PUROL wond HOTEL SMIT IJZEREN WOONARK DANSCURSUS MIDDENMEER HOTEL SMIT ting, waarbij de middelen in alphabe- bij dezen dienst werkzame ambtena- in zijn onmiddellijke nabijheid, zoo dat geacht mocht worden dat de fiets er Veilig stond. De uitkomst hiervan bleek evenwel anders te zijn, want toen hij na het beëindigen van zijn werkzaamheden naar huis wilde gaan en dus zijn fiets zou pakken, was deze verdwenen. Daar door omstanders beweerd werd, dat het rijwiel er voor een kwar tier nog stond, kon de dader toch nog niet zoo heel ver weg, zijn. Direct werd er dan ook gereden in de rich ting Beverwijk-Heemskerk, doch de poging o?m terug te vinden bleven vruchteloos. De politie heeft thans de zaak in handen en doet onderzoek. Brandstoifenbijsiag voor werkloozen. Slechts in een voorbereidend stadium. Naar aanleiding van een persbe richt, volgens hetwelk aan het depar tement van sociale zaken een regeling is voorbereid voor verstrekking van brandstoffenbijsl.ag iaan werkloozen in den komenden winter, welke rege ling hoogstwaarschijnlijk 1 Nov. zou ingaan en een bijslag van ten hoogste een gulden per week zou bevatten, is ter bevoegüer plaatse verklaard, da! deze regeling op dit oogenblik neg in voorbereiding is en dat het onderzoek van eenige desbetreffende punten nog niet is geëindigd, zoodat de minister nog geen beslissing heeft genomen en mededeelingen omtrent den inhoud der regeling als voorbarig moeten wor den beschouwd. Van het feit, dat een regeling voor brandstoffeubijsiag wordt voorbereid, is reeds dezer dagen mededeeling gedaan. DRUIVEN NAAR HET KOELHUIS. Nu de laatste oogst van de druiven voor dit seizoen in vollen gang is, wordt aan de Westlandsche veilingen een flinke hoeveelheid druiven aange kocht voor het bewaren in de koelhui zen. Het blijkt echter dat de exporteurs ook thans niet te veel durven wagen en ten spijt van de treurig lage prij zen toch niet zulke hoeveelheden naar de koelhuizen brengen, als vroe ger het geval was. Naai' het koelhuis te Hoek van Hol land rijden echter bijna iederen dag nog een aantal wagens druiven, waar het product enkele maanden opgesla gen zal worden. De groote voorraad verdwijnt vaak weer voor Nieuwjaar, doch tot in Fe bruari kan men de druiven nog wel in de koelhuizen bewaren. De aanvoer van druiven is momen teel aan de W'estlandsche veilingen zeer groot, omdat bij het begin van de betalingsmoeilijkheden met Duitsch- land, de kweekers zoo spaarzaam mo gelijk de druiven sneden. Thans echter kan ook met toene mende nachtvorstkansen enz. niet lang met het oogsten ;meer worden ge wacht. Daarom ziet men de grooie veilingshallen op de verkoopdagen vol staan met het heerlijkste fruit dat helaas zoo weinig opbrengt. Vloer en plafond doorgebrand. Door electrische kachel. Dinsdagmiddag omstreeks halftwee is te 's-Gravenhaigic brand uitgebroken op de eerste verdieping van het per ceel Hasseltschestraat 87, bewoond door de familie Elfrink. De bewoners die tijdelijk afwezig waren, hadden blijkbaar een electrische kachel la ten branden, welke door onbekende oorzaak moet zijn omgevallen. Althans de benedenbewoners, de familie Ab- spoel, ontwaarden een brandlucht ei: toen zij zich naar de voorkamer had den begeven, beimerkten zij op het pla fond een groote bruine vlek, die zich uitbreidde. Op vermoeden van brand alarmeerden zij de brandweer, die