TWEEDE BLAD. VRIJDAG OCTOBER 1934 No. eo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQBN EN OMSTREKEN COEDKOOPenGOED WIERINGER COURANT VORSTELIJKE GIFT. Prinses Juliana schenkt i 90.ÜG0 aan N.C.C. H. K. H. Prinses Juliana heeft het Nationaal Crisis Comité, afgeschei den van de belangrijke maandelijksciie bijdrage, een gift ineens van f 90.000 doen toekomen. Nog f iO.ÖGC1. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede, dat het van een grooten con- fectiehandel te Amsterdam een gift, groot f 10.000, mocht ontvangen. DE PACHTREGELING IN DE WIERINGERMEER. Pacht afhankelijk van melkprijs en indexcijfer. In aansluiting op hetgeen wij reeds meld den over de a.s. verpachting door „Water staat" in den Wieringermeerpolder, het vol gende De boerenwoning bestaat uit een woonka mer, woonkeuken, spoelplaats, drie slaapka mers en een zolder. In de schuur is een stal- ruimte voor 15 stuks runderen, eenig jong vee en voor paarden, met mogelijkheid tot uitbreiding. De oppervlakte van de bedrijven zal als regel twee kavels omvatten met een minimum grootte van ongeveer 54 ha, terwijl in bijzon dere gevallen uitbreiding van deze grootte tot ongeveer 75 ha kan plaats hebben. Het is mogelijk om tot uitbreiding eerst in het 2e, 3e of nog later pachtjaar over te gaan. De verpachting geschiedt voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren. Het pachtjaar loopt van 1 November tot en met 31 October. Na het einde van den pachttermijn bestaat het uitzicht op verlenging van grondgebruik. Voor iedere hoeve wordt een grondpacht- som vastgesteld. Deze grondpachtsom is ver schuldigd bij het indexcijfer 100. Dit index cijfer wordt Jaarlijks voor weiland en bouw land afzonderlijk bepaald. Voor weiland is het afhankelijk van den gemiddelden melk prijs in het aan de vaststelling voorafgaande kalenderjaar, voor bouwland wordt het af geleid van het algemeene indexcijfer voor ak kerbouwproducten, zooals dit door de Direc tie van den Landbouw is bepaald. Wordt het indexcijfer vastgesteld op b.v. 80, dan is slechts 80 van de grondpachtsom verschul digd, wordt het indexcijfer vastgesteld op 120, dan is 120% van de grondpachtsom ver schuldigd. Bij het indexcijfer 70 en lager moet 50 van deze grondpachtsom betaald worden en bij het indexcijfer 130 en hooger moet 150 betaald worden. Er ;s derhalve DE STEM VAN ONZE KONINGIN. Door een predikant in het buitenland ver nomen. Uiting van geloofsvertrouwen. „Diep, Rijk, Melodieus en Helder.- Dr. Edgar Franklin Romig, predikant der West End Collegiate Curch te New York, die naar men weet ook meermalen in ons land heeft vertoefd te Den Haag, en ook wel voor het Pilgrim-Fathers-genootschap te Leiden is opgetreden, schrijft aan het Hbld. uit Cape Cod in Massachusetts Het stormde hedenmorgen. Om het huis van mijn buurman te bereiken, die een radio toestel bezit, moest ik een slingerend landpad volgen in een slagregen. Maar gaarne maak te ik de reis om de troonrede van Koningin Wilhelmina te hooren, die te 's morgens 7.55 (plaatselijke zomertijd) was aangekondigd. Het dorpje Dennis hier, waar ik een zomerop- trekje bezit, ligt bij Cape Cod in Massachu setts, en deze kaap is een historische plek voor de betrekkingen tusschen Nederland en Amerika. De „Pilgrim-Fathers" zijn n.1. na hun reis in de May Flower, na een verblijf van 11 jaar te Leiden, in het jaar 1620 hier geland. Na hun vestiging te