k li f fl f£Tf 16 J1 16 IE JIK IIIHiS IKIIIEEl! MODE-TIPS. MODERNE MEUBELEN. W. F. GORTER NAMIDDAG-TOILETJES. Voor haar namiddagtoiletten geeft de Parlslenne nog altijd de voorkeur aan zwart of aan de altijd elegante combinatie zwart-wit. Zwaar vallende zij den, zooals satijn, enz. zijn favoriet. Heel vaak ziet men het namiddag complét in de plaats treden van de enkele middagjurk. De jas is dan drie-kwartlang en öf zeer nauw aangesloten öf ruim vallend. De lengte der japonnen is iets korter dan toe het dit winterseizoen gewend wa ren. De hoedjes, die we hierbij dragen zijn öf kleine zwart satijnen kapjes of witte vilthoedjes, die met hun omgeslagen randjes lijken op babyhoedjes. JEANNE DE EL. m BEZOEK AAN DE NEW-YORKSCHE VROUWENGEVANGENIS. Amerikaansche correspondentie. New-York, Mei 1934. Vijf en dertig minuten in den electrischen trein en men is in Greenwich, een voor stadje van New-York, waar de nieuwe vrouwengevangenis staat. Gevangenis? Niets herinnert eraan; geen dikke muren, geen grachten, geen bewa king. Niets! Zelfs de vensters met hun witgelakte tralies, onderscheiden zich in niets van de ramen der moderne villa's. De hall is hoog en licht. De portierster onderzoekt nauwkeurig het toegangsbe wijs, dat ons verstrekt is door de New- Yorksche hoofdcommissaris van politie. Per slot van rekening worden hier vijf honderd vrouwen wegens zware en minder zware misdrijven gevangen gehouden. Een druk op een knop van een reusach tig schakelbord en op den achtergrond gaat automatisch de wand onen. Deuren zijn hier niet, om van grendels maar heelemaal te zwijgen... Een breede trap voert naar boven; er is ook een lift. Gelijk met onze wagen, heeft een groote gesloten auto voor den ingang stilgehouden. Acht nieuwe gevangenen worden door twee politieagenten en een oppaster binnenge bracht. Eerst worden ze aan een geneeskun dig onderzoek onderworpen; daarna gaan ze in het bad en naar de kleedkamer. De meeste der jonge, gepermanente, platina-blonde vrouwen staat de gestichtskleeding, beige bruin gestreept met passende lakceintuur, bijzonder goed. De „nieuwen" stappen gelijk met ons in de lift en verdwijnen op de ver schillende étages, waar ze overgenomen wor den door een vrouwelijke bewaakster. De lift brengt ons naar de elfde verdie ping. Een daktuin strekt zich uit over het heele gebouw, geliik een reusachtige vogel kooi; want er om heen staat een hoog, wit gelakt traliehek. Op de grasvelden, tusschen bloemparken en kreupelboschjes liggen oudere en jongere gevangenen in ligstoelen en lezen, babbelen en handwerken. Eenigen beoefenen ijverig miniatuurgolf; twee jonge negerinnen spelen met het haar eigen tem perament, tafeltennis. De meesten rooken; want in deze gevangenis zijn sigaretten geen verbpden waar. Dat zou voor de door snee Amerikaansche trouwens „erger zjjn dan tuchthuisstraf", zooals een der gevange nen ons verzekerde. De zeven hoogste verdiepingen zijn in cellen verdeeld; vijfhonderd cellen met de daarbij behoorende zalen voor gemeen schappelijk gebruik, op iedere verdieping een „conversatiezaal" en een „eetzaal". Snel een blik in een der cellen... ruiten van onbreekbaar glas, met vriendelijke gor dijnen, een witgelakt bed en wit beddegoed; een vaste waschtafel met stroomend koud en warm water, bloemen, photo's, kussens, kleedjes... iedere gevangene mag de cel in richten naar eigen smaak. De keurig ver zorgde, lichte zalen lijken wel wat op die van een moderne... meisjeskostschool. In de conversatiezaal liggen krantgs éfc* boeken; de eetzaal met de groengelakte stoelen en tafeltjes heeft veel weg van een modern restaurant. In de gangen hangen platen uit de Amerikaansche geschiedenis. Iedere verdieping