RUNDVET PER POND 33 CENT. E. VAN DER WAL - MIDDENMEER. BINNENLANDSCH NIEUWS. WEEST CORRECT IN HET VERKEER De politie begint straffer op te treden. De politie is begonnen met overtreders der nieuwe verkeersbepalingen, zoo noodig, te bekeuren. Naar aanleiding hiervan brengen wij hier nog even de vier voornaamste nieuwe voor schriften in herinnering, waarmee men in het verkeer voortaan rekening zal hebben te houden. 1. Automobilisten mogen geen overbodige geluidssignalen geven. 2. Wielrijders moeten een teeken geven, als zij van richting willen veranderen. 3. Het is verboden portieren van auto's op gevaarlijke wijze te openen of open te laten staan. 4. Bakfietsen worden niet meer toegelaten op wegen, die verboden zijn voor handkarren. Voor het overige blijven natuurlijk boven dien de bestaande verkeersbepalingen van kracht. In het bijzonder stelt het nieuwe mo tor- en rijwielreglement nog eens uitdrukke lijk strafbaar het „snijden" en het op gevaar lijke wijze achteruitrijden (al is dit ten slotte niets nieuws, daar het reeds in het algemeen verboden was, de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar te brengen). Met de technische noviteiten (zooals de kleur van het stoplicht e.d.) zal de politie, als .bekend, voorloopig nog soepelheid betrachten. Crisis - akkerbouwbesluit. Vervoeren enz. van aardappelen. Bij K.B. is bepaald, dat het tijdvak, waarvoor de artt. 11 tot en met 15 van het crisisakkerbouwbesluit 1934 (het vervoeren van aardappelen, het in voor raad hebben en het verhandelen daar van gelden, zal eindigen op 1 Janua ri 1935. DOOR BLIKSEM GEDOOD. Maandagochtend is het bijna zevenjarig zoontje van den landbouwer F. Goossens te Etten (N.Br.,) terwijl het met zijn zusje in den stal aan het spelen was, tijdens een zeer kort onweer door den bliksem getroffen en gedood. POSTBODE VERONGELUKT. De aankomst van de eerste pleizierboot uit Markelo, welke Zondagavond te ongeveer half tien terugkwam van een tocht naar Zutfen en te Markelo in de pas geopende haven aan het Twente—Rijnkanaal arriveerde, is tragisch verloopen. De 43-jarige postbode uit Markelo G. J. Leuverink stapte aan den verkeerden kant uit de boot en verdween in de diepte. Na ee- nigen tijd is hij levenloos opgehaald. Het slachtoffer was ongehuwd. NOODLOTTIGE VAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Bad Nassau (Duitschland) een zoon van den heer Heynen uit Eygelshoven (L.), die daar met een kegelclub op een uitstapje was, zóó noodlottig gevallen, dat hij vrijwel opslag dood was. Ongeluk bij de Hoogovens. De electricien Hos te Wïjk aan Duin, die, terwijl hij zich op een in beweging zijnde kraan op het terrein van de hoog ovens te IJmuiden bevond, in aanra king kwam met een dakspant en dien tengevolge met een ernstige schedel breuk in het Roode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen is aan de gevolgen overleden. BUITENLANDSCH NIEUWS. SPANJE. ZOON VAN EX-KONING ALFONSO OVERLEDEN. Prins Gonzalo, vierde zoon van Alfonso. De Secretaris van ex-koning Alfonso deelt mede, dat prins Gonzalo, vierde zoon van den koning in den leeftijd van 19 jaar overleden is aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Gonzalo en zijn zuster Beatrice toerden in een auto door Karintië, toen de prinses, die stuurde, in een poging om voor een dronken wielrijder uit te wijken een plotselingen ruk aan het stuur gaf, zoodat de auto tegen een muur reed. Dit ongeluk is Zondagavond laat in de buurt van Krumpendorf gebeurd. Een operatie, die wellicht het leven van den prins had kunnen redden, kon niet worden uitgevoerd, daar het hart te zwak was. Maandagmorgen vroeg is prins Gonzalo overleden. Reuter meldt nog omtrent den dood van prins Gonzalo, den vierden zoon van ex-ko- ning Alfonso, dat de dokter, die den prins tij dens diens alatste uren heeft verzorgd, ver klaard heeft dat de