Plymouth, onge veer 17 Mei van „the Cape", zijn zij en hun nakomelingen in den loop der tijden geleide lijk over dit schiereiland verbreid, zoodat tegenwoordig meer dan tweederde van de hier thuisbehoorende familienamen tot dat kleine groepje Pelgrims, die zooveel aan uw land te danken hebben, teruggaat. En al ver gaten wij de geschiedenis, dan zouden wij hier toch op allerlei manieren aan Nederland her innerd worden het radio-toestel van mijn buurman is Nederlandsch fabricaat Ver spreid over het land zijn de windmolens in ouden Nederlandschen stijl. Het groote Cape Cod-kanaal, pas in 1914 gemaakt, is ontwor pen door Myles Standish, civiel ingenieur van de „Pilgrim Company," die reeds in 1624, na vooraf onderzoek in Nederland te hebben, het noodig vond een kanaal door dit gedeelte van Massachusetts te maken. Om de waar heid te zeggen, zelfs de topografie van de „Cape" doet denken aan uw land, en soms wanneer ik kijk naar de „duns" bij Barnste- ble, gaan mijn gedachten naar de duinen (zoo heet het toch in het Nederlandsch?) langs de Noordzee. Maar ik ben hier te lang blijven stilstaan bij een van mijn geliefkoosde thema's de banden tusschen Nederland en Amerika en moet mij thans haasten te vertellen, dat ik geluisterd heb naar uw Koningin. Weg uit den onbarmhartigen regen en in de gezellig heid van het huls van een ouden zeekapitein, een minimum-, maar daarnaast ook een ma- ximumpacht. i De eerste termijn, 50% der grondpachtsom, verschijnt 1 November na afloop van elk pachtjaar, de tweede termijn 30 April d.a.v. Borgen worden niet geëischt van hen, die bij het teekenen der akte de helft der grond pachtsom betalen. Verbeteringen, die door den pachter worden aangebracht met toestemming van den ver pachter, worden aan het einde van de pacht vergoed. Het onderhoud van alle waterleidin gen, die in onderhoud zijn bij de pachters, moet geschieden naar een door de directie vast te stellen Polderreglement. De pachters mogen geen jacht of visscherij op het door hen gepachte uitoefenen. Het onderhoud der bedrijfsgebouwen komt voor een deel ten laste van den verpachter, voor een ander deel ten laste van den pach ter. Een en ander is uitvoerig geregeld in het Onderhoudsreglement. De belangen van de pachters worden voor gestaan door een pachtcommissie, waarvan de leden door den minister worden benoemd, na gepleegd overleg met nader aan te wijzen landbouworganisaties. Verschillen tusschen verpachter en pach ter inzake uitleg en toepassing van het pacht contract worden onderworpen aan het oor deel van een commissie van arbitrage, door den Kantonrechter te benoemen. 1. De grondpachtprijzen per ha zijn wis selend en stijgen geleidelijk aan. Zij zijn voor ieder bedrijf verschillend vastgesteld. Voor de akkerbouwbedrijven loopen deze grondpacht prijzen uiteen van f 45 f 50 in het eerste tot f 70 f 75 in het laatste pachtjaar. Voor gedraineerd land is een vergoeding van f 12 per ha per jaar verschuldigd. Het onderhoud der drainage is ten laste van den pachter. 