DOÜWE EGBERTS PAARSMERK DE WACO hijhharSé;# hte&a TXfoAXj^£raAj p Va*. 10 Ge*/; yen 03u8 tuXunouojioC j Z cUd&dhi 7vaanaC?l 50 et. p.'/jp 20 ct. por on» I0ct.p.'/3on< ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI VERSCHAFT U WOLKEN VAN GENOT DE AARDAPPELEN - MISéRE. De toestemming om handel in aardappelen (consumptie) te drijven wordt door 3 land bouwkundige Ingenieurs, 2 landbouwers, waarbij als adviseurs optreden een Binnen- landsche handelaar in aardappelen en een exporteur in aardappelen, geregeld, en hier mede de Nederlandsche aardappelenhandel. En hoe is deze nu de eerste 2 maanden ver- loopen. Iedere week nieuwe bepalingen van heffing, zoodat de handelaren de kluts kwijt laakten, en zelf niet wisten wat er iedere week gebeuren zou. De genoemde ingenieurs, mogen bekwame Landbouwkundigen zijn, maar hebben geen verstand van de binnen- landsche handel, en van wat er door de be volking gevraagd wordt. Op elke HL. (70 Kg.) komt tegenwoordig 1.22'/; tot 1.40 crisisgel- den, en zijn de aardappelen goedkooper, dan de crisis-lasten. Duizenden Hl.'s aardappelen gaan naar België, voor f 1.- per 100 Kg., waar deze worden doorgezonden naar Marokko en omstreken. Onze Hollandsche exporteurs en werklieden, ook kistenfabrieken, Stoomvaart Maatschappijen, verdienen hier dus niets aan, zoodat onze export zich verplaatst heeft naar Antwerpen. Dit was toch niet de opzet van de Nederlandsche Regeering. Geruchten gaan, dat de Aardappelen Centrale al vele finanti- eele moeilijkheden heeft, o.a. teveel gestorte gelden zijn niet los te krijgen. Handelaren, die 10 dagen crediet van genoemde Centrale hadden, voor van de boeren gekochte aard appelen, namen een maand crediet, zelfs wist men niet hoeveel deze handelaren moesten betalen voor hun gelaadden aardappelen. Boeren wachten op uitbetaling, controleurs waren 5 weken in dienst en hadden slechts 1 week salaris ontvangen. Gelukkig heeft de Minister ingegrepen en moet er verantwoor ding gedaan worden door de monopoliehou ders aan de Crisis accountants dienst. Wel licht kan men te weten komen hoeveel cri- sisgelden voor aardappelen in SeptOct. to taal zijn binnengekomen en wat er aan on kosten is afgegaan. Bedenk dat dan de land bouwers tot andere gedachten zullen komen. 1 November moeten de verbouwers van aard appelen hun pachten betalen en er zijn er velen, die nog geen aardappel verkocht heb ben. Wanneer de Centrale nu goed werk ver richt, moet zij maar 50% voorschot geven aan de Landbouwers die hun aardappelen willen overdoen aan de Centrale. Tot heden ligt de handel in het land dood in de steden is er weinig omzet. De crisisgelden op de aardap pelen zijn te hoog opgevoerd door de heeren in Den Haag, denkende het gaat net zoo goed als de boter, belasting met f 1.per 100 Kg. Aardappelen is een massaproduct en een volksvoedsel. Hoe het a.s. winter moet gaan, wanneer het eens eenige weken vriezen wil. en de voorraad in de steden zal niet te groot zijn, doordat er elke week nieuwe bepalingen komen, en de handel tot heden al met groote verliezen gewerkt heeft De smokkelhandel in aardappelen gaat ge regeld door, om aan een auto van 2000 Kg. f 40.