CHR. ORANJEVEREEN. „WIERINGERMEER" den. De jongste kortingen op de ambtenaars salarissen waren helaas noodzakelijk geweest. De ministers ontvangen thans minder dan in 1914. Hij zelf had reeds in 1928 van elk salaris afgezien. Door inflatie viel niets te winnen men moest veeleer aan den gouden standaard vast houden. De staatsfinanciën en de handelsbalans moesten in evenwicht gebracht worden. Het tekort van beide was niet veroorzaakt door de stabiliseering van de lire maar door de wereldcrisis. Het tekort op de loopende bevol king bedraagt 4 milliard lire. Sedert 1914 be dragen de schulden 77 milliard. Voor 1934-'35 is op de handelsbalans een tekort van 3 mil liard lire te verwachten. De inkomsten konden moeilijk verhoogd worden daar men thans den belastingbetaler moet ontzien. Men moet hem verlichtingen toestaan daar hij anders ineenstort. Daarom is het parool bezuinigen. De ongunstige toestand van de handelsba lans wordt öf veroorzaakt door de hooge pro ductiekosten óf door de goede hoedanigheid der artikelen. De binnenlandsche prijzen moe ten aan die van de wereldmarkt worden aan gepast d.w.z. verlaagd worden. Deviezen mogen voortaan alleen in het be lang van den buitenlandschen handel inge wisseld worden. Om aan de arbeiders grooter mogelijkheid tot werken te geven moet he laas het loon worden verlaagd. Voor de vloot en het leger zal elk 1 milli ard .-lire op de begrooting worden gebracht, over 8 jaar verdeeld, dienend voor de vernieu wing van het materiaal aan linieschepen en vliegtuigmoederschepen. Mussolini maakte melding van de Saar- quaestie, de Donauquaestie, het ontwape- ningsvraagstuk en het Verre Oosten, die alle den economischen crisis verscherpen. Europa staat op den tweesprong, zoo ein digde Mussolini, öf het voert een practische politiek öf het geeft het roer uit handen. De oorlog maakt pas den man zooals het moeder worden de vrouw. Hij geloofde niet aan de mogelijkheid van een eeuwige vrede. De rede van Mussolini werd met reusach tige ovaties ontvangen. Nieuw program der Sociaal-Democraten in Denemarken. Eenzijdige ontwapening niet langer mogelijk geacht. Het hoofdbestuur der sociaal-demo- dezer dagen een nieuw program goedgekeurd voor de partij als grondslag voor den politieken arbeid in den door den wereldcrisis ge troffen tijd. Daarin wordt o.a. een „planmatige" productie en omzet be pleit. De tijd is er, volgens het nieuwe program, niet naar om te werken met theoriën en programmapunten, die zich tot in een onbekende toekomst uit strekken. Bepleit wordt voorts o.m. so- cialliseering van het bankwezen en het zich verschaffen van inkomsten door den staat met productie en ande re werkzaamheden. Inzake de eenzijdige ontwapening wordt erkend, dat deze niet langer mo gelijk is. De ontwikkeling van de laat ste jaren vormt een beletsel voor de politiek, die men nog steeds als de juis te beschouwt. Erkend dient daarom te worden dat er in dezen tijd geen vol doende grondslag is voor een ge-iso- leerde ontwapening. Het werk moet thans binnen den Volkenbond gedaan worden op Internationale basis. Erkend wordt verder dat het parle mentaire stelsel, zooals het zich ont wikkeld heeft, fouten en gebreken bezit Bepleit wordt in dit verband een wijzi ging van de kieswet en een verminde ring van het aantal leden van den Rijks dag door een grondwetswijziging tot invoering van het éénkamerstelsel. Het program eindigt met een aanspo ring tot strijd tegen dictoriale bewegin gen. De sociaal-democratie wil een poli tiek op wettelijken grondslag en zal meedoen aan 'n