Entree zaal slechts 0.25 s P i Balcon 0.50 „WCM" U bereikt den gehselen kop van loord Holland! Woensdagavond 8.30uur nogmaals het mooie natuurfilm werk „D E cc CONSULTATIE - BUREAU WITTE KRUIS WIERINGEN. DONDERDAG 31 MEI BESCHIKBAAR GERANIUMS J. POSTHUMUS, J. ELEMA, RIETDEKKER. buiteling gemaakt en bleef met een hersenschudding op den weg liggen. In zorgwekkenden toestand is hij naar de Majella-stichting te Bussum ver voerd. Zijn naam en woonplaats zijn nog niet bekend. De om het leven gekomen motorrijder is de 36-jarige H. Koppe- nol uit Bovenkerk (Z.-H.). Zijn broer die op de duo zat, kwam in een sloot terecht, doch werd niet gewond. De duo-passagier van de andere motor, de heer Waaien uit Uithoorn werd slechts licht gewond. Eenige motorrijders, die in de file re den, botsten tengevolge van de opstop ping, die door het ongeval was ont staan, tegen elkaar. Hierbij werden eenige personen licht gewond. De auto van den heer de Groot had slechts met een vaart van 75 Km. gere den, terwijl volgens ooggetuigen, de beide motorrijders hun tempo hadden opgevoerd tot 100 K.M. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 25 Mei 1934. Op de ge houden Kaasmarkt waren in totaal 67 stapels kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt Fabrieksbaas 44 stapels Kleine f 19 4 stapels Commis sie, rood f 18.50 en blank f 16 Boeren kaas 8 stapels Kleine f 18.50 en. 11 stapels Commissie f 22.50. Alles met Rijksmerk. Handel matig. De Graanmarkt. ALKMAAR, 25 Mei 1934. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 132 H.L.'s aangevoerd als 37 voer- tarwe f 2-f 5 21 gerst ehev. f 5.35- f 5.75 21 haver f5.90-f 6 25 boonen, w.o. bruine f 9.50-f 11 citroen f 9-f 13; witte boonen f 14-f 20 17 kanariezaad f 6.85 2 mosterdzaad (geel) f 11 1 H.L. Spinaziezaad 8 H.L. erwten, w.o. groene (kleine) f 7.50, grauwe f 30-f 37 en vale erwten f 21. Alles per 100 Kg. Handel goed. De Veemarkt. ALKMAAR, 28 Mei 1934. Op de ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 68 Vette koeien f 150 tot f 250 19 Vette kalveren f 30-f 70' per Kg. 45-60 cent 80 Nuchtere kalv. (slacht) f 6-f 14 417 Vette varkens per Kg. 29-34 cent. Handel matig. MARKTOVERZICHT der vorige week inge zonden door Firma Jac. Knoop, Makelaars in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158 telef. 81431, Amsterdam. Het koude weder doet veel aan het behoud der prijzen der oude aardappelen, en blijven de goede soorten gevraagd. Woensdag 23 Mei waren er grootere partijen nieuwe Noord- Hollandsche Muizen aan de markt. Men be gon te verkoopen voor 15 gulden per 100 kilo en liep de prijs terug naar 12 gulden Nieu we Malta was de aanvoer ook te groot en liepen de prijzen tot fl. 10.50 per 100 kilo. Donderdag 24 Mei waren de Muizen weder lager en Zaterdag 26 Mei werden de Muizen verkocht voor f 11 tot 12 Kleine Muizen 12 tot 12, Westlandsche Muizen f 11 tot 12 Klei ne f 12 tot 15 per 100 kilo. Groninger Bravo's f 5.50 per 100 kilo Nieuwe Malta aardappelen f 11 tot 12 per 100 kilo. Verder per 70 kilo. Z. Bonten f 2.50 tot f 4.50 dito Blauwen f 2.50 a 4.50 Limburg- sche Industrie 2.00 tot 2.80 Friesche Bintjes f 2.80 tot 2.90 Friesche Roodstar f 4 a 4.25. VAN ALLES WAT. Met een half ledikant naar de loterij. Alfonso Cuttica te Tortona (Italië) be zit een bijzonder slecht geheugen. Toen hij onlangs een loterijbriefje kocht, was hij bang nummer en briefje te verge ten, waarom hij het briefje aan een zij schot van zijn ledikant vastlijmde. Het toeval wilde, dat Cuttica inderdaad 'n geldprijs won. Verheugd liep hij naar het loterijkantoor, doch kreeg van den ambtenaar te hooren, dat deze den prijs niet mocht uitkeeren, alvorens de win naar het bewijs had meegebracht. Dc gelukkige man zaagde toen het bewus te zijschot van zijn ledikant en ging op nieuw naar het loterij-kantoor, met zijn halve bed