- te verdienen is in dezen tijd erg be geerlijk. Een leger van ambtenaren loopen rond, maar toch is dat leger nog te klein. Wanneer het 70 ct. per 70 Kg. belasting was gebleven, zonder de groote rompslomp van ambtenaren, had er meer in de crisiskas ge komen. BOTSING TUSSCHEN DOKTERSAUTO EN VRACHTAUTO. Disdagmiddag kwam de auto van dr. Roel- vink te Steenbergen in botsing met een zwaar beladen vrachtauto. Mevr. de wed. Roelvink werd zeer zwaar gewond en moest per bran card naar haar woning worden vervoerd. Dr. Roelvink bekwam geen letsel, doch zijn auto werd zwaar beschadigd. VOORTZETTING OF NIET DER INPOLDE RINGSWERKZAAMHEDEN. De Kamerleden verdeeld. Wat heeft voorrang de Z.W. of de N.O. pol der Volgens het V.V. bepleitten een aantal le den de voortzetting der inpoldering ook in de huidige omstandigheden, met het oog op de behoefte bij jonge boeren aan voor cultuur geschikten grond en vooral met het oog op de werkverruiming, die er het gevolg van zal zijn. Andere leden zouden zich niet bereid kun nen verklaren aan voortzetting der inpolde ringswerkzaamheden medewerking te verlee- nen, indien zou worden vastgehouden aan de tempori-seeringsplannen ten aanzien van de wegen-verbetering. Eenige leden waren van oordeel, dat, moch ten de werkzaamheden inzake de inpoldering voortgang vinden, inpoldering van den Z.W. polder de voorkeur verdient boven die van den N.O. polder, aangezien in het aangelegen land van Noord-Holland meer behoefte aan cultuurgrond bestaat dan aan den Frieschen of Gelderschen wal. Andere leden konden zich hiermede niet vereenigen. Zij. wezen op de voorbereidende werkzaamheden, welke ten aanzien van den N.O. polder reeds zijn uitge voerd. Het zou naar het oordeel dezer leden slechts tot vertraging der inpoldering kunnen leiden. Tegenover die leden, die op spoed bij de verdere inpolderingen aandrongen, merkten eenige leden op. dat naar hun meening het geld beter besteed kon worden door het be vorderen van kolonisatie op de bouwgronden in de N.O. provincies. Eenige leden hadden bezwaren tegen de groote bedragen, welke nog steeds voor proef nemingen in deWieringermeer worden uitge trokken. Verscheidene leden verklaarden zich tegenstanders van Staatsexplotatie der gron den. Andere leden waren van oordeel, dat ge zien de tegenwoordige economische verhou dingen, Staatsexploitatie de meest gewensch- te vorm van exploitatie is. Aan het verslag is toegevoegd een nota van den heer Van der Waerden, waarin het vraag stuk van de uitgifte en van de beheersvorm nader wordt uiteengezet. ROTTERDAMS OUDSTE INWONER. Honderd en drie jaar geworden. De heer L. Ouwenbroek, sedert eenige ja ren de oudste Rotterdammer, is Woensdag 103 jaren oud geworden. Opa Ouwenbroek rookt nog dagelijks zijn sigaar en maakt zijn wan deling. ARBEIDSGEMEENSCHAP VOOR WERKLOOZEN OPGERICHT. Een aantal werkloozen te Rotterdam, heeft opgericht de Eerste Nederlandsche Arbeids gemeenschap, die bedoelt door particulier initiatief de overheid te helpen bij de bestrij ding der werkloosheid. Het nieuwe lichaam heeft een centrale za kenbeurs geopend in het gebouw van den Volksbond tegen Drankmisbruik, waar werk loozen en zakenlieden tot elkaar zullen wor den gebracht. Overigens moet menzich nog beraden op de wijze waarop' deze arbeidsgemeenschap zal werken. In het comité van oprichting zitten eenige intellectueele werkloozen en dezen verwach ten dat degenen die zich aanmelden niet al leen wenschen maar ook ideeën inzake werk verruiming zullen meebrengen. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN. Een 29-jarige schilder te Rotterdam is aan gehouden, daar hij maandenlang onrechtma tig steungelden had opgestreken. Thans is aan het lichtgekomen dat de man al dien tijd niet werkloos was geweest. DIEFSTALLEN OP DE VEEMARKT. Woensdag hebben dieven op de Veemarkt te Rotterdam hun slag geslagen. Een veekoop man uit Montfoort deed aangifte dat zijn portefeuille met inhoud van 3000 op onver klaarbare wijze is zoek geraakt en daar deze tot nu toe niet als gevonden is aangegeven, rijst het vermoeden dat het hier diefstal be treft. Bovendien is een os op spoorlooze wijze verdwenen. Het dier was eigendom van een landbouwer uit Klaaswaal. Een slager uit de Nieuwe Boezemstraat mis te ten slotte twee schapen, die hij naar het abattoir had doen vervoeren. DAME EN HAAR ZOONTJE BIJ VREELAND VERDRONKEN. Auto in het Merwede-kanaal gereden. Woensdagmiddag omstreeks half drie is bij het station Vreeland een auto komende uit Den Haag in het Merwede-kanaal gereden. Een dame en haar zoontje van negen jaar zijn verdronken. Omtrent het ongeluk wordt nader gemeld dat de auto behoort aan een Haagsche ver- huuronderneming en werd bestuurd door een jongen chauffeur, hij was achttien jaar. In de auto zaten vier personen, n.1. de ongeveer 60-jarige mevrouw Muller, echtgenoote van een gepensionneerd arts uit Ncderlandsch- Indië en thans woonachtig te Den Haag voorts een schoondochter van mevr. Muller en haar twee jonge kinderen, een jongen van negen en een meisje van acht jaar. Zij waren op weg naar Laren. Bij het station Vreeland is een brug over het kanaal. Aan de Oostzijde van die brug ligt, links omgaande de weg naar het dorp Vreeland. Men moet dan slechts een klein eindje het kanaal volgen en daarna rechts afslaan. De chauffeur, die ter plaatse onbe kend was, had dat niet gedaan hij reed recht door langs het kanaal over een weg die voor het verkeer eigenlijk niet geschikt is en die daar dan ook door „Waterstaat", zooals een bord aanwijst, is afgesloten (dus niet door een feitelijke sluiting). De chauffeur had dit niet gezien en was door gereden, tot hij be merkte, dat de weg zoo slecht werd, dat het niet de goede kon zijn. Hij keerde om, reed nog een eind terug, en schijnt daarna op den glibberigen dijk de macht over het stuur te zijn kwijt geraakt. De auto schoot in het ka naal en dompte onder. De chauffeur, de oude dame on het meisje konden spoedig worden bevrijd zij waren er in geslaagd een portier te openen, en er uit te kruipen. De bruggewachter en anderen, die ter plaatse waren, hielpen de drenkelin gen, die er, ondanks de koude, goed waren afgekomen. De burgemeester, de politie en de arts van Baambrugge de gemeente waaronder het ongeluk gebeurde waren spoedig ter plaat se en hielpen de drenkelingen. Men poogde ook de tweede dame de moeder van de kinderen te redden. Zij was gedeeltelijk uit den wagen gekropen, doch schijnt zichzelve niet dadelijk geheel te heb ben kunnen bevrijden. Vrij spoedig is zij opgehaald, maar zij bleek reeds te zijn overleden, hoewel geruimen tijd kunstmatige ademhaling is toegepast. Het tweede kind, de jongen van negen jaar, is pas gevonden, toen de auto in den loop van den middag was opgehaald. Het kind was in den wagen en had blijkbaar den uit gang niet kunnen vinden. De jongen moet zeer goed hebben kunnen zwemmen. De an deren konden niet zwemmen. Nader meldt men nog, dat de echtgenoot van den verongelukte dame in Indië verblijft. De burgemeester van Baambrugge heeft hem telegrafisch van het droeve gebeuren op de hoogte gesteld. GEEN LIEFHEBBERS. In Boskoop zouden ontwikkelings cursussen voor werkloozen worden ge organiseerd, indien er tenminste 25 deelnemers waren. Er zijn slechts 11 gegadigden. Reeds 9500 koeien in één week. De eerste stap