wonden van den prins niet doodelijk waren, maar dat deze, daar hij aan haemophilie leed, aan bloedverlies is be zweken. (Prins Gonzalo, die in October 1914 was ge boren, studeerde de laatste jaren aan de hoogeschool te Leuven. BENOEMD. Tot Kommis-dienstgeleider bij de Rijksbelastingen alhier is benoemd de heer van Ringen te IJmuiden. Uitslag aanbestedingen. Voor de bouw van een woon- en win kelhuis voor rekening van den heer v.d. Kreeke te H.hoef werd ingeschreven door P. de Vries voor f 3375; C. de Vries f 3250; Dekker en Lont f 3243. Voor de bouw van een woon- en win keihuis voor rekening van den heer W. van Treuren aan de Zwinstraat te Den Oever werd ingeschreven door P. de Vries voor f 5425; Gebr. Hegeman f 5300; De Boer (Drachten) f 5280; V. Bakker f 5245; Dtkker en Lont f 5240 Gebr. Boersen f 4848; Horzing f 4783; W. Herjmans f 4678; J. Kooij 4572. De gunningen zijn nog niet bekend. Concert Harmonie. Jammer genoeg was het Zondag j.1. door de aanhouden de regenbuien bijna niet mogelijk het aangekondigde concert te doen door gaan. Desondanks deed Harmonie toch nog enkele nummers hooren, waar bleek, dat ook het publiek er een nat pak voor over had. Op een gegeven oogenblik vielen er echter zulke dikke druppels dat het publiek moest vluch ten en Harmonie genoodzaakt was in te pakken. Harmonie houdt echter niet van hal ve dingen en als het weer Woensdag avond goed is', zal het concert in de tent te half negen worden herhaald. Tevens zal dan in de pauze de aan hechting van de gewonnen concoursprij zen aan het vaandel door den Edel Acht bare Heer Burgemeester Kolff geschie den. J i Wij hopen en verwachten dat een groot aantal belangstellenden hiervan getuige willen zijn. Vliegerwedstrijd bij Café Zomerdijk te Den Oever. Er was groote animo bij de jeugd, ruim dertig deelnemers en de een al van beter constructie dan de ander. Groote spanning was er bij jong en ook bij oud toen de gevaarten de lucht ingingen en er werd gewed en geraden wie als winnaars uit de kamp zouden treden. De jury, bestaande uit de heeren M. Bosker, J. Klein en Jb. Kaleveld, had een keuring samengesteld voor twee ru brieken n.1. beoordeeling naar stand en hoogte en beoordeeling naar model en groote en versiering Voor stand en hoogte waren de prijs winnaars le pr, Elbert Bakker Sz.; 2e pr. Dirk Klaver; 3e pr. P. Tijsen Mz. en 4e pr. Jacob van Wijngaarden. Voor model, groote en versiering wa ren de prijswinnaars: le pr. P. Tijsen Mz., 2e pr, L. van Hoesel; 3e pr. A. Boe lens en 4e pr. J. Reiersi. Politie Verloren: een filmkodak met tascn een zilveren heerenhorloge en een rij wielplaatje. Gevonden een wollen sjaal. Inl. Gem. Bode. BEKENDMAKING. WAARSCHUWING De Burgemeester van Wieringen maakt, op verzoek van den Chef van den Marinestaf, bekend, dat door een militair vliegtuig een zware vliegtuigbom is verloren geraakt welke in zee n.L in het Molengat, is neergevallen zonder tot explosie te zijn gekomen. Den visschers wordt aangeraden bij eventu- eele vinding van het voorwerp in hun netten, het wederom voorzichtig in zee terug te bren gen en vooral niet mede te nemen, omdat bij een onoordeelkundige wijze van vervoer de kans op een explosie niet is uitgesloten. Wieringen, 13 Augustus 1934. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. MARKTBERICHTEN. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Sport. B.K.C. aspiranten speelden Zon dag tegen Helder-asp. en de uitslag was als volgt B.K.C. b. verloor jcnet 7-0. B.K.C. a. verloor met 5-3. Niettegen staande deze uitslag is er tegenover de veel grootere tegenstanders flink par tij gegeven. Wielrijden. De heer P. Kapt ei n al hier behaalde op de wielerwedstrijd te Oudkarspel Zondag j.1. de 3e pr. Autobus Onderst boven. Maandag morgen sloeg, vermoedelijk door de gladheid van den weg, bij de noodbrug aan het N.H. kanaal, in de huurt van 't Zand, een uit IJmuiden komende au tobus onderst boven. De in de bus gezeten passagiers, een vijftal, bekwamen evenals de chauffeur geen letsel, doch de autobus werd ern stig beschadigd. GEMEENTE WIERINGEN. Donderdag 16 Aug. 8 uur Doopsge zinde Zusterkring. Vrijdag 17 Aug. 8 uur Doopsgezinde Jongerenkring V.C.J.B. Vergadering V.C.JJ3. op Vrijdag 17 Augustus 's avonds 8.30 uur. De Veemarkt Alkmaar, 13 Aug. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 83 Vet te koeien 105 a 230 20 Graskalveren f 16 a 34; 12 Vette kalveren f 30 a 70 per Kg. 50 a 70 cent; 59 Nuchtere kalve ren (slacht) f 4 a 12; 280 Vette varkens (zware) per Kg. 30 a 33 cent. De handel was matig. MARKTOVERZICHT der vorige week Inge zonden door Firma Jac. Knoop, Makelaars In aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158 telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week waren de prijzen der aard appelen aan de Amsterdamsche aardappelen- markt zeer vast met weinig aanvoer. Oorzaak de landbouwers om Amsterdam en andere streken hadden het te druk met het binnen halen van hun graan. Blauwe Eigenheimers waren de geheele week gevraagd met geen aanvoer. Blanke eigenheimers waren er iedere dag genoeg. De groote gezinnen kunnen niet kei dat de kano niet omsloeg (men krijgt ROMANTIEK EN KANO'S. Toen we onze weinige contanten bij elkaar hadden gelegd, bleken die juist toereikend te zijn om een niet al te solide twee-persoons kano te koopen. Deze moest in ons alledaag- sche vrij gezellenleven de noodige romantiek brengen, vond ik en mijn vriend Joop, die veel materialistischer is dan ik, zei, dat je met zoo'n bootje kans had, allerlei verborgen schatten te vinden door dieven weggeworpen geldkistjes bijvoorbeeld. Ho# Öikwijls las je niet, dat misdadigers, door de politie achter volgd, hun buit in het water gooiden Ik kon dat niet tegenspreken en omdat je van romantiek alleen niet leven kunt, maakte ik het accoord, dat we onze vondsten eerlijk zouden deelen. Toen we een maand lang elk vrij oogenblik gepeddeld, we geen last meer van stijve bee- nen en eelt op onze handen hadden, maakte Joop op een avond, terwijl we ons bootje op den kant haalden en omkeerden om het re genwater er uit te laten loopen, de opmer king, dat die romantiek van mij lang op zich liet wachten. Heb jij dan ooit in je vorig leven de zon zoo prachtig zien ondergaan als gisteravond Wat heerlijk om te aanschouwen waren die rorige wplkenbedden. Hoe liefelijk het geloei der runderen, toen ze de dagvorstinne een laatst welterusten toéloeiden, antwoordde ik. O, is dat je romantiek met koelen, merkte Joop schamper op. Ik heb altijd gedacht, dat er meisjes bij te pas kwamen. Jij zult, al word je tachtig jaar, nooit iets vaan mijn hoogere lustgevoelens begrijpen. Eigenlijk had ik bij de aanschaffing van onze kano ook niet alleen aan ondergaande zonnen en koeien gedacht, maar dat liet ik natuurlijk niet bemerken. En jouw geldkisten, waar blijven die Ga je even om de kussens Dan zal ik de peddels en het bankje tevoorschijn halen. Even later peddelden we met langzamen, zekeren slag middenin de vaart en keken uit, Joop naar schatten, ik naar romantiek. We vonden dien avond beide. Luister. Tusschen de weilanden, ver van alle drukte gekomen, hielden we eensgezind den linker kant van ons vaarwater, omdat we daar een sierlijk badmutsje boven het water zagen voortbewegen. Naderbijgekomen bleek het knappe gezicht je, dat het mutsje omlijstte, ons angstig aan te staren. We wijden al ijlings wegvaren, om dat we dachten, fiat het lieftallige §phepsel tegenwoordigheid van onze persoonlijkheden niet kpn verdragen, toen het ons te hulp riep. Onze harten klopten sneller, toen we, uiter lijk kalm, met een.paar stevige slagen weer bij haar waren. Het Ijleek, dat haar vpet werci vastgehouden door waterplanten. Als ze onze kano