Je Kleine Toko" Deze weel 6 pak Zeeppoeder r 30cent Heeren Costuams Koopt dos bij J. VOS BOER SCHIET ZIJN SCHOONMOEDER EN ZIJN VROUW DOOD. In een boerenhofstede bij Platon in Koer land heeft een boer in een vlaag van waanzin eerst zijn schoonmoeder doodgeschoten. Ver volgens richtte hij het wapen op zijn vluch tende vrouw, die getuige van den eersten moord was en joeg haar twee doodelijke ko gels in het hoofd. Daarop schoot hij op zijn beide zwagers waarvan er één werd gewond, rende naar den veestal en stak deze in brand, tenslotte werd hij door den tweeden zwager overweldigd en aan de politie overgeleverd. De jacht op robben. In de Wfitte zee is de jacht op de rob ben begonnen. Men heeft op een op pervlakte van 200 vierk. K.M. groote massa's robben ontdekt waarschijn lijk 100.000 stuks. Eén ijsbreker heeft alleen reeds in 4 dagen tijds meer dan 10.000 robben buitgemaakt. De Sweepstakebelangstelling neemt af De „Evening Standard" verklaart dat de inkomsten uit den verkoop van loten voor de Iersche Sweepstake op den Grand National thans 600.000 pond sterling minder bedragen dan die van verleden jaar. De sterk verpiinderde belangstelling van het publiek in deze gokonderneming wordt toegeschreven aan het feit, dat meer dan de helft van de 10 shilling, den prijs van een lot weg gaat aan administratiekosten, salarissen van het Sweepstake perso neel en belasting voor den Ierschen Vrijstaat. Zonderlinge luchtspiegelingen waargenomen. Officieren van het s.s. „Buteshire", komende van Glasgow, hebben gerap porteerd bij hun aankomst te Adelai- de (Australië) aan de kust zonderlin ge luchtspiegelingen te hebben gezien. Zij zagen, toen zij zich op een afstand van 45 mijl bevonden reeds den vuur toren, die in gewone omstandigheden op niet grooter afstand dan 15 imijl waarneembaar is. Ook zagen zij den rook, veroorzaakt door een boschbrand op het Kangeroe-eiland op 30 mijl af stand. Een zeilschip, dat een gunstige bries afwachtte werd eerst onderste boven gezien, later kwam het schip in rechten stand doch boven water in plaats van er in. Schepen, die voor an ker lagen, namen eveneens vreemde en ongewone vormen aan. Een van de schepen verloor elke gelijkenis met 'n stoomboot, een ander leek doorzeefd met groote gaten. De officieren verklaarden bij hun aankomst nooit tevoren dergelijke luchtspiegelingen te hebben waarge nomen. j de gevonden documenten een nader onderzoek van de verblijfplaats der ex peditie mogelijk maken. Nog zij medegedeeld, dat er inder tijd te Londen een standbeeld is opge richt voor sir John Franklin. Leeuwenjacht in een Zuid-Fransche stad. Te Poitiers is 'n wagen, waarin zich twee leeuwen en een tijger van een cir cus bevonden, tegen een boom gebotst met het gevolg dat één van de wan den van den wagen werd verbrijzeld. De drie roofdieren maakten van de ge legenheid gebruik de vrijheid te ne men. De temmers slaagden er spoedig in den tijger te vangen. Een der leeu wen kwam op een binnenplaats te recht, waar men het dier met behulp van een lasso wist te vangen. De ande re leeuw sprong echter door een open raam in een huis en legde zich in den salon op het mollige tapijt te slapen. De leeuw liet zich niet zoo gauw over meesteren, na veel moeite slaagde men erin hem in een net te vangen. In den salon was echter vrijwel al het huis raad vernield. Ons Lichaam en onze Gezondheid. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. Een Pooldrama opgehelderd. In Mei 1846 verliet de Engelsche ma rine-officier en Noordpoolonderzoeker sir John Franklin met de schepen „Erebes" en „Terror", die onder com mando van de kapiteins Crozier en Fitz james stonden, de Engelsche kust om de mogelijkheid te beproeven van een „Noordwestelijken doortocht" van Eu ropa naar Azië via Groenland. Van de ze expeditie is Franklin nooit terugge keerd. Zijn schepen waren het laatst gezien in Juli 1846 en wel in de Mei ville Baai op de Westkust van Groen land. Tal van reddings-expedities zijn uit gezonden doch zonder resultaat, men kwam niets omtrent het lot der expe ditie te weten. Thans is het raadsel opgelost. In de omgeving van Schotland is een blik ken bus gevonden, waarin zich docu menten bevonden over de expeditie, die op het oogenblik door de Engelsche admiralitei worden onderzocht. Er blijkt nu, dat de beide schepen na het passeeren van het Wellington Kanaal bij Beechy Island hebben overwinterd. Dit bericht is door sir John Franklin zelf onderteekend en op 28 Mei 1847 gedateerd. Op hetzelfde stukje papier staat, dat op 24 Mei 1847 een patrouille van twee officieren en zes manschappen van boord was gegaan. Tusschen aanteekeningen over het aantal koppen der bemanning van de beide schepen was ook de sterfdag van sir John Franklin opgegeven, n.1. 11 Ju ni 1847. Het bericht is van den oudsten kapitein Crozier, de doodsoorzaak is niet vermeld. Zeer waarschijnlijk is de expeditie door uitputting en koude ofgekopien. Op den sterfdag van Frank lin waren reeds 2 officieren en 15 min deren overleden. De overige leden van de expeditie heb ben toen onder leiding van Crozier en Fitz james getracht om Back Fish Ri- ver, de groote, vischrijke rivier in Nrd. Canada te bereiken. Dit is hun blijk baar niet gelukt, zoodat allen zijn om gekomen. Aan de echtheid van het thans ge vonden busje met de documenten valt niet te twijfelen. Zij verklaren de omstandigheden, waaronder een be roemd ontdekkingsreiziger is overle den. In de eerste helft van de vorige eeuw was de aandacht van de geheele be schaafde wereld op hem gericht Zijn reizen, doch ook de expedities, die tot zijn redding waren uitgezonden heb ben veel bijgedragen tot onze kennis van de Amerikaansche eilanden in het Poolgebied. De Engelsche admiraliteit heeft nog uitvoerige mededeelingen aangekon digd. Het is niet buitengesloten, dat Wondbehandeling. Iedere arts weet, hoe schrikbarend de on kunde, zelfs van de „oordeelkundigste" leeken is, wanneer zij zelf wonden behandelen. Hoe veel ook ter voorlichting gedaan is, telkens is een herhaling van de belangrijkste begin selen der wondbehandeling noodig. Bijna ie dere wond ontstaat onder omstandigheden, die de mogelijkheid van een bijkomende in fectie waarschijnlijk maken. Men moet daar om iedere toevallige wond als geïnfecteerd beschouwen, dan zal men in de meeste ge vallen tijdig maatregelen kunnen nemen om een ontsteking te voorkomen. Wij wijzen nog op een ander gevaar. Niet weinig wonden worden eerst naderhand, door ondeskundige pogingen om ze te behandelen, door drukken of kneuzen of verkeerd reinigen geïnfecteerd. De verleening van eerste hulp moet zich be perken tot het voorloopig stelpen van het bloed, het bedekken met steriel gaas of schoon verbandlinnen of tot het in een rustige posi tie brengen van het gewonde deel. Dan moet men voorkomen dat de kiemen, die op den rand of in de buurt van de wond zitten, er naderhand in komen. Hiertoe is het bestrij ken met jodium-tinctuur gewoonlijk voldoen de. Wasschen met zeep moet men vermijden; men mag hoogstens de omgeving met benzi ne of aether afwrijven. Vreemde lichamen, die in de wond gedron gen zijn, probeert men door een straaltje van een steriele keukenzoutoplossing of 3 procents waterstofsuperoxyde te verwijderen. Bij won den, die met aarde verontreinigd zijn, moet