Droogte en hongersnood in China. Protesten van de boeren. Uit de provincies Tsjekiang en Hoe- peh, die langdurig geteisterd zijn door een ontzettende droogte, wordt gemeld, dat vele bewoners van ellen de en honger een eind maken aan hun leven. Tragische berichten worden te Sjanghai ontvangen uit deze streken, waai* de droogte den oogst heeft ver nield en de gloeiend heete zonnestra len den boeren alle hoop ontnemen. Hier en daar zijn reeds onlusten voorgevallen. De boeren, die gelooven dat alleen godsdienstige plechtighe den hen en hun oogst voor vernieti ging zullen vrijwaren, weerstreven de bevelen, die zijn uitgevaardigd door de regeering te Nanking. In de provincie Anhoei troldien eeni ge duizenden boeren naar de stad Mon kiang en eischten 'n onmiddellijke geld uitkeering. Toen het stadsbestuur weigerde, ontstond een groote beroe ring en troepen moesten de politie te hulp komen om de orde te herstellen. In vele andere districten zijn de boe ren in gesloten gelederen opgetrokken naa^r de steden en hebben zij de rijst- winkels geplunderd. De roode regen. Twee hoogleeraren uit Zagreb, die twee jaar besteed hebben aan de be studeering van het verschijnsel van den rooden regen, welke op den Bal kan vaak voorkomt, hebben het ont staan hiervan ontdekt. Zij verklaren, dat de roode regen veroorzaakt wordt door stof, dat is opgewaaid uit de Sa hara en door cyclonen over Italië naar den Balkan wordt gebracht. De laat ste maal, dat deze regen in Joego-Sla- vië is neergevallen, is naar schatting ruim 250.000 ton roode aarde over het land verspreid. Het verschijnsel doet zich de laatste jaren steeds veel- vuldiger voor. De koetsier van den Paus 100 jaar. In het Vaticaan is de 100ste verjaar dag gevierd van Rinaldo Jacchini, eere koetsier van den Paus. Paus Leo XIII nam hem in 1879 in dienst en 20 jaar lang mende hij de pauselijke karos dagelijks door de weelderige tuinen van het Vaticaan. Paus Pius X hield hem in dienst en maakte graag met hem zijn dagc- lijksch ritje. Ofschoon Pius XI steeds per auto uitrijdt heeft hij den trouwen koet sier in dienst gehouden en hem den eere-titel van „eere-koetsier van den Paus" gegeven. Gedurende 55 jaar heeft Rinaldo Jacchini vier pausen gediend. HET BRITSCHE RIJK. WERKWEEK VAN 40 UREN. Eisch van Trade Union-congres. Het Trades Union congres heeft een resolu tie aangenomen, waarin onmiddellijke invoe ring wordt geëischt van de werkweek van veertig uur, zonder vermindeling van loon. HET LEGER DES HEILS. Verklaring van de leidster. Geen principieele verandering Ook geen verandering in de kleeding. Generaal Evangeline Booth heeft een verklaring afgelegd omtrent de politiek, die zij volgen zal als leidster van het Leger des Heils. Zij deelde daarbij o.m. mede, dat zijn van plan was onderdaan der Vereen. Staten te blijven. Er zullen geen principieele wijzigingen worden aangebracht in de politiek van het Leger ook zullen geen wijzigingen aanvaard worden met betrekking tot de uniformen der mannen of der vrouwen. Omtrent wijzi ging (moderniseering) van de vrouwen kleeding was voor de generaalskeus gesproken. De Hooge Raad van het Leger had een petitie uit Londen daartoe ontvangen. Men schijnt er dus niet op in te willen gaan. Officieren en Soldaten van het Le ger des Heils in Nederland hebben te legrafisch hun nieuwe generaal van hun trouw en toewijding verzekerd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nederlandsche Akkerbouw-Centrale. Besluit inzake erwten. De Nederlandsche Akkerbouw-Cen trale (N A. C.) heeft met toestemming van den minister van economische zaken, op 1 Sept, j.1., het volgende besluit genomen a. Met ingang van 3 Sept. 1934 zal de prijs, waarvoor de Stichting, over eenkomstig, artikel 5 van het crisis monopolie-besluit inlandsche groene erwten bij uitvoer van den exporteur koopt, f 1.