VAAR b. BELAM V I S I T K A A R T E van Corn. J. Bosker Hippolytushoef heeft U bij De modernste soorten Eleotrisohe drukkerij jaarwisseling noodig UIn de monsterboeken van MODE-TIPS. PULL-OVERS. Nog zijn ze niet in ongenade geraakt, die leuke pull-overtjos in allerlei gezellige kleur tjes. gedragen op een lokje van een grove sport,tof. Maar. lioe voudig ze ook zijn, ze volgen toch de a'ge- mcene moda-tendenzen. De verbreede schou derlijn wordt verkreger rnet ingebreide streepen, vierkante of ronde kragen, enz. Alle pull- cveis zijn hoog gesloten of hebben een uiterst klein décolleté. Een grappig gehce! vonnt ook een pull-ovtr, die gecompleteerd werd: met een gebreid mutsje in .fez-model en eau lange shawl, die losjes cm den hals gewonden wordt. .TEANNE DE FI,. SCHOONHEIDSM.'DDELTJES VOOR IEDEREEN. Het leelijke vlekkig-roode kleurtje van het gezicht kan men beter maken met vloei- bare paraffine.. Al te roode wangen .blerkt' men af door ze twee- of driemaal in de week licht af te wasschen met kamfer- water en ze daarna in te vetten met crème. Te bleeke wangen kleurt men rood, door 's morgens een beetje gymnastiek te doen, het hoofd en de wangen te masseeren en ze daarna met vette crème tbehandelen. Diep j ademen doet het bloed beter stroomen cn j kleurt het gezicht met een gezonden blos. Ck Een verzorgde hand kan ook een hard werkende vrouw zich veroorloven. Dit behoeft geen ydelheid te zijn, integendeel de gezondheid vraagt goed verzorgde handen: gesprongen huid, gescheurde nagels zijn niet alleen leelijk; maar ook schadelijk voor de gezondheid. Gumraihandschoenen van binnen bestrooid met speksteenpoeder, beschermen de huid ,vor veel en zijn niet duur Daarnaast, be handeling van de huidi met glycerine en van de nagels als ze bros en breekbaar zijn met olijfolie, dat kan zelfs de hard wer kende vrouw zich veroorloven. Aan den hals ziet men den ouderdom van de vrouw, al is de gezichtskleur ook nog zoo jeugdig. j Er zyn goede middeltjes om die verrador- i lijke rimpeltjes en plooitjes weg te krijgen. 'De halsspieren worden krachtiger gemaakt, door met geheven armen, eenige boeken op het hoofd, een poosje heen en weer te loopen. Bovendien komt dit ook het loopen ,te goed. Slapen zonder hoofdkussen is ver der een uitstekend middel om de rimpels uir 'hals en nek te verwijderen. Wratjes verwijdert men met helsche steen; I voorzichtigheid zy hier echter geboden, dat •men niet de huid er naast aanraakt,- daar 'men dan min of meer ernstige verwondingen oploopt. Ongewenschte haren verwijdert men niet .door scheren of uittrekken; want dan groeien zij nog harder. Men stipt ze aan Jmet waterstofsuperoxijde en salmiak; clan 'verbleeken ze en vallen langzamerhand uit. NINON LENCLOS. Tijd is geldhoe verkeerd gezegd. Tijd is meer dan geld. Verloren geld kan men terugkrijgen, verloren tijdnooit meer. EEN UITVINDING ......om eer. ;:£.sprek té \ocren met een man, die aan tafel de krant leest! KINDERFEESTJES. matig nagebootst hermelijn. valsche paarlen of diamanten, zélfs geen klatergoud. Met een flinken sta-^$ oude kranten en wat buigzaam karton kodvc men al een heel eind. Verder een doosje spelden, een fleschje lijm, schaar, naald en garen, centimeter, passer, potlood en liniaal. Met deze hulpmiddeltjes toovert men koningskronen, boerinnemutsen, helmen met wapperende pluimen, wapenrus tingen en staatsiekleden. De coulissen wor den uit krantenpapier geknipt en dan met spelden op het laken vastgehecht. Vaardige vindon knippen van een paar oude kranten een troonhemel, die op slanke zuilen rust; :j tooveren een bosch, waar, onder een oude pijnboom, het huisje van de heks verscholen 'igt. Uit den schooi steen stijgt een rook pluim naar boven en in de dakgoot zit een uil of oen dikke kater met langen staart. Een tuin met statige palmen en zwaar neerhangende bloemtrossen, een gevangenis muur met getraliede venstershet ter rein is onbeperkt en krantenpapier is ge duldig! En de costuurns der medespelenden? Uit een oud bedde)aken, losjes omgehangen, maakt men een s'ependen koningsmantel; allerlei waardelocze lapjes laten zich omwer ken tot engelenvleuge's, staartpruiken, tas- sclicn en