ET LUIIT Manbeim 's I* LatooZ TWEEDE BLAD. VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ADVERTBNTII WlBRINOEN EN OMSTREKEN No. 82 GEEN BETERE. G0EDK00PE WINKEL zn Voortschrijdende Wetenschap. HOE VER ZIET DE HOND? ■WIERINGER COURANT WED. D. N. MULDER, ELFT, WIERINGEN. KOOP, billijk, .ieuwe een zoo goed I N T E R J A s jd 18 jaar. bevragen MOLENVAART 283 Paulowna. rdkachel Westerland f 14- verfkracht neen., i INGE VERF zelfs de fijnste stoffen niet aan tast. INGE VERF daarom het goed- koopst is. ER IS Koningstraat Den Helder heeft weer goedkoope ONZE SORTEERING PRÏJ7.F.N- f 28.50, 25. Heeren Regen-Jas f 11.50, 9. Heeren Demies, zi f 21.50, 18.7. Heeren Winter-Jas f 23.50, 21.01 Jongens - Jassen f 11.50, 9.75, op hem afvuurdenJtot hij eindelijk aJg een bloedige klomy.,, temidden van een kring politie-agenten lag. Dit alles duurde enkele seconden. Toen ik mij omkeerde stond de ko ninklijke auto stil. Bart hou was er uit gestapt met zijn linkerhand den rech terarm vasthoudend, waaruit bloed gutste. Vier mannen droegen gene raal Georges weg, die eveneens uit een wonde aan de keel veel bloed verloor. I. In de laatste jaren komen zooveel nieuwig heden onze aandacht vragen, dat wij heele- maal niet vreemd meer opkijken als bij het vele nieuws weer een nieuwste nieuws toege voegd wordt. Wij zijn als het ware ermede verzadigd, wij zijn aan alles wat nieuw, wat vreemd, wat anders is, gewend geraakt. Maar hierin schulit het gevaar, dat wij niet opmerken het voor ons bruikbare in wat nieuw binnen onze gezichtskring komt. Wij lezen, wij hooren, wij zien iets wat nieuw is, vinden het interessant enver geten het weer of besteden er tenminste niet die aandacht aan, die het voor ons persoon lijk of voor ons bedrijfsleven verdient. Nu is het waar, dat het meeste wat met veel ophef als iets nieuws wordt aangekon digd al heel spoedig blijkt eensof te zijn. Oogenschijnlijk waardevol, doch inderdaad ondeugdelijk. Vooral in boeren- en tuinders kringen staat men vaak heel terughoudend ten opzichte van het nieuwe, wantrouwt het of stelt er geen blijvend belang in. Maar an dere dingen, die nog onwaarschijnlijker zijn, worden soms gretig aanvaard. Voor ons bedrijfsleven zijn in korten tijd heel wat nieuwigheden gekomen, die werke lijk van beteekenis zijn. Zelfs voor dezen tijd, omdat ze voordeel brengen door beter pro ducten, door voordeeliger bedrijfsvoering, door sneller handelen mogelijk te maken. Wij stellen ons voor een serie artikeltjes op te nemen over deze nieuwigheden, die bewij zen, dat de wetenschap steeds sneller voort schrijdt. Ook ten onze bate. Reglementen Bezwaarschriften Veehouderij. Door den Minister van Economische Zaken is 'n ...Reglement Bezwaarschrif ten Veehouderij vastgesteld, inlichtin gen hieromtrent zijn verkrijgbaar b'j de leden en de secretarissen der Plaat selijke Commissies en bij de Rayon- Administrateurs. BUITENLANDSCH NIEUWS. De naaste toekomst van Europa. SPANJE. Voorspellingen van 'n helder ziende. Een helderziende, Tomas Menes ge naamd. die in het land een ongekende reputatie geniet, heeft zich over de naaste toekomst van Europa uitge laten. Menes, die in de dertig is, heeft naar imen beweert, nooit gefaald in zijn profetiën. Hij heeft den geweldadigen dood van Dollfuss voorspeld en ook het overlij den van Francisco Macia, hoewel Ma- cia, toen de voorspelling werd ge- Heeren Pantalons, De koning was in den wagen ineen- H™ „I11 /&ezakt en lag daar doodsbleek, met dij ons slaagt U Cgesi0ten 0ogen. Het hoofd lag op het k zitkussen, het levenlooze lichaam was bp den vloer van den wagen uitge strekt. Een Joegoslavische generaal, geholpen door omstanders, maakte de (Zon<uniek "van den koning los het hemd QPDADCTDA AT oo-vas geheel met bloed