Xmeen. H. I. H. A. B. 0. RADIO PROGRAMMA SPROETENVERDELGER is en blijftSPRUTOL. SPAART BIJ DE BOERENLEENBANK „WIERINGERMEER." Eierveiling Helder, 9 Aug. 1934. Aangevoerd 23103 Kipeieren. Prijzen als volgt4851 Kg. f 3.20 a 3.30 52—54 Kg. f 3.20 a 3.50 55—57 Kg. f 3.30 a 3.60 53—60 Kg. f 3.30 a 3.80 61—63 Kg. f 3.70 a 3.80 64—67 Kg. f 3.80 a 3.90 Kleine Eieren f 1.95 a 2.40 104 Eend eieren f 2.00 a 2.20. DE OORLOG IS NABIJ (uit een artikel van Emil Ludwig in „Les Annales", Parijs, Juni 1934.) ¥"\E vraag, of we op weg zijn naar een nieu- wen oorlog, moet men van psychologisch en niet van economisch standpunt on derzoeken. Als we de rol van profeet willen vervullen, dienen we meer aandacht te beste den aan het karakter der volken, dan aan hun begrootingen. Als mij de vraag werd gesteld, zou ik antwoorden als Europeaan, als man, die meer gevoelt voor Europa in zijn geheel, dan voor een deel ervan en ik zou zeggen Dit jaar zal er geen oorlog komen, maar over eenige jaren zullen we stellig oor log hebben. De jongste groote oorlog was eveneens met nauwkeurigheid voorspeld. Toen de Haagsche conferentie was mislukt, zagen alle landen zich uit vrees voor elkander genoopt, hun be wapeningen te vergrooten. De afwezigheid van verplichte arbitrage heeft een toestand van anarchie geschapen, die tot den oorlog heeft geleid. Toen ging het er om, hoe de honger naar revanche in het hart der overwonnenen zou worden gestild, niet op economisch, maar op moreel gebied. Napoleon, de grootste sol daat ter wereld, zeide „De wereld wordt ge regeerd -door twee machten, het zwaard en den geest. Maar ten slotte is het altijd de geest, die overwint." De Duitschers, die den cultus van het zwaard en dien van den geest hebben gehad, konden tusschen die twee kiezen. Beroofd van hun militaire macht, maar in het bezit van groote capaciteiten, hadden zij de flambou wen der toekomst kunnen worden. Lord Bal- four had gelijk, toen hij in 1926 zeide „De toekomst van Europa hangt af van de bin- nenlandsche ontwikkeling van Duitschland." Vóór de komst van Hitier heeft Frankrijk gepoogd het vredesverdrag te „pacificeeren." &£t heeft afstand gedaan van de reparaties en yan de bezetting van het Rijnland. Des nnriflftks heeft het militaristische Duitschland het gewonnen van het intellectueele Duitsch land. De macht kwam in handen van man nen, die de eeredienst van de sabel leerden. De Duitsche republiek, gesticht te Weimar, de uitverkoren stad van Goethe en Schiller, werd te Potsdam, op het graf van Frederik den Groote, vermoord. Hitier zelf wenscht ongetwijfeld den oorlog niet. Maar Wilhelm II wenschte hem ook niet en toch maakte hij hem onvermijdelijk door zijn jarenlang pronken met zijn nationale macht. Het is volkomen natuurlijk, dat de overwon nenen verandering in hun toestand trachten te brengen en dat zij zich afwenden van hen, die in dat opzicht een hinderpaal vormen. Het is niet maar toeval, dat Duitschland en Japan sympathiseeren. Deze twee woelige leden van den Volkenbond hebben zich uit deze organi satie teruggetrokken, omdat haar opvattingen niet strookten met de hunne. Dat is logisch -bij politici, die niet verder zien dan den be perkten gezichtkring van hun eigen land en zich pas veel later afvragen, of het kleine Europa zich zal kunnen verdedigen tegen de •Oostenrijksche machten. Een nationalistische aanmatiging heerscht in de verschillende landen van Europa, terwijl de verhevener geesten trachten