men steeds de noodzakelijkheid van een in jectie als voorzorg tegen klem overwegen. Men moet daarom nooit verzuimen om der gelijke wonden zoo spoedig mogelijk aan een arts te toonen. Wonden, waarbij belangrijke deelen van het weefsel beschadigd zijn, moe ten soms omsneden of chirurgisch gereinigd worden. Of wonden genaaid mogen worden of niet, hangt er voornamelijk van af in wel ke mate wij de wonden als geïnfecteerd moe ten beschouwen en of beschadigingen van het weefsel aanwezig zijn, die de genezing zou den storen. Hoe gladder de wondranden zijn, hoe schooner het instrument was, waarmede de wond werd aangebracht, hoe minder de wond met vuile voorwerpen in aanraking is gekomen, hoe eerder genaaid mag worden. Schotwonden mogen nooit genaaid worden ook alle andere kneuzingen of snij wonden moet men open behandelen. Wonden, die be ginnen te genezen, worden met steriele ver- bandstof bedekt, of, daar de genezende plaat sen bij het verwijderen van een droog ver band spoedig bloeden, met een zalfje. Er zijn verscheidene stoffen, in het bijzon der kleurstoffen, die de genezing van een wond vergemakkelijken en bevorderen. Ook in Perubalsem hebben wij een middel, dat, in versche wonden, op zijn hoogst binnen de eerste 24 uur na een verwonding aangebracht, de ontwikkeling van bacteriën en daarmee de daaropvolgende ontsteking verhindert. Het naar voren gebrachte euvel, dat aan deze steunverleening dit bezwaar is verbon den, dat zij uit het Landbouwcrisisfonds moet worden bekostigd, zonder dat daar eenige bate voor dat fonds tegenover kan worden gesteld, wil de minister niet ontkennen. In- tusschen bestaat dit bezwaar niet alleen voor den steun aan de garnalenvisschers, maar ook voor den steun aan verschillende andere soor ten van producenten van crisisproducten. Zeer groote bedragen zijn echter voor deze steunverleening niet noodig. Op de begroo ting van het Landbouwcrisisfonds is hiervoor uitgetrokken een bedrag v»u.-f> 100.000, maar verwacht mag worden, r' - den minister mogelijk zal zijn, daar rijk beneden te blijven. in Indirect komt deze ening mede den pluimveehouders Gedroogde garnalen Immers zijn e|t» Ir goed eiwitrijk krachtvoeder voor de pluL /veehouderij, het welk vroeger niet daarvoor gebruikt kon worden door de hooge prijzen, welke deze ge droogde garnalen bij export konden opbren gen, waardoor heel weinig in het binnenland tegen lagere prijzen kon worden afgezet. Thans worden de gedroogde garnalen hier te lande verkocht tegen prijzen, die het den pluimveehouders mogelijk maken, deze in het mengsel-rantsoen op te nemen. Beknopt verslag van de vergadering &a,igstoestand. waarin de polder thans Een éénig goede hulp bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zacht en blank. Oude Rijmpjes en de maand Maart. Als in Maart regen de overhand krijgt, Zal de boer vragen waar zijn kolen blijft. Met wind en koude handhaaft Maart zijn stand En de ooievajar kleppert zijn roepa over 't land. Geeft Sint Geertruida (17 Mrt.) zonne gloed, Dit geeft den gardenier hoop en moed. Wascht ge u Jmet Maartsche sneeuw, Het zal u weldra blijken, Dat daarvoor alle onreins. Tot zelfs uw zonden wijken. Op Sint Jozef dag (19 Mrt.) het water open en klaar, Dat geeft een gezegend jaar. Maartsche sneeuw mag zegen geven, Vroegen vruchten komt zij ongelegen. De wijnstok kan er ook niet tegen, Zooveel vorst in Maart, zooveel ook in Mei. Veel Maartregen, Wil voor den zomer de bron wel eens leegen. BINNENLANDSCH NIEUWS. GARNALENVISSCHERS ZULLEN WORDEN GESTEUND. Binnen enkele dagen een Kon. Besluit. In een Nota naar aanleiding van het Ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 37 der Landbouw- Crisiswet ten aanzien van het bepaalde in het K. B. van 2 November 1933 wordt het volgen de ontleend De noodzakelijkheid om aan de arbeidzame groep der garnalenvisschers een, zij het ook geringen, steun te verleenen, heeft den minis ter bewogen maatregelen ten behoeve van deze groep te nemen. Een Kon. Besluit, waar in deze maatregelen zijn neergelegd, is binnen enkele dagen te verwachten. Schagen. Woonhuis afgebrand. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het woonhuis, bewoond door den heer J. Domper, aan het Noord te Scha gen afgebrand. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, moest in allerijl het brandende per ceel verlaten. De oorzaak van den brand wordt in den schoorsteen ge zocht. Verzekering dekt de schade. GEMEENTE ZIJPE. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake Vrijstelling. De burgemeester van Zijpe (N.H.) brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht, welke uitspraken zijn gedagteekend 9 Maart 1934, ter secretarie van deze gemeen te voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den tien den dag na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen verte genwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeen te ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemees ter zorgt voor de doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, die op het be roep beslist, na advies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur. Indien de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, in het buitenland woonplaats heeft, kan, voor zoover het door dezen in te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zoolang omtrent zoodanige overschrij ding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van den termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. K ZIJPE (N.H.), 12 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. SINT MAARTENSBRUG. Lammeren ver scheurd. Ten nadeele van den veehouder J. G. K. alhier zijn door een hond een zestal lammeren verscheurd, welke zich in de weide bevonden. SCHAGERBRUG. Onze vroegere plaatsge noot, de heer D. H. Buiskool, thans te Grost- huizen, slaagde te Amsterdam voor het can didaatsexamen in de rechten. PETTEN. Mej. G. de Bruijn, eerder direc trice van het herstellingsoord „Trein 8.28" al hier, is benoemd tot Directrice van het Zee- kleuterhuis „Trein 8.28" alhier, terwijl mej. W. J. Kriege, eerder kindergeleidster in dienst van het voornoemde herstellingsoord, in de plaats van mej. de Bruin tot directrice is be noemd. ONS WIERING ERMEERHOEKJE, der Dorpscommissie, Op 8 dezer heeft de Dorpscommissie viir de Wieringermeer te Slootdorp in het Gebouw voor Maatschappelijk Werk vergaderd. Hieromtrent kunnen de volgende mededeelingen worden gedaan. In zijn openingswoord doet de voor zitter enkele mededeelingen omtrent de publiekrechterlijke organisatie van de Wieringermeer, die binnen afzien- baren tijd te wachten is wellicht zal ook de Dorpscommissie daarbij een taak krijgen. Nadat de notulen der vo rige vergadering ongewijzigd zijn goed gekeurd, worden de resultaten bespro ken van de lezingen en cursussen, voorzoover deze reeds zijn geëindigd. Het zal een volgend jaar aanbeveling verdienen een eventueel te houden be mestingscursus vroeger in het najaar te beginnen, dan thans het geval is ge weest. De ontwikkelingsavonden wer den regelmatig bezocht. Vanzelfspre kend zijn de weersomstandigheden voor de verafwonenden een belang rijke factor. De financieele resultaten zijn bevredigend, het overschot is ech ter ontoereikend om er een feest avond van te organiseeren. Nu