cellen heeft naast eet- en conversatiezaal ook een badkamer. „Stelt U ook belang in de ziekenafdee- ling?" vraagt onze vriendelijke begeleidster, Miss Collins, onderdirectrice van de gevan genis. Ziekenaf deeling Aan het hoofd staat een vrouwelijke arts, geassisteerd door drie vrouwelijke helpsters en een aantal verpleegsters. De operatiezaal zou iedere moderne kliniek tot eer strekken; in de tandkliniek blinken de ultramodernste instrumenten. De ziekenzaal heeft slechts enkele bed den; de laatste nieuwigheid is, dat iedere patiënte automatisch gedraaid en gekeerd kan worden in haar bed. Het spreekt van zelf, dat ieder bed radio heeft en een con tact voor het aansluiten van electrische ap paraten. De gevallen van besmettelijke ziekten liggen in een aparte zaal, waarin de bedden door dunne glazen wanden van elkaar ge scheiden zijn. Een specialist leidt de afdeeling morphine-, cocaïne- en opiumpatiënten. Deze afdeeling is altijd voL Als de zieken voldoende genezen 'zijn, gaan ze naar de boerderg, die het eigendom van de gevange nis is. Greycourt ligt op 600 K.M. afstand van New-York en het is zelden, dat de pa- tienten, die zware lichamelijke arbeid moeten verrichten, weer in haar oude kwaal vervallen. De groote stad met al haar verleidingen en gevaren is ver weg... Op de eerste verdieping liggen de werk plaatsen en zalen der gevangenis. Vijf en twintig gevangenen werken in de wasscherij, die van stoom-waschmachines, electrische droog-, mangel- en strijkapparaten voorzien is. Deze wasscherij is een bron van inkom sten voor de inrichting; want gemiddeld worden hier dagelijks 6.000 stuks waschgoed kastklaar gemaakt voor New-York. In de keuken zwaait een oude negerin de scepter over twintig vrouwelijke gevan genen. Ze staan aan electrische bakovens en fornuizen, bedienen schilmachines en groen- tcpersen, verzorgen de inmaak, enz. Het is een bijzondere gunst hier te mogen werken; dat bewijzen de vergenoegde gezichten onder de witte kanten kookmutsjes. Aan den wand hangt toevallig het menu van den vorigen dag. Ontbijt: koffie, brood, boter. Middageten: runderlappen, groenten, aardappelen, koffie. Avondeten: soep; ge hakt; sla, aardappelpurée, chocoladepud ding. In de naaizaal snorren zonder onderbre king, twintig electrische naaimachines. Hier wordt nieuwe kleeding voor alle gevange nissen van New-York gemaakt en oude kleeding hersteld. De betergesitueerden der gevangenen hebben verlof om voor drie dollars in de week, boeken, sigaretten, snoepergen, bloe men of handwerkjes te koopen in de can- tine. Poeder en toiletwater niet te ver geten!! 's Morgens om half zeven worden de ge vangenen gewekt; om negen uur gaan ze naar bed. Het is veroorloofd om tot half elf in bed te lezen. Dan gaat het licht, behalve de blauwe nachtlichtjes in de gangen, uit. Het ruwe werk wordt gedaan door neger innen, die lederen dag overgebracht worden uit het tuchthuis, dat niet ver van de gevan genis verwijderd is. Binnenkort zal de nieuwe bioscoopzaal geopend worden. Hiervoor was men aange wezen op een kleine tooneelzaal. Alles bij elkaar heeft deze inrichting, die den naam van modernste vrouwengevan genis ter wereld met eere draagt, vijf mil- lioen dollars gekost. sodavlekken uit linoleum verwijderd kunnen worden, door het zeil een extra wrgfbeurt met een mengsel van terpentijn en was te geven? melkvlekken uit stoffen gehaald kun nen worden door ze af te wrgven met een watje gedoopt in benzine of tetra? Een doek of poreus papier er onder leggen. men ltfmvlekken weg maakt, door ze af te wrijven met een doek, gedrenkt in lauw water of azgn? vernisvlekken verwijderd wordendoor ze te wrijven met spiritus? er voor uitgebeten plekken niets