VQROL verleenen, want met de oude midde len, zooals vlammenwerpers en water spuiten, is tegen deze opeenhooping van insecten niets te beginnen. Het eenige middel schijnt thans nog het gift te zijn, dat in poedervorm uit de vliegtuigen op de zwermen wordt neer gestrooid. Intusschen behelpt men zich met twee Engelsche regeerings- vliegers, die echter tegenover zulke massa's machteloos zijn. Alle inboor lingen zijn opgeroepen, om met hun primitieve instrumenten, zooals negei- trommels en reusachtige hoorns, het naderende gevaar op de vlucht te jagen Niettegenstaande dat verkeeren de boeren in groote ongerustheid over hun oogst. Het gaat hier namelijk om een sprinkhanenplaag, zooals in vele tientallen jaren in Zuid-Afrika niet meer is voorgekomen. Met ongeduld wordt daarom de aankomst van meer vliegtuigen verwacht, die het leger van ongewoon dikke insecten dadelijk zullen bewerken. Zij vliegen dan langs de zwermen en bespuiten ze uit een soort vlammenwerper met het fijne, poedervormige gift, dat samengesteld is uit arsenicum-preparaten, die later vervluchtigen en geen schadelijke uit werking op menschen of andere dieren hebben. MERKWAARDIGE OPERATIE. De patiënt twaalfhonderd jaar oud. In de vlakte van Lombardië verheft zich een gigantische cypres, die onge twijfeld de oudste boom van geheel Italië is. Het is bekend, dat Napoleon indertijd, terwille van den eerbiedwaar digen ouderdom van deze cypres te Somma Lombardo, zijn oorspronkelijk plan voor den Simplonweg eenigszins wijzigde. De boom, die, naar het we tenschappelijk onderzoek heeft uitge wezen, 1200 jaar oud is, behoort tot 'n cypressensoort, die afwijkt van het overigens in Italië inheemsche type. Vermoedelijk heeft men hier te doen ipet een boom, die met een bijzondere beteekenis - bijv. ter nagedachtenis van een destijds vermaarde persoon lijkheid is geplant. In de schaduw! van dezen cypres is niet land geleden het gedenkteeken opgericht voor hen, die uit deze streek geboortig, in den wereldoorlog sneuvelden. Sedert eeni- gen tijd bevond zich deze machtige cypres in kwijnenden verontrustenden toestand. De boom is eenmaal door den bliksem getroffen en voor het ove rige had het publiek zich niet onbe tuigd gelaten, en door inkerven van namen en door het inslaan van spij kers blijk van zijn aanwezigheid ge geven. Onlangs echter verschenen ter plaat se eenige zwijgzame heeren, o.a, prof. Raffaele Cormio, een bekend botani cus uit Milaan, alsmede de burgemees ter van het dorp Somma Lombardo. Zij brachten instrumenten en praepa- raten, foto-toestellen en brandladders mee. Eenigen hunner begonnen de spijkers uit het benedengedeelte van den stam te trekken de oogst be droeg al spoedig eenige Kg. Daarna werd de boom met een desinfecteeren- de vloeistof gewasschen de schors werd, daar waar deze het sterkst was beschadigd, verwijderd en tallooze wonden werden gecauteriseerd. Ver volgens werd in iedere holte en in alle spleten een mengsel van teer en ce ment gegoten. Thans blijkt, dat de cypres, dank zij deze langdurige en gecompliceerde operatie, is gered. Het chirurgisch in grijpen en het verheugende resultaat hebben de aandacht van vele plant kundigen in en buiten Italië getrokken. I DOOS 20 CT.