!|^r# PUROL Hoo^dpi^, ICiespip* HUjttlvacdt'paedecs Zij meenden dat het gevaar van doorbraak van den afsluitdijk niet geheel weggecijferd mag worden. Met het Hoogheemraadschap zal worden overlegd den grond te halen uit de breedte, in plaats van van de hoogte van den dijk. VREEMDELINGENVERKEER. Op initiatief van de Vereeniging tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer „Alc- maria" is dezer dagen te Alkmaar een „Fede ratie van V.V.V.'s Noord-Holland boven het Noordzeekanaal" opgericht. Het doel der federatie is, het maken van propaganda, het samenstellen en verspreiden van gidsen en kaarten, zoomede het geven van inlichtingen, organiseeren van rondtoch ten, het bevorderen van het behoud van na tuurschoon in dit deel van Noord-Holland. Staande de vergadering traden 16 V.V.V."s toe, nagenoeg alle rechtspersoonlijkheid be zittende en bij de A.N.V.V. aangesloten ver- eenigingen in dit gewest. In het bestuur werden gekozen de heeren mr. D. Breebaart, presidentmr. J. P. Bos man, secretarisJ. G. Bosschaert, penning meester, benevens de heeren W. Biersteker, G. Voet, J. Th. Schneider en J. J. Dinkelberg. De zetel der Federatie is gevestigd te Alk maar in het Informatie-Bureau der V.V.V. „Alkmaria" (Waaggebouw.) Auto te Heusbroek in brand gestoken. Hoe gevaarlijk het is met lucifers bij benzine te komen bleek ook thans weer. Toen bij de garage van den heer Edel iemand benzine had ingeuomen, moest nog een kleine reparatie onder den wagen gebeuren. Eenige jongens stonden er bij te kijken en op een ge geven oogenblik gooide een van hen een brandende lucifer in den nog ge opende benzinetank zoodat de vlam men oogenblikkelijk opsloegen. Door krachtig optreden werd erger voorko men en verbrandde alleen het ach terste gedeelte van den wagen. Een oude vrouw die achter in den wagen zat kon bijtijds worden gered. Ook de heer Edel liep wonder genoeg geen let sel op. De wagen behoorde toe aan den heer Having te W,ognum. Inbraak op Texel. In den loop der vorige week is inge broken in het St. Janshuis te Den Burg en daar uit een kast de kas der R.K. Bibliotheek inhoudende f 20 ontvreemd De dief had zich toegang, weten te ver schaffen door een venster dat door middel van een gebroken ruit geopend was en de kast opengebroken door het losschroeven van de deur. Daar alles weer netjes in den ouden toe stand teruggebracht was en het raam reeds een gebroken ruit bevatte, had men niet voor Zondag den diefstal be merkt. De politie heeft de zaak in handen. DE OAKFORD-RAMP. Ongewenscht bezoek. De Texelsche Crt. schrijft De motorboot, welke Zaterdag tegen het vallen van de duisternis een be zoek aan de Oakford bracht, is geble ken het eigendom te zijn van de 41-ja- rige Siepko Teerling, uit Uskwerd (Gr.) die zich met zijn vrouw en twee doch ters aan boord bevond. De boot droeg één mast en had een lengte van 25 M. Zondagmorgen heeft men van 4 tot 7 uur van de vuurtoren af een licht gezien op of nabij de Oakford. Men vroeg zich af, of de boot van Teerling zich wellicht weer derwaarts had bege ven. In een onderhoud, dat de politie Zondag met Teerling had, nadat hij met zijn motor weer naar de Oakford koers had gezet, werd echter ten stel ligste ontkend, dat hij 's-morgens weer op het gestrande schip zou zijn geweest. Wel gaf hij toe, eenige goede ren van boord te hebben gehaald, ech ter niet met booze bedoelingen, maar, naar hij verklaarde, „om ze te bergen". Wij vragen ons echter af, waarom