de Vereenig- de -Staten van Europa te verwerkelijken, die trouwens ook zullen komen, even zeker als de nabije oorlog komt. Het zijn evenwel geen territoriale kwesties, zooals die van Oostenrijk, het Saargebied of de Poolsche corridor, die hem onvermijdelijk maken. Hij wordt niet voorbereid door de kanonfabrikanten, noch in de oververhitte of ijzige atmosfeer der kanselarijen, maar in de scholen en universiteiten, bij de parades en massale défilé's welke de dictators organisee- ren om hun als achtergrond te dienen. Want vuurwerk in den wind wapperende vanen oe fenen meer aantrekkingskrachtop de jeugd dan de stembus. De democratie, het ideaal waarvoor onze vaders hebben gestreden, heeft voor een generatie, die dat alles klaar en af heeft gevonden, niets pakkends meer. Het denkbeeld der Vereenigde Staten van Europa kan de harten der jeugd niet bekoren, want dat bezit geen vlaggen, geen liederen, geen wraak-parolen, geen zelfverheerlijking. Mil- lioenen jongemenschen vinden het heerlijk, dat zij leiders kunnen volgen, vleien door hun te zeggen, dat zij „het zout der aarde" zijn. Men kan de huidige generatie vergelijken met die uit verweekeüjkte periodes uit de ge schiedenis, waarin de menschen hunkeren naar een „man met een vuist". In mannelijke periodes daarentegen zal de jeugd meer stre ven naar vrijheid dan naar descipline. Dat is voor de jonge menschen van thans de beko ring, die de dictatoren op hen uitoefenen. De zes of zeven dictaturen, die in Europa bestaan, zijn het echter lang niet met elkaar eens. Evenals vroeger voelen de meest hetero gene regeeringsvormen zich tot elkaar aange trokken het conservatieve Frankrijk sluit een bondgenootschap met het communistische Rusland, terwijl Duitschland niet bepaald be mind is in Italië, dat het zich ten voorbeeld heeft gesteld. Maar een groot zanger, die be roemde rollen heeft gecreëerd, vindt het hee- lemaal niet prettig als hij door anderen voor zijn publiek wordt gecopieerd De verschillende regeeringsvormen hebben slechts één punt gemeenzij zeggen den vrede lief te hebben en werpen zich blinde lings in den bewapeningswedloop. Het fiasco der ontwapeningsconferentie van 1934 zal door de toekomstige geschiedschrijvers worden ver geleken met het fiasco van de Haagsche con ferentie van 1907. Deze twee conferenties zijn mislukt, omdat millioenen verstandige bur gers te zwak of te beschroomd waren, zich te yerzetten tegen de eerzucht en de afgunst van eenige groote leiders en tegen de heilige formule van „de eer en het nationale pres tige." Terwijl alle volken der wereld huiveren bij het denkbeeld, dat op een goede morgen een escadrille vliegtuigen uit een naburig land een gasaanval op hun hoofdsteden zal doen, zit ten vijftig volwassen mannen te Genève te wauwelen over het verschil tusschen defen sieve en offensieve wapens, zonder dat iemand zich verheft om te verklaren Een wapen is defensief in de handen van een regeering, die voor alle geschillen arbitra ge aanvaardt en oorlog buiten de wet stelt. Hetzelfde wapen wordt offensief in de handen van een regeering, die den oorlog predikt als „vernieuwingsproces", die pacifisten in de ge vangenis werpt en hun werken verbrandt, die leert dat haar ras superieur is aan alle andere rassen. Alle wapens kan men verminderen, maar die aanmatiging is de gevaarlijkste van glle. Als we ons nu bedreigd gevoelen, zooals dat ook in 1910 het geveal was, dan moeten we ons herinneren, dat er