LANDBOUW CRISIS - BUREAU. DIEREN ALS WEERPROFETEN NOORD-SI BESTlSr BILLIJK/ ima GbqcüvdieA- IN PLATTE DOOSJES VAN 70stuks 70cent DE HANDIGSTE VERPAKKING VOOR DEN VESTZAK RENNERS RENNEN. Het Handelsblad geeft een resumé van de Zesdaagsclie te Amsterdam. Hun koppen staan scherp 'gesneden over het stuur hunner fietsen, en het licht der lampen doet pijn in hun oog;en. Zweet dringt uit alle poriën naar buiten en plakt de tricots vast op de bovenmenschelijk sterke lijven. Zij rijden. Soms in klitten en ri.stig, soms verspreid en in een onbarmhar tige jacht. Maar rijden doen ze altijd. Ze zijn uit verschillende landen geko men, piaar van de stad, waar ze land den, zagen ze niets als den rug van een taxi-chauffeur en den regen op de asfaltwegen tusschen Station en R.A.1. gebouw. Zes dagen en zes nachten zien ze nu in de op sensatie-beluste oogen der bezoekers, die hoera-roepen of fluiten door de tralies van de balu strade. Die zien ze in de uren der neu tralisatie, en die zien ze óók, als ze in slaap verloren liggen achter liet armoe dig gordijn der boxen, wanneer de won den, die ze opliepen, toen ze ergens in een bocht tegen een plint opvlogen, gaan schrijnen en kloppen. Hun na men staan in zware twee-kolom-kop pen in het ochtendblad, dat straks de krantenvrouw komt brengen, die bij den portier voor haar werklooze man om een vrijkaart leurt. Zij rijden. Misschien hebben ze in die zes dagen en zes nachten geen an dere gedachte als vol te houden tot de laatste minuut der 144 uren, als ze woordeloos zullen staan in den storm die van alle kanten op hun neervalt. Ze missen iets, ze missen veel, maai- boven alles den glimlach. Op een der tribunes was een man ingeslapen in den nanacht, zijn handen hingen als doode dingen over het hekwerk. Hij bleef levenloos óók, toen een harde stem uit de megafoon het resultaat der klassements-sprints van twee uur afkondigde, en toen muziek tot in de verste hoeken van het reusachtige ge bouw drong. Ze glimlachten niet, toen ze hem zagen. Ze hoonden, zooals ze zelf vaak gehoond worden, en ze lach ten met een schreeuw als hanen in den morgen Renners rennen. Plotseling is de drift in hun beenen geschoten. De onrust, die overal in het gebouw hing, groeit aan tot rumoer over alle tribunes, en voert de toe schouwer in een roes van geestdrift. Het joelen en applaudiseeren breekt nu onweerhoudbaar als een orkaan over de piste. Een boertje, de pijp ver beten in een mondhoek, met de aarde nog in de kloven zijner onbehouwen handen, maakt zich los uit de menigte en komt dan schoorvoetend met een oud, in elkaar gevouwen briefje van tien voor het bureau van het secretari aat. waar hij onwennig in deze draai ende wereld -- zijn bedoeling: een pre mie uit te loven, kenbaar maakt. Een neger, op wien de bezetenheid der ren ners overslaat, richt zich overeind -- er komt een grijns over de opening van zijn mond en stoot de wildste gelui den uit. Renners rennen. Zij stortten over elkaar heen, hun fietsen slingeren verloren over de baan, de anderen rijden door er is niets gebeurd, alleen maar schaafwon den en builen. Hartstocht en hitte zie den in dezen nacht. De rook. die, eerst in slierten, thans dicht als mist op ren ners en toeschouwers drukt, perst tra nen in de oogen. Men merkt het niet. W|ant voor dit genot tenslotte heeft men in den avond een half uur lang in den regen tusschen paardenlijven en dienders gewacht en zijn zeer hoog en- tréegeld geofferd. Men merkt niets meer. De tijd ver gaat. Ergens aan den hemel gaat de morgenster rijzen. Nog altijd rennen de renners Overtreding Uniformverbod. Een gulden boete. In een Socialistischen optocht te Amsterdam droeg een der vrouwen 'n vlag met het opschrift „Soc.