zer, plotseling den weg over, zonder richting aan te geven. De bestuurder van de Winschoter au to, die met een matigen gang reed, trachtte een aanrijding te voorkomen, doch reed daardoor zelf het kanaal in. De beide heeren en een dame wisten zich spoedig boven de auto te werken, doch de andere dame bleef met liaar voet haken en kon zich niet loswrik ken. Gelukkig kon zij juist haar hoofd boven water houden. Er bestond even wel groot gevaar, dat de auto zou kan telen, waardoor de dame dan onder den wagen terecht kon komen. Twin tig omwonenden, w.o. enkele vrouwen begaven zich met ladders en planken in het ter plaatse vrij diepe kanaal. Na eenige bange oogenblikken werd tenslotte ook de vierde inzittende op het droge gebracht. Geneeskundige hulp voor het verbinden van enkele snijwonden, welke door 't breken van glas waren opgeloopen, was spoedig aanwezig. Haltf Rijksambtenaren Toen Zondag j.1. een paar smokke laars zich op 't smokkelpad begaven en goed beladen van over de grens terug keerden, sprongen een paar onbeken de personen uit een bosch te voorschijn onder het roepen ,,halt, rijksambtena ren De smokkelaars zagen natuur lijk kans te ontvluchten onder achter lating van hun smokkelwaren, waarna de pseudo-ambtenaren de gesmokkel de suiker en boter in ontvangst namen. Noodlottig gevolg van een iusectenbeet De 21-jarige D. Puitrum te Beetster- zwaag (Fr.) werd door 'n insect in den kin gestoken. Er kwam daarna een puistje voor den dag, waaraan weinig aandacht werd geschonken, totdat het. geheele gezicht begon cp te zwellen en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Deze constateerde bloedvergiftiging en op diens advies werd P. naar het Ziekenhuis te Heerenveen overge bracht. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Na een paar dagen is de jongeman overleden. TRANEN IN EEN RAADZAAL. Een kleine gemeente onder den rook van Amsterdam had een paar traangaspatronen besteld, om daarmede een proef te nemen. In de zaal der vroede vaderen, waar reeds zoo menig wijs woord gesproken was, zou de proef met de patronen worden genomen. Op liet vastgestelde tijdstip bevonden zich de burgemeester, de dokter, Rijks- en gemeente politie, zich ter plaatse, om getuige te zijn van hetgeen stond te gebeuren. De patroon, welke in noodgevallen dienst moet doen, om volksverzamelingen uiteen te drijven, of zalen te ontruimen, werd voorzichtig in de daar voor bestemde revolver gedaan en de gemeen teveldwachter zette zich in postuur, om het schot te lossen. Er heerschte eenige spanning onder de aanwezigen, want wat zou de vol gende minuut brengen? Dat zou spoedig genoeg blijken. Het schot werd gelost en in stille aandacht bleven de aanwezigen wachten op de uitwerking Weinige seconden later voelden de heeren een lichte prikkeling in keel en neus men kuche eens en het volgend oogenblik gaf de Raadzaal een droevig beeld te aanschouwen. Alle aanwezigen keken elkaar aan, terwijl hun de tranen langs de wangen rolden en men vond het maar 't verstandigst, zoo spoe dig mogelijk de Raadzaal te verlaten. Toen gebeurde het. Een vertegenwoordiger van een verzekeringsmaatschappij bezocht het Raadhuis, in verband met een auto-on geluk, dat in de naaste omgeving was ge beurd. Deze bezoeker wenschte den veldwach ter te spreken, die bij dat ongeval aanwezig was geweest en men verwees hem naar de Raadzaal, waar echter niemand meer aanwezig was. Heel kort daarna kwam de verzekeringsagent weer het verblijf der vroe de vaderen uit en ook hij was blijkbaar diep onder den indruk van de oogenblikken in die ruimte doorgebracht, want de tranen stroom den hem langs de wangen. De deur sloot hij zorgvuldig achter zich dicht. Terwijl hij de trappen afdaalde, zag hij verschillende per sonen, die, evenals hij hun gevoel duidelijk lieten