onder de armen. Hij keerde huiswaarts met zijn geldprijs en het zijschot van zijn bed, waarvan de gedienstige ambtenaar het aange plakte briefje had gekrabd. Winterslaap van menschen. In Siberië leven menschen, die er 'n soort winterslaap op na houden. In de donkere maanden, als de dikke sneeuw iederen ai'beid buitenshuis on mogelijk maakt, blijven de boerenge zinnen in bed. Zij staan overdag een uurtje op, om wat eten klaar te ma ken en een vuur aan te leggen en gaan dan weer naar bed. St. Helena Het eiland St. Helena moet niet al tijd zoo kaal geweest zijn als L hans. Oudtijds was dit eiland vruchtbare grond, waarop bossen en groeiden. In de 16 eeuw liet men er eenige geiten grazen, die zich binnen enkele jaren zoo vermeerderden, dat zij alle boomen en bosschen ruineerden. De geiten zijn er dus de schuld van, dat Sint Helena zoo kaal is. Epedemie van hondsdolheid in Estland In het Oosten en het Zuiden des lands heerscht 'n epedemie van honds dolheid, die uit Sowjet-Rusland is over gebracht. Driehonderd menschen, die door dolle honden of katten gebeten zijn, zijn naar het Instituut Pasteur te Dorpat (Tartu) overgebracht en de politie heeft bij haar razzia op de zieke dieren niet minder dan 7000 bonden en katten doodgeschoten. Op verscheidene plaatsen heeft men om uitbreiding der besjnetting tegen te gaan alle honden neergeschoten. Te Wesenberg (Rakvere) heeft een vrouw, die eenigen tijd geleden door 'n dollen hond gebeten werd nagelaten naar een dokter te gaan en haar man was zich van niets bewust tot zij een aanval van razernij kreeg en hem beet. Haar toestand is hopeloos. Bij Narva werd een heel gezin dat op het veld werkte door een dollen hond overvallen, die alle leden van het gezin beet, voor het gelukte hem dood t,e slaan. De ziekte heeft zich het eerst ver toond in het grensdorp Betsjoer, van waar zij zich met groote snelheid ver spreidde. Haai verslindt een camera. Bij het onder water opnemen van 'films op een koraalrif nabij Palm- eiland aan de kust van Queensland werd een van de duikers die bezig was met het doen van opnamen, aangeval len door een haai, met een lengte van twaalf voet. Zijn helper en een inboor ling snelden ter hulp en wisten bet monster te verdrijven. In de opv u- ding liet de duiker een camera er waarde van 150 pond sterling vall n, welke oogenblikkelijk door een haai werd ingeslokt. De duiker heeft tenge volge van|üen schrik een zenuwaanval gekregen. EENSKLAPS GRIJS GEWORDEN. (uit een arikel van dr. Henri Bouquet in de „Revue générale des Sciences," Parijs, 15 Februari 1934.) Onze voorouders, die ongetwijfeld minder geleerd waren dan wij, maar die daarentegen beschikten over een waarnemingsvermogen, dat wij tegenwoordig misschien niet meer voldoende aankweekeh, beroepen zich bij hun ziekteleer gaarne op factoren, die ons langen tijd dwaas, zoo niet belachelijk hebben gele ken. Koude en emotie b.v. werden door hen telkens weer als oorzaken van ziekte be schouwd. Dergelijke oorzaken hebben wij hooghartig van de hand gewezen en in plaats daarvan verklaringen aanvaard, die ons wetenschap' pelijker en dus ook bevredigender leken. Niettemin is men in den laatsten tijd tot de erkenning gekomen, dat onze voorouders in vele gevallen juist hebben gezien. Dat long ontsteking door een microbe wordt veroor zaakt, is niet aan twijfel onderhevig, maar evenzeer is het waar, dat kou hetzij de viru lentie der microben vergroot hetzij den weer stand van het organisme vermindert. Evenzeer staat het vast, dat emotie in tal van omstandigheden een rol speelt, op het gebied van geelzucht b.v., terwijl men nog niet lang geleden heeft aangetoond, dat be paalde zenuw- en wellicht ook ruggemergaan- doeningen dezelfde oorzaak hebben. De rol, die emotie speelt, behoeft niet steeds van zulk een ernstigen aard te zijn. Zij kan goedaar diger, maar