Reisvereen. N. A. H. A. 8.0. Belangrijk! ZIEKENFONDSLEDEN fa. JOH. LAUWERS, Payglop 3 Alkmaar. COÖP.BOERENLEENBANK W1ERINGEN. HET VERTROUWBARE ADRES SAFÊ - LOKETTEN TE HUUR. MODE-TIPS HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ORGANISEERT OP Zaterdag en Zondag, 25 en 26 Aug. tocht n. Amsterdam. Zondag 26 Aug. tocht naar Alkmaar (motorraces). Vertrek van DEN OEVER 12 uur. Inlichtingen Gar. Naastepad Anna Paulowna Tel. 82. Gar. De Haan Hippo Tel. 7. Gar. Boersen„ Den Oever Tel. 23. wy hebben voor i OOK Z. en O. FONDS) BRILLEN. Op gereedmaken en reparaties kan gewacht worden. Gegarandeerd goedblljvende DOUBLé BRIL met donkere of lichte randen f 3.—. BUIKBANDEN EN ELAST. KOUSEN. Paskamer en vrouwelijke hulp (verpleegster) aanwezig. Voortsbreukbanden, enkelstukken, platroetzolen ens. voor deposito's, voorschotten, loopende rekeningen. De rentevoet is voor Spaargelden 3 's jaars voor Voorschotten (hypotheek) 4 's jaars voor Voorschotten (borgtocht) 4.25 's jaars voor Voor schotten (scheepshypotheek) 5.25 voor Crediet- rente in rekening Courant 3 i*8™ J voor Debet rente in rekening Courant 4.25 't jaars. IT VOOR DE HUISVROUW. Ramen lappen. Zond ag spersieboonen met zure saus; Russische biefstuk, gebakken aardappelen gemberpudding. Maandag kalfslappen, doperwten, gekookte aardap pelen; fruit. Dinsdag carbonaden, andijvie, gekookte aardappelen; vanillepudding met bessensap. Woensdag: tomatensoep; osselappen, snijboonen, gekookte aard appelen; chocoladepudding. Donderdag: haringsla; saucijsjes, bloemkool, gekookte aardappe len; kersencompóte. Vrg dag gestoofde paling, komkommersla, boter saus, gekookte aardappelen; rijst met rabarber. Zaterdag gehakt, postelein, gekookte aardappelen; gries met rozijnen. Spersieboonen met zure saus. Bereiding: 1 K.G. boonen worden schoongemaakt en gaar gekookt en dan op een vergiet gelegd om uit te lekken. 25 Gram boter wordt ge smolten, 15 Gram bloem er door geroerd en daarbij langzamerhand 2 d.L. boonenwater en d.L. azijn gevoegd. In deze saus worden de boonen gedurende 10 minuten gestoofd, daarna wordt er een geklutst ei door geroerd. Russische biefstuk. Bereiding: 1 K-G. mager runduleesch wordt fijn ge hakt en vermengd met 50 Gram fijn gehakt spek, 250 Gram boter, zout, peper en een weinig paprika. Van dit mengsel worden 10 a 12 biefstukjes gevormd. Deze wentelt men in tarwebloem en bakt ze bruin in heete boter. De biefstukjes worden uit de pan ge nomen en de saus wordt aangemaakt met een paar eetlepels zure room en 1 d.L. bouil lon, dan gezeefd en over het vleesch ge goten. Ook verkeerd! Voor sport zien we het nut in van doel matige en luchtige kleedang. In de huis houding dragen we zelfs in de hondsdagen de meest onpractische kleeding. Er zijn vrouwen, die, als zij het zich erg gemakke lijk willen maken, in een onderjurk met een schort rondloopen. Ze vergeten, dat zij op die manier een niet erg bekoorlijk schouwspel opleveren. En toch zijn er zulke gemakkelijke en aardige oplossingen, om ook tijdens de heetste zomerdagen er luchtig en toch correct bij te loopen. Onze afbeelding toont op welke manier. Met behulp n.1. van het hemd-broekje. Dit wordt gemaakt katoen, linnen of een der gelijk materiaal. Ondoorschijnend natuur lijk. Hierover dragen we een overgooier van cretonne of bedrukt katoen. Ook pdt materiaal mag niet zoo dun zijn, dat het doorschijnt. Ons huistoilet is klaar. Op deze manier hebben we al het overbodige ondergoed uitgeschakeld. Een klein jasje erbij of een cape'tje, en we hebben een geheel, waarin we gauw de straat op kunnen wippen om boodschappen