SiP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ülifEU 24e JAARGANG VRIJDAG iö DECEMBER 1933 No. 9B WIERINGEN EN OMSTREKEN PAR1JSCHE MODEBRIEF. OM HET GOUD. ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT GLKEN DINSDAG en YRUDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 8 maanden 1. ONZE KINDEREN EN DE MODE. Eenvoud, frissche kleeren en weinig opschik. Is het nu, werkelijk 100 moeilijk om klnde- ren goed te kleeden Sommige moeders zuchten van „ja" en be^ kijken mistroostig haar diverse spruiten, die er, ondanks alle moeite, niet naar hun zin uit zien. Andere moeders daarentegen vinden de kinderkleeding in 't geheel geen probleem. Wanneer Toosje of Rietje een mantel noodig heeft, nemen ze haar mee naar een winkel, koopen daar, volgens haar meening, het bes te, dat ae voor de beschikbare som kunnen krijgen en voelen zich dan heel tevreden en voldaan Maar het resultaat is niet altijd schitterend. Van daar dan ook, dat we in Holland over het algemeen maar weinig leuk en goed gekleede kindertjes zien, hoewel er heusch moeite en geld genoeg voor geof ferd wordt. We willen daarmee niet beweren, dat alleen Fran krijk het monopolie der goede kinderkleeding bezit. Wel ziet men in Parijs tenminste buitengewoon veel snoezig gekleede geklee de kindertjes, maar toch is deze kleeding ook wel eens volgens onze smaak te elegant en, een ietsje te gerafineerd, waardoor het kinderlijke verloren gaat. Wanneer we b.v. een tienjarig nichtje zien met een getailleerden mantel, hoogen staanden kraag en schouders met breede kap pen, zoo kan dat heel chic staan, een aangenamen indruk maakt het niet Ook het zwarte - schorten systeem kunnen we hier niet waardeeren. Hoe somber zien de scholen er uit met al die kin deren, tot de kleintjes toe, in zwarte schort jes. Vindt men wit besmettelijk, zoo zou men b.v. voor alle kinderen roode of blauwe schort jes kunnen voorschrijven. Dat zou veel fleu riger staan Maar nu nog eens iets over de questie, hoe kinderen dan wel gekleed moeten zijn. In de allereerste plaats natuurlijk eenvou dig en kinderlijk, met weglating van alle de tails, die aan groote-menschen-kleeding her inneren. Sterke frissche kleuren zijn meer geschikt dan donkere tinten of tusschenkleur tjes. Natuurlijk moet men en dat is het groote geheim van goede kinderkleeding, rekening houden met het type van elk kind. Een guitig, donkerblond meisje met een frisch gezichtje zal er b.v. snoezig uitzien in een knalgroen manteltje met dito mutsje, iets schuin op het hoofd geplaatst. Een teer, bleek blondje is dikwijls het aardigst in blauw. Een sprekend blauw manteltje, een baskisch baret je, eveneens blauw, maar iets lichter van tint dan het manteltje, en een shawl om den hals in de kleur van het ba- retje. Vermijden we vooral, de kinderen in men gelmoesjes te kleeden hoe meer we in een gamma van dezelfde tint blijven, hoe smaak voller gewoonlijk het geheel is. Bij een kind zijn de afmetingen nog zoo klein. Men krijgt door verschillende kleuren zoo spoedig een UITGEVER B09KER, WIERINGEN BUREAU EHppolytnabec* WlerlBges. Telefoon Intercomm. No. 19. FEUILLETON. 