onverzoenlijken strijd tegen iedere beweging, die de samen leving bedreigt en de verstoring beoogt van de rustige ontwikkeling van den toestand en de werkwijze der samen leving. In het bijzonder wil men een samenwerking nastreven met de demo cratische staten en in de eerste plaats met de Scandinaafsche landen. DERTIEN MENSCHEN LEVEND VERBRAND. Autocar in vlammen. Men schrijft uit Bordeaux Tusschen Lipo- stey en Lemuret is een autocar tegen een te legraafpaal aangereden. De auto sloeg omver en geraakte in brand. Dertien inzittenden zijn levend verbrand en vier gewond. De slachtoffers waren Spaan- sche toeristen. De omvergevalien telegraafpaal veroorzaak te stagnatie in het telegraaf- en telefoonver keer tusschen de plek des onheils en de stad Bordeaux. De brandende auto stak ook het aan den weg grenzende bosch in brand. De autocar was op weg van Madrid naar Parijs. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn door het springen van een band. De inzittenden behoor den tot een reisgezelschap, dat door een cou rant in Madrid was samengesteld. De brand schijnt ontstaan te zijn, doordat het benzine reservoir is ontploft. Brandende deelen van de auto vlogen het nabijgelegen bosch in, dat eveneens in brand geraakte. Het vuur nam cldra zulk een omvang aan, dat men niet tot de auto kon doordringen. Een wielrijder, die het ongeluk zag gebeu ren, haalde onmiddellijk hulp, doch deze kon slechts weinig uitrichten, aangezien de 400 1. benzine, die in den wagen waren, een zooda nige vlammenzee veroorzaakten, dat men het voertuig niet naderen kon. De door den brandenden wagen veroor zaakte boschbrand nam een zeer grooten om vang aan, zoodat alle beschikbare krachten gerequireerd moesten worden om het vuur te bestrijden. Men kon echter niet voorkomen, dat een oppervlakte van 12 ha met pijnboo- men beplant bosch geheel werd vernield. Was de chauffeur oververmoeid De chauffeur van de verongelukte autobus, een 27-jarige Spanjaard, was door het ge beurde geheel in de war. Hij is gearresteerd en verklaarde, dat een band is gesprongen, terwijl de overlevende passagiers verklaren, dat de chauffeur zoo moe was, dat hij over het stuur in slaap viel. Op den rit van Ma drid naar San Sebastiaan Zaterdagavond was reeds hetzelfde gebeurd. De chauffeur had zich toen door een sterk kop koffie in een •café weer hersteld. De chauffeur ontkent niet Zaterdag zeer vermoeid te zijn geweest, doch ontkent, dat het ongeluk van Zondag ook aan vermoeid heid is te wijten. Het is niet mogelijk de dooden te herken nen. Onder de dooden bevinden zich ook de beide zusters van een van de overlevenden. Bandietistisch allerlei in de Vereenigde Staten. Bij een poging tot bankroof in een voorstad van Chicago is een bandiet gedood en een ander zwaar gewond. De bende, die den overval pleegde, be stond uit vier mannen en twee vrou wen, die in een auto voorreden. Terwijl de vrouwen in de auto bleven, dron gen de Jmannen binnen, juist op het oogenblik, dat de bankkluis automa tisch werd geopend. De op een balkon geposteerde bankwacht opende onmid dellijk het vuur met een machinege weer. Twee bandieten werden getrof fen, doch de beide anderen vluchtten. Ondanks den regen van kogels, die hun werd nagezonden, slaagden zij er in te ontkomen. De wagen gelijkt op de door Dillinger's bende gebruikte auto. Uit Toledo (Ohio) meldt men Na een twaalf-urige rustperiode verza melden zich opnnieuw ongeveer 1500 stakers in de omgeving der fabrieks gebouwen van de Autolite Cy. om een nieuwen aanval te ondernemen. Op nieuw werden de gebouwen