gemeente zjjpe. wieringermeervaria. provinciaal nieuws. vooral bij 't overlijden van zijn vrouw, een jaar geleden, die hij nog juist le vend aantrof, toen hij van een reis uit Zuid-Aftnerika terugkwam. Aan haar, die de verzorging der dieren op zich had genomen, die de meesteres in den stal was, had hij zakelijk altijd een grooten steun gehad. Ieder die ooit met Sarrasani te doen heeft gehad, die voor hem gewerkt heeft, zal terugdenken aan dezen eer lijken strijder, waarvan iets uitging, dat belette oneerlijk tegen hem te zijn. Zijn personeel ging voor hem door het vuur, al waren de tijden nog zoo slecht en wie eenmaal bij hem gewerkt had, wilde steeds gaarne bij hem terugko mmen. En dat kenschetst het karakter van dezen strengen chef, die geen lui heid en geen vrijen tijd kende. Zijn levensloop. Hans Stosch Sarrasani werd als zoon van een landgoedbezitter en glasfabri kant geboren te Lomnitz in Posen. Zijn vader wilde hem scheikundige la ten worden. De jonge Sarrasani voel de niet veel voor den schooldwang en op vrijwel geen enkele school kon hij het uithouden. In weerwil hiervan slaagde hij voor het eind-examen van 'het gymnasium te Brandenburg. Daarna ging hij te Berlijn bij een koopman in de leer. Ook hier hield hij het niet lang uit en zijn vader besloot hem toen maar in de eigen zaak te ne men. Hier kon Hans niet aarden en op zekeren dag poetste hij de plaat met 50 pfennig in zijn zak. Bij een klein circus werd hij staljongen. Geen ge makkelijke tijd brak voor hem aan, doch hij wilde zich persé door alle moei lijkheden heenslaan. Hij moest en zou zijn ouders toonen, dat hij zelfstandig ook een fatsoenlijk mensch kon blij ven. Door zijn ijver en liefde voor die ren kreeg hij spoedig een eigen num mer en verdiende daarmede 10 Mark in een maand met vrijen kost en in woning. Het duurde niet lang of als „Clown Sarrasani" trad hij in de grootste cir cussen en variété's der wereld op. Hij verdiende toen 3000 Mark per maand' en daar hij uiterst spaarzaam was, wist hij een aardig sommetje over te houden. In 1901 vormde hij te Radebeul bij Dresden een eigen kleinen circus 3 wagens en 5 paarden. Het ging hem steeds beter en in den loop der jaren kocht hij een aantal Fransche circus sen, alsmede den Nederlandschen cir cus Oscar Carré en de Duitsche circus sen Bursch en Schumann op. Velen zul len zich nog den 85-jarigen paarden- dresseur en heerenrijder Ernst Schu mann herinneren, die nog dit jaar in ons land heeft getoond, hoe mooi een paardennummer in een circus-arena het kan doen. Toen in 1914 de oorlog uitbrak stond Sarrasani te Essen. Zijn medewerkers, menschen, van allerlei landaard, sto- venmaardJJpV^ijden uiteen om hun ver schillende* vaderlanden als soldaat te dienen. Sarrasani werd met den onder gang bedreigd. In de inflatiejaren hielp hem de groot industrieel Hugo Stinnes hij kon naar Zuid-Amerikareizen, waar hij enorm succes had. In 1925 keerde Sar rasani schatrijk in Europa terug. Steeds breidde zijn onderneming, die overal triomfen vierde, zich uit, doch daarmede werden ook de lasten zwaar der. Tot overmaat van ramp liet de laat ste jaren Sarrasani's gezondheidstoe stand te wenschen over. Politieke meeningsverschillen noop ten hem in het laatst van 1933 Duitsch land te verlaten. Hij begaf zich toen naar ons land, dat hem gastvrij ont ving, doch de crisis was oorzaak, dat hier geen winst werd gemaakt. Terwijl de circus te Rotterdam stond, overleed H.M. Koningin Emma en Sarrarsani moest eenige dagen achtereen zijn voorstellingen stopzetten, hetgeen voor hem een groot verlies beteekende. Zoo als gezegd, vertrok Sarrasani van Rot terdam naai* Zuid-Amerika vol ver wachtingen, thans heeft