spreken, want nog waren de tranen niet geheel gedroogd. De verzekeringsmeneer keek eens in het rond, klaarblijkelijk in het onzekere over de vreemde sfeer, welke er in dit Raadhuis hing. Hij dacht er niet meer over, om inlichtingen te vragenHij ging stil het Raadhuis weer uit, waar op klaarlichten dag zich zulke, voor hem onverklaarbare dingen, konden af spelen. i 's-Rijks begrooting voor 1935 sluit. Naar het H.bld. verneemt is voor hands een sluitende ontwerp-begroo- ting voor 1935 verkregen, onder meer dank zij opnieuw ingrijpende bezui nigingsmaatregelen, waaronder zich verschillende z.g. perspectiefbezuini gingen bevinden. AUTOBUS DOOR TREIN VERNIELD. Twee dooden en veertien gewonden. Vree- selijk ongeluk op onbewaakten overweg bij Emmen. Chauffeur zag waarschuwing aan voor een groet. Op den onbewaakten overweg in den Dordt- schen Straatweg, onder de gemeente Emmen, is Woensdagmiddag om vijf uur een vreese- lijk ongeluk gebeurd. Een autobus, waarin ruim twintig personen zaten werd bij het passeeren door een locaaltrein gegrepen en vernield. Van de passagiers is een persoon op slag gedoodtien anderen werden zwaar gewond, de overigen kregen lichte verwondin gen, behalve twee, die ongedeerd zijn geble ven. Met de autobus, die bestuurd werd door den autobusondernemer J. Keen uit Nieuw- Amsterdam, werden arbeiders uit de werkver schaffing, afkomstig uit de omgeving van Klazinaveen, naar huis vervoerd. De bus had, toen hij den spoorweg naderde, geen groote vaart. Eén der omwonenden, die het ongeluk zag aankomen, heeft den bestuurder nog trachten te waarschuwen voor de nadering van den trein, doch dit heeft deZe niet opge merkt. De auto werd over eenige tientallen meters meegesleurd en vermorzeld. De doktors Van Zanten en Post te Emmen en een tweetal verpleegsters waren spoedig ter plaatse en hebben eerste hulp verleend. Overleden zijn de arbeiders H. Funcke uit Bargeroosterveld, gehuwd en vader van acht kinderen en R. Nijenhuis te Nieuw Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen. Om acht uur werden de laatste zwaar ge wonde van de plaats van de ramp wegge dragen en ondergebracht in de nabijstaande woning van de wijkverpleegster, zuster Bloe- mink. Onmiddellijk levensgevaar is nog aan wezig voor vier arbeiders, te weten J. Scho- newille, te Emmer Erfscheidemeer, J. Jeu- ring, Nieuw Dordrecht, A. Arens te Barger Oosterveen en K. Pol, te Oranjedorp. Zwaar gewond zijn voorts de bestuurder van de bus, J. Keen, te Nieuw Amsterdam en de arbeider K. Sterken te Oranjedorp. De overige arbeiders konden per auto naar hun woning vervoerd en ter behandeling aan de plaatselijke huisartsen overgelaten worden. Twee hunner hadden arm- en beenbreuken, de anderen in hoofdzaak snijwonden. In de bus zaten 18 arbeiders benevens de chauffeur en diens 10-jariige dochtertje, Catherina, die een beenbreuk heeft. Slechts twee arbeiders bleven ongedeerd. De toedracht van het gebeurde. Omtrent de toedracht van het gebeurde meldt men nader, dat de betrokken arbeiders, werkzaam bij de landontginning in de ge meente Sleen, juist deze week door verande ring van den dienst een uur vroeger huis waarts gingen dan gewoonlijk, waardoor de bussen den overweg moesten passeeren, juist in den tijd, dat in de beide richtingen naar en van Zwolle treinen voorbijgaan. De be stuurder heeft daardoor blijkbaar aan de nadering van den trein niet gedacht. De nabij den overweg wonende mej. J. Os- sel die buiten stond, waarschuwde door het opsteken van de hand, doch blijkbaar heeft de bestuurder dit teeken als een groet opge vat. De echtgenoot van mej. Ossel, die zich aan den anderen kant van den overweg ophield en het ongeluk zag gebeuren, deelde mede, dat de bus nog niet geheel op den overweg stond, toen de locomotief van den trein