en de natio nale garde met een hagel van steenen gebombardeerd. Volgens berichten uit Chicago en Detroit zijn uit deze plaat sen 200 communisten naar Toledo on derweg om de stakers daar bij te staan. In verband met deze berichten worden alle verkeerswegen bewaakt. Te Dallas (Texas), verdrong zich een groote menigte voor het huis, waar de lijken van „gemeenschapsvijand" no. 2 Clyde Barrow en zijn vriendin Bonnie Parker waren neergelegd en verlangde deze te zien. Aanvankelijk stond de po litie toe, dat een enkele rij menschen langs de kisten trok, doch op verzoek van de familie werden na eenigen tijd e deuren gesloten. Met geweld moest de politie het opdringende publiek uit eendrijven. ook per bus geschied. Op het program ma staat bezoek aan Artis, en Schip hol enz. GEMEENTE ZIJPE. Offi c i e e 1. PROVINCIAAL NIEUWS. drankwet. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.-H.) brengen ter openbare kennis, dat op 25 Mei 1934 bij hen is binnengekomen een verzoekschrift van Teeuwis S!mit, pielkslijter. wonen de te ZIJPE (N.H.), om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit een kamer van het perceel, plaatselijk gemerkt K. no. 41, en gelegen te 't Zand. Binnen twee*' weken na de dagteeke- ning dezer bekendnUlking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders inbrengen. ZIJPE, (N.-H.), 28 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. Schagerbrug. Alhier is een aanvang gemaakt met het sloopen van de zware trambrug over de Grootesloot. Het is de bedoeling de brug in tweeën te „snij den" waarna zij per schip zal worden vervoerd. Het werk wordt uitgevoerd vanwege den ijzerhandel „Hollandia" te Amsterdam. 'T ZAND. De heer L. Zijdewind al- bier is benoemd tot bestuurslid van de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Deus Deditét" alhier. MERK EENS OP HOE heerlijk IVOROL-tandpasta schuimt. Maar dit schuimen is juist ook zoo noodzakelijk, want dit schuim dringt reinigend door in alle ruimten tusschen tanden en kiezen, waar de borstel niet kan komén. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. Rundvee -- Teeltregeling. Door de Gewestelijke Rundveecen trale Noordholland is aan de veehou ders aan wie kalveren zijn toegewezen daarvan mededeeling gedaan. Hieruit volgt, dat de veehouders die geen toe- wijzings-mededeeling hebben ontvan gen. geene kalveren zijn toegewezen en zij dus geene kalveren mogen aan houden. Het is een veehouder niet veroor loofd, het recht voor het verkrijgen van één of meer indentiteitsbewijzen aan een anderen veehouder over te dragen. Zoodanige handeling, zal door tuchtrechtelijke straf gevolgd worden. Aanbesteding. „Alkmaarsche Wielerbaan". Zaterdagmiddag om 3 uur had in Café „Central" de aanbesteding plaats van 'n voor rekening van de N.V. „Alk maarsche Wielerbaan" te bouwen Wie lerbaan. Ingekomen waren 13 biljetten, die als volgt luidden Bouwbedrijf Schoonewil en Jonker, Alkmaar f 13.600 Firma E. Sanders Co., Gouda - 15.397 H. E. v. Deest, Gouda - 15.560 A. Tip, Alkmaar - 16.400 Fa. KI. v. 't Veer, Assendelft - 16.636 Fa. Kingma Zn. Slootdorp - 16.700 Fa. R. K. Koffer en Zn., Gouda - 17.000 O. Hamstra, He Rijp - 17.300 Pieter Bot, Heerhugowaard - 19.000 Doedes en Schilder - 19.291 Firma De Boer en Dekker, Wormerveer - 21.800 Fa. N. Kobbelenz, Haarlem - 22.750 Schaik, Amsterdam - 23.000 De bouw werd gegund aan de laag ste inschrijfster, de N.V. Bouwbedrijf Schoonewil en Jonker te Alkmaar. ZANGCONCOURS TE BERGEN. De Noord-Hollandsehe Zangersbond heeft Zondag in „De Rustende Jager" te Bergen, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, een zangconcours gehouden, dat samenviel met het 15-jarig bestaan van de Berger Koorver- eeniging. i De jury kende de volgende prijzen toe 3de afd. Gem. Koren: 1ste prijs met 307 punten „Zang en Vriendschap", Eenigenburg; 2de prijzen „Nieuw Leven" te Hoogwoud met 296' li puntNed. Herv. Kerkkoor te Schagen met 285 punten Crescendo te Stompetoren met 282 punten Zanglust te Berkhout met 276'/2 punt en Zang en Vriendschap te Z.O. Beemster met 264 punten. 