DE WACO der Waerden (s.d.a.p.) den voortgang der verdere werkzaamheden met warmte verde digd. Daarentegen heeft de heer Lovink (cJi.) betwijfeld of de indijking van den Noord-Oos telijken polder moet worden doorgezet. De nood van onzen landbouw is zoo groot, dat uitbreiding van „cultuurgronden" geen aan beveling zou verdienen. De heer Louwes (Vrijh. Bond) was van meening, dat vermeer dering van cultuurgrond op minder riskante wijze b.v. door aanslibbing van de Wadden kon worden verkregen, maar verloor hierbij ons inziens uit het- oog, dat die vermeerdering toch nooit op zoo groote schaal kan plaats hebben, als door voortzetting der Zuiderzee werken. De heer Bierema raadde de Regee ring terecht aan, met financieele ramingen voorzichtig te zijn. Zijn bezwaren, dat de voortzetting der werken uit de bekende 60 millioen dus eigenlijk uit leeningsgeld zal worden gefinancierd, schijnen ons al te pes simistisch. Ook zijn uitlating, dat het nage slacht deze lasten de rentevoet zal immers niet hoog zijn als een blok aan het been zal gevoelen, zouden wij niet voor onze reke ning willen nemen. Want men mag immers den slechten economischen toestand van het heden niet als grondslag nemen voor een werk, dat de eeuwen trotseeren zal. Ziet men toch naar de naaste toekomst, dan mag niet worden vergeten, dat de mogelijkheden voor emigratie practisch vrijwel zijn uitgeput. (Van den Heuvel.) Als binnenlandsche kolo nisatie kan voortgang van het werk een on schatbaar belang blijken. Gaat het met de autarkische bestrevingen steeds crescendo, dan kan een zoo groot mogelijke voedselvoor ziening in het eigen land een voordeel zijn. Wordt, hetgeen wij hopen, het handelsver keer op den duur in iets vrijer banen geleid, dan is tegen vreedzame vergrooting van 'slands territoir met bouwland geen enkel bezwaar. (Van der Waerden.) Natuurlijk zal bij voortzetting van het werk de uiterste zui nigheid worden betracht. De exploitatie van den Wieringermeerpolder geschiedt in de eerste fase door den Staat. Van verschillende zijden is aandrang geoe fend om althans de eerste jaren dit systeem niet te verlaten. Zoo noemde de heer Louwes het risico voor degenen, die den grond in cul tuur moeten brengen, thans nog te groot. Daar is het voorbeeld van den Haarlemmer meer. „De bevolking is er te vroeg op los ge laten." (qualificatie Van den Heuvel.) Wan neer men de pogingen der pioniers thans laat mislukken, wordt hierdoor de latere particu liere exploitatie, die ook wij juist achten, on gunstig beïnvloed. Met den heer Bierema zijn wij dan ook van meening, dat het vraagstuk van de uitgifte aan particulieren thans nog niet aan de orde is. Wat den bestuursvorm van den Wieringer- meer betreft heeft de heer Van der Waerden (s.d.a.p.) het bekende denkbeeld verdedigd van een speciaal lichaam met verordenende bevoegdheid ex art. 194 van de Grondwet. Ook de Regeering gaat hiermede accoord. Slechts heeft de s.d.-afgevaardigde den wensch uitgesproken, dat de Minister het aangekondigde wetsvoorstel met spoed zal indienen. Ten slotte de vermelding van een klacht van de heeren Ebels, Louwes en Van den Heuvel. Bij het ontslag van 12 bedrijfsleiders in den Wieringermeer heeft men niet gelet op den graad van geschiktheid, maar is het vreemde systeem van loting toegepast. Een Zuiderzeesweepstake, waarvoor ook wij slechts zeer microscopische sympathie gevoelen. