Alle waar naar zijn geld! Sanitaire- en Huishoudelijke artikelen, K. EKKERS BEWONERS VAN HET NIEUWE LAND VAN KLEIN TOT GROOT, IN ELKEN STAND, KIJK VOORAL UIT, WAT U DOET DE WAREN ZIJN HIER, 'T GOEDKOOPST EN GOED. POOTAARDAPPELEN BAKKERIJ K. KOK ONS WIERINGERMEERHOEKJE. het daarop volgende magere dieet. Het bestaat voor den eersten dag uit twee bananen en een glas afgeroomde melk voor ontbijt. Twee bananen, een glas afgeroomde melk een beetje spinazie voor middagmaal en twee bananen, een glas afgeroomde melk en een kleine portie lever voor avondeten. Miss Craddock, de lichtste van de drie staat op een dieet voorgeschre ven door dr. Bundesen, gemeentelijk inspecteur der volksgezondheid Ontbijt Een kopje sinaasappelsap, twee sneedjes geroosterd brood, een halven eetlepel boter on 0.170 liter melk. Avondmaal Een kleine portie licht gebraden rundvleesch, met een weinig erwten, een sneedje bruin- brood, een halven eetlepel boter, een halve gebakken appel met wat suiker en 0.170 liter melk. In hoeverre deze strenge vermage ringskuren succes hebben, vermeldt de geschiedenis nog niet. Het is in ieder geval goed gezien, dat medisch toezicht er niet bij ontbreekt Moderne piraten. De kustwacht van het Michigan- meer (Vereen. Staten) ontvangt, net als vele andere stations geregeld draad looze berichten. Onlangs kreeg het station een S.O.S.-bericht, hetwelk me dedeelde, dat zich aan boord van een schip een troep bandieten onder de pas sagiers bevindt, die pressie op den ka pitein en de stuurlieden uitoefenen zij plunderen het schip en maken den passaiers hun geld afhandig Reeds zijn vele politie-booten uitge varen om het schip -uit de benarde po sitie te redden, doch geen enkel spoor werd gevonden. Het bedreigde schip is het pleiziervaartuig, de „City of Grand Rapid" en is tot nog toe niet in de ha ven teruggekeerd. Men vreest, dat de bandieten de stuurlui hebben gedwon gen van koers te veranderen. Vliegtui gen zullen thans uitgaan om liet schip te helpen. Zoo noodig zal men gebruik maken van krasse maatregelen. Man, door vrouw gevangen gehouden. Het klinkt als een sensationeele ro man, maar toch is het werkelijkheid en het gebeurde speelde zich at' in liet Fransche departement Meurthe-et-Mo selle in het Oosten des lands. Zekere Andrienne Virneron heeft weken lang haar echtgenoot gevangen gehouden, die een wissen dood zou zijn gestor ven, indien de Fransche gendarmerie geen anoniemen brief had ontvangen en op de kwestie opmerkzaam was ge maakt. Inderdaad vond men in het aan geduide huis een 59-jarige oorlogsin valide, die dag en nacht moest vertoe ven op een eng dakkamertje, waar licht noch frissche lucht tot hem door drongen. De vrouw werd gearresteerd, doch bij verhoor gaf zij geen antwoord. Zij werd medisch onderzocht, waarbij kwam vast te staan, dat zij krankzin nig was. Zij is naar het zenuwlijders gesticht te Toul overgebracht. Slechts eenige vragen heeft de vrouw willen beantwoorden aan de gendarmes. Zij vertelde dat de man van 14 tot 23 Juli zonder voedsel of drinken op het ka mertje zat opgesloten. De echtgenoot werd ter verpleging; in een ziekenhuis opgenomen, waar men hem weer op krachten hoopt te brengen. Hitte en dorst in Japan. Tengevolge van de hittegolf dreigt in Japan tekort aan bier te ontstaan. De brouwerijen, die dag en nacht op volle kracht werken, zijn niet in staat om aan de vraag te voldoen. Een der grootste brouwerijen te Osaka heeft reeds haar geheele reserve van twee en een -half millioen fleschen verkocht en nog