:raamscne HiKvereemgi Belangrijk MODE-TIPS. te den oever maandagmiddag van half twee tot half vier. te hipp0lytush0ef Woensdagmiddag van half twee tot half vier. ZIEKENFONDSLEDEN buikbanden en elast. kousen. Portret-Atelier JAC. de BOER Keizerstr. 75, Den Helder. FOTOHANDEL. VOOR REGENDAGEN. Hoe onaangenaam re gendagen ook zijn; we moe ten ze op den koop toe nemen. Het vervelendste is, dat ze zoowel in den zo mer als in den winter voor komen, maar als we een passende garderobe er voor bezitten, wordt de onaan genaamheid iet of wat ge reduceerd. Het doelmatigst zijn wel de losse jassen, die over een tailleurcostuum gedragen kunnen worden. Raglanmodellen met af- gestikte naden zijn zeer modern. Daarbij draagt men dan een kinderhoedje, zooals op de teekening is afgebeeld, dat ieder gezicht er jeugdig en bekoorlijk f doet uitzien. De sportieve regenjas heeft groote leeren knoo- pen en eveneens sterk accentueerde naden, ceintuur wordt nauw aan gehaald. Deze jas doet slanke vrouwen nog slan ker lijken en iets zwaardere niet dik. JEANNE DE FL. AMERIKAANSCHE CORRESPONDENTIE. Van Amerika's groene tafel. Hoe jonge meisjes zich laten trouwen. De levens lange rente. „Het huwelijk is in de Vereenigde Staten de eenvoudigste van alle formaliteiten; de consequenties zijn echter veel en veel ernstiger is, dan de Europeaan zich voor stelt. De jonge vrouw verzekert zich er van, dat ze voor de rest van haar leven finantieel verzorgd is, terwijl de man handen en voeten geboeid aan een is overgeleverd, wier minste wensch hem wet moet zijn. Een avontuurtje kan onder Geen land ter wereldwaar de „Vrouw" zoo aan gebeden wordt en waar zij zoo'n misbruik van deze positie maaktals juist in Amerika. omstandigheden goed afloopen; maar in het algemeen gaan de zaken niet zoo eenvou dig. Als de man geduldig en gewillig is en geen sterk karakter heeft, kan zelfs een ongelukkige echtverbintenis levensvatbaar heid bezitten. Men ziet dan ook millioenen „Babbits", die in hun huis door vrouw en dochter behandeld worden als menschen van den tweeden rang. Ze „maken" geld en daarom worden ze geduld" Zoo oordeelde een dezer dagen een des kundige op het gebied der Amerikaansche huwelyksverhoudingen in een Fransch tijd schrift, iets overdreven, zooals hij zelf toegeeft; maar de bewijzen blijft hg ons niet schuldig. Men heeft zich in de Oude Wereld ten onrechte vroolgk gemaakt over de schei dingen 1' américaine". In werkelijkheid is een scheiding in Amerika allesbehalve kinderspel. Ten eerste heeft ieder der sta ten andere wetten en de scheidingsgrond, die de rechtbank in de eene staat erkent, is ongeldig in de andere. Rechtbanken, die „onvereenbaarheid der karakters" als scheidingsgrond laten gelden, zijn er niet veel. Het echtscheidingsparadijs Reno heeft zich in dit opzicht weliswaar een wereld- roep verworven, maar om het te bereiken, moet men vanaf de kust der Atlantische Oceaan een treinreis van 3 dagen maken. In New York kan men niet scheiden, zon der dat het bewijs van echtbreuk geleverd is. En dat alles kost een massa geld. Maar laten we eens aannemen, dat al deze for maliteiten vervuld zijn; dan veroordeelt de rechtbank den man, of hij nu schuldig is of niet, tot het betalen van een levenslange rente. De man, die besloten is zich te laten scheiden, weet dus vooruit, wat hem te wachten staat. Een millionnair kan zijn vrijheid terug krijgen; voor een eenvoudig man is dat niet mogelijk. Daarentegen kan"' een vrouw, die niet door gewetensbezwaren geplaagd wordt, haar echtgenoot om het minste of gering ste voor