- per 100 Kg. hooger zijn dan de prijs waarvdor zij deze producten wederom aan denzelfden exporteur verkoopt, met dien verstande, dat een dergelijk monopolie-verschil alleen zal gelden bij uitvoer van hoeveelhe den van 100 Kg. en hooger en dat voorts in verband hiermede dit mono polie-verschil niet zal gelden bij het aangaan van uitvoermonopolie-over- eenkomsten, waarbij een uitvoermach- tiging met afschrijving wordt ver leend overeenkomstig liet bepaalde in het bestuursbesluit der Stichting no. 10. d.d. 16 Augustus 1934 (circulaire Pv. o. 9). b. Voorts zal met ingang van 3 Sept. 1934 de prijs, waarvoor de Stich ting overeenkomstig art. 5 van het crisis-monopolie-besluit in Neder land gesplitste inlandsche groene erw ten bij uitvoer van den exporteur koopt f 1.40 per 100 Kg. hooger zijn, dan de prijs, waarvoor zij deze producten wederom aan denzelfden exporteur verkoopt, met dien verstande, dat een dergelijk monopolie-verschil alleen zal gelden bij uitvoer van hoeveelheden van 100 Kg. en hooger en dat voorts in verband hiermede dit monopolie- verschil niet zal gelden bij het aan gaan van uitvoer-monopolie-overeen- komsten, waarbij een uitvoermachti- ging met afschrijving wordt verleend, overeenkomstig het bepaalde in het bestuurbesluit der Stichting no. 10 d.d. 16 Augustus 1934 (circulaire Pv. no. 19). Dit besluit houdt verband met een reeds vroeger gepubliceerd bericht waarbij werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt. zoodanige (maatrege len te treffen, dat telers van peulvruch ten op de vrije markt voor boeren- schoone partijen groene erwten tot 1 October een prijs van f 10.-- per 100 Kg. kunnen bedingen, terwijl bij ver koop na dien datum door hen reke ning zal moeten worden gehouden mot een bewaarloon van f 0.10 per 100 Kg. voor elke verdere maand, tot een maxi mum van f 0.90. De nieuwe Gommander Leger des Heils Zaterdagmorgen \verd door het hoof dwar tier van het Leger des Heils een telegram uit Londen ontvangen, luidende „Commander Evangeline Booth ge kozen tot Generaal met de daarvoor benoodigde twee-derde meerderheid der stemmen. De Hooge Raad over stelpte haar met gelukwenschen en re ageerde hartelijk op het manifest, be vattende een verzekering van trouw en het besluit voorwaarts te mar- cheeren onder haar Leiderschap. God zegene onze nieuwe Generaal God redde de wereld Chef van den Staf." In antwoord hierop is namens Offi cieren en Soldaten van het Leger des Heils in Nederland, het volgende tele gram gezonden „De Nederlandsche Heilssoldaten brengen hun nieuwe Generaal vol sa luut en verzekeren haar van hun trouw en toewijding. Groetend met Psalm 118 24. Nielsen." GEMEENTE ZUPE. Officieel. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.H.) maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van C. Bak ker, te Schagerbrug, om op het per ceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 703, gasolie, petroleum en benzine te mogen bewaren, door hen is ver daagd op grond dat het onderzoek in zake dit verzoek nog niet is afgeloo- pen. ZIJPE, N.-H.) 27 Augustus 1934. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. Inrichtingen welke gevaar, Schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente ZIJPE brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van C. Bakker, te Schagerbrug, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, no. 703, gasolie, petroleum en benzine te mogen bewaren door hen is inge willigd. ZIJPE, den 3 September 1934. Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. de BOER. Schagerbrug. Op 1 September j.1. waren bij de arbeidsbemiddeling in de Gemeente Zijpe 95 werkzoekenden in geschreven 59 Landarbeiders-Grond werkers 17 Dijkwerkers 9 Timmer lieden 2 Metselaars 2 Bloemist- nechtts 2 Betonwerkers 1 Slager 1 Chauffeur-smid 1 Wagenmaker 1 Opperman 1 Heiwerker 1 Timmer leerling. T ZAND. De boerderij bewoond door den heer J. Brak en gelegen aan den Belmerweg, alhier, heeft bij opbod opgebracht ruim f 32.600 gulden. De boerderij behoort in eigendom aan mevrouw Brak-Schrieken, alhier, en is 27 H.A. groot. Schagerbrug. Dinsdagavond is ten nadeele van onzen plaatsgenoot den heer A. B., 'n heerenrijwiel ontvreemd dat een oogenblik was geplaatst in 'n fietsenrek vóór het perceel van den heer J. Roggeveen, banketbakker, Hoogzijde te Schagen. OUDESLUIS. Het bestuur van „Flo- ralia" alhier heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten, de jaarlijksche tentoonstelling van plan ten en bloemen te houden, op Zaterdag middag 22 Sept. 2 uur tot en met Zon dagavond 23 Sept. d.a.v. Vrijdagmid dag 21 Sept. zal gelegenheid worden gegeven tot het inleveren der num mers in de zaal van den heer J. Buis man, waar ook de tentoonstelling plaats vindt. De inzending van amateur- plioto's waarbij 1 verplichte van de O.L.S. alhier, kan dan tevens geschie den. De bloemen en planten zullen goed voorzien worden van water. Zondagmiddag te 1.30 uur hoopt men ringsteken te houden, met „paard en kar" en te 3.30 uur voor motorrij ders eveneens ringsteken. Als allen medewerken en 't weer zich goed houdt, wachten ons een paar gezellige dagen, opgeluisterd door passende muziek en bal. OUDESLUIS. De heer A. H., mees terknecht van den heer KI. Kreijger, timmerman alhier, had het ongeluk met zijn linkerhand tusschen de schaaf machine te geraken. Jamnu* genoeg werden een paar vingers gewond. We hopen, dat de wonden zoo mogen genezen, dat hij weer het volle gebruik van zijn vingers terug krijgt. De pa tiënt werd door dokter Oterdoom be handeld. PROVINCIAAL NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gem. St. Maarten Augustus 1934. Geboren Antje, dochter van Dirk Sijswerda en Aagje Wiering Johan- na, dochter van Simon Tesselaar en Anna Brouwer Wilhemus Johannes, zoon van Gerardus Stoop en Alida Slij kerman Johan RudoR, zoon van Pie ter Dekker en Antje Bos. Ondertrouwd Anthonius Kroon, oud 25 jaren en Vrouwtje de Pee, oud 24 jaren Willem de .Tong. oud 30 ja ren en Elisabeth Maria Groot, oud 26 jaren. Gehuwd Geene. Overleden Jacob Groenveld, oud 84 jaren, weduwnaar van Grietje Kuiper. Callantsoog. In een spoedeischende vergadering van den gemeenteraad werden de bestaande verordeningen op de personeele belasting ingetrok ken en vervangen door een nieuwe, waarbij de opcenten op die belasting werden verhoogd tot f 125. De begrooting voor 1935 werd aange boden met een tekort van f 3000, waar bij bovendien geen post voor onvoor zien is uitgetrokken. Voor de verbetering van den Nieuwe weg werd een leening aangegaan bij de Bank van Nederlandsche gemeen ten, tegen een rente van 4 1/4 pCt. per jaar. ANDIJK. Bij den heer P. Vriend al hier staan de aardbeien voor den twee den maal in bloei. Het belooft een rui men pluk. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Risico van den arbeid. Tijdens de werkzaamheden aan hen electrisch net geraakte een der monteurs, de heer P. Brevet, in aanraking met een stroomdraad en wel met het hoofd, waarbij hij een oogenblik geheel hier aan vast bleef hangen. Door zijn hevig gegil werd men opmerkzaam en wist men hepa spoedig te verlossen. Duivensport. Zondag j.1. hield de postduivenvereen. „Altijd verder" een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf St. Rat. Wave, afstand 203 K.M. De duiven werden om 8 uur in vrij heid gesteld. De eerste duif werd ge constateerd om 8 uur, de laatste om 11.02 uur. De prijzen vielen als volgt N. Spigt 1, 5, 8 A. Liefhebber 12 G. van der Berg 3, 7, 9, 10, 11 W. Blaau- boer 4 L. Hogewoning 6. Uitslag verloting. Dinsdagavond is de verloting gehouden ten bate van de rit voor de Ouden van Dagen. De hoofd prijs een rijwiel is