TWEEDE BLAD. VRIJDAG 27 APRIL 1934. No. 34- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN 8 BOEKENWEEK VAN 28 APRIL TOT 5 MEI in BOSKER's BOEKHANDEL H.-hoef Middenmeer. WIERINGER COURANT! TE HEET GEBAKERD. Mijnheer Jansen reisde van Utrecht naar Amsterdam. Hij had een onaan gename zaak in orde te brengen en thuis broeide ook nog een onaange naam onderhoud. Kort en goed mijnheer Jansen was in een onaangename stemming. Hij ergerde zich over het regenweer, aan de hitte in den coupé, aan zes me dereizigers. Vijf van hen rookten er braaf op los. Zijn naaste buurman er gerde hem buitengewoon. Breeduit zat deze op zijn plaats, hield met wijduitgespreide armen een Nieuwsblad voor zich en porde hem bij het omslaan van de bladen telkens in de ribben. Daarbij kwam, dat het blad alle uitzicht wegnam. Jansen stonde nijdig op, bekommer de zich niet om de afkeurende blikken van zijn compartimentgenooten en deed het raampje open. Wilt u het raampje niet sluiten vroeg zijn overbuurman. Het is hier heuscli niet te warm. Neen, zei Jansen onhebbellijk. Ik heb geen zin in den rook te stikken. -- En u rookt zelf. Zeker. Daar kunt u niets tegen hebben. Het is, met uw goedvinden, hier een rookcoupé. De ander zwichtte voor de logica van meneer Jansen en hield den mond. Uit het net viel een hoed, een zwarte bolhoed, op 's heeren Jansens's knie en vandaar op den grond. Wilt u dien hoed niet oprapen vroeg Jansen zijn buurman. Deze liet zijn blad zakken, keek Jan sen even verbaasd aan en zei nadruk kelijk Ik denk er niet aan. Die hoed ergert me, meneer. Ik kan mijn beenen niet uitstrekken. Dat is uw zaak. -- Nem dien hoed weg, meneer. -- Ik denk er niet aan. Ik ben uw knecht niet. Jansen stond op. Hoor eens, meneer, een dergelij ke onbeschaamdheid laat ik me niet welgevallen. In de eerste plaats legt u dien hoed niet behoorlijk in het net. In de tweede plaats wordt ik daarvan het slachtoffer en in de derde plaats weigert u uw fout te herstellen. Ik zeg u -- Ik wist niet, dat u me iets te be velen had. Doe met den hoed, wat u wilt en laat u me verder met rust. -- U hebt het allemaal gehoord vroeg Jansen met iets van een overwin ning in zijn stem. Ik mag met den hoed doen, wat ik wil. Hij pakte het ergerniswekkende voorwerp op en gooide het het raam pje uit. Ik heb u tevoren gewaarschuwd, zei Jansen. Ik laat mij niet voor den gek houden. U behoeft u niet te verontschuldigen zei z'n buurman. Het gaat mij niet aan, wat u met uw hoed wilt doen. Mijn hoed -- Ja zeker, ik draag nooit een hoed. TOEGEKOCHT. Jim Patthurst was tot over de ooren verliefd op Jane Hurst. Hij had haar portret voor het eerst gezien bij zijn tante, de oude miss Mary Stone die de gewoonte had, om, wanneer familie leden haar een bezoek brachten, het oude familie-album door te bladeren. Jim had dat in zijn jongensjaren altijd een plaag gevonden, doch den laatsten keeer zag hij tot zijn niet geringe ver bazing het portret van een lief meisje tusschen de oude portretten. Van dien dag af zwoer Jim bij zich zelf, niemand anders te trouwen dan dit meisje. Wïe is dit vroeg hij op een keer aan zijn tante. Dit is Jane Hurst, de dochter van een vriendin van mij. Waarom wil je dat weten, zei de oude dame argwa nend. Och, zoo maar, gaf Jijn ten ant woord. Ik dacht, dat ik haar wel eens ontmoet had. O, mompelde de vrouw. Jim zat niet stil. Eenige dagen later had hij het adres van Jane Hurst uitge vischt. Een paar maal was hij langs het huis gewandeld, zonder iets te zien. Jim hield vol. Op zekeren dag had hij geluk. Toen hij het huis voorbij kwam, zag hij voor een raam Jane Hurst staan. Ja, ze was het. Jim nam z'n hoed af en knikte. Het meisje keek hem ver wonderd aan en draaide zich om. Dat was een tegenvaller. Jim was de laatste dagen opmerkelijk dikwijls bij zijn tante. Toch geen familie-ziekte, infor meerde de oude vrouw hatelijk. Jim werd brutaler. Bij een bloemen handelaar