-Dem. Vrouwenclub Afd. Edam". Tegen liaar werd proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van liet uniformver bod evenals tegen een tweede vrouwe- lijkste deelneemster, die 'n vlag mede droeg! met het opschrift „Bond van' S.D.V.C." De ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht eisclite kort ge leden tegen ieder vijf gulden boete. De kantonrechter evenwel was van meening dat de kleuren bescheiden waren en dat moeilijk de gedachte aan een revolutionnair streven ge wekt kon worden. Hij heeft de beide vrouwen ontslagen van rechtsvervol ging. In hooger beroep eischte de officier van justitie bij de rechtbank, f 1 boete, subs: een dag hechtenis tegen ieder. Woensdag uitspraak doende veroor deelde de rechtbank ieder tot een gul den boete. Ernstg auto-ongeluk. Woensdagmorgen acht uur heeft aan den Kanaaldijk onder de gemeen te Bergen, ongeveer 100 M. voorbij de bocht naar de eerste tramkruising Koedijk-Schoorldam een auto-onge luk plaats gevonden. Een reiziger in kleeden, die alleen zat in een personen-auto, coach-model. genummerd GZ 10080. geraakte, ver moedelijk door het springen van een band, aan het slingeren met het ge volg, dat de auto van den dijk viel er. ongeveer 4 M. naar beneden stortte met den kop in een bermsloot. De bestuurder bekwam door het ver brijzelen van de voorruit ernstige ver wondingen aan hoofd en handen, Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen, heeft niemand gezien. Vermoedelijk heeft een passeerende automobilist te Alkmaar het Centraal Ziekenhuis gewaarschuwd. Een half uur na het ongeluk is de man per zie kenauto van de Ivennemer Garage naai' het Centraal Ziekenhuis ver voerd. Daar is het slachtoffer, de heer Ha- gedoorn uit Amsterdam, onmiddellijk, onder chirurgische behandeling ge steld, daar 's-mans hoofd door het glas zeer ernstig beschadigd bleek te zijn. Wederom is de noodzakelijkheid ge bleken, dat men bij de Koedijker Vlot brug met het oog op de vele ongeval len op dit gevaarlijke punt om medi- schen bijstand kan telefoneeren. Kan hat Rijk niet zorgen, dat de brugwach ters daarvoor de gelegenheid krijgen Doodslag in drift. Twist over kaartspel. Dinsdagavond tegen middernacht was een gezelschap in de buurt van Zeldert te Hoogland bij Amersfoort aan het kaartspelen, toen de 29-jairige zoon des huizes thuiskwam. Deze maakte aanmerkingen over het spel, dat volgens hem maar eens uit pioest zijn. Over deze opmerking wond de 22-jarige zoon des huizes zich zoo op, dat hij in zijn drift een op ta fel liggend broodmes greep en daar mede zijn ouderen broer in de zijde stak, tengevolge waarvan deze korten tijd later overleed. De Heer P. Kostelijk Pzn. f Te Heerhugowaard is in den ouder dom van 43 jaar overleden het lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land de heer P. Kostelijk Pzn. De lieer Kostelijk was lid van den gemeente raad te Heerhugowaard, voorzitter der veilingwereeniging „Nieuw Leven", kassier der Boerenleenbank, dijkgraaf an den polder Heerhugowaard en ver der bestuurslid van diverse corpora ties. Reeds geruimen tijd was de heer Kostelijk ziek. Zijn ziekte nam een on verwachte wending met bovengemeld gevolg. BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN NIEUW DORADO ONTDEKT. Het is een interessante geschiedenis met den Russischen ingenieur M. Yourieff. Hij beweert in het Karakorum-gebergte over een afstand van vele mijlen goudvelden ontdekt te hebben, ongeveer ter hoogte van de Tur- kestansch-Indische grens. Hij bood tot nu toe tevergeefsch de Indische regeering aan, tegen een aanzienlijk deel van de even- tueele winst, een expeditie naar dit nieuwe dorado uit te rusten. Twee Amerikanen moe ten ook reeds aan ae Indische regeering ver zocht hebben een expeditie te mogen uitrus ten. Yourieff schrijft zelf op het oogenblik een boek over de geschiedenis van zijn avon turen. Dit boek moet inderdaad zoo spannend zijn, dat het den schrijver de middelen voor de expeditie zou kunnen verschaffen. Na den wereldoorlog'.