3de afd. Dameskoor 2de prijs Zanglust te Callantsoog met 28OV2 punt. lste afd. Gem. Koren 1ste prijzen Vox Hu mana te Santpoort met 347 punten Kunst en Vriendschap te St. Maarten met 308 punten Varia te Warmenhuizen met 3291/» punt en Oefening Kw.eekt Kennis te Andijk Oost met 311 punten2de prijs T.A.V.E.N.U. te Andijk West met 296V» punt. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Sport. B. K. C. I heeft Zondag, jl. een reis gemaakt naar Assendelft II voor Kampioenschappen-Cojnpet. en heeft deze wedstrijd met 4-2 gewonnen. A.s. Dinsdagavond speelt B. K. C. tegen Wieringerwaard I, ter gelegenheid der kermis A.s. Schoolfeest 1934. Heden Maan dag heeft de Schoolfeest-Commissie op de Algemeene Vergadering besloten het jaarlijksche schoolreisje te maken op Woensdag 20 Juni a.s. Het reisje geschiedt per autobus naar Schoorl en Bergen, terwijl de hoogste klasse naar Amsterdam gaat, hetgeen thans GEMEENTE WIERINGEN. Politie. Verl. een zwarte portemon- naie inhoudend 2 guldens en een paar vleeschbonnen. Verl. een zwarte geldbeurs, inhou dend f 2.50. Gev. een thermoflesch, een paar glaché-handschoenen en een matrozen baret. Inl. Gem.-Bode. JAARVERGADERING SUCCES. Woensdag 30 Mei a.s. houdt de voetbalvereeniging Suc ces haar Jaarvergadering in Concordia. De leden worden verzocht, met het oog op de belangrijke agenda, om op tijd aanwezig te zijn. Zie adv. in dit no. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING. Dinsdag avond 8 uur Doopsgez. Zusterkring. Oosterland Vergadering V. C. J. B. Vrijdag 1 Juni a.s. des 's avonds 8 uur. UNIFORMVERBOD etc. Zondag vertrokken van hier een groepje personen naar Nieuwe Niedorp, om deel te nemen aan een Anti- Militairistische meeting. Een van hen droeg een gebroken geweer met zichhet dragen van dergelijke uiterlij ke kenteekenen is echter bij de Wet verbo den. Het geweer werd door de politie alhier in beslag genomen en procesverbaal opge maakt. „HET HOOGELAND." Vrijdagavond is te Hippolytushoef een afdeeling opgericht van de bekende vereenigirig „Het Hoogeland." Tien dames gaven zich op voor het collectie- werk. Het bestuur bestaat uit de dames Mevr. Deen, presidente mej. Joh. Ippel, secr.; mej. J. de Krijger, penningm. mej. M. Veen- stra, correspendente. Wij hopen dat er heel veel leden gewonnen worden voor dit liefdewerk, dat recht heeft op de waardeering en den financieelen steun van heel ons volk. REVUE „ZOON WELVAART TOCH." Het gebouw van Cinema De Haan was Zondag met ruim 400 personen gevuld toen de revue club van Den Oever de reeds tweemaal met veel succes opgevoerde revue van den heer M. Bosker, „Zoo'n Welvaart Toch" opnieuw en thans te H.-hoef voor het voetlicht bracht. Reeds vroeger hebben we uitvoerig de mooie scenes en de goede uitvoering dezer revue omschreven. Welnu ook te Hippolytus hoef was het succes volkomen en meermalen kreeg men applaus bij open doek en moest meermalen worden gehaald. Gezien het vele werk voor de samenstelling en de moeite van instudeering mogen we constateeren dat de schrijver, de spelers en het orkest het succes volkomen hebben ver diend. De hoofdfiguren waren goed voor hun taak opgewassen en van de aankleeding van het tooneel was ook ditmaal veel werk ge maakt. Uitstekend dilletantenwerk ONS WIERIN G ERMEERHOEKJE. BENOEMD. De Heer en Mevr. Feitsma al hier werden benoemd tot vader en moeder in de te stichten jeugdherberg in het M.U.Z.