TWEEDE BLAD. VRIJDAG 1 o NOVEMBER 1933 No. e© NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT ÜUITENLANDSCH NIEUWS. Gemaskerd reuver plundert '11 speelzaal Nabij Montpellier .Long oen geiiias- keril rooyei' '11 speeUaa1 binnen, waar e.a. 21) personen om o«.i rouleite-talel zaten, üntlei bedreiging me' een revol ver maakte iiij zich van de kas en van het op tafel liggende speelgeld 'mees ter en nadat hij een schot i,t de lucht had gelost, wist hij ie ontvluchten. De gendarmerie heeit iater c^n verdachi uitziend persoon gearresteerd, doch kon nog niet vastetsllen, of deze inder daad de dader is Sneeuwval in deu Harz. in den Iiarz, in het bijzonder in bet gebied van de Broc'Keii, is veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw (i a 7 meier hoog. De ski- sport wordt reeds druk beoefend. Ter docd veroordeelde voor de Rechtbank. Voor de eerste maal in de geschiede nis van Frankrijk heeft een man, die wacht op zijn terechtstelling, de doo- dencel verlaten teneinde voor de Recht bank te verschijnen wegens het niet be talen van belasting. Deze man, Edmund Eg as se, ter dood veroordeeld wegens moord op 'n nacht waker, was reeds gedurende maanden door de belasting-ambtenaren van stad tot stad achtervolgd, totdat men men eindelijk zijn domicilie in de San- té-gevangenis vond. Scherp bewaakt door twee cipiers werd de ,man, die zwaar geboeid was, voor de Rechtbank gebracht, waar hij zich had te verant woorden wegens het niet-betalen van zijn motorbelasting. ALLERLEI. Voorzichtig met electrische verwarmingskussens. Deze tegenwoordig veel gebruikte en inderdaad practische apparaten moe ten voorzichtig behandeld worden om nadeelige gevolgen te vermijden. Ter waarschuwing zij medegedeeld, dat onlangs te Luzern (Zwitserland) een man na het aanleggen van een derge lijk kussen dood in bed werd gevonden Hij had de griep en had 's-avonds een electrisch verwarmingskussen op zijn linkerborst gelegd om het transpiree- ren te bevorderen. Om 10 uur hoorde zijn vrouw plotseling een kreet, zij ging naar het bed, voelde zich door het kus sen geëleclriseerd, hoewei zij het da delijk weg trok ging liet plotseling branden. De maii lag dood in bed en alle pogingen hem in het leven terug te roepen, mislukten. Het doodelijk on geluk was te wijten aan verkeerd ge bruik. Het kussen was n.1. op een nat ten omslag gelegd, zonder dat het door een gummi-tusschenlaag tegen nat- worden was beschermd Hierop moet dus wel degelijk gelet worden, zooals dit treurige geval leert. GEMEENTE ZIJPE. 0 f i i c i e 1 INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. en Wethouders der Gemeente ZIJPE brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van het Bestuur van het waterschap Zijpe en Hazepolder aan Gedeputeerde Staten dezer provincie om in het gemaal van den polder W. op het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, No. 1507 de benzinemotor door een Dieselmotor van 10 P.K. te mogen vervan gen is ingewilligd. ZIJPE. den 7 November 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. Sehagerbrug. Woensdagmiddag had alhier voor de zooveelste maal een au to-aanrijding plaats. De heer C. de Leeuw van Sint Maartensvlotbrug, moest in de Dubbele buurt uitwijken voor een aan den weg staand rijtuig. Juist toen hij zich midden op «ien weg bevond, werd hij aangereden door een hem achterop komende auto, die ook wilde passeeren. De voorwielen van de auto van den heer De Leeuw kwa men