HOOIKOORTS EN ASTHMA der het wist. Op een gegeven moment is een der zoontjes door den sikkel van den vader in den hals getroffen en na enkele oogen- bükken doodgebloed. LEGITIMATIES NEDERLANDSCHE REIS WEEK. De Nederlandsche Reisweek-organisatie verzoekt ons er nog eens nadrukkelijk de aan dacht op te vestigen, dat het legitimatiebe wijs strikt persoonlijk is, zoodat b.v. van een gezin dat gezamenlijk op reis gaat elk lid van dat gezin in het bezit van zulk een legi timatiebewijs moet zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. Whiskey een olifantenmiddel. De populaire olifant „Chang" uit de dierentuin van Brooklijn (Amerika werd dezer dagen ziek, ging liggen en wilde niet meer opstaan. Met een bo ven in de kooi aangebrachte kraan u ok men den kolos eerst na eenigen tijd overeind, doch „Chang" stond te wanke len op zijn pooten. Een der passagiers, die reeds vaker een meening had gehad omtrent de be handeling; van zieke dieren, welke af week van die van den dierenarts, goot den olifant een pint whiskey in den bek. Dit middel scheen te helpen, want eenige uren later moest de dierenarts volledige beterschap constateeren. Geconserveerde groenten hebben hooge voedingswaarde. Voor de leden van de Royal Society of Arts te Londen heeft de bekende ge leerde di*. T. N. Morris van het Law Temperature Research station een le zing gehouden, waarin hij verklaarde, dat geconserveerde voedingsmiddelen een hoogere voedingswaarde hebben dan versche. Volgens spr. was hec dui delijk, dat bij het conserveeren waarbij het voedsel wordt gekookt in een geslo ten ketel, niets verloren kan gaan van de essentieele bestanddeelen door het wegwerpen van het water, waarin het wordt gekookt. Het moge waar zijn, dat er eenig verlies is bij zekere voorbe reidende werkzaamheden, maar het verlies is veel geringer dan bij h:t be reiden der groenten op normale wijze. Bovendien wees spr. er op, dat door de hooge temperaturen, die bij het con- serveeringsproces worden toegepast, de voedingsmiddelen beter verteer baar zijn. Betreffende de vitaminen, die gecon serveerde levensmiddelen bevatten, deelde dr. Morris mede, dat verhitting van de producten bij aanwezigheid van lucht, de vitaminen doodt. Indien lucht ontbreekt, en dit is bij conservee ren het geval, heeft de hitte slechts wei nig uitwerking. Spr. kan dan ook vol komen instemmen met het resultaat van vele onderzoekingen in Amerika aangaande dit probleem waarbij is ko men vast te staan, dat geconserveerde producten grooter vitamine-gehalte hebben dan op normale wijze gekookt voedsel. Vele generaties ratten en gui- neesche biggetjes zijn gevoed met ge conserveerde voedingsmiddelen in geen enkel opzicht deden zich bij deze dieren abnormale verschijnselen voor. Tijger door inlander met bijl gedood. Een Indisch houthakker werd in een bosch nabij Rantsj in Bihar plotseling verrast door een tijger, die in de omge ving bekend stond als menscheneter. De man had slechs zijn houthakkers bijl zij zich en wachtte den aanval van den tijger niet af, doch wierp zich op het dier en raakte het met den bijl bo ven op den kop. Dit was waarschijnlijk echter teveel voor hem, want de man bezwijmde en kwam pas geruimen tijd later bij. Hij lag naast den tijger, die door den eenen slag met den bijl gedood was. - - Ex-Kroonprins acht oorloy met Frankrijk niet mogelijk. De ex-kroonprins van Duitschland heeft aan een vertegenwoordiger van de „Petit Journal" verklaard, „dat er geen Fransch-Duitsche oorlog meer zal komen. Alle invloed, welken ik heb of zal krijgen, zal ik aanwenden ter bevordering van de Fransch-Duitsche toenadering." „Wij zijn twee oude vol ken, die hoe langer hoe meer de ten- denz krijgen om hetzelfde democrati sche karakter te krijgen, gelijk dat ook het geval met Engeland is. Wij worden bedreigd door een Slavischen en daar achter een Aziatischen opdringer. Wij