2. Voor de akkerbouw- en gemengde be drijven moet het cultuurplan der eerste twee jaren aan het oordeel en goedkeuring van de directie worden onderworpen. worden gehouden om te beproeven om de kwestie injg^r minne te schik ken. MARKTBERICHTEN. Schagen, 4 Oct. 1934. Op de heden gehou den weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt7 Paarden f 100 a 300 98 Gelde- koeien (mag.) f 90 a 160 60 Geldekoeien (mag.) f 90 a 160 60 Geldekoeien (vette) f 160 a 280 12 Kalfkoeien f 160 a 210 8 Pin ken f 60 a 115 36 Graskalveren f 22 a 35 39 Nuchtere kalveren f 6 a 12 50 Schapen (mag.) f 12 a 17 190 Schapen (vette) f 14 a 18 295 Ovehouders f 8 a 12 7 Varkens (mag.) f 12 a 18; 11 Varkens (vette) per kg. 30—32 cent52 Biggen f 7 a 10 7 Konijnen f 0.50 a 1.25 35 Kippen 2050 centHanen 5070 cent. Hoorn, 4 Oct. 1934. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 4 stapels kleine fabriekskaas f 18.50 10 stapels kleine boerenkaas f 21; 4 stapels boerencommissiekaas f 24.50 Totaal 18 s pels, wegende 13119 K.G. De handel was goed. Eierveiling Helder, 4 October 1934. Aange voerd 16516 Kipeieren. Piïjzen als volgt 52—5 Kg. f 4.00 55—57 Kg. f 4.40 a 4.90 61-63 Kg. f 4.80 a 5.00 64^67 Kg. f 5.00 a 5.30 Kleine eieren f 2.60 a 3.70 Eendeieren f 1.65 a 2.00. Eierveiling Schagen, 4 Oct. 1934. Aange voerd 40.000 Kipeieren. Prijzen als volgt 58—60 Kg. f 4.00 a 4.60 61—63 Kg. f 4.40 a 4.70 64—67 Kg. f 4.60 a 4.80. Kleine eieren f 2.30 a 3.20. 800 Eendeieren f 2.00 a 2.10 12 Kalkoeneieren f 4.90. BUITENLANDSCH NIEUWS. On&nibus conflict. Om 14 zelfstarters. Door de plotselinge staking van 4000 man omnibus-personeel moest Maan dag te Londen de dienst op 5 routes worden gestaakt. De staking veroor zaakte veel ongerief aan duizenden menschen die gewoonlijk per omnibus naar hun werk in de city gaan. De grief van het personeel is, dat al de typen omnibussen, hoewel het was beloofd, niet van zelfstarters waren voorzien. Het op gang brengen van den motor met de handkruk achten zij te gevaarlijk, omdat in cle' afgeloopen 2 maanden, naar zij beweren, één man werd gedood en 26 erdoor zijn gewond. De transportraad, die den omnibus- dienst beheerd, heeft verklaard, dat nog slechts veertien van de 98 voertui gen van een zelfstarter moeten worden voorzien en dat dit zou zijn geschied op den vastgestelden dag, 1 October, indien het werk niet was opgehouden door vertraging van leveranties. De stakers hebben inmiddels ver klaard niet aan het werk te zullen gaan zoolang niet alle omnibussen van de zelfstarters zijn voorzien. De staking is niet door den transport bond goedgekeurd en vergaderingen draaide ik snel aan den knop van het radio toestel om het WE AF-station te krijgen. En niet te vroeg De omroeper te Den Haag was reeds bezig, het tooneel in het Parlements gebouw te beschrijven. Wij zijn gewend aan de toelichtende opmerkingen van de omroe pers voor groote plechtigheden, maar toch het feit, dat de bijeenkomsten in uw land minder uitgezonden worden dan dergelijke bijeenkom komsten in andere landen, spande onze ver wachtingen des te hooger. Toen het „Wilhel mus vanNassouwe" gespeeld werd, voelde ik mij vreemd ontroerd. Het had alle waardig heid en plechtigheid van een religieus koraal. Het bracht mij terug tot 1933, toen vele mij ner en uwer landgenooten dit gezang samen in de Collegiate Churg of St. Nicholas te New York gezongen hebben ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Wil lem den Zwijger, en waarbij ik de eer had voorzitter te zijn van het feestcomité. Na het spelen van het Wilhelmus kwamen de toejuichingen voor Hare Majesteit. En toen: Hare Majesteit zelf Mijn ontroerin; was nog sterker toen zij de eerste woorden uitte. En toen zij verder sprak moest ik den ken aan het voorrecht van allen, die