60. Wat zeg je mij toch Gabrielle Wat had dien man zulk een onbegrensde macht over je persoon verleend O, dat was alles zoo eenvoudig mogelijk, de markies had reeds lang het vertrouwen van mijn vader weten te winnen en de arme grijsaard vermoedde volstrekt niet, welk een vreeselijke rol hij zelf vervulde en in door Norbert verzonnen drama Het leven mijns vaders hing van mijn stilzwijgen af, van mijn algeheele onderworpenheid aan den wil van dien markies Als ik vluchtte, beteekende het de dood mijns vaders, als ik den een of anderen vriend, Murad, u, wien dan ook, om trent de zaak ook maar de geringste inlich ting gaf, stond dat gelijk met de voltrekking van het over mijn vader gevelde doodvonnis. En mijn vader werd voortdurend, hoewel hij zelf dat nooit heeft opgemerkt, dag en necht door twee mannen bewaakt. Gabrielle, spreek je de waarheid vroeg Valentin. Maar dat is immers ongehoord Begrijp je thans, waarom ik in dien nacht, toen je met je vrienden in het kasteel van Bois-Tordu waart doorgedrongen, om mij te redden, niets heb kunnen zeggen Begrijp je thans, waarom ik bekennen moest, dat ik den markies liefhad, waarom, ik het leven van dien man, waarvan eveneens het leven mijns vaders afhing tegen jou en de anderen wel verdedigen moest, waarom eindelijk dat vreeselijke huwelijk inderdaad voltrokken werd, waarom ik overal, in het raadhuis, in de kerk, tegenover de dorpelingen, des avonds op het zoogenaamde bruilofstfeest een toe stemmend antwoord heb moeten geven, be grijp je nu eindelijk, hoe ik dorst naar wraak en hoe mij het hart bloedt om jou gemis Gabrielle hemel wat zeg je daar rammelend effect. Vermijden we verder alles wat druk, wat te veel is kragen met lange slippen, groote strikken, lange pelerines. Gebruiken we liever geen bont of zeer bescheiden als een enkel smal randje hier of daar. De Hooglandsche mutsjes zijn een snoezige dracht voor kinde ren. Men kan ze natuurlijk ook fantaseeren in andere kleuren dan het traditioneele Schotsch en er de linten aflaten. De keuze van een hoedje is weer iets moeilijker, omdat ook dit spoedig een „gekleeden" indruk maakt. Onze beide teekeningen geven de kleedij van een iets ouder meiske, die, zooals men ziet, reeds meer op die van de volwassen da me gelijkt. Op het tweede plaatje ziet men een aardig overgooiertje van gespikkelde roode wol, waar bij een soepel wit blousje gedragen wordt. WILHELMINE. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. Van 5 tot en met 11 December. Wijzigingen: K. Mienis, Ursem, Noor derbuurt A 147, winkelier in kruide nierswaren en manufacturen. Overge gaan aan C. Verdwaald. Fa. Blaauboer en Kossen, Schagen, Nieuwe Laagzijde B 54, automobiel- en garagebedrijf. Filiaal gevestigd te Wormer, Dorpsweg. Opheffingen C. Smit, v. Ewijck- vaart 18, Anna Paulowna, handel in tabak, glas en aardewerk. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Omzetbelasting. De zegels. De omzetbelastingzegels zullen tot en met de waarde van f 10 aan de kan toren der posterijen, met uitzonde ring van de postagentschappen, ver krijgbaar worden gesteld en wel van l cent tot en met 40 cent, met op klimming van 1 cent van 40 cent tot en met f 1, opklimmende met f 0.10 van f 1 tot en met f 2, opklimmende met f 0.20 van f 2 tot en met f 4, op klimmende met f 0.40, benevens een zegel van f 2.50 van f 4 tot en met f 10, opklimmende met f 1. barstte Valentin los. De waarheid, Valentin, niets dan de zuivere waarheid verzekerde Gabrielle. Maar dan is die man een booswicht, een ellendeling, die hoe eer hoe beter aan de jus titie moet worden overgeleverd en tot jaren tuchthuisstraf moet worden veroordeeld De markiezin maakte een beweging, om den ander het zwijgen op te leggen. Ik beken je volmondig, zeide zij, dat het mij een genot zou zijn, hem naar verdienste te zien straffen, maar dat wil ik nu niet be proeven. Waarom niet Ken je dan nog eenig me delijden voor hem Dat niet, maar er bestaan hier andere bezwaren. Gesteld eens, dat door mij een klacht