hebben dezelfde ideële goederen te ver dedigen. Zeker heeft Duitschland reclit matige eischen in Europa. Redelijker wijze mag gehoopt worden, dat ons recht zal geschieden." OPSLAGPLAATS VAN SMOKKELAARS ONTDEKT. Het douane-bureau te Aken is er wederom in geslaagd een groote smokkelaffaire op het spoor te komen. Reeds geruimen tijd had men waargenomen dat regelmatig een uit Nederland komende auto naar een bepaalde garage reed, waar de wagen klaarblijkelijk werd uitgeladen. In de garage werden echter nooit smokkelwaren gevonden. Bij een nauw keurige huiszoeking in de garage ontdekte men echter een gang, die onder den grond doorliep en uitkwam in een gewelf onder het huis dat ongeveer 50 meter van de garage was verwijderd. Bij nader onderzoek vond men verscheiden onderaardsche gangen, die afkomstig zijn van middeleeuwsche vesting werken. De smokkelaars gebruikten deze gan gen om hun smokkelwaren op te slaan. Men vond er o.a. 2100 K.G. koffie en 200 pond thee. De smokkelaar en zijn medeplichtigen werden gearresteerd. DE NADERENDE VOLKSSTEMMING VAN 19 AUGUSTUS IN DUITSCHLAND. In het begin dezer week is de groote cam pagne van de rijksregeering voor de volksstem ming op 19 Augustus begonnen. Welk een ontzaglijke waarde de regeering er aan hecht dat er weer zooveel mogelijk ja-stemmen Worden uitgebracht, blijkt uit het feit, dat reeds dadelijk met grof geschut wordt ge schoten. Te Berlijn sprak minister Göbbels, te Mün- chen de Pruisische minister-president Göring te Keulen rijksminister en Pruisisch minister van binnenlandsche zagen dr.Frick en te Breslau de plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess. Het gaat zoo ie- deren dag door, terwijl ook pers en radio zich geheel in den dienst der campagne hebben gesteld en deze inderdaad het uiterlijk krijgt van een regelrechte verkiezingscampagne. Er is natuurlijk geen kwestie van dat Hit- Ier niet een overweldigende meerderheid van ja-stemmen zal krijgen doch algemeen ver wacht men dat lang niet de 95 pCt. van alle stemgerechtigden hun ja-stem zullen afge ven. Hier en daar schat men zelfs dat slechts 75 pCt. ja-stemmen zullen zijn, hoewel alge meen wordt aangenomen, dat de deelneming aan de stemming zeer druk zal zijn en ook de ontevredenen het niet zullen wagen van de stembus weg te blijven. Waarschijnlijk zal het aantal neen-stemmen belangrijk grooter zijn dan bij de laatste volksstemming en zul len er vooral veel blauw-stemmen worden af gegeven. GEMEENTE ZIJPE. PETTEN. In ons nr. van vorige week Zon dag namen wij een bericht op, omtrent het aanspoelen van het lijk van C. Gerritsen, welke bij het baden in zee op 5 Aug. was verdronken. Dit bericht eischt, wat aanspoelen betreft, eenige nadere toelichting, en wel als volgt Donderdagmorgen ging de heer G. Blom te visschen bij paal 19 en zag in zee iets drij ven, nu eens boven, dan weer onder water, wat de heer Blom vreemd voorkwam. Hij begaf zich toen tot zijn middel in zee en zag toen dat het een lijk van eéh mensch was. De heer Blom deed onder de eene arm een zak en onder de ander een touw en wist het zoo, zonder beschadiging, op het strand te trekken. Had de heer Blom zoo niet opgetre den, dan was de omgekomene waarschijnlijk niet aangespoeld en door de stroom verder afgedreven. SCHAGERBRUG. De dagen worden merk baar korter en een enkel boomblad vertoond alreeds zijn herfstkleur, wat een onmiskenbaar teeken is, dat wij met rassche schreden den herfst naderen, den tijd dat in onze omge ving de verschillende kermissen wederom ge vierd zullen worden. Dit aloude volksfeest zal hier plaats vinden op 16, 17 en 18 Sep tember a.s. Naast de landbouwtentoonstelling en hard draverij, heeft voor dit jaar de eigenares van het hotel „Het Wapen van de Zijpe" gezorgd dat er voor een ieder wat te genieten zal zijn, daar door haar voor al de drie dagen is ge- angageerd het muziek ensemble „The Hod- lars", welke met de Schagerkermis met veel succes zijn opgetreden in het café „Het Noor den." Een ieder wordt in staat gesteld hier van te genieten, daar hiervoor geen entrée is verschuldigd. Op Maandagavond treedt in dit hotel op het tooneelgezelschap „Jong Leven" van Oud karspel, met een zeer vroolijk blijspel „Hoera het is een jongen", een stuk vol dolle klucht van begin tot einde. Zoo U ziet, zijn kosten nog moeite gespaard om allen een echt kermisgenot te verschaf fen. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de komende advertenties.. Officieel. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE iNJH) brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Krijn van Loenen en Zoon, boekdrukkers, wonende te Schagerbrug, wijk E. No. 10, om VERGUNNING tot her bouw van hun drukkerij, waarin gebezigd zal worden een petroleummotor van 3 P.K. tot het in werking brengen van twee drukper sen, op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Zijpe, Sectie B, no. 748. Op Dinsdag 28 Aug. a.s., des v.m. 10 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande Jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. ZIJPE, (NJH.) 14 Augustus 1934, Burgemeester en Wethouders voorn., J. DE MOOR. De waarn. Secretaris, W. L. CORRELJé. (uit een artikel van Albert Van der Veer, in „The American Mercury", New York, Juli '34) IN de' afgeloopen twintig jaar zijn er op medisch gebied belangrijke ontdekkingen gedaan op het terrein der allergie of overgevoeligheid. Wanneer wij zeggen, dat ie mand overgevoelig of allergisch is, dan be doelen wij hiermee, dat hij buitengewoon ge voelig is voor één of meer gewone substanties, die bij een normaal mensch geen ongewone reacties veroorzaken. Een bekend voorbeeld hiervan is het ontstaan van netelroos na het eten van aardbeien of tomaten. Een soortge lijk verschijnsel is het ontstaan van astma of hooikoorts bij sommige menschen, wanneer zij in contact komen met roos van dieren of met gras-pollen. Door welke reactie treden bij dergelijke personen de bedoelde symptomen aan den dag Wij weten, dat wanneer iemand ten opzichte van de een of andere substantie al lergisch is, vermoedelijk elk weefsel in zijn lichaam voor die substantie overgevoelig is, zij het in verschillenden graad. Komt zij met het gevoeligste weefsel in aanraking, dan ontstaat een ontstekingde aan den dag tredende symptomen hangen af van de plaats, waar deze ontsteking zich bevindt. Zijn speciaal oogen en neus aangedaan, dan hebben wij hooikoors, zijn het de slijmvliezen der ademhalingsorganen, dan lijden wij aan asthma. Een andere vraag, die redelijkerwijs kan worden gesteld is Waarom zijn sommige menschen allergisch en andere niet? Tot het geven van een antwoord op deze vraag zijn wij tot dusver niet in staat, doch wél weten wij, dat de eigenschap van over gevoeligheid erfelijk is. Is een der ouders al lergisch, dan zal de helft der kinderen het een of andere symptoom van overgevoeligheid vertoonen, meestal vóór zij vijftien jaar oud zijn. Zijn beide ouders allergisch, dan zullen driekwart der kinderen het eveneens zijn en er vóór hun vijfde jaar de symptomen van vertoonen. Het behoeven niet noodzakelijker wijs dezelfde symptomen te zijn als die, wel ke bij de ouders aan den dag treden het is zeer wel mogelijk, dat de rfwfoder aan hooi koorts lijdt en dat haar kinderen asthma krijgen. Geconstateerd is, dat kinderen speciaal neiging tot overgevoeligheid aan den dag leggen ten aanzien van voedingsmiddelen als melk of eieren, dat dit bij jongelieden het geval is met betrekking tot stoffen, die zij inademen, zooals dierenroos en pollen, en dat bij menschen van middelbaren leeftijd dik wijls asthma optreedt na ontsteking van de bijholten van den neus. De redenen voor de van elkaar afwijkende symptomen op de ver schillende leeftijden kennen wij niet. Menigmaal wordt