JAARGANG VRIJDAG 4 MEI 1934 No. 36 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD. Bij een te kort aan gras Sh Vrijz dorp dam( die ai Kerk WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN De DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS des 1 Ho de n per 3 maanden 1.—. MENSCH HEEFT 15 ZINTUIGEN hebtiit een artikel van dr. K. Sieverts in het ^ere Welt", Bielefeld, Februari 1934.) dat EEDS sedert jaren weet men, dat de leer 1 der vijf menschelijke zintuigen volko- zijn. men verouderd is. Terwijl tal van „lee- nog altijd meenen, dat de mensch moets de vijf zintuigen gezicht, gevoel, sche smaak en gehoor bezit, ontdekken de reedden zoowat elk jaar een nieuw „zintuig." ven^ 1S n0® maar en^eie weken geleden, dat n'uitsche onderzoeker dr. Hans Ehrenwald deelingen deed over een bijzonder eigen- kooi1® en interessant ..zintuig", dat hij zoo t t toevallig had ontdekt. Dr. Ehrenwald w namelijk herhaaldelijk waar, dat men den1 wier huid werd bestraald met licht van jhillende kleur, op deze bestralingen rea- ^oejlen met zeer bepaalde bewegingen en j^g^ideringen van houding. De proefpersonen baai ger UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 t 0.10. Te1 jten, voordat met het experiment een ang werd gemaakt, hun armen horizon- ^ch{naar voren uitstrekken. Bestraalt men boel11111 gezicht en hals zijdelings met rood dan maken de armen regelmatig een w)kende beweging in de richting van de bron. Vindt de bestraling daarentegen J1. blauw licht plaats, dan is de beweging novergesteld Jjt eigenaardige verschijnsel, dat een zeer jjigrijke ontdekking op het terrein der iiigelijke physiologie vormt, wordt door e Weenschen geleerde als een „reflex- jting" beschouwd. In onze huid is een tot fer onbekend „stralenzintuig" verborgen, ontvankelijk is voor den prikkel, dien stra van verschillende kleur uitoefenen en dat prikkels met behulp van speciale zenuw- Men naar het ruggemerg geleidt. In het rug- gmerg voltrekt zich daarop onmiddellijk een Hiex-, d.w.z. een onwillekeurige reactie. Als Btwoord op den stralenprikkel worden eens klaps impulzen naar de lichaamsspieren uit gezonden, die de waargenomen afwijkende beweging der armen veroorzaken. Het nieuwe zintuig plaatst de geleerden in zooverre voor moeilijkheden, dat zij nog niet precies weten, welk nummer zij het eigenlijk moeten geven. In den laatsten tijd is namelijk bij het physiologisch en psychologisch onder zoek een heele reeks nieuwe zintuigen naast de „klassieke" vijf zintuigen ontdekt. Ten aan zien van sommige ervan staat nog niet ge heel vast, of men inderdaad met nieuwe „zintuigen" heeft te doen. Zonder zich aan overdrijving schuldig te maken, kan men ech ter het huidstralenzintuig als het vijftiende zintuig aanduiden. Terwijl men vroeger meende, dat de huid slechts één zintuig bevatte, namelijk het „gevoel", is men in den laatsten tijd een ge heel andere opvatting gaan huldigen. Wij we ten thans, dat juist in de huid een groot aan tal zintuigen is gelegen, die alle reageeren op geheel van elkaar verschillende prikkels der omgeving en deze langs afzonderlijke banen naar de groote hersens geleiden. Het aantal zenuwen, dat van de huid naar de hersens loopt, wordt door de geleerden op 5.000.000 geschat, een enorm getal, dat slechts verklaar baar wordt, wanneer men zich de talrijke „zintuigelij ke functies" voor oogen houdt, die het huidweefsel heeft te vervullen. Het oude, vage begrip van het „gevoel" is uiteengevallen in vier a vijf afzonderlijke zintuigen, die niets met elkaar uitstaande hebben. Om te beginnen heeft men de koude- en warmtepunten der huid, waarmee ons gevoel voor warmte en koude in verband staat. Elke vierkante centimeter der huid bevat gemid deld drie warmtepunten en tusschen 6 en 23 koudepunten. In totaal beschikt ons lichaam over circa 30.000 warmte- en 250.000 koude punten. Hun verdeeling over het lichaam is zeer verschillend. Er zijn plekken, zooals het oogbindvlies, die uitsluitend op kou reagee ren, terwijl andere deelen, zooals b.v. de punt van onze tong en onze oogleden, bijzonder gevoelig voor warmte