tegen hem werd ingediend, dan zou ik moeten beginnen met bewijzen bij te brengen voor mijn beschuldiging. Welke bewijzen zou ik kunnen doen gelden Markies d'Argental is in één jaar tijds een man van beteekenis geworden, zoowel in het financie-wezen als in de staatkunde, zoowel door geheel Fran krijk als in Parijs morgen is hij minister, zoo hij dat verkiestWat vermag ik tegen een man van gezag zooals hij Men zou mij als een waanzinnige behandelen, men zou niet eens naar mij luisteren en den markies volkomen gelijk geven, wanneer hij mij naar een krankzinnigengesticht liet brengen. O, hij is sterk, zeg ik je, bijna onoverwin nelijk sterk Hij bezit genie, die man het genie, om groote en afschuwelijke dingen te volbrengen. Mij zou hij vermorzelen en al de genen, die mij lief en dierbaar zijn Neen, het zou dwaasheid mogen heeten, om in mijn zaak de justitie te gaan mengen, maar ik heb andere dingen in het hoofd Spreek dan, Gabrielle, ik ben bereid, je mijn leven te wijden viel Valentin in. Zoo jij sterven moest voor mij, mijn vriend, zou ik met je sterven, sprak Gabrielle, want ik heb nooit opgehouden, je te bemin nen en je waardig te zijn Gabrielle riep de jongeman, dronken van vreugde, terwijl hij haar in zijn armen Communistisch krakeel. Men meldt uit Overschie aan de N. R. Ct. Zondagmiddag heeft het gewezen lid van de C. P. H., C. F., raadslid van Schiedam en lid van provinciale Staten van Zuid-Holland, die mei zijn broer H. onder Overschie in een woonwagen vertoefde, zich met een paar voertuigen naar Schiedam bege ven, waar hij uit het zgn. Karl Lieb- kuechthuis de stoelen en administra tieve bescheiden heeft meegenomen. De communisten van Schiedam waren juist op een anderen plaats in verga dering bijeen. Zij werden gewaar schuwd en vervolgden de gebroeders F. Op den Overschiescheweg juist op de grens aan Schiedam had een tref fen plaats. H. F. pakte een stoel en weerde daarmee den aanval af. In draf werd verder gereden naar Over schie, waar intusschen de Schiedam- sche communisten, de politie te Over schie om inbeslagneming verzochten. De gebroeders F. werden door de poli tie te Overschie aangehouden. Kort daacna vervoegde zich 'n tiental Schie damsche communisten aan het bu reau te Overschie. Aldaar ontspon zich tusschen de gewezen communis ten F. en de communisten uit Schie dam een scheldpartij, waarbij C. F., de Schiedamsche communisten toe voegde Ik heb veertien jaar noodig gehad, om te zien wat voor S. de communisten zijn. De politie heeft F. aangezegd de goederen ter beschikking van de jus titie te houden. De administratieve stukken zijn voorloopig in beslag ge nomen, teneinde te voorkomen, dat zij in verkeerde handen geraken. C. F. zou te Schiedam aangifte doen van mishandeling op hem gepleegd door de Schiedamsche communisten. De politie te Schiedam maakte proces verbaal op wegens het wegnemen van bovengenoemde voorwerpen. C. F. zei evenwel, dat de goederen, hem toebe hoorden. BUITENLANDSCH NIEUWS. WAAR GELD SCHAARSCH IS. Lage prijzen welig tierende afbetalingstelsels. Belastingen in natura. Uit Boedapest schrijft men Op de weekmarkt van Kiskunfc- legyhaza staat een echte, vierkante Hongaarsche boer eji tracht met alle geweld een ezel te verkoopen. - U kunt hem goedkoop koopen, zegt hij, om er dan, wanneer hij ziet, dat de aangesprokene geen ezel noo dig heeft, verbitterd aan toe te voe gen Vandaag is het de negende maal, dat ik met dien ezel op de markt kom, zonder dat ik hem kwijt kan ra ken en ik heb toch werkelijk nieuwe laarzen noodig Een half uur later komt een kooper