het gerecht dagen met het zekere vooruitzicht recht te krijgen. Zoo werd eerst kort geleden in Chicago eene Mevrouw Walden gescheiden, omdat haar man te vaak aan slapeloosheid leed. De arme man werd er toe veroordeeld zijn gewezen echt- genoote tot aan haar dood toe, een zekere. maandelijksche rente te betalen; iets, dat er zeker niet toe zal bijdragen hem in de toekomst een rustigen slaap te verschaffen. Deze wetten en de uitleg, die men er dage lijks aan geeft, zijn het die het de avontu riersters zoo gemakkelijk maken. Het is voor een jong meisje absoluut niet moei lijk om zich te laten trouwen. Voor dit doel behoeft zg zich slechts de hulp /an een particulier detective te verzekeren en deze te laten vaststellen, dat een man zich :egenover haar schuldig gemaakt heeft aan „disorderly conduct" onfatsoenlijk gedrag. Een jonge man komt b.v. op bezoek bg een meisje, dat hij slechts oppervlakkig kent. Daar het erg warm is in het vertrek veroorlooft het meisje haar bezoeker zgn jas uit te trek ken. Op dit oogenblik treedt de detective binnen, die den jongen man aanraadt, niet te loochenen, want de situatie is te „on dubbelzinnig". Nu staat de jonge man voor de keuze te trouwen of een zware g boete te betalen. Het ergste is, dat de bekendmaking van zoo'n avontuur, voor den jongen man gelijk staat met een maatschap pelijke terdoodveroordeeling. Bekend is het geval van Ruth Cranmer, een knappe jonge dame, die zich aan de Universiteit van Columbia had laten in schrijven. Ze verheugde zich in een groote populariteit; de gehoorzalen, waar zij college liep, waren altijd vol menschen, die haar wilden zien. De professoren waren trotsch op haar; kortom, iedereen was begaan met het arme kind, dat eens door een geweten- loozen kerel verleid was; maar die nu eer lijk haar best deed om zich weer op te werken. Professor Hoover en zijn vrouw namen het jonge meisje in huis. Maar op een dag was hun beschermelinge spoorloos ver dwenen. Een week later kreeg Hoover een OM ZELF TE MAKEN! Wat zegt U van dit grappige muisje, Mevrouw? Is dat niet juist iets om te borduren op het nieuwe speelpakje, dat U voor Broertje gebreid hebt? Het overbrengen op het te bewerken voorwerp behoeft absoluut geen moeilijk heden op te leveren. Hiervoor behoeft U niets anders te doen, dan het ontwerpje uit te knippen en met een draad den omtrek vast te rijgen. Als U daarna het papier er trekt, staat het figuurtje op het pakje. Het gemakkelijkst is natuurlijk alleen den omtrek te borduren, maar wie er een beetje meer moeite voor over heeft, kan heel goed het geheele figuurtje invullen met all^ei gezellige kleurtjes, 2 A/TART A.Ts li- verzoek om voor het gerecht te verschijnen. Tot zgn niet geringe verbazing hoorde hij daar, dat Ruth Cranmer hem aangeklaagd had wegens breuk van trouwbelofte. De professor verzocht de aangelegenheid zoo discreet mogelijk te behandelen en riep hulp is van een bekend rechtsgeleerde. De jonge dame in kwestie had natuurlijk geen enkel bewijs voor haar aanklacht, maar ze beweerde eerst kort geleden een pakje brieven te hebben verscheurd waarin Hoover zich bereid verklaard had, haar een regelmatig pensioen te betalen. Een oogenblik dacht de professor er aan, toe te geven. Hij kende de onverbiddelijkheid der wet en zijn advocaat had hem bovendien egd: „Als het meisje slechts een enkel stukje schrift van Uw hand heeft, al is het b.v. maar een onschuldige Kerstkaart, bent U verloren". Maar daarvoor had professor Hoover een te zuiver geweten; in ieder geval zou hg probeeren zich te verdedigen. Hoover