hoofddeksels. De kleur komt er niet op aan, de kwaliteit evenmin. Als het zich maar laat plooien en drapeeren. Een groot voordeel bij dit soort comedie- Te'.en is, dat niemand een rol uit het hoofd behoeft te loeren. Want gedurende de voor telling wordt het ..comediestuk" voorge lezen. Zy of hij, die deze taak op zich neemt, moet eindeloos geduld hebben en zich erin schikken, het c! varna, 't blijspel of het sprookje zoo vaak te lezen, totdat alle mede- spelenden zich volkomen thuis voelen en erin zijn geslaagd, hun bewegingen en handelin gen met den inhoud van het stuk te laten samengaan. Natuurlijk kunnen de eerste repetities gerust zonder laken worden ge houden. Als de krijtstreep er maar is om het comediantentroepje in 't goede spoor te houden. Er is bijna niets, wat kinderen liever doen dan comediespelen. Zich verkleeden, een persoon voorstellen van wien ze hebben ge lezen, 't lokt hen altijd weer opnieuw. En nog veel grooter wordt het genot, als een van de bekende sprookjes waarmee onze jon gens en meisjes immers zijn opgevoed, door hen zelf op het doek worden gebracht voor een echt publiek. De schuifdeuren gaan open, er., in een hreeden armstoel, vóór het witte laken, zit ..grootmoedertje" een boek op schoot, brei kous ue baud. Haar kleinkinderen komen bhmen, zij dringen zich om de knieën der oude vrouw en vragen met vleiende stem metjes „Grootmoedertje, wilt U ons een sprookje vertellen?" Vriendelijk glimlachend knikt grootje „ja". Het licht gaat uit in de kamer, groot moeder en kleinkindertjes verdwijnen achter de coulissen enhet spel gaat beginnen. Het licht gaat uit.. o Nu duren de avonden weer lang. Hoe hou den we de kinderen bezig? We zullen eens een feestv geven en nu oijnigt menige huisvrouw hasr hersens mei do vraag: „Hoe zullen wy den avond- vullen9 Waarmee kan ik mijn jeugdigs gasten op een aangename, genoeglijke wijze bezig houden?" De vrouw des huizes zou zoo graag eens met wat nieuws, wat origineels voor den dag willen komen! Een schimmenspel!Jn de schouw burgzaal heeft zy het weieens zien ver- toonen; ze heeft zich, zoo goed. als de kin deren, kostelijk geamuseerd bii het spel der zwaite schaduwen op 't witte doek, maar nooit heeft ze er over nagedacht, in eigen huis en met eigen krachten iet3 dergelijks „ten tooneele te brengen." Wie van plan is een schimmenspel te ver- toonen, heeft in de eerste plaats een wit laken noodig, dat groot genoeg, is om het aantal medespelenden te kunnen „bevatten' Voor drie acteurs byv. is een doek noodig. dat een oppervlakte heeft van drie vier vierkante meter. Om een gezelschap dat uit vijf personen bestaat, voldoende vrijheid van bewegen te verschaffen zou een laken gespannen moeten worden van zes meter breedte en twee en een kwart meter hoogte. Bedde- of tafellakens van die afmetingen kunnen uitstekend dienst doen, mits ze niet beschadigd zijn. Langs boven- en onderkant spant men het laken over een solied touw, dat aan weerskanten stevig aan een kram of haak in den muur bevestigd wordt. Wie de beschikking heeft over een suite, waar van de eene helft ais tooneel, d-e andere als zaal kan fungeeren, doet verstandig, het doek in d-e opening tusschen de beide kamers te spannen en wel zóó, dat na elk „tafereel" de schuifdeuren weer gesloten kunnen woi- den. Hangen er gordijnen, die men dicht kan schuiven, dan is de zaak natuurlijk nog eenvoudiger. In geval van nood kan men voor de entre-actes gebruik maken van een kamerscherm. Gedurende de voorstelling, als in de zaal, waar de toeschouwers zitten, alles donker is gemaakt, meet achter het doek (in de andere kamer dus) een flinke lamp bran den, wier schijnsel het witte laken gelijk matig verlicht. Meer lampen, op verschil lende plaatsen aangebracht, geven vage, on duidelijke schaduwen. Een sterke electrische lamp, een gc-ede carbidlantaarn zijn voor het doel zeer geschikt. Eerste vereischte voor de „acteurs" te, erop te letten, dat zij steeds op denzelfden afstand van het doek blijven, omdat anders de schaduwbeelden nu eens grooter, dan weer kleiner zouden zy'n. Als men nauw keurig heeft vastgesteld, op welken afstand gespeeld moet worden, dan trekt men, even