Cinema TWEEDE BLAD. VRIJDAG 20 APRIL 1934. No. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR jPggU OMSTREKEN WIERINGEN EN OMSTREKEN technische Inrichtine KOSTER Portret-Atelier JAC. de BOER Keizerstr. 75, Den Helder. 5TTANDEN - GEBITTEN '1NINGTE HUUR BARNEVELDER iTTENVANG - KOOIEN FOTOHANDEL. FLINKE JONGEN GEVRAAGD WOONHUIS TE HUUR WIERINGER COURANTS mi Müaa HOE MOETEN WIJ SPELLEN Spellingscqmmissie heeft thans haar rapport gepubliceerd. Nieuwe regelen ten aanzien van verdubbeling van e en o naamsval-n gevonnist; ch verdwijnt in vele gevallen geen „gelik" in de manier van Kollewijn. In September op school 1 De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. Men spelt dus, benen, delen, lenen, le raar, teken, enz. De ee blijft echter, ter onderschei ding van de klank in de, fe, ze, e.c. aan het einde van een woord, b.v. gedwee, mee, twee, vee, zee enz., alsmede in af leidingen en samenstellingen van woor den op -ee als meeleven, meewarig, tweede, in tweeën, veevoeder, zeetje, zeeën, zeeschip. Voorts blijft ee in de achtervoegsels eelen ën eeren, l}.v. kanteelen, krakee- len, toneelen, houweelcn, abeelen, bou- deeren, halveeren, hanteeren, regieeren alsook in de afleidingen van de hierme de gevormde woorden als hanteering regeering. 2. De o wordt aan het einde van open lettergrepen niet verdubbeld. Men spelt dus bomen, boze, broden, dromen, kopen, ogen, oren, stoten, stro, vlo, zo, stropop, zodanig maar strootje, Catoot.je, enz. De 00 blijft ech J—2 uur, ZITTING ten huize en Heer A. BERGSMA te rytushoef. g Schagen. isoen s8preekuurDagelijks van jt 1 en van 2 tot 4 uur. niet zoo eenvoudig. Bijzonder treurig is een geval betreffende de gevolgen van een gewoon boschwandelingetje. Op onverklaarbare wijze geraakt er iets in het oog de direct ontbo den dokter verwijdert een vezeltje uit het oog en houdt daarmee het geval voor beëin digd, maar daarachter verborg zich, door den dokter niet opgemerkt, een verwonding, wel ke het verlies van het oog tengevolge had. De schoolmeester in de 16de eeuw. In een boek van Dirck Adriaenz. Val cooch „Schoolmeester tot Barsinger- horn" in de 2e helft der 16e eeuw, tref fen wij de volgende typeerende bijzon derheden aan. De schoolmeesterssalarissen waren van dien aard, dat de meest onmoge lijke bronnen werden aangeboord om „bijverdiensten" te verwerven. Nu zegt Valcooch heel typisch, dat het vanwe ge „een sober regiment" (levenswijze), als gevolg van een „magher salarium.' begrijpelijk is dat de schoolmeesters, „onder den dienst wat roeyen", dus eenig handwerk verrichten, „want sy hebben oock geen stallen met Koeyen" Nochtans bestaan er grenzen, „alle ambachten mach men onder den school dienst niet doen", men moet de „Ge- meent voldoende int school-houwen". Wat de schoolmeester dan wel mag doen Hij mag „notaris, wissellooper, secretaris, belastingontvanger, droog scheerder, barbier en heelmeester" iui<tai j. Akuuw, mll.1. Ghij sult niet stoockelen in neus, in tanden U hooft niet clou ven met uwen handen Van vloyen vangen, wacht u daer van, Tsij vrou, maecht, jongte of man. GEMEENTE ANNA PAÜLOWNA. Bioscoop Kossen. Een mooi program A.s. Zondag zal in Bioscoop Kossen een zeer gevarieerd programma worden vertoond. Na het mooie hoofdnummer „Erlebnisse einer Nacht" in 9 acten, zal worden vertoond de zeer bekende voetbalwedstrijd Holland-België van 11 Maart j.1., de bekende wedstrijd 9-3. Tevens de plechtige uitvaart van Ko ning Albert I met een zeer mooie film Wereldnieuws. Kortom as. Zondag valt te genieten. N.B. voor