zijn. FEUILLETON 99. Jerome had eenige brieven en pakjes iri de hand. Hij gaf die over, alvorens het vertrek te verlaten. Dat is voor mijnheer bezorgd met de ochtendpost, zei hij, maar ik heb mijnheer maar niet willen storen. Goed, leg daar maar neer en ga dan heen. Aangezien Emil, door dit korte oponthoud toch min of meer van zijn werk was afgeleid, liep hij een paar malen het vertrek op en neer en greep toen onwillekeurig naar de brieven, die hij opende en naar de dagbla den en tijdschriften, waarvan hij de kruis banden afdeed. De ontvangen brieven waren van onbedui- denden inhoud. Maar een dier brieven een gedrukte, die nochtans niet in een open cou vert zat maar als brief over de post was ver zonden, maakte door den bijzonderen inhoud zijn opmerkzaamheid gaande. Hij was om zoo te zeggen, werktuiglijk gaan lezen, maar al verder lezend, werd hij nieuwsgierig en eindelijk zelfs verbaasd van schrik. De gedrukte brief, we zouden hem een cir culaire kunnen noemen, luide als volgt „Geëerde heer en collega Ik zend u hierbij ter inzage het eerste num mer van de „Annalen der nieuwste ontdek kingen," het vroegere „Nieuwsblad voor Ge neeskunde en Chirurgie," hetwelk gij onge twijfeld zult kennen, maar dat nu met de ondersteuning van een aantal professoren der Academie met een nieuwen titel en onder een anderen vorm verschijnt. Wij hopen, dat de vereerders van het vroegere geneeskundige tijdschrift, het nieuwe eveneens zullen trouw blijven en gelooven met zekerheid, ook u, Dat het temperatuurzintuig niets uitstaan de heeft met de andere huidreacties blijkt ook uit een niet zoo heel zeldzaam voorko mende zenuwziekte, waarbij de patiënten wel iswaar alle aanrakingen, prikken, enz. duide lijk waarnemen, maar het vermogen hebben verloren, warmte en kou van elkaar te onder scheiden. Zulke menschen zijn in staat, gloei ende kolen zoo maar in hun handen te ne men, omdat zij geen gevoel voor temperatuur verschillen meer hebben Verder is onze huid de zetel van het tast- zintuig. Op het eerste gezicht doet het eigen aardig aan, dat de physiologie een onder scheid maakt tusschen den eigenlijken ge- voels- en den tastzin. Deze splitsing is echter volkomen gemotiveerd, op grond van twee in de huid gelegen organen van verschillenden bouw. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij binnen het bestek van dit artikel dieper zou den ingaan op deze fijne verschillen. Wij zul len dan ook volstaan met er op te wijzen, dat met betrekking tot den tastzin de be haring der huid een voorname rol speelt. Men heeft geconstateerd, dat het tastgevoel van een bepaald deel der huid ruim de helft minder is, wanneer men de haren glad af scheert. Een ander zintuig, dat men pas in den jongsten tijd heeft ontdekt, is het pij nzin- t u i g. Dit zintuig zetelt in de huid. de been- dervliezen, het buikvlies, het borstvlies, en het hartzakje. Waarschijnlijk is ook pijn geen uniform zintuig. Het woord „pijn" is immers een verzamelnaam voor talrijke gevoelens, die in wezen geheel van elkaar verschillen. De pijn, die b.v. een zieke tand ons doet on dergaan, heeft niets te maken met de pijn, die ontstaat, wanneer wij ons in den vinger snijden of prikken, en deze gevoelens kunnen op hun beurt weer niet worden vergeleken met plotseling optredende buikpijn b.v. Afgezien van deze van elkaar verschillende gevoelskwaliteiten, verdeelt men tegenwoor dig de diverse pijnen naar den aard van haar ontstaan in twee groote groepen, t.w. de rechtstreeksche pijnen, die b.v. ont staan, wanneer wij onze huid kwetsen, en de indirecte of reflexpijnen, die in onze inwendige organen haar oorsprong vinden meestal is het niet mogelijk, ze scherp te lo- caliseeren, zoodat de patiënt niet nauwkeurig kan opgeven, welk plek van zijn lichaam hem „pijn doet." Het tiende zintuig, dat eveneens pas in den jongsten tijd is ontdekt en door velen nog niet als zoodanig wordt erkend, is het tijd zintuig. Van dezen tijdzin hebben Wenslow te Edinburgh en Frobenius te Heidelberg een diepgaande studie gemaakt. Het is een be kend feit, dat er menschen zijn, die „de klok in