verklaarde dus, dat hij voor de rechtbank wilde verschijnen; iets, dat vol doende was, om Ruth Cranmer haar aan klacht te doen intrekken. Daarmee was de professor officieel gered; maar van dit oogenblik af aan braken zgn collega's den omgang met hem af. Er zijn Amerikanen, maar hun aantal is helaas niet groot; die liever de ergste dingen ondergaan, dan dat ze tot 'n huwelijk onder deze omstandigheden besluiten. Zoo gebeurde het, dat in November van het vorig jaar de New-Yorksche rechtbank een stalknecht veroordeelde tot drie jaren gevangenisstraf, omdat hg weigerde de drie en twintig-jarige rijke erfdochter Charlotte Gibson, te trouwen. De „schaamtelooze ver leider" gaf toe, dat hg schuldig was, maar verklaarde er bg, dat het meisje het hem heel gemakkelgk had gemaakt. Zgn moeder steunde hem bg de verdedi ging en gaf voor zijn hardnekkige weige ring de volgende verklaring: „Neemt nt eens aan, dat mijn zoon in dit huwelijk, dat per slot van rekening een belachelijke comedie is, zou toestemmen. Dan zou Miss Gibson op den dag van het huwelijk al meteen een scheiding aanvragen De rechter zou mijn jongen natuurlijk veroordeelen om een maandelijksche rente te betalen, die in overeenstemming is met haar verwenden smaak. De dame is rijk; mijn zoon is een arme tobber. Hij zou tot aan zgn dood toe moeten zwoegen en slaven om de hem opgelegde verplichting na te komen. Nee, onder deze omstandigheden ia het beter, dat hg de gevangenis in gaat!" Deze meening werd door de rechtbank gedeeld. ALICE MORRING, KLEINE WENKEN. Als ge naar een schouwburg of een partij gaat en niet in het bezit zijt van een avondmantel, zoodat ge Uw gewone jas over Uw avondjurk moet aantrekken, is dat gebeitste vloeren eens in de veertien dagen ingewreven moeten worden met een mengsel van lijnolie en terpentijn! Daarna met schoone doeken flink nawrijven. transpiratievlekken verwijderd kunnen worden, door ze in te wrijven met drie deelen zwavelether drie deelen spiritus en één deel geest van salmiak! Zijn ze van recenten datum, dat leveren borax en schoon water ook vaak goede resultaten op. Op verouderde plekken neme men de proef met azijn of citroen. Als de stof ge- wasschen kan worden, wascht men de vlek ken nog na met warm zeepsop. Daarna spoelen. Bg twijfel aan kleurechtheid doet men verstandig eerst de proef te nemen met een lapje van dezelfde stof. Is door het transpireeren de verf uitgebe ten, zoodat in het gekleurde weefsel witte vlekken of kringen zgn ontstaan, dan weten we geen beter middel, dan het kleedingstuk plaatselijk te laten bijverven. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: roomsoep; bloemkool met kaas saus, biefstuk, gebakken aardappelen; roomtaart. Maandag: erwtensoep; flensjes. Dinsdag: groentesoeposselappen, spruitjes, gekookte aardappelen; rgst met krenten. Woensdag: gebakken bloedworst met schijven appel, roode kool, gekookte aardappelen; vanillepudding. Donderdag: aardappelsoep; kalf slappen, BrusseLsch lof, gekookte aardappelen; rödgröd, Vrjjdag: gekookte kabeljauw, peterselie saus, worteltjes, gekookte aardappelen; chipolatapudding. Zaterdag: stamppot van savoyekool met aardappelen, varkenscarbonadenaard appelcake. niet wasschen of wringen!), spoelt herhaal delijk na in schoon koud water, totdat geen zeepdeelen maar achter zijn gebleven en hangt het (ook weer zonder dwingen of drukken) te drogen. Opstrijken aan den achterkant terwijl het fluweel strak spannen wordt gehouden. Vooral niet op de strijkplank! Fluweel in lichte kleuren wascht men op dezelfde manier, maar