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS AANGENOMEN. Aan drieduizend arbeiders zal ge durende een tiental jaren werk worden verschaft. Tegen oprich ting van een Staatslandbouwonder- neming heeft minister Kalff bij wijze van proef geen bezwaar. De heer Bongaerst (r.k.) noemt als een van de hoofdpunten de vraag al of niet doorgaan met de inpoldering, de aanwinst van grond voor bebouwing en voor takken van nijver heid. Wij kunnen nog lang niet in de behoef ten onzer voedselproductie voorzien, en dat zal zelfs nog niet het geval zijn, wanneer de Zuiderzeegronden in cultuur zijn gebracht, al zou het dan veel beter gaan dan nu. Spr.'s conclusie is doorgaan tenzij we niet zouden kunnen afschrijven. In elk geval moet de uitvoering der werken zoo economisch mogelijk worden geleid. Met de uitgifte van werken, zij de minister, voorzichtig. De vorige inpoldering (Wierin germeer) is wel een aannemersgraf genoemd en er kwam eerst verbetering toen de M.U.Z. werd opgericht. Men geve de werkzaamheden niet aan aannemers, die niet kunnen waar borgen, dat zij financieel het werk volbren gen. De inpoldering der Wieringermeer worde onder een driehoofdige directie gesteld, des- gewenscht met rouleering van praesidium. Zoo spoedig mogelijk moeten maatregelen worden getroffen tot uitbreiding van de ves tiging in de Wieringermeer. Wat de schadeloosstelling aan Zuiderzeevis- schers betreft, spr. betwist dat dezen daarop recht hebben. Ook bij onteigening is de kring van belanghebbenden zeer beperkt. Het Nederlandsche recht is nu eenmaal zóó al kan het wel eens hard zijn. Ook de diligence, de trekschuiten en de vrachtrijders met paarden- tractie hebben geen schadeloosstelling gehad, toen meer moderne middelen hun werk over namen. De heer Bakker (cJi.) neemt ten aanzien van de verdere inpoldering een ander stand punt in dan zijn partijgenoot dr. Lovink, hij betoogt, dat de behoefte aan meer cultuur gronden toch na eenigen tijd weder zal ko men. Spr. acht het voor onze toenemende be volking een economisch belang, dat de inpol dering wordt voortgezet. De heer .Van Koeverden (r.k.) sluit zich aan bij degenen, die van oordeel zijn, dat met de inpoldering van de Zuiderzee thans moet worden doorgegaan. Het ontslag aan .12 bedrijfsleiders zou kunnen worden voorko men, door hen in staat te stellen in den Wie ringermeerpolder zelf een aantal bedrijven te exploiteeren. De indeeling van de Wieringermeer in be drijven van 20 ha en grooter mag een mooi agrarisch geheel vormen, men bereikt op die manier niet, dat zooveel mogelijk menschen hier een zelfstandig bestaan kunnen vinden, hetgeen wel het geval zou kunnen zijn, indien de grootste op 10 ha werd bepaald. Ten slotte vraagt spr. nader het standpunt van den Minister inzake den beheerschvorm in de Wieringermeer te mogen vernemen en hij hoopt, dat daarbij vooral met het sociale doel rekening zal worden gehouden. De heer Van Rappard (Lib.) sluit zich aan bij de klachten over de uitvoering der Zuider- zeesteunwet en bij het verzoek om een be roeps-installatie in te stellen. De heer De Visser (c.p.) zegt, dat zijn frac tie zich vierkant stelt tegenover degenen, die de drooglegging van de Zuiderzee willen stop zetten. Spr. wenscht een zoo krachtig moge lijke voortzetting waarbij dan behoorlijke ar beidsvoorwaarden moeten worden toegepast. Degenen, die nu klagen over de werking van de Zuiderzeesteunwet zijn voor die wet ver antwoordelijk, waartegen spr. destijds heeft gewaarschuwd. De maximum uitkeering van f 13 per week is veel te laag. Spr. sluit zich aan bij den wensch tot instelling van een commissie van beroep, mits deze worde samengesteld in de eerste plaats uit vertegenwoordigers van be langhebbenden. De minister kan zich niet met het onderzoeken van klachten van ge dupeerde Zuiderzeevisschers persoonlijk be zig houden daarvoor diene een beroeps-in stantie van deskundigen. Hierna is de Minister aan het woord. Voortzetting van de Inpoldering. De Minister van Waterstaat, de heer Kalff, acht het voor de hand liggend, dat de mee ningen over de al of niet voortzetting van de drooglegging verdeeld zijn. Spr. hoopt de te genstanders in zooverre te overtuigen dat zij met een gerust geweten hun stem aan dit wetsontwerp kunnen