- TUBE 40 ew 6QCTT Ons Lichaam en onze Gezondheid. Een statistiek der doodsoorzaken. Dezer dagen is een statistiek der doodsoorzaken over 1931 gepubliceerd. Ook deze statistiek bevestigt het feit, dat sinds jaren het sterftecijfer gesta dig afneemt Terwijl dit in 1931 nog 14.8 per 1000 inwoners bedroeg, was net 12.6 geworden voor 1929 en 11.2 voor 1931, terwijl langs anderen weg reeds nu bekend is geworden, dat het in 1932 nog verder is gedaald tot 10.8. Dit cijfer is zoo laag, dat men op een verdere daling niet meer mag rekenen integendeel, voor de eerstvolgende ja- :-en wordt een stijging verwacht Onder de doodsoorzaken wordt een belangrijke plaats ingenomen door 'n ziekte, waarvan de ernst maar al te vaak over het hoofd wordt gezien, n.1. griep. Zoo ernstig als in 1918-1919 heelt zij wel niet meer gewoed, maar toch neerschte zij telkens en telkens weer, terwijl het onaangename feit moet worden geconstateerd, dat van 1930 af het aantal sterftegevallen aan griep toeneemt. Vooral bejaarde menschen worden er vaak het slachtoffer van. Verblijdend daarentegen is de ver mindering van het aantal sterftege vallen bij die ziekten, waarvan voor namelijk kinderen en zeer jonge men schen het slachtoffer worden, zooals diphtheritis, kinkhoest, mazelen, rood vonk e.a. Deze verbetering is ongetwij feld te danken aan het feit, dat in alle kringen der bevolking de kennis, be treffende de noodzakelijke hygiënische maatregelen, is toegenomen. Filmbespreking. De film deze week in Cinema De Haan „DE DUISTERE MISDAAD". Charlie Chan's Chance.) In de hoofdrollen Warner Oland - Marian Nixon -- Linda Watkins en H. B. Warner. Sir Lionel Grey, voormalig chef van de Scotland Yard, die, alhoewel hij zich eigenlijk teruggetrokken heeft, interesseert zich nog altijd voor onop geloste strafrechtelijke gevallen, wordt op een zekeren avond dood gevonden in zijn kantoor te New-York^ Op verzoek van inspecteurdPife van Scotland Yard en inspecteur Flanc van de New-Yorksche politie, neemt Charlie Chan ook deel aan het onder zoek ter plaatse. De dokter die geroepen wordt, stelt als doodsoorzaak een beroerte vast, doch de scherpe oogen van Charlie Chan hebben reeds waargenomen, dat er absoluut een moord is geschied en wel, door een onbekende gast. Op het tijdstip, dat de moord is be gaan, gaf Kirk in zijn woning een feest en er worden nu meerdere van zijn gas ten opgevangen en ondervraagd. Alhoewel zich eenige verdachte om standigheden voordoen, moeten zij toch allen weder worden vrijgelaten. Wanneer het bureau van den ver moorde opengemaakt wordt, wordt er vastgesteld, dat verschillende akten ontbreken en op een afzonderlijk docu ment wordt de naam Douglas aange troffen. De politie stelt Douglas in arrest en probeert hem met den moord in ver band te brengen, alhoewel Charlie Chan er van het begin af van over tuigd is, dat de jongeman onschul dig is. Douglas is echter verloofd met een danseres Shirley Marlow en Charlie stelt vast, dat deze danseres door de Engelsche politie gezocht wordt in ver band met een onopgehelderde moord zaak in Engeland, daar men vermoedi dat zij over haar vroegere verloofde, Alan Raleigh die verdacht wordt van dien moord, bezwarend getuigen-mate- riaal naar voren kan brengen. Sir Lionel Grey interesseerde zich zeer voor dit onopgehelderde geval. Charlie Chan voelt hier direct, welk spoor hij volgen moet en zoekt Shirley Marlow op. Uit liefde voor