^.reed de mijn-inge nieur Yourieff eenige 1 -n lang onder admi raal Koltschak tegen cïe bolsjewisten in Si berië. Koltschak's leger werd in de pan gehakt en Yourieff probeerde met twee kameraden over de gebergten aan de Noord-Indische grens naar Indië te ontsnappen. Het Kakakorum-gebergte behoort tot de hoogste op aarde, het is een eenzame, meer dan 5000 meter hooge steenwoestijn, waar over slechts weinige passen voeren. Onze bekende landgenoot Visser beschreef reeds de moeilijkheden die het overtrekken van dit gebergte oplevert. Zonder levensmid delen en rijdieren trachtten de drie Russen er over heen te trekken, opgejaagd door hun vrees voor vervolging door Sowjet-agenten. Bijna verhongerd en verdorst, in lompen gehuld, leschten zij op een dag in een berg stroom hun dorst. Daar bemerkte Yourieff, die van huis uit mijn-ingenieur is, dat zich in het zand der beek glanzend goud bevond. Ondanks hun vermoeidheid, zochten de drie kameraden het geheele hoog gelegen dal af en konden overal de aanwezigheid van groote hoeveelheden goud vaststellen. Zij namen eenige zakjes van het goudhoudende zand mee, om hun ontdekking later met bewijzen te kunnen staven. Kort voordat de Indische grens zou worden overschreden werden zij door een Tibethaan- schen schaapsherder verraden en door de Russische grenswachters gevangen genomen. Tien jaren lang smachtte Yourieff in de gevangenissen van de Tscheka. Het goud had men hem en zijn kameraden direct afgeno men. Nu is het hun gelukt naar Indië te vluchten, in het bezit van een geheim, dat hun millioenen zou kunnen opleveren. Er bestaat geen twijfel, of de ontdekking van groote goudvelden op de Russisch-Indi- sche grens, in een der ontoegankelijkste stre ken van de wereld, zou vele moeilijkheden opleveren, en de veel geplaagde Indische re geering zal veel last hebben ze te bezweren. ONS WIERINGERMEERHOEKÜE. !r. ROEBROEK, DIRECTEUR-GENERAAL VAN LANDBOUW. De organisatie van den landbouw aan het Departement van Economische Zaken. Eenige maanden geleden is op het Departement van Economische Zaken een scheiding aangebracht tusschen den crisis-arbeid en den niet-crisis-ar- beid in den landbouw. De Minister heeft den crisis-arbeid opgedragen aan het College van Re- geeringscopimissarissen, onder voor zitterschap van den Secretaris-Gene raal van het Departement. De Direc tie van den Landbouw behartigt den niet-crisis-ai*beid. Deze werkverdeeling die noodzakelijk is geworden door de groote uitgebreidheid van het te ver richten werk, heeft een alleszins be vredigend resultaat opgeleverd. Op de Directie van den Landbouw evenwel ontbrak de Directeur-Gene raal. Het ligt in het voornemen van den Minister om daartoe de benoeming van de scheepvaart -- na terzake met de Wieringermeerdirectie gepleegd overleg gebracht op een diepte van 1,80 m. beneden het thans geldende polderpeil van 5,30 m. N.A.P. Verkeerstellingen op de wegen in den Polder. Teneinde eenig inzicht te verkrijgen omtrent de verkeersdichtheid en den totalen omvang van het verkeer op de wegen in de Wieringermeer, werd op 29 Augustus 1934 een verkeerstelling gehouden, die op 7 September 1934, op in hoofdzaak dezelfde wijze werd her haald. Blijkens den uitslag van de tellingen is de Slootweg, en wel het gedeelte lus schen Slootdorp en Middenmeer, thans de drukste weg in den polder, met een totale verkeersbelasting van pl.m. 1000 ton, waarvan ruim 250 voertuigen, voor beide richtingen tezamen, gedu rende de