anders te doen is, dan het kleedingstuk plaatselijk te laten bgverven? IH/III iioffi i' r- - v.':';?y.i'?rrmvMVMi Op iedere actie volgt een reactie. Nog niet lang geleden was de „nieuwe zakelijkheid" een obsessie van iedereen; huizen en meube len: ze konden niet streng genoeg van lijn z$n. Geen enkele versiering werd geduid; alles was recht, streng, koel. Gelukkig is hier eenige verandering in te bespeuren; men komt langzamerhand tot de ontdekking, dat de koele zakelijkheid alleen, ook niet de eenig zaligmakende is. De nieuwste meubelen zgn versierd met houtsnijwerk; niet te veel; juist genoeg. Een bovenrand van een kast; een paneel van een deurtje, enz. Het is allemaal handwerk, dat dus zgn waarde behoudt en ons niet gauw zal ver velen. Het gladde hout, waarvan de moderne meubelen haast alle zonder uitzondering vervaardigd zgn, vormt met het houtsnij werk een mooi geheelen waar een ameuble ment niet iets is, dat we alle jaren verwis selen of vernieuwen, zal deze reactie op de zakelijkheid bij diegenen onder ons, die op het punt staan een huis in te richten, zeer in den smaak vallen. DINA VAN Z. 1( '111 B OM ZELF TE MAKEN! Een linnen tasch. Dezen zomer zal het mode zijn schoenen, tasch en handschoenen van linnen te dra gen. Velen van ons nu zullen reeds in het bezit zijn van linnen schoenen; een paar handschoenen er bg koopen, ja, dat laten onze financiën wel toe; maar een tasch ook a/w- Si eon. 30 efn. nog. Zuchtend wilt U de gedachte aan het aardige gamituurtje al weer verbannen; maar dat hoeft niet, Mevrouw, want hier komt de oplossing; we gaan er zelf een tasch bij maken! Moeilijk! Och kom!! Allereerst koopen we 50 c.M. mooi grof linnen; dan schaffen we ons een beugel aan; waarvan de binnenkant 20 c.M. breed is. Een lapje moiré voor voering en we hebben de benoodigdheden bij elkaar. Allereerst knippen we nu een lap, zooals dat op afbeelding I is aangegeven. Dc hoogte bedraagt ongeveer 35 c.M. De voe ring wordt precies hetzelfde geknipt. Afbeelding II laat U zien, welk soort beugel bedoeld wordt. Afbeelding III toont hoe de zijstukken geknipt moeten worden; terwijl afb. IV tenslotte de sluiting laat zien. Van moiré knipt men dezelfde vormen. Nu naaien we eerst de tasch van linnen in elkaar; daarna die van moiré. Dan draagt men er zorg voor, dat alles eerst netjes ge streken wordt. Dan begint het aan den beu gel naaien. Dat is een precies werkje; men mag geen gaatje overslaan. Zit de tasch er aan, dan naait men de lip er aan. De slui ting bestaat uit een stevige drukker. Van gekleurde wol borduurt men tenslotte een vroolijk monogram op de tasch; en Uw gar- ni tuurt je is klaar! Veel plezier er mee, Mevrouw! MARIA N B WAT DE ENGELSCHE KINDEREN LEZEN. In een gedeelte van Oost-Londen hield men een rondvraag onder 11.000 jongens en meisjes, wie hun lievelingsschrijver was. Het antwoord der kinderen de jongste was acht en de oudste vijftien is wel de moeite waard. Onder de schrijvers, die het meest gelezen worden, bevinden zich slechts twee levenden; de andere acht zijn goede oude be kenden, Aan de spits gaat de Engelsche roover: Robin Hood; daarna komt de schrijf ster Richmal Crompton met de verhalen van „William", die oorspronkelgk in het geheel niet voor kinderen geschreven werden. Nr. 3 is Defoe met Robinson Crusoe; dan volgt „Het geheime eiland" van Robert Louis Stevenson. Alice in Wonderland is Nr. 5; op de zesde plaats komt Peter Pan van James Barrie; dan verschillende sprookjes van Grimm en tenslotte Charles Dickens met Olivier Twist. Wat bewijst nu deze enquête In de eerste plaats dat de moderne schrijvers al heel slecht den smaak van kinderen weten te treffen en dat de door d-e critici als „ideale