even vast mocht houden pn we trpkken haar paar den kant, dan was aller weer goed, beweer de ze. Joop bood aan over boord te springen, maar dat was heelemaal niet noodig, vond ze. Haast riep ik haar toe, dat Jpop niet zwemmen kon, maar gelukkig beheerschte ik me zelf zóó, dat ik mijn mond hieltj, want een oogenblikje la ter kon ze zelf dat feit constateeren. Ons wankel zeekasteel sloeg namelijk om, toen het als sleepboot diende te fungeeren. Even waren we allebei onze schat vergeten, maar toen we proestend, blazend en driiipepd in de wei zaten, bleek het doel toch gereikt te zijn: ze zat bij ons. Ik kan niet gelpoven, dat ze lachte, daar voor hadden we ons toch te heldhaftig gedra gen, maar als ze he£ deed, vergeef ik het haar, want het maakte haar lief gebruind gezicht je met de blauwe gazelien-oogen nog mooier. Terwijl Gré haar moderne badpakje voor een degelijker kleedij verwisselde, maakten wij pnze boot in orde. Joop sprak af, dat hij Gré in onze kano zou nemen en dat ik maar terug moest loopen: Ik protesteerde heftig en herinnerde hem onder meer aan onze af spraak, door ons gevonden schatten eerlijk te zullen deelen. Gelukkig werd ik' voor een smadelijken te rugtocht te voet gespaard, omdat Gré ook een kano rijk bleek te zijn. Ik peddelde dus in de kano van Gré huis waarts, terwijl mijn vriend Joop, die niet van romantiek houdt, met Gré volgde. Van dien avond af peddelden Joop en ik niet meer samen. t>m onze belofte getrouw na te komen, gingen wij om de beurt met Gré de vaart op. Op mijn avonden vertelde ik haar, als het zoo in onze gesprekken te pas kwam, hoe vreeselijk materialistisch Joop was. Ook maakte ik haar bekend met onze afspraak, onze gevonden schatten eerlijk te deelen, maar legde tevens uit, dat zij daar natuurlijk niet aan gebonden was en dat ze haar vrijen avonden niet altijd aan Joop behoefde op te offeren. Dan keek Gré me met een tinteling in haar groote oogen aan en zei, dat ze ons voor geen geld ter wereld in moeilijkheden wilde brengen en ze alles zou doen, opdat wij onze beloftfe zouden kunnen houden. Op een avond, dat Joop op non-actief stond, peddelden we het plekje voorbij, waar ik Gré van een wissen ondergang had gered, zooals ik haar bescheiden herinnerde. Kijk, daar komt warempel weer een bad muts boven het water uit. Zoo was het dien avond ook, Gré. Schuchter peddelden we naderbij en lieten onze kano licht langs de zwemster glijden. Keek ik goed Lag er weer een angstige trek op dat meis jesgezichtje Help toch Ik zit met mijn voet in iets verward, klonk het angstig. Neen het was geen droom. Dadelijk hielden Gré en ik onze boot stil, draaiden bij en ik redde voor den tweeden keer een bekoorlijk wezen van een wissen dood. Het verschil met den eersten keer was en- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. KINDERFEEST OP 1 SEPT. IN DE WIERINGERMEER. Was wegens overlijden van H. M. de Ko ningin Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik besloten om geen feestelijkheden te organi- seeren, thans heeft het bestuur der C.O.V. naar aanleiding van de bekendmaking door den Minister, n.1. „dat 't volkomen geoor loofd is om kinderfeesten en herdenkingssa menkomsten op 31 Aug. te houden, van dit besluit afstand gedaan. Na overleg met Zijne Edelachtbare Burge meester Peters van Medemblik te hebben ge pleegd, heeft de Chr. Oranje Ver. „Het nieu we land", voorloopig de volgende plannen. Op den avond van 31 Aug. zal er een her denkingsavond worden gehouden, waar één of meer sprekers het woord zullen voeren. Voor afwisseling zullen zang, muziek en misschien declamatie plaats vinden. De volgende dag 1 Sept. zal er 's middags voor alle kinderen een feest gehouden worden. Daar de Polderdag dit jaar in Slootdorp ge vierd zal worden komt 't kinderfeest in Mid- denmeer. 