de da gen lengen zullen de lezingen voorloo pig worden gestaakt. Het wordt betreurd dat de naaicursus gegeven vanwege de „Vereeniging voor landbouwhuishoudonderwijs in Noordholland" is gestaakt, tengevolge van bezuinigingsmaatregelen der Re geering. Thans blijkt voor een naai- en knipcursus niet voldoende belangstel ling te bestaan. T.z.t. zal de Dorpscom missie overwegen op welke wijze zij de totstandkoming van een dergelijke cursus zal kunnen bevorderen. Besproken wordt de malariabestrij ding. Wanneer de nieuwe regeling is vastgesteld zal deze nader aan de be volking worden bekend gemaakt. De oprichting eener plaatselijke be- grafenisvereeniging brengt in den over is zeer zeker op zijn plaats. verkeert nu de begraafplaatsen te Slootdorp en Middenmeer nog niet in gebruik genomen kunnen worden, moeilijkheden met zich. Getracht zal worden het beoogde doel te bereiken door aansluiting te zoeken bij een be staande vereeniging in het randge bied. Uitvoerig wordt voorts gesproken over de eventueele oprichting eener speeltuin-vereeniging, waaromtrent binnenkort zoo mogelijk nadere stap pen worden gedaan. Na enkele opmerkingen bij de rond vraag (o.a. inzake de radio-distribu tie, de Joodsche nederzetting, maxi mumsnelheid, enz.) sluit de voorzit ter met een woord van dank aan de aan wezigen de geanimeerde vergadering. Uitvoering „T.O.V.". Zondagavond heeft genoemde vereeniging een uit voering gegeven in Hotel Smit te Slootdorp. Deze avond is buitengewoon goed geslaagd, een volle zaal, met opgeto gen publiek, wat een programma werd voorgezet vol afwisseling. Voor de pauze werd een dralma- tisch tooneelstukje getiteld „gedeser teerd" opgevoerd, wat goed werd weer gegeven. Na de pauze werd een leuk blijspel vertoond „De bedriegers bedrogen", waar danig om werd gelachen. Vervolgens werden nog wat voor drachten ten beste gegeven, eveneens met groot succes. Eenige attracties stonden bovendien nog op het programma, het verloten van een taart en een Amerikaansche verkoop van een doos bonbons. Den geheelen avond was er een echt gezellige stemming. „T.O.V." kan dan ook op een uitstekend geslaagden avond terug zien, en heeft haar be staansrecht als ontspannings-vereeni- ging overduidelijk aangetoond. Een woord van lof aan het ijverige bestuur MIDDENMEER. Te koop gevraagd 15 Jonge Kippen. Prijsopgave met vermelding van soort aan D. STROO, Kanaalweg 6, MIDDENMEER. VANAF HEDEN IS BOSKERs BOEKHANDEL MIDDENMEER TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER No. 23. GEMEENTE WIERINGEN. HERBESTEDING. Voor rekening van den Heer P. C .de Haan werd j.1. Dinsdag door het architectenbureau Peters en Baanders her besteed het bouwen van een woonhuis met garage te Hippolytushoef. Ingeschreven werd door J. C. Klein voor f 7290 Gebr. Boersen f 7347 A. Kingma en Zn. f 8130 S. Dekker en H. Lont f 8290 P. de Vries f 8781 S. S. de Boer f 8980. Gegund aan J. C. Klein. DE AFSCHEIDING. Vorige week Woensdagavond j.1. werd te Den Oever in het voormalig Christelijk Tehuis voor Zuiderzeewerkers een tweede lezing ge houden over de Afscheiding, nu een eeuw te rug, uit de Neder-Duitsche Hervormde Kerk te Ulrum. Deze lezing werd gehouden door den Eerw. Heer J. Oranje, hulp-prediker op Wieringen. Deze opende de vergadering met het laten zingen van ps. 68 110, ging voor in gebed en las daarna de 48ste psalm. Spr. réleveerde in 't kort nog even wat de lezing der vorige vergadering geweest was.. Hoe de kerkelijke strijd nu een eeuw terug was ingezet in de Neder Duitsche Hermvorm- de kerk te.Ulrum (Groningen) waar Ds. Kok gedwongen werd deze Kerk te verlaten hoe gevangenis en verguizingen