door de schok dwars onder de au to te staan. Door twee personen werd het num mer vande auto, welke de aanrijding veroorzaakte opgenomen. Een poosje daarna kwam deze evenwel terug (we vermoeden, dat hij gewaarschuwd was) en was direct bereid de schuld op zich te nemen en een regeling te treffen. De beschadigde auto werd door de ïed- dingswagen van de firma De Moor naar ee Garage gebracht. SCIïAGERBRUG. oensdagmorgen hadden alhier een tweetal ongevallen plaats, welke beiden betrekkelijk goed afliepen. Het eerste betrof een school jongen welke zich per fiets naar huis wilde begeven en spelenderwijze in een aan de wal liggende grindschuit reed. Had deze er niet gelegen, dan was de jongen pardoes in het water ge reden. Met een kleine verwonding aan het been en daardoor een paar dagen verlof van schoolgaan, kwam hij er af. Het tweede was een auto-ongeval. Uit de richting Schagen kwam n.1. een auto gereden met de bedoeling naar St Maartensbrug, dus bij Hotel Wed. Broer, links af. Op hetzelfde oogen- blik kwa,m een dochtertje van den heer Wagenaar vanaff de Groote Brug gere den per fiets. Toen ze de auto zag, meende ze deze te ontwijken en de chauffeur deed poging het meisje mis te rijden, hetgeen tot gevolg had, dat de auto precies tot aan het meisje toe kwam en zij er met vuile kleeding, en wat schrik afkwajn. Dit ongeval liep nog zonder verwon ding af, alhoewel er steeds bij de Groo te Brug onverantwoordelijk wordt gere den en o.i. toezicht wel eens gewenscht was. Of moet er eerst een ernstig on geluk gebeuren t ZAND. Onmiddellijk na 't ge bruiken van het middagmaal is het ge heele gezin J. M. te 't Zand, ongesteld geworden, benevens de familie de G., welke 'mede aan dezelfde tafel zat. Men schrijft dit verschijnsel loe aan het bij dat middagmaal gebruikte ge hakt. Gelukkig knapten de patiënten vrij spoedig weer op. OP JACHT NAAR DIAMANTEN. De struisvogel als slachtoffer. Geruimen tijd geleden verzochten een aantal lieden de Zuid-Afrikaan- sche Regeering wel te willen toestaan, dat een expeditie de Kalahari-woestijn introk teneinde er jacht te maken op struisveeren. De ambtenaren die het schrijven moesten behandelen haal den medelijdend de schouders op. Al sinds de laatste 1U jaar waren struis veeren geen handelsobject van belee- kenis meer de weinige struisvogel farms die nog bestonden, konden ruim schools in de behoefte van den handel voorzien. En nu plotseling een expedi- tis naar de Kalahari-woestijn, met alle daaraan verbonden kosten Enfin, de aanvragers moesten het zelf weten. Bezwaar o,m het verzoek in te willigen, beslond er niet dus werd de bevraagde toestemming ver leend. Een tijd lang hoorde ,men niets van de struisvogel jagers toen echter ver spreidden zich de eerste geruchten over de onderneming en zoetjes aan werd het duidelijk wat de onderne mers beoogden. De inboorlingen van de Kalahari- woestijn, die jach maken op de struis vogels louter en alleen o;m hun vleesch hadden herhaaldelijk in de magen der geslachte dieren (glinsterende steenen gevonden. Een Europeaan, die ze toe vallig zag, herkende er diamanten in en wat de inboorlingen op bescheiden schaal hadden gedaan, wenschte hij nu in het groot te organiseeren. De op zijn initiatief uitgezonden expeditie schoot in drie maanden tijds 500 struis vogels, die, wat den inhoud van hun maag betreft, de verwachtingen geens zins teleurstelden. Een vogel was er bij die niet minder dan 75 mooie, hel dere steenen