Begrooting Landbouw-Crisisfonds 1934. ONS WIERING ERMEERHQEKJE. De Tabaksbelasting. De tabaks-belasting (f 5.—) moet vóór 20 Jan. a.s. voldaan zijn. Wie van zijn vergunning geen gebruik meer wenscht te maken, geve hiervan kennis aan den Rijksontvanger vóór dien datum. Wie binnen drie dagen na 20 Jan. a.s. nog niet heeft betaald, zal een dwangbevel krijgen, waarvan de kosten niet minder dan f 4.25 be dragen. Met laatstgenoemde maatregel is niet iedereen bekend, waarom we er nadrukkelijk de aandacht op vesti gen. De Rijksontvanger ontving be richt, dat dit voorschrift streng moet worden nageleefd en geeft daarom tij dige betaling of spoedig bericht met klem in overweging. Reünie op fort Honswijk. Van leden der voormalige be zetting,. Op verzoek van den oud-comman dant van de voormalige „Bezetting 1914-1915" van Fort Honswijk om al daar op Hemelvaartsdag, 10 Mei a.s. een kameraadschappelijke samen komst te mogen houden van leden van de voormalige bezetting, heeft de minister gunstig beschickt. Deze leden, thans burgers van allen rang en stand, waren in 1914-1915 offici- ren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de infanterie, ge nie en van het hospitaalpersoneel. Ook hun familieleden mogen tot het fort worden toegelaten. Dit is ge legen aan de Lek, nabij Schalkwijk. Nu reeds zijn ongeveer vijfhonderd man te verwachten. Zij komen uit 177 verschillende en zeer verspreid liggen de woonplaatsen. De uiterste zijn: Ter schelling, Loppersum, Maastricht en Vlissingen. Binnen dezen vierhoek lig gen de 173 andere. Zij betalen met el kander de kosten. Er wordt al ruim een jaar lang voor gecontribueerd. Evenals in 1914 zullen in het fort ook kerkdiensten worden gehouden. De H. Mis voor de Roomsch-Katholie- ken vangt aan om elf uur en de gods dienstoefening voor de Protestanten 's-jmiddags om drie uur. De organisatie en de algemeene lei ding van de réunie berusten bij den vroegeren fortcommandant, overste A. Captijn. Daar het geval een uni cum is in den lande, trekt het zeer de aandacht. Benzine>-Auto's uitgebrand. Vrijdagavond half zeven is op het stations-emplacement te Ede (dorp) een motor van een benzine ladende tankauto in brand geraakt. De vlam men deelden zich mede aan een in de onmiddellijke nabijheid staanden tankwagen, die met 20.000 liter benzi ne gevuld was. Van dezen wagen vloog met een knal de koppeling af en een dertig meter hooge vuurzuil steeg op, gelukkig zonder onheil te weeg te brengen. Ook de tankwagen brandde geheel uit, evenals verschillende ben- zinevaten, die op het terrein waren opgeslagen. Een in de nabijheid staan de tankwagen met petroleum en een met gasolie konden bijtijds door de brandweer in veiligheid worden ge bracht. Door een trein gedood. Omstreeks kwart voor negen is Za terdagmorgen door den trein van de locaalspoorweg Maatschappij Ensche- dé-Doetichem een hardhoorend man op den spoordijk tusschen Ruurlo en Borculo overreden en gedood. Een late Kerstboombrand. Vrijdagmiddag ongeveer half zes is door het ontsteken van een Kerst boom brand uitgebroken in een huis aan de Haarlemmerstraat te Zand- voort. Meisjes wilden de kaarsen van den boom nog eens aansteken, met het gevolg dat de geheele boom in brand vloog. Zij trachtten het vuur met een di vankleed te blusschen maar toen vlo gen ook de gordijnen in brand en daar na grepen de vlammen zeer snel om zich heen. De meisjes vluchtten en waarschuwden de brandweer. Het geheele benedenhuis brandde uit, het bovenhuis kreeg waterschade. Achterstallige polderlasten. Voorkoming excecutie. Op de vragen van den, heer Cramer betreffende het nemen van maatrege len van Regeeringswege ter voorko ming van excecutie van tuinders in Noord-Holland, die