Douglas, die zij graag zoo spoedig mogelijk weer vrij ziet, vertelt zij Charlie Chan alles, be treffende Alan Haleigh en veronder stelt ook, dat hij in New-York moet zijn daar zij zijn Oostersche bediende Lei Clung gezien heeft. Het gelukt Charlie Chan, deze Lei Chung op te schommelen en ontsnapt door een gelukkig toeval aan een doode lijke val en het is Lei Chung, die aan zijn eigen val ten gronde gaat. Charlie Chan heeft nu de draden, die tot opheldering van het proces moeten voeren, in handen. Er volgen nog eenige adembenemen de avonturen, totdat de moordenaar vast in het net z|t. „DE GEHEIMZINNIGE HOEVE". „(Mysterie Ranch.) In de hoofdrollen George O' Brien en Cecilia Parker. Bob Sanborn (George O' Brien) een van de beroemdste speurhonden uit Arizona, wordt door zijn chef naar de Paraiso-vallei gestuurd, om een einde te maken aan de onderdrukking, van de farmers, door een zekere Henry Steele (Charles Middleton.) Steele is de eigenaar van de „de geheimzinnige hoeve". Hij voert een waar schrikbewind over de naaste om geving. O' Brien wil probeeren, de ranch te benaderen in de vermomming van een zwervende cowboy. Hij heeft het ge luk, Jane Emory, (Cecilia Parker) een mooi meisje, dat tegen haar wil door Steele op de ranch wordt gehouden, in de vallei te vinden, als zij door haar paard is afgeworpen. Hij neemt haar op en brengt haar te rug naar de ranch, waardoor Steele hem uit dankbaarheid verzoekt, zijn gast te willen zijn voor dezen nacht. Hij wordt echter door Steele's man nen constant bespied, zoodat Steele te weten komt, dat Cecilia hulp heeft ge vaagd en ontzegt hij O' Brien kort en bondig den toegang tot den farm. O' Brien en Cecilia vluchten, achter volgd door de bende boeven, naar een hooge berg, waar ze hen voorloopig op een afstand kunnen houden. Langs een omweg bereiken Steele en een van zijn trouwste aanhangers hen en ontspint zich een gevecht, waarbij het er, waar de telegrafische gevraagde hulp niet is komen opdagen, voor de vluchtelingen minder rooskleurig had uitgezien. Het lukt O' Brien nu, een van zijn aanvallers van zich af te slingeren en van den berg te stooten en Steele pre fereert, zichzelf van het leven te be- rooven, liever dan voor al zijn misda den terecht te staan. De ranch is nu het eigendom van Cecilia en staat haar en O' Brien niets meer in den weg, om gelukkig te worden. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. WIERINGERMEERVARIA. HET NUT DER BIJEN. In verband met de bestuiving kun nen we de planten verdeelen in insec- tenbloemen en windbloemen. Van de windbloemen wordt het stuifmeel over gebracht door de wind. Deze planten scheiden overvloedig en droog stuif meel af. Hun bloeitijd valt veelvuldig voor het ontluiken der bladeren. Onze loofboomen o.a. els, berk, iep, eik, ha zelaar behooren hiertoe en ieder heelt de vroege katjes hierbij wel opgemerkt De bengelende meeldraadkatjes, in de voorjaarswind laten het rijpe stuifmeel los en enkele korreltjes treffen allicht de kleverige stempels der stamperkat jes, om er op te ontkiemen en bevruch ting tot stand te brengen. Kwistig veel stuifmeel moet er geproduceerd wor den om de bestuivingskansen te ver- grooten. Een typische vertegenwoordi- ielVfn7i0dbl°£m,en °nder de b°o- op perebloesem, dan heeft dit op da worden door de ^ndYno" JZ™ f«WPela dezer bfloem