waarnemingsperiode van 12 uur. Het verkeer op dezen weg blijkt van ongeveer denzelfden omvang, te te bevorderen van den heer Ir. A. L. zijn als dat op den weg van Medemblik H. Roebroek, lid van de directie der langs den voorjnaligen zeedijk naar Wieringerineerpolder te Alkmaar. Van het Westen, een matig drukken tertiai- BIJ SCHOONMAKEN VAN PETROLEUM- TANK GEDOOD. Bij Cette, (Frankrijk) waren vier arbeiders bezig met het schoonmaken en repareeren van een leege petroleumtank, toen plotseling een ontploffing plaats vond. De arbeiders werden in de lucht geslingerd en drie hunner vonden den dood in de vlammen. De vierde werd zoo ernstig gewond, dat men er aan twijfelt of hij in leven zal blijven. Het vuur kon gelukkig spoedig gebluscht worden. Men gelooft, dat de ontploffing is ontstaan toen een arbeider een cigaret opstak, waar door het uitstroomende gas ontbrandde. TOENEMING VAN DE BEVOLKING DER STEDEN IN RUSLAND. Volgens officieele berichten is de bevolking der groote steden in de Sowjet-Unie in de jaren 1917 tot 1934 van 16 tot 26 millioen gestegen, wat in hoofdzaak zou moeten wor den toegeschreven aan het feit, dat de plat telandsbevolking, die tengevolge van de bur geroorlogen, hongersnood en vermindering van het aantal zelfstandige boerenbedrijven sterk is verminderd, naar de steden is ge vlucht om daar werk te vinden. Verder wordt nog officieel meegedeeld, dat als gevolg van de zware belastingen, die in de Sowjet-Unie op de onafhankelijke boerenbe drijven drukken, ongeveer 28.000 van deze zelfstandige bedrijven zijn opgeheven, en op genomen in de collectieve boerenbedrijven. In verschillende gebieden, waar de oogst onvoldoende was, zijn de boeren naar de col lectieve bedrijven gevlucht, om zich voor ge brek aan voedsel te vrijwaren. HET LAND ZONDER CRISIS. Het Canadeesche politie-motorschip St. Roh. is na vier jaar verblijf in het Poolgebied weer naar de bewoonde wereld teruggekeerd. Sergeant Larsen, die het commando voer de over het schip, beweert, dat dit land een van de weinige is, waar nog geen crisis heerscht. De Eskimo's die er wonen, zijn gezonder en welvarender dan welk volk ook. Ze toonden zeer veel belangstelling voor filmvertooningen welke de bemanning op verschillende plaat sen gaf. Het schip is op zijn vierjarigen tocht in het Poolgebied tot Cambridge Baai gekomen en men gelooft, dat er een groote „rush" zal plaats hebben op de kopermijnen die daar liggen, zoodra een geregelde verbinding met Om tegepioet te komen aan de, wensch van den handel, dat deze ter zake van den export en handel in peulvruchten niet zal worden uitge schakeld, is op verzoek van de Neder- landsche Akkerbouw-Centrale en in overleg met den handel een regeling omtrent den inkoop van peulvruch ten getroffen, waarbij de door de Re geering aan de telers toegedachte richt prijzen worden benaderd, terwijl an derzijds de handel gevrijwaard wordt, dat zij met tegen deze richtprijzen ge korhte voorraden blijft zitten. Handelaren, verwerkers en expor teurs van peulvruchten, die voor een dergelijke, door de Nederlandsche Ak- kerbouw-centrale te verstrekken, ga rantie in aanmerking wenschen te ko men, kunnen bij deze Centrale het hiervoor benoodigde for!mulier en con tract, met daarbij behoorendc toelich ting, aanvragen. De bovenbedoelde richtprijzen, wel ke zullen gelden op basis van het standaardmonster der Rotterdamsche Korenbeurs, vastgesteld voor doorsnee qualiteit van de oogst 1934, voor de ge bruikelijke leveringsplaatsen, laten wij hieronder volgen groene erwten, waaronder kroon- erwten, f 10.20 per 100 Kg schokkererwten - 12.20 bruine boonen - 12.20 witte boonen - 15.20 blauw peulerwten - 10.20 wijker vale erwten - 10.20 platte capucijners, Hoornsche zoowel