hij daartoe dan gewacht heeft tot de avond viel. Wat door Teerling zooal geborgen werd Het waren twee scheepslan- toorns, een paar nieuwe gummilaar zen, een zeekaart en een notitieboekje ten name van Desmond, lid der be manning. Al deze goederen werden door de politie van het motorbootje aan wal gebracht en berusten thans met nog eenige koffers te Den Burg, waar alles voor transport naar Enge land in gereedheid wordt gebracht. Tragisch, Van de tragische bijzonderheden, welke bij het onderzoek aan boord aan het licht kwamen, noemen we nog de mededeeling welke de vrouw van den stuurman haar man deed in een 6 Ja nuari gedateerde brief. Ze schreef daar in, dat ze binnen enkele dagen moeder hoopte te zijn. Nog enkele dagen -- 'n reisje naar Delfzijl nog slechts en de stuurman zou zijn „gelukshuisje" weer betreden. -- Het mocht niet zoo zijn. Met negen anderen heeft hij de dood in de golven gevonden. En moe der en kind wachten vergeefs Er is meer te melden, doch dit zal de lezer voldoende zijn. -- Er is rouw in de ge zinnen van tientallen aan de overzij van de Noordzee. Zegt niet „Eigen schuld", want gij kent allerminst de omstandigheden, waaronder de beman ning haar noodlottig besluit genomen heeft. Oordeelt niet, want niemand be ter dan die zeelui wisten, wie hun be houden thuiskomst met ongeduld ver beidden. Zij hebben de Dood niet ge zocht, maar de Dood heeft hen, onwe tenden, gegrepen. LEVENSONDERHOUD WORDT DUURDER. Naar uit het driemaandelij ksch overzicht van den stand der kosten van het levenson derhoud bij arbeidersgezinnen en van gezin nen van meergegoeden te Amsterdam opge maakt door het Bureau van Statistiek der gemeenten blijkt, waren de indexcijfers der kosten van het levensonderhoud, berekend op de basis van het peil der prijzen geduren de de periode 1923'24 100 en volgens de levenswijze in ditzelfde tijdperk, waren over December 1933 voor arbeidersgezinnen 80.7 (tegen 79.0 in September j.1. en 79.4 in December 1932) en voor gezinnen van meergegoeden 78.0 (te gen 77.4 in Juni j.1. en 80.7 in Dec. 1932). Op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100 waren zij voor arbeidersgezinnen 142.5 (tegen 139.5 in September j.1. en 140.2 in December 1932) en voor gezinnen van meergegoeden 137.7 (te gen 136.6 in September j.L en 142.4 in Dec. 1932). Voor beide groepen van gezinnen is er der halve van September tot December 1933 voor het geheele budget een stijging waar te ne men en wel van 2.1 pCt. bij de arbeidersge zinnen en van 0.8 pCt. bij de gezinnen van meergegoeden. Voor de voeding alleen is de stijging 6.0 pCt. bij de arbeidersgezinnen en 4.3 pCt. bij de beter gesitueerden. BUITENLANDSCH NIEUWS. Invoerrechten ontdoken. Amsterdammer te Londen ge arresteerd na storting waar borgsom in vrijheid gesteld. Gedurende een zakenbezoek aan Lon den is aldaar gearresteerd een papier handelaar uit Amsterdam, die ervan beschuldigd wordt, betrokken te zijn bij een poging tot het frauduleus ont duiken van invoerrechten op 26 balen papier. Van de zijde der justitie werd ver klaard, dat de zaak in onderzoek is en dat vermoedelijk nog feiten aan het licht zullen komen, die tot andere be schuldigingen zullen leiden. De Lord Mayor gaf er de voorkeur aan, de zaak te verdagen. Tegen een borgstelling van duizend Pond werd de man in vrijheid gesteld en werd hij weer in het bezit van zijn paspoort gesteld, nadat hij de belofte had gegeven naar Engeland te zullen terugkeeren om de