leverde, waaronder een van ruijn zeven karaats. In sommige 'magen vond men tien tot twintig groo tere of kleinere steenen. Men neemt aan, dat de struisvogels, wier maag enorm sterk moet zijn, de steenen in slikken om daardoor de verteerbaar heid van het eigenlijke voedsel te be vorderen. De voorkeur voor edelgesteen ten meent men hierdoor te kunnen verklaren, dat die bijzonder hard zijn en bovendien door hun schittering de aandacht trekken als de vogel in het woestijnzand wroet. Aangezien een Zuid-Afrikaansche( wet bepaalt, dat alles wat in den grond als eigendom van den staat wordt be schouwd, deed de Zuicl-Afrikaansche Republiek aanspraken gelden op de ge vonden steenen. Intusschen valt het moeilijk te controleeren hoeveel waar devol materiaal uit de maag van een bepaalde vogel te voorschijn is geko men. Waarschijnlijk hebben de jagers er dus zelf ook nog wel zij bij gespon nen. In elk geval werd de jacht zoo hartstochtelijk bedreven, dat tenslotte weer maatregelen moesten worden ge nomen om hot. uitroeien van de in het wild levende struisvogels te voorko men. In dit verband zij even gememoreerd dat de veeren van in het wild levende struisvogels niet de minste waarde hebben, en dat de dieren zelf vaak groo te schade op de velden aanrichten. NIEUWS. schrift en sport. Bijbelsche naam voor Chr. sportvereeniging. I)e kerkeraad der Geref. kerk te Kra lingen, heeft een merkwaardige op merking in het midden gebracht. Een Christelijke sportvereeniging aldaar n.1. ontleende haar naam aan 2 Tim. 4 5 en noemde zich „Wakker in alles" doch stuitte toen op ernstig bezwaar aan de zijde van den kerkeraad, die het gebruik van den tekst in het gege ven verband een zonde tegen het derde gebod acht en publiek in de Kerkbode der kerk bij monde der redacteuren ds. G. R. Kuyper en ds. F. A. den Boeft dit standpunt toelicht. De kwestie is juist onder Gerefor meerden van beteekenis. Aan den éénen kant staat de bekende eisch van het „uitdragen der beginselen op alle terrein des levens", welke voor de Christelijke sportvereenigingen ook Christelijke en dus ?nede ook Bijbel sche namen doet zoeken, aan den an deren kant het gevoel, dat er voor samenbrengen der eigen jeugd in Christelijke sportvereenigingen om der wille der sfeer veel te zeggen valt, maar dat dit niet beteekent, dat er een „Christelijke" sport ontstaat, die Chris telijke namen zou vragen en veeleer de sport een terrein is, waarop het ge bruik van Bijbelsche namen zonde te gen het derde gebod (onheilig gebruik van heilige namen) kan worden. Hier ligt dus een critiek in op de leuze aan gaande het „uitdragen der beginselen op alle terrein des levens", welke cri tiek een practische beperking en wijze terughoudendheid bij de doorvoering dezer leuze bepleit. Fietsendieven te Schiedam. Een heel cojnplot. De Schiedamsche politie is een ben de fietsendieven op het spoor geko men. Eerst werden P. H. en C. van G. aangehouden en verschillende gestolen fietsen in beslag genomen. Bij het voortgezet onderzoek heeft de politie nog gearresteerd G. van S. en J. de H., beiden uit Schiedam. Onge veer 20 gestolen fietsen konden in be slag worden genomen. Het bleek, dat er een uitgebreide organisaie was gesticht. De gestolen fietsen werden aan helers verkocht voor f 4 per stuk. Die helers verkoch ten de rijwielen weer aan menschen, die er f 8 voor betaalden en aan de ge stolen fietsen grondige veranderingen aanbrachten. De onderdeeien van de vele