te doen. Het is bovendien ook een oplossing om naar het athletiekveld te gaan, zonder dat we ons telkens verk'.eeden moeten. JEANNE DE FL. SCHOONHEIDSMIDDELTJES VOOR IEDEREEN. Verzorgde nagels. „Pak den bal, kleintje. Maar pas op, dat je niet struikelt over je mollige korte beentjes. Zie je, nu is het al gebeurd! Gelukkig, dat moeder in de buurt is om je gauw op te pakken en.... je gemakkelijk ïn je karretje te zetten. Kijk nu maar weer tevreden met je blauwe kijkers in het rond. Zoo heel alleen te loopen over de hobbelige wereld is nog niets gedaan voor mijn kleine meiskel' Mevr. de J. van Z. Nr. 266: aardige jonge-damesjapon van katoen, mousseline of kunstzijde. Benoodigd: 4.25 Meter katoen. Pr^js van dit patroon voor alle maten: 0.50 ets, per stuk. Nr. 267: fcomer-avondjurk voor onze jonge meisjes van crêpe georgette. Benoodigd: 5 Meter georgette van 90 c.M. breed. Prijs van het patroon voor alle maten: 50 ets. per stuk. Al deze patronen zijn tegen de aange geven prijzen te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaat schappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Am sterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per postwissel, in postzegels of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen het num mer, benevens de gewenschte maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te. vermelden. Men voorkomt daardoor on- noodige vertraging in de opsturing. VOOR DE HONDSDAGEN. Het is verkeerd de vijl in de richting naar de hand toe te bewegen. Daardoor krijgen de nagels een hoekigen vorm en er blijven aan de kanten velletjes e.d. zitten. beter hiervoor een voorwerpje van been te gebruiken dan van metaal. Voor het te benutten, smeert men het eerst goed met vet in en duwt daarna heel zachtjes den nagelriem terug. Deze manier is iets minder gevaarlijk; maar toch nog te vermoeiend, omdat we tel- kijs moeten bukken teneinde bij den emmer water te komen. De vgl wordt schuin langs den nager be wogen. Daardoor krijgt hij de gewenschte mooie ronding. Hoe vaker men vijlt, hoe: kleiner het gevaar wordt, dat de nagels af, mllen breken. Wie een nagelschaar gebruikt, doet er verkeerd aan deze zoo vast te houden, dat de punten naar binnen wijzen. Want dan knippen we altijd in het vleesch en het onvermijdelijke gevolg zal zijn, dat de ran den gaan bloeden, opzetten en rood wor den. DE HUWELIJKSMARKT. Bij het terugduwen van den nageTnfem. moet men zeer voorzichtig te werk gaan, om het nagelbed niet te verwonden. An ders komen er witte vlekken, die den nagel! ontsieren. Wil men alle geweld een schaar gebrui- 3cen noodig is dat-echter volstrekt niet dan moeten de punten naar buiten wij zen. Maar zooals reeds gezegd, men kan beter de huid met een stomp voorwerp te rugduwen. NINON LENCLOS. OM ZELF TfE MAKEN! GEBREIDE STRANDKLEERTJJES VOOR DE KLEINEN. Het broekje, dat we op de afbeelding* ,*Q zien, wordt gecompleteerd door de lanrel C. ^en een^elfde PÜPje; de steken swaeter, die het voor het grootste gedeelte: Vari eze, "f1*30 naalden neemt men op een bedekt. Het is een strandpalcje voor een pen breidt nu 20 c.M. er boven. Men - - naaakt aan beide kanten 5 minderingen, die men gelijk verdeelt over het geheel. VUU1 <C*S1L kind van ongeveer 5 jaar en wordt gebreidi op naalden van drie millimeter middellijn en. drie-draadswol, die men dubbel neemt. Het broekje wordt in fijne ribbels, 1 recht, 1 averecht, gebreid. Men neemt 50 Gram koningsblauwe wol, zet 36 steken op en' breidt 6 c.M. hoog, om de twee naalden, telkens aan denzelfden kant een steek: meerderen. Heeft men deze 6 c.M. gebreid,, Afkanten. De tweede helft van het broekje wordt precies hetzelfde. Voor de schouderbanden zetten we 6 steken op en breien een lengte van 50 centimeter. De beide helften aan elkaar naaien; de schouderbanden er van voren op naaien, op den rug kruisen en van achteren bevestigen met knoopen en knoopsgaten. Voor de sweater heeft men 100 Gram citroengele wol noodig; deze wordt in de zoogenaamde, „gerstekorrel" gebreid. De 1ste toer: 1 recht, 1 averecht; 2e 'toer: averecht. 