noodige inlichtin gen te verstrekken bij de behande ling van de tegen hem ingebrachte be schuldigingen. CLANDESTIENE STOKERIJEN. De „Daily Hereld" gewaagt van het bestaan van geheime whisky-stokerijen te Londen, opgericht en geëxploiteerd door een groep misdadigers onder een „master brain", dat is een leider met een meesterlijk verstand, die zich achteraf houdt en zijn minder gewiek ste trawanten het vuile werk laat doen. Van die trawanten zijn er reeds een aantal gear resteerd. Maar de meester laat zich niet pak ken. Inmiddels wordt de Engelsche schatkist van duizenden ponden sterling beroofd. De politie kwam op het spoor van deze organi satie, toen zij een boodschappenjongen op een fiets aanhield. In den mand voorop bleek hij flesschen whisky te hebben van onbeken de soort en het bleek spoedig, dat de drank afkomstig moest zijn uit geheime stokerijen. BRUINE SNEEUW IN CANADA. In den nacht van 15 December is te Mon- treal een eigenaardige bruine sneeuw geval len. Geleerden zijn van meening, dat deze bruine kleur werd veroorzaakt door een of andere niet geïdentificeerde vulcanische uit barsting. Bij onderzoek bleek de sneeuw te bestaan uit kwarts, veldpaath en mica in zeer kleine korreltjes, die volgens de geleer-, den ongetwijfeld vulcanische asch zijn. De onderzoekers kunnen echter de juiste bron niet aangeven. Men wijst er op, dat na de uitbarsting van de Krakatau in 1883 nog drie jaar stofdeeltjes, afkomstig van de uitbars ting, door de lucht zweefden. Het is dus mo gelijk dat de asch, die te Montreal is gevallen, verscheidene maanden oud is. Hondetrotfw. In het dorp Messinghausen bij Pa- derborn brak in een boerenhofstede brand uit. De bewoners sliepen zóó vast, dat zij noch door den brand, noch door het blaffen van den hond werden gewekt. Het dier sprong toen door het reeds brandende dak van het huis naar binnen en rukte met zijn tanden aan de slapende bewoners, die zich hierdoor in vziligheid konden brengen Op 't laatste oogenblik werd het trouwe dier echter door een neer stortende balk getroffen en gedood. Wolvenplaag in Lapland. In het Noorden van Lapland wordt veel last ondervonden van de wolven, die talrijke rendieren dooden. De be woners van het dorp Vilhelmina in Lapland hebben beroepsjagers in dienst genomen, teneinde de wolven te doodden, doch dit is niet voldoende gebleken, zoodat thans aan de plaatse lijke overheid hulp is gevraagd. In het gebied bij het Kultmeer zijn talrijke rendieren door de wolven gedood. Een Laplander, die een skitocht deed, ont moette een bende van 13 wolven. Daar hij ongewapend was. had hij veel moei te om aan de bloeddorstige dieren te ontkomen. Hittegolf teistert Argentinië. De hittegolf in Argentinië blijft aan houden. Te Buenos Aires is de tempe ratuur tot 40 graden gestegen. Ver scheidene personen zijn tengevolge van de hitte om het leven gekomen. Op vele plaatsen heeft het geweldig geonweerd, waardoor groote schade is aangericht. Natuurlijke centrale verwarming. In de hoofdstad van IJsland. Reyk javik, is men thans bezig een alge meen centraal verwarmingssysteem aan te leggen, dat gevoed wordt door de geysers van het Mossfellvelt. De be noodigde watermassa wordt op 12.000 liter per minuut geschat en men ver wacht, dat het water bij het binnenko men van de huizen een temperatuur van 72 graden Fahrenheit zal hebben. De werkzaamheden zullen ongeveer drie jaar in beslag nemen. Indien dit systeem voldoet, zullen ook de andere steden van IJsland oj^deze wijze van centrale verwarming worden voorzien Het denkbeeld is niet nieuw, reeds eeu wen worden de geysers van IJsland door de bevolking, welke in de nabij heid van deze war .waterbronnen woonde, gebruikt vooi 'férwarming der huizen. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Hongerige wolven vallen autobussen aan. Op den weg van El Aziz naar Diar- bekir in Turkije heeft een bende hon gerige wolven twee autobussen aange vallen. Genoemde weg loopt door een bergachtige streek en is gevaarlijk door de vele S-bochten en de vele af gronden die er naast loopen. De wol ven sprongen tegen de beide bussen op en tevergeefs trachtten de chauffeurs de bende met revolverschoten te ver drijven. Pas toen een der chauffeurs op het denkbeeld kwam de motor met veel lawaai en open knalpot te laten loopen, werden de dieren eenigszins afgeschrikt, terwijl zij de bussen volg den op «enigen afstand tot het dichtst bijgelegen dorp. INGEZONDEN STUKKEN. Wieringen, den 24.1 - 1934. Geachte Redactie Ik verzoek U beleefd om een kleine plaatsruimte in uw blad. Als ik mij verdiep in de openingsrede van den Heer O. J. Bosker, voorzitter van de Holl. Maatschappij van Landbouw, Afd. Wieringen, voorkomende in uw blad d. t. 19. 1. 1934, dan voel ik mij gedwongen, en als mensch verplicht, om daar eens nader op in te gaan. En wel omreden de Heer B. in zijn openingswoord indirect een aanval doet op de arbeidende klasse. De Heer B. begint met te zeggen, dat Mi nister Oud in een redevoering te Amsterdam heeft gezegd dat het oude welvaartspeil voor- loopig niet terug komt en dat men zich in alle lagen der bevolking op een lageren le vensstandaard moet instellen. Dat is waar, ik heb de rede van Minister Oud voor mij liggen. Maar wat bedoelt de Heer B. hiermede Het is niet de eerste keer dat zooiets is gezegd door Regeeringspersonen en het zal de laatste keer, indien de boeren en arbeidei's hun maatschappelijke positie niet beter leeren begrijpen, ook nog wel niet zijn. En daarom is het onjuist als de heer B. in zijn openingswoord de boeren wijsmaakt, dat de ondergang van den boer hier op Wierin gen te wijten is, aan het overcompleet aan werkkrachten, die gesteund en onderhouden moeten worden. Vooralleer ik begin eenige zinnen te weer leggen, wil ik even aanhalen dat het mij er niet om te doen is om den Heer B. te belee- digen, zooals de Heer B. ons doet, neen, mijn bedoeling is om de dingen waarover ik schrijf, om die op een menschelijke manier naar voren te brengen en uiteen te zetten. Om nu terug te komen op het hierboven aangehaalde te weerleggen (arbeider en boer) dan moet ik zeggen, dat de Heer B. van de tegenwoordige omstandigheden, als crisis, werkloosheid enz. geen draad verstand heeft. Want als wij den boer willen redden uit zijn banalen toestand, dan zal 't niet zoo gaan zooals de Heer B. het wil doen, om te zeggen, dat, als de arbeiders, die hier met de Zuider zeewerken zijn naar toe gekomen maar weer verdwijnen, of, ik kan 't nog scherper uit drukken, verdreven worden, dat het den boer hier op Wieringen dan wel weer beter gaat, dan is dat mijnheer B. een kinderachtige bewering, of er schuilt iets achter. Ik wil dari ook niet op deze wijze doorgaan. Maar ik wil werklijke oorzaken aanhalen, en zoodoende de ware oorzaken ophelderen tus- schen boer en arbeider. Want deze twee kun nen wij niet van elkaar scheiden. Ik wil dan ook dolgraag het vraagstuk (arbeider en boer) met