deze in de linkerzijde raakte. De bus maakte daar door een slag om en werd door den trein in de lengte in tweeën gereden. Ossel, die on middellijk toesnelde, vond de ruïne van de bus op ongeveer 20 meter afstand van den overweg. Drie bewustelooze gewonden lagen tegen de motorkap, eenige meters verder vond hij weer enkelen, als levenlooze personen, liggen. Het dochtertje van den chauffeur bleek nog 20 meter verder te zijn meegesleurd, ter wijl de bestuurder zelf blijkbaar op een tree plank van den trein over een afstand van ongeveer 80 meter moet zijn meegenomen. Hij werd bewusteloos en met een schedelbreuk op den spoorberm gevonden. Van de arbeiders waren er slechts twee in staat, de eerste hulp te verleenen. Omwonen den waarschuwden onmiddellijk de politie en eenige dokters. In totaal waren er zeven dok tors en een achttal zusters op de plaats des onheils. De burgemeester van Emmen was ook kort na het ongeluk aanwezig. Het parket uit As sen arriveerde in den loop van den avond om den toestand op te nemen. De justitie stelt een onderzoek in. De toestand van den chauf feur leent zich nog niet voor een verhoor. Niet bekend is, of de machinist van den trein, die na een kort oponthoud doorreed, de voorgeschreven signalen heeft gegeven. BUITENLANDSCH NIEUWS. De „Egypt" levert weer eens goud. Thans bergingsnioei) ij kheden. Het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglio" zal voor het eerst van dit jaar in Plymouth aankomen met goud van de lading van de in 1922 ter hoog te van Queensland gezonken „Egypt Het stoomschip had in totaal 1 milli- oen pond sterling aan goud in baren in zijn safe. In de laatste twee jaar heeft de „Artiglio" goud ter waarde van 800.000 pond sterling geborgen. De bergingswerkzaamheden worden echter bemoeilijkt door het, feit, dat het wrak van het gezonken schip lang zamerhand uiteen slaat. Heeft Hitier trouwplannen Louis Gillet, een medewerker van het Parijsche Journal", geeft een in om loop zijnd gerucht weer, volgens het welk Adolf Hitier voornemens zou zijn te trouwen met Frau Winnifred Wag- ner, een kleindochter van den grooten opera-componist. Mevrouw Wagner is de leidster van de Bayreuther Festspieie, waarvan de opening onlangs in 't bijzonder door Hitier plaats had. Het bandietisme in Amerika. Vader door zija zoons mis handeld en uitgeschud. Terwijl een zekere John Wozniak te Chicago in een café een glas hier stond te drinken, kwamen twee gemaskerde mannen binnep, die tien gasten beva len met het gezicht tegen den muur te gaan staan. Alle twaalf aanwezigen voldeden, uit vrees voor de dreigende revolvers, aan het bevel en de twee bandieten gingen naar de kas, waarin zich echter slechts drie dollars bevon den. Daarna kwamen de twaalf gas ten aan de beurt om geplunderd te worden. Toen John Wozniak den eersten ban diet tijdens het fouileeren aankeek, zag hij tot zijn ontzetting, dat het een van zijn zoons was. -- Hemel, dat is mijn zoon John, riep hij uit. Zoodra hij die woorden hoorde, kwam ook de andere bandiet naderbij en tot zijn schrik zag de man, dat het zijn andere zoon, Henry, was. Nauwelijks had hij ook diens naam met ontzetting uitgeschreeuwd, of de jongen bracht hem een kaakslag toe, waardoor hij bewusteloos neerviel. Toen verdwenen de ontaarde zoons, zonder hun vader verder met een blik te verwaardigen. RUSLAND. WAT DE PARACHUTE VERMAG. Jazzband geeft een uitvoering op weg naar aarde. Uit Moskou wordt aan de „Manch. Guardi an" geseind, dat Zaterdag te Moskou op groote schaal parachute-oefeningen zijn gehouden ter gelegenheid van de viering van „Sowjetluchtdag." Meer dan honderd man nen en vrouwen lieten zich uit drie vliegma chines neer, die tot groote hoogte waren ge stegen. Allen kwamen behouden op den grond terecht. Met succes werden ook