- Park Oosterland, Wieringen. CHR. ORANJEVEREENIGING. Wij vestigen nog even de aandacht op de vergadering van de Chr. Oranjevereeniging, die hedenavond te Middenmeer gehouden zal worden. Deze eerste „gewone" vergadering zal een zeer belangrijke zijn. Ook zij, die zich nog niet opgaven, maar toch voor een Chr. Oranjever eeniging voelen, worden natuurlijk verwacht. Oprichting Coöperatieve Aankoop- Vereeniging. J.l. Vrijdagavond werd in Hotel Smit in een vergadering onder voorzitterschap van den Heer TH. List, uitgaande van de Organisatie's de Holl. Mij. van Landb. en de C.B.T.B. opgericht eene Coop. Aankoop-Ver- eeniging. Na behandeling der statuten gaven, staande de vergadering, alle aanwezigen zich op als lid. De Coop). Aankoop-Vereeniging „De Wieringermeer" te Middenmeer staat onder leiding van eene commissie be staande uit de h.h. Th. List, H. ten Hoeve, J. G. Addens en J. A. van Dis. Binnenkort zal, nadat voldoende tijd aan ieder is gegeven om alsnog toe te treden, eene ledenvergadering worden gehouden, waar een definitief bestuur hoopvol aangevangen rijtoer, en Commissie van Toezicht worden ge kozen. - Dresseerwagentje gekraakt. Zon dag werd door onbekend iemand met een dresseerkar waarvoor gespannen een temperamentvol paard een uit stapje gemaakt naar de „Meer". Bij het kiezen van een vrij scherpe bocht werd bruintje koppig, sloeg achter en voorwaarts, met gevolg dat de kar kraakte. Waar de dresseerkar zooda nig defect was dat deze moest worden gestald werd de thuisreis per voet aan vaard. Een tragische afloop van de zoo hoopvol aangevangen rijtoer. Middenmeer. Openstelling Poststation Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de openstelling van het Poststation te Middenmeer voor den postdienst 9-10, 11.30-12.30, 16-17. Van 18.45—19.00 wordt gelegenheid gegeven voor het afhalen van corres pondentie. WIERINGERMEERVARIA. Enten bevordert de groei. De luchtstikstof die de wortelknol bacteriën verzamelen komt dus ten goede aan de plant, waarmee deze or ganismen samenwonen. De boer of tuinder behoeft derhalve aan de vlin derbloemige gewassen geen of weinig stikstofhoudende meststof toe te die nen. Totale onthouding achten we he den, vooral ook op onze jongere gron den, waar zoo weinige groeifactoren nog aanspraak kunnen maken op vol doende te zijn, al worden ze geleidelijk gunstiger, al te groote zuinigheid. De opgehoopte en vastgelegde stikstof komt vooral ook ten goede, zeer waar schijnlijk in den vorm van eiwit, aan de opvolgende cultuur-producten. De wortels met de knolletjes behooren dus in de bouwvoor te blijven en onderge spit te worden. Hierop berust de ex presse teelt van groenbemestingsge- wassen. Hiermee verrijkt men boven dien de grond met heel wat droge stof voor humus vermeerdering. Met trotsch zien we daarom de beste stand der ve le lucernevelden in de Wieringermeer die als derde voordeel de structuur van den grond in die mate bevorderen, dat ze prachtig cultuurland worden, zelfs voor de meest eischende gewassen Zoover we heden kunnen oordeelen, laat de stand der gewassen in 1934 zien, dat de polder voor een zeer groot deel, de moeilijkste ontginningsjaren met zoovele „babyziekten" aardig