den Heer B. in de Wieringer Crt bespreken. Ook wil ik nog een paar andere gezegden recht zetten. De Heer B. heeft het over ongure elemen ten, waarvan er in de laatste dagen eenigen door de Politie zijn ingerekend. Maar volgens de Heer B.'s gezegde zijn er nog veel meer. Bijvoorbeeld als de Heer B. zegt, dat Wierin gen voor de Wieringers een onbewoonbaar landje is geworden, moet ik daaruit opma ken, dat bij de Wieringers geen afwijkingen voorkomen, hetzij op welk gebied dan ook. Dus alleen bij diegenen, die hier van uit an dere deelen van Nederland zijn naar toe ge komen, kan zoo iets voorkomen. Dat is de heer B.'s bedoeling. Hoe naïf toch Welk een mentaliteit spreekt uit deze woorden. De Heer B. is zeker vergeten, dat hij door al die ongure elementen dat geworden is, wat hij nu is. Een man met centen. Dus, daar waren ze niet te slecht voor Als ik nu eens in dezelfde stijl ging schrij ven als dat de Heer B. doet, en dingen op haalde, die door g.b. Wieringers zijn bedre ven, hetzij op seccueel of op ander gebied. En uit al die gebeurtenissen de geestestoe standen van een deel der bevolking van Wie ringen blootleggen Maar dat is niet mijn bedoeling. Ik wil niet dezelfde fouten begaan als de Heer B., en ook niet dicktatorisch of onmenschelijk optreden tegenover anderen. Maar wel zoek ik, achter iedere afwijking op welk gebied dan ook, een achtergrond. Laten wij dus voor deze twee afwijkingen ook een vraagstuk ter bespreking stellen. Wat de ongure elementen aangaat (Mis daad en straf. En hetgeen, ik aanhaal (Sexu- eele Moraal.) Als de Heer B. mij zou vragen, hoe ik over de laatste gebeurtenissen denk die hier zijn voorgevallen, dan zal ik de Heer B. dit ant woord geven. Dat het mij spijt dat zooiets voor moet komen, dat ik liever zou zien, dat alle personen, die de tekortkomingen in hun leven, onder den druk van het Kapitalistische stelsel, terdege voelen, hun haat niet omzet ten tot het verrichten van, in dit geval cri- mineele daden, maar zich bij ons aansluiten, om hét stelsel hetwelk al deze dingen in het leven roept te vernietigen, en ons helpen aan de opbouw van Socialisme. Want, en nu kom ik nog even op het vraagstuk „arbeider en boer" terug. Zoolang het tegenwoordige kapitalistische stelsel bestaan blijft, kan nog B. nog ik redding voor den boer of arbeider brengen. Dat moeten ze zelf doen. Want juist om dat de boeren en de arbeiders nog te veel afgaan op de woorden van de leiders, die goed gesproken, verleiders zijn, zoolang ze zich zelf niet niet ontwikkelen en op eigen beenen leeren te staan, zal dit stelsel blijven voortgaan. Zoolang zal nog de productie ver nield worden. Zoolang zal er nog Oorlogsma teriaal gefabriceerd worden. Kortom, zoolang zal alles, wat met ons menschen in strijd is, nog blijven bestaan. En als B. dit begrijpt, dan zal hij niet meer zooals hij in 't laatst van zijn openingswoord zegt, een grens om Wieringer willen trekken. Neen, dan zal hij net als wij socialisten zeggenWeg met de grenzen. De Aarde aan de werkers. Hier wil ik mee eindigen. Aan de lezers laat ik 't oordeel over van mijn schrijven. Zijn er onder de lezers die het een of an dere niet begrijpen, dan had ik graag dat ze het mij lieten hooren. En ik wil hun graag, hetzij per brief, of dit blad, indien de Redacteur het toestaat, van antwoord dienen. Wat de bovengenoemde vraagstukken aan gaat Arbeider en Boer, Misdaad en straf, Sexueele Moraal enz, wil ik graag ter meer dere