geven. Op 1 Januari 1934 was f 200.000.000 aan de Zuiderzeewerken besteed. Drieduizend man tien jaar aan het werk. De regeering meent, dat thans voor de voortzetting met vertrouwen een beroep op de geldmarkt kan worden gedaan. Aan 3000 arbeiders zal aldus gedurende een tiental jaren werk worden verschaft, welke arbeiders anders ten laste van den werkloozensteun blijven. De behoefte aan werkverruiming is zoo groot dat de regeering met vertrouwen dit werk doet aanpakken. Spr. licht toe op welke wijze men is geko men aan een uitgifte-grondprijs van f 2500 per h.a., terwijl de kostprijs f 3700 bedraagt ,het Rijk betaalt derhalve uit eigen middelen f 1200 per ha als netto-kosten van de inpol dering. Indien de wereld in autarkische richting blijft doorgaan, dan zullen ook wij meer en meer in eigen behoeften moeten voorzien, uit welken hoofde de aanwinst van cultuurgrond nuttig zal zijn. In het andere geval zal er uit het buitenland meer vraag naar onze land en tuinbouwproducten komen, waarvoor de voortzetting van de inpoldering eveneens nut tig zal zijn. De functie van den Zuiderzeeraad. Wat den Zuiderzeeraad betreft, het is de bedoeling, dezen te doen fimctionneeren als een Raad van commissarissen bij een N.V. Het is gewenscht, dat de betrokken departe menten daarin zijn vertegenwoordigd. De leiding van de inpoldering behoort een financieel-economisch karakter te hebben, hoezeer ook spr. de technische bekwaamheden apprecieert. De vaststelling van de begrooting van het beheerslichaam dient bij de wet te geschie den. Definitieve uitgifte is eerst aan de orde wanneer de gronden daarvoor geschikt zijn. Staatsexploitatie als proef. Tegen oprichting van een Staatslandbouw- onderneming heeft spr. bij wijze van proef geen bezwaar. Spr. zal met het nieuwe orgaan ter zake nader overleggen op welke wijze de proef-exploitatie zal geschieden. De drainage van de gronden in den Wierin germeerpolder dient niet ten laste van den Staat, doch van belanghebbenden zelf te geschieden. Wat de 12 bedrijfsleiders aangaat, spr. is bereid deze menschen nog gedurende min stens een jaar aan den arbeid te houden. Daarna zullen zij, evenals andere personen, zich voor vestiging kunnen opgeven. Aan den heer Ebels antwoord spr., dat naast de M.U.Z. ook particuliere aannemers voor de inpolderingswerken kunnen inschrij ven. De Zuiderzeesteunwet. Ten aanzien van de klachten over de Zui derzeesteunwet zegt spr. dat hij sedert zijn benoeming tot minister van Waterstaat al herhaaldelijk met die wet te doen heeft ge had en ook daarna menigmaal de herinne ring aan visch behouden. Spr. antwoordt den heer Duymaer van Twist, die behoorde tot de ernstige klagers, met een verwijzing naar een rede van dien afgevaardigde zelf naar aanleiding van klach ten van den heer K. ter Laan over de mobili- satie-steunverleening. De heer Duymaer zei- de toen de minister heeft zich te houden aan de wet en wanneer de heer Ter Laan meent, dat deze onvoldoende is, dan diene hij een initiatiefontwerp in Overigens citeert spr. eenige uitlatingen van de Bussumsche Courant, waarin lof wordt gebracht over de toepassing der Zuiderzee steunwet. Van de vischventers wordt aangenomen dat zij het gedurende 8 maanden kunnen stellen zonder steun en dat zij tot een maximum van 4 maanden recht op steun hebben. Naar de werkverschaffing gaan alleen diegenen voor wie een andere voorziening niet mogelijk is. Intusschen is spr. bereid, de quaestie van de venters nog eens onder de oogen te zien. Reorganisatie-overweging. Spr. is bereid te overwegen of de commissie inzake Zuiderzeesteun dient te worden gere organiseerd zij dient echter niet uitsluitend uit belanghebbenden te worden samengesteld. Wat de quaestie van het wier aangaat, spr. gelooft dat deze wel in orde zal komen. De bevolking van Texel behoort niet tot het Zui derzeegebied indien op dat eiland menschen in moeilijkheden verkeeren ten gevolge van de afsluiting, dan zal op andere wijze hulp moeten worden verschaft. Spr. stelt voorop, dat de Zuiderzeesteunwet rechtvaardig en billijk moet worden uitgevoerd. Wat niet deugt, zal hij uitsnijden. Begrooting Zuiderzeefonds aan- nomen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Steun Roggeoogst 1933. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan verbouwers van rogge, oogst 1933, welke bij levering, vóór den 2en October 1933 gedeeld zou hebben in de steungelden, ten behoe ve van verbouwers van roggen, oogst 1933, verleend krachtens de wet van 5 Mei 1933, Staatsblad 259, uit het Landbouw-Crisisfonds, op basis van f 0.50 per 100 Kg., uitkeeringen worden gedaan over de hoeveelheden van bo ven omschreven rogge, welke na 2 Oct. 1933 zijn geleverd. Voorts zijn de verbouwers van rogge erkend als groep van producenten van crisisproducten. Tenslotte is bepaald, dat de krach tens deze beschikking uit te keeren gelden in nadere verrekening zullen worden verstrekt uit de saldi van de Stichting Nederlansche Graancentrale gevestigd te 's-Gravenhage. ZOMERTIJD. Van 15 Mei tot 7 October. Bij Kon. Besluit van den 27slen Febr. is bepaald, dat in 1934 de ver vroeging met één uur van den wette- lijken tijd zal aanvangen den 15den Mei, en zal eindigen den 7den October. Een Biljart-oorlog. Eenig;e tijd geleden richtten de bil jarthouders te Oldenzaal tot den Raad het verzoek om afschaffir van de bil jartbelasting, daar hun exploitatie niet rendabel was. De gemeenteraad trad niet in dit verzoek maar besloot daarentegen tot verhooging van deze belasting. Als gevolg hiervan besloten adressanten unaniem tot het verwijde ren van de biljarts uit hun zaken, welk besluit, op een enkele uitzondering; na werd uitgevoerd. In de raadsvergade ring der vorige week kwam ander maal een adres van de biljarthouders in behandeling, waarbij opnieuw af schaffing van de biljartbelasting werd verzocht. Zoowel den voorzitter als eenige leden van den raad oefenden scherpe critiek op de houding van ndressanten. Het gevolg hiervan is, dat reeds eenigen van de adressanten hun biljarts weer hebben geplaatst. Auto in brand gestoken Op den Buurserweg te Haaksbergen geraakte een met turf geladen vracht auto in brand. Volgens de verklarin gen, die de inzittenden voor de poli tie aflegden, zou er plotseling vóór uit den auto een vlam zijn geslagen en zouden zij nauwelijks den tijd hebben gehad, om, door uit den rijdenden wa gen te springen, zich zelf in veiligheid te stellen. Er viel evenwel tegenstrijdigheid in beider verklaringen waar te nemen en bovendien kreeg de politie van andere zijde inlichtingen, die ernstig deden vermoeden, dat kwaadwilligheid bij dezen brand mogelijk geacht moest worden. H. S., de bestuurder, tevens eigenaar van den wagen, is daarop ge arresteerd. De wagen was verzekerd. LANGS OMWEGEN. Het ;moet, volgens kenners, een zeer solide gewaarwording zijn als men weet, dat men te veel belasting gaat betalen. Alle partijen zijn het er over eens, maar om te voorkomen dat de quaestie administratief te eenvou dig zou blijven, stort men eerst en krijgt later het te veel gestorte bedrag terug. In deze tijden is het een solide geldbelegging men moet de voordee- lige kanten der dingen willen zien en voor 't overige moet men er maar niet meer hoofdbrekens aan ten koste leggen, orndat nu eenmaal de gang van zaken zoo is en niet anders. Niet al leen met de belastingen, maar er zijn in het leven een massa dingen, die nu eenmaal zoo zijn. En zoo rots vast als iemand weet, dat er nu een maal een muntje in den meter moet ter voortzetting van de electra, zoo weet weer 'n zwerver, die in de kolo nie Veenhuizen zijn rust en vrede heeft gevonden, dat eenmaal