de dood aan dit werkzame leven 'n einde gemaakt. Sarasani leeft echter nog voort in de herinnering en'zal dit nog lang blijven doen. BANDIETEN VERBRANDEN EEN STAD. Vierhonderd bandieten hebben een overval gepleegd op de stad Laotaokoe. Zij staken de stad aan alle hoeken in brand, plunderden alle huizen en hebben tien inwoners wegge voerd. Zestig huizen zijn volkomen afgebrand. De bandieten zijn ontkomen. VORST MIDDEN IN DEN ZOMER. In het Grmetsj-gebergte in Joegoslavië- be vindt zich een kloof waar de temperatuur zelfs midden in den zomer, steeds eenige graden onder nul bedraagt, zoodat het wa ter, dat in de kloof druppelt onmiddellijk in ijs verandert. De boeren uit den omtrek hak ken het ijs uit en verkoopen het in de nabij zijnde steden en dorpen, ff - De Rijkszuivel-consulent is ambts halve Secretaris van de Noordholland- sche Melkcommissie, en adviseeTend bestuurslid van verschillende Bonden op landbouw- en zuivelgebied hier van was het bijwonen van 51 vergade ringen het gevolg. Het geven van onderwijs h^eft van den beschikbaren tijd van Dr. Schey en den hoofdassisent Eriks in be slag genomen, n.1. 'n cursus voor melk- controleurs te Hoorn, lessen aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, aan de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn, aan de Landbouwhuishoud- school te Schagen, Alkmaar, Hoorn en Purmerend en aan een cursus tot op leiding van Onderwijzers voor de akte Landbouw L. O. te Amsterdam. Belangwekkend zijn ook de beschou wingen over het dalende zoutgehalte van het IJsselmeer bij Hoorn, over de kaasprijzen van 1909 tot 1933, en het aantal zuivelfabrieken dat op 1 Janu ari 90 bedroeg. Voor belangstellenden is het verslag op aanvrage gratis verkrijgbaar. Bij filmbrand veertig kinderen gewond. Tijdens een filmvoorstelling, welke gisternamiddag gegeven werd in een vereenigingsgebouw te Hilversum, heeft zich een buitengewoon ernstige gebeurtenis afgespeeld het projectie toestel, dat onoordeelkundig was opge steld, geraakte door ontvlamming van den film in brand. Het vuur greep in de zaal, waarin zich naar ooggetuigen beweren ongeveer 180 kinderen waren, zeer snel om zich heen, met het gevolg dat veertig kinderen brandwonden op liepen. Dertien werden er in de zieken huizen opgenomen. Ook een pater, die de voorstelling leidde, Naar verluidt is de toestand van geen der gekwetsten levensgevaarlijk. Het gebouw, waarin de vertooning gegeven werd, behoorde aan de R. K. Werklieden Vereeniging Sint Clemens en was in moderne stijl opgetrokken. Het was bestemd om er vergaderingen en andere bijeenkomsten in te houden, vandaar een kleine galerij en een po dium. Doch een cabine voor projectie van films ontbrak. Desniettemin werd er gisternamiddag door pater Buys uit Soesterberg een missiefilm gedraaicj. Speciale voorzorgsmaatregelen waren daartoe niet genomen. Op het houten buffet was een film- apperaat geplaatst, dat met de haod gedraaid wérd. In de zaal zelf zaten en stonden als haringen opeengepakt onge veer 150 kinderen, terwijl boven het buffet, op de galerij nog 50 kinderen hadden plaats genomen. Deze galerij wordt bereikt via een trap, die zich ter zijde van het buffet aan den straat kant het gebouw ligt aan de Boscli- drift -- bevindt. Ter andere zijde van het buffet is de toegang tot de zaal via een klein portaaltje. Deze toestand hebben wij uitvoerig geschetst omdat hij van groote beteekenis is in ver band met de treurige gevolgen. Snelle verbranding. Omstreeks half zes werd een der laat ste gedeelten van den missie-film ge draaid, toen plotseling de projectie ha perde en kort daarop een steekvlam uit het apperaat schoot, Door een oorzaak, die gisteravond