spoedig verscheen met de spuiten. Toen de spuiten waren aangekomen, was inmiddels het plafond doorge brand en bengelde het kacheltje aan het snöer door het plafond heen. Onmiddellijk werd met twee stralen water gegeven. Men slaagde erin, spoe digi den brand te blusschen, evenwel niet zonder veel schade aan het meu bilair te hebben toegebracht LAND- EN TUINBOUW. Ontsmetting van tarwe, gerst en rogge. Ter verbetering van de opkomst en ter bestrijding van de ziekten, die met het zaaizaad worden overgebracht, wordt ontsmetting van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbevolen. Geen korrel worde onont- smet uitgezaaid, dus ook niet van te velde en op partij goedgekeurde tar- tische volgorde worden genoemd, luiden Natontsmetting. Tarwe en Gerst. Afdoende bestrij ding van steenbrand en kiemschim- mels bij tarwe en gerst en van de stre- penziekte van de gerst wordt verkre gen door het zaad om te scheppen met een oplossing van Ceresan natont- smetter, of van Germasin ter sterkte van 3 procent. Per h.1. (bij tarwe pl.m. 80 Kg,, bij gerst plm. 65 Kg.) wordt van deze oplossing 3 liter ge bruikt, wat dus ongeveer overeen komt met 100 gram (1 ons) van de ont s&nettingsstof op 3 liter water. Het om scheppen moet met de uiterste zorg geschieden zoodat men er van verze kerd kan zijn, dat alle korrels voldoen de bevochigd zijn. Zie verder wat me degedeeld wordt over de machinale omschepmethode en onder het hoofd algemeene opmerkingen. In de meeste gevallen wordt ook reeds afdoend resultaat bereikt bij aan wending van bovengenoemde fcnidde- len ter halve sterkte, dus 1V2 procent, eveneens bij gebruik van 3 liter per h.1. Voor tarwe en gerst, die ter keuring te velde wordt aangegeven, wordt ech ter aangeraden zekerheidshalve steeds de sterkere oplossing te nemen. Voor zwakke partijen zaaizaad, die er dit jaar niet, of slechts in ge ringe mate zullen zijn, kan men een oplossing gebruiken van Zl/2 procent, terwijl alsdan de boeveelheid vloeistof per h.1. beperkt wordt tot 2 liter. Bij gebruik van meer oplossing wordt n.1 de kans op kiembeschadiging grooter, daar de ontsmettingsvloeistof dan ge makkelijker tot de kiem doordringt. Rogge wordt tegen kiemschimmmel ontsmet door omscheppen met een op lossing van Ceresannatontsmetter of Germisan ter sterkte van 1 procent. Per h.1. (pl.m. 70 Kg.) wordt 3 liter van deze oplossing gebruikt. Voor zwakke partijen zaaizaad wordt niet meer dan 2 a {Zy2 liter per h.1. van deze één procentige oplossing aangewend. Stuifbrand in tarwe en gerst kan al leen bestreden worden door toepas sing van de warmtebehandeling. Het zaad wordt eerst 1 y2 uur in water te weken gezet, daarna blijft het 4l/2 uur buiten water naweken en ten slotte wordt het gedurende 10 minuten in warm water ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur 53 gr. C., voor gerst 51 gr. C. Zwak zaad verdraagt een dergelijke handeling niet zonder groote vermin dering van kiem kracht, Ook bij nor maal zaad kan dit eenigszins het ge val zijn. Mackinale omschepmethode De aandacht wordt gevestigd op de moge lijkheid het zaad op een goede wijze met de ontsmettingsoplossing te men gen, door gebruik te maken van zooge naajnde droogontsmettingstrommels. De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten vlug en goed plaats. Men neme echter steeds een trommel, waarbij de toevoer