opdagen en de ezel gaat in andere han den over, niet voor geld, want dat is in Hongarije een ongelooflijke zeld zaamheid geworden, maar voor een paar laarzen. - Voeder had ik toch niet meer voor hem, zegt de boer tevreden, nu heb ik tenminste een paar laarzen Eenige passen verder staat een oud vrouwtje, dat een haan wil ver koopen. Vijf pak tabak en een liter wijn is de prijs. Men rekent in de gau wigheid uit: vijf pak tabak is 50 fillér een liter wijn hoogstens 40, dat is 90 fillér of 30 cents. Voor dat geld kan men een haan krijgen, een haan, die zeker twee kilo weegt en nog jong is bovendien. Behalve de ruilhandel bloeit op deze markt, waar in vroeger dagen vijftien duizend menschen bijeenkwamen, nog een andere vorm van handel, n.1. die op afbetaling. Groenten, klein en groot vee, alles, wat raen wil wordt er op albetaling verkocht. Een goed trek paard kan men voor 80 pengo 27 gul den krijgen mot een maandelijksche afbetaling van 10 - 15 pengo. Wanneer men echter contant betaalt, kan men het ook voor 50-60 pengo krijgen. Er gaan zelfs paarden voor 20 pengo in andere handen over, al zien ze er dan ook niet overdreven doorvoed uit. Ook is het geen zeldzaam geval, dat de ruilhandel met afbetaling wordt verbonden. Een paar ganzen kan men bijv. ook zoo koopen, dat raen daar voor iedere week tien eieren betaalt. Een onderwijzer uit de omgeving kocht een waakhond voor een paar kipppen tien eieren en drie liter wijn, het ge heel tot Kerstmis af te betalen. Daar het geld zoo schaarsch is, kan men zich denken, dat de prijzen onge looflijk laag zijn. Voor een bloemkool, zoo groot als een kinderhoofd, ver langt men niet meer dan twee filler en voor twee fillér krijgt men ook een groot pak groente. Een liter melk, kost acht fillér, een kilo aardappelen drie fillér, een kilo mager schapen- vleesch 28-30 fillér, Voor schitterende groote roze en gele chrysanthemums, die in de uitstalkasten van de bloe menwinkels zoozeer worden bewon derd, verlangt men voor 10 tot 12 stuks 4 fillér Ongelooflijk goedkoop kan men alles krijgen, wat de boeren ter jmarkt brengen, als men maar geld heeft, maar geld heeft in Hongarije niemand. Voor geld verkoopt men zijn vee, zijn huisdieren, zijn meubilair, zelfs zijn arbeidskrachten. Voor drie pengo in de maand kan men een meisje van 16 a 17 jaar als dienstbode krijgen. Een mannelijke daglooner krijgt, wan neer hij zelf voor zijn kost zorgt, 90 fillér, hoogstens 1 pengo per dag. Een vrouw krijgt, wanneer het haar, het geen een zeldzaamheid is, gelukt dag werk te vinden, 40 -50 fillér en, wan neer zij voor haar eigen kost zorgt 70 fillér. Voor een dergelijke betaling bestaat zelfs nog een grootere aan drang en van vijf uur in den morgen af is de merkt vol van mannen en vi ouwen, die trachten, dagwerk te vinden. Geld heeft men voor alles noodig. Een boer vertelde, hoe zijn vrouw on langs ziek r.\as en een beetje wijn noo dig had gehad, dat had hij ook slechts door ruilhandel kunnen krijgen, \\nnt geld heeft de man niet Geld echiei heeft men noodig in de eerste piaa' s sloot en haar gelaat, het voorhoofd, het haar en de oogen met gloeiende kussen overdekte. Ja, ik bemin je ik bemin je jou, jou alleen sprak de markiezin diep ontroerd. En ik kwam hier om je dat te zeggen, zie je, omdat ik nog met lichaam en ziel dezelfde Gabrielle ben, aan wie je eens trouw hebt gezworen De markies heeft mij gedwongen tot dat onmogelijke huwelijk Het was hem te doen om mijn vermogen. Nooit zal hij van mij iets anders hebben Jou alleen heb ik lief, hoor je wel, jou alleen herhaalde