WERKDORP NIEUWESLUIS INGEWIJD. GEMEENTE WIERINGEN. BIJ SUCCES LANGS DE LIJN. Zoo mochten we Zondag ons verheu gen op ideaal voetbalweer en een klin kende overwinning, 6--3 notahene. En wat hadden we een supporters mee zeg! Zoo moet het ook S Vergezelt uw ploeg altijd, dat geeft moed en zelfver trouwen voor onze jongens. Met twee autobussen en een paar luxe wagens stevenden we op Andijk aan. De tocht verliep nog al rustig, allen waren nog al mak, wat zou deze mattch op leveren Ongemerkt arriveerden we aan het mooie Andijk, wat ligt het plaatsje daar rustig achter den dijk. Er was vanwege de proefpulder aardig pu bliek op 't terrein. Wat zijn het daar toch amikalc lui hé, als je daar maar betaalt, dan heb je niks geen last. Ik probeerde om voor niks op het terrein te komen, door me bekend te maken als Cupido, de schrij ver van het wekelijksch artikel in de courant. Doch ze vertrouwden me vast niet en vroegen, waar of dan mijn pijl en boog waren. Toen heb ik maar gauw betaald, want ze zijn nog al pootig, zag ik wel. Enfin we kregen waar voor ons geld. 9 Goals in 2 uur, het is zeld-. zaam, maar onze jongens hebben ervoor gewerkt hoor Ik beschrijf de wedstrijd deze keer niet uitvoerig, daar ik meer op mijn programma heb staan. Er was wel een verandering in 't elftal aangebracht, doch geheel safe was het nog niet, hoor Ik schrijf de overwinning daar aan toe, dat onze trainer inplaats van op citroen, deze keer tracteerde op klontjes suiker. Het is maar een weel hé. en hij begint zijn taak als trainer dan ook pas. Het tweede elftal was naar Schoorl I, doch kon het tegen de duin bewoners niet bolwerken. Doch ik hoor de dat de jongens goed gespeeld heb ben, dus een volgende keer beter hoor. Ook zij moesten een goede verzorger mee hebben. Op de vergadering van Woensdag is er wel over gesproken, doch er moeten ook daden komen. Er gebeuren rare dingen op zoo'n vergai ring. ik ben er natuurlijk geweest, het punt van behandeling n.1. de verlich ting vond ik wel de moeite waard. Is het niet mooi zoo'n verlicht terrein en dan te bedenken er 's-winters een glij baan van te maken en sneeuwballen gooien, in een woord er een winter paleis van te maken. Maar de kosten zijn nog al hoog hoorde ik even later, en toen interesseerde ik me er niet zoo erg meer voor. Het bestuur zag wel licht in het licht geloof ik Uit het ge klets op te merken, waren de meeste spelers er tegen en na de stemming leek het net andersom. Er zijn ook men schen die niet durven stemmen, mis schien uit zakelijk oogpunt bekeken, wat gek hé. Doch er was geen meerder heid bij de stemming, al meende de voorzitter van wel, dus hangt de ver lichting aan 'n zijden draadje en zal er nog wel eens over gepraat worden, doch laten alle alle leden dan eens komen. A.s. Zondag speelt het eerste elftal tthuis tegen de club van Faus n.1. Nieu we Niedorp en verwachten we 'n mooi en fairen wedstrijd. Ik doe dan een beroep op de Wierin ger voetballiefhebbers, komt Zondag allen naar de dorper Koog en schaari u met Cupido langs de lijn en vult de tribune en moedigt onze jongens aan aan hoor, doch doe dit beschaafd. Tot Zondag dan. CUPIDO. Hierdoor hoopt men, nu van de zijde van Regeering en Spoorwegen geen maatregelen te verwachten schijnen te zijn, herhaling der ramp van 22 Augus tus te voorkomen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Noord-Holland krijgt goedkooper water Buizennet uitgegroeid van 220 tot 12000 K.M. Bijna 6.000.000 M3 water per jaar. 1600 niei- rendale aansluitingen. Woensdag werd te