van de oplossing tot het zaad gedurende 'het ronddraai en plaats heeft. Is dit niet het geval dan heeft men groote kans op ongelijk matige verdeeling van de vloeistof over het zaad en op samenkoeken. Bij toepassing van de machinale om schepmethode kan de hoeveeheid vloei stof per h.1. iets geringer genomen worden, b.v. y2 a 1 L, Men ga hierme de echter niet te ver. Voor zaad bestemd voor bezaaiing van perceelen, ter keuring zullen wor den aangegeven, gebruike men, ook bij de machinale omschep-methode, zeker heidshalve de gewone bij de omschep- opgegeven hoeveelheid vloeistof. Droogontsmetting. De droogontsmefting moet beslist ge schieden in een hiervoor goed inge richt apparaat. Hoewel de nieuwere middelen niet sterk stuiven moeten toch steeds de noodige voorzorgsmaat regelen genomen worden, waardoor inademen van de ontsmettingsst.of voorkomen wordt. Deze kunnen be staan in het gebruik van stolmaskers of in het binden van een doek voor neus en mond. Tarwe bestemd voor bezaaiing van perceelen, die ter keuring te velde wor den opgegeven, behandele men met 3 gram per Kg. Ceresandroogontsmet- ter of Tutan. Overigens kan worden volstaan met 2 gram per Kg. zaad. Voor proefneming op ruimere schaal kan worden aanbevolen Abavit B. Gerst wordt behandeld met 3 gram Ceresandroogontsmetter per Kg. Rogge wordt ontsmet met Abavit B, Ceresandroogontsmetter of Tutan en wel met 2 gram per K.g. zaad. Algemeene opmerkingen Er moet voor gewaakt worden, dat het nat ont smette zaad niet opnieuw besmet wordt, wat o.a. kan plaats vinden, wanneer het behandelde zaad uitge spreid wordt op een dorschvloer, die niet vooraf met een oplossing van de ontsmettingsstof is schoongemaakt, of indien het ontsmette zaad gestort wordt in dezelfde zakken, waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron van nieuwe besmetting zijn. Verder houde men zich strikt aan de /opgegeven hoeveelheid ontsttnet- tingsstof en ook van de aan te wenden hoeveelheid vloeistof. De teleurstel lingen, die niettegenstaande ontsmet zaad is gebezigd, toch worden verkre gen moeten in hoofdzaak aan het niet juist toepassen van de voorschriften worden toegeschreven. Ontsmet telken jare al het zaaizaad, maar doe het goed Nadere inlichtingen worden ver schaft door den Plantenziektenkundi ren, zoomede door de vmsulenten. Rijkslandbouw- Ons Lichaam en onze Gezondheid. Zonne-arts. De Zwitsersche prof. dr. R. Roller heeft in een brochure verteld van de resultaten der een door hem toegepaste behandeling. Na enkele jaren assistent te zijn geweest bij prof. Kocher te Bern vestig de hij zich in het bergdorp Leysin in Zwitserland, 1450 meter boven de zee gelegen, waar hij chirurg weldra veel te doen kreeg.i-v Het trof mij, zoo schrijft hij, dat de wonden, na onge vallen, bij de bergbewoners zoo snel ge nazen. Bij de vele operaties, die ik vaak on der primitieve omstandigheden moest uitvoeren, traden nooit de in de zie kenhuizen zoo gevreesde complicaties op, hetgeen ik niet anders kon verkla ren, dan door het groote weerstands vermogen dezer menschen, die den ge heelen dag in de buitenlucht en veel in den zonneschijn vertoefden. Ik be gon derhalve de werking van het hoog gebergteklimaat en van de zonnestra ling te bestudeeren. In 1903 richtte ik een kliniek voor de zonnebehandeling der chirurgische tuberculose op. De eerste patiënten, die