zij met hartstochtelijke teederheid. O, wat ben ik gelukkig jubelde Valen tin. Zachtjes maakte Gabrielle zich uit zijn omarming los en zocht hem en zichzelve weer tot kalmte te brengen. Een oogenblik stond de markiezin daar als betooverd en lachte als in een schoonen droom. Valentin was op zijn knieën voor haar neer gezonken. Zonder zelf een woord te zeggen, liet hij Gabrielle begrijpen, dat hij aan haar toebehoorde tot in den dood. Nu wil ik je zeggen, Valentin, waarom ik over alle aarzelingen ben heengestapt en je moest spreken, hernam, hernam Gabrielle. De tijd dringt, en Rouquin, zijn bondgenoot, zullen eerst dan in het ongestoord bezit van het aanzienlijk vermogen komen, dat door mijn oom werd nagelaten als al de andere erfgenamen uit den weg zijn geruimd. Die andere erfgenamen is Rouquin op het spoc^ gekomen, hij heeft hen gevonden, hun leven verkeert in gevaar. Ik wil de voorgenomen misdaden trachten te beletten, ik wil tegen over mijn man, mijn arme familieleden trach ten te redden. Daarna kan de bestraffing volgen Goed, ik zal je helpen verzekerde Va lentin. Ik had ook op je gerekend. De zuster van mijn vader, erfgename zooals ik, is over leden. Maar zij was gehuwd en heeft een man en twee zonen nagelaten. Zie daar alles, wat ik weet. Ik kan je niet zeggen hoe die men- AD VERTBN TIëN. Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.1& Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer J. T. van Bergen te Beekbergen schrijft ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 0.84 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 3/4 cent aan voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM voor het hoi alen van belasting Mlci- den op dc ma) kt staat het bron* .n standbeeld van den grooten Hongaai schert dichter Potofi, en dat sta.il- becld wijst met zijn uilgestrekten rech terhand in de lichting van den bij-in gang van hei stadhuis. Zelfs Pe-ofi, zeggen de boeien, wijst naar de plaaU waar de belastingen moeten worden betaald, want de fiscus kent geen me delijden en wanneer de boer zijn be lasting niet kan betalen wordt al spoe dig zijn heele hebben en houden dooi ■den deurwaarder ve: kocht. Wat dat [onder (leze omsiajidigheden, daar nie 'mand geld heeft, opbrengt, kan men zich gemakkelijk voorstellen. Welis waar is het belastingkantoor er ook reeds toe overgegaan, in bepaalde ge vallen betaling in graan aan te nemen en er wordt reeds overwogen, ook an dere producten als betaling aan te ne men. Dat is echter slechts een begin en in hoofdzaak zal de belasting ook in de toekomst in geld moeten geschie den. Het zou anders wel een beetje lastig worden. Voor het graan heeft men thans een bepaalden overname prijs vastgesteld en misschien ware dat ook nog bijv. met aardappelen of suikerbieten mogelijk. Betaling in ezels en ganzen, eieren, en chrysantemums zou echter al te in gewikkeld worden en waar zouden de belastingambtenaren per slot van re kening met al die dingen moeten blij ven Dus moeten de boeren zien aan geld te komen en daarom wijst Petofi met zijn hand in de richting van het belastingkantoor, want de staat is on verbiddelijk. Vrouwen richten een Bank op. Het beheer der Mannen was te slecht. In den laatsten tijd zijn de Ameri- kaansche besturen van vrouwenver- eenigingen er toe overgegaan zelf ban ken op te richten, waar de financieeie belangen van haar leden worden be- schen heeten, ik kan je niet zeggen, waar ze wonen. Maar, zoo wij den markies en Rou quin heel voorzichtig in hun handelingen konden nagaan, zouden wij wel spoedig alles ontdekt