Alkmaar een bij eenkomst gehouden van het Provinci aal Waterleidingbedrijf in Noord-Hol land met besturen van door dat bedrijf van water voorziene gemeenten. Eén gebeurtenis kon worden aange kondigd een ingrijpende tariefsver laging per 1 Januari 1935, een daad die in de donkere tijdsomstandigheden als heldere lichtstraal zal worden begroet De stand van zaken over 1933 en de op grond daarvan voor 1934 te verwach ten uitkomsten, deden besluiten tot 'n belangrijke tariefsverlaging over te gaan, die het bedrijf circa f 400.000 min der inkomsten zal verschaffen. De direc teur constateerde tenslotte, dat hier mee zijn belofte, om het Noord-Holland sche platteland tegen redelijken prijs goed leidingwater te brengen is inge lost, en hoopte thans op de medewer king van allen om het bedrijf tot ver deren bloei en daardoor tot lagere ta rieven te brengen. Het ongeluk te Emmen. Maatregelen bij den overweg. In verband met het autobus-ongeluk op 22 Augustus op den onbewaakten overweg te Emmen hebben B. en W. dier gemeente ten aanzien van het ver voer van werkloozen bepaald, dat ia elke autobus, naast den chauffeur een arbeider moet plaats nemen, die ten minste het contact en de remmen kan bedienen. Bij onbewaakte overwegen in het algemeen moet de chauffeur naar den één, de arbeider naar den ar. deren kant uitkijken. Voor den bcruch ten overweg in den Dortdsche straat weg is voorgeschreven dat de bussen 15 meter tevoren moeten stilstaan. Een der inzittenden moet uitstappen en vóór de bus loopende den overweg .overgaan. Geschil over aannemingssom. De Staat veroordeeld tot be taling. De aannemer H. Vlot te Maastricht heeft normaliseeringswerken uitge voerd in de Maas boveen de stuw te Linne en ontgravingen voor het maken van den fundeeringsput voor de sluis te Panheel en voor den aanleg van ge deelten van het kanaal Wessem--Ne- derweert. Wegens het te laat gereed komen dier werken heeft de Staat een gedeelte op de aanneminssom inge houden. Vlot heeft zich beroepen op over macht en den Staat gedagvaard tot het alsnog uitbetalen van het ingehou den deel der aannnemingssom. In deze quaestie is, ingevolge de para graf en 495 der A. V. van den Rijkswa terstaat een commissie benoemd, be staande uit prof. mr. J. Ph. Suyling, jhr. ir. C. J. A. Reigersman en ir. H. Polano, om een bindend advies uit te brengen. In dit ad\ies is bepaald, dat de Staat moet worden beschouwd ais de in het ongelijk gestelde partij en derhalve aan Vlot heef te betalen f 37.800 wegens schade aan het werk 6 procent rente over f 37.800 sinds 28 Mei 1927 tot den dag der betaling f 1051.35 zijnde 82 dagen rente van 6 procent over den 22, 23 en 24 sten beta- ingstermijn en den staat van afreke ning van bestek 237 en den 9 en lOden betalingsterjmijn-en den staat van af rekening; 268, samen groot f 77.996.39 f 700 zijnde de ten onrechte toegepaste korting 6 procent rente over f 7000 sinds 1 Maart 1927 tot den dag der be taling f 1000, zijnde de kosten als be doeld in par. 475 lid 8 A. V. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHERS NAAR HET BUITENLAND. Tien mark mag worden medegenomen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in verband met de schaarschte der deviezen de reizigers naar het buitenland in het vervolg slechts 10 mark mogen medenemen. Dat beteekent dus, dat het met het vreem delingenverkeer uit Duitschland nu wel hee maal afgeloopen is. Wanneer bovenstaande bepaling dus van kracht blijft, zullen we den volgenden zomer geen enkele Duitscher in Nederland vinden, nóch in onze badplaatsen, nóch in andere steden en dorpen, die vreem delingen trekken. De zware strijd om het be staan wordt voor onze Nederlandsche hotel- en pensionhouders dus nog moeilijker, tenzij de Nederlander zelf nu eindelijk verstandig wordt en zijn vacantie voortaan in eigen land doorbrengt en in elk geval niet zijn geld, zijn Nederlandsche gulden, in Duitschland uit geeft. 