desondanks duidelijk waarneem bare gevolgen hebben, plotseling grijs worden of plotselingen haaruitval b.v., hetgeen bui tengewoon veelvuldig voortkomt. Zeker, wanneer wij moesten afgaan op de verhalen van vroegere schrijvers, die welis waar schilderachtig zijn, maar zoo menigmaal met een korrel zout moeten worden genoten, zouden wij wellicht nog kunnen aarzelen. Er is b.v. het verhaal van den jeugdigen mon nik, dien zijn medemonniken wegens zijn groote wijsheid op den bisschops-zetel van Bremen geplaatst wenschten te zien. De ee nige hinderpaal vormde zijn jeugd, die dis pensatie van den paus zelf noodig maakte. De monnik trekt naar Rome, waar de Heilige Vader de dispensatie weigert. Hierover is on ze monnik zóó ontdaan, dat zijn haren in één nacht grijs worden. Als hij daarop den vol genden dag afscheid van den paus gaat ne men, is deze van oordeel, dat God zelf heeft gesproken, door den monnik een der attri buten van den ouderdom te schenken. En dus trekt hij zijn veto weer in. Ofwel het verhaal van dien koning van Beieren, die ten oorlog was getrokken en wiens vrouw twee brieven schreef, een be stemd voor haar man, den tweeden voor eeh edelman, die haar wat al te na aan het hart lag. Het spreekt vanzelf, dat de koerier zich bij de afgifte der brieven vergiste en den ko ning het schrijven ter hand stelde, dat voor den minnaar der koningin bestemd was ge weest. De koning keert huiswaarts en doodt zijn vrouw en een van haar hofdames. Maar in den daarop volgenden nacht heeft hij een schrikkelijk visioen, waardoor hij spierwit wordt. Hij sticht daarop een klooster, tenein de zijn misdaad te boeten. Afgezien echter van deze verhalen onzer voorouders, zijn wij in onzen modernen tijd getuige geweest van gebeurtenissen, waarvan wij weten dat zij deugdelijk zijn waargeno men en in voorzichtige bewoordingen gesteld en die, enkele details uitgezonderd, niet zoo heel erg van de wonderlijke verhalen uit vroeger tijd verschillen. Enkele dezer moder ne beschrijvingen zijn op schrift gesteld door lieden, die heuseh niet lichtgeloovig waren, o.a. door Alibert en Bichat. Eerstgenoemde nam een merkwaardig geval waar, namelijk dat bij een man gedurende drie opeenvolgen de emoties eerst de helft van zijn baard grijs wordt, vervolgens de helft van zijn haar en tenslotte een bosje haar, dat hij op zijn schou der had. Vooral de jongste oorlog met zijn groot aan tal emotioneele schokken heeft ons verschei den gevallen te zien gegeven, dat menschen eensklaps grijs werdensoldaten die door een mijnontploffing waren bedolven en later werden bevrijd, spionnen, die naar het exe cutieterrein werden geleid. Daardoor is de juistheid aangetoond van verhalen, die over andere veroordeelden de ronde deden, zooals over Thomas Morus en naar het schijnt ook Marie Antoinette: Verder werd een Fransche onderwijzer, die tijdens de bolsjewistische revolutie ter dood was veroordeeld en als door een wonder zijn vrijheid terug kreeg, binnen enkele uren sneeuwwit. Dr. Beckers vermeldt voorts, dat ter gelegenheid van de ramp van de „Titanic" de kapitein van de „Carpathia", een der eerste booten, die op de plaats van de ramp aankwamen, had ge constateerd, dat het meerendeel der verdron kenen kinderen inbegrepen, welker lijken hij had geborgen, wit haar had gehad. Eenzelfde geval van plotseling spierwit wor den nam men in 1859 waar tijdens een te rechtzitting, waarbij zich een inlandsch sol daat van het Britsch-Indische leger had te verantwoorden. Toen de man begreep, aldus verhaalt dr. Parry, dat hij ter dood zou wor den veroordeeld, begon hij hevig te trillen. Hij scheen geheel door angst te zijn bevangen. In nauwelijks een half uur tijds werd zijn haar, dat van een glinsterend zwart was ge weest, grijs. Ook Edmond de Goncourt werd eensklaps grijs en wel tijdens de begrafenis van zijn broer