toen één land was, dat door een enkel woord den oorlog had kunnen verhinderen. Ook thans is het Engeland, dat aarzelt dit eene woord uit te spreken. Dat wil zeggen, dat wie Frankrijk zou aanvallen, on twijfelbaar ook Engeland tegenover zich zou krijgen. Engeland heeft nog niet begrepen, dat de tijd van het Europeesch evenwicht voorbij is. Het waant zichzelf nog altijd een eiland en dat in een tijd, waarin geen eilanden meer bestaan. Van de vier landen, die den oorlog hebben verloren, maakt Turkije geen deel meer uit van Europa. De drie anderen, die gebieden hebben verloren, Duitschland, Hongarije en Bulgarije en met hen Italië, dat meent niet de billijke belooning te hebben gekregen, die het toekwam, eischen een herziening van de kaart van Europa te hunnen gunste. Maar er is geen voorbeeld van een machtig land, dat een deel van de veroverde gebieden terug geeft, zonder eerst in een nieuwen oorlog een nederlaag te hebben geleden SUIKERZIEKTE (uit een artikel van Michael G. Wohl, in „Hygeia", Chicago, Mei 1934). rviABETUS MELLITUS is geen nieuwe ziekte. De Grieken namen haar al 1500 jaar geleden waar en gaven er den naam „diabetes" aan, hetgeen wil zeggen „doorgaand." De naam duidt het meest ka rakteristieke symptoom dezer ziekte aan, na melijk het passeeren van enorme hoeveelhe den vloeibare afvalstoffen door de nieren. Pas in de laaste twee decennia echter is de wetenschap er in geslaagd, zich een aanzien lijke kennis omtrent de ziekte te verwerven en haar in bedwang te houden. Terwijl voordien de vooruitzichten voor een lijder aan suiker ziekte zeer somber waren, is zijn toestand te genwoordig bij verstandige verzorging niet hopeloos en kan men hem weer een goede ge zondheid teruggeven. Een lijder aan diabetes behoeft, wanneer hij zich behoorlijk in acht neemt, niet langer te denken, dat hij anders is dan anderen. Is in de Vereenigde Staten het aantal ge vallen van suikerziekte toegenomen? In 1880 bedroeg het aantal sterfgevallen aan suikerziekte voor zoover geregistreerd 2,8 per 100.000 zielen der bevolking. In 1925 daarentegen gaven de statistieken een doo- dental van 16,1 per 100.000 te zien. De moge lijkheid bestaat, dat de stijging een gevolg is van het feit, dat men tegenwoordig de ziek te in een veel vroeger stadium constateert dan voorheen en dat ook de diagnose beter gesteld wordt. Interessant is het feit, dat te Philadel- phia in 1931 volgens de statistieken van den dienst der openbare gezondheid dier stad het aantal sterfgevallen aan diabetes bij ge huwde vrouwen het zesvoudige bedroeg van dat bij ongehuwde. Deze cijfers komen vrijwel nauwkeurig overeen met de te New York ver zamelde gegevens. Welke ook de reden mag zijn voor het zoo veelvuldig voorkomen van suikerziekte bij gehuwde vrouwen, „voor de openbare gezondheid is het feit ygn belang, dat gehuwde vrouwen aan de zorg voor haar lichamelijk welzijn niet dezelfde aandacht wij den als haar ongetrouwde sexe-genooten." Van welken aard is diabetes en hoe kan hij als zoodanig worden herkend Het voedsel, dat wij tot ons nemen, heeft twee zeer bepaalde functies te verrichten ten eerste het verschaffen van energie aan en het warm houden van ons lichaam, ten tweede verbruikte weefsels te vervangen en den bouw van ons lichaam te verzorgen. Sui kers, zetmeel en alle soorten vet zijn de voe dingsmiddelen, die ons van energie voorzien en de menschelijke machine aan den gang houden voor intense inspanning is