den geneesheeren de vraag gesteld, of overgevoeligheid geleidelijk veelvuldiger voorkomt. Ook op deze vraag moeten wij het antwoord schuldig blijven. De mogelijkheid bestaat, dat het vet, dat on ze zenuwen moet beschermen, als gevolg van onze moderne leefwijze sneller verbrandt en dus de zenuwen minder beschermd zijn dan in vroeger tijd. Maar evengoed is het moge lijk, dat wij tegenwoordig de kwaal gemakke lijker dan vroeger herkennen. In den tijd van onze grootouders hoorde men maar wei nig gewag maken van ziekten in de bijholten, maar wèl wist ieder, wat een „chronische neuscatarrh" beteekende. Duizenden stierven aan „ingewandsontsteking" of werden tot invaliden. Tegenwoordig ondergaat zulk een lijder een blindedarmoperatie, waarmee hij van de zaak af is. Twintig of dertig jaar geleden kwam een onderzoekende geest op het denkbeeld, dat men van het ontstaan van een ontsteking, wanneer overgevoelige weefsels en de een of andere substantie met elkaar in aanraking komen, gebruik zou kunnen maken, om na te gaan, voor welke stof een patiënt allergisch is. Uitgaande van dit gronddenkbeeld, heeft zich de moderne methode van huid-onderzoek ontwikkeld, waarbij men als volgt te werk gaat. Alle substanties, waarmee wij in ons dagelij ksch leven in aanraking komen, wor den afzonderlijk in een zoutoplossing geëx traheerd. De lijst omvat alle stoffen, welke wij inademen, zooals graspollen, roos van die ren, veeren, poeders, enz., benevens al wat wij eten en drinken. Een nietige hoeveelheid van elk dezer extracten wordt met een naald rechtstreeks in onze huid gebracht. Is de patiënt inderdaad allergisch, dan zal zich op elk punt der huid, dat in aanraking is gekomen met de substantie, waarvoor hij al lergisch is, een ontsteking vormen. Andere substanties zullen geen reactie verwekken. De theorie is eenvoudig en aanvankelijk dacht men, met haar de voornaamste pro blemen op dit terrein te kunnen oplossen. Na verloop van drie of vier jaar echter, ge durende welken tijd men gevallen van asth ma en hooikoorts volgens deze methode had vastgesteld en het lijden der patiënten door injecties van extracten had gelenigd, dron gen in de medische litteratuur mededeelingen door van zieken, wier huid negatief reageerde op voedingsmiddelen, waarvan vaststond, dat zij er ziek van werden. Voorts mededeelingen inzake patiënten, wier huid positief reageer de op levensmiddelen, die zij zonder eenig nadeel plachten te nuttigen. Een tijdlang had het dan ook den schijn, dat de verdedigers der nieuwe methode foor een verloren zaak streden. Tenslotte kon men echter toch uit den stroom van materiaal enkele definitieve fei ten afleiden. Aangetoond werd, dat positieve huidreacties betrouwbaar zijn ingeval van een onmiddellijke klinische reactie op de betref fende substantie. Bij een vertraagde reactie daarentegen bezit de positieve huidreactie slechts veel geringer waarde. Brengt men b.v. een weinig je kruiskruidpollen in het oog van een hooikoortslijder, dan zal hij onmiddellijk beginnen te niezen zijn oog zal gaan jeu ken en ontsteken. De reactie van zijn huid op kruiskruidpollen zal positief zijn. Krijgt echter een patiënt migraine een half of een vol etmaal, nadat hij chocolade heeft gege ten, of ontstekingen een dag nadat hij zich aan aardbeien te goed heeft gedaan, dan spreken wij van een vertraagde klinische re actie en de reactie van zijn huid zal vrijwel zeker negatief zijn. Gaan wij de zaak grondiger na, dan blijkt de reden van dit verschijnsel. Het chocolade extract wordt van de zelfde soort chocolade verkregen als die wij eten. Komt laatstge noemde in onze maag terecht, dan wordt zij in tallooze producten ontleed. Het product, dat in laatste instantie in onzen bloedsom loop wordt opgenomen en de hoofdpijn of de ontstekingen verwekt, kan wel volkomen ver schillen van de chocolade, waarmee wij oor spronkelijk