de dag aan breekt, waarop hij zal moeten vertrek ken. Men kan nu eenmaal niet in Veen huizen blijven, als er geen nieuwe aan leiding voor is. Acht keer, vertelde een zwerver van 74, den Ajnsterdamschen politie-rech- ter, was hij in Veenhuizen geweest, en of hij er als-'t-u-belieft weer naar toe mocht. In Februari was zijn tijd ver streken. Maandag werd hij opgepakt wegens bedelarij en dat was nu een maal een feitelijke en administratieve noodzakelijkheid om weer naar het Noorden in retraite te kunnen gaan de negende keer. Wat hij zich had voorgesteld, infor meerde de officier. „Als ik het beleven mag twee jaar en drie maanden", zei de oude, en tikte, om zijn verzoek te accentee ren, een saluut. De officier vond het mooi uitgerekend, want na dien tijd beleven we den zomer 1936. Plus de drie dagen, die er nu een maal voor de bedelarij bij moeten, kreeg hij zijn verzoek ingewilligd. „Dank u", zei de gelukkige, die, als hij 't mag beleven, in '36 voor de negende maal uit Veenhuizen zal wor den verwezen, om er, na een bedelarij, feitelijk en administratief verantwoord voor den tienden keer te kunnen terug- keeren naar zijn rust enzoovoort, tot hij 't niet meer mag beleven. BUITENLANDSCH NIEUWS. Japansche concurrentie in den Balkan. Sedert eenigen tijd worden er in de Balkanstaten Japansche goederen aan geboden tegen prijzen, die een ernstige bedreiging vormen voor de andere lan den. Korteq tijd geleden is te Agram in Zuid-Slavië een bureau geopend door Japansche belangen. Dit bureau heeft tot taak 'n onderzoek in te stellen naai de behoeften van de markten, terwijl tevens voorbereidingen worden ge maakt voor het doorvoeren van ruil- transacties van grondstoffen tegen Ja pansche fabrikaten. Klaarblijkelijk zijn de Japanners be reid groote hoeveelheden graan, ta bak, zout en petroleum over te nemen, echter onder voorwaarde, dat de ex- por teerende staten hunnerzijds hoe veelheden Japansche goederen zullen importeeren, terwijl zij tevens crediet- faciliteiten zullen moeten toestaan. Een aantal Japansche schepen heb ben een bezoek gebracht aan verschil lende havens van den Balkan met groote ladingen monsters, terwijl in enkele gevallen reeds goederen werden aangevoerd met het doel deze te ver- koopen. Hierbij werden prijzen bedon gen, die in enkele gevallen slechts 50 procent beliepen van die, welke door Engelschen en Duitschers worden ver langd. Naar verluidt zijn er reeds on derhandelingen geopend voor den ruil van Roemeensche petroleum tegen Ja pansche fabrikaten. GOUDZENDING ZOEK. Ter waarde van 360 pd. st. De detectives van Scotland Yard in Engeland houden zich op het oogen blik bezig met. het onderzoek naar het spoorloos verdwijnen van een zen ding van |28 kilo goud ter waarde van 6360 pond st., welke door de Standard Bank of South Africa naar Engeland waren gezonden. Het s.s. „Barmoral Castle" had bij aankomst te Southampton weliswaar de kist, waarin zich het goud heette te bevinden, aan boord, doch zij bevatte cement in plaats van goud. AUTO ZONDER BENZINE. Een Fiat-Balilla gestookt met houtskool. Reeds jaren lang wordt er in Italië gezocht naar een in het eigen land aanwezige brandstof voor automobie len ter vervanging van de benzine, die uit den vreemde moet worden inge voerd. Tot nog toe waren de resultaien der proeven weinig opwekkend, ai mocht men er ook in slagen uit wijn in Italië zoowat de goedkoopste vloei stof naast water) een product te be reiden dat met benzine gemengd kan worden. Nafta is, vooral voor autobus sen en taxi's de nog steeds meest ge bruikelijke „Ersatz" voor benzine, doch ook naita komt uit het buiten land en 't gebruik ervan is slecht voor de motoren en een kwelling voor de reukorganen, die dan ook in Italiaan- sche steden heel wat te verduren heb ben. Thans heeft men een wel zeer eigen aardige