verduidelijking, indien de Heer B. zich niet te hoog acht om op mijn schrijven in te gaan, met den Heer B. in dit blad bespreken. In afwachting en dankend voor de plaats ruimte. R. HOLTJER, Wieringen. VROUWENARBEID EN CRISIS. Herhaaldelijk verneemt men de opvatting, dat de tegenwoordige economische crisis en de werkloosheid geheel of gedeeltelijk te wij ten vallen aan de uitbreiding der beroepsuit oefening door de vrouw. En als belangrijk middel tot herstel bepleit men dan uitscha keling van de vrouw uit de beroepen, die ook door mannen kunnen worden vervuld. Aangezien over dit onderwerp, dat inder daad alle aandacht verdient, economisch zoo wel als sociaal, meestal met weinig kennis van zaken gesproken wordt, acht de „Neder lander" (Chr.-Hist.) het verheugend, dat het Internationale Arbeidsbureau te Genève deze kwestie in studie heeft genomen en het resul taat daarvan heeft gepubliceerd. De eerste vraag, die onderzocht werd, is, of de bezoldigde vrouwarbeid gedurende de jaren vóór de crisis sterk is toegenomen. Dan zou dit een crisis-oorzaak kunnen zijn. Uit het statistiek onderzoek blijkt echter, dat het percentage der werkende vrouwen van de vrouwelijke bevolking in de meeste landen gedurende de laatste 30 jaren onge veer hetzelfde is gebleven. In de Vereenigde Staten van Amerika b.v. bedroeg dit percen tage in 1910 10 pCt. en in 1930 17.7 pCt. en in 1920 ook 18.3 pCt. De groote toename van vrouwelijke arbeidskrachten blijkt zich te hebben voorgedaan in de tweede helft der vorige eeuw in de overgroote meerderheid der landen niet in dézen tijd. Een belangrijke uitzondering hierop vormt Duitschland. Daar is de uitoefening van be roepen door vrouwen regelmatig toegenomen in de vóór-oorlogsche en de na-oorlogsche jaren. In 1882 bedroeg het percentage 24 pCt., in 1895 25 pCt., in 1907 reeds 30.5 pCt., in 1925 zelfs 35.6 pCt. (dus ongeveer het dubbe le van Amerika en Nederland.) Er schijnt echter aanleiding te veronderstellen, dat deze steiging van het aantal werkende vrouwen meer te beschouwen is als gevolg dan als oor zaak van de economische moeilijkheden (voornamelijk de inflatie van het geld en het verlies van vermogen, welke Duitschland na den oorlog onderhoud.) Wat zich in de latere jaren wel veel heeft voorgedaan, is, dat mannen en vrouwen ten aanzien van verschillende bedrijfstakken van plaats verwisseld zijn, waardoor in be roepen, waar voorheen uitsluitend mannen werkten, vrouwenarbeid is opgetreden en in bedrijven, waar vrouwen arbeid overheersch- te, mannelijke arbeidskracht op den voor grond trad De tweede vraag, die wordt besproken, is, of de vrouwenarbeid zich tijdens de crisis beter handhaaft dan de mannenarbeid. Nauwkeurige gegevens blijken hierover moeilijk te verkrijgen, aangezien de werkloo- zen statistieken in de verschillende landen met betrekking tot de vrouwelijke werkloo- zen weinig volledig zijn. Niettemin zijn er aanwijzingen, die doen vermoeden, dat de crisis-werkloosheid onder de vrouwen in de meeste landen ietwat minder is dan onder de mannen. Twee verklaringen zijn hiervoor aan te ge ven. In de eerste plaats zal er tijdens een crisis neiging bestaan om duurderen mannen; arbeid te vervangen door goedkooperen vrou wenarbeid. De ongelijke bezoldiging van man nen en vrouwen, ook bij overigens gelijken arbeid ligt hieraan ten grondslag. In de twee de plaats dwingen crisis en werkloosheid vele vrouwen, voor wie dit anders niet noodig was om als kostwinner