't Volgend jaar D.V. anders om en zoo vervolgens. Een regeling wordt getroffen om de kinde ren van en naar Slootdorp te vervoeren: wijl de medewerking is gevraagd „Wieringermeer's Fanfare." Zoo mogelijk zal er een gecostumeerde kin deroptocht plaats hebben met versierde fiet sen, wagentjes of wat ook, terwijl door een te benoemen jury prijzen worden uitgereikt voor 't mooiste geheel. Verder worden voor de verschillende leeftij den aantrekkelijke wedstrijden voorbereid. Het bestuur der C. O. V. wijst er nog eens met nadruk op, dat 't feest voor alle kinderen is, en vertrouwd dan ook op aller medewer king. Te zijner tijd wordt U een lijst aangeboden, waarop Uwe giften voor het kinderfeest kun nen worden ingeteekend, welke lijst van harte in uw weldadigheid wordt aanbevolen. Help mee, om de kinderen in de Polder een genotvollen middag te bezorgen. ZAKENNIEUWS. Wederom is Slootdorp een zakenpand rijker gewórden. Zaterdagmiddag opende de firma Ekkers een winkel aan de Brink in Electrische- en huishoudelijke arti kelen. De zaak ziet er keurig uit, een groote verscheidenheid van artikelen staat opgesteld in de winkel, een bloemstuk van een zaken relatie siedre het geheel en gaf het feestelijk cachet, noodig bij een opening. De firma Ekkers heeft aan haar zaak vèr- bonden een loodgietersbedrijf en electrisch- installatiebureau. Wij wenschen de firma succes toe. De Polderdag 1934 Thans is dooi de Commissie het uitvoerig program ma voor den Polderdag, die op Zater dag '25 Augustus a.s. te Slootdorp zal worden gevierd, aan de burgerij be kend gemaakt. En het belooft inder daad heel wat te worden. In den namiddag zullen verschillen de wedstrijden voor volwassenen en voor de schoolvrije jeugd worden ge houden. Behalve de „Loop door Sloot ter- d°rp" over pl.m. 2000 M., staan op het FLEVO NIEUWS. Het tweede elftal van Flevo speelde Zondagmorgen een wedstrijd tegen een Succescombinatie wat op een 60 nederlaag voor Flevo is uitgeloopen. Flevo w^§ echter geducht gehandicapt door dat een drietal spelers de vriendelijkheid had den om weg te blijven, zoodat met acht man gespeld werd. Deze acht spelers hebben tot het laatste oogenblik goed partij gegeven, was Flevo vol ledig opgekomen, dan had de uitslag stellig anders geweest, daar het Succes-elftal niet van bovenmatige kracht was. Flevo I speelde voor het eerst een wedstrijd op eigen terrein tegen Aartswoud I. Deze wedstrijd die een vlot verloop had en een forsch partijtje was, eindigde in gelijk spel 38- Flevo had eenige invallers en speelde niet die partij voetbal die we den laatsten tijd ge wend waren. Als we tenminste een vergelij king trekken op de wedstrijd tegen Hollandia is het verschil wel heel duidelijk. Na do rust terwijl een drie nul voorsprong was behaald leek het er bovendien op of plot seling alle zelfvertrouwen bij de spelers weg as na het eerste tegenpunt van Aartswoud. Er was op dezen eersten wedstrijd reeds ta melijk belangstelling. Bij een volgende wedstrijd zal echter poli- tioneelen hulp aanwezig moeten zijn, daar ve len eenvoudig de ingang van het terrein ne geerden en zich toegang verschaften langs anderen wegen en zich schijnbaar niet stoor den aan het bordje ,S,treng Verboden Toe gang," Men za Ier rekening mee moeten houden, dat de vereeniging het terrein moet huren van de Wieringermeer-Directie, terwijl bovendien groote kosten moeten worden gemaakt voor den inrichting enz. Men moet overal entrée betalen indien men een voetbalwedstrijd wil zien, dus ook in de Wieringermeer. Zondag werd nog wel geen entrée geheven, doch men had een lot te koopen voor het bouwfonds indien men de wedstrijd wilde vol gen. Flevo verwacht bij haar wedstrijden die nog zullen komen gaarne alle sportliefhebbers, doch alleen deze die met de daad wilen! too- nen er iets voor over te hebben. van de programma een tweetal hinderniswed strijden met en zonder rijwiel, touw trekken, en