proef genomen, die echter vol komen is geslaagd. Een Italiaansch uitvinder, professor Ferragutti, heeft een doodgewone „Balilla" het goed koopste wagentje der Torineesche Fiat-fabrieken, door een paar veran deringen aan den motor geschikt ge maakt om er houtskool in te sto ken. Men heeft eerst met de uitvin ding, den spot gedreven, doch op het oogenblik lacht niemand meer en schijnt integendeel het vraagstuk defi nitief opgelost. Ferragutti is na'melijk weinige dagen geleden met zijn „Ba lilla" uit Rome naar het Noorden ver trokken, is trots sneeuwstormen en half versperde passen de Alpen over gelegen naar Weenen en verder naar Boedapest, om vandaar weer via Wee nen en de Alpen terug te keeren naar Rome. In het geheel legde hij 2880 Km. af met een gemiddelde snelheid van 45 K.M. per uur de hoogste bereikte snelheid was 80 K.M. Op de reis heeft hij 2000 kilo houtskool verstookt, en, het allerbelangrijkste, de kosten van de reis bedroegen minder dan 5 pro cent van wat zij bedragen bij gebruik van benzine. De heele reis heeft 36 lire of f 4.50 aan brandstof gekost. De auto ziet er vrijwel uit als een gewone wagen het meest de aan dacht trekt een ijzeren kist (waarin de voorraad houtskool) ter plaatse waar men gewoonlijk een koffer of een re servewiel vindt. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Vergadering „Witte Kruis". Na opening onder leiding van den voorzitter, burgemeester Lovink, en goedkeuring der notulen volgden eeni ge mededeelingen. De heer D. de Graaf brengt namens de commissie van controle rapport uit. Er was een voordeelig saldo van f 317.1%. De ontvangsten voor de badinrich ting waren f 748.57, de uitgaven f 2076.66, waarin dan f 1302.- voor de uitbreiding. Voorzitter merkt hierbij op, dat het bedrag van enkele uitgelote rentelooze aandeelen aan de vereenigingi is ge schonken. Een aanbevelenswaardig voorbeeld. Aan den anderen kanc heb ben sommigen hun contributie ver laagd. Wanneer dat werkelijk aoodig was door de tijdsomstandigheden, moet het natuurlijk gebillijkt worden, maar hij hoopte toch dat men slechts in uiterste noodzaak er toe zou overgaan zijn steun aan deze nuttig© instelling te verminderen. De 1070 leden betaalden tezamen f 1101.50 contributie. Er is veel gebruik gemaakt van de ziekenauto en vaak door personen, die niet in de kosten konden bijdragen. 323 Personen zijn in 619 gevallen goederen in bruikleen verstrekt. De badinrichting mocht zich steeds in groote belangstelling verheu gen. Er werden 94 abonnementen ver strekt en 1695 badkaarten verkocht. Na gehouden examen konden 31 diplo ma's worden uitgereikt. De mogelijk heid voor schoolkinderen om 's-Zater- dagssmiddags voor twee cent te kun nen baden, heeft nog niet de belangstel ling, die zij verdient. Dank zij den steun van de gemeentenaren heeft de vereeniging in het afgeloopen jaar weer veel goed werk kunnen doen. Het aftredend© bestuurslid, Dr. Olree werd bij acclamatie herbenoemd, even als bestuursleden van de vereeniging van wijkverpleging, de heeren Lovink en Liefhebber. Hierna sluiting. Loop der bevolking. Ingekomen Mej. T. Everts van Barsingerhorn G. Clement en gez. van Krabbendijke P. J. A. M. Warnar van Soerabaja Mej. M. M- S. Mariens van Schagen. Vertrokken G. W. J. Tuijn en fam. naar Wijk aan Zee en Duin H. H. Mugge naar Leiderdorp; Mej. H. J. van der Waal naar Alkmaar E. J. Bulder naar Bandoeng J. Vlaming en echtg. naar Den Helder J. de Vries naar Wonseradeel Mej. J. Tauber naar Purmerend F. de Klerk en gez. naar Wieringerwaard J. Bakker en gez. naar Utingeradeel J. Jeeninga naar Bandoeng Mej. M. F. Duynhoven naar Den Helder J. Vink en gez. naar Noordwijk A. Hoogersteger en gez. naar Barsingerhorn; Mej. K. San ders naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND. Geboren Cornelia, d.v. A. A. Be- zuijen