wijdig aan het laken, een duidelijke krijt streep op den grond, aan welk lijn de dames en heeren zich te houden hebben. Als al deze preparatieven gemaakt zijn, kan de eerste repetitie beginnen. De acteurs en actrices hebben hun rol ingestudeerd en zich erin geoefend, hun bewegingen zoo na tuurlyk mogelijk te maken. In geen geval Bij alle kantjes, ruches, strikjes en lint- mogen ze onder het spel naar het doek les' e Madame Mode dit jaar voor- kijken, want het is absoluut noodig, dat hun schrijft, past geen kort, recht gekipt haar. profiel voortdurend naar het publiek is ge- geen jongenskopje, keerd, dat alle bewegingen worden uitge- hoeft echter geen angst te hebben vooi voerd, evenwijdig aan het linnen. Om zich te ^en overgang van kort naar lang haar; oefenen in ceze manier van acteeren, maakt °nze teekening laat U duidelijk zien, dat het men buigingen tegen elkaar, gaat men „in halflange haar, mits goed gekamd, buiten- de goede richting" zitten en weer opstaan, gewoon aardig kan staan, groet en wuift tegen elkaar. De „regisseur" Watergolf en permanent wave zijn de kan er niet genoeg op wijzen, dat het ge- technische hulpmiddelen. U behoeft dan heele effect berust op duidelijke scherpe geen regenhui te vreezen, kimt sport be- beelden. oefenen zooveel U wilt enUw kapsel Het verkrijgen van goede silhouetter. blijft toch in orde. Bovendien doen ze vrfl kan men nog aanmerkelijk in de nand wer- lang haar veel korter lijken, ken door het laken vochtig te maken. Het Be tweede kop links laat U een „een resultaat van dut eenvoudige hulpmiddeltje zijdig" kapsel zien; de scheiding valt zeer is inderdaad verrassend. laag het linkeroor is vry gelaten, al het Tusschen de verschillende repetities door haar is naar rechts gekamd. Een uitgespro- houdt het gezelschap zich bezig met bet ver- ken jonge-meisjeskapsel. vaardigen van de requisieten, het knutselen Daarnaast toonen we een kapsel, dat van coulissen, 't maken van passende het gunstigste past bij de moderne hoedjes, costuums. Het haar is naar achteren gekamd en daar Onkosten? Welnee, niet de minste! Ven'- in watergolven over hot achterhoofd deze; ort van tooneelkunst zijn c?.nn toi'c gd: ook hier blijft wederom het c;>r ten nocdig van fluweel of zyde, geen kunst- Rechts onderaan is het lange haar OM ZELF TE MAKEN! Een garnituurtje. Op de komende feestdagen willen we er graag allemaal een beetje aardig uitzien; maar de middelen om een nieuwe japon te lcoopen ontbreken dikwijls. Dat hindert niet! Met het hierbij afgebeelde garnituurtje knappen we onze oude jurk weer heele- maa) op. Dit garnituur, dat onze japon er als nieuw doet uitzien, maken we zelf; dus het hoeft niet veel geld- te kosten. Van tule knippen we eerst het model van den kraag en de manchetten. Tule heeft ntt voordeel, dat het niet gezoomd behoeft te worden. VVitte of theekleurige georgette is ons ma teriaal; hiervan werden drie strooken ge knipt voor den kraag, zes voor de manchet ien, twee smalle boordjes, en een strook voor den kraag, die den strik vormt. We beginnen nu c-e eerste volant van den kiaag er Min onderen op te tijgen; daarna dc tweede en de derde. Tenslotte wordt de vierde strook opgeregen. Nu wordt alles keurig met de machine gestikt. Hetzefde gebeurt met de manchetten. Dan wordt het garnituurtje op de japon bevestigd en U zult verrast zijn over het resultaat. MARIAN B. de eenvoudigste dingen vaak verkeerd worden gedaan!? Zoo met stof afnemen. Men mag den stofdoek nooit voor andere doeleinden gebruiken, oud linnen mag men nooit als stofdoek gebruiken, daar dit „pluist", toch gebeurt het telkens weer. Oud katoen of zijde is beter geschikt voor dit doel. Men moet bij afstoffen stevig op den doek drukken en er voor zorgen, dat men het stol niet opjaagt, zoodat het weer op een andere plaats terecht komt. Voorwerpen, die boven het bereik hangen, moet men afnemen, op een trapje; nooit met plumeau daar deze het stof opjaagt. de groote schoonmaak geen nood zakelijk kwaad behoeft te worden!? Als de huisvrouw zichzelf en het dienst meisje eraan went, eiken dag naar de kamer, die „gedaan" wordt, wrijf- en poetsmandje mee te nemen. Laat dus zeil en