een vermakelijke wedstrijd speciaal voor de dames, die zich met el kander zullen meten o.a. in het op hangen van luiers. Des avonds zal een groot avondfeest worden gehouden op het schoolplein. Behalve door de plaatselijke muziek- en zangvereenigingen zal daaraan wor den medegewerkt door den alom beken den „zingenden telepaath Maloitz met zijn door geheel Europa beroemde expe rimenten op het gebied van gedachten- lezen, blindlezen, massasuggestie, enz. Een vuurwerk zal evenals het vorig jaar den avond besluiten. De Dorpscommissie doet ten slotte 'n beroep op de burgerij om te teekenen op de lijsten, die Vrijdag en Zaterdag zullen worden aangeboden. Elke bijdra ge, ook de kleinste, is welkojn. Laat ech ter niemand de lijst ongeteekend voor bij doen gaan. Het betreft hier een feest voor allen, laat allen daarvoor iets bij dragen. Het eventueel batig saldo van den Pol derdag komt ten goede aan de feeste lijkheden voor de schoolgaande kinde ren, welke op 31 Aug. zullen plaatsvin den. Vanaf heden prima gesmolten Beleefd aanbevelend TE KOOP een zoo goed als nieuwe KINDERWAGEN en een INDIANMOTOR, ziet er keurig uit en prima in orde. Te bevragen bij Sj. POR, Kok-Kampbeheerder TERP, W.-meer. NETTE KOSTGANGERS GEVRAAGD TE MIDDENMEER. Adres te bevragen Bureau Wieringermeer- bode Middenmeer. Wat ofschoon Neen, niets meer. Zeg op, of we krijgen ruzie. Nu. Als je kwaad wordt, ik het je eigen schuld, hoor. Ik bedoelde, dat Ton een groo- ter schat is dan Gré. O, zoo. Dat is leuk. Zal ik je eens was vertellen Heb jij nog niet gemerkt, dat Gré en Ton vriendinnen van elkaar zijn Wat zou dat Wat dat zou Natuurlijk was Ton dien avond daar niet toevallig aan het zwemmen. Vind je het niet zonderling dat haar op dat zelfde punt een ongeluk overkwam Je raaskalt, meneer, maar al was het, zooals jij het probeert voor te stellen, dan is dat nog geen bewijs, dat Ton geen grooter schat is dan Gré. O, zoo. Zoo had ik dan toch nog het laatste woord. Of de meisjes het ongeluk werkelijk wat ge forceerd hebben, weet ik nóg niet. Ik wil ook geen moeite doen om erachter te komen. Ik houd nu eenmaal van een beetje romantiek. iedere dag aardappelen eten, waardoor het aardappelgebruik sterk achteruitgaat. De prij zen worden in de groote steden te duur, vooral nu geen bonken en poters aan de markt mo gen komen. Noord Hollandsche Muizen zijn niet meer aan de Markt. Nieuwlandsche Zand aardappelen uit Drente en Overijsel waren deze week voor het eerst aan de markt ei werden vlug verkocht. Mottige zandaardappe len werden nog verkocht voor 5 gulden per 100 kilo. Winkeliers zoeken goedkoope aard appelen. Heden 12 Augustus 1934 werden de volgen de prijzen gemaaktZeeuw. Bonten f 7 Bon testar f 6.40 a 6.80 dito Eigenheimers f 5.80 6.00 nog voorradig potersoorten f 4.80 a 5.00 Noord Holl. Eigenheimers f 5.80 a 6.00, dito blauwe eigenheimers f 6.40 a 6.80 Dito ronde Bonten f 7.00; IJpolder Eigenheimers f 5.80 a 6.0 Zahdaardappelen uit de Duin streken f 6 a 7Drentsche en Overijsselsche Zandaardappelen f 6.60 Landbouwers welke mottige aardappelen hebben en niet kunnen verkoopen, kunnen deze aan bovengenoemde Makelaar zenden en brengen f 5.- per 100 kilo op. Verder is alles per 100 K.G. routine maar voor de rest herhaalde zich het gebeuren precies. Ook dit meisje had een kano, maar ik vond, dat ze bepaald in mijn boot naar huis gebracht moest worden. Gré was het gelukkig vrij spoedig met me eens. Zij voer weldra voorop en Ton en ik volgden. Den volgenden avond maakte ik weer een kanotocht, hoewel het de beurt van Joop was, maarin de kano van Ton. Veertien dagen later had ik met mijn vriend Joop het vol gende gesprek Als je me een tientje geeft, heb je de kano voor je alleen. Ton peddelt liever in haar eigen boot. Goed. Geef jij me f 7.50 dan heb jij de kano voor jou alleen. Gré peddelt ook liever in haar eigen