't Is hier heelemaal geen kwestie van een anti-Duitsche gezindheid, maar uitslui tend een van den strijd om het bestaan. En het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Een groot percentage Nederlanders moet leven van het vreemdelingenverkeer. Wij heb ben slechts de keuze deze landgenooten te laten leven en t.z.t. niet in Duitschland ons geld te verteren, of onze landgenoten in den steek te laten en een prettig reisje lang den Rijn te maken POLEN. MILITAIRISEERING VAN HET LAND. Alle mannen en vrouwen in hulp dienst ingelijfd. United Press verneemt, dat de staatspresi dent een noodverordening heeft afgekondigd op het inrichten van een militairen hulp dienst, die verplichtend wordt gesteld voor alle mannen van 17 tot 60 jaar en voor alle vrouwen van 19 tot 45 jaar. Allen moeten aan bepaalde oefeningen deelnemen. Het plan is nog niet in al zijn bijzonderheden uitgewerkt. Die taak wordt aan de militaire deskundigen opgedragen. Doch het staat vast, dat die militaire hulpdienst de volgende afdeelingen zal omvatten verkeer, telefoon, telegraaf, radio, gasdienst, luchtbescherming een technische noodhulp, brandweer en ten slotte een gezondheidsdienst. Vooral in oorlogstijd of tijdens een mobili satie zal de militaire hulpdienst in functie moeten treden. Niettemin zullen de leden van dezen hulpdienst ook in vredestijd reeds in actieven militairen dienst zijn. Geestelijken, leden van het departement en zieken worden van den militairen hulp dienst uitgesloten. In dezen militairen hulpdienst zal de tucht even streng zijn als in het leger. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. SPORT LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. De vereeniging „Schoorl" is dit jaar voor afwisseling eens in het Noorden ingedeeld en zette vorige week haar compe titie in deze nieuwe afdeeling met een neder laag in, doch de „duinbewoners" hebben zich tegen het bezoekende Succes II inmiddels hersteld. Met een 31 nederlaag werden de Wieringers die dit jaar schijnbaar geen belangrijken rol zullen spelen, naar huis ge zonden. Petten doet het weer goed, al had zij in eigen huis met de bezoekende „Watervogels" zeer veel moeite Doch kon tenslotte juist met 10 winnen. H.R.C. III en Wieringerwaard die beide schijnbaar ook wat van plan zijn dit seizoen, brachten het tot een puntenverdeeling (2—2), wat van de polderschen nog zoo'n slecht re sultaat niet is. Heldersche Boys en J.V.C. be haalden eenzelfden resultaat, doch met 11. De stand is hier gesp. gew. gel. verl. v—t. pt. In het werkdorp Nieuwesluis, dat Woensdagmiddag officieel geopend werd, werken thans 125 jongelieden, in 1935 hoopt de Stichting Joodsche Arbeid dit aantal tot 250 a 300 te kun nen opvoeren hetf aantal verzoeken tot opneming is veel grooter dan het aantal beschikbare plaatsen Reeds thans zijn in het werkdorp in onzen nieuwen polder zeven verschil lende bedrijven in werking, waarvan hier een kort overzicht moge volgen De afdeeling l£, ^bouw omvat 87 ha bouwland met veeteelt en hoenderfok kerij. Het landbouwbedrijf kan in het voorjaar van 1935 nog aanmerkelijk uitgebreid worden. In het tuinbouwbedrijf