Zomersproeten JIOAÏT" MODE-TIPS. VROUWEN!! OM ZELF TE MAKEN. N.V. „VRIESIA" JAN DE VRIES, ALKMAAR. ZONDAG 22 APRIL gaat de nieuwe REVUE van M. J. B0SKER in de concertzaal van JURRIE LONT, DEN OEVER: NIEUWE MODELLEN. De eenvoudige snit der voormiddag- wandeljaponnen heeft de aandacht weer gevestigd op de stof. Bijna ieder wollen weefsel heeft een werkje; men ziet zeer ,veel strepen, diagonalen, enz. Vooral de ^angora-weefsels hebben zich in de gunst Jan het publiek gedrongen. Het complét heeft zich in de voorjaars mode een groote plaats weten te veroveren. Het eerste figuur op de afbeelding toont U een complét voor de overgangsdagen; rok en mantel zijn van diago naal gestreepte stof: geel, zwart en wit- De mantel is kraagloos; maar heeft groote manchetten. De rok heeft cwee opgestikte zakken. Daar bij wordt een gebreide effen pullover gedragen, waarvan rand en halsbordje met fijne naalden gebreid zijn. Het tweede figuurtje toont U een japon van angorastof; vanaf de pas is het in zes dee- len geknipt en loopt naar on deren iets klokkend uit. De shawl kan van gestreepte zijde zijn of van velours trans- narent. Het laatste geeft de japon een voornaam cachet. De volgende jurk kan men het best vervaardigen van ge- ribte wollen stof. Het boven deel is pasvormig geknipt en valt losjes om den hals. De schuine opgestikte banen zijn onderaan los en daar wordt de ceintuur doorgehaald. Het laatste model kan vervaardigd worden van iedere soepele wollen stof. De mouwen hebben van boven kleine plooitjes, die de schouderlijn iets verbreeden. Het blousje valt met een klein schootje op den rok. Het kraagje wordt dicht gebonden met een strik van genopte zijde. De rok is schuin geknipt en verkrijgt daardoor zijn soepelen val. (door een leeraar.) De bel was gegaan, mijn leerlingen waren Rumoerig de „gulden vrijheid" (weliswaar inet huiswerk; maar toch vrijheid om het te maken of niet) tegemoet getrokken, en ik stond aan mijn lessenaar in het klas lokaal het schandelijke werk van de jon gens na te kijken, toen de conciërge mij kwam melden, dat er een dame was, die mij wenschte te spreken. Nauwelijks was hij verdwenen of de deur ging weer open en binnen kwam, onder hevig hggen een corpulente dame van middelbaren leeftijd, die zonder iets te zeggen in een bank viel. Toen stoote ze uit: „Neemt U mg niet kwalijkmijn hartmijn asthma en dan drie trappenwij wonen in een benedenhuisen dan de opwinding." „Waarmee kan ik U van dienst zgn?" vroeg ik vrg koel. „Ik ben een moeder," zei de dame met nadruk. „Ik ben de ongelukkige moeder van Pieter Vreen, die in Uw klas zit. Ik heb gehoord dat hg niet over zal gaan. Dat doet me erg veel verdriet; vooral omdat er al zooveel narigheid thuis is. Mijn man is tandarts en heeft genoeg te doen; maar die rheumatiek! Hij verdient zijn brood met smart. En dan ik met mijn asthma; ik, die af en toe geer. lucht kan krijgen". Ik voor mij begreep niet, wat dit alle maal met de zaak te maken had en zei: „Dat is nu allemaal goed en wel; maar De vrouw kromp in elkaar of ze door een dolk werd getroffen en riep: „Goed en wel, zegt U, goed en wel!? En dat zegt U! Als U ons eens zou kunnen hooren kermen, zou U wel wat anders zeggen. Denk U eens in, de heele wereld is vol lucht en alleen niet voor mij. Ik kan geen lucht krijgen. En daarbg komen dan nog de zorgen voor het kind. Oh, hoe kunt U nu zeggen „goed en wel"!?" Ik werd ongeduldig. „Mag ik U nog eens vragen, waarmee ik U eigenlijk van dienst kan zgn. Mijn tijd is beperkt." Ze liet zich' echter niet intimideeren; maar ging rustig verder: „Mijn man is een erff^jiek man, een be gaafd man. Als U soms een gebit noodig hebt of Uw vrouw? Prima, zeg ik U. Bo vendien heeft hij een middel tegen tand- aanslag uitgevonden; waar we goed geld mee verdienen. En wat wil het geval nu? Mijn man is tandarts en Fransse