kinderlectuur" aanbevolen boeken door de kinderen zelf niet gelezen worden. Jongens van iederen leeftijd houden van avonturenromans; bij jongens tusschen 10 en 14 jaren komen dan de jongens-kost- schoolboeken terwijl met veertien jaar hun interesse hoofdzakelijk uitgaat naar avon turen. In een ding verschillen de moderne kinderen van de vorige generatie: ze hebben veel gauwer afgedaan met sprookjes. Acht jarige meisjes lezen het liefst dierverhalen, DINA VAN Z. H E E L E W E E K Zondag: groentesoep; kalfsgehakt, postelein, gekookte aard appelen; chipolatapudding fruit. Maandag: saucijsjes, bloemkool, gekookte aardap pelen; maïzenapudding met bessensap. Dinsdag: tomatensoep; kalfsgehakt, doppers, gekookte aardap pelen; chocoladepudding. Woensdag: harde eieren, spinazie gel: kte "„"riap- pelen; rödgröd. Donderdag: aardappelsoep; varkenscarbonaden, peulen. «c!::.okte aardappelen gries met pruimen. V r ij d a g: gekookte schelvisch, gewelde boter, ge kookte aardappelen; rijst met abrikozen. Zaterdag: kalfscotelatten, tuinboonen, gekookte aardappelen fruit. Chipolata-pudding. Bereiding: 5 eieren kloppen met 100 Gram poeder suiker en een lepeltje vanillesuiker; daarbij Va L. kokenden room voegen, gebonden met V2 lepe! maïzena. Een beboterden vorm mot poedersuiker bestrcoien en beleggen met 100 Gram bitterkoekjes, al of niet gedoopt in cognac. Hierop 200 Gram geconfijte kersjes leggen en deze weer bedekken met 100 Gram bitterkoekjes. Dit overgieten met de room vla en den pudding V> uurtje au bain marie plaatsen; hem garneeren met confituren, gebonden met een weinig sago en afgemaakt met een paar lepels kirsch of marasquin. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. No. 212: Keurige overgooier van zwart® of donkerblauwe soepele stof. De blouse is van witte waschzijde. Benoodigd materiaal voor de overgooier: 4 Meter van 100 c.M. breedte en voor de blouse: 1.75 Meter van 90 c.M. breed. Prijs van blouse of rok afzonderlgk: 38 ets. Beide patronen samen: 60 ets. No. 245: mooi namiddagjurkje van zwarte zijde met kraagje en jabot van crèmekleu rige georgette.-'Zeer elegant, af kleedend mo del. Benoodigd materiaal: 5 Meter van 100 c.M. breedte en 50 c.M. georgette. Prijs van dit patroon: 50 ets. Beide patronen zijn in alle maten tegej den aangegeven prijs te verkrijgen bjj dfi „Afdeeling Knippatronen" van de Uitge* versmaatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het verlangde num mer; maar tevens de gewenschte maat, d-.w.z. boven-, taille-, heupwrjdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor on« noodige vertraging in de opsturing. Kapitaal en Reserve f 70.000.000. AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM. Verhuurt in hare in het Kantoor Hippolytushoef te Wieringen geplaatste Safekast, loketten ier berging van waarden enz. HUURPRIJS f 6.- PER JAAR. Credieten-Deposito's, Rekening-courant, Effec ten. Coupons. ISO Kantoren. Beëedigd Makelaar Schager Tel No. 13, belast zich met het opmaken van ooedelscheldingen, Successie, Me mories (naar eigen schatting koopacten, ruilingen, huurcon tracten, enz. en het verstrekker van gelden onder hypotheca» verband. Geeft advies ln Zitdag te Hippolytushoef ten huize van N. KOK aan de Niéuw- straat, iederen ZATERDAG van IS2 nor. Trekking van de SCHAGERBRUGGER PAARDENVERLOTING. KOOPT NU NOG EEN LOT. Bij elke solide lotendebitant verkrijgbaar. 50 ct. per lot. Beëedigd Makelaar Tel. Hippolytushoef 15. Heeft GELDEN BESCHIKBAAR tegen Hypotheek op Landerijen, Huizen en Schepen. Belast zich met het plaatsen van Particuliere gelden Sluit Levens-, Brand-, Scheeps-, Trans- portverzekering enz.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 4