doorweekt. Allen druUKÖlKAAI ZJ/erloren het hoofd. De soldaten, die zooeven de eere- ^vacht formeerden, liepen als gekken, ronder te weten waarom of waarheen. )e ruiters der Garde Républicaine ren len in wanorde rond om de verschrik menigte te verspreien. Men slaagde rin den weg vrij te maken, waarna 'de auto snel naar de prefectuur reed. Voor dit gebouw stond spoedig een talrijke, zwijgende, geconsterneerde menigte. De koning werd naar de eer ste verdieping gedragen en op een ca napé neergelegd. Rond hem bewogen zich artsen en chirurgen, doch onmid dellijk werd vastgesteld dat de vorst reeds was overleden. Een kogel had de lever doorboord, terwijl een tweede de hartstreek was binnengedrongen en door het lichaam was gegaan na de longen te hebben verwoest. Ik kreeg toestemming den doode te zien. Op een canapé met giroene gebrocheerde zij de lag de koning, met gevouwen han den, het gelaat kalm, zeer bleek. De beenen waren bedekt met een Joegosla vische vlag. Reeds waren enkele bloe men naast den canapé gedeponeerd. Nauwelijks waren we buiten of we vernamen het overlijden van Barthou Een schot had de slagader van den rechterarm doorgesneden. Alleen was hij uit de auto gestapt en werd per taxi naar het hospitaal ge bracht. Toen iemantf, die hem verge zelde hem zeide dat zijn wonde niet gevaarlijk was, antwoorde Barthou Ik geloof het niet. Ik ben zwaar getroffen. Ik voel, dat ik het niet zal overleven (Je sens que je n'en revien- drai pas.) In het hospitaal constateerde men dadelijk dat het ergste moest worden gevreesd. Vooral eer men hem chloro form toediende, zeide Barthou - Allons, alles is goed. Men heeft den koning willen dooden en mij heeft men getroffen. Nadat hij was ingeslapen begon men met de verwijdering van den kogel. Doch het bloedverlies was van dien aard geweest dat Barthou te kwart voor zes den laatsten adem uitblies. (uit een artikel van prof. dr. Bastian Schmid, München-Solln, in „Der Naturforscher", Berlijn, April 1934) T^OEN ik twee jaar geleden met mijn on- derzoekingen naar het gezichtsvermo gen van den hond begon, begreep ik, dat men bij de beoordeeling ervan, tot dusver twee dingen met elkaar dooreenhaspelde, na melijk het zien en het herkennen. Daarom formuleerde ik mijn vraag aldus Hoever ziet de hond en op welken afstand herkent hij zijn baas Deze splitsing der vraag inzake het gezichts vermogen leidde ook tot een splitsing der ex perimenten. Daarom nam ik met 14 herders honden 34 uitsluitend op het zien betrekking hebbende proeven, en wel meerendeels op vlak terrein. Als doel gebruikte ik bij deze proeven in den regel een drijver. Deze hield zich, al naar gelang van de soort der experi menten, hetzij volkomen stil, ofwel hij liep op het terrein heen en weer. Derhalve werkte ik met een stilstaand en met een zich in be weging bevindend doel. Dat een zich bewe gend doel op grooter afstanden gemakkelijker zou worden herkend, was te verwachten. Op grooten afstand herkennen ook wij immers menschen of dieren pas, wanneer zij zich be ginnen te bewegen. Heuvelachtig terrein bleek voor deze proe ven ongeschikt te zijn. Een kleine kom of inzinking van den bodem deed het experi- daan, nog volkomen gezond was. Voor Engeland doet Menis ae vol gende voorspellingen de Laboi'.rpar- tij zal het volgend jaar groote overwin jiingen behalen. Engeland zal echter worden bedreigd door groote gevaren en als het er het minst op bedacht is, zal het eenige van zijn koloniën ver liezen, waarschijnlijk Indië, waar de actie van Gandhi zal leiden tot, een geweldadigen opstand. Wat Duitschland betreft daar zal een groote burgeroorlog komen, die op den val van Hitier uitloopt. Dit zal voorkomen^ dat Duitschland aan een groote oorlog deelneemt. De Duitsche ex-kroonprins