Jules. Théophile Gautier maakt van dit feit nadrukkelijk melding. Zelfs bij een dier heeft men dit verschijn sel waargenomen. In 1929 strandde de Engel- sche boot „Gladys" uit Lowestoft. De geheele bemanning en ook de scheepskat werden ge red. Het vel van het dier, dat tevoren zwart was geweest, was echter intusschen geheel wit geworden, een bewijs te meer, dat de die ren aan dezelfde gemoedsbewegingen onder hevig zijn als wij en er op dezelfde wijze op reageeren. Interessant is, dat dit grijs worden niet steeds definitief is. Sollier heeft voor het medisch-chirurggisch genootschap te Mont- pellier verteld van een soldaat, die bij de ontploffing van een mijn was bedolven. Toen hij bevrijd was, vertoonde hij diverse sympto men van een zenuwaandoening. Bovendien had hij groote vlokken spierwit haar tus- schen zijn andere haren in. Langzamerhand werd hij beter; zijn zenuwaandoening zoowel als de vlokken wit haar verdwenen. Ook plot selinge haaruitval komt herhaaldelijk voor. Eén geval is mij bekend van iemand, wiens, baard uitviel na een hevigen psychischen schok. Veelvuldiger zijn de gevallen van ge deeltelijken haaruitval, van zgn. plaatselijke kaalhoofdigheid. Een paar jaar geleden heeft Bernard uit Brussel hierover een aantal be langwekkende gegevens gepubliceerd. Om te beginnen verhaalt hij van een klei nen jongen, dien men alleen in een molen had gelaten. Terwijl hij zoo geheel alleen is, komen eensklaps mannen binnen, die zakken meel beginnen weg te dragen. Hij ziet deze eerbare molenaars voor dieven aan, wordt door angst bevangen en verliest na verloop van enkele dagen heele bossen haar. Verder i het geval van een jongmensch, wiens vader voor zijn oogen wordt verpletterdtenslotte dat van een jong soldaat, die door den druk van een ontploffende granaat tegen den grond wordt geslingerd beiden werden door de emotie voor de helft kaal. De bedoelde verschijnselen beperken zich echter niet tot het haar. Men heeft gevallen meegemaakt, dat bloedblaren optraden na intensen angst of huiselijke rampen, zooals beursdébacles, en een geval van schurft wel ke optrad bij iemand, die door een revolver schot was getroffen. Wellicht kan zelfs een onaangename psychische schok de genezing van een wond vertragen. Men heeft dit al thans wel beweerd. Nu de verklaring van het verschijnsel. De eenvoudigste is afkomstig van Lemnius. een beroemd geneesheer uit de 16de eeuw. Wanneer onmiddellijk doodsgevaar bestaat, al dus zegt hij, stroomt het bloed naar de bin nenste deelen van ons lichaam toe, zoodat de organen hun taak niet meer kunnen ver vullen. Er vindt verlies van levenswarmte plaats, hetgeen tot gevolg heeft, dat „de dampen, die van onder de huid komen" en die de haren voeden, eensklaps in gebreke blijven. Dan treft de haren hetzelfde lot als de planten, als de sappen niet meer omhoog stijgen de groene bladeren worden geel. De verklaring is inderdaad weinig gecompliceerd, maar zij is al te vaag. Er komen van die subtiele dampen in voor, waarmee wij geen raad weten. Ook het binnendringen van lucht bellen in de haren, of de afscheiding door de huid van zuurbevattende en derhalve scha delijke producten lijkt ons hypothetisch en alles bijeen maar weinig aanvaardbaar. Lebar beroept zich op de denkbeelden van Metchnikoff, volgens wien het natuurlijke grijs worden van het haar aan speciale cel len is te wijten, die het het pigment zouden omvatten en verteren, dan aan het haar zijn gewone kleur moet geven. Dat is het geleidelijke, verloop, wanneer men te doen heeft met physiologischen en normalen ou derdom. In de gevallen, die wij trachten te analyseeren, zou men te doen hebben met een plotselingen, massalen aanval dezer vraat zuchtige cellen den oorsprong van dezen aanval zou men moeten zoeken in een voor- afgeganen zenuwschok. Laumonier is van oordeel, dat men te