bestelde hij een bos roode rozen. „Miss Jane Hurst" vermeldde het kaartje, met als afzender „Jim Patt hurstt". Eenige dagen gingen voorbij. Jim hoorde niets. Den vijfden dag ontving hij een briefje „Miss Jane Hurst bedankt u vriünde- lijk voor de attentie. Mrs. Hurst." Mama bemoeit zich met het zaakje, dacht Jim somber. Voortdurend stuurde Jim evenwel rozen en bonbons en voortdurend had het epistel, dat hij ontving, denzelfden inhoud „Miss Jane Hurst bedankt u voor de attentie. Mrs. Hurst". Dat vond Jim een goed teeken. Wan neer het meisje niets van hem wilde weten, had haar moeder wel een einde gemaakt aan de cadeautjesgeverij. -- Hebt u wel eens gesproken met mrs. Hurst over piij, tante vroeg hij eens. O, jawel, kreeg hij ten antwoord. Mrs. Hurst kent jou wel, al denk je van niet. Ze is nog al op je gesteld en vindt je een knappe jongen. Mrs. Hurst kreeg eenige dagen na dit gesprek het volgende briefje „Gaarne zou ik met uw dochter Jane kennis willen maken. Jim Patthurst". Zij stuurde een briefje terug, waarin zij de kennismaking toestond en Jim verzocht, den volgenden Zondag om elf uur te komen. Jim was zenuwachtig. 's-Zaterdags bestelde hij de mooiste rozen, die er te koop waren. Met goeden moed belde hij op den af gesproken tijd bij mrs. Hurst aan. Een oude dienstmaagd deed open en liet hem in een kamer. Na een poosje werd de deur weer geopend en trad het kin dermeisje binnen met op haar arm een baby van nog geen jaar. -- Miss Jane Hurst, zei ze. Ji,m dacht door den grond te zinken. Zijn roode rozen liet hij stilletjes ach ter den divan glijden. Hij stotterde wat Het kindermeisje verontschuldigde miss Jane, dat zij niet langer kon blij ven, daar het tijd voor haar was, te gaan slapen. Jim mompelde zachtjes voor zich heen een verwensching aan het adres van miss Jane. Voor de tweede maal werd de deur geopend enhet evenbeeld van de foto trad binnen. Mrs. Hurst, stelde zij zich voor. Ik wist niet, dat u getrouwd was, zeide Jim. Mrs. Hurst lachte. 'k Ben een jaar getrouwd, maar mijn man is op zee en. ik vond uw bon bons lekker en de rozen prachtig. Jim rende de deur uit, sloot zich op in zijn kamer en zwoer nooit te trou wen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Broeden na 3 Mei. Uitzonderingsbepalingen. De minister van Staat, Minister van Economische Zaken a.i. heeft bepaald, dat aan erkende kuikenbroeders wordt toegestaan, om na 3 Mei 1934 broedei- eren in voorraad te hebben in de vol gende gevallen 1. Wanneer de kuikenbroeder een verklaring van de Ned. Pluimvee-Cen trale kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij zich tegenover deze crisis-orga- nisatie heeft verplicht, om géén andere broedeieren in voorraad te hebben dan eieren van dwerghoenderrassen of van siereenden. 2.Wanneer de kuikenbroeder een verklaring van de Ned. Pluismvee-cen- rale kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij ten genoege van deze crisisorga nisatie heeft aangetoond, dat door hein uitsluitend gebroed wordt voor weten schappelijk onderzoek. 3. Na 1 Juni 1934, wanneer de kui kenbroeder een een verklaring van de Nederl. Pluimvee-centrale kan over leggen, waaruit blijkt, dat hij zich tegenover deze crisis-organisatie heeft verplicht om geen andere broedeieren in voorraad te hebben dan eieren van Noord-Hollandsche Blauwen. De Ned. Pluimveecentrale is gehou den de onder 1 t.m. 3 bedoelde verkla ringen af te geven aan alle door haar erkende kuikenbroeders, welke hier toe bij haar een aanvraag indienen en die overigens aan de sub 1, 2 en 3 ge noemde voorwaarden hebben voldaan. Zij kan aan het afgeven der verklarin gen nader door l}^ar vast te stellen voorwaarden verbinden, welke ten doel hebben controle op de richtige nako ming der door de kuikenbroeders aan gegane verplichtingen te vergemakke lijken. Knoeierij met Regeeringsgraan. Opzienbarende arrestaties. Maandag is de officier van Justitie te Dordrecht