tegenover ons is alleen maar tandtechniker. Maar Frits zijn zoon, die met Pieter in de klas zit, gaat wel over en Pieter niet. Waar blijft de rechtvaardigheid Ondanks mezelf moest ik glimlachen. „Beste Mevrouw; al heeft Uw man ook een middel tegen tandaanslag uitgevonden en al is hij een knap vakman; ik moet helaas van een Uw zoon zeggen, dat hrj een zeer middelmatig scholier is, terwgl Frits Fransse de beste van de klas is. Ik geloof niet, dat wij Uw zoon kunnen laten overgaan. Zoo ver ik weet, is hij alleen goed in gymnastiek". ,Ja, gymnastiek", zei de vrouw en een glans van vreugde ging over haar gezicht dat ze toch nog iets van lof hoorde. „Dat heeft hij van mijn broer. Toen die zoo oud KLEINE WENKEN. Maak Uw huis gezellig! PULLOVERS EN VESTEN. Nog altijd staat het handwerk in het middelpunt der vrouwelijke belangstelling. Niet lang geleden was breien en haken, laten we eerlijk zgn, een privilege van oude vrijsters en nuieder jong meisje breit of haakt in haar vrije oogenblikjes. En het moet ons van het hart, er zgn snoezige dingen te maken. Daar is bijv. de slipover met een rolrand en rolboord, 1 recht, 1 averecht gebreid, die over een overhemdblouse gedragen, bui tengewoon sportief staat. Vooral voor Jonge meisjes met een lenig figuurtje is het een ideale dracht. Maar er zijn meer aardige dingen. Daar is een slipovertje, dat met een punt op den rok valt. Het is gebreid van donkere 1 wol met lichte strepen. De shawl, die er bij hoort, is in de lichte tint gebreid. Het derde slipovertje, dat eigenlgk "een soort plastron is, leent er zich, met zijn shawlkraag, ook bijzonder goed voor, om door dikkere dames gedragen te worden. Het is gebreid in donkere strepen, die met lichte zijde aan elkaar zijn gehaakt. Het gebreide vestje wordt opzij gesloten met een rij knoopen. Als garneering dient het monogram van de draagster. In de koele dagen is het heerlijk, zoo'n wollen dingetje over een blouse te trekken. Ze staan charmant en geven warmte, MA RIAN B. was als Pieter, liep hij meer op zijn handen dan op zgn voeten en hij maakte een salto mortale, dat ik van angst geen adem durfde halen. Hij wilde toen acrobat worden in een circus; maar daar is gelukkig niets van ge komen. Nu heeft hij die mooie zaak in heerenmodeartikelen in de Hoogstraat en hij is eigenaar van verschillende huizen!" Nu moest ik werkelijk hardop lachen. „U lacht? Is dat een goed teeken? Ik dacht al dadelijk toen ik U zag, dat U niet zoo kwaad was, niet waar, U zult toch niet een ongelukkige familie nog meer narigheid aandoen. U zult mijn Pieter niet laten zitten. Denk toch eens aan de Fransses, die tegenover ons wonen; dat zijn toch onze concurrenten. Als Pieter blgft zitten, kan ik nooit meer door het venster kgken," „Uc kan U weinig hoop geven; maar één raad wil ik U geven; neem hem van het gymnasium af en doe hem op een H.B.S-; want hier kan hij het niet bijhouden." Mevrouw Vreen sprong uit de bank, gaf haar ronde gestalte alle waardigheid, die ze maar ver zamelen kon en riep: „En dat zegt U tegen mij? Terwijl mijn man toch tandarts is, gestudeerd heeft en wg tot den intellectueel en stand behooren! U mag dan een geleerd mensch zijn, nog zooveel Grieksch en Latijn, en voor mijn part Japansch en Chineesch kennen; iets ont breekt U.... U hebt geen hart!" En ze ruischte de deur uit! Een huis met planten en bloemen maakt altgd een gezelliger indruk dan een, waar geen groen te bespeuren Is. Maak daarom Uw huis gezellig met plan ten. Een breede vensterbank leent er zich uitstekend voor, om als plaats voor cactussen, cyclamen, primula's, enz. te dienen. En zoo'n plantenraam staat buiten gewoon genoeglijk en verleent Uw huis een bijzonder cachet. dat „de stroom door je heengaat", in goed- geleidende aanraking is met de aarde, zoo dat de electrische stroom door het men- schelijke lichaam zgn weg