nog niet gevonden werd, was de film in brand gevlogen. Het vuur ontstak in één seconde den filmband met scherp gesis en een scher pe rook verspreidend. Er viel voor de de aanwezigen niet aan te denken het vuur te blusschen. Trouwens speciale voorzorgen als emmers water en der gelijke waren niet bij de hand. Een paniek ontstond in de stamp- Een slecht begin van, de nieuwe week. Maandagmorgen omstreeks 7 uur had op de bekende beruchte hoek bij het café van Mej. de Wed. Broer, wederom yeei- oen autobotsing plaats. Een vrachtauto van de zuivelfabriek „Crema" te Ha ringhuizen, komende uit fte^Jrichting Schagen en een vrachtauto van den heer Nierop te St. Maartensbrug, ko mende uit die richting, troffen elkaar juist op het kruispunt. Gevolgen twee beschadigde auto's. De chauffeurs be kwamen geen letsel. De politie werd er in het vroege morgenuur bijgehaald om proces-verba te maken. Bij ons rees de vauag Wanneer zou nu de veelbesproken verkeersspiegol geplaatst worden 7 Moeten er eerst slachtoffers vallen OUDESLUIS. De zaal van den Heer J. Buis man boodt een f eestelij ken indruk, doordat de Floraliavereeniging haar j aarlij ksche ten toonstelling hield. Een schat van planten en ruikers was ingezonden. Voor afwisseling was er ook een af deeling photo's, welke ook rijk voorzien was van kiekjes uit aller heeren landen. De Jury voor de planten enz. bestaande uit de volgende personen Mej. T. Asjes, en de Heeren Kruijt en Veltman kende.de volgende prijzen toe Struikbegonia. Ie pr. Mw. N. Jimmink- Paarlberg2e pr. Mw. R. Bruinewoud, 3e pr. J. W. Metzelaar. Begonia Multiflora le Dames Korver 2e Veltman, 3e M. Buik. Coleus. le Dames Korver, 2e M. Peetoom, 3e N. Jimmink-Paarlberg. Bloeiende planten, le Wed. Nieuwland, Fucksia H. H. de Carpentier, Knolbegonia 2e J. Kossen Fucksia A. Rens Begonia 3e G. Nannis, Begonia, G. Nannis BQlbegopia, p. Huiberts Geranium.. Hangplanten. le Ster v. Bethlehem, C. Kos sen 2e Idem C. Kossen3e idem J. Stam mes 3e Patras Candra Mw. Knossen. Bloemenmand, le N. Delver-Schenk 2e T. A. Asjes, 3e dames Korver. Ruikers Dahlia's le Mw. J. Nobel, 2e Mw. Korver, 3e Mw. G. Kater-Sleutel. Bouquetten le dames Korver, 2e de hr. P. Muntjewerf, 3e de hr. W. Muntjewerf, 3e Mw. J. Groot, 4e de hr. J. W. Metzelaar. Cactus, le pr. Mooiste Cactus J. W. Metze laar, 2e G. Schager, 2e G. Schager, 3e J. W. Metzelaar, 3e J. W. Metzelaar, 3e A, J&riks- Stammes. Mooiste Vetplanten le pr. J. W. Metzelaar, 2e pr. P. Sükker, 3e G. Schager, 3e K. Kater. Verzameling Gacteeën le pr. Dulken-Bleek 2e J. W. Metzelaar-. Kleine Cactusschaaltjes le M. Paarlberg,, 2e M. Buik, 2e G. Schenk. Groote Cactusschalen le J. W. Metzelaar, 2e M. Bulk,; Kinderen. Salvia. le A. Jippes, 2e Jannie Hoep, 3e Corn. Silver. Geranium le pr. mej. ter Brugge, Eerv. verm. mej. ter Brugge. Step v. Bethlehem 5 le Corn. Silver Nzn., Ageratum. le K. Kater, 2e dames Korver. Fuchsia, le pr. K. Kater, 2e dames Korver. Salvia. le M. Peetoom, 2e dames Korver. Geranium, le N. Paarlb§r§-Jimmink, 2e H. Jippes, 3e K. Kater, Potroos le J. Nobel, 2e' Jt Kiers, Knolbegon&J: F. Veltman, Ster v. Bethlehem. le N. Jimmink-Paarlberg. Lobelia. fèQj. JMetzélaar, Peetoom. Vrije Inzending .Planten lef palm C. Goet, 2e Clivia J. Silver, Eepv. verm. A. Buik en C. Kossen. le pr. Varen Nelli Kossen, 2e Begonia J. Slikker, 3e Multiflora Knossen. Kinderen. Begonia Multiflora. le Jb. Bas, 2e A. Jippes, 3e Nelly Everts. Ageratum le A. Jippes, 2e Nelly Slikker Rd. Potroos le Gerl Jimmink. Fuchsia 2e A. J. Pannekeet. Kleurboekjes„Pokon." I. le Agath. n Vliet Cd., 2e pr. Annie Komen, 3e pr. Gre Bos. H. le Geri Jimmink, 2ë Nelli Slikker Rd., 3e Piet v. Dorselaer. 