niet in staat zijn de polderlasten te betalen, antwoord de de Minister van Justitie Met het oog op de consequenties, die maatregelen ter voorkoming van exce cutie zonder meer van sommige inge landen zouden hebben op den om slag van polderlasten over de overige ingelanden, acht de minister derge lijke maatregelen minder gewenscht. Daarbij komt, dat bedoelde maatrege len zouden moeten steunen op een wet, welker voorbereiding en totstand koming eenigen tijd zou vorderen. Het is op die gronden, dat de minister van oordeel is, dat het vraagstuk der achterstallige polderomslagen moet worden bezien in het kader van de meer algemeene wettelijke regeling ter voorkoming van executie van lan delijke eigendommen, welke in voorbe reiding is. PROVINCIAAL NIEUWS. OPZIENBARENDE ARRESTATIES. De Alkm. Crt. schrijft Gearresteerd zijn C. R„ eerste Wethouder en plaatsvervangend burgemeester van Hoog- karspel en A. B., gemeente-ontvanger in Wer- vershoof. Zij zijn respectievelijk voorzitter en betaal meester der tuinbouwveiling. Er moet fraude zijn gepleegd met de vergoeding welke van rijkswege voor de aardappelen wordt ver strekt. Beide personen zijn overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar. In de aardappelen-campagne van Juli- Augustus 1933 kocht de regeering de aard appelen op de veilingen tegen een vastgestel- aen minimumprijs. R. en B. waren met de regeling voor hun streek belast en de rijks- controledienst rapporteerde, dat door hen, volgens de boeken, een zeker percentage niet was uitbetaald. Dit heeft tengevolge gehad dat de officier hen Donderdag in voorloopige hechtenis deed insluiten. Heden werd het voorarrest van R. door de rechtbank met 6 dagen verlengd, terwijl B. uit de voorloopige hechtenis werd ontslagen. Inzake de arrestatie van den wethouder van Hoogkarspel en den gemeente-ontvanger van Wervershoof, in verband met gepleegde fraude, vernemen wij nader, dat aan den heer C. R. machtiging was verleend, de aardappe len welke op de veiling te Hoogkarspel den minimumprijs niet konden opbrengen voor veevoeder te verkoopen, waarna de heer A.B. te Wervershoof, die betaalmeester van de vei ling te Hoogkarspel is, de desbetreffende staten invulde en de gelden opzond naar het rijks in- en verkoopbureau te Den Haag. Het blijkt, nu dat door S. R. voor een hooger be drag aan aardappelen is verkocht dan het bedrag hetwelk naar den Haag is verzonden. Heer-Hugowaard. Ten huize van de familie Roose aihier werd brand ontdekt, terwijl de ouders wakker wa ren geworden door het schreien van hun kind. Spoedig stond alles in vlam het perceel ging in de vlammen op. Hensbroek. Begin dezer week riep de veehouder C. de Boer hulp in van den veearts voor een zieke koe deze oordeelde, dat het beest moest worden afgemaakV Bij onderzoek bleek de koe een kool mes te hebben ingeslikt, hetwelk se dert enkele dagen vermist werd. IJSBREKEN. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwar tier, die reeds subsidie verleende voor openhouden van den vaarweg tus schen Den Helder en Amsterdam, ver leende thans eveneens financieele steun voor het maken van een vaar geul tusschen Kolhorn en de Kooi, waardoor verschillende binnen-vaar- tuigen uit hun isolemenl werden ver lost en de scheepvaart ter plaatse weder kam worden uitgeoefend. BENOEMING HOOGHEEMRAAD. Tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier zijn benoemd de heeren J. J. Verfaille te Den Helder en J. Versteeg Jr. te Monnikendam. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Twee broertjes verdronken. Zaterdag zijn twee jongens, broertjes van 8 en 10 jaar in de buitenvestinggracht te Naarden bij het oversteken op het ijs in een door een ijsbreker gemaakte geul te water ge raakt en verdronken. Een voorbijganger trachtte het oudste jon getje nog te redden, maar de koude en ver wonding aan een ijsschots moest hij het ven tje weer loslaten. BIOLOGISCH ZUIDERZEE - ONDERZOEK. De groote weekdieren afgestorven. Bot en haring nog in leven. De Bruinvisch verdwenen. Met het toenemen van de verzoeting van het Zuiderzeewater worden de resultaten van het biologisch Zuiderzeeonderzoek, zooals dit door de Zuiderzeecommissie van de Neder- landsche Dierkundige Vereeniging georgani seerd is, belangrijker. Op de Zaterdag j.1. te Amsterdam gehouden vergadering werden onder groote belangstelling de resultaten van het in het afgeloopen jaar verrichte onder zoek besproken. Allereerst deelde dr. Havinga een en ander mede over de termijnvaarten en hoe daarbij naar voren kwam, dat in het Noordelijk ge deelte, dat aanvankelijk, na de afsluiting het zoetste was, reeds in 1932 alle groote week dieren waren afgestorven. Van de vroeger zeer talrijke mossel Mytilus edulis leefde ein de 1932 geen enkele meer. In 1933 daalde het zoutgehalte tot op 1/15 van dat van de Noord zee. Nu komen in het Zuidelijke gedeelte nog steeds levende kokkels, slijkgapers en de kleine roze Tellina baltica voor, maar ver moedelijk zullen zij het niet lang meer ma ken, al werkt het thans nog hooge calcium- magnesium gehalte tijdelijk beschuttend. Van de dieren die voor goed verdwenen zijn, memoreert dr. Havinga de bruinvisch. Bot is evenwel nog in volle glorie aanwezig, al werden geen eieren meer gevonden. De bo dem is daar niet meer geschikt voor, want op vele plaatsen waar vroeger een zuivere zand bodem voorkwam, is deze thans met slib be dekt. Haring en ansjovis maken het redelijk wel. De haring plant zich nog steeds voort. Verder wordt er voor gezorgd, dat de jonge aal gelegenheid krijgt door de sluizen naar binnen te komen. Ook in 1933 was er veel montee. Aan de toelichting tot het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting voor het land bouwcrisisfonds voor 1934 is het volgende ontleend Granen. Voor den oogst 1933 is voor de tar we een prijs bepaald van f 12. De oogst 1933 is groot. Bij handhaving van een maalpercen- tage van 35 zal een gedeelte van den oogst niet in het brood kunnen worden verwerkt. De benoodigde gelden, voor steun van het overschot aan tarwe, worden geschat op 2Va millioen gulden. Voor den oogst 1934, die van af September a.s. aan de markt komt, moet de prijs nog worden vastgesteld. Voorloopig is er rekening mede te houden, dat voor den oogst 1934 geen toeslag voor de tarwe noodzakelijk is. Melkveehouderij. Het aantal kg. melkvet waarover uitkeering zal moeten plaats heb ben, is begroot op 104.000.000 kg., zijnde het aantal kg., waarover is uitgekeerd in de peri ode van 10 Juli 19329 Juli 1933, terwijl een gemiddelde uitkeering wordt geraamd van f 2.32 per 100 kg. melk, welke de thans gel dende uitkeering zeer nabij komt, doch nog onvoldoende is om den gemiddelden richtprijs van 5'/< cent per kg. melk te bereiken. Voor deze uitkeering is op de begrooting een be drag van f 76.161.000 uitgetrokken. Voor aan koop van zuivelproducten is f 1.000.000 uitge trokken. Onder deze kosten zijn begrepen verliezen door aankoopen van boter, bestemd voor binnen- en buitenland. Om de gedachte te bepalen is een bedrag van f 1.000.000 aan genomen, welk bedr? ook in 1933 noodig werd geacht. Boter. Ten einde d botermarkt in den zo mer te ontlasten, is i vorige jaren een koel- huisboter-regeling onworpen, die ten doel heeft gehad, het inztten van boter in koel huizen te bevorderei Voor de begrooting dezer kosten is als-: asis de regeling van 1933 aangenomen, wese aan inzetters de kos ten en een vergoedig voor