zal misschien de kroon veroveren. In Italië zal Mussolini, die onder een goed gesternte geboren is, minstens tot 1937 dictator blijven. Dan is ook zijn val waarschijnlijk. België zal in groote moeilijkheden komen. Oostenrijk zal zelfstandig blij ven, maar de monarchie zal er nog niet hersteld worden. Menes voorspelt verder een oorlog tusschen Rusl'and en Japan, Rusland zal de sterkste blijken, maar Amerika zal in het geheim hulp verleenen aan Japan. In 1936 zal een groote oorlog uitbre ken. Het zal een zuiver chemische oor log worden. Deze zal niet zoo lang du ren als de vorige oorlog, maar inten siever gevoerd worden en nog grooter verwoestingen aanbrengen. De Koningsmoord te Marseülo. Nog een ooggetuige. Jean Clair, die getuige was van het drama schrijft in de Echo de Paris „Het was 16 uur 15. De stoet had nog geen 150 meter afgelegd, toen ik een man uit de menigte zag komen, ter wijl de koning voortdurend werd toe gejuicht. Met een sprong was de ren nende aanslagpleger op de treeplank. Enkele droge schoten weerklonken en, wat zooeven nog zoo mooi was, zoo goed geordend en trillend van enthou siasme stortte plots ineen. De menig te was een oogenblik door een paniek aangegrepen, onbeweeglijk, als aan den grond genageld de volgende seconde liep zij in ordelooze vlucht uiteen. Om de auto was het nu een ledige ruimte, een soort tragische kring, waar een somber drama zich voltrok. Enkelen liepen weer in de richting van de auto. Een kolonel zag ik, van af zijn paard, met geweldige sabelhou wen op den moordenaar slaan, die zwaar gekwetst neerviel. Niettemin ging Kalemen voort met schieten, waarop politie-agenten hun revolvers ment al mislukken. Want van het oogenblik af, dat de hond het doel niet meer ziet, is hij ook niet in staat het te vinden. Dat is een gebrek in zijn geestelijken aanleg. Hij kan namelijk niet zooals wij dingen met elkaar combineeren en dus ook niet, wanneer het doel aan zijn oog is onttrokken, de richting onthouden, totdat het weer te voorschijn komt. Over het algemeen worden de proeven in zake het zien op grooten afstand aldus ver richt, dat de geleider van den hond, met één been op den grond knielend, zijn oogen brengt ter hoogte van die van den hond, terwijl hij met zijn rechterhand naar het doel wijst en den hond met de linkerhand krachtig bij den halsband vasthoudt. Kan hij uit de houding van den kop van den hond en uit andere dingen (het geven van geluiden, de zucht zich los te rukken, enz.) concludeeren, dat de hond het doel heeft herkend, dan laat hij hem met „aporte" los. De afstand van het doel werd gemeten met een machinegeweer- afstandmeter. Zoowel bij de zicht- als bij de herkennings- proeven waren de prestaties van den hond bij een zich in beweging bevindend doel beter dan bij een stilstaand. Ook is de grens van het gezichtsvermogen bij honden van hetzelf de ras verschillend. Weliswaar was te ver wachten, dat er tusschen twee dieren afwij kingen zouden zijn, maar deze waren grooter, dan men had kunnen vermoeden. Bij twee honden bedroeg de recordprestatie in het zien van een zich bewegend doel 810 meter, een afstand, die waarschijnlijk de limiet voor OUDERS KREGEN VERKEERD KIND TERUG. Een merkwaardig geval heeft zich in een der hospitalen te Liverpool voorgedaan. Een vader bracht drie maanden geleden zijn thans bijna tweejarig dochtertje naar het ziekenhuis. Na zes weken dreeg het kind diph- theritis en moest daarom naar een ander ziekenhuis overgebracht worden. Toen het eindelijk geheel hersteld was, werd den vader verzocht de kleine af te halen. Hij kreeg ech ter een kind mee, waarvan hij vermoedde dat het niet het zijne was. Na veertien da gen werd het inderdaad ook weer terugge vraagd, want het bleek een dochtertje