der crisisrund vee-centrale. Er komen nu eenige cijfers los ten aanzien van de rundvec-opkooperij door de crisiscentrale in de afgeloopen week. In tegenstelling met de aanvanke lijke vrees, dat er niet genoeg vee ter opruiming zou worden aangeboden, werd er méér geoffreerd, dan practisch kon worden overgenomen In totaal zijn ongeveer 9500 beesten door de Crisisrundvee-centrale overge nomen, waarmede naar schatting een bedrag van één a één en een kwart millioen gulden mee gemoeid zal zijn geweest. Hoeveel van die dieren zijn vernietigd en hoeveel in het blik en in de vrieshuizen zullen belanden, is niet bekend. Wekelijks duizenden kilogrammen Duitsche margarine gesmokkeld. De margarinesmokkelarij aan de Limburgsch-Duitsche grens beleeft thans een bloeitijdperk. De boter-smok kelarij, die reeds sinds het in werking treden van de Crislszuivelwet aan de Limburgsch-Duitsche grens bedreven wordt, is thans door een nieuwen maat regel van Duitsche zijde opnieuw tot bloei gekomen. Vooral de groote smok keiaars verdienen thans kapitalen. Geen wonder dus, dat de smokkelarij van Duitsche «margarine hoe langer hoe meer in het groot gedreven wordt, dat de smokkelaars in de Limburg- Duitsche grensstreek steeds meer tot samenwerken overgaan en er thans niet geheel zonder reden in de smok- kelwereld van een „boter-centrale" gesproken wordt. De Duitsche regeering, die thans al het mogelijke doet om eigen handel en industrie te bevorderen, heeft voor den margarine-uitvoer een premie vastge steld, waardoor de hooge belasting van de margarine-fabrikatie op uit te voe len partijen geheel komt te vervallen. Hierdoor kunnen de smokkelaars margarine koopen voor ongeveer 30 ct. per K.G., terwijl zij er bij de hande laren in ons land graag 70 ct. voor krijgen. Deze abnormale winst, de armoede der grensbewoners en het in smokke- laarsoogen geringe risico, dat zijn de drie factoren die oorzaak zijn, dat thans vrijwel het geheele smokkelwe- zen van de Limburg,-Duitsche grens streek zich met allen ijver toelegt op het ons land binnenbrengen van Duit sche margarine. De algemeene opinie in de grens streek is, dat het thans voor de grens politie onmogelijk is dezen frauduleu- zen handel afdoende te bestrijden. Het is waar, dat er in de laatste dagen verschillende vrachtauto's margarine zijn aangehouden -- we maakten daai reeds melding van maar dat was voor het grootste gedeelte aan toeval of een verraad te danken. Het kleine commiezencorps kan deze omvangrijke smokkelarij niet afdoen de bestrijden. En de assistentie, die rijks- en gemeente-politie geregeld ver Iconen, is te gering, om van afdoende bewaking van de grensstreek te kun nen spreken. INGEZONDEN STUKKEN. Wat sommige menschen denken Weet U en heeft U al eens, gedacht, dat het deze winter voor groote gezin nen nog moeilijker zal zijn, dan de winter te voren De kleeren, die in betere tijden gekocht zijn, zijn nu veel al versleten en dunner geworden, dus is er te kort en van nieuw koopen kan geen sprake zijn en ik zou bijna zeg gen, al moge 't vreemd klinken, dal hoeft ook niet. \Y;at dan wel noodig is Dat degenen, die wél nieuw koopen. goed nazien of er bij 't goeu, dal nu niet meer wordt gebruikt, nog wat bruikbaars is. Ik wed, dat uit Uw oude w intermantel, die op de naden erg is gesleten, nog, een stevige mantel voor een twaalfjarig meisje kan worden ge maakt, wellicht met een muts erbij vair Uw man's jas een dito jongensjas, on wat kan uit de goede stukken van die twee