matige winst waarborgt De totale hoeveelheid boter, in koelhuizen op te slaa, hangt van de markt positie af. Jk De kosten zijn beroot' over een hoeveel heid van 6.000.000 kg en bedragen f 1.300.000. Fabrieksaardappela. Voor den oogst 1933 kan de veenkolonial landbouwer wederom geen steun missen, lij den tegenwoordigen lagen prijs kan in erband met de te ver wachten productieketen van de campagne 1933/1934 met geen .ageren steun worden volstaan dan 30 ct. jer hl<-Echter, indien de prijs van het aardajpel&iyél stijgt, wordt de steun evenredig verninderd. Voor den oogst 194 zijn nog geen steun maatregelen in overteging genomen. Voor steun aan de rerbouwers van fabrieks aardappelen oogst 1933 is uitgetrokken f 3.600.Ö00. Gerekenc is op een oogst van 12 millioen hl. en een seun van 30 cents per hl. Teelt en bewerking van vlas. Voor het vlas van oogst 1934 is eer zelfde regeling in voor bereiding als voor hs vlas van oogst 1933. Voor de uitkeeringn ten behoeve van de teelt en de bewerkini van vlas, oogst 1932, is uitgetrokken f 57.033 Kippen- en eenderhouderij. Het aanbod op de binnenlandsche narkt zal in 1934 waar schijnlijk niet kleineizijn dan in 1933, eerder grooter, daar in inkimping van den pluim veestapel, die in 192 had plaats gevonden, weer teniet is gedaar en van een verhoogden prijs in het binnenlaid vermoedelijk wel geen sprake zal zijn. Riet- en griendculüur. De toestand in het griendbedrijf is nog steeds zóó slecht, dat steunverleening van tegeeringswege ook voor het gewas 1934, nootzakelijk is, wil voorko men worden een totsle verarming van dezen nij veren stand en deftlgeheele ondergang van de bedrijven. Consuinptie-aardaptelen. Hoewel de steun regeling van den oojst 1934 nog niet defini tief is vastgesteld, is in deze begrooting aan genomen, dat de stem op denzelfden voet wordt voortgezet als In 1933 is begonnen. De steunmaatregelen zijl nog van voorloopigen aard. Vergelijkend overzicht. Uit het vergelijken! overzicht der geraam de inkomsten en uigaven voor 1934 blijken de volgende inkomsfcn Monopoliewinst op den invoer van granen en producten geheel of gedeeltelijk daarvan afkomstig f 25.000.00). Heffingen op botef, kaas, melkproducten, margarine, andere s^jsvetten en consumptie- melk f 74.100.000. Opbrengst der gelcen door de Rijks of Ge meentelijke Keuringsdiensten of de Neder- landsche Varkensceitrale krachtens artikel 6 der Crisis-Varkensvet geheven f 11.700.000. Heffing op suiker f 18.000.000. Monopoliewinst op den invoer van eieren en eierproducten f 2)0.000. Heffing op broedeeren f 400.000. Heffing op consunptie-aardappelen oogst 1933 f 2.300.000 iden. oogst 1934 f 1.700.000. Heffing op den uitvoer van bloembollen f 450.000. Wat de uitgaven betreft wordt aan dit over zicht het volgende aitleend Steun ten behoeve van verbouwers van rogge f 11.900.000 idem van gerst f 2.200.000. Steun ten behoew van verbouwers van tarwe f 2.500.000. Aankoop van vee, vervoer en aankoopkosten f 17.456.250. Kosten van verwerking, accijns en distributie f 6.90D.000. Uitkeeringen in ver band met den uitvoer van levend vee f 450.000. Vergoedingen, veistrekt ten behoeve van den invoer van varkens of varkensvleesch naar diverse landen f 2.340.000. De geldelijke aandeelen, voortvloeiende uit de werkzaamheden van de Nederlandsche Varkenscentrale, f 10.174.000. Uitkeeringen ten behoeve van de verbou wers van fruit en warmoezerijgewassen, oogst 1934, f 6.000.000. Steun op niet voor de consumptie verkoch te aardappelen oogst 1933 f 2.200.000 idem oogst 1934 f 2.500.000. Ook bij de begrooting voor het Landbouw- Crisisfonds 1934 is een uitgewerkte en toe lichtende staat behoorende bij de raming inkomsten gevoegd. Hieraan wordt