de jeugd zal des namiddags als toegift ook de belang rijke match Holland-België worden vertoond. Zie advertentie in dit nummer Een mooie aanwinst voor de Post duiven vereen. „Altijd Verder". Door de ze vereen, is op de veelading geplaatst nabij het station Anna-Paulowna een Postduiven-station, hetwelk flink is ingericht voor het inkorven der dui ven, pakplaats der manden en tevens genoeg ruimte over Iaat tot het hou den der vergadering der vereeniging. Uitsluitend 1ste klas fotowerk. Specialiteit vergrootingen. Lijsten. Atelier Zondags open v. 103 uur. Speciaal adres voor if Wagen bij J. HEIJBLOK, 1 Polder Waard-Nieuwland, j Wielingen. KOOP een zeer mooie pT'ORVLET, (M. U. Z.) P. JONGKIND ©SS Wieringen. 3.65. P. JONGKIND KES Wieringen. Keuze uit méér dan 100 camera's. Statieven, tasschen, albums enz. Platen en papieren. Films Kodak, Agfa, Argus e.a. Gevaert, 14—16 jaar. P. VAN KOOTEN, Middenweg 23, BREEZAND N.H. Te bevragen bij P. LONT (vet), H.-hoef, Wieringen. TE HUUR voor klein net gezin NIEUWE WONING, met Electr.licht en waterleiding en tuin. Huurprijs f 3.50 per week, bij J. KEURIS Sr., v. Ewijckspad 1, v. EWIJCKSLUIS. ,,\yvyu' en de HollandBe&lgemeene Jaarvergadering van. het ZONDAG 29 APRIL flr^nisfonds Algemeen Belang" Donderdag 18 April j.1. in de Zaal en V oetbalwedsn den Heer Kossen. Je Voorzitter de Heer C. Tijsen opent "vergadering: en heet de aanwezigen kom, en verzoekt de heer Kossen Notulen der vorige vergadering »r te lezen, welke onveranderd wor- goedgekeurd. Vervolgens leest de 'etaris het jaarverslag, waaruit kt dat het aantal leden op 31 Dec. is Vervolgens doet de penning ster de heer P. List rekening en %0 %Pantwoording. De ontvangsten zijn KANAALWEG uitgaven 542'13" Laat nu van Uw VEER^ ^aaI in kas was 31 Dec' 1932 matrassen maken, kol Dec. 1933 f 9498.99. v d j „i )it geld is op aanwijzing der Rijks- Uw Kapok Bedstel ^egeringi;amei' thans op 3 instellin- VLOËi^iBI geplaatst n.1. Boerenleenbank, entsche Bank en Rijkspost-Spaar- Prima Vloe<k. i mm rnu rnnuHii18 commissie tot nazien der reke- LINOLEUM KROMMEg werden benoemd de heeren C.. ReU. Uw eeheele huistendag en J' v" Zandwiik. die alles Deieg uw geneeie n<"\eurige orde bevonden. Ook de heer deeligst, het nieuwste t werd dank gebracht voor zijn houden. Prima TWISTId deheer- bestuursverkiezing. Aftredend zijn 24 ct. per e heeren Tijsen en Kooiman. Beiden Prima Viltpapifden ktf acclamatie herkozen. ia rondvraag, die eenige huishou- jijke besprekingen inheeft, sluit de rzitter de vergadering. AN H.H. PLUIMVEEHOUDERS 'rme kuikens, stoere kippen ljgt men van ons pluimveevoer en ander voer kan daaraan tippen, tirom voer van G. de Boer mt dan allen naar de Bocht (3 X). Wijze Ferme jongens, enz. Ik kan geen beter raad U geven Koopt het voer dat wij U biên, Gij zult Uw kuikens niet zien sneven. Veel eieren van Uw kippen zien. Op dan allen naar de Bocht. (3 X). V1«« Ls een voert je om te brullen, Is een voert je van stavast. ;t die kippen daarvan smullen het kuiken daarvan wast, tüeer-vaii het- ncnaam en uithoofde daarvan, ook slechts een geringe verwonding ervan hoogst bedenkelijk. Wonderlijk is echter de verscheidenheid der gevolgen van zoo'n ver wonding, die in geheel gelijke gevallen zelfs zeer lichte, soms buitengewoon groote gevol gen kan hebben. Eenige merkwaardige gevallen hiervan worden door de heeren Eversheim te Coblenz en Heine te Kiel medegedeeld. Een boer komt wegens een kleine ontste king aan het ooglid op het spreekuur. Het onderzoek wijst een sneetje in de hoornhuid