varkens, honden, katten en kippen in een groote krat neergelaten, evenals meer dan 300 warme maaltijden in thermoflesschen. Het meest verrassende was de nederlating van een parachute met een jazzorkest van tien man, die de grootste koelbloedigheid en vaardig heid aan den dag legden docr het geven van een uitvoering op den weg naar de aarde. VEREENIGDE STATEN. STRAATROOF TE BROOKLYN. S 427.000 buitgemaakt. Een 15-tal bandieten, gewapend met mi- trailleuses, roofden uit een pantserauto van de United States Trucking Cy. een bedrag van 427.000, maarmee zij ontkwamen. Twee als arbeiders vermomde mannen, die zich voor een fabriek achter een auto had den verscholen, richtten een mitrailleuse op de bewakers van de pantserauto, toen deze voor de fabriek stilhield, waarbij zij riepen geen woord of wij schieten Terstond daar op verschenen twee andere auto's, een aantal bandieten sprongen er uit en richtten even eens machinegeweren op de pantserauto. Zij haalden er zakken met zilver uit ter waarde van het reeds genoemde bedrag en vluchtten met grooten spoed. Het geheele tooneel speel de zich binnen drie minuten af. Een groot aantal geëmployeerden van de fabriek waren er getuigen van. Onmiddellijk na de daad, verschenen alle van radio voorziene politie-auto's ter plaatse, alle uitgangen van de stad werden bewaakt en de politie kreeg bevel tot „schieten om te dooden." Zaaien uit vliegtuigen in Rusland. Het vliegtuig wordt op de groote collectieve boerderijen steeds meer ge bruikt, aldus meldt het agentschap Tass. Het speciaal hiervoor ingerichte toestel „A.P." dat 200 Kg. zaad kan be vatten, kan op een dag 100 ha bezaaien en vervangt 5 tractors met tien zaai- machines. In dit voorjaar hebben vliegtuigen in de Sowjet-Unie ongeveer 100.000 ha bezaaid. Ook wordt het vliegtuig ge bruikt voor de bestrijding van schade lijke insecten, vooral van sprinkhanen. Militair vliegtuig verongelukt. Piloot redt zich met parachute. Bij Woodbridge, in het graafschap Suffolk, (Engeland) is een Engelsch mi litair vliegtuig verongelukt. Volgens verklaringen van ooggetui gen heeft in de lucht aan boord van het vliegtuig een ontploffing plaats gehad, waarna een der vleugels van het vlieg tuig afbrak. De piloot zag terstond het gevaar, waarin hij verkeerde hij sprong met een parachute omlaag en bereikte behouden den grond. Het vlieg tuig viel als een steen omlaag en kwam in de rivier de Deben terecht. De benzi- ne-tank werd op 100 M. afstand van den romp gevonden. De afgebroken vleugel kwam in 'n park terecht zonder iemand te treffen. Ondersteuning geweigerd. Geen zendingen uit Duitschland meer. De Sowjet-Regeering van Rusland heeft bekend gemaakt, dat zij zendin gen van de Duitsche vereeniging „Bru- der in Not" niet meer toelaat.. Dit is 'n organisatie, die gebrek lijdende Duit- schers in Rusland en elders steunt ker kelijke en particuliere vereenigingen zijn er bij aangesloten. De Russische Regeering beschouwt thans deze hulp actie als een tegen haar gerichte propa ganda en heeft verordend, dat alle pak ketten van „Bruder in Not" door de plaatselijke besturen aan de Duitsche Regeering teruggezonden zullen wor den of aan een communistische organi satie worden afgestaan. Afrikaansch bosch wordt vernietigd. Uitroeiing van tse-tse-vlieg. Volgens een mededeeling! van het mi nisterie van koloniën zal het groote Zalala-bosch in Oost-Afrika deze maand worden vernietigd. Alle dieren, die in dit bosch leven, zullen eveneens wor den uitgeroeid. De autoriteiten hebben tot het ver woesten van dit bosch besloten, daar het de broedplaats is van de Tse-Tse- vlieg, die de slaapziekte van de dieren naar den mensch overbrengt. Deze ziekte is een groote bedreiging voor de bevolking van de omliggende dis tricten en daar alle pogingen o\». deze vliegen uit te roeien geen bevredigend resutaat hebben gehad, heeft men tot vernietiging van het Zalala-bosch be sloten. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Wat is koorts Zoolang het gezond is, heeft het men- schelijk lichaam steeds eenzelfde tempe ratuur, die in den loop van den dag slechts enkele tiende graden schom melt. Dank zij de uiterst fijn georga niseerde warmte-regulatie van het orga nisme behoudt het deze temperatuur ondanks alle invloeden van warmte of koude, die er van buitenaf op inwerken Bij ziekte is echter ook vaak deze warm te-regulatie gestoord en dan treedt er een toestand op, die dan algemeen be kend is onder den naam van koorts. Het karakter van de koorts is welis waar wetenschappelijk nog niet volko men verklaard, doch wij weten in elk geval, dat het daarbij niet gaat cm een versterkte warmte-ontwikkeling, doch om een verminderd afstaan van warm te, waarbij tegelijkertijd ingrijpende sto ringen in de geheele stofwisseling op treden. De normale temperatuur van een vol wassene ligt tusschen 36.5 en 37.5 gra den Celcius, lagere temperaturen ko men ook bij gezonde menschen wel voor. doch dezen zijn dan meestal zeer zwak. Het vaststellen van do tem peratuur behoeft nooit moeilijkheden op te leveren, aangezien men overal wel een koortsthermometer kan koopen. Dit zijn maximum-thermometers, d.w.z. dat zij blijven staan op hot hoogste punt dat telkens in het betrokken tijdsver loop wordt bereikt. Dit is de reden, waarom de thermome ter telkens na het gebruik met .vorte, krachtige bewegingen moet worden af geslagen tot hoogstens 36 graden. Men kan de temperatuur opnemen in de ok selholte (vooraf reinigen en daarna goed tegen het lichaam houden) in den mond of in den endeldarm. Dir Jaarste bij kin deren, die slecht onder den arm vast houden. De thermometer wordt 1 a 2 c.M. in den endeldarm gestoken en voortdurend vastgehouden, aangezien de onrustige bewegingen van het. zieke kind tengevolge kan hebben, dat de thermometer breekt en in den darin naar boven glijdt. De temperatuur kan na ongeveer vijf vijf minuten worden afgelezen. De ok sel-temperatuur ligt ongeveer een halve graad lager dan de eigenlijke lichaams temperatuur. Verder moet er rekening mee worden gehouden, dat zoowel bij koortspatiënten als bij gezonde perso nen de temperatuur naar verhouding 's-morgens het laagst en in den laten namiddag het hoogst is. Wil men dan met het kleinste aantal metingen liet beste overzicht van den toestand krij gen, dan moet de temperatuur tweemaal per dag worden opgenomen en wel 's-morgens na het ontwaken en 's-mid- dags tusschen 5 en 6 uur. SMOKKELARIJ. Nelis Berkendael heeft zichzelf al tijd een nette kerel gevonden en niet dom ook. En dat ie met een beetje goeie wil z'n menschen o hij heeft ze in z'n zak hoor 1 naar z'n hand zetten kon, nou, alsjeblieft. En als mijnheer Nelis Berkendael, commies van het grenstation B. op z'n dooie gemak zit, dat wil dan zeggen, zoo om en hij het derde glaasje, dan kunt u hooren, hoe hij met „die doorknijsde" smokkeiaars om te springen wist. Want „dat goedje, als ratten, man, zoo slim maar hij is niet voor niets commies, o zoo", en hij krijgt alvast neigingen in z'n daarvoor speciale ambtenaarhouding te gaan staan die hij maar meteen weer op geeft, want bij je achtste voel je een beetje grond en dan gaat er maar niets boven een zitvlak in horizontalen toe stand. Dus Nelis, die van aanpassen aan de omstandigheden weet, past zich aan, tempert zijn overmatigen geest drift, blijft weer rustig op z'n tabouret zitten, alleen het heilig gebiedersvuur flikkert hoog op in z'n ambtenaarsbiik. Maar dat is dan ook alles. Doch Neils Berkendael (met ae) is niet alleen een nette kerel die niet dom is, maar hij heeft ook een fijnen neus, nou pas maar op en dan werpt hij