naar de aarde kan nemen, dan kan ook een betrekkelgk lichte stroom doodelgk zgn. Men vormt een „goede geleider", als men in onmiddellijke aanraking is met de aarde, wat in kelder ruimten, in sousterrains, waschkeukens en badkamers dikwlijs het geval is. Daar entegen is het veel minder gevaarlijk als men staat op een vloer, die met een kleed, matten of planken is bedekt. Toch kan ook in zulke kamers het aanraken van electri sche geleidingen gevaar opleveren als de Lsoleerende vloerbedekking vochtig is of als men op bloote voeten loopt. Het electriciteitsgevaar is buitengewoon groot in elk vertrek waar buizen loopen van gas of waterleiding en wel omdat het bui zenstelsel een uitstekenden geleider vormt naar de aarde. Wie dus in zoo'n vertrek iets te maken heeft met electriciteit moet er aan denken, onder 't aanraken van stop contact, stekker of welk onderdeel der ge leiding dan ook, met de andere hand geen gas- of waterleidingsbuis vast te houden, zich niet te steunen op badkuip of gas kachel. Wie deze voorzi-.htigheidsmaatregel verzuimt in acht te nemen, verkeert fh levensgevaar! In al deze gevallen speelt de voetbeklee- ding een voorname rol, want de stroom, die in het menschelijke lichaam dringt, zoekt zijn uitweg naar de aarde door de voeten. ELECTRICITEIT. Het is opvallend, hoe weinig onze huis- /rouwen over het algemeen nadenken over 1het feit, dat electriciteit in huis gevaren meebrengt, zoo goed als gas en petroleum, j Het is een verkeerde opvatting, te meenen, j dat alleen een zware stroom, zooals die bij voorbeeld in fabrieken wordt gebruikt, voor den mensch gevaarlgk kan zijn. Ook de zwakke stroompjes, waarvan wij ons voor huishoudelijk gebruik bedienen, kun nen noodlottigen invloed hebben, als er op verkeerde manier mee wordt omgespron gen. Hoe zou het toch komen, dat men den electrischen stroom van 10-0 tot 250 volt, zooals die in het huishouden gebruikt wordt voor onze gloeilampen, waterketels, thee potjes, strijkijzers, ventilatoren, haardrogers, 2:achels en komforen, als onschuldig en absoluut ongevaarlijk doodverft? Het is .och maar al te waar, dat reeds ontelbaar veel ongelukken, waaronder een respecta bel aantal met doodelijken afloop, te wijten waren aan het onvoorzichtig of onoor deelkundig omgaan met „huis-electriciteit In de meeste gevallen neemt men er niet veel notitie van, als „de stroom even door je heengaat". Een lichte schok, een onaan gename tinteling in hand of arm, verder gaat het gevoel niet. En onaangename ge volgen heeft het immers nog nooit gehad! Men schrikt even daarmee uit. En men bedenkt niet, dat op een ander oogenblik een degelijke aanraking met stopcontact, schakelaar of snoer een catastrope kan worden! Want als men op het oogenblik Als men in droge schoenen op een drogen vloer staat, is men vrijwel beveiligd tegen „electrische ongelukken"; men voelt den stroom nauwelijks als men met een vinger de geleiding aanraakt. Als men natte schoe nen draagt of schoeisel met ijzerbeslag wij zeiden het reeds als men op bloote voeten loopt, vermijde men angstvallig, met een electrische geleiding in aanraking te komen. Onder de bg-omstandigheden, die een „electrische aanraking" meer of minder ge vaarlijk maken, moet in een van de eerste plaatsen worden genoemd de lichamelijke en geestelijke toestand van het menschelgk lichaam op het oogenblik, dat de stroom wg bedoelen nog altijd een stroom van 100- 250 volt er doorheen gaat. De lichame lijke gevoeligheid voor electriciteit is even ongelijk als die voor andere schadelijke in vloeden; de gezondheidstoestand speelt hierbij een voorname rol. Maar even ge wichtig in dit geval is de geestestoestand, waarmee wij willen zeggen, dat het van 't grootste belang is of men voorbereid is op den electrischen schok dan wel of hij bij .verassing" komt. Want zoo'n oogenblik van schrik kan uiterst noodlottig werken! E. W. Zóó de humeuren, zóó de manieren. De slechte raad schaadt niemand zoozeer als dengenen die hem geeft. Niet door veel te geven, maar door vriendelijk te geven zijn menschenhdrten te winnen. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. (iondag: aspergesoep; biefstuk, andijvie, gebakken aardappelen; mokkapudding; fruit. Maandag: haché, gekookte aardappelen; rijst met abrikozen. Dinsdag: aardappelsoep varkensrib, bloemkool, gekookte aard appelen; rödgröd. Woensdag: harde eieren, spinazie, gewelde boter, gekookte aardappelen; flensjes. Donderdag: vermicellisoep; blinde vinken, gestoofde kropsla: ge kookte aardappelen; maizenapuddding met bessensap. Vrijdag: gebakken bokking, stamppot van roode kool en aardappelen: caramel- vla. Zaterdag: linzensoep; appelprnnekoekjes. Aspergesoep. Benoodigd: 1 bos asperges. ïy, ons boter. 3 eetlepels bloem zout, 1 ei 1 d.L. melk of room. Bereiding: wasch de, asperges en zet ze op met 2!-> L. water. Laat ze 2 uur koken op een zacht vuur. Haal de asperges er uit, snijd de kopjes er af, die men op een schaaltje be waart. Wrijf de rest der asperges door een zeef en voeg dit bg het nat. In een andere pan smelt men de boter, roert de bloem er door, y2 eetlepel zout en voegt er steeds roerende langzaam het aspergewater bij. Laat het 10 minuten doorkoken. Kluts in een terrine het ei met de melk of de room en steeds klutsende giet men eerst bij kleine scheutjes de soep er bij. Het laatste doet men de aspergepunten in de terrine. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Speciale aanbiedingen. Ten einde onze lezeressen in de gele genheid te stéllen zich een nieuw voor jaarsjurkje aan te schaffen, geven wij hen door middel van onze „speciale aan bieding" de kans een aardig patroon te krijgen tegen den prijs van 38 ets. per stuk. Dit patroon is slechts in één maat te verkrijgen en wel de volgende: bovenwijdte: 102 c.M. taillewijdte: 82 c.M. heupwijdte: 107 cM. No. 216: jumpertoiletje. Desverlciezend kunnen rok en blouse in verschillende kléft ren gekozen worden; b.v. een beige blouan en een bruine rok. Benoodigd materiaal: voor blouse 2.25 Meter van 100 c.M. breedte en voor rok: 1.80 Meter van 130 c.M. breed. No. 226: eenvoudige wandeljurk van gef ruite stof. De bies langs den hals Is van witte zijde of wit batist en bevestigd mei rggsteken, zoodat het inzetten van een schoon kraagje geen moeilijkheden oplevert, Benoodigd: 3 Meter van 130 c.M. breed en voor garneering: 25 c.M. Beide patronen zgn dus in de aangege ven maat tegen den prijs van 38 ets. per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knip-* patronen" van de Uitgeversmaatschappij: ,De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per postwissel, in postzegels, of wel per postgiro 41632. Gelieve bg bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon te ver melden en ook naam en adres. Men voor komt daarmee onnoodige vertraging in de opsturing. Kapitaal en Reserve 70.000.000. AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM. Verhuurt in hare in het Kantoor Hippolytushoef te Wieringen geplaatste Safekast, loketten ter berging van waarden enz. HUURPRIJS f 6.- PER JAAR. Credieten-Deposito's, Rekening-courant, Effec ten, Coupons. 150 Kantoren. verdwijnen door in potten van 50, 75, 150. Alom verkrijgbaar. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK WIERINGEN. GEWIJZIGDE zituren van den Kassier TE DEN OEVER MAANDAGMIDDAG van half twee tot half vier. TE HIPPOLYTUSHOEF WOENSDAGMIDDAG van half twee tot half vier. ZONDAG 22 APRIL geeft „ZANG EN VRIENDSCHAP" Zoo'n welvaart toch! 40 personen. Groot orkest. Pracht costames. BAL NA. AANVANG 8 UUR. KAARTEN a 60 cent, alles inbegrepen, dagelijks verkrijgbaar bij Jb. KALEVELD, HOFSTRAAT 69, DEN OEVER, van 6—10 uur n.m,

Wieringer courant | 1934 | | pagina 8