suiker de beste brandstof. Eiwitstoffen, zooals vleesch, visch en kaas zijn de voedingsmiddelen, die als bouw,stoffen fungeeren en in het inwendi ge van ons organisme binnendringen. Ook het vet, dat in aanzienlijke hoeveelhe den in melk, room, boter en noten aanwezig is, vormt een weliswaar slechts langzaam be schikbaar komende, maar geconcentreerde bron van energie. Naast deze voedingsmidde len helpen opk minerale zouten, vitaminen en water mee aan den bouw van ons lichaam. Bij diabetes kunnen de suikers, zetmeel en vetten, de voornaamste bron voor energie en warmte niet verbrand worden, waardoor zich vergiftige substanties in het organisme ophoo- pen. Bij lieden, die zich op ernstige wijze hebben verwaarloosd, kan dit den dood ten gevolge hebben. Gelukkig is de ziekte in haar eerste stadia van milden aard en slechts bij langdurige complicaties optreden. Dat bij lijders aan diabetes suikers en zet meel in het lichaam niet verbranden, komt, doordat in de alvleeschklier een klein or gaan in den bovenbuik de afscheiding niet naar behooren verloopt. De alvleeschklier scheidt twee stoffen af de eene loopt via een kanaal naar den dunnen darm, de ande re wordt rechtstreeks in den bloedsomloop opgenomen. De stof, welke door den bloedsom loop wordt geabsorbeerd, is het hormoon van de alvleeschklier, hetgeen wil zeggen, dat zij prikkel is, die het lichaam in staat stelt, sui kers te verbruiken en te verbranden. Dit pro duct van inwendige afscheiding noemt men insuline, Omdat het in hoofdzaak wordt ge produceerd in bepaalde afzonderlijke deeltjes van de alvleeschklier. De feitelijke oorzaak voor de gebrekkige productie van insuline door de alvleeschkleur en dus ook de oorzaak van suikerziekte, is niet bekend. Echter zijn er verscheiden oorzaken, die ertoe bijdragen. Bij ongeveer 90% der aan suikeziekte lijdende volwassenen personen was een te groot ge wicht bemerkt, voordat de ziekte zich ont wikkelde. Bij de zieken van deze categorie heeft overdadig eten tot gevolg, dat de al vleeschklier wordt verwerkt, hetgeen vermoe delijk tot de gebrekkige productie van insu line leidt. Joslin constateert, dat suikerzieke grooten- deels de straf is voor zwaarlijvigheid en dat hoe grooter de zwaarlijvigheid is, des te vat baarder het lichaam is voor diabetes. Tijdens den wereldoorlog nam in landen, waar voed- selschaarschte heerschte en minder luxueus werd geleefd, het aantal sterfgevallen aan sui kerziekte af. Van het standpunt der openbare gezondheid zou het dan ook logisch zijn, een campagne te beginnen voor het tegengaan van een te groot lichaamsgewicht en van het teveel eten van suiker en suikergoed. Zwaarlij vigheid maakt vatbaar voor suikerziekte, voor al als ook een bloedverwant van den lijder reeds aan suikerziekte lijdt en de geleidelijke vermindering in lichaamsgewicht zal de kans op diabetes verminderen. Vermoedelijk wordt de alvleeschklier ook door bepaalde infecties, zooals herhaalde griep of kouvatten, beschadigd, waardoor na verloop van verscheidene jaren verschijnselen van suikerziekte kunnen optreden. Derhalve dient men zich tegen alle soorten van infectie te hoeden;; alle infectiehaarden behooren te worden uitgeroeid, teneinde beschadiging van de alvleeschklier te voorkomen. Vooral het onderhoud der tanden is in dit verband van belang. Ontstekingen van galblaas en gal- steenen kunnen soms voorloopers van diabe tes zijn. In sommige gevallen kan suikerziekte ook in emoties haar oorsprong hebben, zooals is gebleken bij een Amerikaanssch beursspecu lant. Steeg de koers van zijn aandeelen, dan daalde het suikergehalte van zijn urine, daalde de noteering, dan nam het toe. Zorgen en geestelijke inspanning zijn derhalve voor menschen met aanleg voor diabetes niet goed., Hoe merkt men, dat iemand aan siék.e,?