z'n in belangstelling naar hem toegebogen toehoorders een gemoedelijk en wonde" lijk knipoogje toe. Want joviaal is-ie ook Doch niet altijd, om den drom mel niet. „Maar niet waar", zoo denkt hij onder z'n vijfde, „men moet in liet leven weten te geven en te nemen." Eerst nemen natuurlijk -- en hierbij is hij inmiddels tot zijn gepresenteerde zesde gekomen en dat is welzoo onge veer het aantal, waarbij-ie z'n joviali teit" onbelemmerd den vrijen teugel laat. En waarom zou ie dan niet es Avat hartelijk en met wat meet' toenadering zijn Het is goed als de standen „zich verbroederen" denkt en zegt-ie eenigs- zins lodderig hik hik en dan, we zijn maar meisjes onder me kaar, niewaar ouwe jongens". F.n nu hoort u meteen waarom en waarvoor hij zoo'n fijnen neus heeft. Er zijn namelijk smokkelaars en smokkelaars. De eerste smokkelaars noemt hij in z'n vakterminologie „de krummelgannefen". Dat zijn de „ne ten" niet omdat ze zoo klein, maar omdat ze zoo kaal zijn. Met „kaal" be doelt de weledele heer Berkendael, ze vervoeren, versmokkelen, maar kleine klusjes. Die heerschappen behandelt hij heel gestreng; hoogweledelgestreng. Maar, en nu raakt Nelis steeds meer in vuur, nou komme we aan de gehaaide jonges. Voor minder dan drie vracht auto's vol verdraaien ze dr'lui pinken niet. Op dit oogenblik voelt en onder gaat u iets, een kleine afstraling van 'smans onverholen bewondering, ja welhaast helden-vereering zooals wij die allemaal in ons vijftiende of zestien de jaar wel voor de een, of andere „groo te" in de boks-, voetbal- of avonturen roman-wereld hadden, voor de „ge haaide jongens". Jan van den Elzenboer kwam op een warmen dag eens met een van om en bij de twintig kilo zware kist aangeploe terd. Z'n gezicht stond rood en strak getrokken en z'n boezeroen kleefde aan z'n body: Nu behoort Jan van den El zenboer zeker niet tot de slecht geluim den, maar juist dezen middag Avas het wat zijn overigens kalme blijmoedig heid betreft, bar met hem gesteld. Geen cent op zak, twintig kilometer met een onhandige, harde en zware kist op den schouder in de broeiende zon, maakte hem sikkeneurig. Op verren afstand ziet hij ineens den commies Berken dael vol drukke bedrijvigheid op hem toedribbelen. - Wel allemachtig, daar heb je hem ook, denkt Jan. Dat mot me nou nog net gebeure, dat de dienstklopper me midde in die kokende zon an de praat houwe wil. Als die mij hebbe wil, niks hoor. Hij kan met z'n Rouavc drukkie naar de pomp loope. -- Zoo, denkt Berkendael op nog eenige meters afstand, dus de Elzen- boers óók aan het smokkelen Dus toch. Nou, de Elzenboers kunnen slim zijn, om hun jongen quasi met 'n kistje op uit te sturen. Maar hij is nog slim mer. Goeie middag, zegt de commies wat een hitte hé Zoo, je kistje schijnt nogal zwaar te zijn en houdt hem door zoo'n beetje vaderlijk de hand op den schouder te leggen, staande: Vertel me eens, wat is er er in dat kistje Gaat je niks an, antwoordt Jan mokkig, en laat me door -- O ho mannetje, vervolgt de com mies dat gaat zóó maar niet geen kwestie van alsjeblieft en naar de hoofddouaneloods. In naam der wet, dat kistje is door mij verbeurd ver klaard Verbeurd verklaard, roept Jan, en motte we lieelemaal naar Z. Dus nog een flinke vijftien kilometer? Nou, as' toch verbeurd verklaard is, gooi ik 't meteen maar in het zand. En de daad hij het woord voegende, laat hij het met een merkbaar opge lucht gebaar in het zand ploffen. O, zegt de commies nu vol dienst ijver, als je maar meegaat, zal ik het wel dragen. Help het me maar even bovenop tillen. Jan helpt en daar gaan de tAvee. Ber kendael puffend, zaa'oegend en ZAvee- tend, strompelt moeizaam over den soms ongemakkelijken heiweg en Jan voelt zich heerlijk opgelucht en is ver anderd als een blad aan een boom. Met nauw bedAvongen