worden aard appelen en groenten geteeld gedeel telijk onder glas. Het is het eerste tuin bouwbedrijf in het drooggelegde ge deelte van de Zuiderzee. Onder leiding van twee ervaren Nederlandsche be drijfsleiders worden op het oogenblik reeds 40 jongelieden in land- en tuin bouw opgeleid. Landbouw, tuinbouw en veeteelt zullen het werkdorp van de noodige levensmiddelen voorzien. Het bouwbedrijf, bestaande uit een groep timmerlieden en een groep beton werkers en metselaars, bouwt het dorp zelf geleidelijk op. De meubelmakerij, welke 15 arbei ders telt, vervaardigt onder leiding van een meubelmaker al het benoodig de voor de inrichting. Alle meubels, die hier gemaakt worden, zijn voor de inrichting van het werkdorp bestemd. In de werkplaats voor de metaalbe werking worden onder leiding van een Nederlandschen werkbaas alle smids-. loodgieters- en soortgelijke werkzaam heden, die bij den opbouw noodig zijn, uitgevoerd. De meisjes worden zoo opgeleid, dat zij als kolonisten in het landbouwbe drijf, b.v. in de kolonies in Palestina, goede helpsters kunnen worden. Zij koken en maken het huis schoon, lee- ren met de verschillende levensmiddc len en materialen omgaan, leeren was- schen, naaien en verstellen, werken in den tuin en in het zuivelbedrijf en ver zorgen de kippen. De meisjes hebben reeds haar eigen woning, een huis, dat op het vroegere eiland Wieringen door de bouwafdeeling werd afgebroken cn thans in het werkdorp weer is opge bouwd. De talrijke genoodigden, die Woens dag in den fraaien herfstmiddag de gas ten waren van den Raad vnn Beheer van de Stichting, hebben met belang stelling het „dorp" en zijn landerijen bezichtigd men kwam sterk onder den indruk van het moedig leven en werken der jongelui, ver van het eigen vaderland. Ons trof ook hoe goed de meesten reeds onze taal beheer.schten. En overal was men druk aan den ar beid, op de velden, in de schuren en stallen. Alsof men nooit een ander be roep had beoefend Ook bezochten de gasten de woonba rakken, die huisvesting van uiterst eenvoudigen aard bieden en waar alle luxe verre is. Kolonisten leven en wer ken hier, pioniers, die door harde nood zaak gedwongen het roer hebben omge gooid en een nieuwen koers met vaste hand volgen. En waar zou dan betere vestiging mogelijk zijn geweest, dan juist in dit jonge gebied in eerste op komst In een voor dit doel neergezette groo te linnen tent kwamen de genoodig den bijeen en er om heen schaarden zich de kolonisten, die een uurtje het werk konden verlaten. In de tent, ach ter het spreekgestoelte, een kleurige bloemenversiering en vóór het spreek gestoelte het Joodsche embleem, het schild Davids. De eerste spreker was de voorzitter van den Raad van Beheer van de Stichting Joodsche Arbeid, mr. G. van den Bergh. Spr. zeide o.m. zoolang Ne derland Nederland zal zijn, zal hier het vrije woord weerklinken en zal hier vrijheid van geweten zijn. De al oude vaderlandsdhe traditie getrouw heeft de Nederlandsche regeering niet geaarzeld haar hulp bij de uitvoering van onze plannen te verleenen. Hier voor past groote dank. Hierna voerde het woord de heer ir. Roebroek, van de directie van de Wie- ringermeer. De heer Roebroek her dacht de prettige samenwerking die er steeds geweest is tusschen directie van de Wieringermeer en de leiding van het kamp. In het kamp is heel ,wat tot stand gebracht en er heerscht voort durend een goede geest. Spr. zegde toe dat de directie van de Wieringermeer ook verder gaarne medewerking zal leenen. Petten Wieringerwaard H. R. C. in