het volgende nog ontleend Granen. In 1934 is een opbrengst aan mo nopoliewinst op tarwe, rogge, gerst, haver en mais te verwachten van f 23.000.000 en aan monopoliewinst op derivaten van f 2.000.000. Melkveehouderij. Het geraamde bedrag ad f 71.100.000 wordt als volgt gespecificeerd Heffing op in het binnenland geconsumeer de boter f 48.000.000 idem op kaas f 7.700.000 idem op melkproducten f 500.000 idem op margarine f 13.000.000 idem op andere spijs- vetten f 4.600.000 idem op consumptiemelk f 300.000. De consumptieboter is begroot op 47.000.000 kg. De menging in margarine op 13.000.000 kg. Voor de heffing op margarine is als grond slag van het begroote bedrag de thans vast gestelde productie ad 1050 ton per week aan gehouden tegen de vigeerende heffing ad 24 ct. per kg. Deze heffing is afhankelijk van het voorgeschreven mengingspercentage en de vaste verhouding, welke tusschen de de tailprijzen van boter en margarine moet be staan (3 2). Wat betreft de heffing op andere spijsvet- ten is bij de schatting van de heffing uitge gaan van de thans bekende productie- en exportcijfers en van een heffing van 35 ets. per kg. De heffing op olie werd op f 1.600.000 ge raamd. Dit laatste bedrag berust op een glo bale schatting, aangezien deze regeling tot dusver niet is ingegaan. Suikerbietenteelt. Het verbruik wordt ge schat op 2.000.000 zak, terwijl de heffing f 9 per zak zal bedragen. Kippen- en eendenhouderij. Het ligt in de bedoeling om door een heffing op de broed- eieren de kosten, verbonden aan de teeltrege ling, alsmede den steun aan het fokkerij we zen ter verbetering van den kippen- en een denstapel, volledig te bestrijden. Consumptieaardappelen. Geraamd wordt, dat in 1934 worden geconsumeerd de volgen de hoeveelheden aardappelen, welke via den handel bij den consument komen a. 230.000.000 kg yan den oogst 1933 b. 170.000.000 kg j|an den oogst 1934 400.000.000 kg in totaal. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 5 Jan. 1934. Op de ge- Ontwikkelingsavonden in 1934. Zooals bekend is zullen ook in het nieuwe jaar tijdens den winter de out wikkelingsavonden worden voortge zet. Hieronder doen wij opgave van de eerstvolgende lezing en een te organi- seeren filmavond. Voorts wordt medegedeeld dat te Middenmeer voortaan des Vrijdags avonds de ontwikkelingsavonden ge houden zullen worden, daar deze avond de meeste bedrijfsleiders beter schikt. Voor Slootdorp, waar het gymna stieklokaal des Vrijdagsavonds bezet is, wordt voorloopig de Woensdag avond aangehouden. Lezingen Aanvang 8 uur precies. 10 Januari (Woensdag) Slootdorp, in het gymnastieklokaal. Filmavond aangeboden door de N.V. Chilisalpeter maatschappij. Programma 1;. Landbouwfilm. (De Nederlandsche landbouw in de praktijk en de rol die de chilisalpeter daarbij speelt. 2. Film over de salpeter-industrie in Chili. 3. Komische film, met chjlisalpeter in verband staande. Deze avond is in de eerstee plaats bestemd voor de cursisten der Alge meene Landbouwcursussen, en voorts voor alle polderbewoners. 19 Januari (Vrijdag) Middenmeer, in het gymnastieklokaal. Spreker de heer C. P. Vergouwen. Onderwerp „Het wondere leven der bijen." Wüj wekken allen, die zich voor den landbouw en nevengebieder interes seeren op, bovenaangekondigde lezin gen bij te wonen. Aan den aanvang van het seizoen is medegedeeld, dat gaarne van de toehoorders onderwerpen worden ver nomen, waarvan gemeend wordt, dat zij belangwekkend kunnen zijn om op een onzer avonden te worden behan deld. Gaarne zullen aan het Dorpshuis dergelijke opgaven worden tegemoet gezien, terwijl tevens op de eerstvol gende ontwikkelingsavonden gelegen heid tot het aanbrengen van opgaven wordt gegeven. Regeling