MANTELS een bijpassende dameshoed Cadeau! in de prijzen van OO, 15.OO, f 9.00, 16.oo, 11. OO, tot f 19.oo, In het zwart, d.blauw, bruin en andere mode kleuren, met zware zeer aparte bont kragen geven wij tot het groot St Nicolaasfeest (5 December) ZXTRA BLAD. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN ©WSSTREKE^ GEMEENTERAAD WIERINGEN. WIERINGER COURANT Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 14 November 1933 des namiddags twee uur. Aanwezig alle leden. Na het gebruikelijke openingswoord van den Voorzitter, volgt voorlezing van de notu len der vorige vergadering welke zonder op of aanmerking worden goedgekeurd. Mededeelingcn en ingekomen stukken. van Ged. Staten verschillende goedkeurings besluiten proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 27 September en 20 October 1933 maandstaten der Zeegras Exploitatie over Augustus en September er is geen zeegras verkochthet verslag van de Zeegras-exploitatie over het dienstjaar 1932- 1933. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Van C. Duijnker Az., gemeente-deurwaarder een verzoek om voor 1932 een gratificatie te mogen ontvangen van f 100.-. B. en W. advi- seeren gunstig. De deurwaarder ontvangt geen salaris uit de gemeentekas, doch zijn beloo ning bestaat uit de opbrengst der vervolgings- kosten. Deze zijn laag en die opbrengst staat in geen juiste verhouding tot de vele daar voor te verrichten werkzaamheden. De heer P. Kooij wenschte gaarne te weten wat de deurwaarder in werkelijkheid verdient voor zijn bemoeiingen. Zoo kan men geen oordeel vellen of de gratificatie noodzakelijk is. De Voorzitter heeft te dien aangaande geen gegevens doch zal ze er in het vervolg bij vragen. Voorstel wordt aangenomen. Van de Commissie voor de malariabestrij ding door de bevolking in Noordholland het verzoek om, evenals vorige jaren, ook voor 1934 een post te willen uittrekken voor sub sidie, berekend naar 1 cent per inwoner. B. en W. stellen voor het verzoek in te wil ligen en daarvoor f 65.- uit te trekken. Van de afd. Wieringen van de Holl. Mij van Landbouw een verzoek om subsidie tot een bedrag van f 100.- voor een van harent wege te geven landbouwcursus. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd Van den Brigadier der Rijksveldwacht, Bergsma een verzoek om verlaging van de huur voor zijn woonhuis, Beltstraat no. 2, in verband met de vermindering van zijn sala ris. B. en W. adviseeren afwijzend. De huur is destijds bepaald beneden de werkelijke huur waarde, als compensatie voor ten behoeve der gemeente verleende politiediensten. Het verlagen van de jaarwedde door het Rijk kan h.i. geen reden zijn om den huurprijs te her zien. Zij voegen hieraan toe, dat de huurprijs van f 281,- per jaar, in verhouding tot den huurprijs voor de woning Molgerdijk 12. be woond door den Rijksveldwachtter H. de Groot en bedragende f 208,- per jaar, zeker niet te hoog is. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Alkmaar een schrijven, waarin zij aan dringt op verlaging van het tarief per perso- neele belasting voor de ten behoeve van het bedrijf gebezigde lokalen van houders van koffiehuizen, restaurants e.d. Daar op een zelfde verzoek van de afd. Schagen en om streken van den Ned. Bond van Koffiehuis houders, Restauranthouders en Slijters reeds in een vorige vergadering afwijzend is be schikt, stellen B. en W. voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Van de afd. Wieringen van den Jeugdbond voor Onthouding het verzoek ook over 1932 ten opzichte van het verschuldigde bedrag voor het gebruik van een lokaal der oude school te Hippolytushoef dezelfde regeling te willen treffen als over 1931 is geschied, zoo dat zij in totaal een huurwaarde van fl. 10.