Schoorl Watervogels J. V. C. Helder III Held. Boys Succes II M L. D. -1 5-3 6-4 4-3 2-2 3-3 2-2 2-4 3-7 1-5 De hooge commissaris voor de Duit- sche vluchtelingen de heer .James G. Mc. Donald voerde hierna het woord en deelde in zijn rede bijzonderheden mede omtrent het werk, dat voor de Joodsche vluchtelingen gedaan wordt. In een tijd waarin het nationaal ego isme de overhand dreigt te krijgen, al dus spr., heeft de Nederlandsche regee ring, onder leiding van den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff, het probleem van de Duitsche vluchtelingen voor den Volkenbond ge bracht. De Nederlandsche Regeering heeft dan ook van het begin af haar sympathie getoond met de Joodsche en o andere organisaties, om hen, wier le- Oven in het oude vaderland, Duitsch land, was afgebroken, opnieuw op te lei den en te helpen. Het hoogtepunt van de behulpzaam heid der Nederlandsche regeering vormt het besluit, om het werkdorp Nieuwesluis en 75 ha grond er omheen, voor tien jaren, zonder rente, ter be schikking te stellen voor opleiding van Joodsche vluchtelingen. Ook de Neder landsche Joodsche gemeenschap heeft het hare bijgedragen voor de honder den vluchtelingen, die gastvrijheid zochten in Nederland. Nederland is terecht trotsch op de eeuwenoude traditie van afkeer van on derdrukking en gastvrijheid voor de vervolgden. Het Nederlandsche volk echter heeft zich niet tevreden gesteld met den roem van een groot verleden. Het is al tijd bereid, nieuwe paden te banen en het bewijst daardoor, een waardig op volger te zijn van een groot voorge slacht., Dr. B. Kahn uit Parijs, voorzitter van de Europeesche afdeeling van de Ame rican Joint Distribution Committee, sprak vervolgens de leiders van het werk hiertoe, waarna prof. dr. D. Co- hen het woord verkreeg. Het Joodsche volk heeft altijd gele den onder hoon en smaad, zeide spr. o.a., maar deze dag is een dag van vreugde, 't Is niet de eerste maal, dat Nederland genoemd wordt in de histo rie van het Joodsche volk, het Neder landsche en het Joodsche volk streven beide naa^ de eensgezindheid der we reld èn naar de beschaving der mensch heid. Rabijn L. H. Sarlouis legde hierna in zijn toespraak den nadruk op den plicht óók van de werkers hier, om de vaan van het Jodendom hoog te hou den. Zij, die hier een gelukkigen tijd hebbèn doorgebracht, moeten de vaan van het Jodendom met zich meevoe ren, fcij moeten weten alle lnenschen lief te hebben, -- Jood zijn en mensch zijn is één en ondeelbaar Rondgang. Hiermede was de plechtigheid ten einde en ging men de kolonie bezichti gen. Volgetast met hooi en stroo lag reeds de enorme Oostwaarhoeve, -- buiten stonden zoowaar in orde en pa rade voor deze gelegenheid de acht tien koeien van de Stichting opgesteld, de acht paarden waren gespannen voor de eigen wagens en landbouw machines. Velden vol gewassen, de kas sen reeds gevuld Beloften voor een welslagen én van deze onderneming cn van degenen die er werkten zoolang het dag is Vervolgens verzamelde men zich rondom een bouwput en een electri- sche heimachine. Hier bracht de heer Mac Donald den hefboom der heima chine in beweging, de raderen snorden het heiblok dreef dreunend den eer sten paal van het gemeenschapshuis in den nieuwen grond. Een symboli sche daad, door mr. Van den Bergh als volgt geschilderd ,.Een nieuwe grondslag voor 'n nieuw leven van eenige honderden menscheni kinderen moet hier worden gelegd. Laat ons, tegenover elkaar, de gelofte afleggen, dat wij allen, ieder op eigen plaats en elk naar ons beste