voortdurend blijven de orders, in totaal van 300.000 flesschen per dag, binnenkomen. Deze hoeveelheid is groo ter dan de fabriek per dag kan produ- ceeren. Vernietigend hemelvuur. Boven Bulgarije hebben herhaalde lijk zware stormen gewoed, die gepaard gingen met hevige onweders. De blik sem heeft in verschillende deelen van het land groote schade aangericht en ook zeer veel slachtoffers gemaakt. Vol gens de officieele cijfers werden sedert Juni j.1. in totaal meer dan honderd per sonen door den bliksem gedood, terwijl alleen in de maand Juli 80 personen door den bliksem om 't leven kwamen. Hij meende een stierenvechter te zij». Bij een stierengevecht te Madrid sprong plotseling een jongeman over de balustrade in de arena en hield een rooden doek voor den stier, omdat hij tegen zijn kameraden had opgeschept, dat hij ook een goede stierenvechter was. Het resultaat was dat de stier den jonge man op de horens nam en doodde. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nederlandsch persfotograaf in arrest. Zonder opgave van redenen. Naar de Katholieke „Residentie bode" te Den Haag verneemt is de in opdracht van dit blad door 't Haagsch: persbureeau naar Duitschland gezon den fotograaf, de heer Bosman, al daar in „Schutzhaft" gesteld. De heer Bosman is, om opnamen te maken van rijkspresiderit Hindenburg per K.L.M.-vliegtuig naar Berlijn ver trokken. Bij aankomst aldaar werd hij opgewacht door eenige heeren, die hem mededeelden, dat hij in verzeker de bewaring gesteld was. Eenige reden voor deze maatregel werd niet opgegeven. Het Haagsch persbureau heeft zich in verbinding gesteld met de Duitsche delegatie en het ministerie van Buiten landsche Zaken, die de noodige stap pen zullen ondernemen teneinde de invrijheidsstelling van den heer Bos man te bewerken. Varkensvleesch naar Bremershaven. Een millioen kilo. De Frigus G. m.b. H. te Bremersha ven heeft in de laatste vier weken rond 1 millioen kilo Nederlandsch varkens vleesch bevroren en geconserveerd. Na een harden concurrentiestrijd met Belgische en Fransche koelbedrijven is de Frigus er in geslaagd het verdrag imet de Nederlandsche onderteekend te krijgen. Zulks is mede mogelijk ge weest dank zij de tegemoetkomende houding van de rijksspoorwegen, wel ke het tarief voor de vracht van Ne derland naar Bremershaven en terug hebben verlaagd. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. De Haagsche rechtbank heeft een advocaat te 's-Gravenhage, die terecht heeft gestaan, omdat hij zich ten nadeele van een koopman uit Voorburg en van een landbouwer resp. f 500 en f 2800 onrechtmatig heeft toegeëi gend, voorgevende, dat deze gelden noodzake lijk waren voor een door hen te voeren civiele procedure, wegens verduistering in de uitoe fening van zijn beroep tot 8 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hurtrstaking in Amsterdam. Krasse maatregelen Wederom is in de Marco Polostraat te Amsterdam een huurstaking uit gebroken in woningen van één eige naar, n.1. de bouwmaatschappij A.D.A. Ongeveer 30 personen weigeren de huur te betalen. De werkloozen wordt de huur afgehouden van den steun en rechtstreeks aan den eigenaar uitbe taald. Bij de huurstaking zijn 2 ge meentewerklieden, een werkzaam bij de gemeenetram en een bij de gasfa briek. Door de gemeente zal beslag op hun loon worden gelegd. Ook zullen beslagen worden gelegd op de inboedels van cle huurstakers. Verwerking van fruit tot dranken. De proeven, welke sinds eenigen tijd in het Laboratorium voor Tuinbouw- plantenteelt