zijn geleden na dien door hen die daartoe volgens hun over tuiging waren genoodzaakt. Na Ds. de Kok's uittreding werd er gaandeweg een levendige belangstelling en nieuwsgierigheid openbaar. Er werden alom toespraken en uitnoodigingen gericht tot de Hervormden. Op vele plaatsen werd een groote belangstelling openbaar voor het zuivere woord Gods. En niet alleen zij, die zich tot de Gereformeerden voegden, voelden het aan dat dat het zoo niet langer ging, dat het liberalisme en modernisme hoog tij vierden, neen, ook nog een deel van deze kerk ging door deze afscheiding over tot een ATTENTIE ATTENTIE Wij hebben zoo juist ontvangen een pracht collectie WAARVAN DE KWALITEIT SOLIDE en de AFWERKING NETJES ZIJN EN DE PRIJZEN BILLIJK. We hebben een groote keus in Fantasiebroeken, Dassen, Petten, Overhemden en aanverwante artikelen. Ook voor WERKMANSKLEEDING zijn wij ruim gesorteerd en over de prijzen zult U zeker tevreden zijn. Manufacturenmagazijn „DE KLEINE WINST" TELEFOON 18 MIDDENMEER. diepere levensovertuiging. Deze groep van menschen, die zich bezwaard gevoelden de Hervormde Kerk, waarin zij opgevoed waren, te verlaten en zich te voegen tot de Geref. Kerk, deze vormden daarna het orthodoxsche of rechtzinnig deel der Hervormde Kerk. Zoo ging er niet alleen kracht uit van deze af scheiding voor enkel Gereformeerden, maar werd ook zoo we zagen nog een deel dier kerk tot een dieper en zuiverder openbaring geleid. Ook de orthodoxsche richting kan het huma nisme of menschenleer in deze kerk niet lan ger aanvaarden. Toch bleef door niet voor goed te scheiden deze orthodoxsche groep ge bonden aan de Hervormde reglementen, wel ke, zoo we in de vorige lezing hoorden, vroe ger door de Staat waren opgelegd. Deze die pere levensbeschouwing zal ook door het orthodoxsche deel die het wel meende met de Hervormde Kerk, meermalen tot gedachten geleid hebben, die een inwendige strijd moes ten veroorzaken. Spr. deelde nog mede dat verscheidene pre dikanten, waaronder de namen van Ds. Brun- nelkamp van Velzen Gezelle Meerburg en van Raalte een groot en levendig aandeel hebben gehad in deze kerkelijke beweging. Ook verguizing en smaad is deze strijdenden voor 's Heeren zaak niet ontgaan. Doch ze hebben niet tevergeefsch gestreden. Want de kern van deze strijd lag in het onveranderlijk Gods bestel. God zal zijn ware kerk roepen uit de duisternis tot zijn wonderbaar licht op zijn tijd wijze. Velen stelden nog vragen aan spreker welke allen werden beantwoord. Zijne Eerwaarde gaf ook nog gelegenheid om een afschrift te zien van namen van alle onderteekenaars die destijds tot de Ger.meer- de Kerk toetraden na 't verlaten van UIrums Hervormde gemeente. Ook werd nog bezich tigd de nieuwe consistorie in dit gebouw. Na de gebruikelijke sluiting door het laten zingen en dankgebed door den heer Oranje verlieten allen het gebouw met de gedachte om binnen niet te langen tijd weer een zoo danige lezing bij te wonen. BURGERLIJKE STAND (Van 9 t.m. 15 Mrt. 1934) Geboren Jannie Marie, d.v. P. Lont en D. Hegeman Wilhelmus Herman Joseph, z.v. H. A. Giesen en M. G. Dies- feldt Berend, z.v. E. Sikkema en G. de Hoop. Overleden A. Bekendam, vr. 62 jr. vr. van K. Klokman. -V,. Werkloosheid. Bij den dienst der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente werden in het jaar 1933 1978 aanbie dingen van werkzoekende mannen ge daan. Door de werkgevers werden gevraagd 991 mannen en 1 vrouw. Geplaatst werden 989 mannen. Van DEN HELDER tot AMSTERDAM rijden de WACO AUTOBUSSEN Goedkooper en gemakkelijker dan eenlg an der vervoermiddel.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2