er toe overgegaan een be kend graanhandelaar, de heer O. uit Wieldrecht, alsmede den molenaar O. uit Oud-Beierland aan te houden. Zij worden verdacht het Rijk voor eenige tienduizenden guldens te hebben bena deeld De graanhandelaar werkt voor de Gewestelijke Tarwecentrale in deze pro vincie en krijgt een vergoeding voor 't bewaren der tarwe, welke door den mo lenaar uit Oud-Beierland wordt ver werkt. Zij zouden nu graan van minde re kwaliteit in het buitenland hebben opgekocht en dit door het aan de Regee ring af te leveren graan hebben ver mengd. De Wieldrechtenaar moest z.g. Vita-tarwe leveren aan bakkers en boe ren, doch bracht grootendeels uit schot aan de afnemers. De Vita-tarwe werd n.1. met de ande re verwisseld en tegen den prijs van de Vita-tarwe in den handel gebracht. De meelcentrale in Den Haag ontdek te de knoeierij aan de hand der ver- valschte controlestaten. Het prijsver schil tusschen Vita eri andere tarwe is niet gering. 100 Kg. van de beste soort kost f 15.70; voor uitschottarwe wordt nauwelijks f 3.- betaald. Nederlandsche uitschottarwe voor het binnenland staat genoteerd op f 4.30 het verschil hier de verdienste bedroeg dus dan f 10.- per 100 KG. De cijfers van het bedrag dezer op lichting loopen nogal uiteen. Man spreekt van f 60.000, doch ook van an derhalve ton en meer. De beide verdach ten worden in verzekerde bewaring ge houden en er zijn nog meer arrestaties te wachten Een verkeerde regeling Handelsbeschikking-bloem bollen. De Alg. Ver. v. Bloembollencultuur heeft een adres gezonden aan den Mi nister van Ec. Zaken, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het z.g. „raam" uit de handelsbeschikking van het bloembollen-saneeringsplan, dat de hoeveelheid bloembollen, welke een kweeker per oppervlakte-eenheid ten behoeve of ter beschikking van den export mag afleveren, beperkt. In het seizoen 1933 is echter geble ken, dat deze voorschriften, voor zoo ver betrekking hebbende op het „raam" in alle opzichten hebben gefaald, waar om uitdrukkelijk wordt gewaarschuwd tegen handhaving voor het seizoen 1934 van deze voorschriften. Koe in de wei afgemaakt. Alleen kop en pooten achter gelaten. Woensdagmorgen ontdekte de heer Kuyer te Soest, dat een zijner koeien uit het weiland was verdwenen. Bij on derzoek bleek, dat dieven het beest hadden doodgschoten en afgemaakt. Alleen kop en pooten werden nog in het weiland gevonden. In den kop be vond zich nog een kogel van lj2 mm. Vermoed wordt, dat de koe per auto is weggevoerd. Het is de politie tot dusver niet ge lukt, eenig spoor van de daders te ont dekken. 1 n v Tuberculose op school. Het geval te Emmercompas- cum. In aansluiting op het in een vorig opgenomen bericht betreffende het con stateeren van t.b.c. bij een veertigtal leerlingen eener openbare u.l.o school te Emmercompascuum kunnen wij nog melden, dat besloten is, de kinde ren te laten onderzoeken door dr. San dra, directeur van het consultatie bureau tot bestrijding van de t.b.c. in Drente. Diens meening is nog niet bekend. Er schijnen 39 kinderen aan getast te zijn door deze ziekte, want van de 50 leerlingen reageerden op een behandeling slechs 11 negatief. De schoolarts heeft verzekerd, dat de kans op volledig herstel der aange taste kinderen groot is en in een ver gadering; met de ouders heeft hij alle in inlichtingen verstrekt en ook de ou ders gerustgesteld. Het geval wordt natuurlijk in Em mercompascuum druk besproken. Door schot van schietmasker gedood. Dinsdagnacht om twaalf uur vond de echtgenoote van den 38-jarigen sla ger P. S. te Dinteoord haar man met 'n schotwond in het hoofd in de slacht plaats. Een schietmasker lag naast hem. Bij onderzoek bleek, dat de man reeds was overleden. Hij laat drie jon ge kinderen achter. A BUITENLANDSCH NIEUWS. Vliegende tooneelspelers. Sowjet-Rusland bezit het grootste vliegtuig ter wereld, de „Maxim Gorki" en dit vliegtuig meldt de „Comoedin" wordt voor propaganda-doeleinden uit gerust met een enorm sterken luid spreker, foto- en projectie-apparaten enz. Er is zelfs een kleine drukkerij aan boord. Een groep tooneelspelers zal aan boord van dit vliegveld gaan om pro pagandistische stukken te spelen. Schipbreuk „Tsjeljoeskin". Uit Moskou wordt gemeld, dat de drie Russische stoomschepen „Stalin- grad", „Molensk,,' en "Sowjet", die tot taak hadden de bemanning van de „Tsjeljoeskin" te vervoeren, in het ijs zijn opgesloten en niet meer vooruit kunnen komen. De schepen verkeeren in groote nood. Een officieele Russische mededeeling zegt, dat thans de beken de ijsbreker „Krassin" op 10 Mei a.s. in St. Lawrence-baai zal aankomen en aldaar de bemanning van de „Tsjel joeskin" aan boord zal nemen. Tevens zal de ijsbreker, de in nood verkeeren- de schepen te hulp komen en trachten ze uit het ijs te bevrijden. Duitschland's Grootste Luchtschip bijna qereed Van alle gemakken voorzien. Het nieuwste en grootste luchtschip van Duitschland de „L.Z. 129" nadert zijn voltooiing. En het publiek is uitge- noodigd den luchtreus te bezichtigen. Aan eiken 3000sten bezoeker wordi een biljet voor een gratis tocht ver strekt. De L.Z.129 heeft een diameter van ruim 40 meter en is bijna 245 meter lang. De gondel van het luchtschip heeft vier promenadedekken, een lees- en schrijfzaal, een rookkamer, een bar. een eetzaal, een salon, een keuken en 25 slaapcabines, voorzien van stroo- mend warm en koud water. De ruim te voor vrachtgoederen is zoo groot, dat er eenige automobielen in kunnen worden vervoerd. Bij den bouw van het luchtschip heeft men zich de les ten nutte ge maakt, die het verongelukte Engel- sche luchtschip de R.101, dat zooals (men weet in 1930 te Beauvais in Fran krijk is neergestort, heeft gegeven. Na deze ramp werd de bouw van de L.Z. 1129 gestaakt en werden nieuwe plannen gemaakt. Het bleek noodig het reeds halfvoltooide luchtschip af te breken en opnieuw met een andere con structie te beginnen Ter voorkoming van brandgevaar zal bij de L.Z. 129 gebruik worden ge maakt van heliumgas. De luchtreus is uitgerust met vier Maybach-Diesel motoren met een capa citeit van 850 a 1000 P.K. waarmede 't luchtschip een snelheid van 125 a 150 K.M. per uur kan bereiken. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking Ingekomen: Mej. E. Becht van Am sterdam; A. Wink van Harenkarspel J. W. van den Berg en gez. van Heem stede; Wed. J. v.d. Zalm-Raaphorst van Noordwijk; mej. J. van Ekeren van Wie ringen; K. Kaaij van W'inkel; Th. G. Teeuwen van Haarlem; J. R. Bottema en Echtg. van Schagerbrug; P. Wendel van Den Helder. Vertrokken Mej. M. C. F. B. Lejmjmens naar Heusden ;België) mej. Th. C. v.d. Waal naar Veldhoven; mej. N. F. Glasbergen naar Zijpe; J. C. Doorn, idem. M. B. Bouma naar Rosma len; P. Voorthuyzen naar Den Helder; mej. M. Leering naar Heerhugowaard; mej. M. A. Kranenburg naar Den Hel der; C. C. de Vries-Dissel naar Zijpe mej. M. Mehrl naar Dinslaken Duitschl. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Margaretha, doch ter van M. J. Rozenbroek en H. M. Zo merdijk Catharina Alida, dochter van B. Buning en A. C. Hoep; Elizabetli Maartje, dochter van J. D. Stapel en G. M. Zon. Getrouwd: B. Th. Straathof en G. E. v.d. Zalm S. Vries en C. C. Dissel. Politie: Gevonden: een wild-lederen handschoen Verloren: een kap van een kinderwagen rijwielplaatje; een paar voetbalschoenen Bouwvergunningen. B. en W. ver leenden bouwvergunning aan G. v.d. Berg Az., voor een woonhuis aan de Zandvaart; aan A. Kroon voor 'n woon huis aan de Molenvaart. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. Hoorn, 26 April 1934. Op de kaas markt waren aanvoer en prijzen als volgt: 8 stapels kleine fabrieksbaas f17 4 stapels boerenkaas kleine f 18; 2 sta pels fabriekskaas commissie f 22; to taal 14 stapels, wegende samen 11689 Kg. De handel was matig. De Veemarkt. SCIIAGEN, 26 April 1934. Op de ge houden weekveemarkt waren aam voer en prijzen als volgt 6 I 'aaden f 150-f 300 12 Pinkstieren f 60-f 130 375 Geldekoeien (mag.) f 120-f 180 60 Geldekoeien (vette) f 150-f 200 55 Kalfkoeien f 180-f 260 50 Pinken f 55- f 110 242 Nuchtere kalveren f 4-f 12'; 30 Schapen (vette) f 20-f 28 73 Over houd ers f 12-f 20 10 Bokken en Gei ten f 3-f 14 15 Varkens (mag.) f 14- f 21 vette per Kg. 33-35 cent 105 Big gen f 7-f 13 Konijnen f 0.50-f 1.50 Kippen f 0.75-f 1.25. Stichting „Heldersche Eierveiling" Noteering van 26 April 1934. Aange voerd 35584 Kipeieren. 695 Eendeieren, 30 Ganseieren. Prijs 52-54 Kg. 220 a 220 55-57 Kg. 200 a 230 58-60 Kg. 210 a 240 61-63 Kg. 240 a 250 64-67 Kg. 250 a 260 Kleinere eieren 700 Eendeieren 200 a 230. Alles per 100 stuks. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 26 April 1934. Aange voerd 140.000 Kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 200 55-57 Kg. 200 a 210 58-60 Kg. 210 a 230 61-63 Kg. 220 a 250 64-67 Kg. 240 a 260. 6000 Eendeieren 260 a 270. Alles per honderd stuks. 22 Kalkoeneieren 470 a 480. 250 Kie vitseieren 500 a 570. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE brengen ter kennis van belang hebbenden, dat vanaf heden geen werk in werkverschaffing zal worden ver strekt aan hen, die niet minsten één jaar in de gemeente wonen. ZIJPE, 18 April 1934. Burgemeester en Wethouders voornoem^ J. DE MOOR. .i De Secretaris, J. A. DE BOER. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester der gemeente ZIJPE (N.-H.) maakt bekend, dat het onderzoek van verlofgangers, bedoeld in artikel 41, derde lid, der Dienst plichtwet, voor deze gemeente zal wor den gehouden te Schagen, in de Oude o.l. school aan de Loet, op Vrijdag, 8 Juni 1934, des voorpiiddags 11 uur. Aan het onderzoek moeten deelne men de tot de landmacht behoorende groot-verlofgangers, ingelijfd voor de lichtingen 1922 en 1925. ZIJPE, N.-H.) 26 April 1934. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. BURGERLIJKE STAND Van 20 t.m. 26 April 1934. Geboren Wietze, z.v. Johannes v.d. Wal en van Gepke Fennema. Ondertrouwd Ids Simons, oud 24 jr., landarbeider en Geertje Weij,, oud 22 jr., beiden alhier. Getrouwd of overleden Geene. GEMEENTE WIER1NGEN. Succes-Nieuws. Zondag speelt Suc ces III voor de competitie een wed strijd tegen H. R. C. VI. Aanvang dei- wedstrijd 10 uur. Zondag 6 Mei zal een aanvang wor den gemaakt piet de wedstrijden voor Kampioenwedstrijden van Noord-Hol land, waaraan Succes I ook deel neelmt Voor Zondag 6 Mei is vastgesteld de wedstrijd Helder I - -Succes I. In de afgeloopen Zondag gespeelde wedstrijd hebben we kunnen zien dat dit ongeveer gelijke tegenstanders zijn, dus staat er weer een mooie wed strijd voor de deur. Natuurlijk gaan vele supporters dan naar Den Helder. Wieringer Schaakclub. Het is de W'. S. C. nogmaals gelukt de heer K. Geus uit Den Helder, bereid te vinden een simultaan-seance te ge ven voor de leden der club. Deze seance zal plaats hebben op Dinsdag 8 Mei a.s. in de hall van Cine ma de Haan. Gezien de vorige resultaten tegen de heer Geus, zien we belangstellend naar deze seance uit. Vervoer arbeiders werkverschaffing. M.i.v. Maandag j.1. is voor het ver voer van arbeiders naar en van de werk verschaffing weer de z.g. zomerrege- ling weer van kracht. De regeling luidt als volgt De arbeiders die dagelijks meer dan 2 x 20 Km. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de Overheid te worden vervoerd per autobus, tram of trein. De arbeider die dagelijks 2 maal een afstand van 15 tot 20 Km. naar en van de werkverschaffifng hebben af te leg gen, ontvangen een vergoeding van f 1 per man en per week, terwijl de vergoe ding over een afstand van 2 x 10 tot 15 Km. wordt bepaald op 50 cent per man per week. Voor afstanden, die minder dan 2 x 10 Km. bedragen, wordt geen ver goeding gegeven.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3