onze proef hebben genomen. Wan neer wij in staat waren, het extract te ver vaardigen van bedoeld eindproduct, dan zou den wij vermoedelijk een positieve reactie verwekken, doch tot dusver is ons dit niet mogelijk. Een reden, om nu maar meteen de geheele methode van de hand te wijzen, is dit niet, evenmin als wij ons van ons zakmes ontdoen, omdat wij er geen boomen mee kun nen vellen. Wat van waarde is gebleken, moeten wij behouden, en wij moeten onze pogingen voortzetten tot vergrooting van on ze kennis. Op het oogenblik bevinden wij ons nog slechts aan de oppervlakte van dit belang wekkende terrein, doch wij mogen aannemen, dat het eens mogelijk zal zijn, diëeten vast te stellen, die wetenschappelijk juist zijn en niet uitsluitend gebaseerd op de persoonlijke gril len en inzichten van den geneesheer. Men schen verschillen, wat hun chemische en klierreacties aangaat, even sterk van elkaar als wat hun gezichten, de kleur van haar oogen, en persoonlijke voorkeur en afkeur betreft. Vaak hoort men ouders zich erop beroemen, dat hun kinderen alles eten, wat op tafel komt. In sommige opzichten kan dit een goede oefening beteekenen, doch wanneer een kind een bepaalden afkeer vertoont van een bepaalde spijs, doet men beter, de zaak eerst eens te onderzoeken, alvorens men het kind toch tot eten dwingt. In de allereerste plaats dienen wij te indi- vidualiseeren. Massabehandeling van aller gische patiënten moet onvermijdelijk op een mislukking uitloopen. Welke kans op herstel biedt onze moderne geneeskunde den lijder aan overgevoeligheid Volstrekte genezing, d.w.z. een volkomen verandering der allergische weefsels, komt zelden voor. Daarentegen kan men de symp tomen gewoonlijk geheel of gedeeltelijk doen verdwijnen en dit is ten slotte voor den pa tiënt van het meeste belang. Tachtig procent van alle hooikoortslijders ondervinden bij deugdelijke behandeling wei nig of geen last tijdens het voor hen onaan gename seizoen en velen hunner raken ten slotte de kwaal of althans de symptomen kwijt. Diegenen, die gevoelig zijn voor dier lijke afscheidingen, kunnen daarvoor met succes immuun worden gemaakt. Ook voor lijders aan asthma is, wanneer de ziekte het gevolg is van het inademen van bepaalde stoffen, gewoonlijk een goede kans op gene zing aanwezig. Vaak is het een aangelegenheid van deug delijke behandeling gedurende jaren. Hoe eer der er een aanvang mee wordt gemaakt, des te grooter is de kans op blijvende genezing. Van alle defaitistische propaganda is de meest duivelsche wel het gezegde .„Asthma is on geneeslijk." Het is als een capitulatie voor een vijand, wiens kracht men niet kent. Som mige gevallen van asthma zijn inderdaad on geneeslijk, maar de gevallen, waarin men den lijder niet een vrij dragelijk bestaan kan ver schaffen, zijn in hooge mate zeldzaam. GEMEENTE WIERINGEN. De film „La Maternelle". komt over een paar weken in „Cinema de Haan". Wat de Pers van dit prachtwerk zegt: „De Amsterdammer", Chr. Dagblad (1-3-1934 „LA MATERNELLE". (De Bewaarschool.) Het is in den regel niet onze gewoonte in deze kolommen te schrijven over films. Doch een enkele maal mogen wij een uitzondering: maken. De film wint immers al meer en meer terrein, en al is er nog heel veel kaf onder het koren, toch komt er een lichte kentering ook op dit gebied. Eenigen tijd geleden schreven wij over de „Willem van Oranje"-film, en toonden zoowel de nadeelen als de voor deelen van dit nieuwe Hollandsche pro duet aan. Op een dergelijke manier kan een goed resultaat bereikt worden. Nu willen wij ons desgevraagd uitspreken over een Fransche film, die reeds eenige weken gaat in „Rialto" Ceintuurbaan 338-340, te Amsterdam. Het betreft hier „La Maternelle" (De Bewaarschool) naar het boek van Léon Frapié. Deze film munt uit door groote zui verheid. En juist door die zuiverheid toont zij ons op reëele wijze het leed van