aan, een gat in de regenbooghuid en een rood-geel schitterend bestanddeeltje in de linze, dus zooals men zich kan denken, wel éen hevige aandoening van het oog Maar de man weet zich niet te herinneren, bij welke gelegenheid hij dit opgeloopen kan hebben en eerst na langdurig nadenken valt het hem in,, dat hij jaren geleden, „eeuwen geleden," zooals hij zegt, bij een schietoefening gestaan heeft en bij een schot plotseling pijn in zijn oog bespeurd had. Doordat hij hiervan verder geen last had ondervonden, had hij het hee- lemaal vergeten. Een jongeman is van plan een reisje naar Amerika te maken en gaat zekerheidshalve eerst naar een dokter. Bij het onderzoek blijkt er iets van ongeveer twee millimeter breedte in de regenbooghuid van het oog te zitten, hetwelk door middel van een magneet be proefd, blijkt van ijzer te zijn. Aangezien het hem volstrekt niet hinderde en de jonge man niet veel tijd had, werd dit ijzeren splintertje in het oog zonder er verder aandacht aan te schenken, naar Amerika meegenomen. In andere gevallen worden zulke ijzerdeel tjes meestal door middel van een .verwijderd, echter verloopen alle nc vxwiv |ind te water. Woensdagmiddag een kind van de heer R. in de Mo- k raart. De moeder sprong de kleine doch was reeds ver van de kant. ikkig werd dit gezien door den 'bijganger de heer Straathof, die dadelijk te water begaf en het heden zaterdag en zoi^egen mocht smaken om heiden het grootsche Revue-filmwer>uden op het droge te brengen, POWELL j<i ife» is nij cie prijsuitdee- ling onderhanden neemt in 50 dichtre gels, of den scholieren allerlei voor schriften geeft, hoe zij zich, ook buiten de school, hebben te gedragen, of uit weidt over „een vondt ende maniere hoemen des daeghs vierhondert kinderen sal hooren, nochtans goede instructie ontfangende". De schoolmeester moest ook voor de klok zorgen, waarom zou Valcooch dan niet vertellen „Hoe men een ure- werek sal stellen, regeeren, smeeren ende schoonmaken V Hij moet ook wel een goed opgevoed man zijn geweest, om zoo vol vuur te kunnen raken voor de etiqette. Merk waardig is bijvoorbeeld de manier, waarop hij gewichtig doceert over: „een leerlighe, hoe men de jongers over ta fel sullen houden alsmen eet".. Handen wasschen, nagels knippen (int Secrete suldyse corten), beschei den blijven,, bidden eerst, de oudste voor laten gaan „Ghelijk 'n vereken sult ghij niet spiecken, Duym oft vingeren wacht u te lecken. En neemt niet te vol den lepel dijn Want druypen en slorpen is niet fijn. .Knauwet de spijse met 'n besloten mont magneet"En slaet de tonghe niet uit ghelijck gevallen een hont. at dit ongeval gelukkig best afliep. 11. Mtpij. van Landbouw. In de Zaterdag- d in „Veerburg" gehouden vergadering de Afd. der Holl. Mij van Landbouw gaf 'oorzitter een overzicht van de bespre die gevoerd zijn tusschen Burg. en het bestuur van de afd. H.M. v. L., de dbestuursleden der arbeidersorganisaties ,an de vertegenwoordigers van bollenkwee kers. Die besprekingen hadden ten doel een oplossing te vinden waardoor voorkomen zou worden, dat arbeiders van buiten de gemeen te hier komen werken, terwijl honderden ei gen arbeiders te werk gesteld worden in werk verschaffing in den Wieringermeerpolder, wat de gemeente alleen aan vervoerkosten duizer. den guldens per jaar kost. De afd. van de H. M. v. L. wil geen vereeniging van werkge vers zijn en zoo kwam het bestuur dan ook niet met een vast omlijnd voorstel, doch slechts met een advies. In verband ook met de regeeringsbemoeiingen, die niet alleen het belang van