en M. Dogtero,m Bernard Jo- hannes, z.v. C. de Graaf en M. L. van Kerkvoorde Cornelis, z.v. S. Koldijk en T. v.d. Kreeke Minke, d.v. S. U. Zuidema en F. Buwalda Martinus Johannes Maria, z.v. J. G. van den Berg en R. C. Verresen. Ondertrouwd J. Blok en G. Lips. Getrouwd J. Vlaming en G. van [Laar. Overleden O. Stevens, oud 2 maan den. Politie. Gevonden een nummer plaat, G. 83761. BREEZAND. Boerderij afgebrand. Woensdagmiddag brandde de boerde rij van den heer J. J. Jongejans, gele gen in het land aan den Meerweg, tot den grond af. Waarschijnlijk moet de brand ontstaan zijn bij den schoor steen op den zolder. De boerderij was gedeeltelijk ingericht tot bollenschuur en de brand vond daar gretig voedsel. Toen de bewoners zich in veiligheid gesteld hadden, viel aan redden van inboedel niet meer te denken. In een klein half uur was alles tot den grond afgebrand. Verzekering dekt de schade. fëU' f Wijkverpleging Onder leiding van Burgemeester Lovink vergaderde de Commissie voor Wijkverpleging in Anna Paulowna en Wieringerwaard met de nieuwe bestuursleden. Een ingekomen schrijven vermeldde het bedanken als bestuurslid van den heer D. Sleutel en de voorzitter wees naar aanleiding daarvan op de vele verdiensten van den heer Sleutel voor de Wijkverpleging. Als blijk van waar deering voor het vele, dat de heer S. geheel belangeloos voor de vereeniging heeft gedaan, zal hem een ruststoel aangeboden worden. In zijn plaats werd de heer C. Liefheb ber benoemd en zal dus voortaan secr. penningm. zijn. Het hoofdbestuur wees er op, dat zeer waarschijnlijk de provincie de sub sidie zal verlagen en drong daarom op beperking der uitgaven aan. Een ge volg hiervan was een besluit om het salaris van de wijkzuster tijdelijk met 7 pCt. te verlagen. De rekening vermeldde voor de wijkverpleging, ontvangsten f 2383.79, uitgaven f 2925.76, nadeelig saldo f 541.97 en voor de tubei'culosebestrij- ding, ontvangsten f 1930.28M», uitga ven f 1878.3iy2, batig saldo f 51.97. De commissie achtte den post voor het ge bruik van een auto door de zuster te hoog, waarom besloten werd daarvoor te laten inschrijven. Uit het jaarverslag van den heer Liefhebber stippen we aan Er waren 553 leden, n.1. 377 in A.P. en 178 in W.W;., die f 727.75 contributie betaal den. De wijkverpleegster bezocht 14.5 gezinnen en legde 3577 bezoeken af. Twee t.b.c.-patiënten verblijven tijde lijk in een sanatorium. In vijf geval len is tot ontsmetting voor t.b.c. over gegaan. Na benoeming van een afgevaardig de (en plaatsvervanger) naar de alge- meene vergadering en van een com missie tot nazien der rekeningen, volg de sluiting. GEMEENTE WIERINGEN. Bijeenkomst Esperantisten-. Zondag 11 Maart a.s. zal de Noord-Holland- sche Esperanto-vereeniging „La Norda Stelo" haar gewone maandelijksche bijeenkomst weer houden, doch thans voor 't eerst te Hippolytushoef, in het Hotel van den Heer de Haan. De bijeenkomst welke reeds aan vangt om 10 uur, en waaraan wordt deelgenomen door Esperantisten uit Nrd-Holland-Noord en Texel heeft een afwisselend programma samengesteld waarbij ook per autobus een bezoek aan Den Oever en het monument aan de Vlieter. Ook zal men de Eendenkooij te Westerklief gaan bezichtigen. Wfij raden alle Esperantisten, welke nog geen lid van „La Norda Stelo" zijn, en zij, die thans een Esperanto-cursus (ook de Radio Esperanto-cursus) vol gen, aan, vooral deze bijeenkomst te bezoeken vooral voor de laatste is het een uitstekend middel om de taal beter aan te leeren. Indien het weer nu ook medewerkt dan zal het voor de Esperantisten weer een buitengewoon mooie dag zijn. autobusdiensten gaan door een groot ge deelte van Noord Holland. U krijgt de dienstregeling gratis van de chauffeurs. Op Wieringen bij de DE HAAN en TIMMERMAN.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2