Parijs' achterbuurtleven. Het ge beuren is simpel. De draad, die door het verhaal loopt, is meer dan eens moeilijk te „grijpen". Het leeuwenaandeel hebben de kin deren. En daarom is deze film ontroe rend mooi, Tusschen de verwaarloosde jeugd, die de bewaarschool bezoekt, de bewaarschool die de eenige vreugd in hun leven is, gaat de werkster Rose, en zij verzorgt de kleintjes, loopt ze den ganschen dag achterna om hier een smerig gezichtje te wasschen en daar een vuile neus een beurt te geven. Het meest heeft zich aan haar ge hecht Marie Coehet, een meisje dat dik wijls door haar moeder alleen gelaten wordt. De dagelijksche sleur van de bewaar school wordt verstoord door de komst van rector Sedling;, die studie maakt van de mentaliteit der kinderen. Als één der onderwijzers Rose verzoekt even op de klas te passen, is rector Sed ling er getuige van hoe Rose de kinde ren bezig houdt. En hij is enthousiast. Bijna is er een schandaal op de bewaar school Een werkster voor de klas Doch dan blijkt dat Rose geen gewone werkster is, maar haar hoofdacte heeft als onderwijzeres, benevens veel ande re diploma's. De directrice vindt het een schandaal, dokter Libois echter niet. Bij hem is liefde ontwaakt voor Rose en deze verlaat de school als a.s. echtgenoote van dokter Libios, om met hem herhaalde malen de kleintjes te bezoeken, die haar zoo lief geworden zijn. De liefdeshistorie schijnt misschien het thema in deze film te wezen. In wer kelijkheid is zij slechts een minimaal onderdeel. Het ongedwongen spel of van spel mag hier feitelijk niet gespro ken worden; beter: „dagelijksch-leven" -- der kinderen en de liefde van Rose jegens hen, zijn de factoren die deze fiïta tot een zeer bijzondere maken. Het is ondoenlijk de tallooze sublieme momenten op te noemen. Het tooneel- tje met het witte konijn het inslik ken van de sou, enz., enz., ze boeien on gemeen. Doch vooral treft de ruwe har de werkelijkheid, waarmede 't leven van deze arme stumperds wordt uitge beeld. Het is leven zonder eenig fil- misch-effect of -gedoe. Mede daardoor komen er wel eens tafereelen voor, die minder door onzen beugel kunnen, en die wij met een zeker reserve moeten aanvaarden. Doch zij zijn noodig om 'n afgrond, een gaaf geheel te verkrijgen, dat alle finesses en alle onverkwikke lijkheid van dit kinderleven uitbeeldt. Volwassenen, die de gave des onder scheids hebben, zullen zeer zeker door deze film niet teleurgesteld worden, eerder rijker er vandaan komen. BURGERLIJKE STAND. Van 3 t.m. 16 Aug. 1934. Geboren Maria Stiena, d.v. E. Everts en G. Kooij Johannes Herma- nus, d.v. H. J. Hutting en J. Krommc- dam Jurjen Harm, z.v. Jan Noor en J. de Jonge Jan, z.v. E. J. Dekker en H. H. van Essen. Gehuwd P. Tijsen en C. H. Glim. Overleden D. P. Kuut, m. 29 jr. J. Bakker, vr. 67 jr., vrouw van C. Bak ker. Hinderwet. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben ver gunning verleend aan de N.V.A.P.C. te Den Haag tot het oprichten van een benzinepompinstallatie aan den Mek- kenstuinweg op een perceel van den Heer D. Oden en aan den heer K. Min nes tot het uitbreiden van zijne bakke rij op het Kerkplein, door het plaatsen van een electrische kneedmachine. Bouwvergunning werd verleend aan den Heer Th. Boersen tot het oprich ten van een woonhuis aan de Klieft- straat en aan G. van Dijk tot het op richten van een wooftkeet te Ooster land. Drankwet. Ingevolge de Drankwet is aan S. Halfweeg en aan N. de Haan al hier een verlof A. verleend, resp. voor de consumptietent op het voetbalveld van „Succes" en voor de lunchroom aan den Slingerweg. Collecten enz. Aan het Leger des Heils, Afd. Den Helder en aan de ver- eeniging „Het Hoogeland" te Arnhem is vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente. De vereeniging „Kleuterschool" heeft vergunning verkregen tot het houden van een loterij. Oudercommissie Oosterland. Naai* men