op te treden ter voorzie ning in eigen onderhoud of dat van haar ge zin (b.v. wanneer de man werkloos of zijn inkomen onvoldoende is). In de meeste gevallen is het dus de harde, economische noodzaak, hetzij bij den onder nemer, die zijn bedrijfskosten drukken moet, hetzij bij de werkzoekende vrouw, die het gezinsinkomen moet vermeerderen, welke van dit verschijnsel den bitteren achtergrond vormt. De derde vraag, die wordt behandeld, is of een verbód van vrouwenarbeid als genees middel der crisis kan worden beschouwd. Als antwoord op deze vraag worden de conclusies medegedeeld van in verschillende landen gehouden enquêtes, welke uitwezen 1. dat door ontslag van vrouwen, die zich in een overigens verzorgde positie bevinden, de werkloosheid van mannen slechts met een gering percentage zou verminderen, zoowel omdat het aantal van dergelijke vrouwen be trekkelijk gering blijkt, als wegens de verhoo ging der kosten, welke van een dergelijke vervanging voor de bedrijven werd verwacht. 2. dat door ontslag van vrouwen, die hoo- ger gekwalificeerden arbeid verrichten, nieu we werkloosheid zou ontstaan onder vrouwen uit anderen kring, b.v. wegens ontslag van huispersoneel en andere hulpkrachten. 3. dat door ontslag van vrouwen uit de arbeidersklasse het leven dezer bevolkings groep tot een lager economisch peil zou wor den neergedrukt. Hoewel het blad geenszins wil betoogen, dat deze argumenten doorslaggevend zijn, meent het toch, dat zij bij de beoordeeling van dit vraagstuk wél dienen te worden overwogen. OMZET - BELASTINGWET. v. PRIJSVERHOOGING DOOR DE OMZET BELASTING. In verband met een desbetreffende beschou wing in sommige bladen verzoekt de Koninkl. Nederl. Middenstandsbond het volgende te willen opnemen De omzetbelasting is bedoeld als een ver bruiksbelasting en dient dus uiteindelijk door den consument te worden betaald. Op dit standpunt heeft de minister zich steeds ge steld en het is ook de eenige redelijke opvat ting, gezien de groote moeilijkheden waar mede het bedrijfsleven in dezen tijd reeds te kampen heeft. De scherpe prijscalculatie, wel ke onder invloed van de concurrentie gemaakt moet worden, laat in het algemeen niet toe, dat de bedrijven de omzetbelasting voor eigen rekening nemen. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat de winkeliers door prijsverhooging van hun arti kelen. welke aan de belasting onderworpen zijn, trachten haar af te wentelen op het publiek. Zooals men weet bedraagt de omzetbelas ting normaal 4 en voor een groep artikelen (de z.g. weelde-artikelen10 Betreft het geïmporteerde goederen, dan komt daarbij nog het compenseerend invoerrecht, dat 1 resp. 2 bedraagt. Hieruit volgt reeds, dat het zeer wel mogelijk is, dat op het publiek meer dan 4 verhaald wordt, aangezien het öf geïmporteerde goederen óf weeldeartikelen kan betreffen. Doch bovendien dient de win kelier zijn algemeene onkosten te verhoogen met een bepaald percentage voor den admi nistratieven rompslomp, welke de nieuwe wet hem bezorgt en voor het met verscheidene percenten verhoogde risico. Immers, wanneer op een servies 10 omzetbelasting betaald is en een der onderdeelen wordt beschadigd, dan kan dit servies nooit meer voor den vol len prijs worden verkocht. Waarschijnlijk wordt het dus een opruimingsartikel, waarop echter de volle belasting is betaald die niet gerestitueerd kan worden. Hetzelfde geld voor goederen, welke uit de mode raken of aan bederf onderhevig