te Wageningen worden go nomen voor het verwerken van fruit tot dranken, ondervinden steeds meer de belangstelling van de tuinbouwwe- reld. Stond men aanvankelijk in enke- 'e tuinbouwcentra sceptisch tegenover deze proeven en was men van oordeel, lat zij toch niet in de practijk te ver wezenlijken waren in een mate, dat 'n belangrijk kwantum fruit daarmede zon kunnen worden verwerkt, thans is die opvatting gewijzigd en wordt men er steeds meer van doordrongen, dat het inslaan van nieuwe richtingen voor de fruitteelt meer dan eisch gewor den is. Ter bevordering van de verwerking der mindere kwaliteit fruit, welke niet voor de consumptie in verschen toe stand behoort te worden aangeboden, besloot de Raad van Advies van het Centraal Bureau v.d. Veilingen in Ne derland een bedrag van f 500 als subsi die te verleenen aan voornoemd labo ratorium, terwijl ook door de Prov. Commissies der Veilingen in Limburg en Zeeland een dergelijk subsidie werd toegestaan. Voorts hebben enkele vei lingen in Zeeland nog aparte bedragen voor dit doel verleend. Vooral in deze provincies met een bijzonder uitgebrei de teelt van appelen, weet men dat dit geld goed besteed is. De bereikte resul taten zijn goed en het is bekend, dat behalve zoete most men uit de vruch ten nog andere dranken kan bereiden als gepasteuriseerde most en limona des, welke belangrijk minder in prijs zijn voor den consument en toch voor den tuinbouw van beteekenis zijn, om dat zij in de toekomst een geweldige op ruiming van het minderwaardige fruit kan teweeg brengen, hetgeen den prijs van het betere fruit ten goede zal moeten komen. Auto met paarden te water. Zevjen dieren verdronken Doordat bij het passeeren de vlotbrug kantelde is te Lemelerveld, onder de ge meente Dalfsen, Woensdagnamiddag te omstreeks vier uur een tractor met volgwagen, waarin zich acht paarden bevonden, in het water van het Deven- tersche Kanaal geraakt. De veehande laar Van Wegel, uit Hatum, die met twee andere personen in de cabine ge zeten was, kon, evenals deze, met moei te worden gered. Men slaagde erin nog één paard levend op den wal te brengen De zeven andere dieren zijn verdron ken. Het verkeer ter plaatse was ge heel gestremd. Met behulp van 'n kraan wagen heeft men den wagen en de ka davers uit het water gehaald. De brug hoopt men spoedig te kunnen herstel len. Vijf koeien gestolen. Uit een der weiden van een landgoed te Oosterhout in de Over-Betuwe wer den vijf koeien vermist. Toen de eige naar de politie hiervan in kennis stelde is een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag eenige mannen met een vrachtauto bij de weide hadden ver toefd, de beesten daaruit hadden ge haald, en in de auto hadden geladen. Het vermoeden bestaat, dat de koei en Dinsda op de Veemarkt te Rotter dam zijn verkocht. De ooggetuigen van den diefstal hebben aan het wegvoeren van de dieren geen aandacht besteed, in de veronderstelling, dat dit in op dracht geschiedde. Met gebroken been op den motor. Botsing onder Halfweg. Dinsdagavond omstreeks half elf is op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Vinkenburg onder Halfweg een ern stig motorongeluk geschied. Ter plaat se reden in de richting Amsterdam twee motorrijders achter elkaar de voorste, een 29-jarige slager, wonende te Amsterdam, bemerkte-- plotseling voor zich een stilstaande*- tt!Ze auto, welke onverlicht op den weg stond. Hij kon nog juist voor de auto uitwijken, doch zijn achter hem rijdende vriend, eveneens slager en te Amsterdam