mij uit het laag land werden gezonden, waren allen met open wonden behept, die van zei waren opengebroken of na operaties niet genezen waren. De afsluitende gipsverbanden werden verwijderd en alle wonden aan de geneeskrachtige stralen der moederzon blootgesteld. Dat het mij als jong chirurg niet ge makkelijk viel, S mijn operatie-kunst te verloochenen, behoef ik niet te zeg gen, doch de wonderlijke, bijna onge looflijk gunstige werkingen der zonne bestraling, die ik bij alle patiënten waarnam, overtuigden mij weldra, dat het mes bij de behandeling der chirur gische tuberculose in de allermeeste gevallen overbodig is. Dat deze nieuwe behandeling door de meeste chirurgen aanvankelijk werd verworpen en ikzelf als „zonne- arts" belachelijk werd gemaakt, neemt niet weg, dat de juistheid mijner ge dachten langzamerhand werden aan vaard, vooral sedert talrijke onbevoor oordeelde artsen, die onze klinieken, die intusschen tot een dertigtal zijn aangegroeid, bezochten, zich door ei gen aanschouwing van de verkregen resutaten hebben kunnen overtuigen. Na een 30-jarige praktijk als „zonne arts" kan ik met voldoening vaststel len, dat de heliotherapie (de zonnebe handeling) thans over de geheele we reld als de beste algemeene behande ling der chirurgische tuberculose is erkend. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. WIERINGERMEERVARIA. VREETERIJ AAN AARDAPPELS. Het groote meerendeel der aardappelver bouwers klagen over de vreterij aan de knollen. Op sommige perceelen is het zoo erg, dat er practisch geen gave knollen ge rooid worden, 't Is niet prettig voor winter provisie, al kunnen we er direct geruststel lend op laten volgen, dat op deze aanvreting geen rotting of ander bederf op volgt. Emelten en Aardrupsen zijn de schuldige dieren van deze verwoesting. In deze varia zal de emelt nader onder 00- gen gezien worden. I. Ontwikkeling en leefwijze De schadelijke emelt is de larve van de langpootmug, die ieder wel kent. Deze lang pootmuggen vliegen in den zomer. Vanaf begin Juni strijden zij op de velden neer voor eierleg. Op vele plaatsen worden enkele eitjes gedeponeerd, liefst op ruigere, begroeide plaatsen, dus op weiland, klaverland, onkruid- land. Het gezamenlijk aantal eitjes bedraagt 200 a 250. Uit deze eitjes ontwikkelen zich in denzelfden zomer reeds larven. Deze lar ven zijn pootloos, vrij dik, cilindervormig van lichaam ze bezitten duidelijke sprieten en het laatste lichaamslid draagt twee eigen aardige aanhangsels. Ze zijn 3 a 4 c.m. lang, hebben een leerachtige huid en zijn grauw van kleur. Deze larven worden genoemd emelten of grauwde wormen. Deze „wormen" voeden zich in zomer, herfst en voorjaar met humus, doode organische stoffen, planten wortels en ondergrondsche stengeldeelen. Ze vreten dus in hoofdzaak onder den grond. Bij regenachtige dagen en in zachte nachten komen ze boven den grond en voeden zich met bladdeelen. Als larven overwinteren deze insecten en gaan in Mei en Juni zich verpoppen. De pop toestand - rusttoestand duurt 2 a 3 weken en dan komt de langpootmug uit de pop. We hebben dus hier een keurige volkomen insect. De mug begint haar vlieg- en zwerf tochten en zorgt voor 2 levenseischen ze zoekt voedsel en legt haar gegeven aantal eieren. Hierna overvalt haar de dood. Bij gunstige levensvoorwaarden kunnen mogelijk 2 generaties zich in een