72 steken opzetten voor het voorpand; 128 c.M. in patroon breien; daarna minde- ,ren voor de armgaten, aan iederen kant 6 tsteken afkanten. Gedurende de 10 vol gende toeren telkens een steek minderen •en daarna nog 2 centimeter breien zonder minderen. Voor de halsopening kanten we van uit het midden aan iederen kant 6 ste- af en breien dan iederen schouder apart. Aan den kant van den hals, minderen we om de twee toeren een steek; dit vijf maal. Daarna doorbreien tot de hals een heeft van 6 c.M. Daarna afkanten; de andere schouder precies hetzelfde breien. Nog eenzelfde rugdeel breien; daarna de naden onder de armen aan el kaar naaien; ook den eenen schouder dicht- de ander laten sluiten met kneo- en knoopsgaten. Het geheel onder een vochtigen doek even oppersen. MAR.IAN B. Van de vele wegen, die naar het huwe lijk leiden, is de Oostersche huwelijks markt zeker de merkwaardigste. In Sera- jewo kan men een dergelijke instelling vinden. Een geloovig Muzelman, die meer van de wereld gezien had dan zijn eigen land-, begreep wel, dat de Westerling deze markt vreemd zou vinden, maar hij moti veerde haar op de volgende wijze. „Den Westerschen jongen menschen staan geheel andere wegen open, wanneer zij trouwen willen. Zij gaan naar huwelijks makelaars of zetten advertenties in de krant, zij gaan naar bals of leeren bij an dere gelegenheden hun dames kennen. Dit alles is bij ons echter, eenerzijds door gods dienstige anderzijds door praktische re denen, onmogelijk. Daarom hebben wij de huwelijksmarkt, die niets anders is dan een plaats, waar de jonge meisjes en mannen van ons geloof met elkaar kunnen kennis maken. Wanneer bij ons een jonge man een vrouw zoekt, dan gaat hij daarheen, waar zrj er op wacht gevonden te worden. Hij gaat naar de huwelijksmarkt, die gehouden wordt, wanneer de smalle sikkel van de nieuwe maan zichtbaar wordt. Het is wer kelijk interessant om daar eens een kijkje te nemen". Het valt niet mee die markt te vinden, Wanneer men eindelijk zijn doel bereikt heeft, ziet men, dat op de markt een groot aantal bontgekleede menschen vertoeft. Onder de in den namiddag nog vale maan ontstaan de eerste kennismakingen. Ver rassend is de onbevangenheid en naiviteit, waarmee deze menschen elkaar hier ont moeten, hoewel een ieder de reden van het bezoek van den ander kent. Het lijkt er wel een beetje op alsof men de vrouw uitzoekt als bjj ons een kilo kersen. De jonge, vaak zeer jonge dames, die de oor zaak van de belangstelling der Mohamme- daansch jongelingen zijn, poseeren in haar Zcndagsche kleedij zoo opvallend mogelijk. Fraai uitgedost zitten zij voor de kleine, het plein omringende café's, zoogenaamde cavana's". en wachten er op, dat een van de heeren haar ontdekt. Zij dragen k'eine bonte sluiers, die echter zoo doorzichtig, •rijn, dat. da vaak mooie gezichties. duidelijk te zien zijn. Wanneer men goed oplet, kan men zien, dat in de schgnbaar toevallige ontmoetin gen wel degelgk systeem zit. Voor het kennismaken gelden bepaalde regels, die niemand negeeren mag. Heeft een -der hee ren z\jn keus gedaan, dan stuurt hij een vriend