van een naamgenoot te zijn, maar het kind dat nu aan den vader gegeven werd weigerde deze mee te nemen, omdat het wederom niet het zijne was. Thans heeft hij heelemaal geen kind en eischt het zijne terug. De autoriteiten hebben een streng onder zoek het zien van dergelijke doelen zal benaderen. Voor het vaststellen van den afstand, waar op een hond zijn baas herkent, moet niet slechts een geheel andere proef worden geno men, maar tevens is ook bij den hond een geheel andere geestelijke instelling vereischt, dan dat hij den „gehaten" drijver moet waar nemen. Weliswaar werd ook bij deze proeven met bewegende en stilstaande doelen geope reerd, maar de omstandigheden en ook de uitvoering der experimenten waren anders. Bij de proeven met stilstaand doel werden vijf geleiders op onderlinge afstanden van 3 a 5 meter naast elkaar geplaatst. Zij waren öf slechts in een broek en wit hemd gekleed öf zij droegen hun daagsche kleeding en had den een hoed op. Diegene, die voor den den hond als doel dienst deed, nam bij elke proef een andere plaats in, zoodat hij aan den lin ker- of rechtervleugel, in het midden of op de tweede of vierde plaats kwam te staan. Roepen mocht uitsluitend iemand anders, daar sommige honden uitstekend op hun ge hoor kunnen afgaan en van hun gezichtsver mogen pas in de tweede plaats gebruik ma ken. De hond wordt, vóór de rij der vijf ge leiders zich heeft opgesteld, geblindoekt in rechte lijn weggeleid van de plaats van het aanstaande doel en op een afstand van hoog stens 150 meter zoodanig geplaatst, dat zijn achterlichaam naar het doel wijst. Dan wordt de blinddoek verwijderd. Zoodra hij het fluit- teeken hoort, trekt hij er op uit, zonder dat hij wordt geroepen, of dat hem andere tee- kens worden gegeven. Derhalve moet hij zich eerst omdraaien, alvorens hij zijn richting RUSLAND VERBOD VAN VOORRAADSCHUREN. Op collectieve boerderijen. De Russische regeering heeft een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke de politie ke af deelingen der staatslandbouwbedrijven en collectieve boerderijen hun z.g geheime kamers met graan en andere levensmiddelen terstond moeten ontruimen. Den laatsten tijd zouden zonder toestemming der regeering dergelijke voorraadschuren zijn aangelegd. Aan het volkscommissariaat voor binnen- landsche zaken is last gegeven om gemeen schappelijk met de politieke af deelingen van de Russische boerenbedrijven voor de strikte naleving van deze verordening te zorgen. RATTENBESTRIJDING MET UILEN. In Moskou is een groote campagne tegen ratten op touw gezet, die vooral in de dier gaarde een ware plaag zijn geworden. Om deze plaag te bestrijden maakt de di rectie van de diergaarde gebruik van groote exemplaren uilen en een fox-terrier, die in de kooien gelaten worden en daar groote slachtpartijen aanrichten. HET BRITSCHE RIJK. LUIPAARDEN OEFENEN SCHRIKBEWIND UIT IN BRITSCH-INDIE. Dertien personen gtedood, vele gewond. In den staat Garhwal verspreiden twee luipaarden een waar schrikbewind onder de bevolking. Er zijn zes menschen door een der beesten gedood, terwijl het andere dier zes kinderen en een vrouw heeft gedood, en nog verscheidene andere kinderen verwond. De pogingen om de roofdieren te vangen zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. GEMEENTE ZIJPE. Schagerbrucj. De Minister van Soci ale Zaken heeft de werkverschaffing inzake het verbeteren vanwege van den polder Zijpe en Hazepolder, ver lengd tot 29 December a.s. St. Maartensbrug. Dinsdag had al hier, ter gelegenheid vna de kermis, de jaarlijksche harddraverij plaats, uit geschreven door de harddraverij-ver- eeniging „Klein Begin" aldaar. Er verschenen 15 paarden aan den start. De prijswinnaars waren le prijs Rols Royd van stal H Hee renveen