-: ziekte lijdt? Gewoonlijk klaagt degeeii, die met de kwaal is behept, over buitensporigen dorst en groot gewichts- en krachtsverlies. Het is echter ook zeer wel mogelijk, dat zich geen dezer symptomen bij den lijder voordoet en dat de ziekte bij toeval wordt ontdekt, b.v. tijdens een onderzoek voor een verzekering. Ofwel de ziekte manifesteert zich door een ernstige zenuwontsteking, door herhaalde steenpuis ten of karbonkels, ofschoorrdeze niet bij dia betes alleen optreden. Ook "jeuk kan op dia betes duiden. Vaak gaat suikerziekte gepaard met pijn in armen en beenen. Een geluk is het, dat bij behandeling der ziekte deze symp tomen dikwijls na korten tijd verdwijnen. Toen men nog geen insuline kende, waren tuberculose en coma gevreesde complicaties bij suikerziekte, doch tegenwoordig zijn deze complicaties en de erdoor veroorzaakte sterf gevallen tot een minimum teruggebracht. Van groot belang is het, dat bij een lijder aan diabetes de ziekte vroegtijdig wordt ge constateerd. Daar bij de gehuwde vrouw sui kerziekte vaker voorkomt dan bij de onge huwde, is het zeer noodig, dat alle gehuwde vrouwen boven 45 jaar zich met geregelde tus- schenpoozen laten onderzoeken. Lijdt iemand inderdaad aan diabetes, dan is een geregeld onderzoek, in het bijzonder van de urine en het bloed, van essentieel belang voor zijn be houd. Beteekent het feit, dat in de urine blijkbaar suiker is gevonden, steeds, dat de betrokken persoon aan suikerziekte lijdt Neen. Bepaalde geneesmiddelen, zooals azijnzuur-, chinine- en salicyl-zuurverbin- dingen, verwekken een reactie, welke verward kan worden met die, welke bij suiker ont staat. Vele „patentgeneesmiddelen" bevatten stoffen, die de bedoelde reactie teweeg bren gen. Personen, bij wie suiker wordt gevonden, behooren nauwkeurig te worden onderzocht, teneinde onomstootelijk vast te stellen, of zij al dan niet aan suikerziekte lijden. Dit is een belangrijk punt. Er zijn lieden, wier nieren bij een normaal bloedsuikergehalte toch sui ker in de urine afscheiden. Dit is geen echte diabetes bij zulke menschen kan de urine tijdens hun geheele leven suiker bevatten, ter wijl zij zich desondanks in een goede gezond heid kunnen verheugen. In twijfelachtige ge vallen behoort een bloedonderzoek plaats te vinden, teneinde het percentage suiker vast te stellen. In echte gevallen van diabetes is de hoeveelheid suiker abnormaal grootzij bedraagt dan meer dan 120 milligram per 100 kubieke centimeter bloed. Moet elke lijder aan diabetes met insuline worden behandeld Ook dit is niet het geval. Bij ruim 90% dei- lijders aan suikerziekte is het volgen van het hun voorgeschreven diëet voldoende om de symptomen te verzwakken en het percentage aan bloedsuiker tot het normale peil te doen dalen. Natuurlijk moet een lijder aan diabetes zelfbeheersching betrachten en zich strikt houden aan het hem voorgeschreven diëet. Dit diëet behoeft niet eentonig te zijn, doch kan een groot aantal verschillende voedings middelen omvatten. Strikte naleving van het diëet zal de gebrekkige productie van de al vleeschklier herstellen en de symptomen der