jurken van Uw jongste doch tertje nog niet een alleraardigst kleu- terjurkje van borststuk van dat zoo deerlijk versleten baaienhomd kan werkelijk nog 'n warm baby-flanelle'je uit Uw verbleekte onderjurk een kin derhemd. Als U eenigszins tijd heeft maakt U 't zelf en anders doet 't een of ander jong kennisje voor U, want wie eenmaal zoo iets gedaan heeft, die zal volgende ,maal zich gaarne laten vin den voor dat animeerend werk. Of is 't niet aardig als van een stel kousen, waarvan de voeten totaal zijn versleten en de beenen toch nog zoo best zijn, een keurig kinderdirectoir- tje geworden is. Weet U beslist nie mand te vinden, die 't. naaien kan, dan zijn er altijd wel verschillende vereeni gingen, die 't voor U willen doen en dan die kleeren keurig voor de kinde ren passend gemaakt in hun kerstpak ken aan die gezinnen toezenden, waar zij wc.*en, dat er behoefte aan is. En heeft U soms kleeren klaar om weg te geven, maar weet U geen adres sen, dan willen diezelfde vereenigin- gen het gaarne in hartelijken dank van U ontvangen. Maar geef geen goed dat niet zoo gebruikt kan worden aan oen moeder van zeven of tien kleine kinderen, want zij heeft immers toch geen tijd om dat goed in orde te ma ken en de allervriendelijkste buren, die 't voor zoo'n vrouw in orde maken, zijn zeldzaam* Weest dus zuinig met, goed bruik bare lappen van onder- en bovengoed en ook met uw tijd, dan kunt U Uzelf en anderen bijna kosteloos een genoe gen doen en draagt U zoo in de zorgen mede en verlicht de lasten, die zoo heel zwaar kunnen drukken. Misschien weet U geen vereenigingen in de plaats uwer inwoning t autobusdiensten gaan door een groot ge deelte van Noord Holland. U krijgt de dienstregeling gratis van de chauffeurs. Op Wieringen bij de DE HAAN en TIMMERMAN. In Anna Paulowna weet ik er één, n.1. de Vrijzinnig Christelijke Jonge ren Bond. Elk harer leden persooonlijk (en als U er geen kent, dan noem ik er U hier een Bella Vorstman, pastorie KI. Sluis), wil gaarne Uwe gaven ont vangen. Maar ook andere meisjes en vrou- wen-vereenigingen zullen zich ver moed ik zéér gaarne van dergelijke opdrachten kwijten. L. S. V. -- C. v. B. Bij Apoth. co Drogist*» TEXEL. Door gas bedwelmd. Aan een groot gevaar ontsnapt Maandagmiddag heeft zich op de motorkotter TX 39 een ernstig geval gasbedweiming voorgedaan. Schipper P. v.d. Vis en zijn knecht A. Vonk wa ren gerui;nmn tijd bezig met de motor, waaraan iets haperde. Ook een broer van de schpper, J. v.d. Vis, beurtschip per op ITarlingen hielp een handje mee. Ze hadden de z.g. „lampen" la ten branden. Deze werden op de duu'- gloeiend, waardoor de olie snel ver dampte. Het gas, dat hierdoor ont stond, kon door de motorkap niet vol diende ontsnappen. liet bleef in de mchinekamcr hangen, met het gevolg, dat de mannen onwel werden. Ze za- nog kans de trap op te gaan, doch op het dek raakten twee hunner het be wustzijn kwijt. Schipper J. v.d. Vis be gon hevig te braken, doch was spoe dig daarop weer vrij goed. Erger waren de anderen er aan toe. Omstanders trachtten onmiddellijk hen bij te bren gen door kunstmatige ademhaling. Dit gelukte echter niet. Hierop riep havenmeester Hemelrijk telefonisch de hulp in van dokter Boswijk, die spoedig ter plaatse verscheen, en con stateerde, dat het een zeer ernstig ge val van gasvergiftiging was. Een zuur stofapparaat moest er noodzakelijk aan te pas komen. Dit bleek echter niet te Den Burg aanwezig, doch te de Koog. Het duurde gerumen tijd, voor het te