zijn. Voorts moet men niet vergeten, dat de om zetbelasting ook de gewone bedrijfskosten van den winkelier verhoogt. Zoo is het te vernachten, dat de prijs van electrischen stroom zal stijgen. Dat zijn uiteraard factoren, waarmede een goede zakenman rekening moet houden. Tenslotte willen wij nog wijzen op de kwes tie der z.g. oude voorraden, d.w.z. artikelen, welke vóór 1 Januari 1934 reeds in het be drijf aanwezig waren. Worden deze in 1934 aan den verbruiker geleverd door een winke lier, die tevens fabrikant is in den zin der wet, dan zal in het algemeen de winkelier aan den fiscus hierover omzetbelasting moe ten afdragen. De belastingplicht ontstaat immers eerst bij de levering. Wij willen er echter op wijzen, dat de win keliers goed doen om zich reeds aanstonds te dekken tegen het risico, dat zij zullen loopen bij intrekking der omzetbelasting. Op dit tijdstip zullen zij met voorraden zitten, waarover omzetbelasting betaald is, welke zij niet meer kunnen- terug krijgen. Wanneer nu de oude voorraden van vóór 1 Januari ook in de prijsverhooging, tengevolge van de omzet belasting, worden opgenomen, kweekt men een kleine reserve tegen het verlies, dat men later bij de automatisch intredende prijsda ling zal lijden. Wij meenen hiermede duidelijk gemaakt te hebben, dat de verbruiker een vrij algemeene prijsverhooging van bijkans alle artikelen, als gevolg van deze omzetbelasting als redelijk zal hebben te aanvaarden, terwijl men er zich niet over behoeft te verwonderen, wan neer deze verhooging in de meeste gevallen meer dan 4 zal bedragen. Hoewel de door de wet voorgeschreven af wenteling der omzetbelasting zich bepaalt tot het geval, dat de fabrikant een wettelijk verplichte factuur afgeeft, ligt het geheel in de rede, dat de winkeliers in den regel ge bruik zullen maken van hun bevoegdheid om de belasting en de bijkomende kosten op het nubliek af te wentelen. De organisaties stel len zich dan ook op het standpunt, dat zulks zooveel mogelijk moet worden bevorderd, om dat den wetgever kan worden bereikt. Zij zullen zich met kracht verzetten tegen de po gingen van unfaire concurrenten, die volko men ten onrechte het publiek trachten te suggeeren, dat het in rekening brengen der belasting niet noodig is. GEMEENTE WIERINGEN. BURGERLIJKE STAND. Van 12 t.ra. 25 Januari 1934 Geboren Tetje, d.v. M. Mast eri J. Baijs Derk, z.v. D. Dokter en E. de Jonge Aalbert, z.v. E. Smit en G. Kamping Boukje, d.v. R. Donker broek en G. Veenstra Jacob, z.v. P. Doves en S. Wagemaker Leendert, z.v. A. A. K. Blokland en D. E. v, Wijn gaarden. Ondertrouwd G. Boonstra en M. Doves. Gehuwd J. Jonker en II. A- Schö- ler W. J. van Hoesel en T. Enune- rink.. Overleden W. G. Wit, m. 3 jr. z.v. V. Wit en A. Wiegman H. Juisting, m. 33 jr. echtgenoot van A. C. van der Molen. Doopsgez. Zusterkring. Dinsdag avond a.s. des 's-avonds 8 uur oijeen- kojnst. Fascisme of Socialisme. Zaterdag avond 27 Jan. a.s. belegt de afd. Wie ringen der S.D.A.P. een Openbare Ver gadering in de zaal van den Haar Halfweeg, te H.-Hoef. Spreker is het Tweede Kamerlid Ir. Cramer met het onderwerp „Fascisme of Socialisme". Dit onderwerp dat in ons land vele gemoederen bezig; houdt, zal ongetwij feld velen ter vergadering roepen. Medewerking verleent de Arb. Zang Vereen, van Anna Paulowna. Voor verdere bijzonderheden zie men advertentie in dit blad. Kloven6 ^WÈ VerMC^ en Seneest

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2