haar konden hooren, hetzij in de Parlementszaal, hetzij door middel van de radio. Ik versta de Nederlandsche taal tamelijk slecht en was dankbaar voor de vertaling die de koninklijke boodschap volgde, maar het viel mij op, dat, toen Hare Majesteit sprak, er iets in het tim bre van haar stem was, dat, daargelaten de beteekenis der woorden, van nature eerbied inboezemt, vertrouwen en een soort van eer biedige sympathie. Wij Amerikanen luisteren critisch naar al le „radio-stemmen", en het lijkt mij een vol doening voor u Nederlanders te moeten zijn, dat de „radio-stem" van uw Koningin diep, rijk, melodieus en helder is. De rede klonk prachtig. Geen overbodige zinsneden, geen spoor van valsch optimisme. Het was een eer lijke beschouwing van de feiten, gepaard aan moed en godsdienstig vertrouwen. On der deze snel wisselende omstandigheden moet in het regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing.Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De regee ring zal doen wat in haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij' is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden In de onwrikbare overtuiging, dat het ge- GEMEENTE WIERINGEN. SPORT. SUCCES-NIEUWS, 't Programma voor a.s. Zondag 7 October is vastgesteld als volgt SUCCES I NIEUWE NIEDORP I 2.30 uur. PETTEN I SUCCES 2 Vertrek 10.30 uur. H.R.C. 6 SUCCES 3 Vertrek 11 uur. SUCCES a Schagen a Aanvang 10 uur. SUCCES b SCHAGEN b Aanvang 11 uur. BLANCO STEMMEN ZIJN STEMMEN VAN ONWAARDE. Naar aanleiding der kwestie op de Verga dering van Succes of blancostemmen van on waarde zijn of dat zij meetellen zegt Art. 44 van het H. H. Reglement N. H. V. B. 1. Van onwaarde zijn stemmen, welke door den betrokken voorzitter, of indien er een stembureau is ingesteld, door dit stem bureau geacht wordt en niet voldoende duide lijk de bedoeling weer te geven. Voorts zijn in elk geval van onwaarde blanco stemmen en onderteekende stembrief- s. Stemmen, welke van onwaarde zijn, worden geacht niet te zijn uitgebracht. Het verlichtingsbesluit van het terrein is dus aangenomen bij meerderheid van stem men. Avond voor ouderen. Zooals was aan gekondigd zal onder leiding van Ds. Meihuizen iedere week een avond voor ouderen gehouden worden in het nieu we gebouw der Doopsgez. Gem. Ook zij, die niet Doopsgezind zijn, zijn hartelijk welkom. De avond is ge steld op 's-Maandags te hall negen. Een gedeelte van den avond wordt ge wijd aan bijbelbespreking en verder de behandeling van een of ander Gods| dienstig onderwerp. ZIEKENAUTO WITTE KRUIS. Ruim een week geleden arriveerde hier de Ziekenauto voor de afd. Wieringen van het Witte Kruis. De carosserie is gebouwd op een Chevrolet- luxe chassis, waardoor de voordelen van on- afhankelik geveerde voorwielen worden be nut. Het chassis is extra moeten worden ver lengd tot 3.45 M. Carosseriebouwer is de heer Boonacker te Oudkarspel, die er volkomen in is geslaagd een moderne ziekenauto te bou wen. De patiënt komt te liggen op een bran card met luchtbed, welke brancard op rails naar binnen wordt geroldde brancard rust op z.g. oliedrukstanders, waardoor een zo rustig mogelike ligging voor den patiënt wordt bereikt. Verder is binnenin geplaatst een fonteintje, een thermosfles, een gemakkelike stoel voor de begeleidende persoon en een verbandkist. De auto is uitwendig in grijze tint gespoten, het interieur in zacht-geel. Het ligt in de bedoeling als tarief te hef fen voor leden van het Witte Kruis 12 cent per K.M., voor niet-leden 15 cent per K.M. Gelukkige Lotendebitanten. Onze bekende lotendebitanten D. en V. Vroone, in wiens collectie Medemblikker Loten den hoofdprijs, (Lot 452) n.1. 