jaar ont wikkelen. II Schade. De schade in de laatste jaren is zoo groot dat we vaak hooren van een emeltenplaag. Kunstweiden op onginningen, granen, klaver, koolzaad, bieten, aardappels, groenten, gras sen kunnen in groei en ontwikkeling zeer in 't oog loopend belemmerd worden. De schade openbaart zich het meest in het voorjaar als het wortelstelsel afgeknaagd en gehavend wordt. Zomergranen hebben er meer van te lijden dan wintergranen. De bieten op ge scheurd weiland of klaverland krijgen het soms zeer zwaar te verantwoorden. In het najaar zien we de schade in den groenten- en bloementuin en aan de aardappels en aan de gezaaide cultuurgewassen. III. Vijanden. Vijanden van deze vernielende insecten zijn mol, spitsmuis, kraaien, roeken, spreeu wen, kieviten, reigers enz. De kippen weten rondom de boerderijen in de morgenuren ook een aardige opruiming er onder te houden. IV. Bestrijding. Stond men vroeger vrijwel machteloos tegen de emelten omdat ze zich meestal on der de oppervlakte van den grond ophouden, of moest men zijn toevlucht nemen tot wei nig doeltreffende middelen, thans hebben we baatgevende bestrijdingsmiddelen in Parijsch groen en Uraniagroen. Per H.A. is benoodigd 1 k.g. Parijsch groen op 25 k.g. tarwezemelen. Dit wordt een kwartier goed dooreen gemengd. Bij voor keur moet het mengsel wat vochtig gemaakt worden tot een rulle massa. (Voorzichtig 't is vergiftig Als men een warme nacht ver wacht, strooit men het 's avonds over het gewas, waar de emelten in huis houden, 's Morgens vinden we de snoepers dood op het bouwland liggen, door het zeker werken de maaggift. y. GEMEENTE WIERINGEN. BIJ SUCCES LANGS DE LIJN. Dat was geen Succesdag Zondag, hè, ten minste niet voor ons eerste elftal. Jullie heb ben mij erg teleurgesteld hoor jongens. Ik vroeg me af, of dat nou die getrainde ploeg was. Wel is waar zijn er spelers bij met talent, doch het zijn er tenslotte maar 2 of 3, de anderen wilden ook mooi spelen, doch het spel werd te doorzichtig. Eerlijk gezegd, ik had meer van dezen wedstrijd verwacht en ook de vele honderden supporters, die zoo vriendelijk waren geweest om door de be- modderde Koog te waden om hun club aan te moedigen. Volgens mij heeft 't publiek zich uitstekend gedragen hun komt dan ook een extra pluimpje toe. De strijd ging eerst op en neer, doch later gingen Faus en zijn man nen het meer op verdedigen aanleggen en toen was het een hopeloos gepruts voor het Nieuwe Niedorpdoel en zoo verloor onze club dezen, op zeer laag peil staande wedstrijd, met Succes aldoor in de meerderheid. Bij Nieuwe Niedorp is Faus nog altijd de man hoorhij krijgt een 10 op zijn rapport. Ik kreeg zoo maar een idee, dat onze jongens misschien overtraind zouden zijn. In de pau ze heb ik nog even gelegenheid gehad om met onzen voorzitter te debatteeren. Ik vroeg hem, wat voor nut of die theorie na de trai ning eigenlijk had en Zondagsmorgens die wenteltraining. Hij gaf toe dat het niet zoo speelt dan tegen de luchtvaartmenschen van de Kooy, dus ben ik van plan om daar eens naar toe te gaan. Dus verder allen tot een bezoek uitnoodigend, groet ik jullie en tot Zondag. CUPIDO. Schip op wrakken vastgeloopen. Woensdagavond is het tjalkschip van schipper A. Gerrits metende 465 ton en geladen >net grint voor firma O. J. Bosker in het boezem- of Amstelmeer op de wrakken gestooten