rijwielen, welke werden buitge maakt, werden verwisseld, zoodat dc vele slachtoffers, die ingevolge een op roep van den commissaris van politie aan het hoofdbureau kwamen om hun rijwielen te herkennen, wel konden constateeren, dat er op het eene rijwiel een stuur, aan de andere fiets wielen, en op een derde het zadel van de ver miste fietsen zaten, maar hun fietsen in hun geheel konden zij niet vinden. De onherkenbaar gemaakte karre tjes probeerde men aan de man te bren gen voor behoorlijke prijzen. Er was reeds een opslagplaats gemaakt, om dat men in het voorjaar heter rijwie len kan verknopen dan in dezen tij<I kind in brand. Zaterdagmiddag is het 10-jarig doch tertje van den heer K. te lluisseling (N.-Br.) dat met andere kinderen aan het spelen was, in een werkplaats in aanraking gekomen met brandende benzine. De kleeren van het meisje vat ten vlam. liet kind rende naar huis, aar de ouders de vlammen doofden. Het onderlichaam van het meisje was met brandwonden overdekt. Haar toe stand is zorgelijk. In het vaderland terug. Te Maastricht zijn teruggekeerd 70 mannen, die per fiets een bedevaart naar Rome gemaakt hebben. Zij waren 16 September over Frank rijk vertrokken. Door de fanfares „St. Joseph" zijn zij thans met muziek af gehaald. MODERN FABELTJE. DEEMPJE, een jonge man met een mini- u mum hoeveelheid kennis, die vergeefs had gepoogd, een betrekking te krijgen, kreeg opeens een helder idee. Hij werd een vurig lid van een partij, speldde een partij- insigne op zijn borst en ging naar het arbeids bemiddelingsbureau van het afd^elings-sec- retariaat om een baantje. Want meneer Hopman had op een partijver gadering gezegd „Partijleden bedient u van onze partijbureaux." Mijnheer de directeur, zei Beempje met een buiging, meneer Hopman stuurt me, om hier een betrekking te vinden. Lieve hemel, zuchtte de directeur uit den grond van zijn hartbij ons zijn er al tijd duizendmaal meer aanvragen om een betrekkingdan dat er baantjes vrij zijn. Ach, zuchtte Beempje als ik dan misschien een aanbeveling zou kunnen krijgen voor het districtsbureau misschien zijn daar niét zoo veel aanvragen. U kunt het probeeren, zei de directeur, en het klonk heel sceptisch. Maar omdat je een protégé van mijnheer Hopman bent en een vurig lid van de partij, zal ik je gaarne bij den voorzitter van het districtsbureau aan bevelen. Hij schreef een aanbevelingsbriefje, deels om een partijlid te helpen, deels om het kwijt te raken. Beempje ging naar het districtsbureau. Mijnheer de voorzitter, zei hij met een buiging, en overhandigde het aanbevelings briefje de directeur van het afdeelingssec- retariaat stuurt me, of u hier niet een pas sende betrekking voor mij hebt Lieve hemel, zuchtte de voorzitter uit den grond van zijn hart. Bij ons zijn alle posten voor honderd jaar vooruit al driedub bel bezet. Ach, zuchtte Beempje, als ik dan mis schien een aanbeveling zou kunnen krijgen voor de landscentrale, het hoofdkantoor mis GEMEENTE WIERINGEN. SPOOKKRONIEK 'k Heb het ook van hooien zeggen Of het waar is weet ik niet, Dat men 's-avonds in Den Oever At en toe wat spoken ziet. In het anders rustig dorpje Heerscht een stemming, onder nul, Want een deel der dorpelingen Gelooft nog in die flauwekul. Spookverhalen doen de ronde, Worden er in ernst verteld Ik weet ook zoo'n griezelspiookje Dat hieronder wordt vermeld, 't Is gebeurd, al lang geleden Naar ik meen in Dubbeldam, Dat een spoker, daar ter plaatse Een