de landbouwers, maar als al gemeen belang bedoeld zijn, meende het be stuur op de moreele verplichting te moeten wijzen, de loonen niet lager te laten komen dan noodzakelijk is. De arbeidersorganisaties bepleitten oor spronkelijk een dagloon van gemiddeld f 3. vroegen later, toen geen resultaten waren te verkrijgen, aan het bestuur van de afd. een loon van f 2.75 tegenover de leden te willen verdedigen, doch het bestuur meende in z'n advies niet meer dan f 2.50 voor een volwaar digen arbeider te mogen noemen. Burgemees ter Lovink heeft er tenslotte nog op aange drongen, toen men niet tot eenstemmigheid kwam, om, als het dan niet meer dan f 2.50 kon zijn, het daarheen te leiden, dat er een regeling kwam, waardoor de arbeiders op een gemiddeld loon van f 15 per week kon den rekenen. De discussies, die we niet op den voet zul len volgen, en waarvan we alleen het voor naamste zullen weergeven, werden ingezet met opmerkingen over het regenverzuim, waardoor die f 15 per week niet gehaald zou den worden, bij een dagloon van f 2.50. De moeilijkheid is, dat niet alleen als het regent maar soms nog langen tijd daarna, door de van het land, niet gewerkt kan worden op den zwaren grond. Men meende echter alge meen, dat zonder een bepaalde regeling dien aangaande, toch over langen tijd gerekend, het gemiddelde loon zeker f 15 zou zijn, om dat in bepaalde tijden (oogst) meer verdiend kan worden en voorzitter vroeg tenslotte al ler medewerking om toch zoo mogelijk tot die f 15 gemiddeld te komen. Tegenover de op merking, dat de arbeiders niet op een aanbod van f 2.50 per dag het werk in de Wieringer- meer zouden laten schieten (omdat zij daar bij een korter werkdag, vrijen Zaterdagmid dag en busvervoer hebben), of slechts met tegenzin op de gewone bedrijven aan den gang zouden gaan, werd opgemerkt, dat er door sommigen ook minder dan f 15 in werk verschaffing wordt verdiend en er ook zijn. die graag bij de boeren willen werken. Verschillende leden deelden mede, hun Zeeuwsche en Belgische arbeiders reeds af geschreven te hebben, anderen, dat zij het ook zouden doen. Vrij algemeen betreurde men het, dat hier vreemde werkkrachten kwa men, doch dat was, zoo merkte men op, ge groeid en gekomen door het feit, dat de eigen burgers vervreemden van het bedrijf. Men hoopte, dat de verhoudingen tusschen werk gevers en arbeiders thans weer beter zouden worden en ook de arbeidersorganisaties zul len medewerken, omdat het voor het bestuur van de afd. bij niet slagen van deze poging steeds moeilijker wordt in dezen geest voort te gaan. Men wenschte, dat het zoo zou worden, dat men voortaan geen andere werkkrachten, dan de eigen ingezetenen zou willen hebben en dat zou best kunnen, want als de wil er was, behoefden ze voor de anderen in werken niet onder te doen. Enkele gevallen waarin minder prettige ervaringen waren opgedaan, met plaatselijke arbeiders werden naar voren gebracht en de vergadering uitte als haar meening, dat men van dergelijke gevallen den burgemeester, maar ook de arbeidersorganisaties in kennis moest stellen. Voorts was men het er alge meen over eens geen arbeiders uit het bol- lenbedrijf in den landbouw te kunnen gebrui ken en besloot tenslotte met groote meerder heid van stemmen het volgend advies aan de leden der afdeeling te zenden Overwegende, dat te werk stellen van de plaatselijke arbeiders in de bedrijven van groot belang voor de gemeente is van mee ning dat het ruime aanbod van landbouwar- beid niet mag leiden tot grooter loonsverla ging dan de omstandigheden