Brandweer Wieringermeer polder. De volgende regelingen betreffende de brandweer worden hierbij ter ken nis van de Wieringermeerbevolking gebracht. SLOOTDORP Het melden van brand dient te Slootdorp te geschieden bij den bewa ker Van der Hoek, wonende Postkan toor, Brink 48-50 bij diens afwezig heid bij het dichtstbijwonend lid van het brandweercorps. MIDDENMEER. Te Middenmeer cliënt het brandmel den te geschieden bij den bewaker Den Hartigh, Havenstraat 17, telefoon 19 (doorverbinding), en bij diens afwezig heid bij; het dichtstbijwonende lid van de brandweer. De woningen der brandweerlieden zijn kenbaar aan een schild met roode vlam, dat rechts naast de voordeur is aangebracht. BUITEN DE DORPEN. Degenen die buiten de dorpen wonen dienen in geval van brand zoo spoe dig mogelijk, hetzij via het telefoon kantoor te Slootdorp hetzij via de telefoon te Wieringerwerf, hetzij recht streeks het telefoonkantoor te Midden- meer en vervolgens den bewaker Den Hartigh, tel. 19, Havenstraat 17 aldaar houden kaasmarkt waren 34 stapels, wegende 48000 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt Fa briekskaai 33 stapels Kleine f 212.50; I stapel Commissie f 20. Alles met rijksmerk. Handel matig. De Graanmarkt. ALKMAAR, 5 Jan. 1934. Op de ge houden graanmarkt waren in totaal 263 II.L.'s aangevoerd als 19 voer- tarwe f 4.50 39 gerst chev. f 4-f 5 90' haver f 5.75-f 6.50 24 boonen, w.o. bruine f 8-f 10 citroen f 10-f 12 dui ven f 9.25 en witte boonen f 15-f 19 II geel mosterdzaad f 13 '22 karwij- zaacl f 29-f 30 tuinboonen f 7.50 en 57 erwten kleine groene f7 en groote f 14-f 19 grauwe f 15-f 34 vale f 17- f 25. Alles per 100 K.G. Handel goed. De Veemarkt. Alkmaar, 8 Jan. 1934. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt3 paarden, prijs niet genoteerd 52 Vette koeien f 100 a 235 handel redelijk 10 Graskalveren f 22 a 40 5 Vette kalveren f 47.50 a 107,50 vette kalveren per K.G. 70— 90 cent33 Nuchtere kalv. (slacht) f 6 m 18 335 Vette varkens (zware) per 24—38 cent. Handel stug. MARKTOVERZICHT der vorige week inge zonden door Firma Jac. Knoop, Makelaars in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158 telef. 81431, Amsterdam. De groothandel te Amsterdam gaat flauw, en bij de winkeliers gaat de ver koop ook slecht, dit doordat de prijs der aardappelen voor groote gezinnen te hoog is, terwijl juist het aardappe- lengebruik van de gToote gezinnen moet komen. Goedkoope soorten zijn daarom gezocht, maar zijn niet aan de Markt. Heden 8 Januari werden de volgen de prijzen gemaakt voor aardappelen per 70 K.G. Zeeuwsche Bonten 4.-4.25 ld. Blau wen 4-4.25 ld. Eigenheimers 3-4.25 Ypolder en II.-Meer Bevelanders te waarschuwen. Huishoudelijke Vergadering Chr. Land Arb. Bond Afd. Slootdorp-Mid- denmeer. Maandagavond was in het Dorps huis te Middenmeer in vergadering bijeen de Afd. Slootdorp-Middenmeer der Chr. Landarbeiders Organisatie De Voorz. de heer C. Sfid opent deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze uitte in zijn openingswoord de beste wenschen voor de organisatie in 1934. Eegige ingekomen stukken brengen geen bijzonderheden, terwijl hierop de secretaris de notulen leest, welke onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Bestuursverkiezing. In het bestuur wordt een wijziging gebracht doordien het wordt uitgebreid met 2 leden voor Middenmeer. Aftredend zijn periodiek de h.h. C. Smid en A. Versluis. Beiden worden met groote meerderheid herko zen. Voor uitbreiding bestuur worden gekozen de h.h. M. B. van Leenen en J. Moes, beiden te Middenmeer.. Hierop gaf Ds. K. O. Finkensieper een causerie over het Fascisma en Nat. Socialisme, welke uiteenzetting met aandacht wordt gevolgd. De vergadering