hebben, wat wij noodzakelijk weten moeten. Als wij maar eerst zoover gevorderd zijn zal het niet moeilijk wezen mijn familie leden voor het hen dreigend gevaar te behoe den. Zijn je vroegere vrienden Trompelet en Tratal je nog altijd genegen Ja, mij en jou eveneens, Gabrielle O, ze zullen zich zoo verheugen, als ze hooren, dat je nog altoos dezelfde bent, die zij een maal hebben gekend. Hun leven is je toege wijd als het mijne, dat weet ik stellig Ik weet ook, waar ik hen vinden kan. Ik moet spoedig met hen te rade gaan. August is in een kleinen circus, dien hij in de rue Mar- cadat heeft geopend en Trompelet heeft hem niet verlaten, hij werkt bij hem als gooche laar en ze geven samen voorstellingen in het worstelen. Zij zullen mij beiden onmiddellijk ten dienste staan. Ga dan, mijn vriend, ik zal God bidden, om ons bij deze onderneming zijn hulp niet te onthouden. Zeer ontroerd namen de beide jonge men schen, die opnieuw vriendschap hadden ge sloten, van elkander afscheid. Toen de markieln Valentin verlaten had, kreeg zij plotseling, zooal niet berouw, dan toch een gevoel van zelfverwijt, dat zij de schoone, glansrijke toekomst, die Valentin ontegenzeglijk te wachten stond, in haar belang op het spel had durven zetten. Valentin schreef aan zijn weldoener, mijn heer Lehoussu, en vroeg hem wegens parti culiere aangelegenheden een verlof van en- kele dagen. Daarop ging hij de deur uit, om met Trompelet en August te beraadslagen over hetgeen hun te doen stond. Niet langer dan een uur daarna bewaakten de drie vrienden het door Rouquin bewoonde huis in de rue Lafayette. Nauwelijks vijf minuten konden zij daar in observatie zijn geweest toen zij Norbert d'Argental zagen aankomen. De markies was toch nog door Loussard gevonden en zonder eerst naar zijn huls te zijn geweest, waar hij zou bemerkt hebben, hoe het briefje dat Rouquin hem gezonden had, van zijn schrijftafel was verdwenen, spoedde hij zich onverwijld naar de rue La fayette. Loussard kende den inhoud van het brief je en had dien aan den markies meegedeeld. Norbert's voorhoofd werd zwaar bewolkt en een angstig gevoel drukte hem op het hart, toen hij vernemen moest, dat Rouquin de tot nog toe niet te vinden erfgenamen op het spoor was gekomen. Hij zag weer ettelijke misdaden in het verschiet. Wederom zou er onschuldig bloed gestort worden. Dieper en dieper zonk hijzelf weg in den modderpoel van schande en de nieuwe euveldaden zouden de heillooze nasleep wezen van zijn eerste, vermetele schrede op het pad van oneer. Welk een afgrond van jammer en ellende lag er niet aan zijn voeten, zonder dat hij de macht bezat om zich terug te trekken Wat er echter ook mocht omgaan in het hoofd en het hart van Norbert d'Argental, zijn gelaat toonde het masker van onverschil ligheid, terwijl Loussard hem naar het huls zijns meesters geleidde. Hij kon zelfs nog glim lachen. Rouquin en Norbert hadden een gesprek onder vier oogen. Het onderhoud duurde niet lang. Toen de markies weer buiten kwam, zag hij zeer bleek. Zoolang hij bij Rouquin was gebleven, had hij geglimlacht en herhaalde lijk met volle toestemming geknikt, maar toen de deur van Rouquin's woning eindelijk achter hem was dichtgedaan, ging hij wag gelend de stoep af. Wat kon daarbinnen in dat huis dan zijn voorgevallen De nu zoo verrassend snel op elkander vol gende gebeurtenissen, waarvan wij getuigen zullen zijn, maken het onnoodig, het gesprek, dat daarbinnen werd gevoerd, aan onze lezer» mede te deelen. (Vervolg binnenpagina.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1