boot. Laten we onze kano maar op een vendu brengen. Twee kano's voor vier menschen is eigenlijk genoeg. Daar voel ik wat voor. Maar luister eens even. We zouden onze schatten eerlijk dee len Doen we dat dan niet Jij hebt Gré en ik heb Ton, eerlijker kan het toch niet, zou ik zeggen. Ofschoon. HOE MOET EEN VROUW ADEMEN (uit een artikelen van professor dr. Matthias, in „Frau und Gegenwart", Karlsruhe, Mei 1934) DE ademhaling is een lichaamsfunctie, die voor ons leven noodzakelijk is. Uit de lucht ademen wij zuurstof en stik stof in stikstof en een weinigje zuurstof, maar tevens ook koolzuur ademen wij weer uit. Zelfs in een toestand van volkomen rust verbruikt de mensch per minuut omstreeks 5 liter ingeademde lucht. Als hij staat, zijn het circa 6 liter. Loopt hij langzaam, dan stijgt de hoeveelheid al tot 10 a 12 liter, bij het beklim men van bergen tot 20 a 50 liter, bij hardloo- pen tot 50 liter en meer per minuut. In verband met deze waarnemingen dringt zich de vraag op, op welke wijze het lichaam in staat is, zich aan deze vergroote ademha- lings prestatie aan te passen. Het is duidelijk, dat hiervoor twee wegen openstaan. Men kan sneller ofwel dieper ademhalen. Welke wijze van handelen verdient nu de voorkeur De vraag is van belang. Dat de mensch sneller kan ademen, is zeker. Hij kan echter ook dieper ademhalen en wel vrij veel dieper. Bij de gewone ademhaling komt slechts onge veer een zevende deel van het longenweefsel in actie. Uit Röntgenfoto's blijkt, dat het daar bij gewoonlijk uitsluitend de onderste deelen der longen betreft, terwijl de middelste en bovenste deelen niet bij de ademhaling zijn betrokken. Ongetwijfeld is dit een nadeel, aangezien aan een groot deel der longen zoo doende geen versche lucht wordt toegevoerd. Daar het gaswisselingsproces door middel van het bloed plaats vindt, stroomt derhalve door deze deelen onzer longen ook minder bloed. Het is dus geheel en al in het eigen belang van den mensch, diep adem te halen. Daar door wordt de elasticiteit der longen vergroot en behouden en wordt ook de borstkas ge noopt tot de bewegingen, die met diep in- en uitademen gepaard gaan, hetgeen op zijn beurt tot de beweeglijkheid der borstkas bij draagt. Derhalve vormt dieper ademhalen zoowel voor de longen als voor de borstkas een prikkel tot vergroote prestatie. De natuurlijke prikkel hiervoor is het regel matig verrichten van lichaamsoefeningen. Dat de meetbare longeninhoud, de zgn. vitale capaciteit, door lichaamsoefeningen zeer aan zienlijk kan worden vergroot, is uit tal van onderzoekingen ondubbelzinnig gebleken. Ten aanzien van de diverse categorieën sport be staan echter met betrekking tot de vergrooting der vitale capaciteit nog enorme verschillen. De grootste longeninhoud werd tot dusver bij zwemmers en roeiers geconstateerd, namelijk 4900 tot 5450 kubieke centimeter Doel onzer training moet derhalve niet een snelle, oppervlakkige ademhaling zijn, doch een diepere, langzame ademhaling. Wordt onze ademhaling dieper, dan wordt het tem po ervan uit den aard der zaak ook langza mer. Iemand die ongetraind is, haalt 12 a, 20 keer per minuut adem, een geoefende daar entegen maar 5 a 8 maal. Het is wel duidelijk, dat langzame ademhaling voor het lichaam een besparing aan arbeidskracht beteekent. Lichaamsoefeningen dient men in verband met de ademhaling en de ontwikkeling der longen zooveel mogelijk in de open lucht te verrichten, want slechts die longen, die men dwingt vaak in de open lucht te ademen en die aan de meest verschillende invloeden van weer en temperatuur worden blootgesteld, zijn in staat zich te harden. Het resultaat ervan is een krachtig lichaam, dat heel wat beter bestand is tegen longtuberculose en andere ziekten, dan dat van iemand, wiens ademha ling onvoldoende is.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2