wordt met dankge bed door Ds. Finkensieper geslóten. IJsbrekers aan het werk. Ook de hier geruimen tijd liggende schippers zijn de winter „beu" geworden. Eenige motorschippers hebben reeds vanaf „de Terp", met hun schepen als ijs- brekers dienstdoende, de ijskorst door kliefd en alzoo deze waterweg bevaar baar gemaakt tot Middenmeer. Het is te begrijpen, dat zoodra de vaart open is tot buiten den polder de ani mo voor een „vrachtje" bij de hier lig gende schippers groot zal zijn. Houtdiefstal. Naast de vele artike len welke bij inbrekers en soortgelij ke vaklieden voor „onteigening" (laten we het beschaafd noemen) in aanmer king komen, is de animo schijnbaar •ook gerezen voor het artikel „hout"-. Vooral goed z.g. „timmerhout" schijnt den laatsten tijd „sterke vraag" naar te zijn. Planken voor zitting dienend in schuitkeeten, welke voor velerlei doeleinden zich vermoedelijk leenen, worden gretig zonder vragen wegge- roofd. Ook bij particuliere bouwwer ken werd hout vermist. Daders onbe kend Ben eming. Tot tijdelijk Onderwijze res is benoemd aan de school te Mid denmeer (hoofd de heer Vergouwen) Mej. Straat te Utrecht. In functie tre ding heden. Postduif. Bij den bedrijfsleider, den heer Kadijk Wieringermeer, is komen aanvliegen een postduif, geringd, waar op 3-33-52385. Gevaarlijk pad. Het pad vanaf de Wieringermeer, over den dijk naar den Koogerweg langs het electrisch ge maal van het Heemraadschap Wie- ringen, is zoo gevaarlijk en glibberig, dat verschillende fietsers hier al een buiteling hebben gemaakt. Verbete ring zou hoogst noodzakelijk zijn. Winkeliers-vergadering Zooals een advertentie in dit blad vermeld, wor den de zakenmenschen in de Wierin germeer opgeroepen tot een vergade ring op Donderdag a.s. in Hotel Smit te Middenmeer. Deze vergadering beoogt meerdere onderlinge samenwerking en verbete ring van de bedrijfstoestanden in het nieuwe gebied. Zulk een pogen is ten zeerste toe te juichen en men ver wacht dan ook, dat alle winkeliers hunne belangen zullen beseffen en aanwezig zullen zijn. 2.80-3.- ld. Eigenheimers 3-3.10 Flakkeesche Eigenh. 3.10-3.30 Spui- sche Eigenh. 3.10-3.30 Ny-Holl. Mui zen p. 100 Kg. 4-4.40 Drentsche Nieuwl. zand 5-5.50 per 100 Kg. Frie sche rapen per 60 Kg, 1.20-1.40. Voor Fruit per 100 Kg. Goudreinetten 1ste soort f 12-f 14 ld. 2e soort f 6-flO Bellefleur* le soort f 12-f 16 ld. 2e soort f 6-f 10 Dykman zoet f 6-f 9 Winterjannen f 5-f 8 Boschappelen f 5-f 9 Belle fleurs 3e soort f 5-f 7. GEMEENTE WIERINGEN. Ben emd. Vanwege de Gewestelijke Rundvee Centrale Noordholl. zijn be noemd tot leden der plaatsel. commis sie te Wieringen de heerén D. Blaau- boer te Westerland en S. J. Ivoorn te Stroe, welke dus met de controle over het rundvee zijn belast. Melkvervoer naar Lutjewinkel. Was aan van keil ijk het vervoer vani de melk naar Lutjewinkel na openbare aanbesteding opgedragen aan den heer H. Kaan, die dit dan ook ;=eerr- week heeft gedaan. Thans vernemen we dat opnieuw een aanbesteding on derhands hiervoor heeft plaats gehad, waarvan de heer C, Everts de laagste inschrijver was (36 cent per 100 liter) welke met ingang 8 dezer de Wierin- ger melk naar Lutjewinkel zal vervoe ren. Propaganda-feestavond van het Plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenskracht", on- derafd. van den R.K. Volksbond, afd. Wierin gen. Op Zondag 7 Jan. hield het bovengenoemd comité zijn propaganda-avond op de boven zaal van den heer S. A. Veerdig te Hippoly- tushoef. Uitgenoodigd waren de bewoners van Slootdorp, Wieringermeer. De zaal was flink bezet. Te ruim half acht opende de voorzitter .de hr. Fr. Kiela den avond met een hartelijk

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2