aan het te boven komen is. De waarde der stikstof van de wor- knolletjes valt veilig te stellen op 30-35 pCt. van de waarde van salpeter stikstof volgens meerdere onderzoekers Het practijkbezwaar, dat men vaak niet over de noodige entaarde beschikt, zou ondervangen kunnen worden, door steeds op 'n klein perceel het vlinder bloemig gewas te telen en daar het vol gende jaar de entaarde van te nemen, mits de stand behoorlijk was. Dat er in den polder aandacht aan geschonken wordt, is zeker Lazen we niet in een advertentie dat er reeds handel gedre ven werd in entaarde En heusch, het is zeer goed gezien. Meerderen zijn er ook reeds op uitgetrokken om in het aangrenzende oude land entaarde te bemachtigen voor hunne erwten en boonen. En frappant zijn de verschillen in groei en stand, ten voordeele van de geënte deelen, die ik dezer dagen onder oogen kreeg. Terpaarde en kalk- of kleimergel heb ben eveneens een entende werking op bepaalde vlinderbloemige producten. Vandaar dat vele ontginners zweren bij kalkmergel op hun pas ontgonnen land boven gebluschte kluitkalk. Een andere manier om de grond te verrijken met de groei-bevorderende bacteriën, past men toe, door enting met reincultuur. Tot dit doel werden wortelknolletjes van de vlinderbloe mige planten verzameld op de Wie- ringerbodem. In vloeibare gelatine worden de knolletjes-bacteriën met behulp van een broedstoof op bepaal de temp. tot vermeerdering gebracht tot een z.g.n. kolonie. Zoo'n kolonie wordt overgeënt op allerlei voedings bodems o.a. bouillon, aardappel, agar- agar, gelatine, enz. en er worden dan een groot aantal zuivere cultures ver kregen. Met deze cultures wordt nu het te zaaien zaad behandeld, zooals erwten, boonen, lucerne. klaver, lupi nen, serradella enz. Ook kan de rein cultuur verdund in een vloeistof over het land gesproeid worden. Direct in werken is dan noodig. De bacteriën zullen de wortelharen der planten wel vinden om tot samenwonen te gera ken. De cultuurmaatschappij past deze methode met heel veel succes toe. Voor particulieren zal het zeker na volging verdienen bij hun erwten en boonen. V. BINNENLANDSCH NIEUWS. VOETBAL. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Nederland verliest van Zwitserland. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Zondag waren als volgt Milaan Nederland—Zwitserland 23 (1-2) FlorenceDuitschlandBelgië 5—2 (1—2) Genua BraziliëSpanje 13 (03) Rome ItaliëVereenigde Staten 71 (30) TriestTsjechoslovakijeRoemenië 21 (0-1) Napels Hongarije—Egypte 42 (2—2) Belogna Argentinië—Zweden 2—3 (1—1) Turijn OostenrijkFrankrijk 11 (11) Na verlenging (32) (De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven den stand met de rust aan). De wedstrijd OostenrijkFrankrijk werd geleid door den Nederlander van Moorsel, die uitstekend voldeed. Oostenrijk kon pas in de verlenging het winnende doelpunt maken uit een strafschop. Dekwart-finales. De kwartfinales, welke Donderdag 31 Mei verspeeld zullen worden, zien er als volgt uit Milaan DuitschlandZweden. Turijn Zwitserland—Tsjecho Slowakije. Bologne Oostenrijk—Hongarije. Napels SpanjeItalië. REGEERING GAAT AFWEERGESCHUT KOOPEN VOOR DEN AFSLUITDIJK. Verleden jaar en ook dit jaar zijn op de begrooting van het Zuiderzeefonds aanzien lijke bedragen uitgetrokken voor de militaire verdediging van de Zuiderzeewerken. Die verdedigingszaken zullen onder meer bestaan uit bomvrije kazematten en afweergeschut. De bomvrije kazematten zijn intusschen ge reed gekomen en het schijnt, dat thans spoe dig de bestelling van het afweergeschut