1 De photo's werden welwillend, doch. zeer nauwkeurig beoordeeld door de jury be- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. VOGELS IN DE MEER. Echte polderbewoners telt de Pluvie- renfamilie. Vele hiervan zijn voor ons zomervogels enkele exemplaren over winteren meestal hier van de Schol eksters kunnen meerderen ons in den winter gezelschap houden. Van deze familie zijn in den polder waargenomen Scholekster x Kieviet x Bontbekpluvier x Strandpluvier x Kleine pluvier x. Van de Meeuwenfamilie kunnen we heel wat vertegenwoordigers opmer ken. In hoofdzaak zijn het twee groe pen, de echte meeuwen en de sternen. Deze laatste hebben een gevorkte staart en worden daarom ook zeezwa luwen genoemd, terwijl de meeuwen een meer rechte-afgesneden of afge ronde staart hebben. Het zijn bij uit stek strandvogels en leven van visch- jes, wormen en larven enz. Sommigen zijn ook alleseter en de grootste vogels er onder durven in den winter hazen en konijnen te lijf. In het koude jaar getijde zijn er vele blijvers die de gracli ten en kanalen opzoeken, om in de na bijheid van de menschen zich gejnakke lijker voedsel te verschaffen. De bonte meeuwen-eieren zijn betrekkelijk groot en zeer smakelijk en worden daarom graag geraapt. Het eierzoeken is inmid dels zeer beperkt, omreden dat de vo gel door de wet beschermd wordt. Meeuwen zijn gezellige dieren d.w.z. ze leven steeds mot heele scharen bij- n. In de polder komen van deze familie voor Kokmeeuw x Groote Stern Zilvermeeuw Vischdiefje x Mantelmeeuw Dwergstern x Noorsche Stern x Vogels waarop jacht gemaakt kan worden herbergt de Meer al verschei dene exemplaren. Voegen we dit bij de veel voorkomende hazen, dan zullen de jachtliefhebbers spoedig in den polder hun hartje op kunnen halen. We voornoemen Patrijzen x i Bergeend x Zomertaling x Kwartelkoning Wilde eend x Waterhoen. De Leeuwerikfamilie is eveneens te gast. Waargenomen zijn Kuifleeuwerik x Akkerleeuwerik x De Aanwezigheid van de Kuifleeu werik mag ons verwonderen. Hij be woont liever de zandige streken van Oost-Nederland en is in het Westen spo radisch waargenomen. De Akkerleeuwerik of Veldleeuwerik is de onvermoeidste zanger op onze akkers en velden. Met luid gejubel be groet hij 's-niorgens de eerste zonne stralen. Onder reeksen van trillers stijgt hij op, steeds hooger, tot we hem nog wel hooren in de morgenstilte, maar niet meer zien.. V. De met x zijn broedende aangetroffen. staande uit den Heer en Mfevr. D. Rotgans, volle zaal. Daar er weinig gelegenheid uit Schagen en den Heer P. Kingma uit Scha- Jaarverslag van den Rijkszuivel- consulent te Hoorn. Aan dit verslag over 1933 dat we niet ïn zijn geheel kunnen overnemen, ont- leenen we het volgende Het aantal onderzoekingen bedroeg 2427 ze hadden betrekking op bet on derzoek van monsters melk op gehalte en deugdelijkheid, monsters bedrijfs- water voor zuivelfabrieken en drink water voor het vee, en controle van instrumenten, o.a. thermometers. Hoofdstuk 4 geeft een beschrijving van de voornaamste ervaringen, opge daan bij de ruim 100 bezoeken aan zui velfabrieken en boerderijen, voorname lijk in verband met bedrijfsstoringen, kaas- en botergebreken, voorziening van goed bedrijfs- of drinkwater enz. was om zich te verplaatsen, drongen de Kinderen angstig tegen elkaar op. De logische weg, indien men daarvan ten minste bij een paniek mag spre ken - ware geweest, de uitgang van bet zaaltje, dat ongeveer tien bij zes a zeven meter beslaat, te bereiken. Doch dit was onmogelijk, daar het in vlam men gehulde buffet juist op korte af stand van de deur stond en de vlam men aldus den vluchtweg blokkeerden. De kinderen van de galerij renden gillend naar