men gebruikt dan goede, zachte huishoudzeep inplaats van houtzeep. Gordijnen. Fluweelen overgordijnen, die een vettige streep hebben gekregen door de voortdu rende aanraking van een handWat nu? Schoonwrijven met benzine (voorzichtig) of tetra. Mocht er een pletvlek komen, dan het fluweel met den achterkant boven den wasem houden, voorzichtig tegen den draad opborstelen en het daarna nog eens met de hand glad wrijven. Halskragen. Fluweelen halskragen kan men vetvrij maken door ze af te wrijven met een lapje van dezelfde stof gedrenkt in sterk ver dunde ammonia. Men doet het beste, op 10 deelen lauw water, 1 deel ammonia te niets erg. Maar bega dan niet de onvergeef lijke fout er een hoed bij op te zetten! Daarmee bederft ge Uw heele verschijning hopeloos. Mme. ETIQUETTE FLUWEEL. Zou er wel één stof in den handel zgn, die in den loop der jaren meer populair is geworden dan het flatteuse fluweel? Werd vroeger een fluweelen japon of mantel als weelde bijna zouden we zeggen: als rijkelui's dracht beschouwd, tegenwoor dig telt de kleerkast van bijna iedere vrouw tenminste één toiletje, mantel, casaque of rok van deze zoo zeer gewilde stof. Flu weel wordt gebruikt voor hoeden en tas- schen, voor schoentjes en kussens ja, waar niet voor? Over het behandelen van fluweel raken wij echter niet gauw uitgepraat. Uitgesla gen en gevlekt fluweel, verschoten en geplet, nat fluweel en fluweel dat vaal is ge worden, alles komt voor in de praktijk van het leven en telkens weer zit men met de handen in het haar. We zullen nu eenige van de meest voorkomende gevallen behan delen. Een bad. Men kan fluweel van donkere kleur ge rust een „bad" geven, mits de stof van goede kwaliteit en kleurecht is. Heeft men dus vuil of gevlekt fluweel, van welks soliditeit men in alle opzichten overtuigd is, dan laat men een pan vol kokend water en een ons houtzeep een paar uur trekken, vervolgens verwijdert men de zeep, giet het water in een emmer en vult dien bij met schoon koud water. In dit sopje laat men )het fluweelen kleedingstuk een nacht staan. IDan neemt men het uit het sop (vooral Roomsoep. Benoodigd: 500 Gram kalfspoulet; 50 Gram boter, 1 Liter, water, 50 Gram bloem, 5 Gram zout, 2 d.L. room. Bereiding: bouillon trekken van het vleesch met water en zout dan 1% uur zachtjes koken. Boter en bloem op de kachel ver mengen, langzaam den gezeefden bouil lon toevoegen; als alle bouillon erbg is, de soep roerende 10 minuten laten doorkoken, dan de room erbg voegen. De soep mag op de kachel warm gehouden worden; maar niet meer aan de kook komen. Chipolatapudding. Benoodigd L. room, 50 Gram biscuits, 50 Gram bitter koekjes, 14 stukje vanille, 1 d.L. marasquin of kirsch, 20 Gram gelatine, S eierdooiers, 100 Gram geconfijte vruchten. Bereiding: de biscuits en bitterkoekjes weeken in de marasquin of kirsch, deze in den omge- spoelden puddingvorm plaatsen. Den room koken met de suiker en de vanille langzaam bij de geklopte eierdooiers gie ten; de gelatine toevoegen, die men in Vz d.L. kokend water heeft opgelost. De ge- confgte vruchten in stukjes snijden en toevoegen. De massa als ze bekoeld is, over de biscuits gieten, biscuits en bitter koekjes vormen vanzelf een laag. Fluweelen kragen van winterjassen rei nigt men op de volgende wijze: Schoon zand wordt verhit, in een fijn linnen zakje gedaan en daarmee de vetvlekken wrijven, zoolang tot zij verdwenen zijn. Hoeden. Fluweelen hoeden en mutsen, die nat zijn geregend, mogen volstrekt niet worden af geveegd. Men schudt er de druppels flink af en laat den hoed