van de daar gezonken puinschepen en die ten deele waren gelicht. De sleepboot van fa. O. J. Bosker stelt pogingen in het werk het schip weer vlot te sleepen. Autobus over de kop, en meerdere ongelukken. Dinsdagavond is de auto bus van „Atbonta" op de straatweg langs de Molgerdijk geslipt op de vette klei, die van de daar gepasseerde vrachtauto's volgeladen met dat pro duct, op straat was gevallen. De bus, waarin gelukkig, niet veel passagiers aanwezig waren liep uit het stuur, kantelde en geraakte in de z.g. vrij diepe „Kuilen" langs den weg. Nie mand werd gewond en door het nood- luik konden allen uit de bus klauteren. Echter bleef een luxe auto aan den kant van den weg staan om liet onge luk in oogenschouw te nemen. Nog een wagen kwam en remde, slipte ech ter tegen de stilstaande wagen zoodat flinke beschadiging niet uitbleef. Eenigen tijd later kwam de volgela den wagen van de Coöperatie „De Tijd geest" langs de gladde plek. De be stuurder ging bij de huizen venten, het aangesponnen paard liep wat achteruit en ook dit voertuig gleed naar bene den. Alles kwajn er, behoudens wa> gebroken onderdeelen. goed af. Het was hier echter wel een ware on geluksplek. VERKOOPING HUIZEN M.U.Z. Zaterdag j.1. werd ten overstaan van notaris Obreen in Hotel De Haan een verkooping gehouden van huizen en tennisbaan van de M.U.Z., gelegen aan de Molgerdijk en Gasthuisweg, Oever. De uitslag is als volgtPerc. 1 Molgerdijk no. 14, kooper P. Kaleveld Bz. voor f 21.50 Molgerdijk 15, kooper P. Kaleveld Bz. voor SL00TD0RP vraagt flinke DIENSTBODE voor dag en nacht. TE KOOP een bij C. MEERING, SL00TD0RP. Leerares Mej. A. A. TUIJN, Wettelijk erkend. Seizoen 19341935. Quick Step Slon Fox Enolish Walz Tango. Als Novelty The Cuban Rumba. AANVANG VRIJDAG 12 OCT. vanaf 8-10 uur. CURSUSGELD f 6.voor 12 Lessen, wat ook met f 0.50 per les kan worden voldaan. Nieuwe dames-leden HALF GELD Dames oud-leden vrijen toegang. ten houden. De uitslagen der 2e ronde zijn als volgt P. Smit - A Trdger 1-0 S. Vlinnes-G. Steging 0-1; J. Navis-B. Zanstra '/a-'A C. Bakker-J. de Ruiter 0-1 A. Russël- man-S. Dekker 1-0 S. Dekker-A. Rus selman 1-0 P. Smit-G. Steging V4-V6 F. Nicola-W. Crommentuyn 1-0 f W. Crommentuyn-F. Nicola 0-1 F. Koop- mans-D. Dokter 0-1 D. Dokter-F. Koopmans 1-0 P. Dekker-A. Trager 1-0 A. Trager-P. Dekker 1-0 A. Knip meijer-S. Minnes 0-1 G. Steging-A. Knipmeijer 1-0; A. Russelman-P. Smit 0-1 S. Minnes-F. Koopmans 0-1 P. Dekker-D. Dokter 0-1. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Noodlanding. Dinsdagmiddag moe3t een legervliegtuig uit Soesterberg een noodlanding maken, wegens een ge brek aan. de olieleiding. De bestuurder koos daarvoor een wikkeveld uit van den heer Tijsen in den Meerweg. Het toestel, dat goed neerkwam, schoot na de landing nog zoover door, dat het dwars over een sloot kwam te liggen. De beide inzittenden bekwamen geen letsel, doch het vliegtuig is zoodanig beschadigd, dat 't gedemonteerd moet worden. T.b.c.