Oudeschild arriveerde. Met behulp van het apparaat wer den de mannen toen spoedig bijge bracht. Ze klaagden echter over hevi ge pijnen in 't hoofd en het zal ook web eenige dagen duren., voordat ze de na- deelige gevolgen van deze gebeurte nis te boven zijn. Het is dus nogal goed afgeloopen, doch het was op het kantje af. Men is wel eenige uren vergeefs bezig geweest om het bewust zijn te doen terugkeeren. (Onmiddel lijk de dokter waarschuwen zou heter zijn geweest. -- Red. Uit het geval blijkt intusschen, dat men niet te voorzichtig kan zijn in met fciotordampen bezwangerde ruimten. Het geval verwekte op de haven veel consternatie. Ook op de andere sche pen, die nog in de haven lagen. Een zwager van Van der Vis raakte geheel overstuur, en verloor ook eenige oogen blikken zijn bewustzijn. Tex. Crt. DE COCKSDORP. De watergolf vreet verder. Dreigend overstrooming s- gev^aar. Nu storm- en regenvlagen wederom hun „spel" zijn begonnen, heeft de „wa terwolf" zijn vernielend werk aan de noordpunt van ons eiland weer met kracht ter hand genomen. Tijdens het laatste stormachtige weer hebben strand en duinen weer eenige „veeren" moeten laten. Op het meest bedreigde punt ten Oosten van het Eierlandsche Huis kan men niet meer langs de voet der duinen loopen, ook bij laag water niet. Ilier valt de afgebrokkelde kust bijna loodrecht in zee. Nu het wel zoo goed als zeker is, dat hier deze winter een doorbraak moet plaats hebben, heeft de eigenaar van het Eierlandsche Huis, de lage cluintjes, die zich op het land bevin den, onderling door dijkjes doen ver binden, waardoor een gedeelte van de landerijen, bchoorende bij deze hofste de, althans voor onmiddellijke over strooming worden behoed. Texelsche Crt. GEMEENTE WIERINGEN. Roodvonk. Een zoontje van den Heer D. Tijsen Wzn. te Den Oever is lijden de aan roodvonk. Vereenigingsgebouw. Naar wij ver nemen zal de Afd. Wieringen van de S. D. A. P. alhier thans overgaan tot de oprichting van ecu vereen iging.sge- bouw aan den betonweg nabij Hippo- lytushoef. Mond- en Klauwzeer. Nieuwe geval len van mond- en klauwzeer zijn ge constateerd onder het vee van de hee ren J. Kooy Gzn., \V ester land, N. Bak ker, Gemeenelandsweg, F. Lont Ge- meenelandsweg, Jac. Lont Dz., Stroe, P. Hellingman, Hofstraat, M. Ileyblok, Akkerweg en bij den Heer D. Pijper aan den Den Oeverschen weg in den Wie- ringermeerpolder. WIERINGER SCHAAKCLUB. Competitiewedstrijd. Gesp. partijen 31 Oct. (WIT) (ZWART) B. G. Zanstra J. Bosker Ozn. 1—0 J. Bosker Ozn. B. G. Zanstra S—'/f C. C. Bakker J. Bosker Ozn. 1—0 J. Bosker Ozn. C. C. Bakker 1—0 M. Oden J. Navis 0—1 J. de Ruiter B. G. Zanstra 1—0 S. K. Minnes C. C. Bakker 0—1 J. Brands Th. J. van Vegten 1—0 Th. J. v. Vegten J. Brands 0—1 H. Timm J. Navis 0—1 M. Oden J. Brands 0—1 J. Brands M. Oden 1—0 J. Navis H. Timm 0—1 B. G. Zanstra Th. J. van Vegten 1—0 Th. J. v. Vegten B. G. Zanstra 0—1 J. Brands J. Navis 1—0 H. Timm J. de- Ruiter 0—1 Th. J. v. Vegten J. Navis 0—1 S. K. Minnes B. G. Zanstra 1—0 Niet gespeeld Dr. J. Beeker, D. Dokter, G. Steging, N. F. Stolk, H. Wilms en F. Koop- mans. De stand is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. B. G. Zanstra 11 8 1 2 8".