- verschuldigd is. B. en W. adviseeren, hoewel het verzoek nogal laat is ingediend, gunstig. Van de afd. Wieringen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een verzoek om beschikbaarstelling van een bedrag- van f 870,- voor den gedurende den komenden winter te houden ontwikkelingscursus voor de rijpe re jeugd. B. en W. willen niet verhelen, dat, gezien het feit, dat de ontwerp-gemeentebegrooting voor den dienst 1934 niet zonder moeite slui tend is gemaakt, er zich ernstige bezwaren voordeden, die beletten het verzoek te steu nen. De groote sympathie, die zij voor dit on derwijs gevoelen, heeft hun echter over die bezwaren doen heenstappen, en middelen doen vinden om wederom daadwerkelijk steun te verleenen. Het vorige jaar toch heeft het onderwijs aan den cursus heel veel belangstelling ge trokken en kon de cursus zonder voorbehoud een succes genoemd worden. Intusschen meenen B. en W. het maximum van het subsidie thans tot f 600,- te moeten beperken daartegenover zou het bestuur dan b.v. het uitreiken van boekjes aan het einde van den leergang achterwege kunnen laten. Met dit voorbehoud stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen, onder voorwaarde, dat ten minste tien leerlingen het onderwijs zullen volgen. Verder stellen zij voor als ver tegenwoordiger van de gemeente in de com missie van toezicht aan te wijzen den burge meester. Al deze praeadviezen worden overeenkom stig het advies van B. en W. aangenomen. Van G. Omis en 15 andere groenten- en fruithandelaren alhier het verzoek om maat regelen te treffen tot wering van elders ge vestigde kooplieden in deze levensmiddelen. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. het volgende mede. Ook zij moeten er kennen,, dat de plaatselijke handelaren zeer veel concurrentie ondervinden van bedoelde kooplieden. Het aantal van hen, die hier ko men venten is den laatsten tijd zooveel groo- ter geworden, omdat vele tuinders, door de omstandigheden daartoe genoodzaakt, hunne producten zelf gaan uitventen. Het betreft hier een moeilijk onderwerp, waaraan vele kanten zijn, die een ingrijpen van de overheid onraadzaam maken. Het staat toch vast, dat het publiek tegenwoordig in de gelegenheid gesteld is zich op de goedkoopste wijze van groenten en fruit te voorzien. Moet nu het bestuur der gemeente partij kiezen door de vreemde handelaren te weren, of, wat op hetzelfde neerkomt, de heffing voor de ventvergunningen gaan verhoogen B. en W. vinden dat niet gewenscht en mee nen. dat Wieringen ook in dit opzicht, de con sequenties van de opheffing uit haar isole ment dient te aanvaarden. Waar is bovendien het eind, als ook andere groepen van nering doenden om dergelijke beschermende maat regelen vragen, zooals slagers, bakkers enz. De belangen van het publiek zouden daarme de geenszins zijn gediend. Naar hun meening is een inmenging van ae gemeente in den concurrentiestrijd uit den booze en op dien grond stellen zij voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer D. Oden is van oordeel dat B. en W. in hun praeadvies niet hebben aangetoond, dat hier geen goedkoope groenten te koop zijn. Het is z.i. een blaam voor de plaatselijke middenstand, als zouden deze de burgers al tijd te veel afnemen. In Den Helder heeft spr. gelezen, is pas ook een ventverbod ingesteld, spr. zou het op prijs stellen als B. en W. hun licht daar eens ging opsteken. De heer P. Kooij deelt de meening van zijn partijgenoot Oden niet. Spr. is van oordeel dat menschen in de werkverschaffing moeten kunnen profiteeren van de goedkoope waar, die de venters aanbieden. Spr. dringt er wel op aan dat de ventvergunningen worden her zien. De heer J. Lont spreekt in gelijken zin en zou B. en W. machtigen dit te doen zonder dat de raad daarvoor bijeen wordt geroepen. De heer Tijsen zegt dat in Den Hel der een regeling is getroffen alleen voor nieuwe venters. De heer Bakker vraagt wat of voor een ventvergunning moet worden be taald. De voorzitter zegt dat f 2.50 ;moet wor den betaald, en dat dit is tot nadere op zegging. Spr. is bereid om in B. en \V. de zaak nader te hespreken, wat betreft de ventvergunning, maar wcnsclu bet prae-advies te bandhaven. Wordt vervolgd op achter-pagina. - - - .- Bij aankoop van aan van onza zoor moderne 18.oo, In de Bijenkorf Sponrstr. hoek Koningstr.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1