hun hoofd" hebben, hetgeen wil zeggen, dat zij in staat zijn, met slechts zeer geringe voorstellen, zoowel bij dag als bij nacht den stand der klok op te geven. In 90% der na gegane gevallen slaagden de proefpersonen erin,, den tijd tot op drie minuten nauwkeu rig op te geven, in 50 der gevallen klopte hun opgave nauwkeurig met den werkelijken tijd. Of ieder mensch over tijdzin beschikt, dan wel of dit slechts bij enkele bevoorrech ten het geval is, zal het voortgezette onder zoek nog aan den dag moeten brengen. Ook het gevoel voor muzikale maten en rhythmen behoort op deze plaats thuis. Slechts enkele menschen beschikken over een elfde zintuig het absolute gehoor. Hiermee bedoelt men, dat zij in staat zijn, de absolute hoogte van eiken toon onmiddellijk te hooren. Of deze capaciteit berust op een aangeboren aanleg der hersens, dan wel op een bijzoznder fijnen bouw van het gehoor orgaan, valt niet te zeggen. Een twaalfde zintuig is pas onlangs door professor Frey ontdekt. Het is een spier zintuig, dat ons uitsluitsel geeft over de ligging van een spier met betrekking tot zijn nabuurorganen. In nauw verband hiermee staat het evenwichtszintuig, waarvan de zetel zich bevindt in het oorlabyrinth. Bij de bestudeering der zeeziekte hebben speciaal deze beide laatste zintuigen een rol gespeeld. Daarbij is ook duidelijk geworden, dat spier- zintuig en evenwichtsgevoel niets met elkaar te maken hebben. In de aanvallen van duize ligheid en misselijkheid bij zeeziekte ziet men tegenwoordig niet meer uitsluitend een ver storing van het evenwichtsgevoel, doch tevens van het spierzintuig, welke storing ontstaat, doordat b.v. bij fliet stampen van het schip onze voeten hun steun verliezen en wij eerst door een overeenkomstige beweging het oude steunpunt weer moeten bereiken. Een derge lijke gebeurtenis beteekent een schok voor het spierzintuig. Met de verstoring van het evenwichtsgevoel daarentegen kan ieder bij zichzelf een proef nemen, door staande op één hiel snel om zijn as te gaan draaien en daarmee eensklaps op te houden. Dan ont staat weliswaar het gevoel Van duizeligheid, maar nooit treden in zulk een geval de ka rakteristieke symptomen van zeeziekte aan den dag. Tenslotte moet ook het gevoel van hon ger en dorst een bijzondere afwijking van het spierzintuig vormen. Zoodra het lichaam behoefte heeft aan voedings- en vloeistoffen, trekken eensklaps de maag- en slokdarmspie ren samen. Daarbij worden tal van zenuwen, die van deze spieren naar de groote hersens loopen, geprikkeld, waarbij zij duidelijk het gevoel van honger en dorst doen ontstaan. Ons Lichaam en onze Gezondheid. De gevaarlijke eendeneieren. Een dokter uit Dusseldorp, dr. Fürth deelt merkwaardige en zeer zeker \vaar devolle dingen mede over de gevaren, verbonden aan het genot van het nut tigen van ongekookte eendeneieren. Zoowel te Dusseldorp zelf als in de buurt van Arnsberg zijn in de laatste jaren groote groepen zieken voorgeko men, die wezen op een voedselvergif tiging. De verschijnselen waren mis selijkheid, buikpijn, brakingen, flauw vallen, koorts en hoofdpijn. Er werden soms groepen van zieken tot 70 geval len tegelijk waargenomen. Te Arns berg werden in een maand 25 groepen met ongeveer 143 zieken gerappor teerd, waarvan twee patiënten stier ven, tegelijkertijd traden te Dusseldorp 180 ziektegevallen op, gelukkig zonder doodelijken afloop Toen men de oor zaak van deze raadselachtige verschijn selen naging, kwam men spoedig op de onschuldige eendeneieren, waarin een bepaalde bacil verborgen was. Zeer merkwaardig zijn de ontdekkin gen van de verdere onderzoekingen. Het bleek namelijk, dat een tamelijk groot aantal eenden zulke ge-infecteer de eieren legde, ofschoon de dieren zelf niet bepaald ziek behoefden te zijn ja zelfs kunstmatig met den ba cil ge-infecteerde eenden legden eieren waarbinnen geen spoor van een bacil te vinden was. Het is nog niet uitge maakt, of de bacillen niet van buiten of naderhand in het ei binnendringen. Dat zij,door een eierschaal heen kun nen dringen staat vast. Het is ook mo gelijk, dat onoordeelkudig