meubelen niet kaal worden, totdat het hun beurt is om weer een nieuw waslaagje te krijgen en let erop, dat koperen deurknoppen, nikkelen haardgarneering en andere dingen, die be- hooren te glimmen, nooit dof zijn. Wasch de gore'-ijnen, zoodra dat gewenscht is en niet alleen op „officiéele" tijden! Schroom niet, om ze ook gedurende de win termaanden, als er gestookt en gerookt en minder geventileerd wordt, af en toe een sopje te geven, 't Is zoo gauw gedaan, 't kost zoo weinig moeite! Houd vloerbedek king, meubelbekleeding en wanden steeds zindelijk, haal de kasten op tijd uit en gij zult ervaren, dat zoo'n rommelige over- drukk-- schoonmaaktijd best vermeden kan worden. HET KORTE HAAR WORDT WEER LANGER! den nek tot een rol gedraaid; het haar is zonder schelding naar acheren gekamd, iets, dat het gezicht iets zeer opens geeft. De nieuwe kapsels vragen een onberis pelijk rimpelloos Voórhóofd, daar dit geheel onbedekt blijft. Links onderaan ziet U de wrong kant én klaar. Wij hopen nu genoeg aanwijzingen te heb ben gegeven, dat U zonder angst Uw haar langer kan laten worden. Boven afgebeelde kapsels zijn stuk voor stuk bijzonder flat teus; en iedere vrouw bezit wel zooveel eigenkennis, dat zij weten kan welk voor Haar type het meest geschikt is. i\ J. DE FL. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag tomaten met haring; j kop kalfsbouillon; kalf slappen, spruitjes, gekookte aard appelen; beschuitpudding met appelmoes, taandag: biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen; roomcustard. Dinsdag aardappelsoep; ossengehakt, spersieboontjes, gekookte aardappelen; fruit. Woensdag: bruine boonensoep; flensjes. Donder d-ag: varkenskarbonaden, snijboontjes, ge kookte aardappelen; chocoladepudding met vanillesaus. V r ij d a g gebakken panharing, rijst met boter en citroensaus; appelbeignets. Zaterdag slampot van zuurkool met spek; drie-in-de-pan. Tomaten met haring. Benoodigd-: 6 tomaten, 2 haringen, peterselie. Bereiding: de tomaten afwrijven, het steeltje uit de tomaat nemen en een dekseltje er af snij den. De tomaat voorzichtig uithollen, dat de zaadjes verwijderd zijn. De geweck te haring schoonmaken en in kleine stuk jes verdeelen. De tomaat opvullen met de haring en bedekken met mayennaise. Men legt er dan het dekseltje weer op. De to maten moeten eenige uren voor het gebruik gereed- gemaakt worden. Men legt mooie takjes peterselie om de tomaten. Bruine boonensoep. Benoodigd: i 30 Gr. boter, 1 L. boonennat, 30 Gr. bloem, L. boonenpurée, 1 ui, y2 d.L. madera, 1 eetlepel soya, 1 stukje Spaansche peper, X lepel worcestersaUs. Bereiding: d-e boter bruin bakken in de koekepan, de bloem er bij doen cn het fijngesneden uitje, langzaam het warme boonennat toe voegen, de purée van de boomen, laurier blad en spaansche peper. Dan de soep 20 minuten koken, van het vuur nemen, ma dera en soya toevoegen. Men kan balletjes gehakt in de soep doen. die men op de ge wone wijze gemaakt heeft en 10 minuten in water gkookt. ONS WEKELIJK5CH KNIPPATROON. Twee bijzonder mooie mantels voor ge zette dames. No. 211: keurige getailleerde jas; de lange shawlkraag, de figuurnaden, die, on deraan in een plooi openspringen, alles werkt mee om een dame met een zwaar der figuur er toch elegant te doen uitzien. De garneering is van imitatie Persianer. Benoodigd: 3.25 Meter stof van 130 c.M. breedte; 75 c.M. astrakan. No. 229: mooie mantel van soepel laken met een grooten bontkraag en manchetten. De mouw is zeer -modern; maar kan, indien gewenscht, ook glad geleverd worden. Benoodigd: 3.25 Meter stof van 130 c.M. breed, 3% Meter voering van 100 c.M. breedte; 5 vellen bont. Beide patronen zijn in alle maten, tegen den prijs van 0.55 ets. per stuk te verkrij gen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt in postzegels, per postwissel of wel per giro 41632. De lezeressen worden vriendelijk ver- zooht naast het nummer van) het verlangde patroon, ook de gewenschte maat, dvwz. boven-, taille- en heupwijdte op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk vermelden. Men voorkomt daardoor ver- i traging in de opsturing, - - -

Wieringer courant | 1933 | | pagina 8