uitwerking. Jammer genoeg toonen onze wilde in secten deze bloemvastheid niet. Proeven met gaas bedekt Kruisbessen 245 vruchten van 1000 bloemen. Appels 5 vruchten van 1000 boemeu. Peren 1 Kersen 13 Onbedekt Kruisbessen bloemeiY. Appels Peren 81 Jt Kersen: 140 Hieruit blijkt dat zoo zeer noodig is, tot van meer fruit. Regenachtig en koud weer in do bloeitijd der fruitboomen heeft een slechte bezetting tengevolge. De bijen blijven dan noodgedwongen in de wo ning. V. naar koolzaadvelden, naar kruisbes- sencultures, neemt dan ook ieder jaar grooteren omvang aan. Bij onderzoek bleek in een boom gaard, dat begin Mei de bloemenbe- zoeksters zich als volgt lieten verdee len pCt. bijen, 5V£ wilde bijen en hom mels, 6V£ vliegen en wespen. De bij is ook het meest geschikt voor het be- stuivngsnut. Ze is bloemvast, d.w.z. begint zij eenmaal op een soort gewas haar bezoeken, b.v. op koolzaad, dan blijft ze deze bloemen bevliegen, tot zoolang practisch de bloei duurt, al lokt de geurende witte klaver nog zoo sterk. Dit is vooral een groot voordeel in onze boomgaarden. De bestuivings kansen stijgen hierdoor ontzettend. Immers het stuifmeel van een appel- bloem op een andere appelbloem over gebracht heeft bestuivings- en bevrucli tingskans. Komt echter appelstuiftneel op perebloesem, dan heeft dit worden door de wind voortgedreven in sommige streken wordt dit verschijn sel zwavelregen genoemd. Een echte windbestuiver onder de cultuurgewas sen is de rogge. Het stuiven der rogge is in de zandstreken wel bekend. Deze kruisbestuiving moet bij dit akker product als eerste oorzaak genoemd worden voor het degenereeren. Het meerendeel der planten hebben echter insectenbloemen. Het stuif meel dat deze bloemen voortbrengen is kleverig alleen insecten kunnen het overbrengen. De insecten bezoe ken de bloemen om honing en stuif meel te vergaren. Het met stuifmeel bepoederde bijenlichaam strijkt over de kleverige stempels en de zoo noodi- ge bestuiving komt tot stand. De stuif meelkorrels ontkiemen op de stempel, groeien naar beneden, naar het vrucht- oeginsel der bloemen en het bevruch tende deel vereenigt zich met de eitjes. Uit deze versmelting ontstaan nu de zaden, die uitgroeien tot vol waardigheid door de toevoer van voed sel door de moederplant. 603 vruchten van 1000 1 vruchten van 1000 bloemen insecten-bezoek het verkrijgen Aanbesteding. Door de directie van den Wieringermeerpolder is heden aan Onder de bloemenbezoekers nemen besteed het bouwen van 13 boerderijen de bijen een waardige plaats in. Spe-im den Wieringermeerpolder. ciaal de bevruchting der voorjaarsbloeia8gste inschrijfster was de firma A. ers is nagenoeg geheel van de tamme bijen afhankelijk, immers de aantal len der wilde insecten is dan zeer be perkt door de wintertijd. De bestui ving der kruisbessen, kersen, prui men, appels, peren, koolzaad, frambo zen, enz. is practisch geheel voor reke ning der bijenvolken. Het reizen met bijen naar bloeiende boomgaarden, TRANSPIREERENDE VOETEN, Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. GESCHONKEN PRIJZEN CONCOURS. De volgende prijzen zijn Harmonie wederom aan geboden Burgemeester L. C. Kolff, Zilveren Lauwer krans Mandoline Vereeniging „O. K. K. Zilveren LauwertakGem. Secr. Van Duin Verg. Zilv. Medaille P. Kaan Cz. Zilveren MedailleHoll. Mij van Landbouw Verg. Zilv. Medaille. Kingma en Zn. te Leeuwarden Sloot- dorp met de volgende sommen: complex I f 42.100; complex II f 59.475; complex III f 47.650; complex I en II samen f 101.100 en in massa f 148.480. Hoogste inschrijfster was de firma Geuzebroek en Boekei te Medemblik met f 195.502.50 de geheele massa. ontbreken. Opnieuw blijkt er uit hoe veel prachtigs de foto-wedstrijd heeft opgeleverd. „DE WANDELAAR." Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Juni- aflevering van „De Wandelaar", maand blad, gewijd aan natuurstudie, heem schut, natuurbescherming, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. De redacteur, Rinke Tolman, heeft met ds. J. I. van Schaick een voetreis ondernomen langs de spoorlijn van Soest naar Diemen bij Amsterdam en vertelt o.a, van het rijke vogelleven in 't Naardermeer, dr. Niko Tinbergen weidt uit over de boeiende avifauna, die de „inlagen" van Schouwen ken merkt en B. J. Lempke schetst de be teekenis van de studie, die de variabili teit der vlinders tot onderwerp heeft. Practicus geeft nuttige wenken ten aanzien van de behandeling der ka merplanten in Juni. Met E. M. van Zin deren Bakker, die zijn laatste jeugd herberg-artikel publiceert, maken wij een trektocht door Zwitserland en dr. A. C. de Koek behandelt vraagstukken die aan de verre maanregionen vast zitten. Tenslotte zingt A. J. de Boer den lof van Emmen's schoon© omstreken en vertelt P. L. Rusticus van de vele bloe men, die in Juni den tuin tot een para dijs kunnen maken. In de rubriek „Van en voor de Lezers" (natuurhisto risch allerlei) wordt een reeks nieuwe landgoederen, die voor 't publiek zijn opengesteld, opgesomd. Buitengewoon talrijk zijn ditmaal weer de schitterende illustratie's, die op nagenoeg, geen enkele bladzijde DE RIJWIELBELASTING. Kans op behoud van het ta rief van f 2.50 De Tweede Kamerleden, de heeren Drop en J. ter Laan hebben een amen dement ingediend op het wetsontwerp* instelling van een verkeersfonds. Zij stellen voor, in paragraaf 3 artikel 6, het onder B voorgestelde te doen ver vallen. Aanvaarding van dit voorstel zou tot gevolg hebben, dat de belasting op rijwielen op f 2.50 gehandhaafd blijft. MARKTBERICHTEN. Eiervetling Schagen. 21 Juni. Aan voer 100.000 kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 2.00 per 100. 55-57 Kg. 2.00 a 2.20. 58-60 Kg. 2.00 a 2.30. 61-63 Kg. 2.20 a 240. 64-67 Kg. 250 a 260.. Kleine eieren 1.80. 4000 Eendeieren 2.20 a 2.30 per 100 10 Kalkoeneieren 4.50. Schagen, 21 Juni 1934. Op de hedèn gehouden weekveemarkt waren aan voer en prijzen als volgt 4 Paarden 100 a 200; 7 Gelde koeien mag. 100 a 135; 50 Gelde koeien vette 160 a 235; 6 Kalfkoeien 130 a 175 10 Graskalve ren 10 a 16; 91 Nuchtere kalveren 6 a 12; 103 Schapen vette 12 a 16; 155 Lammeren 5 a 12; 5 Bokken en Gei ten f4 a'12; 6 Varkens mag. 12 a 15; 16 Varkens vette per Kg. 30 a 32 ct. U Biggen 7 a 10; Heldersche Eierveillng 21 Juni 1934 Aanvoer 30628 kipeieren en 595 Eend eieren. 52-54 Kg. 190 a 200. 55-57 Kg. 200 a 230. 58-60 Kg. 200 a 240. 61-63 Kg. 250 a 270. Kleine eieren 190. Eendeieren 200 a 220. rmMmiM I l®ih i -;lv ï|rV; JaSÉLz. DE GEBOUWEN VAN ZONNESTRAAL WAAR HONDERDEN GENEZING ZOEKEN WAARVOOR ZATERDAG DOOR HET GEHEELE LAND WORDT GECOLLECTEERD I

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2