3 luxe paarden en een aantal andere schitterende prijzen vielen, schrijven ons 't volgende We mogen bekend maken van den eigenaar, dat de Hoofdprijs is ge wonnen door P. L. Vroone, Voorwaar een mooi buitenkansje in dezen crisistijd. Piet geluk er mee, hoor We willen er nog even aan toevoeging dat dit Lot reeds eenige maan den voor het etalageraam heeft gehangen, zoodat het geheel verkleurd was van de zon, zoodat niemand het lot wilde hebben, en onze gelukkige Piet zich liet getroosten om dit lot dan maar te nemen. Je weet toch nooit waar je geluk ligt. Op verzoek van den Heer P. L. Vroone langs dezen weg zijn hartelijken dank aan het Bestuur v. d. Medemblikker verloting, voor de prompte uitbetaling aan hem gedaan nog denzelfden avond, zonder eenige korting. Nogmaals zijn dank daarvoor. De gelukkige winnaar heeft inplaats van de drie paarden f 810.genomen. Stremming scheepvaart. De schut sluis te Den Oever zal wegens het ver- rfchten van onderhoudswerken op Donderdag 4 October 1934 van voorm. 6 uur t.m. Vrijdag 5 October 1934 nam. 7 uur, of zooveel langer als noodig zal blijken, gedeeltelijk voor de scheep vaart gestremd zijn. Loop der bevolking over September. Ingekomen. (11 m. en 9 vr.) Jobs. Oost en gezin uit Óverschie; C, Roeland uit Gorinchem C. v.d. Zei uit Hoorn L. H. Veenendaal en gezin uit Heere waarden Mw. P. Spaander geb. v.d. Schalie uit Dordrecht P. C. Bosters uit Nw. Vosmeer H. en G. Udo uit Heerewaarden Johs. v.d. Ven en echtgenoote uit Den Haag; W. de Jong uit Haskerland H. Sepers en echtge noote uit Dreumel H. Smit en echt genoote uit Barsingerhorn. Vertrokken: (15 m. en 14 vr.) Mw. C. A. Nederlof naar Giessendam H. Bertelds en gezin naar Zuidhorn R. loof in Gods almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat liet Hem behagen moge, Zijn zegen te schen ken op uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." Deze woorden bevestigden in mij de groei ende overtuiging, dat uw Koningin in deze dagen van het zoeken van redmiddelen niet iemand is, die aan den afgod der „Onmiddel lijkheid" gelooft. Zij zal geen snelwerkende panacaeën aanwenden. Zij heeft niet alleen Haar liefde en Haar wil, maar ook het ver stand aan Haar volk, de menschheid en God gewijd. De regen was opgehouden, toen ik langs het slingerpad huiswaarts ging. Voortdurend waren mijn gedachten bij uw land, dat in zijn kleinheid zoo groot is. Ik vroeg mij af, waarom ik, ofschoon in mijn aderen weinig of geen Hollandsch bloed vloeit, mij zoo ont roerd voelde bij de gedachte aan Nederland, en ik begreep, dat op een of andere wijze in Koningin Wilhelmina, evenals in haar voor vader Willem den Zwijger, duurzame waar den voor de geheele wereld leven. POSITIE DER GEMEENTEN. „Hachelijke tijden voor het gemeentewezen". Behalve het reeds vermelde adres der Vereeniging van Ned. Gemeenten met betrekking tot de wetsontwerpen be treffende wijziging der wet op de finan cieele voorzieningen terzake van ge meentelijke kosten van werkloosheids - zorg is thans ook bij Gebr. Van Noord wijk te Schiedam een brochure ver schenen getiteld „Hachelijke tijden voor het Gemeentewezen, een