ons mededeelt is men thans ook te Oosterland overgegaan tot het in stellen van 'n oudercommissie voor de school aldaar. Het bestuur dezer com missie bestaat uit de heeren Jb. Heij- blok (Voorz.) en F. Doesburg (Secr.) Onderwijzend personeel. Als plaats vervanger van den Heer Jb. Boon, Hoofd der O. L. School te Oosterland, die voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst moet komen, is be noemd de Heer C. Twuiver te Heer- Hugowaard. Nogmaals ontsierende reclame. Voor kort wezen wij er reeds op, dat het niet gewenscht is op aanbiedingen van vreemde firma's, tot het plaatsen van reclameborden aan den nieuwen ver keersweg, in te gaan. Dat deze waarschuwing nog niet vol doende ter harte is genomen blijkt thans wel, daar de politie een dezer da gen is overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal tegen een persoon uit Westerland, eigenaar van een perceel aan den Betonweg waar ontsierende reclame op was aangebracht. Blijkbaar zal dus thans handelend worden opgetreden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Burgemeesterschap ter overneming. Zonderlinge advertentie. In het laatste nummer van „De Ge meentestem" komt een advertentie voor, waarin een burgemeester van 'n gemeente in het groote-steden-gebied met een ambtsinkomen van ongeveer f 4000, ter kennis van zijn collega's brengt, dat hij van standplaats wenscht te ruilen, liefst met een collega in het Zuiden des lands. Een dergelijke advertentie valt aan te merken als een merkwaardig ver schijnsel Zelfs vroeger, toen „vraag en aanbod" het nog zoo ongeveer met el kaar konden vinden, zal een dergelijke ruil wel nimmer zijn voorgekomen. Het is ook moeilijk aan te nemen dat van regeeringszijde aan een dergelijke transactie zal worden medegewerkt. En bij die „zijde" moet men toch te recht komen als men het na wat loven en bieden toch eens is geworden, gesteld al, dat er iemand zal te vinden zijn, die op deze advertentie ingaat. Maar we leven in een wonderlijken tijd. Electrische stoel voor dieren. Het dierenasyl voor de Zaanstreek, gevestigd te Zaandam, zal een der eer sten in den lande zijn, die zich voor het afmaken van zieke en verminkte huisdieren zal bedienen van electriei- teit. De overweging dat het thans in ge bruik zijnde gasverstikkingssysteeai een doodsstrijd vergt van eenige minu ten en het electrische stoel-systeem een onmiddellijken dood garandeert, deed het bestuur besluiten een dergelijke in richting aan te schaffen. FAILLISSEMENTEN. Door de rechtbank te Alkmaar zijn in staat van faillissement verklaard H. Brouwer, bloemenhandelaar te Alkmaar rechter-commissaris mr. A. M. Ledeboer, curator mr. G. A. de Lange H. C. den Hollander, bloembollenhan delaar te 't Zand; rechter-commissaris mr. W. Ubbens, curator mr. J. A. E. Buiskool L. H. Schmidt, kapper te^ Venhuizen; rechter-commissai'is mr. J. Krabbe, curator mr. S. A. Thomas G. Hollebeek, caféhouder te Hoorn rechter-commissaris mr. A. M. Lede boer, curator mr. S. A. Thomas. MARKTBERICHTEN. De Veemarkt. SCHAGEN, 16 Aug. 1934. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 15 Paarden f 150- f 350 2 Pinkstieren f 78-f 116 30 Gel- dekoeien (mag.) f 90-f 150 91 Gelde- koeien (vette) f 160-f 250 10 Kallkoei- en f 140-1 210 2 Pinken f 85-1 95 32 Graskalveren 1 20-1 30; 55 Nuchtere kal veren 1 6-11 12 25 Schapen (vette) 114- 1 24 3 Lammeren 1 6-1 10 2 Bokken en geiten t' 2.50-1 7.50; 5 Varkens (mag.) 1 10-1 13 14 Schapen (vette) per Kg. 31-33 cent 45 Biggen 1 7-1 10 15 Ko nijnen 1 0.25-1 1.25 15 Kippen f 0.30- tot I 0.60. Stichting „Heldersche Elerveiling" Noteering van 16 Augs. 1934. Aange voerd 22087 Kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 300-330 55-57 Kg. 290-340 r. 58-60 Kg. 300-370 01-63 Kg. 340-370 Kleine eieren 150-170 Eendeieren 175-230. Alles per 100 stuks.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2