gewonnen door mej. Boer te Van Ewijcksluis, in de loten- collectie van den heer W. Waiboer al daar. De verdere prijzen, en dat zijn er veel, worden thans aan Zaal Kossen afgehaald. De nog niet afgehaalde prijzen zullen we in 'n volgend nummer publiceeren. Zoo heeft Anna Paulowna het doel voor de oudjes op een schitterende wijze bijgestaan, en van deze plaats brengen we namens het bestuur der Bond voor Staatspensionneering en verdere or ganisaties) de bevolking van Anna Paulowna en Breezand onzen harte- lijken dank Bioscoop Kossen. Zondag a.4 zal worden vertoond de mooie film „Kano duivels". Zie de advertentie in dit nuin mer. Wordt verwacht de volgende Zon dag: „De man met de wassen beelden Uitvoering „De Tango". Op Zondag 23 Sept. geeft de mondorgeclub „De Tango" een uitvoering in de Zaal van den heer Kossen. Tevens is het de ver eeniging gelukt medewerking te kun- te vinden van het gevierde duo Daan Pool en Tommy Bouman. Men herin nert zich het succes vorig jaar. Be spreekt tijdig uw plaats. (Zie advertentie in dit nummer.) GEMEENTE WIERINGEN. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. speelt Suc ces I een wedstrijd voor de eerste ronde der K.N.V.B.-beker en krijgt hiervoor op bezoek de oude bekende 4e klasser Wilhelmina- Vooruit uit Amsterdam. Dit is voor beide elf tallen de laatste krachtmeeting voor de com petitie. Wilhelmina Vooruit beschikt over een pittig elftal waaraan Succes zeker haar han den aan vol heeft. Successers benut daarom deze laatste wedstrijd goed opdat we met vol vertrouwen de volgende week de comp. te gemoet gaan. In de voorlaatste twee wedstrij den hebben jullie getoond, het te kunnen. De wedstrijd vangt aan om half drie. Succes 2 krijgt op bezoek Atlas I uit Den Helder welke dit seizoen het ook weer in de competitie zal probeeren. Naar wij vernamen beschikt Atlas ook over een goed elftal. De wedstrijd vangt aan om half één. Succes 3 speelt ook thuis en krijgt op bezoek Atlas 2. welke wedstrijd aanvangt om half elf. Het is dus Zondag weer een drukke dag op het Succesterrein. Vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag, den 8en September 1934, des namiddags, ten 2 uur. Agenda 1. Onderzoek der geloofsbrieven ,>an nieuw benoemde leden. 2. Notulen. 3. Mededeelingen en ingekomen stukken 4. Aanbieding van de rekening der Zeegras-exploitatie over het dienstjaarl933-1934 en van dc ge meente-rekening dienst 1933. 5. Voordracht naar aanleiding van verzoeken om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen van lagere scholen. 6. Prae-advies nopens «ëen verzoek van J. Aris c.s. tot demping van de bermsloot langs den Molgerdijk. 7. Voordracht tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Mei j.1. betref fende aan- en verkoop en ruiling van grond te Den Oever. 8. Voordracht naar aanleiding van bezwaarschriften en verzoeken om ontheffing inzake reinigings rechten. 9. Benoeming van een lid der schat tingscommissie voor de Rijksin- komstenhelasting. 10. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School te Den Oever. BUITENLANDSCH NIEUWS. POLITIE. Verloren een Belastingplaatje. Gevonden een damesjasje en een overjas. Inl. Gem. Bode. MARKTBERICHTEN. De Veemarkt. AIKMAAR, 5 Sept. 1934. Op de geliou den Paardenmarkt waren in totaal 392 paarden aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt rijpaarden f 250- f 370 werkpaarden f 180-f 250 slachtpaarden f 80-f 180 Hitten 1' 80- 225 Ponnie's f 60-f 100 en 30 Veulens f 60-f 120. Handel stug. Stichting „Heldersche Eierveiling" Noteering va 6 Sept. 1934. Aange voerd 24906 Kipeieren. Eendeieren 361. Prijs 52-54 Kg. 300 55-57 Kg. 290 a 330 58-60 Kg. 300 a 350 61-63 Kg. 300 a 350 64-67 Kg. 350 a 380 Kleine eieren 190 a 230 eendeieren 180 a 240. Alles per 100 stuks. SCHAGEN, 6 Sept. 1934. Op de ge houden weekveemarkt waren aan voer en prijzen als volgt 12 Paarden f 150-f 200 3 Pinkstieren f 60-f 80 8 Geldekoeien (mag.) f 80-f 140 75 Gel dekoeien (vette) f 160-f 230 12 Kali- koeien f 150-210 16 Nuchtere kalve ren f 6-f 26 85 Schapen (magere) f 8- f 12 145 Schapen (vette) f 13-f 20.50; 79 Lammeren f 5-f 9 5 Bokken en gei ten f 2-f 8 10 Varkens (mag.) f 16.50; Varkens (vette) per Kg. 32-34 cent 46 Biggen f 7-f 11 12 Konijnen f 0.25- f 1.25 ;61 Kippen 30-50 cent. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 6 Sept. 1934. Aange voerd 65.000 Kipeieren Prijs 52-54 Kg. 270 55-57 Kg. 280 a 310 58-00 Kg. 290 a 320 61-63 Kg. 310 a 340 64-67 Kg. 350 a 380 Klein 200 a 210. 1000 Eendeieren a 230. Alles per 100 stuks. 4Kalkoeneieren a 460. Gevonden Konijnen opgegeten Te Kamen in Westfalen vond een mijnwerker in het bosch een dood ko nijntje. Hij nam het dier mee naar huis en peuzelde het met zijn gezin op. Een paar uur later moest hij onder he vige pijnen in een ziekenhuis worden opgenomen. Een van de dochters is reeds overleden, de beide andere per sonen verkeeren in levensgevaar. Verstekeling aan boord. Een jonge Duitscher, die als blinde passagier op het stoomschip „King's County" meevoer is op tien mijl van de kust in de straat Belle Isle (tus- schen New-Foundland en Labrador) tijdens een dikken mist over boord ge sprongen. De verstekeling werd in een schuil plaats op de boot ontdekt een paar da gen nadat deze uit Antwerpen was ver trokken. Hij zeide Heinrich Ising te heeten en vertelde den kapitein dat hij vast besloten was in Canada te kornen Gedurende de reis werd hij onder bewa king gehouden, maar toen het schip Canada genaderd was, ontsnapte hij en sprong over boord. Hij nam twee reddingsgordels met zich mee, maar daar hij op vrij grooten afstand van de kust in zee is gesprongen en men tot dusverre nog geen spoor van hem heeft gevonden, vreezen de immigra tie-autoriteiten, dat hij desondanks verongelukt is. Een wormen-kweekerij. Vele visschers in Tjsecho-Slowa* kije hebben tengevolge van de droogte groote moeite de wormen te vinden, die zij als aas bij het visschen noodig hebben. Een hengelaar uit Brunn (Moravië) is in verband daarmede op het lumi neuze idee gekomen een speciale wor men-kweekerij op te richten, waar hij wormen wil kweeken voor zijn colle ga's hengelaars. De wormen zullen in blikken verkocht worden, met de aar de erbij, waar ze in geteeld zijn. Hij garandeert dat ze een maand in leven blijven. De kweeker, Josef Hoehenzug, heeft van een flinken ak ker één groot bed gemaakt. Teneinde te beletten, dat de wormen naar aan grenzende akkers ontsnappen, heeft hij het veld omringd met een tot een hal ven meter onder den grond aange- brachten betonnen muur. Lawaaibestrijding te Madrid mislukt. De te Parijs en Londen, reeds gelden de verordening voor het vermijden van lawaai des nachts, is thans ook te Ma drid ingevoerd, doch dit heeft klaar blijkelijk niet de instemming van de Madrileensche chauffeurs gevonden, die izch in hun eer aangetast schijnen te voelen. Dinsdagnacht hebben daar om 9000 chauffeurs een protest tegen de verordening uitgebracht door se dert vier uur onafgebroken door de straten van Madrid te rijden en daar bij oorverdoovend te toeteren. Een groot aantal chauffeurs zijn door de po litie gearresteerd. De chauffeurs zijn daarop Woensdag in staking gegaan teneinde den eisch tot vrijlating van de gearreseerden kracht bij te zetten. HOOG EN HOOGER. Willey Post uit Amerika heeft met zijn vliegtuig The Wdnnie May een hoogte van 12,200 meter behaald. Na een aantal verdere verbeteringen aan het toestel zzl hij trachten het wereld hoogte-record voor vliegtuigen op zijn naam te berngen. De fraaie ophaalbrug die toegang geeft tot Middenmeer. De Torenstraat te Middenmeer in vogelvlucht,

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2