als Mansh. capucijners - 12.20 rozijnerwten of wel grauwe erwten - 12.80 De bovengenoemde richtprijzen zui len voor iedere maand met 10 ets. per 100 Kg. worden verhoogd, te beginnen met de maand December 1934. Afwijking van deze richtprijzen mag naar evenredigheid plaats hebben voo»' afwijkende qualiteit en en afwijkende leveringsplaatsen, één en ander over eenkomstig het bestaande handelsge- gebruik. den nieuwen functionnaris wordt ver wacht. dat hij den voorlichtingsdienst het landbouwonderwijs, de proefstati ons en andere takken van den Direc tie van den landbouw opnieuw zal or- ganiseereen. Ook het College van Regeeringscom- missarissen zal worden versterkt. De Regeeringscommissaris Ir. S. L. Lou- wes, te Zwolle, gaf tot nu toe slechts een deel van zijn tijd aan dit werk. Op verzoek van den Minister heeft de heer Louwes zich bereid verklaard zich in de toekomst uitsluitend aan zijn belangrijke taak als Regcermgs- co,mmissaris voor Akkerbouw en Vee houderij te geven. In verband hierme de zal hij binnen korten tijd terugtre den uit zijn andere functies en zich te 's-Gravenhage vestigen. Het contact tusschen het College van Regeeringscommissarissen en de Directie van den Landbouw zal wor den gelegd door den Secretaris-Gene raal De Minister van Economische Zaken heeft voorts de behoefte gevoeld om met de leidende hoofdambtenaren van zijn Departement geregeld samenspre- kingen te voeren over de crisiswaag stukken. Daartoe hoopt de Minister, onder zijn eigen voorzitterschap, den Secretaris-Generaal, de beide Direc teuren-Generaals en de Regeeringscom missaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij in een crisisraad te ver- eenigen. Mededeelingen uit de Driem. berichten. Indijking en droogmaking van de Wieringermeer. De Hooge Kwelvaart, die tot nu toe slechts op een vaardiepte van 1,30 ui- werd onderhouden, wordt ten behoeve ren weg in het oude land. Het zal van belang zijn de verkeers tellingen van tijd tot tijd te herhalen, en daarbij den invloed na te gaan van de in 1935 nabij de Terp aan te vangen be bouwing van het dorp Wiet'ingerwerf, van den voortgang van het in cultuur brengen van den polder, van liet wij zigen van verbindingswegen buiten den polder, enz. UITGIFTE BOERDERIJEN WIERINGERMEERPOLDER. Veel belangstelling. De belangstelling voor de uit te geven boer derijen is bijzonder grootvoor de eerste serie van 15 boerderijen in het graslandge deelte van den polder meldden zich 137 per sonen aan, terwijl voor 8 akkerbouwbedrijven 53 gegadigden waren. De candidaten zijn afkomstig uit de volgende provincies Weide- Akkerbouw bedrijf. bedrijf. Friesland 47 3 Noord-Holland 42 23 Groningen 13 16 Zuid-Holland 13 4 Zeeland 7 4 Noord-Brabant 5 1 Drente 4 Gelderland 4 2 Overijssel 2 137 53 Naar wij nader vernemen, is thans ook reeds de derde serie verschenen, omvattende 17 bedrijven, groot endeels gelegen in het graslandgebied, en gedeeltelijk ook in dat deel van den polder, waar het gemengde bedrijf zich bij voorkeur zal ontwikkelen. In verband met het bijzonder groote aantal ge gadigden zal voor deze 17 boerderijen geen nieuwe oproep plaats hebben, terwijl voor hen, die dit jaar wegens plaatsgebrek niet als pachter kunnen worden aangenomen ofschoon overigens geheel aan de eischen beantwoordende vooruitzichten bij even- tueele volgende series zullen worden geopend. (vervolg) (uit een artikel van graaf Carl von Klinckow- stroem, Berlijn-Steglitz, in „Unsere Welt" Bielefeld, Augustus 1934) Tal van populaire regels voor het weer zijn volkomen ongegrond. Eet b.v. een hond gras, dan duidt dat op stoornis in de spijsvertering van het dier en niet op komenden regenval. Ook vleermuizen, egels, mollen en tal van andere dieren heeft men