waarschu wend woord", van de hand van mr. V. Sickenga, gemeente-secretaris van Schiedam. Schr. geeft daarin uiting aan een groote teleurstelling, waartoe de ingediende en aangekondigde wets ontwerpen op dit gebied z.i. aanlei ding geven. Wat de werkloosheidslasten betreft, Pais en echtgen. naar Vlagtvvedde R. Berkenbosch en echtgen. naar Me- demblak B. Dekker naar Giessen dam S. Bakkeren Mw. de Wed. Jobs. Heenk naar Den Helder Th. van Hoe sel Sr. naar Rumpt Mw. M. van Krie ken geb. Snooy naar Wonseradeel Mw. G. Bezaan geb. Berkemeier naar Amersfoort Sj. de Boer en gezin haar Drachten J. Postma naar Westdonge radeel; D. Masselink naar Den Helder; H. de Groot en gezin naar Velzen. Schaken. De eerste ronde van de win ter-competitie der W. S. C. is vrij nor maal verloopen. Op een enkele uitzon dering na wonnen diegenen van wie zulks verwacht werd. Voor de traditio- neele verrassing- zorgde de lieer P. Smit, die in een pittige partij van een der hoogste borden wist te winnen. De volledige uitslag is als volgt J. Navis-G. Steging V2-V2 G. Steging- J. Navis 1-0 P. Dekker-P. Smit 0-1 F. Koopmans-C. Bakker 0-1 S. Dek- iker-A. Trager 1-0 A. Knipmeijer-J. 'de Ruiter 0-1 G. Steging-P. Smit 0-1. Meester Lilienthal in de Wieiinger Schaak Club. J.l. Woensdagabond vond in Hotel jde Haan de lang verbeide simultaan seance van den heer Lilienthal plaats. De belangstelling voor deze gebeurte- 'nis bleek onder de Wieringer Scha- jkers en die uit de omliggende gemeen ten zeer groot te zijn, zelfs uit Enkhui- .zen en Medemblik waren liefhebbers verschenen. Om kwart voor acht, het uur van aan vang, hadden 36 schakers, alle bezield met de beste voornemens, zich g,ezet achter even zooveel borden die in lan- 'ge rijen keurig stonden opgesteld. Na- 'dat de voorzitter der W. S. C. de heer jZanstra de aanwezigen een hartelijk .welkom had toegeroepen, en de heer (Trager in een keurig speechje den Hon- gaarschen grootmeester in het Duitsch had toegesproken, begon de heer Lilienthal precies om 8 uur zijn rond wandeling langs de borden. Rondwan deling is hier eigenlijk het juiste woord niet, want de eerste 10 ronden draafde de meester letterlijk door de zaal. Deze eerste 10 ronden, waarin hij dus 360 zet ten deed, volbracht hij in 20 minuten, hetgeen dus neerkomt op een gemiddel de van 18 zetten per minuut Daarna werd het tempo vanzelfsprekend iets minder. Na drie kwartier spelen viel het eerste slachtoffer en langzamee- hand volgden de anderen. Hetgeen de heer Lilienthal presteerde grenst aan het ongelooflijke verschillende par tijen waarin hij het mat aankondigde j in 3, 4 of 5 zetten. En wat te zeggen van |de blindpartij welke hij beëindigde met ieen schitterende combinatie en een 'mat aankondiging in 3 zetten Deze prestatie is des te girooter waar zijn te genspeler, S. Minnes, zich zeer goed geweerd heeft en zelfs na de openings zetten in het voordeel kwam. De blind- speler wist hem echter door opoffering van nog een pion af te leiden en won keurig. moet men zich volgens schr. afvragen: waar een algemeene nivelleering van den belastingdruk, als door de wet op de financieele verhouding beoogd wordt, zoo moeilijk te bereiken is, ja zelfs allerlei tooverformules daarbij worden te pas gebracht waarom men dan niet begint met het allereenvoudig ste te doen of liever na te laten, n.1. de gemeenten niet met werkloosheidslas ten te belasten, waardoor