-bestrijding, Het verzoek, de oude rijwielplaatjes niet weg te wer pen, maar te bestemmen voor de t.b.c. bestrijding heeft tot resultaat gehad, dat, door samenwerking van de hee- ren Van Dijk, 't Hart en C. Smit, 1600 rijwielplaatjes voor het goede doel kon den worden opgezonden, bij welke zen ding tegelijkertijd nog een zak vol zil verpapier en theelood is gevoegd. BUITENLANDSCH NIEUWS. erg veel op t lijf had, maar het was toch wel f 1615 Molgerdijk 16, kooper C. Bakker M.Jz. WDeevom°chnfatc'„ voor de ontsmet-gen Dienst te Wageningen en door de erg gezellig zei hij, om de ronde tafel, We hebben ook nog gesproken over de lichtzaak. Onze voorzitter wilde er niet erg goed voor uitkomen, doch ik begreep wel, dat er licht kwam, dus is Wieringen over een paar weken weer een attractie rijker geworden. Ik heb ook hier en daar geluis terd tusschen de toeschouwers en allen von den, dat de vleugels veel te zwak waren en er noodig verandering moest komen. Ik hoor de mompelen over die Edel en Thies-man, het schijnt een aardige speler te zijn. En dan nog een rechtsche, zei Jaap, en dan wordt het wel beter. Ik heb een heelen tijd nog naar onzen Daan uitgekeken, doch ik hoorde, dat hij als verzorger mee was met de reserves naar Petten. Die hebben zich kranig gehouden aan de Zeedijk. Het was er alles wind hoorde ik, doch tegenstaande dat was het een aardigen wedstrijd, er heerschte een goede stemming onder de spelers en ze be schikken over een goeden pianist. Ik ga ook eens naar het tweede elftal kijken. De jon gens van het derde verrichtten de hattlek dezen middag, door met 02 te winnen in Den Helder, a.s. Zondag gaat Succes I naar Vrone, (maar niet naar Dolf hoor.) Succes n voor f 1500 Molgerdijk 17, kooper P. Dek ker Sz., voor f 1500 Molgerdijk 18, kooper J. Boersen Thz. voor f 1750 Molgerdijk 19, kooper J. Boersen Thz. voor f 2100 Tennis baan Molgerdijk, koopers Kraan, Klein en Minnes f 250 Gastweg 18, kooper S. Koorn J.Jz. f 2850. Totale opbrengst f 13.735. Schaken. Ook de 2e ronde van de winter-competitie der W. S. C., welke Dinsdagavond gespeeld werd, bracht een verrassing. Had iemand ons gie- zegd dat de Heer Koopmans zijn com petitie tegen bord 2 zou winnen, wij zouden het niet geloofd hebben. En toch heeft zich dit drama voltrokken. Bord 2 onderschatte zijn tegenstan der, een fout die vaak voorkomt in de schaakwereld, en hij heeft dit met een nul op zijn competitie-lijstje moeten boeten. De heer Smit zette zijn zegetocht voort en heeft momenteel 4y2 punt uit 5 partijen. De deelnemers zullen met deze goochelaar terdege rekening moe 'ten te krijgen. KIKVORSCHHUIDEN VOOR SCHOENEN. Te Meissendorf, in Saksen, is een kweekerij van kikvorschen geopend in een vijver, af gezet met prikkeldraad. Groote exemplaren kikkers uit Amerika zijn voor dit doel inge voerd. De bedoeling is te trachten een nieuwe in dustrie te stichten van kikvorschen-huiden voor luxe dames-schoeisel, in concurrentie met slangen- en hagedissen-leer. De vroolijke keuken. Een, paard van den landbouwer YV. D. te Ridderkerk had schijnbaar ge noeg van het weideleven. Het dier wan delde het Hoofd op, zag een keuken deur openstaan van de wonin(g; van den heer R. en stapte naar binnen. Doordat de bewoners even afwezig wa ren, had het dier vrij spel. Het beurde zijn kop wat hoog op en stootte daar door tegen een plank met keukengerei. Met groot geraas kwam de geheele voorraad naar beneden. Hierdoor schrok het paard en begon links en rechts om zich heen te slaan, met het gevolg, dat tafel, stoelen, theemeubel kachel enz. werden vernield. Na veel moeite is het den inmiddels gewaarschuwden bewoners met om wonenden gelukt het dier naar bui-

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2