ziekte verzwakken. In vele gevallen zal het mogelijk zijn, de hoeveelheid voedsel te ver grooten zonder gebruik te maken van insu line. Natuurlijk mag men tot zulk een ver grooting slechts op doktersadvies overgaan. Wanneer is het noodig, insuline te gebrui ken Op insuline moet een beroep worden ge daan, wanneer bij een lijder aan diabetes het diëet alleen niet voldoende is, hem sui kervrij te houden, hem behoorlijk te voeden en tot werken in staat te stellen. De meeste kinderen, die aan suikerziekte lijden, hebben insuline noodig, evenals personen, bij wie zich acute infecties voordoen. Ook is het niet waar, dat wanneer iemand, eenmaal met insuline is behandeld, hij deze ook voor de rest van zijn leven noodig heeft. In vele gevallen herstelt de alvleeschklier na gebruikmaking van insuline en het volgen van een deugdelijk diëet zich voldoende, zoo dat in den loop van den tijd de hoeveelheid insuline kan worden verminderd, of er zelfs geheel afstand van kan worden gedaan. Substituten voor insuline zijn zonder uit zondering waardeloos. Niet alleen dat zij de ziekte niet kunnen stuiten, doch zij kunnen zelfs' schadelijk zijn voor het lichaam. Tot dusver kent men nog geen andere behande lingswijze tegen suikerziekte dan een nauw keurig vastgesteld diëet, eventueel gepaard met insuline-injecties. Van essentieel belang daarbij is, den lijder op de hoogte te stellen van den toestand, waarin hij verkeert. Er is geen ziekte, waarbij een verstandig begrip van zijn kwaal door den patiënt zelf van zulk een voordeel is als bij diabetes. Niemand, die aan suikerziekte lijdt, behoeft den moed op te geven. Bij doeltreffende ver zorging en verstandig medewerken kaft hij een goede gezondheid behouden en weer een. nuttig lid worden van de maatschappij. ZATERDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM, Golflengte 1875 M. V. A. R. A. 8.01—10.00 Ochtendmuziek. V. P. R. O. 10.00—10.16 Morgenwijding. T.AK.1 10.15 Uitzending voor de arbeiders ln de Oon- tinubedrijven. 12.15—2.00 n.m. Middagconcert. 2.00 Studio-Concert. 3.00 n.m. „Het Internationale Congres tegen het Alcoholisme." 3.30 n.m. Concert. 5.00 n.m. „De doode Neger". Schets van Sa- muel Falkland. 5.10 Gramofoonmuziek. 6.00 n.m. Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. 6.30 n.m. Alb. de Booy zingt met piano-bege leiding. 7.30 n.m. Uitzending uit „Musis Sacrum" te Arnhem. 8.15 n.m. Men vraagtEn wij draaiengra- mofoonplaten, waarom gevraagd is. 8.30 nm. „Twintig millioen aanbidsters". Ra diospel met muziek. 9.30 n.m. Concert. 10j non. Persbureau Vaz Dias. 10.1010.40 n.m. Concert. 11.10 njm.12.00 Gramofoonmuziek. K. R. O. HUIZEN. 301.5 M. (995 Kp.) а.008.00 Concert. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor L. H. Perquin. 12.151.45 n.m. Bela Sarközi en zijn Hon- gaarsch Orkest. .00—2.30 n.m. Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.45— n.m. Het KH.O.-Orkest. 3.004.00 n.m. Kinderuurtje. 4.154.30 n.m. W. H. Rijff „Nestbouw en Broedverzorging in aquaria." 4.30— nm. Kit.O. Kunstensemble. 5.30f, n.m. De KRO.-Boys. o.l.v. Piet Lus- tenhouwer. б.206.40 n.m. Paul de WaartJournalistiek weekoverzicht. 3.45—7.10 n.m. Het KH.O.-Orkest. 7.157.35 n.m. Ir. W. P. M. M. van Gennip „Ons Drinkwater." 8.308.35 n.m, Vaz Dias. 8.359. n.m. Solistenconcert. 9.009.15 nm. De 4 Goossensens, 9.15—9.30 n.m. ,,'t Jaar gaat weer kantelen. („Natuurschoon en kermisleut") door D'n Dré. 9.25 De K.R.O.-Boys, o.l.v. Piet Lustenhouwer. 