naar het betreffende meisje om haar te vragen of hij bij haar mag komen. Wanneer de op deze wijze op hem opmerk zaam gemaakte jonge dame hierop be vestigend antwoordt, gaat hij zelf naar haar toe, stelt zich voor en noodigt haar voor de verplichte wandeling uit. Wil het meisje echter niets van hem weten, dan laat de vrieüd deze jobstijding door een ander overbrengen, opdat hij zich voor hem niet vernederd zal voelen. Door een prachtige laan, wandelen nu de paartjes om te zien of deze eerste gemeen schappelijke wandeling, ook een gezamen lijke tocht door het leven zal worden. Zij gedragen zich al naar hun temperament: levendig of stijf, gereserveerd of vertrou welijk. Maar van alle paartjes kan men zien, dat zij indruk willen maken. De kleine kokette bewegingen van de meisjes, de manlijk zelfbewuste trekken der jongelin gen, verraden het. Uit kisten en kasten is het fraaiste gehaald om den ander te too- nen wie men is. Om de polsen der meisjes sluiten sierlijk handgesmede zilveren ban den en op de helkleurige kleeren fonkelen breede kettingen en geslepen steenen. De mannen dragen lange snoeren zilveren munten aan hun riem. Overal helle kleuren, die eigenaardig afsteken bij de donkere sluiers van menig ter bescherming meege komen moeder. Deze laatsten, die zich in die situatie op het moeilijke schoonmoeder schap langzaam voorbereiden, trippelen bescheiden achter de paartjes aan. Ten slotte treffen paren en moeders elkaar bij het namid-dagmaal in de cavana. waar men van de geestelijke opwinding rust wil vinden. Dengenen, die op deze wandeling tot de ontdekking gekomen zijn, dat zij bij elkaar hooren, staan, voor zij trouwen kunnen, nog heel wat moeilijkheden te wachten. Het is niet voldoende, dat de jongelui elkaar kennen en waardeeren, evenmin dat alle voorwaar den voor een huwelijk geschapen zijn... eerst moet de bruid door den bruidegom gestolen werden Hoewel deze schaking tegenwoordig alleen nog symbolische beteekenis heeft, achtei den ouders van de bruid zich verplicht den bruidegom zooveel mogelijk moeilijkheden in den weg te leggen. Talloos zijn de trucjes en moeilijkheden, die de vaders bedenken om den bruidegom tot moedige en scherpzinnige daden aan te sporen, De meisjes worden op de geraffi neerdste wijzen verstopt en vaak nog. ver kleed om den man op een valseh spoor te brengen. Doch deze laten zich niet afschrik ken. Steeds we:r vallen zij aan, totdat zij er in slagen het meisje ontvoeren. De gewillige buit wordt meegesleept «m. vastgehouden tot dat de ouders een reeds van te voren vastgesteld losgeld komen betalen. Eindelijk kan dan met de huwelijksinzege ning een begin gemaakt worden. De huwelijksmarkt heeft haar werk gedaan. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nr. 262: chemise=enveloppe van batist, of crêpe de chine. Het broekje sluit van achte ren met knoopen. Prijs van dit patroon, in alle maten: 0.38 ets. Benoodigd: 1.75 meter batist of crêpe de Chine. Nr. 263: keurig aangesloten onderjurk. In dien men dit wil, kan men het bovenstuk van kant maken. Prgs van het patroon voor alle maten: 0.38 ets. Benoodigd: 2.25 Meter materiaal. MIJN KLEINE PUK. Verkeerd h Dze manie van glazen lappen is veel te gevaarlijk /en bovendien te vermoeiend. Want we moeten telkens naar beneden stappen om 'le spons nat te maken. Goed!!! Dit is de juiste manier. Het trapje moet zoo zgn, dat we den emmer met water er boven op kunnen plaatsen. En we vermoeien ons ook niet noodeloos door het bukken; want dat is met deze manier niet noodig. Madame X.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 12