f 200, berijder H. de Vries: 2e pr. f 75 Novarra van J. Ivorver, Schoorl, berijder A. Witteveen 3e pr. f 25, Noma B, van N. W. Kaan, Wie- ringerwaard, berijder eigenaar 4e pr. f 10, Betty Wiorthy, van G. v.d. Oord, Haarlemmermeer, bei'. S. v.d. Oord. Callantsoog. Door B. en W. dezer gemeente is de levering van brandstof fen voor raadhuis en de O.L. School gegund aan de laagste inschrijvers, iïl.1. voor het raadhuis aan den heer C. Bakker te Schagerbrug en voor de O.L. School aan den heer S. Boontjes te Stolpen. BURGERLIJKE STAND GEM. ZIJPE Van 5 tjm. 11 October 1934. Geboren Geene. Ondertrouwd Jasper Jak, oud 28 jr., winkelier, te Assendelft, en Mar- garetha Alida Schagen, oud 24 ju, al hier Roelof Witteveen, oud 21 jr., landarbeider, alhier en Geertje Lom mert, oud 20 jr., te Groningen. Getrouwd Nicolaas Daniël Mat- t'hieu Dekker, oud 30 jr., rijksveearis en Adriana Ludovica Linders, oud 30 j.r, beiden alhier. Overleden Geertje Rezelman, oud 77 jr., weduwe van Gerrit Jonker. Levenloos aangegeven een kind van Jacob Backer en Jacoba van Liere. BURGERLIJKE STAND ST. MAARTEN. Over de maand September 1934. Geboren Adriana, dochter van Simon Wit en Elizabeth Zijdewind Jannetje, dochter van Otto Koedijk en Comelia RusGuus Lourens, zoon van Lourentia IJven. Gehuwd Anthonius Kroon, oud 25 jaren kan bepalen. De recordprestatie bij deze proeven met stilstaand doel staat op naam van drie hon den met afstanden van 110 a 115 meter. Ver volgens waren prestaties te constateeren van meter, 40 meter slechts in één geval be droeg de afstand minder dan 10 meter. Hier volgt een voorbeeld voor een proef met een zich in beweging bevindend doelVijf geleiders bewegen zich, uit een boschje ko mend, tot op een afstand van 15 pas, in de richting van een op korten afstand gelegen ander boschje, zonder dat zij een woord wis selen. Alle geleiders hebben hun daagsche kleeding aan en een hoed op. De hond, die op een afstand van 100 meter of meer van de geleiders door iemand aan den halsband wordt vastgehouden, begint te rukken en te janken op het moment, dat hij baas meent te herkennen, of hem werkelijk herkent. Op dat oogenblik wordt hij losgelaten, zoodat hij ongehinderd op zijn doel kan afgaan. Evenals bij de proeven met stilstaand doel verwisselt ook bij de proef met een zich in beweging bevindend doel de baas van den hond van plaats, zoodat hij nu eens op de tweede, de vierde, enz. plaats loopt. Bij deze proeven is gebleken, dat de hond zijn baas in de eerste plaats herkent aan diens figuur, aan zijn wijze van bewegen, zijn loop dus, en pas in de laatste plaats aan zijn gezicht. Immers de baas werd dan ook nog herkend, wanneer hij zijn hoed diep over zijn oogen had getrokken, of zelfs het hoofd had afgewend. De recordprestatie in het herkennen van en Vrouwtje de Pee, oud 24 jaren Willem de Jong, oud 30 jaren en Elisabeth Groot, oud 26 jaren. Overleden Geene. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 14 OCTOBER. NED. HERV. KERK Oudesluis n.m. 2 uur ds. Witkop. St. Maarensbrug v.m. 10 uur ds. Vorsman. Petten v.m. 10 uur Ds. Witkop. Schagerbrug, Burgerbrug, Callantsoog geen dienst. EVANGELISATIE. Schagen v.m. lOVs uur, de heer Heeresma, van Amsterdam. Nam. 5Vs uur, de heer Prinsen v. Amsterdam. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Breezand nam. 31/; uur de heer Boon. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de faillissementen van H. Steunk, caféhouder te Schagen, Noord, met benoeming van mr. Ledeboer als rech- ter-commissaris en van mr. v. Leeuwen als curator, benevens van G. N. Verduin, land bouwer te Keins, gemeente Zijpe, met benoe ming van mr. Krabbe als rechter-comm. en van mr. Scholte als curator. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Rectificatie. Tn ons vorig nummer melden we dat ter gelegenheid uitvoe ring! Huiszorg medewerking werd ver leend door Mandolineclub Kunst en Eer", o.l.v. den Heer Geluk, doch dit moest zijn eenige leden van het strijk-orchest A. P. Bleeke Bet. Deze Holland3che spre kende filjm zal worden vertoond vanaf 26 Oct. in Bioscoop Kossen. Bioscoop Zaal Kossen. Zondag a.s. wordt in genoemde bioscoop de film vertoont „Haar Jongen". De inhoud van deze film is in korte trekken het volgende De arme zwervende moeder is ziek en haar jongen zwerft hongerig langs de straat en wordt opgenojmen door een voorbijganger die hem naar een tehuis voor dakloozen brengt. Daar treft hij den landlooper, dien de jon gen eens heeft verdedigd. De landloo per zal hem helpen, moeder te vinden. Intusschen moeten zij leven, dus wer ken. De vagebond heeft een viool en fiedelend trekken ze de straten door. „Haar jongen" haalt het geld op. En als de avond valt, gaan zij getwee naar de nachtkroeg om daar moeder te zoeken. De portier weigert het twee tal den toegang. En weer bevinden zij zich te midden van een groep feeste lijk gestemde jongelui. Weer moet de vagebond in hun midden bewijzen van zijn talent afleggen. En dan blijkt, dat die verachte vagebond niemand anders is dan een in de diepte verzon ken kunstenaar wiens naam eens wijd en zijd beroemd was. Hij moet terug op zijn vroeger voetstuk. Maar de kun stenaar weigert. Zijn leven heeft nu een geheel ander doel. Hij moet „Haar jongen" ojrvoeden en scholen tot een kunstenaar, grooter misschien, dan hij zelf ooit geweest is. En Jelicek zal be wijzen, dat hij van het hout gesneden is, waaruit de groote kunstenaars wor den gesneden. Terwijl de jongen de viool opneemt en speelt, komt Slava, die het thuis niet kon harden, vervolgd steeds door het verlangen naar „Haar jongen" de zaal binnen. Zij hoort het spel zij ziet „Haar jongen" vanuit de garde robe, en verliest het bewustzijn. Als zij nog even bij kennis komt, houdt zij ,haar jongen" in de armen Even slechts. Dan zinkt zij, levenloos, achterover. Zij weet, dat de toekomst van den knaap is verzekerd. Zij kan rustig sterven. In de zaal heeft niemand iets van deze tragedie bemerkt. Alleen „Haar Jongen" knielt naast haar neer en bidt Onze Vader, die in de Hemelen zijt den baas bedroeg bij een zich in beweging bevindend doel 150 meter. Deze prestatie werd door één hond geleverd. Daarop volgden pres taties van 130 meter, 125 meter, 80 meter. In een der gevallen vond de herkenning pas op een afstand van 10 meter plaats, en wel door denzelfden hond, die ook het stilstaande doel pas binnen een afstand van 10 meter had herkend. De vraag „Hoever ziet een hond kan op grond der genoemde proeven worden gefor muleerd in een nieuwe vraag van minder wijde strekking, namelijk„Op welken af stand herkent een hond een zich in beweging bevindend doel Want slechts antwoorden op deze vraag laten een vergelijking toe met het gezichtsvermogen van den mensch en hebben tevens practische beteekenis. De gemoedsbewegingen en innerlijke ge steldheid van een hond zijn verschillend, al naar gelang hij op een doel wordt afgestuurd, dan wel of hij naar' zijn baas rent. De op een doel afgestuurde hond verkeert in hevige op winding. In hem is tijdens de proef jacht- drift herleefd van den vroeger in het wild levenden roover. Bij de herkenningsproeven daarentegen heeft men te doen met een zoo snel mogelijke hereeniging met den baas, van wien hij gescheiden was. In dit laatste geval gaat het om een ten deele door dressuur ver kregen, ten deele instinctieve aanhankelijk heid, die speciaal bij de herkenningsproeven met een zich in beweging bevindend doel tot uiting komt.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3