10.1510.20 n.m. Vaz Dias. iO.55 n.m. KJt.O.-Boys. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. ZONDAG 12 AUGUSTUS HILVERSUM. Golflengte 1875 M. V. A. R. A. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje, door S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel Joh. Jong. 10.15 Internationale socialistische dichtkunst. iü.30 Solisten Concert. A. V. R. O. 12.01—2.00 nm. Het AVRO-Kleinorkest. 2.00—2.30 n.m. Boekenhalfuur Dr. P. H. Rit- ter Jr. -.30 Gramofoonmuziek. 3.004.30 n.m. Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. 4.45 n.m. Sportuitslagen van Vaz Dias. V. A. R. A. 5.00 nm. Kinderkoor „De Kleine Stem" o.l.v. Piet Zwager. 5.40 n.m. Voetbal van den Dag. V. P. R. O. 6.00 n.m. Halve uren met boeken. 6.45 n.m. Wijdingsdienst in de studio. A. V. R. O. 8.018.15 Nieuws- en Sportberichten van van Vaz Dias. 8.159.00 n.m. Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. 9.009.15 nm. Radiojournaal. 9.40 Concert. 10.0010.20 n.m. Alex de Haas vraagt uw aan dacht voor zijn liedjes. 10.30—11.00 Concert. 11.00 n.m. Muzikaal allerlei. HUIZEN. 301.5 M. (995 Kp.) K. C. ft. V. 8.30 Morgenwijding. K. R. O. 9.40 n.m. Bespeling van het studio-orgel. 10.0011.45 Hoogmis uit de Kerk van St. Pe trus te St. Pietersradekerkrade. 12.00—12.15 n.m. Middenstandskwartiertje. i.30S.ÜÖ Mlddagcoucrn 2.102.30 n.m. Gerh. Krekelberg „Kunnen eenvoudige veldnamen oude historie be- teekenen." 2.30 De Winterwijksche orkestvereeniging. 4.005.00 n.m. Zlekenlof uit Bloemendacu. N. C. R. V. 5.00—5.50 n.m. Gewijde muziek. 6.00 n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Hasselt (O.) K. R. O. 7.45—7.50 n.m. Gramofoonmuziek. 7.508.15 n.m. W. A. Goes „De etalages in het stadsbeeld." 8.20 nm. Europeesch concert. 9.009.10 n.m. Vaz Dias. 9.4510. n.m. Het KH.O.-orkest. 10.00 Vaz Dias. 10.05 K.R.O.- koor. 10.40—11.00 n.m. Epiloog door het Klein Koor. MAANDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM. Golflengte 1875 M. A. V. R. O. ïXti Oramoiooxmiuatek. '0.00 Morgenwijding. 10.30—11.00 Zandvoordracht. 11.00—12.00 Orgelconcert. 12.152.00 nm. Middagconcert. 2.00—2.35 n.m. Kurhaus te Scheveningen. Kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 2.353.00 n.m. Anton Ruys draagt voor „De Nachtwacht van Rembrandt" van Justus van Maurik. 3.004.00 n.m. Gramofoonmuziek. 4.004.15 n.m. Onderbreking van het AVRO- programma. Overschakeling op den zen der „Radio Kootwijk." 4.30—5.00 n.m. Aansluiting met Café-Restau rant „Pschorr". Rotterdam. 5.01 nm. Vooravond Concert door een Ensem 5.307.30 Concert door de Stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 8.01—8.15 n.m. Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.058.50 n.m. Opera-Concert door leden van de N.V. Ital. Opera. 8.50—9.10 n.m. Mr. Philip La Chapelle draagt voor. 9.5011.00 Concert door het Omroeporkest 11.00—11.10 n.m. Nieuwsberichten Vaz Dias. 11.10 n.m. 12.00 Aansluiting van Dancing Pschorr, Rotterdam. HUIZEN 301.5 M. (995 Kp.) N. C. R. V. 8.008.15 Schriftlezing en meditatie. 8.159.00 n.m. Concert. 10.3011.00 Morgendienst. 11.00 Lezen van Christelijke Lectuur. 11.3012.00 Solistenconcert. 12.30—1.45 nm. Orgelconcert. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45—3.15 n.m. Wenken voor de keuken, door Mevr. M. Adrian-Merckens. 4.005.00 n.m. Bijbellezing. 5.156.15 n.m. Christelijk liederenuurtje. 6.30—6.58 n.m. Gramofoon muziek. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.157.