wasschen der eieren er schuld aan heeft, vooral als het water de mogelijkheid biedt aan de bacillen om het te veronreini- gen. De laatste jaren bedroeg de invoer van eendeneieren uit Holland jaarlijks eenige millioenen, wat in dezen samen hang ook niet heelemaal onbeteeke- nend i9. Het is echter gebleken, dat on geachte heer en collega, op de lijst onzer abonné's te mogen inschrijven. Het nummer dat heden u ter inzage wordt aangeboden, zal reeds dadelijk uw belangstelling in hooge mate opwekken, daar het een bericht van het grootste belang bevat, een ontdekking na- j melijk van een der beroemdste artsen in" Frankrijk, van dokter Sugorel. Die ontdekking is, dat de oorzaak der ziekte moet worden toegeschreven aan een plantaardig gedierte in de longen en dat de vreeselijke ziekte te ge nezen is door dat gedierte zijn werkkracht te ontnemen. Het kan aan geen twijfel onder hevig zijn, dat deze allernieuwste ontdekking niet alleen in de wetenschappelijke wereld groot opzien zal baren, maar dat zij tevens zal dienen Wie Emil op dat oogenblik had kunnen zien, zou medelijden met hem hebben gekregen. Gedurende de twee minuten, die dc lezing dier circulaire duurde, was hij schier onher kenbaar veranderd'. Hij zonk op een stoel neer, liet de armen machteloos neerzinken, om die in het volgen de oogenblik koortsachtig bevend naar het brandende voorhoofd te brengen. Hij had al zijn zelfbeheersching noodig, om met zijn oo gen, die als omfloerst waren, nog eens den gedrukten brief van het begin tot het einde te lezen. Maar hij deed het toch. Hij deed 't langzaam en nadenkend, om zoo te zeggen, elk woord nog eens voor zich zelf herhalend. Toen greep hij het couvert, dat om den brief was geweest en beschouwde het adres. Ja, daar stond duidelijk zijn naam „Dr. Emil Senechal," benevens zijn woon plaats. De brief was aan hem gericht. Mijn hemel, droom ik nu vroeg hij. Wat beteekent dat Emil liet den brief uit zijn handen vallen en zocht onder de pakjes, die Jerome, had binnengebracht, naar de geneeskundige cou rant met den veranderden titel. Hij vond dat tijdschrift. De brief of circulaire was geen mystificatie geweest. Hij verscheurde den kruisband, die eveneens behoorlijk van zijn der alle omstandigheden alleen onge kookte eieren slechte gevolgen hebben, daar de bacillen om te kunnen voort woekeren geen kookhitte kunnen ver dragen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. adres was voorzien en had de vreeselijke „Annalen der nieuwste ontdekkingen" voor zich. Een onbekende hand had het bedoelde bericht met blauwe potloodstrepen gemerkt. Het droeg hetzelfde „hoofd" als Emil's ver slag, aan welks samenstelling hij een jaar lang met de meeste inspanning had moeten werken. De arme jongeman verslond het artikel als het ware. Het was zeer lang, zeer uitvoerig, zeer goed gesteld en alles op degelijke erva ringen gegrond. Hij las en loosde daarbij een zucht, waaruit zonder klacht en zonder woord de vreeselijkste vertwijfeling sprak, want hij, juist vóór het invaren van de haven, moest schipbreuk lijden. Alles wat hij meende te hebben gewonnen was met een enkelen slag verloren. Alles was in rook opgegaan, zijn roem, de vruchten van zijn arbeid, de betee- kenis van zijn naam, en dat wel juist op het zelfde oogenblik, waarin hij zich overtuigd hield, den palm der overwinning te zullen behalen. Het werk, dat hij voor zich had, was bijna niet anders dan een afschrift van zijn eigen werk, dat waren dezelfde proeven, dezelfde resultaten, hetzelfde scheikundig onderzoek; alles scheen de vrucht te zijn van een geheel gelijksoortigen arbeid als door Emil een jaar lang met inspanning van alle krachten was volbracht. Het eenige verschil dat Emil ver mocht te ontdekken, was alleen in den zins bouw gelegen. En toen onze jonge geleerde het artikel in zijn geheel had gelezen, was het hem, alsof hij zijn eigen verslag in handen hield. Hij beschouwde het onderschrift om zich te ver gewissen of niet toch zijn naam daar stond, maar het was onderteekend door „Dr. Sugo rel" niet door „Emil Senechal." Dus hebben twee menschen gedurende dit jaar, zonder elkander gezien of gespro ken te hebben, zonder van elkanders bestaan zelfs iets te weten, dezelfde gedachten ge had, denzelfden wetenschappelijken arbeid verricht, dezelfde uitkomst verkregen. Maar dat is immers positief onmogelijk! Neen, dat is Begin van den Zomertijd. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt den 15en Wei a.s. De overgang geschiedt in die voege, dat wanneer de middelbare zonneijd van Amsterdam op den dag waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zo mertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Maandag 14 Mei op Dinsdag 15 Mei te 2 uur. Rietdekker van dak gevallen. Toen de rietdekker D. J. Eggengoor te Radewijk bij den landbouwer Jonk mans werkzaamheden op het dak ver richtte, viel hij, doordat hij met een draad der elecriciteitsleiding in aan raking kwam, van het dak. Met zware inwendige kneuzingen en verbrandde handen werd de man naar het zieken huis te Hardenberg vervoerd, waar hij is overleden. Van een paard gevallen. Onder De Punt in Groningen is de 16-jarige B. D. van een paard gevallen dat hij naar den smid bracht. De jongen werd tegen een boom ge smakt. Zijn toestand was van dien aard, dat hij niet mocht worden ver voerd. Om uit de crisis te komen. Een raad van Jam in. De firma C. Jamin heeft aan den voorzitter en leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal een telegram ge zonden van den volgenden inhoud „Lezen met waardeering pogingen» van de Regeering tot werkverschaffing Mogen wij de puzzle gedeeltelijk me de helpen oplossen De abnormaal hoog opgevoerde accijnzen en heffingen blijken boven de draagkracht der be volking te zijn en zijn mede oorzaak, dat het debiet over de geheele linie ver minderd is. Onnatuurlijke en onpractische avond en Zondagssluitingen hebben reeds te lang den verkoop ondermijnd. Verzoeke mede te werken om ophef fing te bevorderen van onverstandige belejnmeringen en er zal spoedig heel veel blijvend werk terug komen Vreeselijk huwelijksdrama te Den Haag. Man vermoordt zijn vrouw, pleegt daarna zelfmoord. In een benedenwoning aan de Bun- schotenschestraat 66 te Den Haag heeft zich een ernstig huwelijksdrama afge speeld. Buren vonden het huis gesloten Leveranciers hadden tevergeefs gebeld. Men waarschuwde de politie, die zich daarop door verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang tot de wo ning verschafte en die in een slaapka- het niet, want hier heb ik het bewijs voor dc mogelijkheid en ik ben het slachtoffer ge worden van dat onbegrijpelijke toeval, van die allerzonderlingste overeenstemming. Emil sloeg de handen tegen zijn hoofd, alsof hij vreesde dat het anders zou bersten. Hij beproefde kalm te worden, rustig na te denken over hetgeen hem te doen stond, doch alles dwarrelde hem door het hoofd als in een stormachtige zee. Hij was beducht voor krankzinnigheid, want zonder doodelijk te worden verwond, valt men niet van zulk een hoogte, waarbij men met één enkelen slag de hoop op een leven vol van liefde van roem en van geluk verliest, door zulk een val kan de zetel van het geestelijk leven kunnen de hersenen zwaar en onherstelbaar getroffen worden. De dokter stond moeilijk op, liep een tijd lang heen en weer, opende het venster en ademde met volle teugen de frissche buiten lucht in. Hij drukte bij wijlen zijn duimen te gen de gesloten oogleden om zoodoende zich zelf tot rust te brengen om zijn hoofd tot bedaardheid te dwingen, maar niettemin vlo gen zijn gedachten als in wilde vaart hem door het koortsige brein. Emil belde om zijn bediende. Er kwam niemand. Hij deed de deur open en riep Jerome, Jerome Hij kreeg geen antwoord. Zijn woning was leeg, Jerome was verdwenen, Emil had hem nergens heengezonden. Wat was er van hem geworden, waar kon hij wezen Emil trok zich van die zaak niet veel aan. Hij begaf zich naar zijn slaapkamer, kleedde zich, stak de geneeskundige courant in zijn borstzak en ging de deur uit. Buiten gekomen, vond hij weldra een rij tuig, waarmede hij zich naar het redactie bureau der bedoelde courant zelve gelegen was in de rue Cujas, nummer