rustig drogen. Om fluweelen hoeden schoon te maken, kan met succes een klein, gebogen schuiertje worden gebruikt, dat omwoeld is met gaas en waarmee zonder moeite ook stof uit de plooien kan worden weggenomen. Nat geworden fluweel. Al wat fluweel is, moet men na een regenbui uitschudden en dan, zonder er verder iets aan te doen, rustig laten drogen. Eerst als het volkomen droog is, kan men het met een zachten borstel opschuieren. Opfrisschen. Een uitstekend middel om smoezelig ge worden fluweel weer schoon te krijgen, is het volgende: men neemt drie geschilde, goed schoon gewasschen aardappelen en snijdt ze in dunne schijven. Hierop giet men kokend water. Als dit koud is, zeeft men het en vermengt het met eenzelfde hoeveelheid spiritus. Dit mengseltje is een prachtmid- del om al wat men aan fluweel rijk is, als nieuw te maken. Men wrijft den bovenkant van het fluweel schoon en strijkt den ach terkant met een warmen bout. Nogmaals wijzen wg erop, dat men fluweel vooral niet op de gewone manier, dus op strijk plank of tafel, mag strijken! Het zou er totaal door bederven! Laat een der huisge- nooten het met beide handen strak gespan nen houden, zoodat de heete bout over den achterkant van het fluweel kan glijden, zonder dat dit gedrukt wordt. Hij heeft me zijn har.d en z'n vermogen aan geboden. Maar pffik heb geweigerd. Waarom eigenlijk? Hand te groot, ver- mogen te klein. .(Weite Welt), ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Donkerblauwe regenjassen van water proof stof genieten vooral bij de iets oudere dames de voorkeur boven de meer sportieve leeren jassen, die beter bij jonge, slanke figuurtjes passen. Wij geven hier een paar modellen voor regenjassen. No. 217: regenjas van gabardine; doorge stikte naden, ceintuur en zakken geven het geheel iets sportiefs. Benoodigde stof: 2.80 Meter van 140 c.M. breedte; en 3% Meter voering van 100 c.M. breedte. No. 228: keurige jas voor oudere dames; getailleerd model. Ruime zakken. Benoodigd materiaal: 3.25 Meter stof va/» 130 c.M. Baide patronen zijn tegen den prijs va»i 0.55 ct. per stuk te verkrijgen bi) de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 t® Amsterdam. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bg bestelling van één der patronen niet alleen het verlangde nummer, maar tevens de maat, d. w. z. boven-, taille- en heup- wijdte op te geven. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel in postzegels of wel per post giro 41632. Gelieve naam en adres duidelijk te ver melden; men voorkomt daardoor onnoodiga ^vertraging in de toezending. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK WIERINGEN. GEWIJZIGDE zituren van den Kassier Wij hebben voor OOK Z. en O. FONDS) BRILLEN. Op gereedmaken en reparaties kan gewacht worden. Gegarandeerd goedblijvende DOUBLé BRIL met donkere of lichte randen 3.—. Paskamer en vrouwelijke hulp (verpleegster) aanwezig. Voortsbreukbanden, enkelstukken, platvoetzolen enz, J^^HJLAUWERS^ayglo^ AJkrmr^^ Levert uitsluitend 1ste klas FOTOWERK. Atelier 's Zondags geopend van 10 4 uur. SPECIALITEIT VERGROOTIN GEN. LIJSTEN. Groote keuze camera's, statieven ren en films. enz. Steeds versche platen, papie- Kapitaal en Reserve 70.000.000. AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM. Verhuurt in hare in het Kantoor Hippolytuskoef te Wieringen geplaatste Safekast, loketten ter berging van waarden enz. HUURPRIJS f 6.- PER JAAR. Credieten-Deposito's, Rekening-courant, Effec ten, Coupons. 150 Kantoren.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 6