beneden, doch ook liier wachtte hevige vlammen. Een luid ge gil en gejammer steeg op de pater trachtte nog de vlammen te dooven, doch hieraan viel niet te denken of schoon vlak achter het buffet een wa terkraantje is. De rook, die gevaarlijke gassen van het celluloid van de filpis inhield werd dichter en dichter. Stoelen werden om ver geworpen. In den zijmum-, nabij de W.C.'s, bevindt zich een deur die toe gang geeft tot een klein bordesje en 'n laag steenen trapje, waarlangs men de tuin kan bereiken. Voor deze deur, die als nooduitgang goede diensten bad kunnen bewijzen, ontstond een lievig gedrang, waarbij een aantal kleinen onder den voet geraakten. De deur kon niet geopend worden daar zij op slot was. Een der aanwezigen had de sleu tel in de zak en kon door de stijf opeen gepakte kinderen deze deur niet berei ken. Er was vroeger last ondervonden van jongens, die van die zijde het ge bouw waren binnengedrongen en daar om bad men dien weg eenvoudig afge sloten. De houten galerij vatte vlam en ander houtwerk ving aan te branden, erger was dat de kleeding van een aantal kinderen begon te branden. Op het he vig hulpgeroep kwamen voorbijgangers en omwonenden toegesneld. Men sloeg de ruiten in en het reddingswerk ging snel. De kapelaan heeft zich naar uien meldt, hij het reddingswerk zeèr onder scheiden. Het optreden van deze red ders, heeft voorkomen, dat dooderi te betreuren vallen. gerbrug Foto O. L. Schoolle Mw. G. Schenk 2e Mw. K. Korver, 3e Mw. Ant. Buisman. Groepen le K. Korver, 2e Ju. Kossen, 3e J. Kossen, Eervolle vermeldingenMaiïe Jon ker, Jac. Groot en Gr. Schenk. Landschappen, le Jacoba Groot, 2e Janny Groot, 3e J. Kossen, Eerv. verm. de heeren J. Kossen en P. Muntjewerf Wzn., de dames M. Jonker 3 x, Jacoba Groot N. Asjes en G. Schenk. Stillevens, le pr. Mw. K. Korver. Lijnenspel, le pr. dé heer J. Kater; 2e Mw. D. Geerligs 3e de hr. J. P. Groot, W.-waard. Eerv. verm. 2e keer de hr. J. P. Groot, W.waard 's Middags werd er ringsteken gehouden met paard en kar. De winnaars werden: le pr. de Heer en Mevr. W. Everts; 2e pr. de hr. en mevr. Knossen 3e pr. P. Piers en Mw. D. Paarlberg. De prijzen bestonden uit contanten. Dit was ook het gevai met de daarna gehouden wedstrijd in ringsteken voor motorrijwielen. De le prijs behaalde de Heer Groen, de 2e de Heer de Wit en de 3e de heer Geus, alle drie met een dame en allen afkomstig van den Langendijk. De hoogste punten voor de Sjoelbak behaal de de Heer v. Duiken, hiervoor ontving hij een mooie plant. De Voorzitter de heer H. Jippes bedankte met een hartelijke speech de dams en heeren der Jury, alle dames, die de vermakelijkheden verzorgden, loten verkochten en strikjes enz. Daarna volgde een opgewekt bal, dat velen nog langen tijd bijéén hield en opgevroolijkt werd door een uitstekend strijkje. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Auto-ongeval. Zondagnacht is aan de Lagezijde nabij de Grasweg een bestel auto van de fa. Wed. v. Doorn van Oude-sluis in botsing geraakt piet een groote treiler afkomstig uit Rotterdam Men vermoedt, dat de zoon van Doorn, die de bestel-auto bestuurde, niet op de lengte van de treiler had gerekend en dit voor een gwone auto bad aangezien, en bij 't passeren bepaald zijn stuur te spoedig heeft omgehaald en toen door het achterste deel der treiler is gegre pen. De bestelwagen werd ernstig be schadigd, doch een der inzittenden bleek, slechts licht gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld. (Het blij ven eigenlijk gezegd te lange voertui gen voor het verkeer op onze wegen.) Spoorbuurt. Voor een stampvolle zaal heeft de Mondorgelclub „Tango" dir. J. Geluk met medewerking van Daan Pool en Tommy