te wachten is Dit heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat Nederland afweergeschut zou koopen in verband met de politieke con stellatie in Europa. Naar men verzekert is dit geenszins het geval. De voor dit geschut benoodigde bedra gen staan al lang op de begrooting en zijn van den aanvang af bestemd geweest voor de militaire verdediging van de Zuiderzee werken. Een commissie heeft al sinds langen tijd het vraagstuk van het afweergeschut in studie. Dit vraagstuk is zeer ingewikkeld en moeiijk en eischt een langdurige voorberei ding, voordat een beslissing over den aankoop kan worden genomen. Die beslissing kan, naar ons ter oore komt, thans spoedig tegemoet worden gezien. (In zijn memorie van antwoord op de be grooting van het Zuiderzeefonds 1934 gaf de minister de volgende cijfers voor de werken van de landsverdediging en de inundatievoor zieningen is tot en met 1932 f 2.695.000 uit gegeven de daarvoor na 1932 noodige uitga ven worden op f 8.500.000 geraamd). Moeder en dochtertje verdronken. Auto in het Merwede-kanaal gereden. Zaterdagmiddag is een auto met vier personen van den dijk langs het Merwede-kanaal tusschen Nieuwer- sluis en den ter Aasche weg te water gereden. De bestuurder, de heer Elder- bosch en zijn 12-jarig zoontje wisten zich te redden zijn vrouw en het 5-ja- fig dochtertje, die achter* in den auto zaten, zijn verdronken. De auto reed ter plaatse een jeugdi ge wielrijdster achterop, die volgens mededeeling van den bestuurder, eens van rechts naar het midden van den weg reed op het oogenblik, dat de VERGADERING op WOENSDAG 30 MEI, 8 aar in het DORPSHUIS te MIDDENMEER. GEVRAAGD eenige NETTE KOSTGANGERS. Poststraat 1, Middenmeer. auto haar bijna was genaderd. De bestuurder moest krachtig remmen en uitwijken. Hij raakte de wielrijdster, die licht gewond was. maar ernstiger gevolgen had de aanrijding voor den auto, die bij deze manoeuvre van den weg afkwam en van den dijk het Merwede-kanaal in reed. De heer Elderbosch en zijn 12-jarig zoontje wisten zich spoedig te bevrij den uit den auto, die direct geheel on der water schoot. Wel trachtte de heer Elderbosch zijn echtgenoote uit den wagen te trekken maar daar de auto langzaam kantelde, was hij gedwon gen haar handen weer los te laten. Een boot van den dienst Maarsscn- Amsterdam was onmiddellijk bijge draaid en het gelukte tenslotte met de takel den auto gedeeltelijk boven wa ter te brengen. Mevrouw Elderbosch en haar 5-jarig dochtertje konden toen bevrijd worden, doch bleken reeds te zijn overleden. Dr. K. de Snoo uit Breu kelen, die intusschen reeds ter plaatse was, paste kunstmatige ademhaling toe, doch niets baatte meer. De familie Elderbosch, woonachtig te Haarlem, vertoefde tijdelijk in ons land van een verlof uit W'est-Indië. Ernstig verkeersongeval nabij Naarden Eén doode, één zwaar- en eenige lichtgewonden. Zondagmiddag tegen half drie wil den twee motorrijders op den Rijksweg te Naarden elkaar passeeren, juist op het oogenblik, dat van de tegengestel de richting een auto uit Bussum na derde. De beide motorrijwielen raak ten elkaar even aan hetgeen tot ge volg had, dat een van de beide motors- over de kop sloeg. De bestuurder van dit rijwiel werd door den ruit geslin gerd van den auto uit Bussum, met het gevolg, dat hij op slag werd gedood De autobestuurder, de heer de Groot uit Amsterdam bekwam geen letsel, echter bekwam de naast hem rittende heer Hannema uit Amsterdam 'n arm fractuur. De tweede motorrijder had ook een

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2