woon achtig, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Hij raakte met het rechter been een der achterbumpers van de au to, waarbij het been op twee plaatsen brak en bovendien een ernstige vleesch wond ontstond. Wonderlijk genoeg viel hij niet van den motor, doch reed hevig bloedend door naar het op ongeveer 3 K.M. gelegen dorp Halfweg. Daar bracht hij zijn motor tot stilstand en zei daar na tot een voorbijganger „Grijp me!" Men legde hem op den weg en waar schuwde dr. J. P. Baumann, naar wiens woning de man per brancard werd over gebracht en waar hem de eerste hulp werd verleend. Het bleek, dat hij een ge compliceerde beenbreuk en een ernstige vleeschwond had opgeloopen. Dr. Bau mann oordeelde overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De gewonde is overgebracht naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo te Haarlem. Vrachtauto brandt als een fakkel. Ook enkele boomen aangestoken. Op den Waaldijk te Leeuwen-Boven is een groote vrachtauto van den graan handelaar Bosch uit Nijmegen in brand geraakt. De bestuurder raakte door den schrik de macht over 't stuur kwijt met het gevolg, dat het brandende voer tuig van den ter plaatse zeer hoogen en steilen dijk stortte. In de auto zaten drie personen, die zich met de grootste moeite uit de cabine wisten te redden. De Chauffeur had verscheiden kwet suren aan hoofd en handen opgeloopen, terwijl ook een jongen verschillende wonden opliep. De auto was na den val tusschen eenige boomen terecht geko men. In een oogwenk was de wagen een groote vuurzee, terwijl ook de boomen vlam vatten en weldra tot aan den top in brand stonden. De brandweer uit Leeuwen was spoedig ter plaatse, doch kon tegen het fel woedende vuur niets uitrichten. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Tegen, uitslag. Een buitengewone veel voorkomende kwaal is de zoogenaamde „jeugd-uit. slag", die meestal tijdens de ontwikke lingsjaren in den vorm van puistjes en kleine wondjes in het gezicht van jon ge meisjes en mannen te voorschijn treedt. Veel kan men hier door een diëet be reiken, waarbij natuurlijk ook nog an dere behandelingen aangewend moe ten worden. Verboden zijn bij deze kwaal bouillon, scherpe gepeperde spijzen, donker vleesch, (rosbief, bief stuk, gans, wild) kool, kruiden, har de kaas. Aanbevolen worden gekookt rund vleesch, kalsfvleesch, kip, visch en var kensvleesch, doch al wat vleesch is slechts in kleine hoeveelheden. Daaren tegen veel versche groenten spinazie, sla, groene erwten, snijboonen en com pote. Eieren mogen slechts in meelspij zen gebruikt worden. Nuttig, zijn ook karnemelk, yoghurt, zachte kaas. In het algemeen moet de voeding arm aan kookzout en vet zijn en moet ook wei nig zuivere boter bevatten. Bloemen, geluk en ongeluk. Roode klaver is het symbool van de nijverheid, de anjelier van versmading, de geranium van dwaasheid en dom heid, de passiebloem van geloof en ver trouwen. Er zijn ook bepaalde bloemen, die de maanden van het jaar symboliseeren. Sneeuwklokjes, Januari sleutelbloe men, Februari viooltjes, Maart ma deliefjes, April haagdoorn, Mei Kamperfoelie, Juni waterlelie, Juli herfstaster, September rozemarijn, October chrysant, November roos, December. Van sommige bloemen beweert men dat ze geluk aanbrengen, van andere weer dat z ongeluk beteekenen. Vroe ger hing men in Engeland op den eer sten Mei roode en witte haagdoorn op, omdat men daarvan zeer veel geluk verwachtte, maar thans wordt er vaak het tegenovergestelde van beweerd. Er