collega tegenkwam. En, zoo luiden de berichten „Beiden schrokken zoo geducht Zonder nad're kennismaking Sloeg het tweetal op de vlucht". Spoken zijn er talloos velen Het bekende crisisspook, Doolt thans over heel de wereld Bezoekt helaas Den Oever ook. Laat het daar zijn makker vinden Beiden gaan dan, naar ik hoop, Als genoemde Dubbeldamsche Voor elkander aan de loop. Spookje met je hooge zijen Staak je gekheid, 't geeft geen snars Strakjes moet je er voor boeten, Blaas maar gauw de afscheids- marsch. (Nadruk verboden.) NIEK. Politie. Yerl. een gouden sierspeld en een kindermuts. Gev. een portemonnaie met eenig kleingeld. Inl. bij den Gem.-Bode. Nog eenige Persbeonrdeelingen om trent de avond van Willem v. Iependaal (Nieuwe Vlaardingsche Courant) Tevens trad op Willem van Iepen- daal, die een aantal proletarische liedjes zong. Deze volkszanger gaf zulke eenvoudige verzen, zonder eenige kwasie kunstigheid dat het wel niet anders kon, of ze moesten het hart van den toehoorder treffen. En in schien is daar meer kans. U kunt het probeeren, meende de voor zitter en het klonk heel sceptisch. Maar om dat u een protégé van den directeur bent en .een vurig lid van de partij, wil ik u wel bij de landscentrale aanbevelen, i Hij schreef een aanbevelingsbriefje, deels om een partijlid te helpen, deels om het kwijt te zijn. I Beempje ging naar het hoofdkantoor. I Mijnheer de voorzitter, zei hij daar met een buiging, de voorzitter van het distrlcts- j bureau stuurt me, of u hier niet een passen de betrekking voor me hebt? I Lieve hemel, zuchtte de voorzitter uit den grond van zijn hart. Wij moeten toch al penslonneeren, om voor onze kindskinderen plaats te maken. Ach, zuchtte Beempje, als ik dan mis schien een aanbeveling zou kunnen krijgen bij het ministerie misschien is daar meer kans. U kunt het probeeren, zei de voorzitter en het klonk heel sceptisch. Maar omdat u een protégé bent van den voorzitter van het districtsbureau en een vurig lid van de partij, wil ik u gaarne aanbevelen. Hij schreef een aanbevelingsbriefje aan kameraad Dinges, deels om een partijlid te helpen, deels om het kwijt te raken. Beempje ging naar het ministerie. Mijnheer Dinges, zei hij met een buiging, ik ben de jongeman, die aanbevolen is door den voorzitter van de landscentrale. Hij meent dat u misschien wel een passende betrekking voor mij hebt. Wat wilt u vroeg de hooge ambtenaar. Een betrekking Vacatures komen bij ons in honderd jaar niet meer voor. Ach, zuchtte Beempje, als u dan mis schien een goed woordje voor mij bij den mi nister zoudt willen doen Misschien weet die nog een gaatje voor me U kunt het probeeren, zei de hooge amb tenaar en het klonk heel sceptisch. Maar om dat u een protégé van den partij voorzitter bent en een vurig partijlid, zal ik u gaarne ,i roor sarcastische liedjes, waarin wantoestanden en levensholheid op korte, rake wijze gehekeld werden en in zijn dramatisch werk toonde Van Iependaal zich een waardig evenknie van de beste Fransche chansonuiers. Met geweldig applaus toonden de aanwezigen hun groote voldaanheid. (Paul Kies In „Oorlog of Vrede.1 Willem Van Iependaal is uniek als dichter van en voor het volk. Er be stond nimmer en er bestaat nie1 een ander Nederlander, die zoo door schouwt en beleeften de gave heeft in zijn ervaringen in versvorm ter onzer kennis te brengen. (De Goede Tempelier) In één couplet, in acht simpele re gels, legt Van Iependaal ons een heel boek levensmisère open. Zijn optre den had een uitbundig succes. Zie advertentie omtrent zijn optre de: nu Zondag a.s. in dit blad. Scheepvaart. Blijkens mededeeling van den Directeur Generaal der Zui derzeewerken zal met ingang van 15 November 1933 de schutsluis en draai brug te Den Oever tot nadere aankon diging zijn opengesteld van 7 tot 18 uur. Werkloosheid. Het aantal werkloo- zen bedroeg op 31 October j.l. 316. Hiei- van waren op dien datum 254 in de werkverschaffing in den Wieringer- meerpolder geplaatst. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Egbert, z.v. II. Kruizc en T. Oosting. Marie, d.v. Sj. de Boer er.» A. Blanksma. Gehuwd: K. Wit en G. Baijs. MARKTBERICHTEN. Eierveiling Schagen 9 Nov. 1933. Aangevoerd 25.000 kipeieren. Prijs: 92-54 Kg. 4.50 a 4.70; 55 Kg. 5.20. 58-60 Kg. 5.90 a 6.40; 61-63 Kg. 6.10 a 6.40. Klein '.80 a 4.70. 1000 Eendeieren 3.70 a 3.80 per 100. Broedeieren f 7.00 per 100. Schagen, 9 November 1933. Veemarkt 5 Paarden f 100 a 140; 242 Gelde koei en magere f 80 a 150; 30 idem vette f 150 a 220; 4 Kalfkoeien 190 a 230 56 Vaarzen f 60 a 125; 43 Graskalve ren'f 30 a 50; 18 Nuchtere kalveren f 3 a 10 102 Schapen, vette, f 17 a 23; 273 Overhouders f 9 a 13.50; 5 Var kens magere f 16; 15 idem vette per Kg. f 0.38 a 0.42; 8 Biggen f 10 a 12 6 Konijnen f 0.50 a 1.25; 34 Kippen f 0.40 a 0.80. Haantjes f 0.30 a 0.75. Hoorn, 9 Nov. Kaasmarkt. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan voer en prijzen als volgt 7 stapels kleine fabriekskaas f 22; 21 stapels kleine kleine boerenkaas f 22; l stapel boeren commissiekaas f 24; Totaal 29 stapels, wegende 18634 Kg. De handel was vlug. Stichting „Heldersche Eierveiling" Noteering van 9 November 1933. Aangevoerd 7032 Kipeieren. Prijs 48-51 K.G. 420 a 470 52-54 K.G. 420 a 480 55-57 K.G. 560 a 570 58-60 K.G. 540 a 600 61-63 K.G. 640 a 650. Kleine eieren 340 a 430. Eendeieren (240 a 400. Alles per 100 stuks. aan den minister voorstellen. Hij hield woord, deels om een partij lid te helpen, deels om het kwijt te raken. Beempje ging naar den minister. Excellentie, zei hij met een buiging, mijn Iheer Dinges meent, dat ik alleen met uw voorspraak een passende betrekking kan vin- 1 den. Lieve hemel, zei de minister, gelooft u dan, dat ik de baantjes in mijn portefeuille heb liggen? Ga naar het bemiddelingsbureau van het afdeelingssecretariaat. Daar ben ik al geweest, zei Beempje. daar zijn altijd duizendmaal meer liefhebbers dan vacatures, doch als uw Excellentie de goed heid zoudt willen hebben, mij bij het secre tariaat aan te bevelen, komt er misschien vlug ger een betrekking voor mij open. Nu goed, zei de Minister joviaal, omdat u een protégé bent van mijnheer Dinges en een vurig partijlid, zal ik u helpen. Hij dicteerde een paar regels aan den direc teur van het afdeelingssecretariaat, deels om een partijlid een plezier te doen, deels om het kwijt te raken. Toen Beempje den directeur van het afdee lingssecretariaat den brief van den minister overhandigde, werd de directeur beurtelings rood en wit. Van den minister aan mij persoonlijk, riep hij van deur tot deur, van den minister aan mij persoonlijk, Jachtte hij door de stra ten naar huis, van den minister aan mij per soonlijk, vertelde hij opgewonden aan zijn vrouw Drie dagen later had Beempje een goed be taalde betrekking in het bemiddelingsbureau. Met den titeleen protégé van den minis ter

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3