* J. de Ruiter 8 8 0 0 8 J. Brands 10 6 0 4 6 J. Navis 13 6 0 7 6 C. C. Bakker 7 5 0 2 5 S. K. Minnes 8 5 0 3 5 H. Timm 9 5 0 4 5 J. Bosker Ozn. 4 1 1 2 l'/i Dr. J. Beeker 2 1 0 1 1 D. Dokter 2 1 0 1 1 N. F. Stolk 2 1 0 1 1 F. Koopmans 1 0 0 1 0 G. Steging 1 0 0 1 0 Th. J. v. Vegten 8 0 0 8 0 M. Oden 10 0 0 10 0 H. Wilms De leden worden er op gewezen, dat ingaan de Dinsdagavond 7 November a.s. de club avonden zullen worden gehouden in de hal van de nieuwe bioscoop van den heer M. de Haan. GEMEENTE ZIJPE. AUTO GEKANTELD. Maandag is op den Rijksweg langs het N.H. kanaal onder Burgervlotbrug een auto, bestuurd door een bollenkweeker uit Lisse en rijdende in de richting Den Helder, geslipt. De wagen kwam met de wielen omhoog op de naast den weg liggende stortgronden te recht. Wonder boven wonder bekwamen de inzit tenden geen letsel. De kap van den auto werd belangrijk beschadigd. BOOMVEREERING EN SPIJKERS. M. D. Teenstra schreef in zijn in 1643 verschenen boek „Volksverhalen en Legenden" Te IJde, een gehucht in Drente, na bij De Punt, woont een hoefsmid, alias wonderdokter, met name Willem Jan Smit, die iederen Vrijdag in Jelis' kel der aan de Groote Markt te Groningen te spreken is en ter genezing van breu ken spijkers verkoopt. De onnoozele lijder koopt van dezen slinkschen be drieger drie latspijkers en slaat ze bij na horizontaal in een dikken wilge boom zoodra de koppen der spijkers door de bast van den wilg overgroeid en onder de schors verborgen zijn -- zoo zegt baas Smit -- is de breuk genezen, hetwelk vooral het geval zal zijn, als hij zelf de spijkers in den boom slaat, terwijl hij, na ,met ontblooten hoofde eerbiedig, voci' den boom te hebben ge bogen, onder allerlei gezichtsverdraai ingen cenig abracadabra uitspreekt".. Uit bovenstaande aanhaling blijkt, dat in de 17e eeuw door een deel der menschen reeds geen geloof meer werd gehecht aan dergelijke geneeswijzen, hoewel ze nog veelvuldig werden toege past. De oorsprong van dat spijkerslaan ligt in het grijs verleden, toen de men schen dachten, dat de bosschen door geesten werden bewoond. Het. woud met zijn reuzenstammen maakte een diepen indruk op den natuui mensch, en een zijner eerste beschavingsuitin gen bestond in boo|mvereerin.g. Men veronderstelde, dat de boom werd bewoond door een machtigen geest, wiens hulp men kon inroepen, door een spijker of een nagel in den stam te slaan. Op die wijze dacht men in aanraknig te komen met den geest. Zoo heeft er in het aartje van Wee- nen een spijkerboom gestaan, waarin iedere leerjongen gedurende zijn leer jaren een spijker sloeg, om zich geluk te verzekeren. In estfalen schijnt het nog voor te komen, dat men bij diefstal drie nieu we hoefnagels voor zonsopgang in een pecreboom slaat, om op die wijze den dief te dwingen, het gcstoleno terug te brengen. -£j De boomvcrecring is later in een beeldendienst overgegaan. Houten aU godsbeelden kwamen in de plaats van de spijkerboomen. In Afrika zijn zul ke afgodsbeelden nog hier en daar on der de negerstammen meestal zijn ze van onderen tot boven vol gedre ven met spijkers. In vele volkenkun dige musea kan men zulke spijker- beelden aantreffen. Evenals de heidenen aanraking zocli ten met de machtige geesten, door spij kers in hoornen of heelden te slaan, hebben de Ilindenburgverecrdcrs in Duitschland als het ware contact ge zocht met den grooten veldheer, toen zij in den wereldoorlog een 10 M. hoog beeld van hem liet oprichten op den Koningplatz te Berlijn en de gelegen heid openstelden er tegen een kleine gift een spijker in te slaan. Reeds op den eersten dag werden er 20.000 in getimmerd en weldra was het houten beeld zoo bespijkerd, dat men kon sprekeu van den „IJzeren Hinden burg."

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2