de hand. Als u iets overkomt, zal ik uw dood wre ken fluisterde de Oosterling. Op een teeken van Murad ging Valentifi vijf schreden vooruit. In hetzelfde oogenblik hief hij zijn wapen op ter hoogte van het oog en drukte zonder mikken. De kogel wierp Norbert den hoed van het hoofd en trof rakelings het oor, dat een wei nig bloedde. Geen kwaad schot, sprak de markies met bewonderenswaardige kalmte. Hijzelf ging op zijn beurt niet van zijn plaats en mikte. Het was hem aan te zien, dat hij een groote ge oefendheid bezat. Een seconde misschien hield Norbert zoo de tromp van zijn pistool op het hart van Valentin gericht, die in kalme houding, met neerhangende armen en het hoofd in den nek het vreeselijk oogenblik bleef afwachten. Schiet dan toch. mijnheer riep hij ein delijk. Wat ging er thans om in de ziel van Nor bert Had hij de doodelijke beleediging van den vorigen avond reeds vergeten en verge ven Had hij medelijden met zooveel blijken van jeugdigen trots en moed Had hij deernis met het edele leven, dat hij door een enkelen druk van zijn vinger vernietigen kon Of sidderde hij bij het denkbeeld zijn hand te bezoedelen met het bloed van hem. dien Ga brielle boven alles liefhad Vreesde hij voor haar te verschijnen, na haar geliefde het le ven te hebben benomen en zoodoende een nooit te dempen kloof te hebben gesteld tus- schen haar en zichzelf Misschien hield zoo- wel het een als het ander hem teurg. Een distelvink zong op den tak van een oikeboom. Hij verliet dien boom en vloog over den kruisweg naar een anderen boom. een esch. Als een pijl uit een boog ging het dier over het hoofd van den markies. Sneller dan de vogel vloog, mikte Norbert en gaf vuur. De vogel viel, een flauwen kring beschrijvend, daarop loodrecht ter aarde, ter wijl een paar zijner vederen op Valentin neer kwamen. Gij deedt verkeerd met mij niet dood te schieten riep de jongeman op een toon die vaiFhevigen toorn getuigde. Ik verzeker u, ik zweer het. dat ik bij de eerste de beste gele genheid. die er voorkomt, u niet verschoonen zal. De markies boog met de grootste hoffelijk heid. Zooals u goeddunkt, mijnheer gaf hij ten antwoord. Dat is in waarheid een vreemd, een bij zonder mensch, dacht Murad. Norbert d'Argental, gevolgd door Loussard, was verdwenen. In het kasteel wachtte Gabrielle. door ont zettende angst gefolterd. Toen zij Norbert zag terugkeeren, was zij. een onmacht nabij. Daar hij ongedeerd terugkwam, was het dui delijk dat de ander dood moest zijn. Toen hij de kamer betrad van haar. die binnen weinige uren zijn vrouw zou zijn, bleef hij bij den drempel staan. Gabrielle vloog op hem toe en vatte hem zoo geweldig bij de keel, dat zij hem bijna deed stikken. Ellendeling riep zij uit. Gij hebt hem gedood Toen hij zich losgewrongen had en spreken kon. antwoordde hij Gij vergist u, Gabrielle. hij leeft en Is ongedeerd. Ik heb zijn leven in mijn hand gehad en hem niet eens een wond toege bracht (Vervolg achterpagina./

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1