kunnen, zullen medewerken om dit dorp te bouwen tot een ware gemeenschap van vrije menschen, gelukkig door den ar beid, dien zij hier vinden en geloovend in het nieuwe leven, dat hen wacht. Indien onze arbeid slaagt, dan zal la ter, in gelukkiger eeuwen, het Jood sche werkdorp Nieuwe Sluis als een klein lichtpunt in donkere tijden wor den herdacht. Dan zal misschien eens, te midden van bloeiende landouwen, hier een eenvoudige steen worden ge plaatst met de woorden „Hier stond het Joodsche Werkdorp Nieuwe Sluis". Mogen dan alle voorbijgangers uit alle volkeren en van alle godsdiensten en rassen met eerbied dien steen aan schouwen Ten slotte vereenigden de gasten zich aan een thee in een der barakken naast de smederij-in-volle-werking. Weinig pijprookers zullen weten hoe groot en hoe modern de fabrieken zijn, wc Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak vandaan komen. Zieh een mooie K.L.M.-LUCHTFOTO van het omvangrijke D. E.-bedrijf te Joure (Frieslar WAAR DE „WOLKEN VAN GENOT" VANDAAN KOMEN. Het is steeds en vooral in dezen tijd een verheugend verschijnsel, wanneer een fabrikant zich genood zaakt ziet om zijn fabriek uit te brei den. Opwekkend, moedgevend nieuv. s, in een tijd, dat menige zaak met groote moeilijkheden te kampen heeft, in een tijd dat men eerder aan inkrimpen denkt dan aan vergrooting, aan uitbrei ding Het is dan ook teekenend voor de „gezondheid" van een bedrijf als dat van de N.V. Douwe Egberts (Tabaks fabriek, Koffiebranderijen- en Thee handel) te Joure (Fr.) en Utrecht, dat de gestadige groei, welke deze oude Friesche firma in haar ruim 180-jarig bestaan mocht doormaken, zelfs niet door een tijd als de huidige belemmerd kon worden. Sedert 1753 - toen de zaak „Douwe Egberts" te Joure werd begonnen en de grondslag werd gelegd voor het om vangrijke bedrijf van 1934 -- zijn er meer donkere jaren geweest Toch groeide de vroegere bescheiden zaak uit tot één van Nederland's grootste bedrijven op het gebied van tabak, kof fie en thee. Thans, midden in een tijd dat ieder een klaagt over malaise en moeilijke afzetmogelijkheden, heeft Douwe Eg berts te Joure 'n nieuwe tabaksfabriek gebouwd, waarin de tabakken, welke later den Nederlandschen pijprooker „Wolken van Genot" zullen geven, worden verwerkt. Weinig rookers zullen weten, hoe groot én hoe modern de fabrieken zijn, waar Douwe Egberts beroemde Echte Friesche Heerenbaai en Baai-Tabak Nederland's geurigste pijptabak van daan komen. De hier afgebeelde K.L.M. luchtfoto geeft U een goed overzicht van het omvangrijke D.E. bedrijf te Joure. Van hieruit vinden eiken dag tienduizenden pakjes Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai- Tabak hun weg naar pijprookend Ne derland. Aan een nauwgezet doorvoeren van het beginsel, dat kwaliteit steeds hoofd zaak zijn moet en dat de prijzen door vakkundig inkoopen der grondstoffen en een doeltreffende, economische be handeling der producten zoo laag, mo gelijk gehouden moeten worden, dankt Douwe Egberts haar gestadigen bloei en het bestendige vertrouwen van haar verbruikers. Het is een oud zakenprincipe, dat ecli ter ook thans vruchten oplevert, n.1. iets héél goed maken en dat zoo goedkoop mogelijk in den handel bren gen. Douwe Egberts heeft bewezen de ze kunst wel te verstaan. t*ier vindt de D.E.-kwaliteit zijn oorsprong: Het lokaal, waarin ervan tabakskenners de tabakssoorten ^keuren, waarvan Douwe Egberts Ech Friesrhe Heeren-Baai en Baai-Tabak worden gefabriceerd.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2