groote gevoeligheid voor weersveranderingen toegedicht. Zoo zou men bijv. regen kunnen verwachten, wan neer de mol hooge aardhoopen opwerpt. De werkelijke weervoorspeller is in dat geval echter niet de mol, maar de regenworm, waarop de mol jacht maakt. Is de bodem droog, dan kruipen de wormen dieper den grond in. De mol volgt de wormen en graaft dus ook zijn gangen op grooter diepte. Zoodra de regenworm echter regenlucht bespeurt, stijgt hij weer meer naar boven en de mol graaft in overeenstemming daarmee zijn gan gen ook dichter bij de oppervlakte. Gevoelig voor het weer zijn vermoedelijk, ook tal van insecten, zooals bijen en muggen. Verlaten de bijen hun korf niet, dan duidt dat op regen en speciaal op onweer. Verrich ten de muggen des avonds in zuilvormige ormnfro hnngfo baar rhvth De Directie van de Wieringerineerpolder, waarvan thans 2 leden heengaan, n.1. ir. Mesu en ir. Roebroek. Van rechts naar links ir. Roebroek, ir. Smeding, oud minister Reymer, ir. Mesu en dr. ir. Rin gers, dir.-gen. van Waterstaat. mische dansen, dan duidt dat op mooi weer. Ook van allerlei zoogdieren wordt beweerd, dat zij gevoelig voor weersveranderingen zijn. Zoo moet een kameel in de woestijn reeds geruimen tijd tevoren het naderen van een zandstorm voorvoelen. Zonder dat men een oorzaak kan zien, wordt het dier onrustig en versnelt het zijn stap, teneinde zoo spoedig mogelijk een oase te bereiken. Ook de apen op de rots van Gibraltar moeten in vroeger tijden den zeelieden tot weerprofeten hebben gediend. Als uit het Oosten storm in aantocht was, dan vluchten zij allen een paar uur te voren naar den Westelijken kant der rots, en omgekeerd. Tenslotte zij nog een dier vermeld, dat naar wordt beweerd, eveneens op weersveranderin gen reageert, namelijk de EZEL. Van de ezels wordt verteld, dat zij in 1783 de groote aardbeving in Calabrië het eerst hebben voorvoeld en dat zij getracht hebben te vluchten. Het klinkt 'op het eerste gehoor maar wei nig geloofwaardig. Tegenwoordig weten wij evenwel, dat aardbevingen steeds door elec- tromagnetische storingen worden voorafge gaan. Door middel van groote magnetografen, die op een geschikte plek zijn opgesteld, is het thans mogelijk, aardbevingen 20 uur tevoren aan te kondigen. Derhalve is het zeer wel mogelijk, dat sommige dieren inderdaad reageeren op de electro-magnetische storin gen, welke aan een aardbeving voorafgaan. Ook regen moet de ezel aankondigen, n.1. door een ongewoon heftig schudden van zijn geheele lichaam. Ook een oude anecdote vermeldt den ezel als weerprofeet. Koning Hendrik H van Frankrijk wilde zich op zekeren dag op jacht begeven, aldus wordt verhaald, en hij vroeg zijn hof astronoom, of het goed weer zou blijven. Deze verklaarde, dat de koning gerust op jacht kon gaan. En aldus geschiedde. On korten afstand van de stad ontmoette' de koning een boer, die een ezel voor zich uitdreef. „Zal het mooi weer blijven vroeg de ko ning den boer. „Neen, heer," gaf de boer hem ten ant woord. „Het duurt geen kwartier meer, of wij krijgen regen." „Hoe weet je dat „Omdat mijn ezel zijn ooren laat hangen." Koning Hendrik en zijn gevolg lachten het boertje uit. De jacht begon, maar ternauwer nood was een kwartier verstreken, of een he vig onweer barstte los. Den koning speet het deerlijk, dat hij den eenvoudigen boer geen geloof had geschon ken en toen hij weer in zijn paleis was terug gekeerd, joeg hij zijn hof astronoom weg en maakte in diens plaats den ezel tot hofastro- noom. Dat was echter niet verstandig, aldus eindigt de anecdote, want daardoor werden alle ezels zóó trotsch dat zij sindsdien ook alle mogelijke andere baantjes probeeren te krijgen.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2