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „een greep uit het dagelij ksche gebeuren." 7.308.00 n.m. Landbouwhalfuurtje. 8.058.25 n.m. Ds. F. G. Petersen „Uw Ko ninkrijk kome." 8.259.20 n.m. Het Mandoline-Sextet „Vita Nuova" o.l.v. Daan v. Teeseling. 9.00—9.05 Vaz Dias. 9.2010.35 n.m. Relais uit Salzburg. 10.40—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. DINSDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM 1875 M. A. V. R. O. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.1510.30 Gewijde Klanken ter Nabetrach ting. 10.30 The Hawahan Three. 12.01 Lunconcert. 2.30 Kurhaus te Scheveningen. Kindermatinée door Henri Nolles. Daarna Gelukwen- schen aan jarige Luistervinkjes. 4.00 n.m. Gramofoonmuziek. 4.305.00 n.m. Radio-Klnder-Koorzang olv. Jacob Hamel. 5.006.30 n.m. Dinerconcert door het orkest van het Rembrandt-Theater te Amster dam. R.V.U. 6.30—7.00 n.m. Cursus „De beteekenis van sport en spel", door Jhr. Jan Feith. A. V. R. O. 7.008.00 Concert van Amerikaansche en En- gelsche dansmuziek. 8.018.05 n.m. Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05 Populair Concert. 9.00—9.20 n.m. Mevr. Jacqueline Rooyaards- Sandberg draagt voor. 9.30 Vervolg Concert. 11.00 Persberichten Vas Dia« 11.10 n.m.12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN. 301.5 M. (995 Kp.) K. R. O. f-öf? Gramr.ïocr.ma^c* 8.30 n.m. Concert. 10.S0—11.00 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Lunchconcert. 2.00- -3.00 Vrouwenuurtje door mej. Lauwert. 3.00—4 0 n.m. Concert. 4. Gramofoonmuziek. 6.00—6.15 n.m. „De proef op de som". 6.15— nm, Gramofoonmuziek. 7.15—7.35 n.m. Vragen van heden en toekomst. Economische vragen. 8.308.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—9.00 n.m. „In het jaar 1975", hoorspel 9.05 Het K.R.O.-Orkest. van Frank Melchior. 9.4510.00 n.m. Verslag van de wereldkampl- oenschappen-wielrennen te Leipzig. 10.00—10.40 n.m. Het K.R.O.-Orkest. 10.50 n.m. Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Geef Uw oogen goed de kost Lees aandachtig deze boekenpost Vast is er iets, dat gij lang reeds zoekt, En 't nu eindelijk vinden mocht Hoe moet ik 't zeggen in 't Fransch 75 ct. Hoe moet ik 't zeggen in 't Duitsch 75 ct. Hoe moet ik 't zeggen in 't Engelsch 75 ot. Verzorging van de Zuigeling 95 ct. Raadgevingen voor de a.s. moeder 95 ct. Eerste Hulp bijongevallen 95 ot. Kamer-Gymnastiek voor Vrouwen 75 ct. voor mannen 75 ct. voor Kinderen 75 ct. Kunstweven 75 ot. De electr. uitrusting Automobiel 75 ct. Carburatoren Motorrijwielen 75 ct. Onderhoud electr. uitr. motorrijwiel 75 ot. Hoe bouw ik een Kano 75 ot. Hoe leer ik Schaken 75 ct. Hoe maak ik zelf gramofoonplaten 75 ct. Verkrijgbaar in Bosker's Boekhandel H.-hoef Middenmeer. SPROETENBEZITTER, Zeg mij Uw naam Mijn naam, Kleinste inlage één gulden. ZITTING TE SLOOTDORP Dinsdag van 78'/j uur. Te Middenmeer Donderdags van 7—8 uur. Maakt uw vacantieuitstapjes met de ZIJ ORGANISEERT Zaterdag 11 en Zondag 12 Aug. reis naar Amsterdam Zondag 12 Aug. tocht rond het IJsselmeer, prijs f 3.50. Woensdag 15 Augustus tocht naar Sneek (Harddraverij enz. prijs 1.50. Woensdag 22 Augustus tocht naar Sneek (Groote zeil wedstrijden Sneekermeer) prijs f 2.-. Hierbij is boottocht op Sneekermeer inbegrepen. Inlichtingen Gar. Naastepad Anna Paulowna Tel. 82. Gar. De Haan Hippo Tel. 7. Gar. Boersen, Den Oever Tel. 23.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 4