zeventien. Een en ander had Emil als in een droom gedaan. In het rijtuig gezeten stelde hij zichzelf voor het eerst de vraag, wat hij daar eigenlijk wilde uitrichten, op dat redactie voedert U in de weide het voor- deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. hot lijk van de 36-jarige vrouw -- ba dende in het bloed -- aantrof. Met een hard voorwerp -- vermoedelijk een bijl bleek de schedel ingeslagen. De 35-jarige echtgenoot W. v.d. B. bleek zich door gasverstikking van het le ven te hebben beroofd. Het lijk lag in de keuken. Het 6-jarig zoontje van liet echtpaar bleek den avond tevoren bij konnissen te zijn ondergebracht, zoo dat dit kind het leven is gered. Men hoeft hier te doen met een huwelijks drama. De verhouding tusschen de echtgcnooten liet veel te wenschen over. De beide lijken zijn voor secte- onderzoek naar het ziekenhuis te Zuid wal overgebracht. De toedracht van de zaak. Omtrent de omstandigheden, welke vermoedelijk de aanleiding zijn ge weest tot het drama in de Bunschoten schestraat meldt men het volgende De beide slachtoffers waren 10 jaren getrouwd. De man was broodbezorger, de vrouw had bijverdiensten als huis naaister, de verhouding tusschen bei de echtelieden was langen tijd zeer gunstig, doch liet vooral in de laatste maanden zeer veel te wenschen over, hetgeen werd geweten aan hoogmoed van de kant van de vrouw, die met vriendinnen uitging en zich in een le vensmilieu wenschte te plaatsen, waarop het inkomen van haar man niet was berekend. Zij wilden een schei ding en zou dan met haar zoontje en met den inboedel naar Nijmegen -- waar haar moeder woont hebben wil len vertrekken. De man echter zou van scheiding niet hebben willen weten. Den avond voor het drama is er weer groote oneenigheid geweest. Kort daar op waren beiden naar buiten gegaan, ojndat zij zich naar het consultatie bureau van den Hoogen Raad moes ten begeven ter bespreking van de scheidingskwestie. Mej. v.d. B. had in tusschen hun zoontje Wim naar haar vriendin M. gebracht met het verzoek of het kind daar den nacht mocht doorbrengen, omdat zij en haar man vermoedelijk eerst laat in den avond zouden thuis komen. Nadat zij samen waren terugge keerd, had de vrouw zich naar haar slaapkamer aan de voorzijde boven begeven, terwijl de man zijn eigen slaapkamer aan de achterzijde opzocht. bureau. Hij wist het niet. Het was, alsof hij slechts instincmatig tot dien stap wa3 over gegaan. Toen hij het aangeduide adres had bereikt, vond hij niemand op het bureau. Het blad werd slechts tweemaal per week uitgegeven, heden was er geen nummer verschenen en Emil had dus bij eenlg nadenken voor zich zelf wel uit kunnen maken, dat hij heden geen der redacteurs zou vinden. Emil keerde in opgewonden toestand naar zijn woning terug. Van Jerome, zijn bediende, was nog niets te bespeuren. De dokter sprak daarom den portier aan. Deze deelde hem mede, dat Jerome om streeks halftwaalf des morgens, enkele mi nuten dus nadat hij de brieven en tijdschrif ten aan Emil bezorgd had, de villa had ver laten. HU had bij die gelegenheid zijn koffer bij zich en scheen bijzonder veel haast te maken. Waar moet dat heen met dien koffer had de portier hem gevraagd. Ik verlaat mijn dienst, was hierop het antwoord van Jerome geweest. Nu al? Ja, ik bedank er voor om langer In zoo'n dienst te blijven. We hebben ruzie gehad o- ver het ontstaan van den brand. De dokter heeft mü bij de keel gegrepen en gezegd, dat ik de brandstichter was. Go zult wel Inzien, dat ik niet op meer dergelijke fraaie bena mingen verkies te wachten. Ik ga maar veel liever dadelijk heen. De dokter weet nog van niets. Hij zit zoo druk te werken, dat ik hem maar niet storen wilde, maar ik heb op de tafel een briefje voor hem achtergelaten. Emil vond kort daarop in de alkoof, die Loussard als slaapkamer had gediend, Inder daad een briefje, dat hem ln korte woorden de redenen van het overhaaste vertrek ken baar maakte. Emil werd nadenkend. Dat plotselinge heen gaan deed hem gelooven aan een vlucht. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1934 | | pagina 1