noodzakelijk maken, vraagt het bestuur, mede namens de groo te meerderheid der algemeene vergadering van 14 April, den leden der afd dringend, geen vreemde arbeiders aan te nemen, zoolang een gedeelte onzer plaatselijke landarbeiders nog werkloos is en dringt er bij de leden ten sterkste op aan, voor een volwaardig arbeider een mimimumloon vast te stellen van f 2.50 per dag. Daar een dergelijk loon voor gezinsonder- houd zeer noodig moet worden geacht, wordt onzen leden in overweging gegeven, zoover in hun vermogen is, maatregelen te treffen, die hun arbeiders een gemiddeld weekinkomen van f 15 waarborgen. Na behandeling van een paar opmerkingen, bij de rondvraag gedaan, volgde sluiting. verhinderd, waarna hij naar het hoofd bureau van politie werd overgebracht. Het bleek te zijn de veehouder J. B., wonende aan het Kalf te Zaandam, die bezig was geweest melk te vervoeren zonder in het bezit te zijn van de daar voor vereischte vergunning van de C.Z.C. Ten politiebureele bleek, dat de man bij de worsteling met de politie een blessure had opgeloopen, zoodat ook de G.G.D. er aan te pas moest ko men. Na verhoord te zijn werd tegen den délinquent proces-verbaal opge haakt wegens verschillende strafbare feiten. BINNENLANDSCH NIEUWS. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Drie koeien gedood. Boerderij verbrand. Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg Woensdagmiddag in het naburige Blesse de bliksem in de boerderij, bewoond door den veehouder H. de Vries en eigendom van den Heer H. W. Visscher te Steenwijk. Van de elf koeien, die op stal stonden, werden drie gedood, terwijl ook een paard getroffen werd. Het overige vee werd door buren gered. In een oogenblik stond de boerderij in vlammen en brandde geheel af. Huis en inboedel wa ren verzekerd. In een weiland aan den straatweg te Blesse (onder Steenwijk) zijn een schaap en twee lammeren getroffen en gedood. Moderne school op Texel. In de duinen ten Noorden van De Coksdorp zal een zeer moderne school gesticht worden. De naam van deze stichting zal zijn „De vrije school- en werkgemeenschap Eierland." De stichter of één der stichters is de heer A. Groenenstein. De school zal een ka rakter dragen, als tot heden in ons land nog geen enkele school heeft. Het zal een internaat zijn, waarin leerlin gen van 3 tot 18 jaar kunnen worden opgenomen, terwijl de leerstof zoowel fröbel-, lager-, als middelbaar- en nij- heidsonderwijs zal omvatten. Kwaadaardige melkboer. Dinsdag voer een surveillanceboot van de rijksveldwacht, in de Zaan te Amsterdah met aan boord een ambte naar van de Crisiszuivelcentrale. Een zich in een schuitje bevindende melk boer werd gelast naar den kant te roeien, opdat de inhoud van zijn vaar tuig aan een inspectie kon worden on derworpen. De man voldeed aan dit be vel, doch toen de ambtenaar der C.Z.C. de inspectie wilde volvoeren, greep de man een roeispaan en sloeg daarmee in de richting van den ambtenaar, zonder dezen nochtans te raken. Ver volgens sprong de man weer in zijn schuitje en begon naar het midden van het water terug te roeien, waar hij den inhoud van twee melkbussen, te zamen ongeveer 80 liter, in het water gooide. De politie voer het schuitje achterna en enterde het, waarbij de man in het water viel. Nadat hij op het droge was gebracht wilde hij den amb tenaar wederom te lijf gaan. Dit werd hem echter door de rijksveldwachters BUITENLANDSCH NIEUWS. GEVOLGEN VAN HONDSDOLHEID. In een Hongaarsch plaatsje was een 44- jarige man, die door een dollen hond werd