zelfs de beste regeling van de financieele verhouding, wordt oprvergeworpen. Noch rechtens, noch economisch, noch financieel behooren z.L deze las ten op de gemeente te rusten zij zijn Rijks zaak. Voor de (valide) werkloo- zen wil hij een fonds, dat de kosten van hun ondersteuning bestrijdt, door een omslag over de gemeenten naar hun belasting-capaciteit. De vraag, welke heffingen het Rijk hiervoor zou kunnen gebruiken, beantwoordt hij als volgt de z.g. gemeentelijke draag kracht-belastingen gemeentefonds- belasting, opcenten vermogensbelas ting, en personeele belasting. Hij wil dus voor de werkloosheidslasten be stemmen de gemeentefondshelasting, plus vijftig opcenten voor de afzonder lijk gemeenten, honderd opcenten op de vermogensbelasting, 50 voor het ge meentefonds en 50 voor de afzonder lijke gemeenten), henevens de perso neele belasting met gemiddeld 125 op centen, en op dit complex zoo noodig het vermenigvuldigingscijfer toepas sen, da£ noodig is om het vereischte be drag te halen. De opbrengst zou in een fonds moeten worden gestort. (Naar men weet wil de regeering inderdaad zulk een fonds stichten, maar daarin wil zij uit de Rijks-middelen 46 miili- oen storten en verder de opbrengst van het z.g. prélèvement, n.1. bepaalde aan tallen opcenten op de gemeentefonds vermogens- en personeele belastingen, Niet van de ingezetenen zelf, maar van de gemeenten wil de heer S. de genoem de opcenten heffen, m.a.w. de gemeente besturen zouden vrij blijven o>m de be dragen te heffen op de wijze, die elk het best schikt. Gemeenten, die on danks het voor haar vervallen van de werkloosheidslasten er toch nog niet zouden kunnen komen, wenscht schr. door een speciale regeling, geholpen te zien. Daarbij, en in het algemeen, is een Rijkstoezieht noodig, maar moet zich, aldus S., over alle gemeenten uit strekken, en dus van een anderen aard zijn dan het „dwangsysteem", dat, zoo als hij het uitdrukt tegenwoordig op de zwaar belaste gemeenten wordt toege past. Schr. betoogt nader, dat de genoem de belastingen in vele gemeenten reeds tot het uiterste zijn opgevoerd, doch dit is hoofdzakelijk juist het gevolg van de omstandigheid, dat de werkloosheids lasten op de gemeenten drukken. Neemt dus het Rijk deze lasten over, dan kan het ook een gedeelte van dit gemeentelijke belastinggebied voor zich opeischen. Het is dus slechts een verplaatsing van belastingdruk tegen over de algemeene verhooging staat immers een gelijke verlaging in de nu te zwaar belaste afzonderlijke gemeen ten, waardoor deze huishouding weder gezond wordt. In het vervolg van zijn betoog schrijft de heer S., dat de tot nog toe getroffen regelingen altijd door het belang van 's-Rijks schatkist zijn ge-inspircerd hij meent daartegenover dat men Rijk en gemeenten als een geheel moet zien, waarbij de gemeenten een zeer belang rijk onderdeel vormen, zoodat de toe stand van het geheel eerst gezond is, als ook de gemeenten gezond zijn. Nu de regeering versobering van de gemeen tehuishoudingen in het algemeen be lang acht, moet een daartoe strekkend toezicht niet op een gedeelte der ge meenten, maar op alle gemeenten wor den toegepast. Ten slotte betoogt schr. dat bij een regeling, als hij aangaf ook het crediet der gemeenten weder hersteld zal zijn en de „hachelijke tijden voor het ge meentewezen" weer zullen overgaan.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3