Boujnan Zondag j.1. een uitvoering gegeven in de zaal van de heer W1. Kossen, die in alle op zichten geweldig is geslaagd. Zoowel de nummers van de vereeniging als van Daan en Tommy vielen zeer in de smaak van liet publiek en als van ouds blijft de medewerking van Daan Pool nu versterkt nog door Bouman een sterk trekpleister. Een gezellig bal was het slot van dezen goed geslaagden avond. TREKKING VERLOTING „FLEVO. De trekking van de verloting van de voet balvereniging „Flevo" welke aanvankelijk in de maand September zou plaats hebben, is met toestemming van B. en W. te MedembÜk uitgesteld tot 20 October a.s. De laatste lootjes wegen het zwaarts, veel zijn er niet meer, doch ook de laatste moeten weg. Wie koopt er nog Flevo-loten Afscheid J. C. Fischer. Na een ruim 2-jarig verblijf nam Ds. J. C. Fischer Zondagmiddag voor een ruim gevuld Kerkgebouw afscheid van de Ned. Herv. Gem. in de Wieringermeer. De voor ganger las Ps. 121 onber. en koos als afscheidswoord Hand. 20 32 de woor den „En nu dan broeders, ik beveel U Gode". In zijn rede liet spr. uitkomen de gelukkige dagen en de genoegelijke omgang tijdens liet betrekkelijk kort verblijf in de Wieringermeer. In de spe ciale toespraken adviseerde de leeraar de Gem. geduld en doortastendheid toe te passen. Kerkeraadsleden, hebt allen goeden moed in Uw arbeid. Spr. dankt voorts Classicaal Bestuur, Kerkvoog den, Notabelen der Kerk en Collega's, (Ds. van Beek en Ds. Meihuizen van Wieringen), Organist en Dr. A. P. Hoog kamer als polderdokter, als huisdokter en als vriend. De beer Woldering dankt Ds. Fischer namens Kerkeraad en Gemeente voor de goede omgang en typeert bet groote verlies door diens vertrek. Ds Reddingius uit tot Gem. en Ds. Fi scher, najnens de Classis Hoorn, de bes te wenschen. Toegezongen werd Gez. 96 Ds. Fischer dankt de sprekers voor de goede woorden en laat zingen Gez, 274 „Komt laat ons voortgaan kind'ren" Van de gelegenheid om den naar Ede vertrekkenden Leeraar de band te drukken werd door velen gebruik ge maakt. - Beroepen. Ds. K. O. Finkensleper ontving heden een beroep der Herv. Evangelisatie te Zaandam-West. Slootdorp Bazar. De ten bate der Ned. Herv. Gem. gehouden bazar in het Gym nastiekgebouw alhier is een groot suc ces geweest. Groot was de belangstel ling, beide avonden, vooral Zaterdag avond uit vrijwel alle gezindten. Voor de aangekondigde attractie's bestond groeiende belangstelling, vooral sjoe len, touwklimmen, rad van avontuur enz. Prachtig was de exploitatie van zelf gepaaakt handwerk. Voor al het gebodene bestond goede animo en dank zij de Amerikaansche verkoop-metho de werd een en ander prijzig van ae band gedaan. Bij de gehouden verlo ting, viel de le pr. Electrische Schemer lamp aan een gelukkig inwoner van Zwolle (O.) De 2e en 3e prijzen vielen: te Slootdorp. TE KOOP GEVRAAGD EEN KEET 3 liefst ongeveer 2.50 x 3.50 ,11 Brieven aan STROOTMAN, Brink 31 Slootdorp. GEMEENTE WIERINGEN. Officieele opening gebouw Moderne Arbeidersbeweging. Zaterdag j.1. is het gebouw van S.D.A.P. en N.V.V. offici eel in gebruik genomen. Ondanks het gure herfstweer zijn we naar de nieuwe betonweg getogen om van deze ope ning onze lezers verslag te kunnen doen. Een groot aantal belangstellen den waren reeds in het gebouw aanwe zig. We merkten o.a. op het Kamerlid Cramer, de heeren v. Laar, Harriot, kortom verschillende vooraanstaan den uit de moderne arbeidersbeweging. De voorzitter van de S.D.A.P. afd. Wieringen, de beer Hulsebos, opende de bijeenkomst en memoreerde de imoei lijkheden welke er te overwinnen wa ren voor het gebouw tot stand kwam. Vooral ook sprak spr. woorden van lof tot ben, die geheel vrijwillig hun krach ten