zijn ook planten waarvan men aanneemt, dat ze het ongeluk ver van ons houden zoo wordt b.v. gezegd dat een laurierstruik in den tuin twist en oneenigheid van het huis verre houdt. Het klavertje-vier wordt ongeveer alge meen voor de plant gehouden, die het meeste geluk brengt. Statistiek De gemiddelde leeftijd van de men- schen is de laatste jaren voortdurend gestegen door de verbeterde hygiëne, doch het percentage sterfgevallen door ongelukken wordt steeds grooter. Het is het hoogst in de Vereen. Staten, waar van elke 1000 menschen er ëén door een ongeluk sterft. Van alle onge lukken speelt zich een derde gedeelte binnenshuis af. Een badkamer, uit dit oogpunt bezien een gevaarlijker plaats om zich op te houden dan een vlieg tuig. Elk jaar sterven er 30.000 men schen door een ongeluk in hun woning. Wieringermeerpoider. Past op het het Rijwielplaatje. Bij de gisteren te Slootdorp gehouden controle op de rij wielplaatjes zijn verschillende perso nen geverbaliseerd als gevolg dat het rijwiel niet voorzien was van een gel dig belastingmerk. Men zij gewaar schuwd - Denkt om negen uur. Uitgaan de van de Politie is aan de plaatselijke zakenmenschen de wenk gegeven dat hunne zaken behooren gesloten te zijn te 's-avonds 9 uur. Het publiek wordt verzocht hieraan mede te willen werken ter voorkoming van moeilijkheden. Verkocht. De totale voorraad Ger ste-stroo vanuit deW.-Meer oogst 1934 is verkocht. Aflevering geschiedt on middellijk na afdorschen. Een goede opbrengst. Van som mige kavels Zomergerst is de kwanti teit zeer goed. In aanmerking geno men de vrij oogenschijnlijk dunne stand is aan een bedrijf van 30 H.A. 1000 H.L. gedorschen, hetwelk een zeer goede opbrengst mag heeten. Flevo-nieuws. Zondagmiddag half drie speelt „Flevo I" een thuiswed strijd tegen Aartswoud I (le klasse N.H.V.B.) Voor dezen wedstrijd is een medaille beschikbaar gesteld door dé fa. Nipshagen. De wedstrijd wordt gespeeld op het Flevo-terrein aan de Tusschenweg te Middenmeer. De opstelling is als volgt Por J. v.d. Laan Toebak Zijlstra Volten Heijnen v. Wingerden, Wiolbers, Vcnema, Jendseak, de Geus. Het tweede gaat op bezoek bij een Succes-combinatie te Wieringen en speelt 's-morgens om elf uur. Vertrok per fiets kwart voor tien van Ho iel Smit te Middenmeer. De opstelling hiervan is C. Schone veld C. Marion B. Drent J. de Vos Vrel Verbegt Lubbes, W. de Jong, Coshuizen, Pun ter, P. Schone veld. Reserve P. Marion. De leden gelieve er om te denken dat het spelen in tenue verplichten, is, er zijn steeds nog enkelen die zich hier schijnbaar niets van aantrekken. Waarschuwingen worden nu niet meer gegeven, men beloopt nu de kans voor bepaalden tijd niet opgesteld te worden. Middenmeer. Groote tenten opgesla gen. Nabij ons dorp aan het bedrijf van D. zijn groote tentenopgeslagen Het geeft een indruk alsof hier festi viteiten zullen plaats vinden. Men zij echter gerust gesteld. In deze groote tenten zal hooi worden geperst dooi de firma Smid te Groningen, koopster van de Wieringermeer-hooioogst 1931. Onafhankelijk welk weer, kan men zoo met het persen steeds doorwerken. POLDERDAG 1934. Zooals men reeds in ons blad heeft kunnen lezen in het verslag van de laatst gehouden vergadering der Dorps commissie zal ook dit jaar weder een Polderdag worden gehouden op be scheiden schaal in verband met de tijdsomstandigheden. Met de herinne ring aan het geslaagde feest van ver- POLDERDAG WIERINGERMEER 25 Augustus 1934. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat op het Polderfeest in de Wieringermeer te SLOOTDORP gelegenheid bestaat tot het hebben van kramen met de volgende artikelen: (combinatie is mogelijk). a. bier, limonade en andere dranken. b. koffie, thee en broodjes. c. rookartikelen. d. fruit en suikerwerk. e. visch. f. ijs. Op de feestterreinen is geen concurrentie aanwezig. Schriftelijke aanbiedingen worden ingewacht vóór Donderdag 16 Augustus aan het Dorpshuis te Middenmeer waar dagelijks van 912 en van 24 uur inlichtingen worden verstrekt. DE DORPSCOMMISSIE. leden jaar voor oogen is een feestcom missie benoemd, waarin welwillend hebben plaats genomen de heeren H. Heerink en C. P. Vergouwen, hoof den van de Wieringermeerscholen te Slootdorp en Middenmeer, Mej. E. Luth-Garrelts, de heeren Th. J. van Vegten en E. van der Wal te Midden meer en de heer H. Tiesenga te Sloot- dorp. Als voorzitter der Commissie treedt op de heer P. C. J. Peters, ter- wijl als secretaris de heer J. C. Voge laar is aangewezen. In een op 8 dezer in het Dorpshuis gehouden vergadering der genoemde Commissie zijn de verschillende plan nen besproken. Het ligt in de bedoeling dat de kinderfeesten voor de school gaande jeugd op 31 Augustus worden gehouden, terwijl op den Polderdag de wedstrijden uitsluitend zijn voor de schoolvrije jeugd en de ouderen. Een eventueel batig saldo van den Polder- dag zal ten goede kunnen komen aan de kinderfeesten op 31 Augustus. De sportwedstrijden worden gehou den op het grasveld achter de Kerk straat en Maatschappelijk Werk, ter wijl de feestavond plaats vindt op de speelplaats van de school te Slootdorp. Hoewel de plannen nog niet geheel vaststaan kan reeds worden medepe- deeld dat in elk geval de 2000 M.-loop zal worden gehouden, terwijl tevens wedstrijden voor dames en heeren apart en gezamenlijk zullen plaats vinden. Voor de feestavond hebben de Fanfare en de Zangvereeniging „de Harmonie" hun medewerking aangebo den, die zeer wordt op prijs gesteld- Van een dergelijk aanbod door de Gym.-vereen. „W.M.T." kon ditmaal geen gebruik worden gemaakt ech ter zal gaarne bij de sportwedstrijden van de ervaring der leden van deze vereeniging worden geprofiteerd. Het avondprogramma zal worden be sloten -- evenals dit verleden jaar te Middenmeer het geval was met een vuurwerk. De andere attracties zullen spoedig worden bekend gemaakt in ons blad en in een circulaire aan de bevolking, op wie dit jaar ook weder een beroep wordt gedaan. Nu uit bovenstaande blijkt dat cle plaatselijke vereenigingen hun krach ten beschikbaar stellen en hei feest dus langzamerhand een plaats in de Meer- wereld gaat innemen, swijfelen wij niet of ook dit jaar zal de 1 olderdag een feestdag voor iedereen kunnen worden! De volgende week zullen meerdere mededeelingen, o.a. over het karakter der wedstrijden en van cle feestavond in ons blad volgen. (Prijsvraag Middenstandsvereen. Wieringermeer.) KOOPT NU UW DIE WORDEN DUUR. Tevens prima CONSUMPTIE - AARDAPPELEN verkrijgbaar bij W. A. BLIJDORP, MIDDENMEER. Ondanks hevige concurrentie blijft ONZE OMZET BESCHUIT wekelijks steeds toenemen. Ze munt dan ook werkelijk uit in broosheid en smaak. U GEBRUIKT ZE TOCH ZEKER OOK? Middenmeer. ZATERDAG 11 AUG. n.m. 3 UUR openen wij onze geheel naar den eischen des tijds ingerichte zaak in waaraan verbonden een LOODGIETERSBEDRIJF en ELECTR. TECHNISCH BUREAU. Beleefd aanbevelend BRINK, SLOOTDORP. Ter gelegenheid van de opening ontvangt men bij aankoop van f 2.50 een aardig cadeau.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2