en dolvroolijke pret- glimpjes in de oogen bekijkt hij van tijd tot tijd z'n A'ermoeiden metgezel, die intusschen overweegt „het kistje heeft voor een eenigszins belangrijk of de moeite waard postje wel kleine af metingen, hoeAvel het, om nu nog tien kilometer te dragen, wel zooAvat om te bezwijken is hemel nog toe, wat een hitte maar meent hij overslim te denken dat is nog maar een proevcr- tje. Ze probeeren het maar eens. Ik zal toch zoo zoetjes aan maar bijzeilen. Jan heeft in dien tijd zijn pet in de hand gehouden, stapt in een stevig gangetje door. Berkendael huppelt meer dan,dat hij loopt om hem bij te houden en fluit, uit volle borst. -- Zie je, Elzenboer, herneemt het puffend commiesje, met veel zoetsap pige gemoedelijkheid in z'n stem, och a\reet je, nou ja, als het er op aankomt, ben ik ook de kwaaiste niet, dan zal er met mij ook nog wel te schipperen val len. We motte wete te geve en te ne men, oef, oef en blijft even staan. Jan geeft geen antwoord, loopt door. Berkendael ook maar weer en de ecne schlager na de andere wordt afgeflo ten en net dat Jan nu al aan zijn va- derlandsche repertoire toe is in marschtempo klinkt het vroolijk en jolig „Alle man van Neerlands stam" zijn ze er. Jan blijft rustig in 'n afwach tende houding staan, totdat Berkendael het kistje van zijn schouder heeft la ten glijden. Jan Nou, Avelbedankt, Berken dael, die paar honderd passen tot het erf van Wlilem van GouAven, kan ik T nou zelf wel weer. Het ergste is alweer achter den rug. Maar, eh, eh, stottert, Berkendael, het is toch immers smokkelwaar. -- Welnee, zegt Jan en maakt al vast het kistje open, het is maar plan- tenzaad, wat nog beslist vóór Pinkster Zondag bij Gouwen gebracht moe*; worden. D'r was haast bij, weet, je. Ik bezweek zoowat en dacht, toen jij het overnam daar heb je 't alweer, als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Goeie middag Geen Friesche „bussen" meer. Zal de A.T.O. den strijd winnen Een inwoner uit Sneek, die na eenige dagen verblijf te Alkmaar met een auto bus der firüja v.d. Zee en Groenhof weer naar huis dacht te gaan, vernam dat die firma aan haar agent telefo nisch bericht had. gegeven, dat hij geen kaarten meer mocht verkoopen, om dat de „bussen" niet meer rijden. TAvee dagen geleden schijnen er weer een paar wagens van genoemde firma op den afsluitdijk te zijn aangehouden, zoo dat zij de risico voor herhaling daar van met alle daaraan voor haar ver bonden kosten niet nogmaals op zich zal durven nemen. Zooas men aa'eet, had de firma v.d'. Z. en W. onlangs nadat op den afslu\t- dijk een paar wagens in beslag \Af*»,ren genomen, de zaak voortgezet irA den vorm van een reisvereeniging ieder die met een bus een tocht wild. c maken moest lid worden voor 25 cent per jaar. Dit scheen de eenige Inogelijkheid om te blijven rijden, omdat nu immers slechts werden vervoerd, leden eener reisvereeniging. die „de bus had afge huurd" voor een bepaald bedrag per persoon. Alkm. Crt. PROVINCIAAL NIEUWS, WIERINGERWAARD. Voor de prijzendra- verij welke a.s. Zondag alhier wordt gehouden, zijn de volgende paarden ingeschreven Anna Bradford Guiy, eig. C. v. d. Veen, Haarlem Saraband, eig J. Strooper, 's Zand; Meleese eig. C. Vergaay, Amsterdam Clara Bascom eig. Stal Alcmaria, Alkmaar Mimmi M., eig. J. A. Bakker, Wieringerwaard; Noma B. eig. N. W. Kaan, Wieringerwaard Uniform eig. Th. Schermer, Castricum Gretchen H., eig. N. Silver, Oudesluis Boulette e ig. G. Vos, Midwoud Uitlooper V., eig. G. Hart, Wester Blokker. Draverijen te 'T Zand. De uitslag van de te 't Zand gehou den harddraverij is als volgt 1. Nelly S. (eig. J. Strooper, bei'. W. Strooper) 2. Letha (eig. en ber. P. Burger) 3. Quick B (eig. J. Rampen, ber. J. Koning.)

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2