hebben gegeven en dag aan dag voor het gebouw gewerkt hebben. Voor al aan het adres van den Heer P. Kooij. (welke voor deze gelegenheid was over gekomen) waren deze woorden gericht. Hierna feliciteerden verschillende sprekers de afdeeling met het mooie gebouw. We hebben nog een rondgang ge maakt door het gebouw, gelijkvloers bevindt zich de vergaderzaal, welke ruimte biedt aan p.m. 100 personen aan de voorzijde is een klein zaaltje ge legen, hetwelk dient voor bestuursver gaderingen etc., tevens leeszaaltje, be zijden hiervan de keuken tevens buffet, terwijl het woonhuis van den con- concierge op de bovenverdieping is gele gen. Het gebouw geeft een flinke in druk, en de tuin welke om het gebouw is aangelegd, zal in den zolmer een aar dig zitje bieden. De consumptie-prijzen blijken zeer billijk te zijn, terwijl er tevens gelegenheid is voor logies, waar van naar wij hoorden reeds een flink gebruik gemaakt is. Al met al is dit gebouw een mooie aanwinst voor onze gemeente en voor de afd. S.D.A.P. in het bijzonder. V. C. J. B. Oosterland. Vergadering Vrijdag 28 Sept. a.s. des avonds 8 uur.. MEESTER LILIENTHAL IN DE WIERINGER! SCHAAK CLUB. Ter gelegenheid van de ope ning van het Winterseizoen der W.S.C. heeft het bestuur der club de bekende Hongaarsche schaakmeester A. Lilienthal bereid gevonden een simultaan seance te geven, welke zal plaats vinden in het begin van October in de foyer van Cinema de Haan. Waar dit voor de Wieringer schakers en die uit de omliggende gemeenten een groote gebeurtenis is, is het niet ondienstig aangaan de deze nog jonge schaker eenige bijzonder heden te vermelden. Andreu Lilienthal werd in 1912 geboren en is dus momenteel 22 jaar oud. Reeds als knaap gaf Lilienthal blijk een bijzonder schaaktalent te bezitten en op 18-jarige leef tijd werd hem reeds toegestaan aan een mees tertournooi te Bed Stuben mee te doen. Niettegenstaande hieraan bekende meesters deelnamen, o.a. Flohr en Pire, won Lilienthal den eersten prijs. Na in nog eenige tournooi en en wedstrijden mooie successen te hebben behaald nam hij in 1933 het besluit zich ge heel aan de schaakkunst te wijden. In Octo ber van dat jaar speelde hij remise met den: wereldkampioen, en in het landentournooi te Folkestone verloor hij geen enkele partij, ter wijl hij in een wedstrijd te Sitges bij Barce'- lona eerste werd vóór Spielmann en Tarta- kower. Nog zei vermeld dat hem in Januari van dit jaar te Hastings de eer te beurt viel den 2en en 3en prijs met den wereldkampi oen Aljechine te deelen. Ook in het simultaan spelen is Lilienthal zeer sterk, hetgeen hij nog onlangs bewees door van de 34 partijen er 32 te winnen en de overige 2 remise te maken. Hier in Hippo zal de meester aan 35 borden spelen waaronder één blindpartij (d.w.z. dat hij bij deze partij het bord en de stukken niet ziet.) Wie eenigszins met het schaapspel bekend is begrijpt dat dit een groote presta tie genoemd mag worden. Wij wenschen de W.S.C. geluk dat zij de zen meester heeft kunnen engageerenhet belooft een genotvolle en leerzame avond te worden. Deelnemers aan deze seance waarvan de juiste datum nader bekend gemaakt zal worden, kunnen zich opgeven vóór Zaterdag 29 September a.s. bij J. de Ruiter, „Noorder licht", Slingerweg Hippo. GESLIPT. Door de gladheid van den weg, veroorzaakt door de wagens die grond vanuit de Dorperkoog naar Den Oever vervoeren, kwam Maandagmiddag een motorrijder met duo-passagier op de bocht nabij de Slinger weg te vallen, 't Ongeval kwam echter goed af. De duo-passagier, een dame, welke van het motorrijwiel afviel liep eenige ontvellin gen van niet ernstigen aard op.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2