gebeten, opgenomen, in een ziekenhuis. Toen de dokters den patiënt wilden behandelen, kreeg hij een aanval van razernij, in welken, toestand hij 7 personen beet. De slachtoffers zijn overgebracht naar het Instituut Pasteur te Boedapest. SENSATIONEELE WEDDENSCHAP. Partijtje kaart in een leeuwenkooi. In een tent van een circus te Kortrijk, was een dezer dagen veel publiek bijeen. Een waaghals had een weddenschap aan gegaan met den dierentemmer een partij kaart te zullen spelen in een kooi waarin zich zeven leeuwinnen bevonden. Zooals te begrijpen is was de belangstelling over het al of niet slagen van deze wedden schap groot. Ten einde te laten blijken dat de leeuwinnen uitgehongerd waren, hield de temmer de dieren een stuk vleesch voor waar op zij als razenden afkwamen. In weerwil daarvan betrad de stoutmoedige kaartspeler de kooi en begon zijn spel kaart met den temmer. Er was een oogenblik zenuwachtige span ning bij het angstige publiek en.ook mi|- schien wel bij den man van de weddenschap toen een van de leeuwinnen de spelers vah achteren naderde. Doch het dier bleek uit slechts te doen om den temmer liefkoozend te likken. Toen de partij kaart was afgeloopen, ver lieten de spelers de kooi en werden lulde toegejuicht. g.- De opbrengst van de weddenschap is #an een liefdadige instelling afgedragen. MARKTBERICHTEN. Be Kaasmarkt HOORN, 19 April 1934. Op de h|den gehouden Kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 5 stapels kléine fabriekskaas f 18 7 stapels kleine boe renkaas f 17.50, totaal 12 stapelsRe gende samen 12845 K.G. De handelswas matig. De Veemarkt. 5 SCHAGEN, 19 April 1934. Op del ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 5 Paarden f 100- f 200 8 Pink Stieren f 90-f 150 362 Geldekoeien (mag.) f 1120-f 180 45 Gel dekoeien (vette) f 150-f 220 40 Kalf- koeien f 180-f 265 43 Pinken f 40-f 105 263 Nuchtere kalv. f 6-f 12 40 Scha pen (vette) f '17-f 26 55 Overhouders f 10.50-f 19 4 Varkens (mag.) f 15 17 Varkens (vette) per K.G. 33-36 cent 94 Biggen f 7-f 13. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 19 April 1934. Aange voerd 130.000 Kipeieren. Prijs 52-54 K.G. 200 55-57 Kg. 210 a 220 58-60 Kg. 210 a 230 61-63 Kg. 220 a 240 64-67 240 a 270. Eendeieren 6500 stuks. Prijs 260 a 270 Alles per 100 stuks. 23 Kalkoeneieren 400 a 410. 225 Kievits eieren 11 a 12 cent. Stichting „Heldersche Eierveiling. Noteering van 19 April 1934. Aange voerd 37066 Kipeieren. 643 Eendeieren. Prijs 52-54 Kg. 200 a 220 55-57 Kg. 200 a 230 58-60 Kg. 220 a 240 61-63 Kg. 240 a 250 Eendeieren 200 a 2/20 Kievitseieren 900 Ganze-eieren 700. Alles per 100 stuks. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND. Geboren Lucas, z.v. Gerhard Wil helm Stöve en van Magdalena Keete Gerardus Jacobus, z.v. Nicolaas Gerar dus Verduin en van Maria Dekker Catharina, d.v. Jan Ploeger en van Ja- coba Kouwenberg. Ondertrouwd Arie Jan Eriks, oud 23 jr., veehouder, te Den Helder en Elizabeth Sleutel, oud 19 jr., alhier Hermanus Juurlink, oud 24 jr., land bouwer, te Medemblik, en Maria Elisa- beth Klaver, oud 23 jr., alhier Wil lem Eriks, oud 25 jr., veehouder, en Geertje de Boer, oud 21 jr., beiden al hier Jan Dekker, oud 28 jr., tuinbou wer, te Oude Niedorp, en Jannetje Burger, oud 24jr., alhier. Getrouwd Geene. Overleden Guurtje de Wit, oud 69 jr., echtgenoote van, Jacob de Moor Joef Zwemmer, oud 1 maand, z.v. Ja cob Zwemmer en van Neeltje Koemees ter Trijntje Over, oud 87 jr., weduwe van Floris Rezelman.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3