doen heeft met een prik keling van het zgn. sympathische zenuwstel sel (d.w.z. van die zenuwen, die buiten onzen wil om werken) en speciaal met dat deel van het sympathische zenuwstelsel, dat in den nek is gelegen. Vandaar de storing in de voeding van den haarwortel. De moeilijkheid is gelegen in de vraag, op welke wijze de prikkeling van het sympathische zenuwstelsel wordt overgebracht De mogelijkheid lijkt niet uitgesloten, dat dit proces zich voltrekt via de klieren met inwendige afscheiding, waar van in den laatsten tijd zoo vaak sprake is. P. Sainton, wien het veelvuldig voorkomen was opgevallen van vlokken wit haar bij per sonen, die aan de ziekte van Basedow of aan een kropgezwel lijden, ziekten welke men goeddeels aan een te groote activiteit dei- schildklier wijt, heeft de zaak langs experi- menteelen weg onderzocht. Nadat hij aan een aantal kippen en konijnen flinke injecties schildklierextract had toegediend, zag hij de veeren en haren der dieren plaatselijk grijs worden. Darier daarentegen schrijft het grijs wor den toe aan een tekort aan activiteit dei- schildklier. Een patiënt, dien hij behandelde, verloste hij van zijn grijze haren door het toedienen van schildklierinjecties. Deze tegen gestelde resultaten zullen den sceptici onge twijfeld een glimlach ontlokken. Het staat echter vast, dat van het plotseling grijs wor den de schildklier niet de uitsluitende oor zaak is, maar dat er ook andere klieren bij te pas komen, waarmee zij in physiologisch opzicht relaties heeft, welke wij langzamer hand beginnen te begrijpen. Ilde Hoofdfilm EDMUND LöWE in de spannende sensatiefilm De grootste expeditiefilm welke ooit Af*» Autobus 6.45 en 7.30 vanaf Den Oever. is vervaardigd. Een film met spanning van de eerste tot de laatste acte. Dankbetuiging. Voor de hulp en deelneming ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onze vrouw en moeder betuigen wij onzen oprechten dank. L. SPAANDER en kinderen. Wieringen, Mei 1934. BIEDT ZICH AAN een NET MEISJE, (liefst voor halve dagen.) Adres T. HOLLANDER, Klieft- straat Hippolytushoef. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van be- langstelling bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij, mede namens onze ouders, hartelijk dank. G. N. DOESBURG T. DOESBURG-de Haan. Elft Wieringen, Mei 1934. Dankbetuiging. Hiermede betuig ik mijn har- telijken dank aan allen, die mij j.1. Zaterdag op de hoek van den Slingerweg hebben medegeholpen aan mijn omgevallen wagen visch. J. ZWAGERMAN, Den Helder. ZITTING Dr. BEEKER (2—3 uur.) DE OLD. STAMBOEKHENGST Een van de beste hengsten van Groningen. Vaderde beroemde Rudolfzoon. MoederElze, pref. M. C. Merrie, br.bles, witv. dochter van Zephir, pref. premie merrie, zwarte bles, witv. DEKGELD f 13.-. bü G. W. WAIBOER, Kleiweg 3, Anna Paulowna. VOOR PRIMA AFGEHARDE IS UW ADRES Elft, Tel. 11 Wieringen. Tevens gevraagd een FLINKE JONGEN, die liefhebberij heeft in 't kwee ken. Aanmelden 's avonds na acht uur. tandarts Hippolytushoef, is DINSDAG 29 MEI weder AANWEZIG. Spreekuren Dinsdag 124 Vrijdag 93 Met deze maak lk beleefd be kend, als dat lk mij hier te WIERINGEN als RIETDEKKER heb gevestigd. Voor solled werk wordt gezorgd. De beste refe renties steeds ter inzage. Beleefd aanbevelend B. VAN STRAALEN, Poelweg, Haukes Wieringen. 10,10,10,10,10,10,10! Zoo zal 't rapport er uit gaan zien Van 't kind dat schrijft Met de schoolvulpen „ideaal" Voor slechts f 2.50, 't is brutaal, (Een gouden pen, een pracht) is thans DE IDEAAL SCHOOLVULPEN door Bosker's Boekhandel in den handel gebracht De Schoolvulpen HET cadeau voor uw kind 1 EEN BEKENDMAKING van uw zaak of bedrijf doet u het gemakkelijkst door een advertentie, doch GEMAKKELIJK en DOELMATIG doet u het, wanneer u ad- verleert Ld. plaatselijk blad

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3